Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Από χτες το απογευματάκι νομίζω ότι ζω στα Γιάννενα λόγω ομίχλης! Τι ωραία! Αφού δεν μπορώ να πάω εγώ εκεί ήρθς ο καιρός του χωριού εδω!

Στα μαγειρικά μας τώρα! Το μενού έχει αρακά κοκκινιστό με πατατούλες και καρότα.

Καλησπερα παρεακι!!!!

Γειά σου μανουλίτσα!

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες!!!!

Με τον μικρο ολα τελεια!!!!Προσαρμοζομαστε και οι τρεις μας πολυ καλα θα ελεγα!!!!

Μπράβο στον μπεμπάκο που δίνει χρόνο στην μαμά και τον μπαμπά να συνηθίσουν!

Εγω μερα με τη μερα ειμαι καλυτερα απο αποψη τομης και "πονακιων".

Αυριο θα ερθει παιδιατρος να μας δει....ελπιζω ως τωρα να τα κανουμε ολα σωστα!!!

Εννοείται πως τα κάνετε όλα σωστά! Η διαίσθηση της μανούλας δεν σε αφήνει να κάνεις λάθος! Αυτή ήταν η πρώτη συμβουλή του παιδίατρου σε μένα όταν αγχωμένη του ζητούσα συμβουλές!

Και σημερα περιμενω συμβουλο θηλασμου μιας και πληγωθηκαν οι θηλες μου...και δυστυχως δεν καταφερα να μαθω πολλα στο μαιευτηριο!!!!

Θα σε βοηθήσει να βρεις τον τρόπο που σου ταιριάζει!

Και για σημερα-αυριο-μεθαυριο...μοσχαρι γιουβετσι για τον τελειο αντρα μου και πατερα(ειλικρινα τετοια βοηθεια...δεν υπαρχει.....και μην ξεχναμε οτι δουλευει και στο σπιτι...)

Ήμουνα σίγουρη από όλα αυτά που έχεις πει μέχρι τώρα!

και σουπιτσα με μοσχαρι για μενα!!!!

Λυπαμαι που δε μπορω να απαντησω στον καθενα ξεχωριστα...η να διαβασω ολα τα νεα σας....αλλα θα επανελθω ...που θα μου παει!!!!

Πολλα πολλα φιλακια!!!!!!!

Ούτε να το σκέφτεσαι κοριτσάκι! Κανείς δεν θα σε παραξηγήσει!

Αγγελικη μου πολυ ευχαριστως!! ελα κερναω καφεδακι!!!

Πες μου ώρα και διεύθυνση!!!!

Καλησπερα, καλησπερα!

Γειά σου Φωτεινούλα!

Σημερα εφτιαξα κοτοπουλο με πατατες στο φ ο υ ρ ν ο (ναιαιαιαι).

Το καταλάβαμε ότι φτιάχτηκε ο φούρνος!!!! :tongue:

Ο μικρος εκανε και χτες πυρετο οχι πολυ υψηλο κι ουτε πολυ συχνα χωρις να εχει αλλα συμπτωματα μεχρι στιγμης και σκεφτομαι μηπως κρυβοταν δοντι στην περιπτωση αυτη. Σημερα ειναι μεχρι στιγμης απυρετος. Αν συνεχισει ετσι σημερα θα τον στειλω αυριο παιδικο ωστε να ειμαι εγω εδω την πρωτη φορα που θα μεινει ολες τις ωρες εκει.

Όντως αν ο πυρετός δεν είναι υψηλός κι επίμονος μπορεί να προέρχεται από δόντια!

Στο νησι σημερα ανοιξαν για πρωτη μερα οι παιδικοι σταθμοι κι αυτο με σκεπτικισμο οπότε μαλλον εχω παρει τη σωστη αποφαση δεδομενων των συνθηκων για τα παιδια. Ασχετο αν εγω αισθανομαι καπως που θα ειμαι μακρια τους (Νικο ακους; αν και ειμαι διαφορετικη περιπτωση εγω)

Σωστότατη απόφαση Φωτεινούλα μέχρι να εκτονωθεί η κατάσταση!

Ευχαριστω και παλι για τις ευχες σας για τους γενεθλιαζοντες. Ναι εχουν γενεθλια ιδια μερα. Περισυ ειπα στον αντρα μου οτι του εκανα δωρο ζωης στα γενεθλια του και ξενοιασα για ολη μου την υπολοιπη ζωη απο δωρα!

Σωστή!!!!

Φιλακια

κοριτσιααα. Μόλις ήρθα ξενοδοχειο. Ωραία η μέρα...αλλά...δεν θα σας πω ψεματα στην σχολή...ασχημα...θα μου πει κανεις γιατι το να γινεσαι μητερα δεν εχει καμια αξια για καποιους; Μονο εγω διαολε πιστευω ότι ειναι οτι πιο ιερο στον κοσμο; τέλος παντων...

