Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Cultural differences


peekaboo

Recommended Posts

Έβλεπα το Heston's Fantastical Food με θέμα το Lunch Box και μου έκανε εντύπωση το τι συνηθιζουν να τρώνε για μεσημεριανό εδώ σε σχέση με το πως είμαστε μαθημενοι εμείς. Πχ ενα τυπικό lunch box περιλαμβάνει σάντουιτς, πατατακια, χυμό και ενα μικρο chocolate bar, τύπου kit kat. Αυτό το τρώνε από παιδιά που πάνε σχολείο, μέχρι εργαζόμενοι στο διάλειμμα εργασίας τους. Στην Ελλάδα οι περισσότεροι θεωρούμε τα πατατακια ως σνακ (και όχι υγιεινό) τα οποία τα δίνουμε στα παιδιά συνηθως σε πάρτυ ή γενικότερα σε έκτακτη, όχι καθημερινη βάση. Όπως επίσης δεν συνηθίζουμε να προσφέρουμε επιδόρπιο με κάθε γεύμα, ενώ παρατήρησα οτι στο μενού στο σταθμό του γιου μου έχει pudding (scone, φρούτο ή γιαούρτι συνήθως) και στα δυο γεύματα που προσφέρουν.

Έχετε προσαρμόσει τις συνήθειες σας κατά τις Αγγλικές συνήθειες, ειτε σε θέματα διατροφής ή σε άλλα θέματα, όπως πχ το οτι η κοινά αποδεκτή ώρα ύπνου για τα παιδιά είναι 19:30; Διατηρείτε τη διαφορετικότητα και τις συνηθειες μας;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έβλεπα το Heston's Fantastical Food με θέμα το Lunch Box και μου έκανε εντύπωση το τι συνηθιζουν να τρώνε για μεσημεριανό εδώ σε σχέση με το πως είμαστε μαθημενοι εμείς. Πχ ενα τυπικό lunch box περιλαμβάνει σάντουιτς, πατατακια, χυμό και ενα μικρο chocolate bar, τύπου kit kat. Αυτό το τρώνε από παιδιά που πάνε σχολείο, μέχρι εργαζόμενοι στο διάλειμμα εργασίας τους. Στην Ελλάδα οι περισσότεροι θεωρούμε τα πατατακια ως σνακ (και όχι υγιεινό) τα οποία τα δίνουμε στα παιδιά συνηθως σε πάρτυ ή γενικότερα σε έκτακτη, όχι καθημερινη βάση. Όπως επίσης δεν συνηθίζουμε να προσφέρουμε επιδόρπιο με κάθε γεύμα, ενώ παρατήρησα οτι στο μενού στο σταθμό του γιου μου έχει pudding (scone, φρούτο ή γιαούρτι συνήθως) και στα δυο γεύματα που προσφέρουν.

Έχετε προσαρμόσει τις συνήθειες σας κατά τις Αγγλικές συνήθειες, ειτε σε θέματα διατροφής ή σε άλλα θέματα, όπως πχ το οτι η κοινά αποδεκτή ώρα ύπνου για τα παιδιά είναι 19:30; Διατηρείτε τη διαφορετικότητα και τις συνηθειες μας;

πολυ ενδιαφερον θεμα πεεκ, αλλα θα δεις οτι υπαρχουν διαφορες και αναμεσα στους ιδιους τους γονεις.

πχ πατατακια απαγορευονται στο σχολειο των παιδιων μου, οπως και σοκολατες και καραμελες και αναψυκτικα. Θεωρουνται πολυ ανθυγιεινα και γι'αυτο οι νομαρχιες και το υπουργειο εχουν θεσπισει τετοιους κανονισμους ουτως ωστε απο τη μια να προστατευσουν και να εκπαιδευσουν τα παιδια σε διατροφικες συνηθειες, και απο την αλλη να μαθαινουν οσοι γονεις δεν εχουν τη δυνατοτητα πληροφορησης απο αλλο μεσο.

