Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Ιωαννα μου, αυτο που περιγραφεις το ζουσαμε επι τρια συνεχομενα χροναι με την εργασια του συζυγου μου.ΕΠι τρια χρονια πηγαινοερχοταν στην δουλεια αποσταση 50 χμ πηγαινεελα ,στην αλλη ακρη της Αθηνας.Αρχθσαν αρχικα να τους καθυστρερουν τον μισθο απο 1η του μηνα πηγε 5 μετα 10 κλκλπ να μην στα πολυλογω φτασανε να τους χρωσταει 10 μηνιατικα.Ολο αυτο το διαστημα πληρωναμε παιδικο σταθμο για τον μεγαλο,γυναικα για τον μικρο, ενοικιο κ τις βενζινες διοδια να πηγαινει στην δουλεια κ ολα αυτα με τον δικο μου μισθο κ τα ψιχουλα που επαιρνε ο συζυγος οποτε τους εκανε την τιμη κ τους εδινε ενα ποσο απο τον μισθο τους.Εχοντας 16 χρονια στην εταιρεια εκεινη πιστευαμε πως κατι μαγικο θα γινοταν κ θα σωζοταν η κατασταση.. ο δε αντρας μου ετρεχε καθε τρεις κ λιγο σε γιατρους απο αυτα που του ειχαν δημιουργηθει απο το αγχος του κ την στεναχωρια.... ε κ ενα πρωι πηγε γαι δουλεια κ βρηκε λουκετα. Να σου πω κατι, μπορει να εχουμε χασει παρα πολλα λεφτα που δεν μας περισευουν, φαγαμε σχεδον ολες τις οικονομιες μας που μαζεψαμε τοσα χρονια με παρα πολυ κοπο για μια ωρα αναγκης για μας κ τα παιδια μας αλλα ομως απο την μερα που ξεκαθαρισε η κατασταση ειλικρινα ησυχασαμε κ οι δυο. Οπως λες κ εσυ ειχε εγκλωβισετι δεν μπρουσε να κανει ουτε μπρος κ να αφησει τοσα λεφτα να πανε στραφι, που τελικα αυτο εγινε ,αλλα κ που εμενε δουλευε κ λεφτα δεν επαιρνε.Εγω εχω να λεω πως για ολους εχει ο Θεος.Παλι καλα βρηκε μια δουλιτσα ανελπιστα γρηγορα με πολυ λιγοτερα χρηματα βεβαια κ πολυ κουραστικη αλλα τουλαχιστον τα παιρνει καθε μηνα κ με αυτα πορευομαστε.Δεν μας εχουν κανει κ εμας στην δουλεια περικοπες προς το παρον κ κοψε απο δω κοψε απο εκει την παλευουμε.Αυτο που δεν παλευοταν με τιποτα ειναι αυτη η αβεβαιοτητα που ειχαμε .δεν ξεραμε ειλικρινα τι επρεπε να κανουμε , τι ξημερωνε ...σε καταλαβαινω απολυτα κοριτσακι

εχετε δικιο πως πρεπει να χαλαρωσω, αλλα ειλικρινα δεν ξερω τι να κοψω ,τι να περιορισω....

Παιρνω ηδη συμπληρωματα σιδηρου γιατι εχω πολυ χαμηλη φεριτινη αλλα θα κοιταξω να παρω κ καμια βιταμινη μπας κ με βοηθησει.

Ειπα κ στην μαμα μου να ερθει κ μια μερα πριν τα γεννεθλια οτυ μικρου να με βοηθησει με το σπιτι κ παλι καλα θα κατσει κ αλλη μια βδομαδα γιατι πρεπει να λειψει η κυρια που μου κραταει το μικρο κ τουλαχιστιν θα εχω ενα πιατο φαι κ κανα ρουχο ετοιμο κ θα ξεκουραστω κ εγω λιγο ....

μου λεει η καημενη συνεχεια να ερθει να βοηθησει αλλα μενει 2,5 ωρες δρομο κ δεν θελω να μενει κ ο πατερας μου μονος του εχει κ καποια προβληματα υγειας κ φοβαμαι κ συνεχεια της λεω οχι ..

εδω και 3 μηνες τρεχω σε γιατρους γιατι μ επιαναν ταχυκαρδιες και κρισειες πανικου και ολοι ειπαν αγχος κι υπερκοπωση, οποτε μπορω να τον καταλαβω κι επισης βλεπω αρκετους συναδελφους με αυτα τα συμπτωματα. Ειλικρινα ευχομαι να μην μας αφησει ο Θεος να χαθουμε.

Ευτυχως που θα εχεις λιγη βοηθεια γιατι με τετοιο προγραμμα σε βλεπω να κλαταρεις

κορίτσια τα γράψα και στο άλλο ποστ τα γραφω και εδω γιατι ξερω οτι θέλατε να ακουσετε το αποτελεσμα, το οποιο ειναι τζιφος. Πρεπει να ανεβουμε πάνω και να χαλάσουμε και τις τελευταιες οικονομιες μας για να κανει το εργαστηριο και να περασει το τελευταιο μαθημα. Αυτο σημαινει λουκετο στο σπιτι μας και επιστροφη στο πατρικο για οσο χρειαστει...σημερα το πρωι ενας εφηβος στον δρομο σχολιασε οτι πως μπορει η γυναικα μου να κυκλοφορει με καποιον σαν και μενα, δεν ασχολήθηκα παραπανω, μιλάμε για παιδι, αλλα :) ας πουμε οτι νιωθω λιγο πιο ευαισθητος τωρα. Αντε να παω πισω στα μωρα μου νιωθω οτι τα σω τοσοοο αναγκη τωρα. φιλιά κουκλες

φανταζομαι οτι η επιλογη να γυρισετε στο πατρικο δεν θα ειναι και η καλυτερη, μηπως υπαρχει καποια αλλη λυση για να μην κλεισετε το σπιτι σας? Μπορει ν ασχοληθει λιγο αργοτερα με το μαθημα και να καθυστερησει το πτυχιο? Οσο για την εμφανιση μη σε περνει απο κατω οπως ειπες ηταν παιδι και τα παιδια δεν σκεφτονται πριν μιλησουν. <βαλτε τις προτεραιοτητες σας, κρινετε τι πρεπει να προηγηθει και αναλογως πραξτε! ευχομαι τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλησπερα! Βραδυνη εγω σημερα αλλά ολη μερα ετρεχα.

Καλησπέρα... έχω μέρες να μπω γιατί έχω πήξει στο διάβασμα... σήμερα χαλάρωσα λίγο γιατί δεν την πάλευα άλλο, και είπα να μπω να σας πω ένα γεια :P:p:p

για αύριο λέω να κάνουμε κουνελάκι αλλά δεν ξέρω πως.....

Πω πω μαζευτηκαμε αρκετοι κι αρχιζω να ξεχναω η γριουλα... Jellyfish δε σε ρωτησα πως εισαι. Ποτε δινεις αληθεια;

Εγω το κουνελακι το κανω παντα κοκκινιστο και συνηθως με πατατες τηγανητες. Το πιο πιθανο βεβαια οτι τετοια ωρα που απανταω οχι μονο το εχεις φτιαξει αλλα το εχετε φαει κιολας:P

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά, μικρά μεγάλα.