Τα γράφω στο blog όποια μπει θα τα δει μην τα γραφω παλι γιατι με χαλαει...αλήθεια στενοχωρηθηκα σήμερα...

Θα μπω να διαβάσω σε λιγάκι με ησυχία.

Ακούω ΦΩΤΕΙΝΗ και καταλαβαινω εχεις δικιο :-) Μαλλον πρεπει να ηρεμησω λιγο απλα...ξερεις....νιωθω τοσο κολλημενος μαζι τους...

Χαχαχαχα! Ο μπαμπάς χρειάζεται ενέσεις ανεξαρτητοποίησης!!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα μαγειροπαρεούλα!

Καλημέρα Νινάκι!

Πρωινή σήμερα, καθώς έχω να κάνω χίλια πράγματα... αλλά μπήκα να πω μία καλημέρα πρώτα:tongue:

Καλά έκανες!

Παιδιά δεν έκανα μπανάκι προχτές στη θάλασσα... μόνο τα δάκτυλα βούτηξα να δω την θερμοκρασία... είμαι πολύ κρυουλιάρα για να μπω από τώρα:D ... απλά την απόλαυσα στην παραλία και αν δεν είχα το μαγιό στο πατάρι, θα το φόραγα για λίγο... αργότερα έπιασε μικρό αεράκι και δεν ήταν για πολλά πολλά!

Μιά φορά την ηλιοθεραπεία σου την έκανες! Έστω και με ρούχα!

Το κρεβάτι μας ξεκίνησα χτες να του βάζω πράγματα... τι ωραία που είναι να έχεις τόσο χώρο!

Όσο αφορά τα μαγειρικά, χτες έκανα κοτόπουλο λεμονάτο με πατάτες και σήμερα έχουμε ρεβύθια... αύριο λέμε να το τσικνήσουμε με τα σχετικά παιδάκια (τα διαλυτικά δεν ξέρω πώς μπαίνουν, δεν θα ψήσουμε κανένα παιδί:tongue:)...

Κι εγώ δεν το έχω με τα δυαλιτικά!!!! Έχω ψήσει παιδάκια και παιδάκια!!!

την Παρασκευή μπαίνω τελικά χειρουργείο και όσο πλησιάζει η μέρα αγχώνομαι όλο και περισσσότερο... αν και ξέρω ότι είναι σχετικά απλή και ολιγόλεπτη επέμβαση;)... αλλά δεν παύει να είναι χειρουργείο!

Όλα καλά θα πάνε! Έχεις δίκιο να έχεις μία σχετική αγωνία πάντως!

Καλή συνέχεια σε όλους!

Ιωάννα, καλημέρα και σε σένα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααα!!

τι κανετε κοριτσακια?? καλα ολες συνενοηθηκατε κ φτιαξατε κοτοπουλο με πατατες κ καμια δεν με φωναξε να μου κανει το τραπεζι!!! χαχαχα!!!

Νινακι μου καλη επιτυχια για την Παρασκευη!!! ολα καλα θα πανε κοριτσακι κ εσυ σε λιγες μερες θα πετας!!! Ειδες τι καλα που ειναι να εχεις την απλα σου?

Φωτεινη μου μπορει να ειναι κ δοντι η να περναει ελαφρα που λενε την ιωση!!

Αγγελικη εγω απο την ωρα που πηγα σπιτι δεν βγηκα εψω καθολου κ ετσι δεν την καταλαβα την ομιχλη αλλα για να την παρομοιασεις εσυ με των Ιωαννινων φανταζομαι θα ηταν σε μεγαλο βαθμο!! ωραιος κ ο αρακας!! ελα βρε σε περιμενω!!!!

Ιωαννα καλημερα!!

Νικο παντου δεν υπολογιζουν τις μανουλες δυστυχως..που να δεις τι γινεται στον εργασιακο χωρο....

Ρικολα τι εγινε χτες με την συβλουλο? ειχε παρει κ η κουμπαρα μου κ την εγδαρε οικονομικα .... οτι απορια εχεις ρωτα εδω 2 χρονια το καθενα τα θηλαζα ..κ διπλα στο καφε που μαζευομαστε επισης !!

στα μαγειρικα μας τωρα, χτες τελικα εφτιαξα φακες γιατι ο κοτοπουλο που εμεινε δεν θα εφτανε να φαμε ολοι. Εφτιαξα κ φρεσκο ζυμωτο ψωμακι με σουσαμι,κοριτσια χτες εγινε ονειρο!!!

Αυριο λεω να φτιαξω μια τυροπιτα με χειροποιητο φυλλο.Αν κανω την ζυμη απο σημερα το βραδυ κ την βαλω στο ψυγειο λετε να εχω προβλημα με το ανοιγμα?πρεπει μετα να την αφησω να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου?