To luch εγω το θεωρω ωρα για σνακ, δηλαδη σαντουιτς, φρουτακι, γιαουρτι, δημητρικα κλπ. Αυτο επειδη το κανονικο μας το γευμα θα το φαμε αργοτερα, το οποιο θα ειναι μαγειρευτο. Και στην Ελλαδα μεγαλωνοντας μονο μια φορα τη μερα τρωγαμε μαγειρεμενο φαγητο, τις υπολλοιπες ωρες ηταν τυπου σνακ (αντε και καμμια ομελεττα στο τσακιρ κεφι) οποτε μου φαινεται εντελως φυσιολογικο.

Οσον αφορα τις ωρες του υπνου, και πριν κανω παιδια λογω επαγγελματος αλλα και φυσικα οταν εκανα μελετησα πολυ τα sleeping patterns του ανθρωπινου ειδους και βαση αυτων εφαρμοσα το bedtime at 7pm για τα νεογεννητα και λιγο αργοτερα τωρα που ψιλομεγαλωσαν. Μ'αρεσει που το πρωι ξυπνουν απο ονα τους ξεκουραστα και δε χρειαζεται να τα τραβαω απο τα ποδια, θυμαμαι εγω να παρακαλαω τους γονεις μου να με αφησουν λιγο ακομα και τωρα απορω για ποιο λογο δε μας εβαζαν για υπνο νωριτερα και μας αφηναν μεχρι τις 10 η ωρα 7-8 χρονων παιδακια.

Αυτο που παρατηρω εδω σε αντιθεση με την Ελλαδα ειναι οτι οι μη χορτοφαγοι καταναλωνουν πολυ πρωτεινη, δηλαδη κρεας και ψαρι, σε αντιθεση με ενα ελληνικο μενου που περιεχει και πολλα οσπρια ως κυριως πιατο. Αλλα στο σπιτι μου συγκεκριμενα στην Ελλαδα ως παιδι αυτος ηταν ο μονιμος καυγας με τη μανα μου επειδη η ιδια αν δε φαει κρεας θεωρει οτι δεν εχει φαει, κι εγω δεν ειμαι πολυ του κρεατος, χαχαχαχα. Ετσι τωρα που κανω εγω κουμαντο τους εχω ταραξει στις φακες και το σπανακορυζο επειδη μ'αρεσουν εμενα. Ως επι το πλειστον ομως σηκωνονται μετα το φαγητο, πηγαινουν στο ψυγειο και τσιμπανε αλλαντικα και το κοτοπουλο της προηγουμενης. Δεν υπαρχει σωτηρια!!!!! Αλλα δεν ξερω αν το εχουν παρει αυτο απο τον αγγλο μπαμπα τους ή την ελληνιδα γιαγια τους...

Link to comment
Share on other sites

Πικαμπου, πολυ ενδιαφερον θεμα.

Εμεις Αγγλια τρωγαμε μια φορα τη μερα λογω δουλειας αναγκαστικα...εγω η αληθεια ειναι δεν ειμαι φαν του lunchbox. Προτιμω να φαω ενα κανονικο γευμα, μαγειρευτο και επειδη ειμαι healthy eating junkie δε το βρισκω πολυ καλο να τρεφομαι με σαντουιτς..και τα μαγειρευτα της επομενης μερας τα βρισκω λιγο μπλιαξ....ασε που αποφευγω το πολυ ψωμι και εβρισκα η γενικοτερη διατροφη προβλημα γτ αν δεν φας υδατανθρακες το μεσημερι δε...στυλωνεσαι στα ποδια σου! (οταν εισαι δουλεια)

Κατα τα αλλα τωρα τρωμε καννονικα δυο γευματα ημερησιως απλα το ενα απο τα δυο ειναι πιο ελαφρυ, συνηθως το βραδυνο..το οποιο ειναι και αρκετα αργα γυρω στις 10...

Για το ωραριο του υπνου δεν εχω αποψη γτ δεν εχω παιδια, παντως ως παιδι ημουν βαμπιρ, το 7.30 για μενα ηταν μεσημερι...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Πικαμπου, πολυ ενδιαφερον θεμα.

