Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cultural differences


peekaboo

Recommended Posts

:lol: πολύ ευρηματικό! Γενικά πολλά ψέμματα πρέπει να σκαρφιζομαστε για να δικαιολογησουμε τις παραδοσιακές ιστορίες των Χριστουγέννων. Εμας φέτος αρχισαν οι ερωτήσεις και προσπαθώ να μην πιάνομαι απροετοίμαστη.

Φοράτε Christmas crackers ανήμερα Χριστουγέννων; Ξέρεις τι συμβολίζουν και από που προέρχεται το έθιμο;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τα κρακερς δεν τα φορας, ειναι σαν τεραστιες καραμελες που τις ανοιγεις τραβωντας τες και κανουν κροτο. Τυπικα εχουν μεσα δωρακια, πολλες φορες ενα καπελακι ή στεμμα απο χαρτονι. Συνηθως εχουν μεσα και ακποιο παιχνιδι και ενα χαρτακι με ευχη. Κατα την παραδοση το τραβανε δυο και αυτος που παιρνει το μεγαλυτερο κομματι κραταει και το περιεχομενο και η ευχη προοριζεται γι'αυτον. Αλλα πλεον ο καθενας εχει το δικο του (λογω υπερκαταναλωτισμου φανταζομαι).

Καποιες φορες τ'αγοραζουμε καποιες οχι, αναλογα τα κεφια. Φετος θα κανουμε τραπεζι σε φιλους με τα μικρα τους και θα ειμαστε 12 ατομα, οποτε καλα που μου τα θυμισες, νομιζω στα παιδια θ'αρεσουν πολυ :-)

Link to comment
Share on other sites

Γενικως κανουμε μιξη εθιμων, πχ φετος θα φαμε γαλοπουλα και σαρμαδες με cranberry sauce (ποτε δεν πιστευα οτι θα μου αρεσουν οι σαρμαδες με αυτη τη σαλτσα μεχρι πυο το δοκιμασα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Άσχετη παντελώς είμαι. Νόμιζα οτι τα crackers έχουν αυτά τα χάρτινα στέμματα που φοράνε στο κεφάλι :tongue: Αυτά πως λέγονται;

Τα crackers ακούγονται καλή ιδέα και τώρα που μου εξηγησες και πως τα ανοίγουμε θα παρω και για μας φέτος. Εχεις προτίμηση σε κάποια συγκεκριμένα; Λέω να πάρω από M&S.

Οι σαρμαδες τι είναι;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, φανταζομαι paper crowns. Δεν ξερω πολλα πολλα για τα κρακερς, δεν εχω παρει πολλες φορες.

Οι σαρμαδες ειναι οι λαχανοντολμαδες στην κεντρικη και δυτικη μακεδονια, και στη Ναουσα ειναι παραδοσιακο Χριστουγεννιατικο φαγητο μαζι με χοιρινο πρασοσεληνο.

Εσεις τι θα κανετε για χριστουγεννα; Θα κανεις κι εσυ μιξη παραδοσεων;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαχανοντολμάδες γιαμ!

Δεν έχω Άγγλο έτερο ημιση όπως εσύ και είναι η πρωτη φορά που θα κάνουμε Χριστούγεννα εδώ οπότε δεν έχω μυηθεί ακόμα στις παραδόσεις τους (φαινεται και απο τις ερωτήσεις μου νομίζω :-) ).

Μας έχουν καλέσει για γεύμα Χριστουγέννων οπότε δεν θα ετοιμασω εγώ τη γαλοπούλα ή τη γέμιση. Όταν ρωτησα τι θα μπορούσα να φέρω στο τραπέζι μου ζήτησαν παστίτσιο, οπότε θα πάω με ενα ταψί ;)

Εδώ λοιπόν η μεγαλύτερη επαφή που εχεις με την κουλτούρα τους μπορεί να με βοηθήσει. Τι άλλο να πάρω; Να γράψω Christmas cards για την οικοδέσποινα; Για τους υπόλοιπους που θα είναι εκεί και γνωρίζω; Να πάω κρασί; Ενα μικρο hamper με τυριά και delicatessen; Θα είναι και ενα μικρο παιδάκι 5 ετών που ξέρουμε. Να πάρω κάτι και γι' αυτό και τι αξίας; Εχω την αισθηση οτι εδώ γενικά είναι πιο συμβολικά τα δώρα που δίνονται και μικρότερης αξίας απο αυτά που τείνουμε να ανταλλασουμε στην Ελλάδα. Ισχύει αυτό;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