Σημερα θα φτιαξω κ ενα γαλακτομουρεκο παλι για αυριο , ετσι για να φυγει η τσικνα απο τα παϊδακια !! χαχαχα Νινακι ακομα γελαω με την σημειωση σου για τα πα¨δακια παιδιακια!!!( Πατας πρωτα το πληκτρο που εχει την ανω κατω τελεια,ερωτηματικο κ διαλυτικα κ μετα το γραμμα που θες-οπως βαζεις τον τονο με λιγα λογια βαζεις κ τα διαλυτικα).

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααα!!

τι κανετε κοριτσακια?? καλα ολες συνενοηθηκατε κ φτιαξατε κοτοπουλο με πατατες κ καμια δεν με φωναξε να μου κανει το τραπεζι!!! χαχαχα!!!

Νινακι μου καλη επιτυχια για την Παρασκευη!!! ολα καλα θα πανε κοριτσακι κ εσυ σε λιγες μερες θα πετας!!! Ειδες τι καλα που ειναι να εχεις την απλα σου?

Φωτεινη μου μπορει να ειναι κ δοντι η να περναει ελαφρα που λενε την ιωση!!

Αγγελικη εγω απο την ωρα που πηγα σπιτι δεν βγηκα εψω καθολου κ ετσι δεν την καταλαβα την ομιχλη αλλα για να την παρομοιασεις εσυ με των Ιωαννινων φανταζομαι θα ηταν σε μεγαλο βαθμο!! ωραιος κ ο αρακας!! ελα βρε σε περιμενω!!!!

Ιωαννα καλημερα!!

Νικο παντου δεν υπολογιζουν τις μανουλες δυστυχως..που να δεις τι γινεται στον εργασιακο χωρο....

Ρικολα τι εγινε χτες με την συβλουλο? ειχε παρει κ η κουμπαρα μου κ την εγδαρε οικονομικα .... οτι απορια εχεις ρωτα εδω 2 χρονια το καθενα τα θηλαζα ..κ διπλα στο καφε που μαζευομαστε επισης !!

στα μαγειρικα μας τωρα, χτες τελικα εφτιαξα φακες γιατι ο κοτοπουλο που εμεινε δεν θα εφτανε να φαμε ολοι. Εφτιαξα κ φρεσκο ζυμωτο ψωμακι με σουσαμι,κοριτσια χτες εγινε ονειρο!!!

Αυριο λεω να φτιαξω μια τυροπιτα με χειροποιητο φυλλο.Αν κανω την ζυμη απο σημερα το βραδυ κ την βαλω στο ψυγειο λετε να εχω προβλημα με το ανοιγμα?πρεπει μετα να την αφησω να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου?

Σημερα θα φτιαξω κ ενα γαλακτομουρεκο παλι για αυριο , ετσι για να φυγει η τσικνα απο τα παϊδακια !! χαχαχα Νινακι ακομα γελαω με την σημειωση σου για τα πα¨δακια παιδιακια!!!( Πατας πρωτα το πληκτρο που εχει την ανω κατω τελεια,ερωτηματικο κ διαλυτικα κ μετα το γραμμα που θες-οπως βαζεις τον τονο με λιγα λογια βαζεις κ τα διαλυτικα).

αφου εχεις χρονο και τα φτιαχνεις ολα αυτα μπραβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία μαγειροπαρέα είστε!!!!!!!

Μπαίνω καιρό τώρα και σας διαβάζω και βλέπω ότι περνάτε πολύ όμορφα! Χωράω κι εγώ;;;;

Κι εγώ και ο σύζυγός μου είμαστε λάτρεις της μαγειρικής και φυσικά του καλού φαγητού. Καθημερινά φτιάχνουμε ωραία φαγάκια και μας αρέσει πολύ να μαγειρεύουμε παρεούλα.

Κατά τα άλλα, περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και είμαστε καταενθουσιασμένοι!!!!!!!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ωραία μαγειροπαρέα είστε!!!!!!!

Μπαίνω καιρό τώρα και σας διαβάζω και βλέπω ότι περνάτε πολύ όμορφα! Χωράω κι εγώ;;;;

Κι εγώ και ο σύζυγός μου είμαστε λάτρεις της μαγειρικής και φυσικά του καλού φαγητού. Καθημερινά φτιάχνουμε ωραία φαγάκια και μας αρέσει πολύ να μαγειρεύουμε παρεούλα.

Κατά τα άλλα, περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και είμαστε καταενθουσιασμένοι!!!!!!!

καλως ηρθες!!! με το καλο να ερθει το παιδακι σου!Αφου λατρευετε το φαγητο περιμενουμε και ωραιες ιδεες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία μαγειροπαρέα είστε!!!!!!!

Μπαίνω καιρό τώρα και σας διαβάζω και βλέπω ότι περνάτε πολύ όμορφα! Χωράω κι εγώ;;;;

Αστειεύεσαι? Όλοι οι καλοί χωράνε! Καλώς ήρθες λοιπόν!