Εμεις Αγγλια τρωγαμε μια φορα τη μερα λογω δουλειας αναγκαστικα...εγω η αληθεια ειναι δεν ειμαι φαν του lunchbox. Προτιμω να φαω ενα κανονικο γευμα, μαγειρευτο και επειδη ειμαι healthy eating junkie δε το βρισκω πολυ καλο να τρεφομαι με σαντουιτς..και τα μαγειρευτα της επομενης μερας τα βρισκω λιγο μπλιαξ....ασε που αποφευγω το πολυ ψωμι και εβρισκα η γενικοτερη διατροφη προβλημα γτ αν δεν φας υδατανθρακες το μεσημερι δε...στυλωνεσαι στα ποδια σου! (οταν εισαι δουλεια)

Κατα τα αλλα τωρα τρωμε καννονικα δυο γευματα ημερησιως απλα το ενα απο τα δυο ειναι πιο ελαφρυ, συνηθως το βραδυνο..το οποιο ειναι και αρκετα αργα γυρω στις 10...

Για το ωραριο του υπνου δεν εχω αποψη γτ δεν εχω παιδια, παντως ως παιδι ημουν βαμπιρ, το 7.30 για μενα ηταν μεσημερι...

δηλαδη αν σας μεινει φαγητο το πετατε;;; Οι γονεις σου ετσι εκαναν; Δεν το κρινω, απλως απορω, δεν το εχω ξανακουσει αυτο... Ασε πυο πολλοι ανθρωποι στην Ελλαδα που δουλευουν μεχρι το μεσημερι μαγειρευουν απο βραδυς ουτως ωστε οταν γυρισει η οικογενεια το μεσημερι/απογευμα να ειναι ετοιμο το φαγητο. Φανταζομαι βεβαια οτι οταν εχεις μονο τον εαυτο σου να φροντισεις ειναι πιο ευκολα τα πραγματα, δε χρειαζεται και πολυ προγραμμα... (απ'ο,τι θυμαμαι δηλαδη, πανε χροοονια..)

Link to comment
Share on other sites

Travellingmum είναι πολύ ενθαρρυντικό αυτό που γραφείς για τα σχολεία και την προσέγγιση που ακολουθούν τώρα για τα γεύματα και την επιμόρφωση των γονέων. Καθώς ο μεγάλος θα πάει το Σεπτέμβρη σχολειο έχουν αρχίσει και με προβληματίζουν αυτά τα θέματα, καθώς αν βλέπει γύρω του τα αλλά παιδάκια να τρώνε με το μεσημεριανό τους πατατακια και kit kat δεν ξέρω με ποιο τροπο και μέχρι πότε θα μπορω να του τα αρνούμαι. Υπάρχει και η εναλλακτική του hot meal την οποία και θα κοιτάξω όταν μάθω ποιο σχολείο θα τον δεχτεί.

Ελένη τρωγαμε πολύ διαφορετικά όταν ειμασταν χωρίς παιδιά. Κάτι πρόχειρο το μεσημέρι και μαγειρευτο φρέσκο φαγητό γύρω στις 19:00 αφού μαγειρευαμε μετα τη δουλειά, συνήθως σε μικρές ποσότητες για να μην περισσέψει για την επόμενη μέρα. Ολα αυτά πριν τα παιδιά. Πλέον τα περισσότερα καθημερινα γεύματα τα μαγειρευω απο το προηγούμενο βράδυ, εκτός και αν πρόκειται για μακαρόνια ή κάτι τύπου breaded cod.

Για το θέμα του ύπνου θυμάμαι μέχρι το γυμνάσιο εμας μας έβαζαν για ύπνο στις 9, αλλά μπουρου-μπουρου με την αδερφή μου κοιμομασταν τελικά 21:30-22:00. Το πρωί φυσικά παρακαλαγαμε για 10 λεπτα ακόμη ύπνο. Τα παιδιά τώρα κοιμούνται γύρω στις 20:30 καθώς ξεκινάμε τη ρουτίνα του ύπνου (μπάνιο, δόντια, παραμύθι) κατα τις 19:30. Να πω την αλήθεια, αντιλαμβάνομαι οτι όταν αρχίσει ο μεγαλος σχολείο θα πρέπει να ξεκινάμε νωρίτερα, ωστόσο προς το παρόν νιώθουμε οτι θέλουμε να τα δουμε λίγο περισσότερο οπότε ξεκιναμε αργά για τα εδώ δεδομένα. Όταν το είχα αναφέρει στη health visitor της έκανε μεγάλη εντυπωση. Ενιωσα σαν να της έλεγα οτι κοιμούνται στις 22:00.