Μιας και ανέφερα το ραβανί, δε θυμάμαι με ποια κοπέλα το συζητούσα πριν από λίγες μέρες, αλλά έλεγα ότι η καλύτερη συνταγή και δοκιμασμένη από μένα άπειρες φορές είναι του Τσελεμεντέ. Με την ευκαιρία θα βάλω τη συνταγή και όποιος θέλει ας τη δοκιμάσει (και θα με θυμηθεί).

Καλησπερα και σε σενα Εβιρακι! Η συνταγη καταγραφηκε αν και με μια ματια που εριξα ιδια με αυτη που εχω μου φαινεται. Αλλα με την ευκαιρια ηθελα να σας πω μια συνηθεια μου. Εμενα μου αρεσει να κραταω σε ενα μπλοκ που εχω χειρογραφα τις δοκιμασμενες, πετυχημενες συνταγες που κανω. Συνηθως ομως για να θυμαμαι καλύτερα γραφω και απο που εμαθα τη συνταγη. Οποτε τωρα στο μπλοκ εχω γραψει πχ κουλουρακια πασχαλινα Εβιρις, Ζαμπονοκασεροπιτα Τζενης κοκ. Αν αντιγραψω και αυτη ο Τσελεμεντες θα χασει τη δοξα του και θα καταγραφει ως Εβιρις να το ξερεις. Εσυ θα μεινεις στην αιωνιοτητα:D

Καλημερα κοριτσια! Χαθηκα αυτες τις μερες γιατι εχω κ την φιλη στο σπιτι! Σημερα το μενου θα εχει η παστιτσιο η μουσακα.εχθες ειχαμε γεμιστα! Αυτες τις μερες μας ετρεχαν στους γιατρους για τα μωρα γιατι μας ειπαν οτι ενω επρεπε να ηταν 9,5 κιλα ο μεγαλος μ ειναι 8,5 κ ο μικρος 7.700. Καναμε καλλιεργεια ουρων για να δουμε για ουρολημωξη αλλα βγηκε αρνητικη. Τον τελευταιο καιρο δεν τρωνε, με το ζορι ανοιγουν το στομα στο κουταλι,ειδικα ο μεγαλος, με τα κλαματα καθε φορα τον καταφερνω κ τον ταιζω,ενω ο μικρος ειναι πιο συμβιβασιμος στο κουταλι. Ο μεγαλος μονο οτι ειναι σε μπιμπερο το πινει.... μηπως ειναι δοντια??? Ο μικρος εχει τα 2 τα κατω ο μεγαλος τιποτα ακομα...

Βαγια μου καλα κανατε και κοιταξατε για ουρολοιμωξη ειναι συνηθισμενο να το κοιτανε σε αυτες τις ηλικιες οταν δεν παιρνουν βαρος. Ακομα καλύτερα που βγηκε αρνητικη η εξεταση. Εμενα τη μεγαλη την επηρεαζαν στο φαγητο τα δοντια καθως και η πολλη ζεστη. Παντως τα παιδια εχουν πολλα σκαμπανεβασματα στο φαγητο θα το διαπιστωσεις κι εσυ. Ξεκουραστηκες καθολου τωρα που εχεις τη φιλη σου παρεουλα;

Καλημερα σε ολες και ολους.

φωτεινη επειδη δεν εχω καταλαβει, μετακομιζεις μονιμα στην Κεφαλονια? Τα παιδια ποτε θα τα παρεις? Ευχομαι να προσαρμοστεις ευκολα και να σταματησουν και τα κουνηματα.

Σημερα το μενου λεει γιουβαρλακια, καμμια σχεση δηλαδη με τσικνοπεμπτη. Ο αντρας μου θα σχολασει στις 11 το βραδυ και ο μικρος βλεπω αν δεν σταματησει την αντιβιωση να μην ηρεμει. Εχει χαλασει παλι και ο υπνος του.

Εσεις τι θα κανετε σημερα?

Ιωαννα μου η δουλεια μου ειναι στην Κεφαλονια οποτε πρεπει να παω εκει. Η οικογενεια μου ομως ειναι Αθηνα. Τα παιδια θα τα αφησω Αθηνα σιγουρα μεχρι το Πασχα για πολλους λογους πλεον. Απο κει και περα ιδωμεν. Σ'ευχαριστω για τις ευχες. Περαστικα και στον μικρο σου. Υπομονη στο θεμα του υπνου.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

και συνεχιζω...

Σήμερα θα φάμε αρακά που έχει μείνει από χτες. Το βράδυ δεν νομίζω να κάνουμε κάτι αλλά θα γίνει σίγουρα μέσα στο Σαββατοκύριακο αναδρομικά!!!

Και πολύ καλά θα κανετε! Ναμη σου πω οτι θα ειναι και καλυτερα!

Φωτεινή η υγρασία στην Αθήνα αυτές τις μέρες χτυπάει κόκκινο! Ευτυχώς τα montast που πίνω δεν έχουν αφήσει την αλλεργία μου να κάνει αισθητή την παρουσία της! Μόνο ένα ψιλό βηχαλάκι που το αντιμετωπίζω με aerolin.

Ευτυχως! Δεν υπαρχει πιο σπαστικο απο την αλλεργια!

Πως πήγε ο μικρούλης σου στον παιδικό?

Πιστευω καλά. Και οι κοπελες στον παιδικο μου ειπαν πως ειναι ηρεμος και ησυχος.

[quote name='ggeny;2271374

Τι ακλα που μεγαλωνει κ αλλο η παρεουλα μας!!

Κι εγω αυτο σκεφτομουν.

Για τον αρτοπαρασκευαστη που με ρωτησες' date='οχι δεν εχω με τα χερια ζυμωνω .

Χαρα στο κουραγιο σου να ζυμωνεις ενω κανεις και τοσα αλλα!

Αγγελικη κ ο αντρας μου που εχει ρινιτιδα αυτες τις μερες ολο αψου κ αψου ειναι. Εγω εχω απο την Δευτερα περιπου με εχει πιασει εντονα μια δυσπνια χωρις καποιο αλλο συμπτωμα κ πολυ φοβαμαι πως ειναι απο τον καιρο.

Πολύ πιθανο!

Εβιρακι μου χειμαρος ιδεων οπως παντα!! τελικα εκανα γαλακτομπουρεκο.Ενω εγινε υπερτραγανο μολις το εβγαλα απο το φουρνο( νομιζω πως το ματιασα ) μολις εριξα το σιροπι μετα απο καμια ωρα τα φυλλα μαλακωσαν.Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να εφταιξε?

Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω καθως δεν μου αρεσουν αυτα τα γλυκα ιδιαιτερα κι ετσι απλα δεν τα φτιαχνω.

Κοριτσια νομιζω πως τελευταια το εχω παρακανει απο θεμα κουρασης κ εχω κουραστει υπερβολικα.Ειναι κ η διαιτα κ τοι γυμνασηριο κ εχω ψιλοατονια καμια φορα κ ζαλαδα φφφ....Σχολαει κ ο συζυγος αργα καθε μερα κ δεν εχω καθολου βοηθαεια τα εχω ολα πανω μου.Απο το πρωι που ξυπναω 7 παρα μεχρι της 11 το βραδυ τρεχω.... Κ δεν προβλεπεται να χαλαρωσω συντομα γιατι ερχεται κ τοπαρτυ του μικρου σε 2 βδομαδες κ θελω να εχω ετοιμα μερικα πραγματα να μην τρεχω τελευταια στιγμη γι αολα .... το θεμα ειναι πως οτι κανω το κανω μαζι με τα μικρα κ οπου παω τα σερνω μαζι κ αυτα ουφφφ σταματαω μην σας πρηζω κ εσας ...