δωρο για το παιδι δε θα πηγαινα, εκτος αν ειναι κατι μικρο, κανενα αυγο κinder πχ, αλλα οχι παιχνιδι. Μαλλον ποτο καλυτερα, κρασια κλπ, κυριως ο,τι πινετε εσεις και οσο πινετε. Δηλαδη αν πατε ενα μπουκαλι κρασι και μετα εσυ κι ο αντρας σου κατεβασετε τρια (λεμε τωρα) θεωρειται αγενια.

Ξερεις τι μου'ρθε τωρα; Γιαιτ δεν πηγαινεις κρακερς για ολους; Πλακα θα εχει

Link to comment
Share on other sites

ναι, γενικως εδω ειναι πιο συμβολικα τα δωρα μεταξυ φιλων. Αυτο που δε μπορω να συνηθισω εδω ειναι η ανταλλαγη καρτων. Εμεις τουλαχιστον μεγαλωνοντας διναμε καρτες οταν ΔΕΝ ημασταν εκει, τις στελναμε για να ευχηθουμε. Εδω σου δινουν καρτα μαζι με το δωρο για να σου πουν χρονια πολλα στα γενεθλια ενω βρισκονται στο παρτυ σου!!!!

Περασαμε ολο το ΣΚ να γραφουμε καρτουλες για ολους τους συμμαθητες των παιδιων (περι τους 60) επειδη εδωσαν ολοι καρτουλες στα δικα μου... οποτε αναγκαστικα... Το τραγικο ειναι οτι θελουν να τις κρατησουν κι εγω δεν αντεχω τοσο σκουπιδαριο...

Link to comment
Share on other sites

Παστίτσιο, κρασί, crackers και κάτι σοκολατοειδες με παιχνιδι για τον μικρό. Καλό ακούγεται :)

Christmas cards για ολους ή μόνο για το σπίτι;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό είναι που σκεφτόμουν και εγώ. Όπως επίσης για το παιδάκι, σκεφτόμουν μην τυχόν πάρουν κάτι για τα δικά μου. Thanks :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

hellos girls!!!! πολυ πολυ ωραιο θεμα :) μεσες ακρες εγραφα για το τι ειμαστε μεσα μας κ πως διατηρουμε την ταυτοτητα μας οπου κ να ειμαστε :)

εγω πχ νιωθω Ελληνιδα...κουβαλησα ολη μου την προικα, στρωνω εργοχειρα σε ολο το σπιτι (τοσα χρονια η γιαγια κριμα δεν ειναι αχαχαχ) χρησιμοποιω ακομα πανωσεντονο κ το γυριζω εξω απο το παπλωμα κ μαγειρευω Ελληνικες συνταγες :) βλεπω Jamie k Nigella κυριως (O Jamie μου αρεσει που δινει πολλα μικρα tips κ η Nigella αρεσει στον αντρα μου μιας κ εινια voluptuous- αν κ κατ εμε μονο εκπομη μαγειρικης δεν ειναι αυτο το πραγμα ετσι που βογγαει συνεχεια αχαχαχαχαχ)

κανω παρεα με Αγγλους, Ελληνες, Ισπανους, Γερμανους κ Νορβηγους. δεν σερβιρω starter, αλλα τα βαζω ολα πανω στο τραπεζι κ τρωνε οτι θελουν κ οσο θελουν. δεν μπορω αλλιως να λειτουργησω :) γενικα νιωθω πολυ χαλαρη κ ποτε δεν εχω δικαιολογηθει για τιποτα....μου αρεσει πολυ να μαθαινω για αλλες κουλτουρες κ οταν μαζευομαστε πολλες μαζι πχ παραμονη πρωτοχρονιας, τους ενθαρρυνω να εφαρμοσουν ολοι τα τελετουργικα της καθε χωρας τους :)

κανω μελομακαρονα, κουραμπιεδες κ μπακλαβα. φυσικα κανω κ βασιλοπιτα για παραμονη. οσο adapt κ αν εχω κανει τοσα χρονια εδω, οι συνηθειες μου ειναι πολυ Ελληνικες αλλα δεν σνομπαρω κανεναν κ ειμαι ανοιχτη σε ολα.