Το ιδιο πρόγραμμα τηρειτε και το ΣΚ;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη αν σας μεινει φαγητο το πετατε;;; Οι γονεις σου ετσι εκαναν; Δεν το κρινω, απλως απορω, δεν το εχω ξανακουσει αυτο... Ασε πυο πολλοι ανθρωποι στην Ελλαδα που δουλευουν μεχρι το μεσημερι μαγειρευουν απο βραδυς ουτως ωστε οταν γυρισει η οικογενεια το μεσημερι/απογευμα να ειναι ετοιμο το φαγητο. Φανταζομαι βεβαια οτι οταν εχεις μονο τον εαυτο σου να φροντισεις ειναι πιο ευκολα τα πραγματα, δε χρειαζεται και πολυ προγραμμα... (απ'ο,τι θυμαμαι δηλαδη, πανε χροοονια..)

Oχι δεν πεταω ποτε τιποτα. Απλα στο σπιτι μπορω να το ζεστανω ανετα και να το συνοδευσω με κατι φρεσκο. Πχ εχει περισσεψει λεμονατο χοιρινο, το συνοδευω με αρωματικο πιλαφι φρεσκο...και τρωγεται μια χαρα! Η' περισσεψε κοκκινιστο, το συνοδευω με μακαρονια φρεκα βρασμενα...στη δουλεια θα επρεπε να ζεστανω (στον απαισιο βρωμερο κοινοχρηστο φουρνο μικροκυματων), το ρυζι και τα μακαρονια τα χτεσινα:?

Η' εχει περισσεψει μπιφτεκι, το συνοδευω με ΦΡΕΣΚΙΑ σαλατα...για φτιαξε σαλατα το πρωι και παρε τη στη δουλεια το μεσημερι να δεις πως θα εχει γινει...ακομα και λαδι και ξυδι να προσθεσεις την τελευταια στιγμη παλι ειναι μαραμενα τα λαχανικα και εχουν βγαλει νερα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

εγω πεεκ γενικως οταν γεννησα το πρωτο παιδι εδω αισθανθηκα οτι υπαρχει μια τρελλη αγωνια με τη διατροφη, ξεκινουσε απο το αγχος του θηλασμου μεχρι το να μην εχουν ζαχαρη κι αλατι τα μπισκοτα, οαλ φρεσκα στον ατμο εκεινη τη στιγμη κλπ κλπ κλπ. Μετα κατεβηκα στην Ελλαδα και βρηκα μια παρομοια κατασταση και απογοητευτηκα. Εγω θυμαμαι τη διατροφη μας την κανονιζε το στομαχι μας και καποιοι βασικοι κανονες και μεγαλωσαμε ολοι υγιεστατοι, τωρα χρειαζομαστε οδηγο :wink:

Ειδα αυτο του heston, προφανως κανει nostalgic lunch box, κατι τετοιο πχ θα ετρωγε ο αντρας μου για lunch oταν ηταν μικρος (τοτε που στην Ελλαδα πολλοι γονεις καπνιζαν μεσα στο σπιτι ή και στο αυτοκινητο και δεν ετρεχε τιποτα). Τωρα θα μου εκανε εντυπωση να δω πατατακια επι καθημερινης βασεως στο φαγητο καποιου παιδιου, δε λεω οτι δε συμβαινει (οπως ακομα πχ πολλοι γονεις παιρνουν τα παιδια τους στις καφετεριες ή καπνιζουν πανω απο το κεφαλι τους), αλλα δεν ειναι συνηθες και πιστευω δε χρειαζεται να ανησυχεις.