Κι εγώ και ο σύζυγός μου είμαστε λάτρεις της μαγειρικής και φυσικά του καλού φαγητού. Καθημερινά φτιάχνουμε ωραία φαγάκια και μας αρέσει πολύ να μαγειρεύουμε παρεούλα.

Τι καλά!

Κατά τα άλλα, περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και είμαστε καταενθουσιασμένοι!!!!!!!

Με το καλό να έρθει το νινάκι σας! Πότε γεννάς. πρώτα ο Θεός?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία μαγειροπαρέα είστε!!!!!!!

Μπαίνω καιρό τώρα και σας διαβάζω και βλέπω ότι περνάτε πολύ όμορφα! Χωράω κι εγώ;;;;

Κι εγώ και ο σύζυγός μου είμαστε λάτρεις της μαγειρικής και φυσικά του καλού φαγητού. Καθημερινά φτιάχνουμε ωραία φαγάκια και μας αρέσει πολύ να μαγειρεύουμε παρεούλα.

Κατά τα άλλα, περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και είμαστε καταενθουσιασμένοι!!!!!!!

χωραςςςς χωραςς και σου εγγυωμαι οτι αυτη ειναι η πιο ομορφη παρεα του κοσμου με τις πιο γλυκες μαμαδες και εναν χαζομπαμπα (εγω) :P:p:p καλωσηρθες και καλη εγκυμονυση :-)))

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!

Νινα μου καλη επιτυχια με το χειρουργειο! Ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλά και θα παψεις να πονας γλυκια μου! Καλό τρεξιμο αλλά δε χρειαζεται και να πεθανεις απο την κουραση 2 μερες τωρα!

Αγγελικη ειχε τοση ομιχλη; Το ειδα το πρωι που το ελεγαν αλλα για να την παρομοιαζεις με των Ιωαννινων φανταζομαι! Εγω μενω κεντρο και δεν ειχαμε θεμα αλλα ακουσα για τα νοτια προαστια. Ε με τετοια υγρασια που εχει ακομα και η Αττικη φετος τι περιμενουμε....

Νικο υπομονη τι αλλο να πω. Δυστυχως η Ελλαδα ειναι δυσκολη χωρα στο θεμα μητροτητας. Μονο λογια θα ακους. Δεν μπορειτε να βρειτε μια ενδιαμεση λυση;

Τζενη το φυλλο δε θα παθει τιποτα. Απλα για να ειναι πιο μαλακο μπορεις να το βγαλεις απο το ψυγειο οση ωρα θα ετοιμαζεις τη γεμιση και θα εισαι ενταξει. Ωραιο το σπιτικο ψωμακι. Το ζυμωνεις εσυ ή εχεις αρτοπαρασκευαστη;

Smurfita καλώσηρθες και με το καλό να γεννησεις το μωρακι σου! Και φυσικα χωρας στην παρεα μας! Περιμενουμε και τις δικες σου ιδεες!

Ιωαννα, Εβιρι,Ricola καλημερα!

Βαγια ολα καλά;

Ξανα-ματα-ευχαριστω γιατις ευχες σας!

Αγγελικη μην το γελας! Ήμουν ενα μηνα και κατι χωρις φουρνο ειχα στερεψει πια απο ιδεες ολα στην κατσαρολα! Θα σας πρηξω τωρα χεχε

Ο μικρος ειναι απυρετος κι ετσι σημερα πηγε ολη μερα παιδικο. Κι εγω ειχα το πρωινο ελευθερο κι εκανα καμποσες εξωτερικες δουλιτσες που επρεπε να γινουν. Εφτιαξα μακαρονια για να συνοδεψω γιδα κοκκινιστη που ειχα ετοιμη στην καταψυξη. Για αυριο δεν εχουμε αποφασισει τι θα κανουμε.

Πηρα και μια αποφαση αυτες τις μερες. Μια που θα ειμαι μονη τελικα στο νησι και δε θα ανησυχω για μαγειρεματα θα ειναι μια καλή ευκαιρια να ξεκινησω κι εγω λιγη διαιτα μπας και συμμαζευτω λιγακι. Πηρα σημερα και τον παιδικο που θα πηγαιναν τα παιδια στο νησι να τους ενημερωσω να μην μας περιμενουν και μου ειπαν πως αφου η μικρη που καταλαβαινει περισσοτερα ειναι αμαθητη καλύτερα που τα αφηνω Αθηνα και να τα φερω αργοτερα που θα ηρεμησουν τα πραγματα (αν και για να ειμαστε ειλικρινεις δνε εχουμε κανει και καμια συμφωνια με τον εγκελαδο ποτε θα σταματησει). Θα σας πρηξω λιγακι αλλα εφτασε το πληρωμα του χρονου και το Σαββατο αναχωρω και μου φαινεται καπως. Θα το ξεπερασω που θα μου παει...

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... έχω μέρες να μπω γιατί έχω πήξει στο διάβασμα... σήμερα χαλάρωσα λίγο γιατί δεν την πάλευα άλλο, και είπα να μπω να σας πω ένα γεια :P:p:p

Εύχομαι να είστε όλοι καλά!!ricola να σου ζήσει!!!!

