Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Maroxmarox said:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα η γιατρός μου έδωσε τρία χάπια ημερησίως δηλαδή 600mg σύνολο φολικο οξυ και βιταμίνη d στην οποια παρουσίασα ανεπάρκεια μ έδωσε 4000 αρχικά κ μετά 2.000… βοήθησε η όχι δεν το γνωρίζω ακόμα κοπελα Μου … πάντως  η coq10 με πάχυνε ρε γαμωτο …

Cultural differences


peekaboo

Recommended Posts

Νατασσα, το αναλατο φαγητο δεν ειναι και κατ αναγκη υγιεινοτερο. Το αλατι αυξανει την πιεση αλλα δε ν ομιζω ενα παιδακι 2 χρονων να εχει υπερταση. Δεν εχει κατι αλλο επιβαρυντικο στην υγεια...επιπλεον Ελλαδα γενικα τα φαγητα ειναι πιο αλατισμενα λογω ζεστου κλιματος, οπως και σε ολες τις "ζεστες" χωρες..αντιθετα εκει που το κλιμα ειναι κρυο οι ανθρωποι τρωνε πιο αναλατα φαγητα διοτι δε χρειαζεται το σωμα να κρατησει υγρα γτ δε χανονται πολλα με τον ιδρωτα. Θεωρω την υστερια με το "salt free" παρατραβηγμενη. αλλωστε εσυ στο σπιτι δεν χρησιμοποιεις αλατι? Εσω κ λιγο. Στο σταθμο γτ να τα φαει αναλατα?

για τα φρουτα οντως στη δουλεια Ελλαδα δεν εχω δει κανενα να φερνει φρουτο..αλλα βεβαια στο σπιτι τρωμε καθε μερα απαραιτητα φρουτο.δεν εννοω μονο εγω και ολοι που ξερω. Καθε γευμα τελειωνει με μια μεγαλη πιατελα φρουτα, οπου κ να πας. Βασικα δεν εχω παει σε σπιτι που να μη με εχουν κερασει φρουτο. στην Αγγλια δε θυμαμαι ποτε να τρωγαμε τοσα φρουτα ισως επειδη ηταν πολυ πιο ακριβα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελένη όταν θα κανεις παιδάκια θα δεις τι θα σου πουν για το αλάτι κλπ. Αν πχ στο σπιτι μαγειρευεις για το παιδι με την ίδια ποσότητα αλάτι που τρως εσυ τότε θα του δημιουργησεις υπέρταση. Μπορείς να διαβάσεις παντου για το αλάτι κ αν σε εκφράζει στην τελική ειναι επιλογή σου ποτε θα αρχίσεις να του δίνεις αλάτι οπως κ διάφορα αλλα

Link to comment
Share on other sites

eleni megalosa se ena spiti pou tafagita ta trogame lusa, oxi logo zestis alla logo kapnismatos. kapnizan k oi 2 mou goneis k i geusi tous eixe aloiothei. mexti prin 4 xronia kapnizame k ego me ton andra mou maneiodos. elatosame siga siga to alati kai telika to kopsame teleios otan rotisa tin paidiatro stin ellada an prepei na vazo ligo alati sto fagito tou paidiou meta to xrono (ton 1o apagorevete). i paidiatros mou eipe an theleis na valeis ligo mporeis. tis leo mipos prepei (giati k ego etsi eixa akousei pos prepei) k mou leei tin aparaititi posotita alatiou pou xreiazete o anthropos tin exoun mesa oi idies oi trofes. opote apo tote kopsame entelos to alati. vazo pleon polu spania elaxisto alati. den to perimena oti tha to ekana pote giati eimoun mathimeni allios kai oti k an etroga mou fainotan analato. to alati genika to sunithizeis polu eukola k meta vazeis olo k pio polu. opote xarika polu pou einai analata ston paidiko giati an ta mathene me alati meta den tha etroge auta pou kano ego.

kai mias k anefera to tsigaro polu mou aresei pou edo den kapnizoun pouthena mesa kai mporo na pao sxedon opou thelo me to paidi. pleon kaie emena me enoxlei to tsigaro kai stin ellada eixame provlima na vroume pou tha pame. eutuxos exei pio suxna kalutero kairo k kathomastan exo.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο παιδίατρος πάντως μας είχε πει μέχρι τον πρώτο χρόνο όλα ανάλατα, αλλά μετά τους 12 μήνες ελεύθερη διατροφή με ζάχαρη ΚΑΙ αλάτι. Μάλιστα αυτό μου το είχε τονίσει, όχι ανάλατα φαγητά ούτε αποκλεισμό της ζάχαρης από τη διατροφή των παιδιών. Ας μην πιάνουμε τα άκρα. Φυσικά δεν θα βάλεις στο παιδικό φαγητό την ίδια ποσότητα αλατιού που θα βάλει ένας ενήλικας που του αρέσουν τα αλμυρά. Θα βάλεις όμως λίγο αλάτι, δεν θα αφήσεις το φαγητό τελείως ανάλατο. Κατά τη γνώμη μου, είτε κάνεις λύσσα τα φαγητά, είτε βλέπεις αλατιέρα και τρέχεις λες και είναι ο αντίχριστος... κάτι πάει λάθος.