Γενικοτερα θα δεις εδω οτι το health promotion βρισκεται σε υψηλο επιπεδο και μεταφερεται στην οικογενεια με διαφορα μεσα...

ΤΟ πιαθνοτερο ειναι οτι θα αλλαξεις το προγραμμα υπνου οταν παει σχολειο αν τον δεις να ειναι κουρασμενος το πρωι και να μη θελει να σηκωθει. Βεβαια δε χρειαζονται ολα τα παιδια τον ιδιο υπνο, οποτε βλεπωντας και κανοντας μετα....

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν πεταω ποτε τιποτα. Απλα στο σπιτι μπορω να το ζεστανω ανετα και να το συνοδευσω με κατι φρεσκο. Πχ εχει περισσεψει λεμονατο χοιρινο, το συνοδευω με αρωματικο πιλαφι φρεσκο...και τρωγεται μια χαρα! Η' περισσεψε κοκκινιστο, το συνοδευω με μακαρονια φρεκα βρασμενα...στη δουλεια θα επρεπε να ζεστανω (στον απαισιο βρωμερο κοινοχρηστο φουρνο μικροκυματων), το ρυζι και τα μακαρονια τα χτεσινα:?

Η' εχει περισσεψει μπιφτεκι, το συνοδευω με ΦΡΕΣΚΙΑ σαλατα...για φτιαξε σαλατα το πρωι και παρε τη στη δουλεια το μεσημερι να δεις πως θα εχει γινει...ακομα και λαδι και ξυδι να προσθεσεις την τελευταια στιγμη παλι ειναι μαραμενα τα λαχανικα και εχουν βγαλει νερα!

α, αυτο εννοεις... νομισα στο σπιτι σου φιανονται μπλιαξ τα χθεσινα..

Κοιτα, αυτο δεν εχει σχεση εμ τη χωρα, αλλα με το γεγονος οτι λογω συνθηκων μπορεις να βρισκεσαι το μεσημερι στο σπιτι σου για φαγητο, αν ησουν στην Ελλαδα στη δουλεια, παλι το ιδιο προβλημα θα ειχες (εκτος αν κατι δεν εχω καταλαβει).

Εγω ειμαι φανατικη του φρουτου, ετσι συνηθως εχω μαζι μου φρουτα για τη δουλεια που δεν παθαινουν τιποτα. Και μ'αρεσουν πολυ και τα cold salads, pasta and prawn salad, rice-avocado, κι επειδη τα ετοιμαζω στο σπιτι ειναι πολυ υγιεινα.

Link to comment
Share on other sites

α, αυτο εννοεις... νομισα στο σπιτι σου φιανονται μπλιαξ τα χθεσινα..

Κοιτα, αυτο δεν εχει σχεση εμ τη χωρα, αλλα με το γεγονος οτι λογω συνθηκων μπορεις να βρισκεσαι το μεσημερι στο σπιτι σου για φαγητο, αν ησουν στην Ελλαδα στη δουλεια, παλι το ιδιο προβλημα θα ειχες (εκτος αν κατι δεν εχω καταλαβει).

Εγω ειμαι φανατικη του φρουτου, ετσι συνηθως εχω μαζι μου φρουτα για τη δουλεια που δεν παθαινουν τιποτα. Και μ'αρεσουν πολυ και τα cold salads, pasta and prawn salad, rice-avocado, κι επειδη τα ετοιμαζω στο σπιτι ειναι πολυ υγιεινα.