νίκο λυπάμαι για τη γυναίκα σου. γνωστό το έργο με την ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση, δυστυχώς λίγα είναι τα ιδρύματα που αντιστέκονται σ αυτήν τη λογική. Τα περισσότερα βασίζονται στο ποιος καθηγητής έχει βύσμα ώστε να τον διορίσουμε, ποιος φοιτητής κάνει καλύτερο pr ώστε να τον προωθήσουμε κτλ....

να επιμείνετε μέχρι να τους κάνετε τη ζωή δύσκολη και μετά δε θα τους έχει ανάγκη... θα μπορεί να στηριχθεί στις δικές της δυνάμεις.

σήμερα φάγαμε κάτι γρήγορο: μακαρονάκι κοφτό με πλευρώτους, κολοκύθι και σκόρδο. και σαλάτα μαρούλι.. για αύριο λέω να κάνουμε κουνελάκι αλλά δεν ξέρω πως.....


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρες:P

Η παρέα μας μεγαλώνει και έχουμε ποικιλία πια... παντρεμένοι, με παιδιά, χωρίς παιδιά και πάει λέγοντας:tongue:

Τι ωραία μαγειροπαρέα είστε!!!!!!!

Μπαίνω καιρό τώρα και σας διαβάζω και βλέπω ότι περνάτε πολύ όμορφα! Χωράω κι εγώ;;;;

Κι εγώ και ο σύζυγός μου είμαστε λάτρεις της μαγειρικής και φυσικά του καλού φαγητού. Καθημερινά φτιάχνουμε ωραία φαγάκια και μας αρέσει πολύ να μαγειρεύουμε παρεούλα.

Κατά τα άλλα, περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και είμαστε καταενθουσιασμένοι!!!!!!!

Καλώς μας ήρθατε! περιμένουμε τις συνταγές σας! το μωράκι σας το έχετε δει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά, μικρά μεγάλα.

Σήμερα έφτιαξα φακές.

Κορίτσια χτες είχαμε πάει σε μία εκδήλωση που έκανε ο σταθμός του μικρού μου για να γνωρίσουμε το νέο τους κτίριο. Καταενθουσιάστηκα!!!

Χαίρομαι που έχετε και καινούργιο και όμορφο κτίριο.

Ξεκινησαμε μεσανυχτα γιατι παντα προτιμω να οδηγω νυχτα (ειναι τοσο ομορφα τα φωτα της νυχτας, μουσικουλα,χαλαρα μου αρεσει τόσο)

Το ίδιο θεωρεί και ο Έβιρος, όταν είναι ξεκούραστος βέβαια, ότι η βραδυνή οδήγηση είναι πιο εύκολη γιατί αφενός στις στροφές βλέπεις τα φώτα του αντίθετου αυτοκινήτου και αφετέρου δεν έχει την πρωινή κίνηση.

Α και πολλά διοδια...πολλά διοδια.

Χτες η Τσαπανίδου έλεγε σε κάποιο ρεπορτάζ ότι για να πάει και να έρθει κάποιος στη Θεσσαλονίκη στα διόδια πρέπει να δώσει 58 ευρώ. Αν λάβουμε υπ' όψιν και τη βενζίνη......

ΕΒΙΡΙ μου τωρα με τον παππου και την γιαγια κανουν τα αγγελουδια δεν μιλαν καθολου...τερατακια μικροι υποκριτες...μου λειπουν ηδη...αλλα με λίγη βολτα θα το ξεπερασω σιγουρα χιχιχι:P

καλημέραααα

Θα ανανεωθείτε λίγο τώρα που είστε μακριά από τα παιδιά και οι δύο. Εξάλλου δε θα λείψετε για πολλές μέρες.

Εβιρακι μου πολυ ωραια φαγακια εκανε ςολες τις μερες!! επιτελους τελειωσε κ η εργασια ε? Αντε να ησυχασεις λιγο βρε παιδι μου!!!

Αχ δε λες τίποτα. Μέχρι και στον ύπνο μου έβλεπα χαρτόνια με τους 12 θεούς.

Χτες εφτιαξα γεμιστα γ=φαγαμε το μεσημερι κ μειναν κ για σημερα.Εφτιαξα κ μια σπανακοπιτα κ ενα κεικ σοκολατα με μπανανες μεσα τριμμενες γιατι θα χαλαγανε.Πολυ ωραιο εγινε.Εβρασα κ μοσχαρι κ το εβαλα στην καταψυξη να το φτιαξω μεσοβδομαδα.

Α ρε Τζένη το κέρας της Αμάλθειας έχεις στην κουζίνα σου. Το ίδιο και η Νίνα.

Την τσικνοπεμπτη τι θα κανετε?Τι θα μαγειρεψετε?