Καταρχην δεν πρεπει να λες οτι μας πρηζεις. Γιαυτο ειμαστε εδω. Μου φαινεται οτι ο οργανισμος σου αρχιζει να σου χτυπαει καμπανακι. Μηπως εισαι στα προθυρα υπερκοπωσης; Δες μηπως μπορεις να παρεις συμπληρωματικα καποια βιταμινη κυριως συμπλεγματος Β και μηπως η διαιτολογος σου εμπλουτισει τη διαιτα σε βιταμινες χωρις ομως να επιβαρυνθεις θερμιδες. Προσεχε γιατι αν δεν εισαι εσυ καλα ουτε τα παιδακια σου θα ειναι καλά. Δεν τα πολυνοιαζουν τα πλουσια παρτυ οσο το να αισθανονται την ασφαλη παρουσια της μαμας τους στο σπιτι. Στα λεω εκ πειρας κοπελα μου

ευχαριστώ για τις ευχές σας... αύριο μπαίνω.. προς το παρόν ετοιμάζω παστίτσιο για να έχουμε αύριο και ίσως μεθαύριο... το βράδυ θα ψήσουμε Ναξιώτικο κρεατάκι, που πήραμε από γνωστό μας, θα κάνω τσατζίκι, σαλάτες και πατάτες...

Αντε να πανε ολα καλα. Παλι ωραια πραγματα εφτιαξες!

Πολλα και διαφορα ΑΓΓΕΛΙΚΗ μου. Πρωτα απο όλα εχω ΚΑΕΙ στα ντονατς περα απο παγωτα παντως τυπου γλυκα frozen yogurts τσουρεκια και πολλλλααα άλλα...α ρε ΑΓΓΕΛΙΚΗ νομίζω μονο εσυ καταλαβαινεις την αγαπη μου για τα "υγιεινα" :P:p:p:p αφου οταν τρωγαμε τα ντονατς ελεγα στην Χριστινα "θα βγαλω φωτο για την ΑΓΓΕΛΙΚΗ να της δειξω :P

Αχ κι εμεις σε καταλαβαινουμε αλλα κανουμε οτι δεν βλεπουμε για να ξεγελαμε τον εαυτο μας;)


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στη δουλεια ακουσα ενα δυσαρεστο, κλεινει την αλλη βδομαδα ακομα ενα μαγαζι μας και επειδη δεν εχει λεφτα για απολυσεις θα ειμαστε ολοι σε ενα και θα καθομαστε ολοι εξω να πινουμε καφε αφου δουλεια δεν υπαρχει. Αλοιμονο μας, αν βρει λεφτα μαλλον θ απολυθει κοσμος. Πριν μεινω εγκυος ειμασταν 180 ατομα σε 10 μαγαζια, τωρα δεν ειμαστε ουτε 80 και μειναμε 2 μαγαζια, ερχεται μαλλον και η δικη μας ωρα να παμε σπιτια μας, ουφ να σκασω ειμαι

Αγγελικη δεν ξερω πια αν ασχημες εξελιξεις ειναι η απολυση ή αυτο που ζουμε τωρα. ΒΑζω απο την τσεπη μου για να ερχομαι αφου τη βενζινη και τα εξοδα του αυτ/του τρεχουν και απο την αλλη νιωθω σαν να εχουμε κολλησει ουτε μπρος ουτε πισω παμε, διαιωνιζεται μια κατασταση πολυ ψυχοφθορα, ευχομαι πραγματικα ν ανοιξει η αγορα και να δουμε φως στο τουνελ

Ιωαννα μου, αυτο που περιγραφεις το ζουσαμε επι τρια συνεχομενα χροναι με την εργασια του συζυγου μου.ΕΠι τρια χρονια πηγαινοερχοταν στην δουλεια αποσταση 50 χμ πηγαινεελα ,στην αλλη ακρη της Αθηνας.Αρχθσαν αρχικα να τους καθυστρερουν τον μισθο απο 1η του μηνα πηγε 5 μετα 10 κλκλπ να μην στα πολυλογω φτασανε να τους χρωσταει 10 μηνιατικα.Ολο αυτο το διαστημα πληρωναμε παιδικο σταθμο για τον μεγαλο,γυναικα για τον μικρο, ενοικιο κ τις βενζινες διοδια να πηγαινει στην δουλεια κ ολα αυτα με τον δικο μου μισθο κ τα ψιχουλα που επαιρνε ο συζυγος οποτε τους εκανε την τιμη κ τους εδινε ενα ποσο απο τον μισθο τους.Εχοντας 16 χρονια στην εταιρεια εκεινη πιστευαμε πως κατι μαγικο θα γινοταν κ θα σωζοταν η κατασταση.. ο δε αντρας μου ετρεχε καθε τρεις κ λιγο σε γιατρους απο αυτα που του ειχαν δημιουργηθει απο το αγχος του κ την στεναχωρια.... ε κ ενα πρωι πηγε γαι δουλεια κ βρηκε λουκετα. Να σου πω κατι, μπορει να εχουμε χασει παρα πολλα λεφτα που δεν μας περισευουν, φαγαμε σχεδον ολες τις οικονομιες μας που μαζεψαμε τοσα χρονια με παρα πολυ κοπο για μια ωρα αναγκης για μας κ τα παιδια μας αλλα ομως απο την μερα που ξεκαθαρισε η κατασταση ειλικρινα ησυχασαμε κ οι δυο. Οπως λες κ εσυ ειχε εγκλωβισετι δεν μπρουσε να κανει ουτε μπρος κ να αφησει τοσα λεφτα να πανε στραφι, που τελικα αυτο εγινε ,αλλα κ που εμενε δουλευε κ λεφτα δεν επαιρνε.Εγω εχω να λεω πως για ολους εχει ο Θεος.Παλι καλα βρηκε μια δουλιτσα ανελπιστα γρηγορα με πολυ λιγοτερα χρηματα βεβαια κ πολυ κουραστικη αλλα τουλαχιστον τα παιρνει καθε μηνα κ με αυτα πορευομαστε.Δεν μας εχουν κανει κ εμας στην δουλεια περικοπες προς το παρον κ κοψε απο δω κοψε απο εκει την παλευουμε.Αυτο που δεν παλευοταν με τιποτα ειναι αυτη η αβεβαιοτητα που ειχαμε .δεν ξεραμε ειλικρινα τι επρεπε να κανουμε , τι ξημερωνε ...σε καταλαβαινω απολυτα κοριτσακι

εδω και 3 μηνες τρεχω σε γιατρους γιατι μ επιαναν ταχυκαρδιες και κρισειες πανικου και ολοι ειπαν αγχος κι υπερκοπωση, οποτε μπορω να τον καταλαβω κι επισης βλεπω αρκετους συναδελφους με αυτα τα συμπτωματα. Ειλικρινα ευχομαι να μην μας αφησει ο Θεος να χαθουμε.