για μεσημεριανο εχουμε δοκιμασει διαφορους τροπους, εχουμε πλεον καταληξει να τρωμε ελαφρια ολη τη μερα. μετα τις 8 δεν τρωμε εκτος απο σπανιες γιορτινες περιπτωσεις. ο γιος μου ερχεται φαγωμενος απο τον παιδικο κ τρωει κανα γιαουρτακι κλπ. οκ που κ που θα φτιαξουμε κ πιτσα αχαχαχα

γενικα ολα τα εχουμε σπιτικα, απο ψωμι, μεχρι κεηκ, πιτσες κλπ. κανουμε play days με τους γονεις απο τον παιδικο κ ειδα αυτο που ειπες πικαμπου. καποιοι γονεις ανοιξανε τις τσαντες κ βγαλανε πατατακια κλπ. ο εφοσον καναμε κατι σαν πικ νικ ολοι προσφεραμε. ο γιος μου αρνηθηκε να παρει πατατακια!!!!!!!!!! ουτε μπισκοτα πηρε!!!!!! προτιμησε τις σταφιδες του κ τα φρουτα του!!!!! ποσα ακομα θαυμαστικα να βαλω αχαχαχαχαχα

παρατηρησα αυτο που ειπε η τραβελ οτι ολα ερχοντε απο το σπιτι...οπως μαθει το καθε παιδι

στον παιδικο εμας τρωνε γλυκα καμια φορα τα οποια ειναι παγωτο, κανα κεηκ η μπισκοτο. εχουν σνακς πολλα με φρουτα, τυρια κ γαλα μπορουν να πιουν οποτε το ζητησουν. κ στα σχολεια εχω ακουσει για καλες διατροφες, θα ξερω περισσοτερα οταν ξεκινησει :)

αχ εχετε πει πολλα κ προσπαθω να απαντησω σε ολα!!!!σχετικα με επισκεψεις ημερες γιορτων, ειδα οτι ολοι πανε δωρα στα παιδακια.....την Πεμπτη εχω το γραφειο καλεσμενο για δειπνο κ ολοι με ρωτησανε τι αρεσει στον μικρο. περσυ εκανα παλι τραπεζι μεγαλο (18 ατομα) κ τα χριστουγεννα κ παραμονη πρωτοχρονιας κ τα δωρα τα ανταλλαξαμε την πρωτοχρονια. αλλες φορες κανω την παραδοση αλλονων :) μεγαλωνοντας ο μικρος ειχα σκεφτει κ εγω αυτο που ειπε η τραβελ να κανω ;)

αυτα προς το παρον, θα επανελθω αν θυμηθω κατι αλλο χεχε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που σκεφτόμουν και εγώ. Όπως επίσης για το παιδάκι, σκεφτόμουν μην τυχόν πάρουν κάτι για τα δικά μου. Thanks :)

παρε κατι για το παιδακι κ αν βγαλουν για το δικο σου βγαλε κ εσυ αχαχαχαχασχαχα (πωπω κατινα ε!!!!!!!:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα κατινιας :) Είναι το οτι θέλω να μην έρθω σε δυσκολη θέση αν τυχόν έχουν φέρει κάτι για τα παιδιά μου. Απο την άλλη δεν θέλω να τους φέρω αυτους σε δυσκολη θέση αν έχω εγώ κάτι για το παιδι τους και αυτοι δεν έχουν πάρει κάτι για μας. Το ίδιο και με τις κάρτες για ολους (εκτός της οικοδέσποινας). Κανονικά δεν θα έγραφα, απο την αλλη σκέφτομαι "και αν αυτοι μου δώσουν τι θα κάνω"; Μπορεί να τις έχω στην τσάντα μου και να τις δώσω αν μου δώσουν. 'Η λέτε να τις δώσω ουτως ή άλλως; Ουφ!


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...