Αύριο εγώ έχω συνάντηση με δύο καθηγήτριες σε δύο διαφορετικές ώρες ξεκινώντας από τις 11.45 και καταλήγοντας στις 13.05 συν το πηγαινέλα θα φάω το μεσημέρι μου στο σχολείο. Αν προλάβω θα πάω και για ψώνια για κανένα λουκάνικο και ίσως καμμιά μπριζολίτσα. Έχω και κοτόπουλο στην κατάψυξη. Έτσι κι αλλιώς σκέφτομαι να βάλω τη γκριλιέρα και να ψήσω το κρέας. Μάλλον θα το συνοδεύσω με τηγανητές πατάτες κι όξω απ' την πόρτα. Αν προλάβω ίσως να κάνω και κάποιο ορεκτικό, θα δούμε.

Εμεις θα παμε σε φιλους να ψησουμε , για πειτε καμια ιδεα τι να παω?

Θες να τους πας μια πορτοκαλόπιτα ή μια γαλατόπιτα (αχαμνόπιτα) που γίνεται εύκολα και με λίγα υλικά;

Γαλακτομπούρεκο, κρέπες με σοκολάτα, ραβανί, κέικ με γλάσο σοκολάτας. Αυτά εννοώ σαν σπιτικά γλυκά, γιατί αγοραστά θα πάρεις σύμφωνα με το τι θα σου γυαλίσει στη βιτρίνα του ζαχαροπλαστείου.

Μιας και ανέφερα το ραβανί, δε θυμάμαι με ποια κοπέλα το συζητούσα πριν από λίγες μέρες, αλλά έλεγα ότι η καλύτερη συνταγή και δοκιμασμένη από μένα άπειρες φορές είναι του Τσελεμεντέ. Με την ευκαιρία θα βάλω τη συνταγή και όποιος θέλει ας τη δοκιμάσει (και θα με θυμηθεί).

Ραβανί

Υλικά:

1/2φλ ζάχαρη, 5 αυγά, 1φλ βούτυρο, ξύσμα λεμονιού ή πορτοκαλιού (εγώ βάζω λεμονιού), 2φλ σιμιγδάλι (εγώ βάζω συνήθως το χοντρό), 1φλ αλεύρι, 2κ.γ. μπέικιν πάουντερ ή σόδα.

Σιρόπι: 3φλ ζάχαρη, 4φλ νερό, 1-2 ξυλάκια κανέλας.

Εκτέλεση:

Χτυπάμε τη ζάχαρη με το βούτυρο να αφρατέψουν. Προσθέτουμε τα αυγά, το ξύσμα λεμονιού, το σιμιγδάλι και το αλεύρι ανακατεμένο με το μπέικιν. Τα χτυπάμε καλά. Βουτυρώνουμε ένα ταψί, ρίχνουμε το μείγμα και ψήνουμε σε μέτριο φούρνο για 40' - 45'.

Φτιάχνουμε το σιρόπι βάζοντας όλα τα υλικά στην κατσαρόλα και σιροπιάζουμε το γλυκό μόλις το βγάλουμε από το φούρνο με την κουτάλα της σούπας ρίχνοντας σε όλα τα σημεία του γλυκού.

Link to comment
Share on other sites

Εβιρι last but not least που λενε και στα ελληνικα

Ναι, ναι και στο χωριό μου έτσι μιλάνε.

μπραβο που τελειωσες και την εργασια σου! Όσο για το κυνηγητο της Εβιρινας το τεστ ειναι πληρες ειναι και κοπωσεως! Συμμετεχει κι ο Εβιρος βλεπω!

Ξεζαλίστηκε στο κεφάλι μου. Άσε έχουν βαλθεί να με εξοντώσουν.

Μαζι με τον μπομπιρα εχει γενεθλια κι ο μπαμπας μας αλλα τουρτα φτιαξαμε μονο μια - καποιοι δεν θελουν να θυμουνται τα ποσα κλεινουν!

Να τα εκατοστήσει και ο άντρας σου.

Λοιπον για τουρτα εφτιαξα αυτην που εχω δει στο παρεντς με τα κιτ κατ και τα παπακια. Αρεσε σε ολους και φανηκε και πρωτοτυπη.

Γεια στα χέρια σου Φωτεινή.

Παντως αποφασισα να μην ξανακανω τετοιο πραγμα με αυτες τις συνθηκες.

Δε βαριέσαι το καλό ήταν ότι γιορτάσατε και χαρήκατε.

Όσο για το γάλα στο χαλί πολύ κουλ σε βρίσκω! Εγώ μάλλον θα πάθαινα εγκεφαλικό!!! :tongue:

Κι εγώ το ίδιο. Έτσι και μείνει το γάλα στο χαλί μετά βρωμάει σαν ψόφιος σκύλος.