Εστιαζω σε αυτο το θεμα. Ιωαννα μου ευχομαι τα καλυτερα. Ισως ηρθε η ωρα να ψαχνεις για αλλη δουλεια κι αν βρεις τοτε να κινηθεις και νομικα για τη διεκδικηση των δεδολευμενων σου (αν σε συμφερει). Παντως αυτο που ζεις ειναι πολυ ψυχοφθορο. Προσεξε κι εσυ την υγεια σου γιατι το αγχος ευθυνεται πλεον για πολλα.

Τζενη σε καταλαβαινω κι εσενα γιαυτα που περασατε. Πιστεψε με. Δυστυχως πολύς κοσμος δεν πληρωνεται στην ωρα του ή δεν πληρωνεται καθολου.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο πως πρεπει να χαλαρωσω, αλλα ειλικρινα δεν ξερω τι να κοψω ,τι να περιορισω....

Παιρνω ηδη συμπληρωματα σιδηρου γιατι εχω πολυ χαμηλη φεριτινη αλλα θα κοιταξω να παρω κ καμια βιταμινη μπας κ με βοηθησει.

Ειπα κ στην μαμα μου να ερθει κ μια μερα πριν τα γεννεθλια οτυ μικρου να με βοηθησει με το σπιτι κ παλι καλα θα κατσει κ αλλη μια βδομαδα γιατι πρεπει να λειψει η κυρια που μου κραταει το μικρο κ τουλαχιστιν θα εχω ενα πιατο φαι κ κανα ρουχο ετοιμο κ θα ξεκουραστω κ εγω λιγο ....

μου λεει η καημενη συνεχεια να ερθει να βοηθησει αλλα μενει 2,5 ωρες δρομο κ δεν θελω να μενει κ ο πατερας μου μονος του εχει κ καποια προβληματα υγειας κ φοβαμαι κ συνεχεια της λεω οχι ..

Καλα κανεις και θα εχεις βοηθεια. Αφου δεν της ζητας συχνα παρε την τωρα που δεν εισαι πολύ καλά ωστε να μπορεσεις να συνελθεις λιγακι.

Καλημέρα κι από εμένα μαγειροπαρέα!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την θερμή υποδοχή!!!!!!

Θα απαντήσω σε όλες τις ερωτησούλες σας...

ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 και Nina-Tom το μωράκι μας το έχουμε δει εδώ και καιρό, είναι κοριτσάκι (αν και μας δυσκόλεψε μέχρι να μάθουμε :rolleyes:) και το περιμένουμε τον Μάιο.

Eviri δεν έχουμε μόνο ένα αγαπημένο φαγητό...αυτά που συνήθως κάνουν θραύση και όταν καλούμε κόσμο είναι η τάρτα κοτόπουλου με μανιτάρια και η πίτα του βοσκού. Κατα τα άλλα μας αρέσουν τα μακαρόνια, ο αρακάς, και το ψητό ψαράκι. Από γλυκά λατρεύουμε τα φουντουκοπιτάκια και οτιδήποτε περιέχει σοκολάτα!

Ωραια εποχη θα γεννηθει το μωρακι σου! Η σοκολατα δε αγαπημενη αλλα ειπαμε ξεκιναω διαιτα απο Δευτερα.

κορίτσια τα γράψα και στο άλλο ποστ τα γραφω και εδω γιατι ξερω οτι θέλατε να ακουσετε το αποτελεσμα, το οποιο ειναι τζιφος. Πρεπει να ανεβουμε πάνω και να χαλάσουμε και τις τελευταιες οικονομιες μας για να κανει το εργαστηριο και να περασει το τελευταιο μαθημα. Αυτο σημαινει λουκετο στο σπιτι μας και επιστροφη στο πατρικο για οσο χρειαστει...σημερα το πρωι ενας εφηβος στον δρομο σχολιασε οτι πως μπορει η γυναικα μου να κυκλοφορει με καποιον σαν και μενα, δεν ασχολήθηκα παραπανω, μιλάμε για παιδι, αλλα :) ας πουμε οτι νιωθω λιγο πιο ευαισθητος τωρα. Αντε να παω πισω στα μωρα μου νιωθω οτι τα σω τοσοοο αναγκη τωρα. φιλιά κουκλες

Για τον εφηβο δε θα σχολιασω ιδιαιτερα. Πρωτον ηταν μικρος. Δευτερον γιατι σε στενοχωρησε τετοιο σχολιο; Εγω θα το επαιρνα επανω μου. Κατι καλο θα εχω για να εχω τετοια γυναικα διπλα μου δηλαδη. Τωρα για τη σχολη δεν μπορω να πω κατι. Δεν μπορειτε να βρειτε καμια πιο βολικη για εσας λυση; Παντως οποιον και να ρωτησεις που εχει περασει απο την τριτοβαθμια εκπαιδευση ολο και καποια ιστορια για καποιον ανεγκεφαλο καθηγητη θα εχει νασου πει. Μη χανετε το κουραγιο σας και την πιστη σας.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον στα δικα μου τωρα.

Σημερα απο το πρωι μπηκα στο σπιτι το απογευμα. Ειχε και παιδιατρο ο μικρος για εμβολιο και τελικα ειναι λιγο ερεθισμενος ο λαιμος του κι εκει οφειλοταν ο πυρετος. Ο μικρος μετα το εμβολιο ειχε γκρινια και τον ειχα γυρω στις 2 ωρες αγκαλια τον κακομοιρη να ηρεμησει. Κατα τα αλλα ολα καλά. Απλα και οι νηπιαγωγοι απο τον παιδικο και ο γιατρος μου επισημαναν οτι η μικρη που καταλαβαινει θα μου βγαλει καποια θεματα επιεδη θα λειπω μακρια. Ναειμαι προετοιμασμενη και θα αντιμετωπιστει.

Εβιρι μου προσπαθω να ατσαλωθω που λες κι εσυ αλλα εχουν συμβει τοσα πολλα τον τελευταιο καιρο. Παντως ολες οι δυσκολιες για τους ανθρωπους ειναι και λογω εμφυτης ψυχραιμιας πιστευω οτι θα τα καταφερουμε και ολα θα ειναι ενα ασχημο ονειρο.

Σημερα εφτιαξα μπριζολες στη σχαρα του φουρνου με πατατες τηγανητες, φετα και σαλάτα. Αλλα στις αντιστασεις μου ξαναεριξε ο φουρνος το ρελε και τις εψησα στον αερα τελικα. Μαλλον θα πρεπει να αλλαχτει και η αλλη αντισταση. Γκρρρρρρρρρ.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Λοιπόν, σήμερα έφτιαξα για το μεσημέρι μπιφτέκια στην κατσαρόλα με συνοδεία κίτρινο ρύζι κι έφτιαξα και πιτούλες (για σουβλάκι) για το βράδυ.

Ο Έβιρος ανέλαβε όταν ήρθε να ψήσει και να ανοίξει "την ταβέρνα" όπως λέει κάθε φορά που ψήνει στο σπίτι.

