Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

**{ Στην ΚουΖίνα Ολοταχώς }**


kalamaraki

Recommended Posts

Με γεια το θεματάκι!!

Να δω σε πόσα θέματα ακόμα θα μιλάω με τις ίδιες φιλενάδες:D:D

Θα μας καταστρέψεις εσύ...το ξέρω...αλλά χαλάλι σου:P

Αν κι δε τρώω μανιτάρια αυτό που πόσταρες Μαράκι φαίνεται θεικό!!!

ωωωωω τέλεια συνταγή ποτόκουλου!!!! :wink:

...ήρθα και γω...καλή αρχή :lol:

Και εμάς μας άρεσε πολύ, θα επανεκτελεστεί.

Καλοστέριωτο το νέο θεματάκι! (Υπόσχομαι, θα το βουλώνω εδώ :-P)

Λατρεύω να βρίσκομαι στην κουζίνα. Η πρώτη μου αγάπη (και παντοτινή) είναι η μαγειρική. Τα τελευταία χρόνια την απατάω με τη ζαχαροπλαστική.

Όπως το καλαμαράκι, έτσι κι εγώ προτιμώ να δοκιμάζω νέες συνταγές παρά να "κάθομαι" σε δοκιμασμένες. Σε κάθε μου τραπέζι, έχω νέα πιάτα τα οποία φυσικά βρίσκω μέσα από ψάξιμο.

Chatzico ευχαριστούμε για τη συνταγή και κυρίως για το λινκ. Μου άνοιξες ακόμα μια πόρτα!

Καλώστην;)

Καλά μαγειρέματα!!!!!!

Κι εγώ καλούτσικη είμαι στην κουζίνα ΑΑΑΑΑΑΝ έχω όρεξη :tongue:. Κατά τα άλλα θα έρχομαι και θα σας προσέχω για ορθογραφικά λάθη ;)

Φυλαχτείτε, the orthoerror stalker is here!!

Ετοιμη....

dsc0356yl.jpg

Τέλεια !!!! Συνταγή όποτε μπορέσεις ?

Κέικ Σοκολάτας είχα πρόσφατα φτιάξει αυτό εδώ, έψαχνα ένα κέικ με κουβερτούρα και όχι μόνο με κακάο. Εκτέλεση πολύ απλή και μόνο με ένα σύρμα και αποτέλεσμα εξαιρετικό, αν προσέξετε δε στο ψήσιμο, παραμένει υγρό μέσα και θυμίζει το αγγλικό fudge cake.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολύ ωραίο θέμα! να παιρνω κι εγώ καμια ιδέα γιατι βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια.

Παρεπιπτόντως ξέρει καμία πώς μαγειρευω το κουνουπίδι? δεν εχω ξαναφτιαξει και λεω να φτιαξω για τη μικρή μου. Θελει τίποτα το ιδιαιτερο?


qTHtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα! να παιρνω κι εγώ καμια ιδέα γιατι βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια.

Παρεπιπτόντως ξέρει καμία πώς μαγειρευω το κουνουπίδι? δεν εχω ξαναφτιαξει και λεω να φτιαξω για τη μικρή μου. Θελει τίποτα το ιδιαιτερο?

Σαλάτη βραστή το κάνω. Βάζω στο καλαθάκι της χύτρας, κουνουπίδι, μπρόκολο, καρότα και λίγες πατάτες και τα βράζω στον ατμό, σερβίρω με λάδι και λεμόνι. Πάει και η μουστάρδα, αν την τρώτε.

Έχω δει σπαγγετάδα φούρνου να την γαρνίρουν με μπουκετάκια κουνουπιδιού και τυρί λιωμένο αλλά δεν με συγκινεί.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένη συνταγή και πολύ εύκολη;). Την είχα βάλει κάποτε στο parents αλλά ας την βάλω κι εδώ.

Υλικά

250 γρ αλεύρι για όλες τις χρήσεις

125 γρ βιτάμ

4-5 κουταλιές παγωμένο νερό

5-6 φέτες μπέικον ή άλλο αλλαντικό

μισή πιπεριά σε κυβάκια

2 μεγάλες κούπες τριμμένα τυριά (εγώ έβαλα το milner)

250 ml κρέμα γάλακτος light

3 αυγά.