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΠΕΖΑΝ ΣΑΝ ΤΡΕΛΑ με τα ξαδελφακια και γελουσαν...χάρηκα αλήθεια, αλλα...ούτε μια φορά δεν ζητάμε τον μπαμπά;

Το χειρότερο θα ήταν να ζητάνε το μπαμπά κι εσύ να το ακούς αυτό στο τηλέφωνο. Έτσι κι εσύ θα στενοχωριόσουν και τα παιδιά. Ευτυχώς που παίζουν και ξεχνιούνται.

Μόλις ήρθα σπίτι. Αναρωτιέμαι σήμερα όλη μέρα, άραγε να είδα καμία απο εσάς τις Σαλονικιές πουθενά;;;

Κάτι τέτοιο έχω αναρωτηθεί κι εγώ ακόμα κι εδώ στη Στουτγκάρδη. Πριν από πολύ καιρό έγραφε στο μαγειροκαφέ μία κοπέλα από την ίδια πόλη. Όταν τύχαινε στους σταθμούς του τραμ ή σε κανένα εμπορικό μαγαζί να πιάσω κουβέντα με Ελληνίδες στο τσακ ήμουν να ρωτήσω αν γράφουν στο πάρεντς, για να δω αν είναι ανάμεσά τους.

Βλέπετε εχω μια Ψωρίαση που εμφανιζεται που και που και προσπαθω να την εξαφανίσω :-(

Πρέπει να έχεις τεράστια υπομονή.

Εμείς περάσαμε ωτίτιδες, ιώσεις, γαστρεντερίτιδες οικογενειακώς, τα φτύσαμε κοινώς!

Αμάν, όλα μαζεμένα σας έτυχαν. Και είστε και πολλοί!!!!!!!!!! Μέχρι να γίνει καλά ο ένας αρρωσταίνει ο άλλος. Περαστικά κι αγύριστα να είναι.

Πήρα καινούργια κουζίνα και έφτιαξα μπατζίνα που θα φάμε σήμερα και αβγοκούλουρα για να την εγκαινιάσω.

Καλορίζικη και βλέπω ότι εγκαινιάστηκε με λιχουδιές, άρα θα έχει καλά μαγειρέματα.

Α γέννησε και η αδερφή μου την Παρασκευή 14/2!

Να σας ζήσει το μωράκι, ωραία ημερομηνία διάλεξε. Το παιδί του έρωτα. Αλήθεια γεννήθηκε με φτερά στην πλάτη;

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το ανηψακι!!!!

Το μενου μας σημερα ειναι απλο, μακαρονακια με κιμα, απλο αλλα αγαπημενο!

Πραγματικά αγαπημένο.

Εγω μερα με τη μερα ειμαι καλυτερα απο αποψη τομης και "πονακιων".

Μπράβο Ρίκολα εύχομαι πολύ γρήγορα να κλείσει η τομή.

Αυριο θα ερθει παιδιατρος να μας δει....ελπιζω ως τωρα να τα κανουμε ολα σωστα!!!Και σημερα περιμενω συμβουλο θηλασμου μιας και πληγωθηκαν οι θηλες μου...και δυστυχως δεν καταφερα να μαθω πολλα στο μαιευτηριο!!!!

Σημείωσε αυτά που θα σου πει κι αν δε σε ικανοποιήσουν απόλυτα ψάξε στο πάρεντς και θα βρεις πολλές απαντήσεις σχετικά με θέματα και εδραίωση θηλασμού.

Και για σημερα-αυριο-μεθαυριο...μοσχαρι γιουβετσι για τον τελειο αντρα μου και πατερα(ειλικρινα τετοια βοηθεια...δεν υπαρχει.....και μην ξεχναμε οτι δουλευει και στο σπιτι...)

Να τον χαίρεσαι πάντα.

Λυπαμαι που δε μπορω να απαντησω στον καθενα ξεχωριστα...η να διαβασω ολα τα νεα σας....αλλα θα επανελθω ...που θα μου παει!!!!

Εννοείται ότι τώρα έχεις άλλες προτεραιότητες και οι απαντήσεις στο μαγειροκαφέ έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Εσύ όταν θα μπορείς θα μπαίνεις χωρίς τύψεις για το πόσες από μας πρόλαβες.

Ο μικρος εκανε και χτες πυρετο οχι πολυ υψηλο κι ουτε πολυ συχνα χωρις να εχει αλλα συμπτωματα μεχρι στιγμης και σκεφτομαι μηπως κρυβοταν δοντι στην περιπτωση αυτη.

Περαστικά του Φωτεινή μου για ό,τι κι αν είναι.

Στο νησι σημερα ανοιξαν για πρωτη μερα οι παιδικοι σταθμοι κι αυτο με σκεπτικισμο

Άντε να δούμε κι από κει τι θα γίνει. Πολύ στενάχωρη κατάσταση με το νησί και τη ζωή μετά τους σεισμούς.

οπότε μαλλον εχω παρει τη σωστη αποφαση δεδομενων των συνθηκων για τα παιδια.

Και βέβαια.

Ασχετο αν εγω αισθανομαι καπως που θα ειμαι μακρια τους

Γι' αυτό σου είχα πει πριν καιρό να ατσαλωθείς.