Έβαλε φιλετάκια κοτόπουλου, μπριζόλες χοιρινές και λουκάνικα στη γκριλιέρα, έψησε μελιτζάνες στο φούρνο για να τις ξεφλουδίσει και φτιάξαμε μαζί ένα ορεκτικό μ' αυτές (περιέχουν σκόρδο, λάδι, ξίδι, αλάτι και λίγο μαϊντανό), φτιάξαμε μαζί επίσης, ένα τζατζίκι και τέλος ένα ορεκτικό από ντομάτα ψημένη στο φούρνο, ξεφλουδισμένη και λιωμένη ανακατεμένη με φέτα. Τηγανίσαμε και λίγες πατάτες και τώρα είμαστε 10 κιλά βαρύτεροι ο καθένας. Αλλά δε σας περιγράφω τίποτα, γλείφαμε και τα δάχτυλά μας.

Αυτες τις μερες μας ετρεχαν στους γιατρους για τα μωρα γιατι μας ειπαν οτι ενω επρεπε να ηταν 9,5 κιλα ο μεγαλος μ ειναι 8,5 κ ο μικρος 7.700.

Εύχομαι να μη συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας αλλά απλώς να κάνουν οικονομία στο φαγητό τα μωρά.

Σημερα το μενου λεει γιουβαρλακια, καμμια σχεση δηλαδη με τσικνοπεμπτη.

Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα τα γιουβαρλάκια είναι μια χαρά φαγητό.

Εσεις τι θα κανετε σημερα?

Εμείς δεν πήγαμε πουθενά γιατί είναι και το σχολείο που τελειώνει στις 16:00 σήμερα και το πρωί μπαμπάς και κόρη ξυπνάνε στις 06:00, οπότε δεν είμαστε για έξοδο.

Εβιράκι η συνάντηση με τις καθηγήτριες θα είναι σχετικά με την πρόοδο της Εβιρίνας ή μήπως θα σας αναθέσουν κάνενα νεό project?

χαχαχαχα το νέο πρότζεκτ είναι ήδη ανατεθιμένο Αγγελική. Θα κάνει παρουσίαση βιβλίου η Εβιρίνα προς το τέλος Μαρτίου. Αλλά αυτό είναι πιο εύκολο.

Η συνάντηση με τις καθηγήτριες έγινε εκτάκτως σήμερα γιατί δεν είχε γίνει όταν έπρεπε στην ώρα του. Για να εξηγηθώ, πριν από λίγες μέρες η υπεύθυνη καθηγήτρια του τμήματος είχε δώσει ένα χαρτί στα παιδιά, στο οποίο οι γονείς έπρεπε να σημειώσουν μέχρι 4 καθηγητές που ενδιαφέρονται να ρωτήσουν για τα παιδιά τους.

Αυτό το χαρτί είχε επάνω του συγκεκριμένη ημερομηνία που έπρεπε να το παραδώσουν υπογεγραμμένο τα παιδιά. Η Εβιρίνα όμως το ξέχασε στο σπίτι και το έδωσε την επόμενη ημέρα από την κανονική. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι καθηγητές να κλείσουν όλα τα ραντεβού που μπορούσαν να δεχτούν κι εγώ να μείνω εκτός. Ο κάθε καθηγητής δεχόταν μόνο συγκεκριμένο αριθμό γονέων και ο χρόνος του κάθε γονιού ήταν 10' ακριβώς.

Έτσι λοιπόν αναγκάστηκα να στείλω email στις καθηγήτριες προκειμένου να τους κλείσω ραντεβού μια άλλη μέρα για να ρωτήσω για την πρόοδο της Εβιρίνας.

Όλα αυτά τα λέω για να δείτε πώς είναι εδώ το σύστημα.

Τουλάχιστον ήταν ενθαρρυντικές και οι δύο καθηγήτριες, βλέπουν ότι έχει ακόμα κάποιες δυσκολίες έκφρασης στη γλώσσα η Εβιρίνα και γνωρίζουν κι εκείνες ότι αυτό είναι το μεγάλο της εμπόδιο. Μου είπαν ότι μόλις το βελτιώσει κι άλλο, τότε θα πετάει.

τελικα εκανα γαλακτομπουρεκο.Ενω εγινε υπερτραγανο μολις το εβγαλα απο το φουρνο( νομιζω πως το ματιασα ) μολις εριξα το σιροπι μετα απο καμια ωρα τα φυλλα μαλακωσαν.Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να εφταιξε?

Δεν είμαι σίγουρη, αλλά μήπως έφταιγε η ποιότητα και η μάρκα του φύλλου;

Κοριτσια νομιζω πως τελευταια το εχω παρακανει απο θεμα κουρασης κ εχω κουραστει υπερβολικα.Ειναι κ η διαιτα κ τοι γυμνασηριο κ εχω ψιλοατονια καμια φορα κ ζαλαδα φφφ....Σ

Από τη στιγμή που έχεις μισοάδειες αποθήκες σιδήρου (φεριτίνη) είναι φυσιολογικό να κουράζεσαι πιο γρήγορα από το κανονικό και να νιώθεις ζαλάδες και ατονίες.

Θα δεις σίγουρα διαφορά μόλις πάρεις την ποσότητα που χρειάζεται ο οργανισμός σου.

Να κάνεις όμως 2-3 φορές το χρόνο αιματολογικό έλεγχο, για να δεις που βρίσκονται οι τιμές του σιδήρου και της φεριτίνης, γιατί η υπερσιδήρωση στον οργανισμό είναι εξίσου κακή όπως και η έλλειψη.

ggeny και όλα τα κορίτσια, ευχαριστώ για τις ευχές σας... αύριο μπαίνω..

Νίνα μου και πάλι σου εύχομαι καλή επιτυχία στο χειρουργείο και όλα να πάνε καλά και πριν και μετά. Να αναρρώσεις πολύ πολύ γρήγορα και να μην πονέσεις καθόλου.

Υποθέτω ότι το πρώτο διάστημα δε θα μπορείς να γράφεις, αλλά θα μπορείς να μπαίνεις να μας διαβάζεις. Έτσι θα σου στέλνουμε τις καλημέρες μας και τα νέα μας.

Σημερα στη δουλεια ακουσα ενα δυσαρεστο, κλεινει την αλλη βδομαδα ακομα ενα μαγαζι μας και επειδη δεν εχει λεφτα για απολυσεις θα ειμαστε ολοι σε ενα και θα καθομαστε ολοι εξω να πινουμε καφε αφου δουλεια δεν υπαρχει. Αλοιμονο μας, αν βρει λεφτα μαλλον θ απολυθει κοσμος. Πριν μεινω εγκυος ειμασταν 180 ατομα σε 10 μαγαζια, τωρα δεν ειμαστε ουτε 80 και μειναμε 2 μαγαζια, ερχεται μαλλον και η δικη μας ωρα να παμε σπιτια μας, ουφ να σκασω ειμαι

Τέτοιες ώρες σε τέτοιες καταστάσεις δένεται το στόμα μου και δεν ξέρω τι να πω. Μακάρι να μην επιβεβαιωθούν οι φόβοι σου. Διαφορετικά.......