Εκτέλεση

Σε ένα μπωλ βάζουμε το αλεύρι και το βιτάμ και με τα χέρια μας τα τρίβουμε για να γίνει μια τριφτή μάζα. Προσθέτουμε μία μία τις κουταλιές του παγωμένου νερού μέχρι η ζύμη να είναι μαλάκή και να μην κολλάει στα χέρια μας. Την τυλίγουμε σε μεμβράνη και την αφήνουμε μια ώρα στο ψυγείο.

Στη συνέχεια απλώνουμε τη ζύμη στην ταρτιέρα και την ανασηκώνουμε στην άκρη για να καλύψει και τα τοιχώματα της ταρτιέρας. Ψιλοκόβουμε το μπέικον πάνω από την ζύμη, σκορπίζουμε τα κομματάκια της πιπεριάς και καλύπτουμε με τα τυριά. Χτυπάμε ξεχωριστά την κρέμα γάλακτος με τα αυγά και περιχύνουμε τη γέμιση σιγά σιγά, έτσι ώστε να πάει παντού. Αυτό ήταν! Ψήνουμε στους 200 βαθμούς πάνω κάτω με αντιστάσεις (για να ψηθεί καλά και από κάτω) για περίπου 25 λεπτά.

Κοπελιές, φτιάξτε το και θα με θυμηθείτε! Τρώγεται φυσικά ζεστό αλλά και κρύο, αλλά μπορείτε να ζεστάνετε το κομμάτι σας στο μικροκυμάτων και πάλι είναι σούπερ!

dsc01602fd.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά μαγειρέματα!!!!!!

Κι εγώ καλούτσικη είμαι στην κουζίνα ΑΑΑΑΑΑΝ έχω όρεξη :tongue:. Κατά τα άλλα θα έρχομαι και θα σας προσέχω για ορθογραφικά λάθη ;)

:D:D:D χαχαχαχα καλώ καλώ καλισπέρα!!!

(ας σοβαρευτούμε τώρα μην έρθει ο Μπαμπινιώτης καμμιά βόλτα και δεί τα αίσχη μας :tongue::tongue::tongue:)

Τέλειιιιιιιιιιιιιιιιιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο θεματάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα σας διαβάζω διαρκώς, προς το παρόν δεν θα μαγειρεύω βέβαια, έμεινα χωρίς κουζίνα, μέχρι να φτιαχτεί...όλα στον ατμό! Αθλια δηλαδή :rolleyes:


-7.5 κιλά :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένη συνταγή και πολύ εύκολη;). Την είχα βάλει κάποτε στο parents αλλά ας την βάλω κι εδώ.

Υλικά

250 γρ αλεύρι για όλες τις χρήσεις

125 γρ βιτάμ

4-5 κουταλιές παγωμένο νερό

5-6 φέτες μπέικον ή άλλο αλλαντικό

μισή πιπεριά σε κυβάκια

2 μεγάλες κούπες τριμμένα τυριά (εγώ έβαλα το milner)

250 ml κρέμα γάλακτος light

3 αυγά.

Εκτέλεση

Σε ένα μπωλ βάζουμε το αλεύρι και το βιτάμ και με τα χέρια μας τα τρίβουμε για να γίνει μια τριφτή μάζα. Προσθέτουμε μία μία τις κουταλιές του παγωμένου νερού μέχρι η ζύμη να είναι μαλάκή και να μην κολλάει στα χέρια μας. Την τυλίγουμε σε μεμβράνη και την αφήνουμε μια ώρα στο ψυγείο.

Στη συνέχεια απλώνουμε τη ζύμη στην ταρτιέρα και την ανασηκώνουμε στην άκρη για να καλύψει και τα τοιχώματα της ταρτιέρας. Ψιλοκόβουμε το μπέικον πάνω από την ζύμη, σκορπίζουμε τα κομματάκια της πιπεριάς και καλύπτουμε με τα τυριά. Χτυπάμε ξεχωριστά την κρέμα γάλακτος με τα αυγά και περιχύνουμε τη γέμιση σιγά σιγά, έτσι ώστε να πάει παντού. Αυτό ήταν! Ψήνουμε στους 200 βαθμούς πάνω κάτω με αντιστάσεις (για να ψηθεί καλά και από κάτω) για περίπου 25 λεπτά.