Περισυ ειπα στον αντρα μου οτι του εκανα δωρο ζωης στα γενεθλια του και ξενοιασα για ολη μου την υπολοιπη ζωη απο δωρα!

Καλό αυτό. Κανονίζεις να γεννήσεις στα γενέθλια του άντρα σου, του δίνεις το μωρό δώρο και ξενοιάζεις με το ψάξιμο τα επόμενα χρόνια.

Αλήθεια στο μωρό είχες βάλει κορδελάκι και περιτύλιγμα ή το έδωσες σκέτο;

αύριο λέμε να το τσικνήσουμε με τα σχετικά παιδάκια (τα διαλυτικά δεν ξέρω πώς μπαίνουν, δεν θα ψήσουμε κανένα παιδί:tongue:)...

χαχαχαχαχα

Τα διαλυτικά μπαίνουν όταν πατήσεις ταυτόχρονα το Shift με το πλήκτρο του όμικρον και μόλις το αφήσεις να πατήσεις το γράμμα στο οποίο μπαίνουν τα διαλυτικά (δηλαδή το γιώτα συνήθως). Αν όμως θες να βάλεις τόνο μαζί με διαλυτικά στο ίδιο γράμμα όπως η λέξη φαΐ π.χ. θα πατήσεις ταυτόχρονα το Σίφτ και το πλήκτρο του σίγμα του τελικού (ς) και μετά θα πατήσεις το γιώτα.

την Παρασκευή μπαίνω τελικά χειρουργείο και όσο πλησιάζει η μέρα αγχώνομαι όλο και περισσσότερο...

Αυτή τη βδομάδα εννοείς; Σε δύο μέρες;

Καλή επιτυχία Νίνα μου και όλα να πάνε καλά και κατά τη διάρκεια του χειρουργείου και μετά στην ανάρρωση.

Εβίρι ησύχασες επιτέλους με την εργασία της μικρής! αλλά τι ζουζούνα που είναι η μικρή σου! καρδιακή θα σε κάνει:-D

Είδες τι τραβάω!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

στα μαγειρικα μας τωρα, χτες τελικα εφτιαξα φακες γιατι ο κοτοπουλο που εμεινε δεν θα εφτανε να φαμε ολοι.

Μέσα σε δύο μέρες είμαστε 3 που φτιάξαμε φακές στο μαγειροκαφέ. Η Αγγελική, εσύ κι εγώ.

Αυριο λεω να φτιαξω μια τυροπιτα με χειροποιητο φυλλο.Αν κανω την ζυμη απο σημερα το βραδυ κ την βαλω στο ψυγειο λετε να εχω προβλημα με το ανοιγμα?πρεπει μετα να την αφησω να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου?

Συμφωνώ με τη Φωτεινή. Άστη λίγη ώρα σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι να φτιάξεις τη γέμιση και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με το άνοιγμά της.

Τι ωραία μαγειροπαρέα είστε!!!!!!!

Μπαίνω καιρό τώρα και σας διαβάζω και βλέπω ότι περνάτε πολύ όμορφα! Χωράω κι εγώ;;;;

Από σήμερα θα γίνεις κι εσύ μέλος σ' αυτή την ωραία παρέα. Καλώς ήρθες.

Κι εγώ και ο σύζυγός μου είμαστε λάτρεις της μαγειρικής και φυσικά του καλού φαγητού.

Ποιο είναι το αγαπημένο σας φαγητό.

Κατά τα άλλα, περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι και είμαστε καταενθουσιασμένοι!!!!!!!

Με το καλό να το αποκτήσετε. Να έχεις καλη εγκυμοσύνη.

Θα σας πρηξω λιγακι αλλα εφτασε το πληρωμα του χρονου και το Σαββατο αναχωρω και μου φαινεται καπως.

Κιόλας εεεε; Για να μην το ξεχάσω θα σου ευχηθώ από τώρα καλό ταξίδι και να πάνε όλα καλά στην καινούργια προσαρμογή σου εκεί και με τη δουλειά και με το σπίτι και με τους σεισμούς.

Καλησπέρα... έχω μέρες να μπω γιατί έχω πήξει στο διάβασμα... σήμερα χαλάρωσα λίγο γιατί δεν την πάλευα άλλο, και είπα να μπω να σας πω ένα γεια :-P:razz::-P

Γεια σου Τζέλυ. Πότε θα δώσεις εξετάσεις για τη σχολή;

για αύριο λέω να κάνουμε κουνελάκι αλλά δεν ξέρω πως.....

Εύκολο και γρήγορο είναι το τηγανητό. Άλλες ιδέες είναι στιφάδο, αν και δεν ταιριάζει με την Τσικνοπέμπτη, στο φούρνο με πατάτες, κοκκινιστό όπως το μοσχαράκι με όποια συνοδεία σου αρέσει (ρύζι, μακαρόνια, πατάτες)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...