[Πρωτα απο όλα εχω ΚΑΕΙ στα ντονατς

χαχαχαχα

περα απο παγωτα παντως τυπου γλυκα frozen yogurts τσουρεκια και πολλλλααα άλλα...α ρε ΑΓΓΕΛΙΚΗ νομίζω μονο εσυ καταλαβαινεις την αγαπη μου για τα "υγιεινα" :-P:razz::-P:razz:

Δηλώνω κι εγώ ότι σε καταλαβαίνω.

Παρεπιπτοντως ΕΒΙΡΙ ετοιμαζομαι για το Ραβανι σου οταν επιστρεψω σπιτι το χω ταξει στην Χριστινα οταν το κανω θα ανεβασω φωτο του!!!

Θα περιμένουμε με το κουτάλι στο χέρι.

Eviri δεν έχουμε μόνο ένα αγαπημένο φαγητό...αυτά που συνήθως κάνουν θραύση και όταν καλούμε κόσμο είναι η τάρτα κοτόπουλου με μανιτάρια και η πίτα του βοσκού.

Μόλις μπορέσεις θα μας δώσεις τη συνταγή για τάρτα και πίτα;

Από γλυκά λατρεύουμε τα φουντουκοπιτάκια και οτιδήποτε περιέχει σοκολάτα!

Έχω περιέργεια και για τα φουντουκοπιτάκια. Με ζύμη είναι ή με φύλλο αγοραστό; Όταν θα έχεις χρόνο κάποια στιγμή δώσε τα φώτα σου.

Εχοντας 16 χρονια στην εταιρεια εκεινη πιστευαμε πως κατι μαγικο θα γινοταν κ θα σωζοταν η κατασταση.. ο δε αντρας μου ετρεχε καθε τρεις κ λιγο σε γιατρους απο αυτα που του ειχαν δημιουργηθει απο το αγχος του κ την στεναχωρια.... ε κ ενα πρωι πηγε γαι δουλεια κ βρηκε λουκετα.

Τέτοια διαβάζω και στενοχωριέμαι.

Ειπα κ στην μαμα μου να ερθει κ μια μερα πριν τα γεννεθλια οτυ μικρου να με βοηθησει με το σπιτι κ παλι καλα θα κατσει κ αλλη μια βδομαδα γιατι πρεπει να λειψει η κυρια που μου κραταει το μικρο κ τουλαχιστιν θα εχω ενα πιατο φαι κ κανα ρουχο ετοιμο κ θα ξεκουραστω κ εγω λιγο ....

Μακάρι να μπορέσει έστω για λίγο όπως λες ώστε να συνέλθεις κι εσύ κάπως.

σημερα το πρωι ενας εφηβος στον δρομο σχολιασε οτι πως μπορει η γυναικα μου να κυκλοφορει με καποιον σαν και μενα, δεν ασχολήθηκα παραπανω, μιλάμε για παιδι, αλλα :-) ας πουμε οτι νιωθω λιγο πιο ευαισθητος τωρα.

Μπαινάκης και βγαινάκης, αυτό πρέπει να κάνεις.

εδω και 3 μηνες τρεχω σε γιατρους γιατι μ επιαναν ταχυκαρδιες και κρισειες πανικου και ολοι ειπαν αγχος κι υπερκοπωση, οποτε μπορω να τον καταλαβω κι επισης βλεπω αρκετους συναδελφους με αυτα τα συμπτωματα. Ειλικρινα ευχομαι να μην μας αφησει ο Θεος να χαθουμε.

Μα με τόσο που γίνονται πώς να μην αισθάνεσαι κι εσύ και οι συνάδελφοι αυτά τα συμπτώματα;

Πω πω μαζευτηκαμε αρκετοι κι αρχιζω να ξεχναω η γριουλα...

Είπαμε, η γριά εδώ μέσα είμαι εγώ.

Εμενα μου αρεσει να κραταω σε ενα μπλοκ που εχω χειρογραφα τις δοκιμασμενες, πετυχημενες συνταγες που κανω. Συνηθως ομως για να θυμαμαι καλύτερα γραφω και απο που εμαθα τη συνταγη. Οποτε τωρα στο μπλοκ εχω γραψει πχ κουλουρακια πασχαλινα Εβιρις, Ζαμπονοκασεροπιτα Τζενης κοκ. Αν αντιγραψω και αυτη ο Τσελεμεντες θα χασει τη δοξα του και θα καταγραφει ως Εβιρις να το ξερεις. Εσυ θα μεινεις στην αιωνιοτητα:-D

χαχαχαχαχαχαχα Φωτεινή σ' ευχαριστώ για τη δόξα. Τιμή μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Λοιπόν, σήμερα έφτιαξα για το μεσημέρι μπιφτέκια στην κατσαρόλα με συνοδεία κίτρινο ρύζι κι έφτιαξα και πιτούλες (για σουβλάκι) για το βράδυ.

Ο Έβιρος ανέλαβε όταν ήρθε να ψήσει και να ανοίξει "την ταβέρνα" όπως λέει κάθε φορά που ψήνει στο σπίτι.

Έβαλε φιλετάκια κοτόπουλου, μπριζόλες χοιρινές και λουκάνικα στη γκριλιέρα, έψησε μελιτζάνες στο φούρνο για να τις ξεφλουδίσει και φτιάξαμε μαζί ένα ορεκτικό μ' αυτές (περιέχουν σκόρδο, λάδι, ξίδι, αλάτι και λίγο μαϊντανό), φτιάξαμε μαζί επίσης, ένα τζατζίκι και τέλος ένα ορεκτικό από ντομάτα ψημένη στο φούρνο, ξεφλουδισμένη και λιωμένη ανακατεμένη με φέτα. Τηγανίσαμε και λίγες πατάτες και τώρα είμαστε 10 κιλά βαρύτεροι ο καθένας. Αλλά δε σας περιγράφω τίποτα, γλείφαμε και τα δάχτυλά μας.

Λοιπον ΕΒΙΡΙ εχεις ενα μαγικο ραβδι και καθε φορα που διαβαζω τα ποστ σου χαμογελαω μα την Παναγια μου φτιαξες μια κακη μερα και την εκανες καλη :D μπαινακης βγαινακης λοιπον...

Link to comment
Share on other sites

Εστιαζω σε αυτο το θεμα. Ιωαννα μου ευχομαι τα καλυτερα. Ισως ηρθε η ωρα να ψαχνεις για αλλη δουλεια κι αν βρεις τοτε να κινηθεις και νομικα για τη διεκδικηση των δεδολευμενων σου (αν σε συμφερει). Παντως αυτο που ζεις ειναι πολυ ψυχοφθορο. Προσεξε κι εσυ την υγεια σου γιατι το αγχος ευθυνεται πλεον για πολλα.

Τζενη σε καταλαβαινω κι εσενα γιαυτα που περασατε. Πιστεψε με. Δυστυχως πολύς κοσμος δεν πληρωνεται στην ωρα του ή δεν πληρωνεται καθολου.