Κοπελιές, φτιάξτε το και θα με θυμηθείτε! Τρώγεται φυσικά ζεστό αλλά και κρύο, αλλά μπορείτε να ζεστάνετε το κομμάτι σας στο μικροκυμάτων και πάλι είναι σούπερ!

dsc01602fd.jpg

Ωραίο φαγητό το quiche lorraine, το έφτιαχνα συχνά παλιότερα, το έχω ξεχάσει τελευταία:rolleyes:

Έβαζα ότι είχα, κοτόπουλο τυρί και καλαμπόκι, μανιτάρια και ροκφόρ, ότι έχετε και σας αρέσει.

Ωραία λύση και για τραπέζι.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σαλάτη βραστή το κάνω. Βάζω στο καλαθάκι της χύτρας, κουνουπίδι, μπρόκολο, καρότα και λίγες πατάτες και τα βράζω στον ατμό, σερβίρω με λάδι και λεμόνι. Πάει και η μουστάρδα, αν την τρώτε.

Έχω δει σπαγγετάδα φούρνου να την γαρνίρουν με μπουκετάκια κουνουπιδιού και τυρί λιωμένο αλλά δεν με συγκινεί.

Ευχαριστώ πολύ! το κουνουπιδι το κόβω πριν το βάλω ή ολόκληρο?

Sorry για τις χαζοερωτήσεις αλλά δεν το κατέχω καθόλου το ζαρζαβατικό!


qTHtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! το κουνουπιδι το κόβω πριν το βάλω ή ολόκληρο?

Sorry για τις χαζοερωτήσεις αλλά δεν το κατέχω καθόλου το ζαρζαβατικό!

Τα κόβω μπουκετάκια, και το κουνουπίδι και το μπρόκολο, τα περνάω από αρκετά ξιδόνερα πρώτα για να φύγουν ζουζούνια και τα αυγά τους και έτσι μπουκετάκια τα στρώνω στο καλαθάκι.

Αν έχει και λιγη υπομονή να τα φτιάξεις όμορφα στην σαλατιέρα, ξέρεις, γύρω γύρω το κουνουπίδι μετά μπρόκολο, στην μέση οι πατατούλες και το καρότο, αρέσει και στα παιδιά, το βλέπουν σαν πίνακα.


BOftp3.png PzWNp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!

πολύ ενδιαφέρον θέμα!

θα σας δίνω κι εγώ συνταγές όποτε μπορώ,χωρίς φωτό όμως,δεν τοχω αυτό!

πολύ ωραία η συνταγή του συρμακεικ!:P

επίσης η συνταγή με το μακαρονοσουφλε!

εγώ δεν έχω πολύ χρόνο για μαγείρεμα!

οπότε ψάχνω γρήγορες και εύκολες συνταγές!

με βολεύει πολύ το ψήσιμο στην ηλεκτρική ψησταριά!για ψάρι και κρέας!

επίσης ο ατμομάγειρας!

τρωμε πολλά βραστά χόρτα και φασολάκια!και πιτες!με έτοιμο φύλλο!;)

όσο για το ψωμι στο αρτοπαρασκευαστή είναι σούπερ πραγματικά!

κι εμείς εκεί κάνουμε το ψωμί μας!

δεν επιχείρησα ακόμη κεικ όμως!για πες καμια συνταγή καλαμαρακι!για τον αρτοπαρασκευαστή εννοείται!

και για να εγκαινιάσω το θέμα με συνταγή γρήγορη:

σουφλέ με κοχύλια

θα χρειαστείς:

1/2 κιλό κοχύλια μακαρόνια

1 1/2 λίτρο γάλα

2 αυγά

1 κουταλιά σούπας βούτυρο ή βιτάμ

τυριά διάφορα τριμμένα

αλάτι

πιπέρι

τι θα κάνεις:

χτύπα τα αυγά,πρόσθεσε το γάλα και αλατοπίπερο

βάλτο σε ένα πυρέξ

βύθισε τα κοχύλια άβραστα!!!!!

