Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Κ εγώ το βλέπω προς το θετικό. Μήπως να πάρεις αυτό με τον Σταύρο? Είναι πιο ξεκάθαρο. Ή το ηλεκτρονικό που γράφει .. 

      Ναι θα πάρω κ τέτοια,απλά θα μπορούν να ανιχνεύσουν την ορμόνη? Είμαι έκτη μέρα από την εμβρυομεταφορά

Ενοικίαση σπιτιου


nefelli

Recommended Posts

oute emeis kleidonoume kai fusika to spiti den exei pantzouria. nomizo den einai toso sunithismeno na mpainoun sta spitia tin ora pou koimasai. pio epifovo einai na mpoun gia na klepsoun oso leipeis alla kai auto exo tin entuposi oxi toso suxna oso stin ellada. nomizo suxnotera sou tin "peftoun" sto dromo.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι; Όταν λέτε ότι δεν κλειδώνετε, τι ακριβώς εννοείτε; Όταν βγαίνετε έξω ή όταν κοιμόσαστε τα βράδυα, αφήνετε πόρτες και παράθυρα ανοιχτά; Δηλαδή όταν είσαστε στη δουλειά, θα μπορούσε κάποιος να μπει στο σπίτι σας χωρίς να χρειαστεί κλειδί, απλά σπρώχνοντας την πόρτα ή από ένα ανοιχτό παράθυρο;

Link to comment
Share on other sites

ναι, στο δικο μας θα μπορουσε, γιατι η πορτα ουσιαστικα δεν κλεινει αν δε βαλεις κλειδι, μπορεις να μπεις ετσι. Αλλα θα πρεπει να μπει πρωτα καποιος στην αυλη μας, να χαιρετισει τους γειτονες, να σπρωξει την καγκελοπορτα κλπ κλπ... Αλλα δε συμβαινουν αυτα, στο κατω κατω ολοι εδω ετσι κανουν, οταν παω σε σπιτια φιλων για καφε ή οταν ερχονται στο δικο μου χτυπαμε και μπαινουμε κατευθειαν (κατι στο οποιο δεν ημουν συνηθισμενη ουτε στην Ελλαδα φυσικα, ουτε στο Λονδινο, και μου αρεσει πολυ).

Τα παραθυρα το καλοκαιρι τα αφηνουμε ανοιχτα τη νυχτα λογω ζεστης, και ευτυχως δεν υπαρχουν κουνουπια :-) Οταν φευγω απο το σπιτι τα κλεινω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δε συμβαινουν αυτα, στο κατω κατω ολοι εδω ετσι κανουν, οταν παω σε σπιτια φιλων για καφε ή οταν ερχονται στο δικο μου χτυπαμε και μπαινουμε κατευθειαν (κατι στο οποιο δεν ημουν συνηθισμενη ουτε στην Ελλαδα φυσικα, ουτε στο Λονδινο, και μου αρεσει πολυ).

Στην Ελλάδα το κάνουν οι γονείς μου, στην Αγγλία δεν το έχω δει πουθενά. Ακόμα και η πεθερά μου που μένει σε χωριό έχει πάντα τις πόρτες κλειδωμένες, εκτός αν είναι η ίδια στον κήπο.

Στο Λονδίνο εννοείται ούτε για αστείο δεν θα έφευγα από το σπίτι αν η κύρια είσοδος δεν ήταν διπλοκλειδωμένη.

Link to comment
Share on other sites

den kleidono alla kleino tin porta. i porta xreiazete kleidi gia na anoixi. o idioktitis leei pos einai asfaleias an k emena de mou fainetai. mia mera kleidosa oso eimastan mesa gia na min tin anoigei o mikros alla meta den mporousa na xeklidoso opote den to xanaekana.

ta parathira sto proigoumeno spiti ta afina anoixta alla to spiti itan pano se kentriko dromo. tora pou eimaste se residential area nomizo otan feugo tha ta kleino. isos na afino kanena mikro.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λέτε ρε κορίτσια? Υπέροχο ακούγεται! :D Μακάρι να ήταν έτσι κι εδώ που μένουμε εμείς!

Από όσο ξέρω και στα χωριά ακόμη στην Ελλάδα, άρχισαν να κλειδώνουν τις πόρτες τις νύχτες. Θυμάμαι πάντως όταν ήμουν μικρή που πηγαίναμε στο χωριό και ήταν όλες οι πόρτες ανοιχτές!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μπήκαν στο διπλανό διαμέρισμα ένα πρωί την ώρα που η ενοικιάστρια είχε πάει σούπερ μάρκετ. Μετά μας είπε ότι δεν είχε κλειδώσει την πόρτα γιατί θα επέστρεφε αμέσως (υπάρχει σούπερ μάρκετ στα 200 μέτρα). Εγώ έμεινα κάπως έτσι :shock: δεν φανταζόμουν ότι υπάρχει κόσμος που βγαίνει από το σπίτι και αφήνει ξεκλείδωτη την πόρτα. Εμείς δεν το κάνουμε ποτέ. Μην επαναπαύεστε, κάτι τέτοιες ευκαιρίες ψάχνουν οι κλέφτες για να μπουν μέσα. Μια φορά την πατάς και μετά βάζεις μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα ποτε ποτε δεν το καναμε αυτο ουτε οι γονεις μου, και φυσικα δε μιλαω καν για αθηνα, σε επαρχιακη πολη μεγαλωσα και κατι τετοιο θα ηταν ανηκουστο.

Δεν ειναι θεμα μυαλου, δεν αφηνουμε ανοιχτα επειδη δεν εχουμε αρκετα εγκεφαλικα κυτταρα για να κλειδωσουμε. Απλως "when in Rome...".... Εχω ζησει πολλα χρονια στην Αγγλια σε διαφορες περιοχες και προσαρμοζεσαι καθε φορα στα δεδομενα. Οταν ημουν πχ στην camden δεν εβγαινα καν απο το σπιτι μετα τη δυση του ηλιου, οχι να αφησω ξεκλειδωτα...

Ασε που το σπιτι μας ειναι λιγο κεντρο διερχομενων, θα επρεπε συνεχεια να σηκωνομαι ν'ανοιγω και ειμαι πολυ τεμπελα :-) Και οταν λειπουμε πολλες φορες ερχονται φιλοι να μας αφησουν πραγματα και τα αφηνουν στο γκαραζ, δε μπαινουν δηλαδη μεσα αν λειπουμε. Ισως συνηθισα τωρα, αλλα θα μου φαινοταν παραξενο να παω στη φιλη μου και να εχει κλειστα, θα νομιζα οτι κατι εγινε...

Link to comment
Share on other sites

travel pou meneis tora?

emas mpikan sto spiti sto xalandri molis eixe sourouposei. eixame paei sm kai telika katalixame se ena tavernaki para dipla. eixa kleidosei alla ta patzouria itan anoixta exo sunithos ta kleiname. mou eklepsan ola ta kosmimata mou :( edo kai na mpoun den exo na mou paroun tpt.

arkei na min eime mesa!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


surrey i kent tha einai o epomenos stathmos mas opos ta skeutomaitora. leo na meinoume merika xronia ekei pou eimaste na mazepso kanena £ gia na agoraso kapoia stigmi kati se mia kaliteri perioxi.

vevaia plana einai auta kai teleutaia katalava oti allios ta upologizo ki allios mou erxontai opote ... poios xerei pou tha eimaste avrio!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...