Αν παραιτηθω δεν θα χασω τα δεδουλευμενα. Θα μου βαζουν καθε μηνα ενα ποσο μεχρι να μ εξοφλησουν, ετσι εχει γινει με οσους παραιτηθηκαν. Για δουλεια κοιταω αλλα που να την βρω. Ασε που οταν ακουνε για παιδι απλα σε απορριπτουν. Εδω το καλο ειναι οτι εχω καλο ωραριο, ειναι κοντα στο σπιτι μου και η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που επιασα δουλεια στα 19 εδω ειμαι, εχουν περασει 14 χρονια και μου ειναι δυσκολο να τα παρατησω. Μπορει να ειμαι λιγο κοτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Συννεφιά σήμερα κι ελπίζω να μην βρέξει! Ο μικρούλης μου θα πάνε εκδρομούλα με τον σταθμό στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο και δεν θέλω να τους το χαλάσει!

Το μενού σήμερα έχει μοσχαράκι κοκκινιστό. Το συνοδευτικό θα το αποφασίσει η κόρη μου το μεσημέρι που θα επιστρέψει από το σχολείο.

Πάω να διαβάσω και τα νέα σας κι επιστρέφω...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια τα γράψα και στο άλλο ποστ τα γραφω και εδω γιατι ξερω οτι θέλατε να ακουσετε το αποτελεσμα, το οποιο ειναι τζιφος. Πρεπει να ανεβουμε πάνω και να χαλάσουμε και τις τελευταιες οικονομιες μας για να κανει το εργαστηριο και να περασει το τελευταιο μαθημα. Αυτο σημαινει λουκετο στο σπιτι μας και επιστροφη στο πατρικο για οσο χρειαστει...σημερα το πρωι ενας εφηβος στον δρομο σχολιασε οτι πως μπορει η γυναικα μου να κυκλοφορει με καποιον σαν και μενα, δεν ασχολήθηκα παραπανω, μιλάμε για παιδι, αλλα :) ας πουμε οτι νιωθω λιγο πιο ευαισθητος τωρα. Αντε να παω πισω στα μωρα μου νιωθω οτι τα σω τοσοοο αναγκη τωρα. φιλιά κουκλες

Μην σε παίρνει από κάτω! Ζαβοί άνθρωποι υπάρχουν παντου! Τώρα σχετικά με το πιτσιρίκι, όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια!!!

εδω και 3 μηνες τρεχω σε γιατρους γιατι μ επιαναν ταχυκαρδιες και κρισειες πανικου και ολοι ειπαν αγχος κι υπερκοπωση, οποτε μπορω να τον καταλαβω κι επισης βλεπω αρκετους συναδελφους με αυτα τα συμπτωματα. Ειλικρινα ευχομαι να μην μας αφησει ο Θεος να χαθουμε.

Η εποχή μας δυστυχώς είναι ζόρικη και αυτού του είδους τα σύνδρομα τα παρουσιάζουν ολοένα και περισσότεροι άνθρωποι! Να προσέχεις!

ευχομαι τα καλυτερα!

Καλησπερα και σε σενα Εβιρακι! Η συνταγη καταγραφηκε αν και με μια ματια που εριξα ιδια με αυτη που εχω μου φαινεται. Αλλα με την ευκαιρια ηθελα να σας πω μια συνηθεια μου. Εμενα μου αρεσει να κραταω σε ενα μπλοκ που εχω χειρογραφα τις δοκιμασμενες, πετυχημενες συνταγες που κανω. Συνηθως ομως για να θυμαμαι καλύτερα γραφω και απο που εμαθα τη συνταγη. Οποτε τωρα στο μπλοκ εχω γραψει πχ κουλουρακια πασχαλινα Εβιρις, Ζαμπονοκασεροπιτα Τζενης κοκ. Αν αντιγραψω και αυτη ο Τσελεμεντες θα χασει τη δοξα του και θα καταγραφει ως Εβιρις να το ξερεις. Εσυ θα μεινεις στην αιωνιοτητα:D

Θα συμφωνήσω!

Για τον εφηβο δε θα σχολιασω ιδιαιτερα. Πρωτον ηταν μικρος. Δευτερον γιατι σε στενοχωρησε τετοιο σχολιο; Εγω θα το επαιρνα επανω μου. Κατι καλο θα εχω για να εχω τετοια γυναικα διπλα μου δηλαδη. Τωρα για τη σχολη δεν μπορω να πω κατι. Δεν μπορειτε να βρειτε καμια πιο βολικη για εσας λυση; Παντως οποιον και να ρωτησεις που εχει περασει απο την τριτοβαθμια εκπαιδευση ολο και καποια ιστορια για καποιον ανεγκεφαλο καθηγητη θα εχει νασου πει. Μη χανετε το κουραγιο σας και την πιστη σας.

Με έχει καλύψει η Φωτεινή! ;)


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στα δικα μου τωρα.

Σημερα απο το πρωι μπηκα στο σπιτι το απογευμα. Ειχε και παιδιατρο ο μικρος για εμβολιο και τελικα ειναι λιγο ερεθισμενος ο λαιμος του κι εκει οφειλοταν ο πυρετος. Ο μικρος μετα το εμβολιο ειχε γκρινια και τον ειχα γυρω στις 2 ωρες αγκαλια τον κακομοιρη να ηρεμησει. Κατα τα αλλα ολα καλά. Απλα και οι νηπιαγωγοι απο τον παιδικο και ο γιατρος μου επισημαναν οτι η μικρη που καταλαβαινει θα μου βγαλει καποια θεματα επιεδη θα λειπω μακρια. Ναειμαι προετοιμασμενη και θα αντιμετωπιστει.

Θα είναι μεγάλη αλλαγή για την μικρούλα σου και αυτό όντως θα σου το δείξει κάποια στίγμή! Να της μιλάς καθημερινά στο τηλέφωνο και να της εξηγείς πως όλη αυτή η κατάσταση είναι προσωρινή κάθε φορά που θα σε ρωτάει! Και ο άντρας σου πρέπει να είναι ήραμος και να φροντίσετε να της λέτε τα ίδια!

Εβιρι μου προσπαθω να ατσαλωθω που λες κι εσυ αλλα εχουν συμβει τοσα πολλα τον τελευταιο καιρο. Παντως ολες οι δυσκολιες για τους ανθρωπους ειναι και λογω εμφυτης ψυχραιμιας πιστευω οτι θα τα καταφερουμε και ολα θα ειναι ενα ασχημο ονειρο.

Όλα καλά θα πάνε! Εσένα δεν σε φοβάμαι!

Σημερα εφτιαξα μπριζολες στη σχαρα του φουρνου με πατατες τηγανητες, φετα και σαλάτα. Αλλα στις αντιστασεις μου ξαναεριξε ο φουρνος το ρελε και τις εψησα στον αερα τελικα. Μαλλον θα πρεπει να αλλαχτει και η αλλη αντισταση. Γκρρρρρρρρρ.

χαχαχαχα! Δεν θέλει να πέσει αμαχητί ο φούρνος!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!!

πωωωω ποσο φαγαμε χτες βρε παιδια δεν μπορω να κουνηθω σημερα ..... Ξεσυνηθισε το στομαχι κ μου κατσε βαρυ ...

Ιωαννα μου ετσι ακρινως ηταν κ ο συζυγος μου/Ηταν παρα πολλα χρονια ,επαιρνε παρα πολυ καλα χρηματα οταν τα επαιρνε κ γενικα ειχε βολευτει ...Ειναι μεγαλη αποφαση κ η αγορα δυστυχως δεν βοηθαει καθολου να κανεις ενα μπαμ να φυγεις.Τουλαχιστον εχεις σαν θετικο πως αν βρεις κατι αλλο κ φυγεις εστω κ λιγα λιγα θα τα παρεις τα λεφτα σου.Πως ειναι το μικρακι σου σημερα?