ρίξε το τυρί

το βιτάμ

ψήσε για 1 ώρα στους 180

φάε!

χαχααχχαα


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το θέμα και καλά μας μαγειρέματα!!!!

Έκανα λοιπόν αυτή την συνταγή της Νένας Ισμυρνόγλου, που την θεωρώ από τις καλύτερες μαγείρισσες και το συνόδευσα με ρύζι.

Βγήκε εξαιρετικό, να σημειώσω ότι κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται πολύ λάδι και ότι την επόμενη φορά θα βάλω περισσότερη μουστάρδα, περίπου 1,5 φλυτζανάκι του καφέ, ανάμεικτη ντιζόν με πικάντικη.

Την ίδια περίπου κάνω εγώ εδώ κι ένα χρόνο περίπου μόνο που η Μπαρμπαρίγου έχει προσθέσει στα υλικά και κρέμα γάλακτος. http://www.argiro.gr/recipes/%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CF%8E%CE%B4%CE%B7-%CF%83%CE%AC%CE%BB%CF%84%CF%83%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B4%CE%B1%CF%82 Λατρεμένη συνταγή που τη συνοδεύουμε πάντα με μπασμάτι

Ετοιμη....

dsc0356yl.jpg

Εγκυμονούσα εδώ! Αχ! Και ξανά αχ!.....:P

αα και επειδη ειναι φρεσκο το πραγμα και για να μην το ξεχασω εχθες εκανα αυτην την συνταγη

http://www.sintagespareas.gr/sintages/keik-sokolatas.html

πραγματικα ειναι οσα λεει στα σχολια του δλδ υπεροχο αν και εγω εκανα καποια λαθακια:rolleyes:εως πολλα:tongue: οταν πηγα να το φτιαξω δεν ειχα κακαο και ετσι ετριψα σοκολατα και εβαλα στην θεση του οπως και πιστευω οτι εριξα περισσοτερο αλατι απο οσο επρεπε γιατι λιγο το καταλαβαινα και ενω ηθελε μικροτερο ταψι εγω το εβαλα σε ενα μεγαλο και δεν φουσκωσε αρκετα εφτιαξα ομως στο τελος ενα γλασσο και εριξα απο πανω οσο το κεικ ηταν ακομα ζεστο που ξεχασα τα υπολοιπα.....αυτα:tongue:

Το επιβεβαιώνω κι εγώ. Λατρεμένο κέικ. Αν και με γλάσο θυμίζει σοκολατόπιτα θα έλεγα.


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ααααααα, :shock::shock: δε φτάνει που μας έχεις γονατίσει στις λιγούρες με τις φωτό κατά καιρούς, τώρα το έκανες και ξεχωριστό θέμαααααααα;;;; :shock::o

Θεέ μου, αυτή η δίαιτα δε θα αρχίσει ποτέ!!! :tongue::rolleyes:

Καλορίζικο το θεματάκι! Άντε, εσύ θα μας μπριζώνεις στη μαγειρο-ζαχαροπλαστική!!! :D

Καλώς την καλώς την :D

καλαμάρι, είναι θέματα αυτά που ανοίγεις παιδί μου? θα μας καταστρέψεις εσύ.. τουλάχιστον σκέφτομαι πως σας διάβαζα και έγινα εξπερ στις ιντερνετικές ... μπορεί να γίνω εξπέρ και στην μαγειρική μαζί σας.. καλοστέριωτο το θεματάκι και πρίν τις φωτό να προειδοποιείς έτσι? μου επεσαν τα σάλια με τα cupcakes..