ΝΑι κοιτα αλλα προγραμματα εχουμε εδω, αλλα ειχαμε εκει...εκ των πραγματων...καλο ειναι να ετοιμαζεις στο σπιτι διαφορα..εγω εφτιαχνα φρουτοσαλατες αλλα ειχε πολυ υγρο το ταπερακι μεσα μεχρι το μεσημερι που την ετρωγα..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και πολυ με ενδιαφερει το θεμα της διατροφης (ισως πρεπει να ανοιξουμε νεο θεμα) να θέσω ενα ακόμη cultural difference για να ανοιξω λίγο τη θεματολογία; Στην Ελλάδα συνήθως στα γενέθλια οι φίλοι φέρνουν δώρα και ο εορταζων κερναει αν αποφασιστεί τα γενέθλια να εορταστούν εκτός σπιτιού. Εδώ απο οτι είδα, είναι πολύ συνηθισμένο να δίνεται ένα μικρο συμβολικό δώρο απο τους φίλους, μερικες φορες απλα μια καρτα, αλλά αν αποφασιστεί έξοδος δεν πληρώνει ο εορταζων αλλά μοιράζονται το κόστος οι φίλοι. Το συμμεριζεστε;

Αλλη διάφορα, τα δώρα των Χριστουγεννων. Στην Ελλάδα τα φέρνει ο Αγιος Βασίλης την Πρωτοχρονιά, στην Αγγλία o Santa τα Χριστούγεννα. Εμείς αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε την εδώ συνήθεια. Εσάς ποιος Αγιος θα φέρει τα δώρα φέτος ή καλύτερα πότε; Και τι στην ευχή είναι αυτά τα crackers που φοράνε στο κεφάλι τους στο Christmas dinner και γιατί το κάνουν;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΝΑι κοιτα αλλα προγραμματα εχουμε εδω, αλλα ειχαμε εκει...εκ των πραγματων...καλο ειναι να ετοιμαζεις στο σπιτι διαφορα..εγω εφτιαχνα φρουτοσαλατες αλλα ειχε πολυ υγρο το ταπερακι μεσα μεχρι το μεσημερι που την ετρωγα..

ναι. γι'αυτο εγω δεν τα κοβω, τα παιρνω μαζι μου τα φρουτα ολοκληρα κι ετσι δεν υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Να συνεχίσω με αφορμή το προηγούμενο μου ποστ. Σήμερα εφτιαξα μελομακάρονα για το καλό. Θα φτιάξει κάποια Christmas pudding;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Christmas pudding is hell on earth. Δε γνωριζω κανεναν ανθρωπο ανεξαρτητως καταγωγης που να του αρεσει το christmas pudding, μπλιαξ. Ολοι το αγοραζουν λογω εθιμου και στο τελος κανενας δεν τρωει. Μου αρεσει ομως πολυ να το φτιαχνουμε στο σπιτι, να το αφηνουμε να "οριμασει" και να το αναβουμε τα Χριστουγεννα κατα την παραδοση, κανει πολυ ατμοσφαιρα. Αλλα δεν εφτιαξα φετος. Γενικως εχω παρατηρησει οτι οσο ημουν Ελλαδα θυμομουν και κρατουσα περισσοτερο αγγλικα εθιμα ενω εδω κανω το αντιθετο, χωρις να το πειδιωκω επιμονα, απλως ετσι μου βγαινει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χάλια το βρίσκω, όπως επίσης και τα minced pies.

Δεν μου είπες, ποιος Αγιος σας φέρνει τα δώρα και το σημαντικότερο, πότε;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

στην Ελλαδα τα εφερνε κανονικα πρωτοχρονια. Αλλα βρεθηκα μια χρονια στη θεση να κανουμε χριστουγεννα στην Αγγλια και Πρωτοχρονια στην Ελλαδα, και φυσικα ολοι οι παππουδες ηθελαν να τους παρουν δωρα, οποτε εξηγησα οτι ο αη Βασιλης παει σε διαφορετικες χωρες διαφορειτκες ημερομηνιες και ειναι απλως παραδοση να λεμε οτι γυριζει τον κοσμο σε μια νυχτα (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! να δω πως θα τα μαζεψω τοσα ψεμματα οταν ερθει η ωρα, μ'αρεσει που καθομαι και δινω ακριβεις εξηγησεις). Οποτε παει Χριστουγεννα στην Αγγλια και Πρωτοχρονια στην Ελλαδα (και τι τυχεροι που ειμαστε που μας βρισκει δυο φορες κλπ).

Ετσι φετος που θα ειμαστε εδω θα ερθει Χριστουγεννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...