Και ας μην ξεχνάμε ότι σε περιόδους καύσωνα το αλάτι κυριολεκτικά σώζει ζωές.

Άσχετο, αλλά μήπως ξέρει καμία πού μπορώ να βρω mince pies στην Αθήνα; Βρίσκω mincemeat, αλλά ψάχνω τα κεκάκια έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά μήπως ξέρει καμία πού μπορώ να βρω mince pies στην Αθήνα; Βρίσκω mincemeat, αλλά ψάχνω τα κεκάκια έτοιμα.

εχω την συνταγη αν θες (ελληνικη της Παραδειση) να φτιαξεις κ τη γεμιση κ το κεκακι :tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oπως ειπα παρακατω δεν καταλαβαινω σε τι βοηθαει μια διατροφη χωρις αλατι. Περαν του οτι πρεπει να το αποφευγει οποιος εχει υψηλη πιεση δε βρισκω σε τι βλαπτει ατομα με φυσιολογικη πιεση...

Συμφωνω οτι στις ζεστες το αλατι βοηθαει πααρα πολυ διοτι κανει κατακρατηση υγρων..δε βρισκω λοιπον το λογο ενα υγιες παιδακι να μην τρωει καθολου αλατι.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχει η Παραδείση συνταγή για mince pies? Για στείλε τη να δούμε... :)

1 μεγαλο μηλο

1 φλυτζανι ξανθη σταφιδα

1 φλυτζανι μαυρη σταφιδα

1 φλυτζανι ροζακια σταφιδα

1/2 φλυτζανι λιωμενο βουτυρο

1/2 φλυτζανι ζαχαρη

1 φλυτζανι ασπρισμενα αλεσμενα αμυγδαλα

125γρ κιτρο κ πορτοκαλι γκλασε

χυμο απο ενα 1 λεμονι κ 1 πορτοκαλι κ το ξυσμα τους

1/2 κουταλακι μοσχοκαρυδο κ κανελα

4 κουταλιες μπραντυ

ζυμη

4 φλυτζανια αλευρι

1 φλυτζανι βουτυρο

4 κουταλιες ζαχαρη

2 αυγα

λιγο γαλα οσο παρει να μπορεις να δουλεψεις την ζυμη

λατρευω Παραδειση!!!!!! οτι παραδοσιακο γλυκο κανω οπως πχ μπακλαβα μονο αυτην εμπιστευομαι :) ειδικα σε μεγαλα τραπεζια με βγαζει ασπροπροσωπη

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να το αφησουμε εδω κ η καθε μαμα ας κανει τις επιλογες της ;)

εννοειται καθενας κανει τις επιλογες του. Αυτο που προσπαθουσα να πω ειναι οτι ΔΕΝ βλαπτει το αλατι σ ενα υγιες ατομο..απο κει και περα καθενας επιλεγει τι θα φαει και τι οχι...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

to kako me to alati einai oti to sunithizeis polu eukola kai meta to ligo ginete polu. episeis to alati voh8aei sthn upertash. etsi akoma kai an kapoios den exei mporei na apoktisei me thn upervolikh katanalwsh alatiou. sumfwnw oti h mikrh k isorrophmenh posothta den kanei kako omws 8ewrw pws se toso mikra paidia an dinoume alati ta ma8ainoume se ena eidos diatrofhs pou mporei na exelixthei polu epikinduno gia thn ugeia tous. ase pou to alati paei k kathete kai stis ar8rwseis.

mhn xehname pws alati periexoun para polles trofes xwris na to katalavainoume.

auta peri alatiou. anyway ego apla h8ela na pw oti xarhka pou sto nursery den dinoun ka8olou alati


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

loipon allo ena "e8hmo" pou mou aresei k lew na uo8ethsw einai ta christmas jumpers!

mporeis na valeis to anet jean sou kai ena oraiotato pouloveraki kai na eisai ok gia to giortino trapezi xwris na prepei na valeis ta kala sou :) :)

8a nto dokimasw mallon apo fetos! paw magazia!!!!

poios th xarh mou pou exei kai hlio shmera :):P


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...