Έεεεελα μωρέ να πέρνουμε ιδέες κ φάτε μάτια ψάρια :D

αα και επειδη ειναι φρεσκο το πραγμα και για να μην το ξεχασω εχθες εκανα αυτην την συνταγη

http://www.sintagespareas.gr/sintages/keik-sokolatas.html

πραγματικα ειναι οσα λεει στα σχολια του δλδ υπεροχο αν και εγω εκανα καποια λαθακια:rolleyes:εως πολλα:tongue: οταν πηγα να το φτιαξω δεν ειχα κακαο και ετσι ετριψα σοκολατα και εβαλα στην θεση του οπως και πιστευω οτι εριξα περισσοτερο αλατι απο οσο επρεπε γιατι λιγο το καταλαβαινα και ενω ηθελε μικροτερο ταψι εγω το εβαλα σε ενα μεγαλο και δεν φουσκωσε αρκετα εφτιαξα ομως στο τελος ενα γλασσο και εριξα απο πανω οσο το κεικ ηταν ακομα ζεστο που ξεχασα τα υπολοιπα.....αυτα:tongue:

Δεν πειράζει για τα λαθάκια, αν δεν κάνουμε λάθη δεν θα μαθαίνουμε άλλωστε. Έχω κάψει κέικ ουυυυυυυυυυυ κ ακόμη καίω χαχαχα

Καλώς ήρθες

αχ και εγω μοσχαρι αλλα στον φουρνο ροσμπηφ....δεν το εχω ξανακανει μου την εδωσε την συνταγη μια φιλη:) οταν το δοκιμασα ηταν πολυ νοστιμο ελπιζω να μου πετυχει και εμενα

Δεν έχω φάει ποτέ -νομίζω{!}- για πες συνταγή όταν μπορέσεις

καλοριζικο το θεματακι !!!οποτε μπορω θα περναω απο εψω γιατι μου αρεσει η μαγειρηκη...και πιτες κανω...και γλυκα!!!:D:D

Καλώς την καλώς την :D

Πολύ ωραίο θέμα! να παιρνω κι εγώ καμια ιδέα γιατι βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια.

Παρεπιπτόντως ξέρει καμία πώς μαγειρευω το κουνουπίδι? δεν εχω ξαναφτιαξει και λεω να φτιαξω για τη μικρή μου. Θελει τίποτα το ιδιαιτερο?

Εγώ το κάνω σαλάτα βραστή με μπόλικο λεμόνι λάδι κ αλάτι. Αλλά είχα κάνει κ αυτό με μπρόκολο ογκρατέν αλλά άνετα θα το έφτιαχνα κ με κουνουπίδι.

http://www.sintagespareas.gr/sintages/mprokolo-o-gkranten.html

Αγαπημένη συνταγή και πολύ εύκολη;). Την είχα βάλει κάποτε στο parents αλλά ας την βάλω κι εδώ.

Κοπελιές, φτιάξτε το και θα με θυμηθείτε! Τρώγεται φυσικά ζεστό αλλά και κρύο, αλλά μπορείτε να ζεστάνετε το κομμάτι σας στο μικροκυμάτων και πάλι είναι σούπερ!

dsc01602fd.jpg

Αγαπημένο πολύ το Κις λορέν μιαμμμμμ ;)

:D:D:D χαχαχαχα καλώ καλώ καλισπέρα!!!

(ας σοβαρευτούμε τώρα μην έρθει ο Μπαμπινιώτης καμμιά βόλτα και δεί τα αίσχη μας :tongue::tongue::tongue:)

Τέλειιιιιιιιιιιιιιιιιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο θεματάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θα σας διαβάζω διαρκώς, προς το παρόν δεν θα μαγειρεύω βέβαια, έμεινα χωρίς κουζίνα, μέχρι να φτιαχτεί...όλα στον ατμό! Αθλια δηλαδή :rolleyes:

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου καλαμαράκι μας!!! Συγνώμη τώρα διάβασα το πρώτο μήνυμα!

Ωχχχ άντε να το φτιάξεις γιατι τον ατμό γιακκκκκ μόνο παντζάρια, πατάτες μπρόκολα κ συναφή βάζω όταν βαριέμαι να λερώνω κατσαρόλες.

Καλώς ήρθες κ σε ευχαριστώ για τις ευχές σου :D

καλησπέρα μαγειροκόριτσα!!

πολύ ενδιαφέρον θέμα!

θα σας δίνω κι εγώ συνταγές όποτε μπορώ,χωρίς φωτό όμως,δεν τοχω αυτό!

πολύ ωραία η συνταγή του συρμακεικ!:P

επίσης η συνταγή με το μακαρονοσουφλε!

εγώ δεν έχω πολύ χρόνο για μαγείρεμα!

οπότε ψάχνω γρήγορες και εύκολες συνταγές!

