Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2012


Ειρήνη

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Ειρηνακι μου ουυυυυυυυυυυ!!!!Τελειο θεματακι...τι ωραια ιδεα μυρισε Χριστουγεννα!!!!!!!!!!!!!!!!!....τι υπεροχες ιδεες και εικονες!!!!!!!!!!!

Υποσχομαι να σε παρακολουθω απο δω τουλαχιστον...διπλα δεν προλαβαινω...μπαινω καμια φορα αλλα ειναι τοσα που πρεπι αν διαβασω που χανομαι..

Καλα Χριστουγεννα σε ολες...στολισα χθες εγω κοριτσακια...και θα ειμαι εδω κοντα...χαχαχα.

ΑΧ ΤΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΘΕΜΑ....XXX


as1cJRN0g410000MzAwNDlkfDAwNzMwNWR8T3VyIGxpdHRsZSBmYWlyeSBpcw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μια συνταγή με χοιρινό που τη κάνω και είναι υπέροχη:

Χοιρινό με Μήλα, Κάστανα, Δαμάσκηνα και σάλτσα Μαυροδάφνης

Υλικά:

  • 6 φιλέτα ψαρονέφρι κομμένα σε ροδέλες (2 ½ κιλά περίπου)
  • 1 ½ κιλό κάστανα κομμένα στα 2 (τα βράζετε και ξεφλουδίζετε)
  • 3 κρεμμύδια (ψιλοκομμένα)
  • 1 ποτήρι (νερού) μαυροδάφνη
  • 1 φλιτζάνι ελαιόλαδο
  • 1 κουταλιά μαύρη ζάχαρη
  • 2 φύλλα δάφνης
  • ½ κουταλάκι κανέλα
  • 1 κουτί ντοματάκια ψιλοκομμένα
  • 20 δαμάσκηνα χωρίς κουκούτσι
  • 2 μήλα (κομμένα σε μικρά κομμάτια)
  • ½ κουταλάκι κορν φλάουρ (προαιρετικά)
  • 1 κουταλιά φρέσκο βούτυρο

Εκτέλεση:

  • Μουλιάζετε για 20 λεπτά περίπου τα μήλα, τα δαμάσκηνα και τα κάστανα (τα κάστανα μόνο 5 λεπτά) σε αρωματικό τσάι.
  • Τσιγαρίζετε το 1 κρεμμύδι, προσθέτετε το χοιρινό και αφήνετε να ροδίσει, αλατοπιπερώνετε.
  • Σβήνετε με το 1/3 μαυροδάφνης προσθέτετε τα φύλλα δάφνης, την ντομάτα και αφήνετε να σιγοβράσει.
  • Λίγο πριν σβήσετε την φωτιά, ρίχνετε την κανέλλα, την ζάχαρη και λίγο ακόμα φρεσκοτριμμένο πιπέρι.
  • Τσιγαρίζετε τα αλλά δυο κρεμμύδια στο φρέσκο βούτυρο, προσθέτετε τα δαμάσκηνα, τα μήλα και τα κάστανα και μετά από 5 λεπτά σβήνετε με την υπόλοιπη μαυροδάφνη και με δυο κουταλιές από το τσάι στο οποίο μούλιασαν τα δαμάσκηνα, τα μήλα και τα κάστανα.
  • Χαμηλώνετε την φωτιά και αφήνετε να δέσει η σάλτσα (προσθέτετε το κορν φλαουρ σε περίπτωση που θέλετε να δέσει πιο σύντομα).
  • Αφού δέσουν τα υλικά μεταξύ τους, τα αδειάζετε στην κατσαρόλα με το χοιρινό, και αφήνετε να πάρουν μια δυο βράσεις προκειμένου να δέσουν οι γεύσεις μεταξύ τους.

Συνοδεύετε με ζεστό πουρέ που από πάνω θα τον έχετε πασπαλίσει με λίγη μοτσαρέλα, βασιλικό και λίγη από την σάλτσα που φτιάξατε.

Link to comment
Share on other sites

επίσης σαν ορεκτικό κάνω και αυτό:

Πατάτες Φούρνου με Μπέικον και Μουστάρδα

Υλικά

  • 3 κιλά πατάτες (καθαρισμένες και κομμένες για φούρνο)
  • 1 κούπα ελαιόλαδο
  • 3 κρεμμύδια ψιλοκομμένα
  • 1 κιλό μπέικον σε κυβάκια (τσιγαρίστε το λίγο)
  • Χυμός και ξύσμα από 3 lime (γλυκολέμονα) ή λεμονιά
  • 1 κούπα μουστάρδα καυτερή
  • Λίγο μαϊντανό

Εκτέλεση

  • Αλατίζετε τις πατάτες και τις απλώνετε σε ένα ταψί ανακατεύοντας με το μπέικον και το κρεμμύδι.
  • Χτυπάτε με ένα σύρμα το ελαιόλαδο, το χυμό και τη μουστάρδα και τις περιχύνετε.
  • Πασπαλίζετε με μαϊντανό και το ξύσμα και ψήνετε σε πρόθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς για 20-30 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

επίσης σαν ορεκτικό κάνω και αυτό:

Πατάτες Φούρνου με Μπέικον και Μουστάρδα

Υλικά

  • 3 κιλά πατάτες (καθαρισμένες και κομμένες για φούρνο)
  • 1 κούπα ελαιόλαδο
  • 3 κρεμμύδια ψιλοκομμένα
  • 1 κιλό μπέικον σε κυβάκια (τσιγαρίστε το λίγο)
  • Χυμός και ξύσμα από 3 lime (γλυκολέμονα) ή λεμονιά
  • 1 κούπα μουστάρδα καυτερή
  • Λίγο μαϊντανό

Εκτέλεση

  • Αλατίζετε τις πατάτες και τις απλώνετε σε ένα ταψί ανακατεύοντας με το μπέικον και το κρεμμύδι.
  • Χτυπάτε με ένα σύρμα το ελαιόλαδο, το χυμό και τη μουστάρδα και τις περιχύνετε.
  • Πασπαλίζετε με μαϊντανό και το ξύσμα και ψήνετε σε πρόθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς για 20-30 λεπτά.

ΩΩΩΩ Charoula P....μας ανοιξες την ορεξηηηηηη!Πολυ ωραιες οι συνταγες σου και ευκολες μπορω να πω!!

Μια διευκρινηση παρακαλω:Το χοιρινο δεν το βαζεις καθολου φουρνο?


Qilcp2.pngkB3Gp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩ Charoula P....μας ανοιξες την ορεξηηηηηη!Πολυ ωραιες οι συνταγες σου και ευκολες μπορω να πω!!

Μια διευκρινηση παρακαλω:Το χοιρινο δεν το βαζεις καθολου φουρνο?

αναλόγως τι κομμάτι κρέας θα βάλεις, εγώ το κάνω συνήθως με ψαρονέφρι οπότε είναι λεπτά τα κομμάτια κομμένα και βράζουν αμέσως. Αν βάλεις όμως άλλο κομμάτι του κρέατος (που το έκανα μια φορά με μπουτι αν θυμάμαι καλά) ήθελε παραπάνω και να πω την αλήθεια δεν μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...