Εβιρακι μου εχω που εχω την βαρυστομαχια την δικη μου, διαβασα κ τα δικα σας κ ηρθε κ εδεσε!! βρε τι ωραια φαγακια φτιαξατε!! Αυτη η μαγκια με την φετα κ την ντοματα πρεπει να ειναι ολα τα λεφτα!!Παρουσιαση βιβλιου τωρα η Εβιρινα ε?

Φωτεινη μου φερτος τον ηλεκτρολογο να κανει γενικη επισκευη!!! εμενα μου πεφτει η ασφαλεια οταν εχω φουρνο ματια κ φριτεζα η βραστηρα μαζι ... οταν ψηνεις στην σχαρα κρεας η ψαρι ψηνεται καλυτερα στο γκριλ η αν εχει η κουζινα σου γκριλ με αερα.Δοκιμασε τον αν θες την επομενη φορα.Τα μπιφτεκια ειδικα γινονται πεντανοστιμα.

πωπω αυτος ο παιδιατρος σε αυτη την ηλικια βασανο ειναι!!! Ηρεμησε σημερα ο μικρος?

Νικο για τους καθηγητες οτι κ να πουμε ειναι λιγο , οταν πηρα πτυχιο αισθανθηκα πως μου φυγε ενα βαρος που αποδεσμευτηκα απο εκει μεσα.Οσο για το σχολιο του πιτσιρικα εγω θα ελεγα οτι κ που ασχοληθηκες πολυ του ηταν.ΣΙγα μην κατσεις να χαλασεις την ζαχαρενια σου για υον καθενα που στο κατω κατω δεν ξερεις κ τι μυαλα κουβαλαει.

πολυ δυσκολη κατασταση με δυο μωρα νε πρπ να ξεσπιτωθειτε για ενα μαθημα.Αληθεια αυτο που ειπε κ χτες καποια κοπελα δεν θυμαμαι πια ,μηπως να σκεφτειτε το ενδεχομενο να πηγαινοερχεται μια φορα την βδομαδα αυθημερον?κ οικονομικα πιο λιγο θα ερθει αλλα κ τα παιδια δεν θα χασουν την σειρα οτυ κ κυριως δεν θα ειστε κ στο πατρικο σου μαζι με γονεις κλπ.

Σημερα δεν μαγειρεψα κατι αλλο,εχει απο χτες μοσχαρι σουπα με λαχανικα, εχω κρατησει κ λιγη τυροπιτα μια χαρα. Αν κ ποιος εχει ορεξη για φαγητο ....

Ο μεγαλος δεν σηκωνοταν με τιποτα σημερα να παει στο νηπιο .... Αααα δεν σας ειπα κουνιεται κ αλλο δοντακι, φαφουτακι θα τον εχω!!!

Αγγελικη σημερα το πρωι ο μεγαλος μου γιος το Αττικο παρκο ζηταγε για βολτα!!! χαχαχα μακαρι να μην βρεξει κ να περασει καλα ο γιοκας σου!!!

Ωραιο κ το μοσχαρακι γιαμι γιαμι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Λοιπόν, σήμερα έφτιαξα για το μεσημέρι μπιφτέκια στην κατσαρόλα με συνοδεία κίτρινο ρύζι κι έφτιαξα και πιτούλες (για σουβλάκι) για το βράδυ.

Ο Έβιρος ανέλαβε όταν ήρθε να ψήσει και να ανοίξει "την ταβέρνα" όπως λέει κάθε φορά που ψήνει στο σπίτι.

Έβαλε φιλετάκια κοτόπουλου, μπριζόλες χοιρινές και λουκάνικα στη γκριλιέρα, έψησε μελιτζάνες στο φούρνο για να τις ξεφλουδίσει και φτιάξαμε μαζί ένα ορεκτικό μ' αυτές (περιέχουν σκόρδο, λάδι, ξίδι, αλάτι και λίγο μαϊντανό), φτιάξαμε μαζί επίσης, ένα τζατζίκι και τέλος ένα ορεκτικό από ντομάτα ψημένη στο φούρνο, ξεφλουδισμένη και λιωμένη ανακατεμένη με φέτα. Τηγανίσαμε και λίγες πατάτες και τώρα είμαστε 10 κιλά βαρύτεροι ο καθένας. Αλλά δε σας περιγράφω τίποτα, γλείφαμε και τα δάχτυλά μας.

Η ταβέρνα σας έχει καλές τιμές??? :tongue::tongue::tongue:

Πολύ χαίρομαι που ο Έβιρος κι εσύ ετοιμάσατε τόσο ωραίες λιχουδιές και τιμήσατε ένα Ελληνικό έθιμο εκεί!

Λοιπον ΕΒΙΡΙ εχεις ενα μαγικο ραβδι και καθε φορα που διαβαζω τα ποστ σου χαμογελαω μα την Παναγια μου φτιαξες μια κακη μερα και την εκανες καλη :D μπαινακης βγαινακης λοιπον...

Όντως, το Εβιράκι μας έχει πολύ χιούμορ και δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσεις μήνυμά της και να μην χαμογελάσεις!

Αν παραιτηθω δεν θα χασω τα δεδουλευμενα. Θα μου βαζουν καθε μηνα ενα ποσο μεχρι να μ εξοφλησουν, ετσι εχει γινει με οσους παραιτηθηκαν. Για δουλεια κοιταω αλλα που να την βρω. Ασε που οταν ακουνε για παιδι απλα σε απορριπτουν. Εδω το καλο ειναι οτι εχω καλο ωραριο, ειναι κοντα στο σπιτι μου και η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που επιασα δουλεια στα 19 εδω ειμαι, εχουν περασει 14 χρονια και μου ειναι δυσκολο να τα παρατησω. Μπορει να ειμαι λιγο κοτα

Σε καταλαβαίνω! Είμαι στην ίδια δουλειά 24 χρόνια! Δεν είναι θέμα κότας αλλά ότι είναι κομμάτι της ζωής σου και μετά από τόσα χρόνια δεν θέλεις να ανατραπούν οι ισσοροπίες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!!

πωωωω ποσο φαγαμε χτες βρε παιδια δεν μπορω να κουνηθω σημερα ..... Ξεσυνηθισε το στομαχι κ μου κατσε βαρυ ...

Το σημαντικό είναι ότι περάσατε καλά! Για τα υπόλοιπα υπάρχουν και οι σόδες!!!!:tongue:

Σημερα δεν μαγειρεψα κατι αλλο,εχει απο χτες μοσχαρι σουπα με λαχανικα, εχω κρατησει κ λιγη τυροπιτα μια χαρα. Αν κ ποιος εχει ορεξη για φαγητο ....

΄Μιά χαρά! Σήμερα τρώμε πιο συντηρητικά!

Ο μεγαλος δεν σηκωνοταν με τιποτα σημερα να παει στο νηπιο .... Αααα δεν σας ειπα κουνιεται κ αλλο δοντακι, φαφουτακι θα τον εχω!!!

Μεγαλώνει το αντράκι σου! Καμάρι ε?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...