με βολεύει πολύ το ψήσιμο στην ηλεκτρική ψησταριά!για ψάρι και κρέας!

επίσης ο ατμομάγειρας!

τρωμε πολλά βραστά χόρτα και φασολάκια!και πιτες!με έτοιμο φύλλο!;)

όσο για το ψωμι στο αρτοπαρασκευαστή είναι σούπερ πραγματικά!

κι εμείς εκεί κάνουμε το ψωμί μας!

δεν επιχείρησα ακόμη κεικ όμως!για πες καμια συνταγή καλαμαρακι!για τον αρτοπαρασκευαστή εννοείται!

και για να εγκαινιάσω το θέμα με συνταγή γρήγορη:

σουφλέ με κοχύλια

θα χρειαστείς:

1/2 κιλό κοχύλια μακαρόνια

1 1/2 λίτρο γάλα

2 αυγά

1 κουταλιά σούπας βούτυρο ή βιτάμ

τυριά διάφορα τριμμένα

αλάτι

πιπέρι

τι θα κάνεις:

χτύπα τα αυγά,πρόσθεσε το γάλα και αλατοπίπερο

βάλτο σε ένα πυρέξ

βύθισε τα κοχύλια άβραστα!!!!!

ρίξε το τυρί

το βιτάμ

ψήσε για 1 ώρα στους 180

φάε!

χαχααχχαα

ΑΑΑΑααααα οοοοοχιιιι!!!

Θα μας βάζεις φώτο το καθημέρινό σας φαγάκι να παίρνουμε ιδέες βρε

Να σου πω δεν έχω κάνει ακόμη κεικ στον αρτοπαρασκευαστή, έχω ακούσει που κάνουν αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Τα κόβω μπουκετάκια, και το κουνουπίδι και το μπρόκολο, τα περνάω από αρκετά ξιδόνερα πρώτα για να φύγουν ζουζούνια και τα αυγά τους και έτσι μπουκετάκια τα στρώνω στο καλαθάκι.

Αν έχει και λιγη υπομονή να τα φτιάξεις όμορφα στην σαλατιέρα, ξέρεις, γύρω γύρω το κουνουπίδι μετά μπρόκολο, στην μέση οι πατατούλες και το καρότο, αρέσει και στα παιδιά, το βλέπουν σαν πίνακα.

Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ!:)

και το σουφλέ με κοχύλια!!


qTHtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα που λιγουρεύτηκα τώρα, και είναι μια ώρα δύσκολη.... καταλαβαίνετε....:oops::oops: είναι η ομελέτα φούρνου. Φωτογραφία δεν έχω πρόχειρη αλλά θα σας βάλω την επόμενη φορά που θα την φτιάξω. Βασικά όταν μαγειρεύω κάτι με τηγανιτές πατάτες, φροντίζω να κάνω περισσότερες από όσες θα φάμε το μεσημέρι ας πούμε. Έτσι την ώρα της λιγούρας το βράδυ :arrow::arrow::arrow:

Υλικά:

πατάτες τηγανιτές

1 ντομάτα

2-3 φέτες μπέικον ή άλλα αλλαντικά

2-3 φέτες τσένταρ

πιπεριές σε κυβάκια

6 αυγά

(αν τυχόν έχετε από προηγούμενη φορά 2-3 κουταλιές κιμά με σάλτσα τον βάζετε κι αυτόν)

λίγα φύλλα μαϊντανού

Εκτέλεση:

Στρώνετε τις πατάτες όπως να'ναι

κόβετε τα αλλαντικά, την ντομάτα, τις πιπεριές και το τυρί σε κυβάκια και τα στρώνετε όπως να'ναι στο πυρέξ. Χτυπάτε με σύρμα τα αυγά να αφρατέψουν και αν έχετε κιμά τον βάζετε μέσα στα αυγά μαζί με αλάτι και πιπέρι. Ρίχνετε τα αυγά στο πυρέξ έτσι ώστε να καλύψουν τις πατάτες και τα υπόλοιπα και ψιλοκόβετε από πάνω τον μαϊντανό. Ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 για 25-30 λεπτά και είστε έτοιμοι! Καλή όρεξη :P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...