Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Βροχή και σήμερα και στους δρόμους γίνεται το έλα να δεις! 1,30 ώρα κάναμε το πρωί με τον άντρα μου να φτάσουμε στην δουλειά. Και  το κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι περπατώντας για την δουλειά μου 2 , ας μην τους χαρακτηρίσω καλύτερα, με έκαναν παπί! Έκνευρίζομαι απίστευτα όταν βλέπω τέτοιες συμπεριφορές στους δρόμους ως προς τους πεζούς. Περπατάς στο πεζοδρόμιο και έρχεται ο κάθε @$^$^ και περνάει σφαίρα δίπλα σου πετώντας σου μια ολόκληρη λακουβάρα νερό. Από το γόνατο και κάτω ήρθα στην δουλειά με το παντελόνι μου λες και είχε βγει μόλις από το πλυντήριο. Νεύρα κρόσια πρωί πρωί.....

 

Σήμερα το μενού μας έχει κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες. Φωτεινή μαγειρική ταύτιση είχαμε σήμερα.

 Λιάνα ελπίζω κάτι να βρεις από δουλειά. Είναι δύσκολο να κάθεσαι σπίτι και να μην μπορείς να συνεισφέρεις στον οικογενειακό προυπολογισμό. 

Πολλά φιλιά και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι  μας.

 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα! Παρασκευούλα σημερα!

Αγγελικη μου κι εγω αυτο με το βρεξιμο το απεχθανομαι. Εχεις δικιο που νευριαζεις. Για να πω την αλήθεια την ιδέα για το κοτοπουλο εσύ μου την έδωσες την προηγουμενη μέρα....

Λοιπον τα φανταστικά νέα της ημέρας είναι οτι η κορη χτες έφαγε ενα ολόκληρο μπουτι κοτοπουλο! Ζητουσε μπροκολο, της πηραν οι δικοι μου αλλά αρνηθηκε να το φαει  γιατι ηταν μικρο λέει. Το εφαγε ο γιος. Για σημερα ψαροσουπα με κοκκινοψαρο.

Φιλια και καλό ΣΚ σε ολο το παρεακι!

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Για σήμερα δεν έχω μαγειρέψει καθώς έχει μείνει κοτόπουλο από χθες. Εντωμεταξύ μαγείρεψε ο άντρας της αδερφής του άντρα μου ( ο μπατζανάκης μου λέγεται? ) φασολάδα κόκκινη και μας ανέβασε ένα κατσαρολάκι οπότε είμαστε κομπλέ για σήμερα. 

Ουάου Φωτεινή τι ωραία νέα είναι αυτά για την κόρη σου? Άλλά κι εσείς βρε παιδί μου γιατί δίνετε μικρό μπρόκολο στο παιδί???? :-P

Φιλάκια πολλά σε όλο το μαγειροπαρεάκι!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Τι χαζοκαιρος ειναι αυτος? Αυτο που λετε με το μπουγελωμα ειναι τραγικο, τελικα μονο εγω πηγαινω σαν κοτα οταν βλεπω πεζο ή ανθρωπους σε σταση? Ηταν εχτες ενας μπροστα μου, περναει απο τη σταση, μια κυρια την εκανε παπι, φαντασου οτι τον εβριζα εγω που ημουν στο αυτοκινητο.

Μπραβο στην κορη σου Φωτεινη, παντα τετοια ν ακουμε

Για σημερα ειχε μεινει λιγο ρυζι, του εριξα κρεμμυδακι, ελια και ντοματινια κι εκανα ρυζοσαλατα, το βραδυ θα φαω λιγα φασολακια απο την Τεταρτη. Το παιδι το μεσημερι θα φαει στο σχολειο και το βραδυ μου ζητησε να του κανω πιτσα απο πιτα απο σουβλακι.

Κοριτσια εχω ενα προβλημα (απο τα πολλα, ξερετε εσεις χαχαχα) με το παιδι. Θελει η ιδιοκτητρια του σταθμου να μιλησουμε γιατι το παιδι εχει λεει προβλημα με την αυτοπεποιθηση του και ειναι η χαρα του μπουλινγκ. Ενταξει το βλεπω κι εγω οτι δεν αντιδρα ή τον πιανουν τα κλαματα αν καποιος τον πειραζει. Δεν μπορει να ανταπεξελθει. Εχουμε να παμε και σενα παρτυ που ειναι σε παιδοτοπο και ξερω οτι θα περασουμε χαλια, δεν παιζει με τα αλλα παιδακια κι εννοειται οτι δεν μπαινει στα φουσκωτα. Εχτες δεν ηθελε ν αλλαξει ταξη στα αγγλικα για να μην βγαλει τα παπουτσια του, ηταν μια αιθουσα με στρωματα και ετσι επρεπε να μπει κι εγινε πανηγυρι. Τι να κανω? Φοβαμαι μηπως χρειαστει παιδοψυχολογο και δεν θελω να σκεφτω τι λεφτα θα θελω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ιωαννάκι μου πολύ φοβάμαι ότι ο παιδοψυχολόγος είναι ο πλέον αρμόδιος να σε βοηθήσει. Δεν έχουν στον σταθμό κάποιον που να συνεργάζεται μαζί τους? Σε ρωτάω γιατί στον δικό μας υπήρχε μία παιδοψυχολόγος που ερχόταν μία φορά τον μήνα στον σταθμό και μπορούσαμε να την ρωτήσουμε ότι θέλαμε σχετικά με τα παιδιά. Το παιδί έχει πολύ ευαίσθητες κεραίες και αντιλαμβάνεται όλη την αρνητική διάθεση που υπάρχει στο σπίτι, από όλους τους τομείς. Ξέρω ότι οι επισκέψεις θα σου κοστίσουν κάμποσα χρήματα αλλά τουλάχιστον μία νομίζω ότι θα έπρεπε να γίνει...

Ιωαννάκι μου πολύ φοβάμαι ότι ο παιδοψυχολόγος είναι ο πλέον αρμόδιος να σε βοηθήσει. Δεν έχουν στον σταθμό κάποιον που να συνεργάζεται μαζί τους? Σε ρωτάω γιατί στον δικό μας υπήρχε μία παιδοψυχολόγος που ερχόταν μία φορά τον μήνα στον σταθμό και μπορούσαμε να την ρωτήσουμε ότι θέλαμε σχετικά με τα παιδιά. Το παιδί έχει πολύ ευαίσθητες κεραίες και αντιλαμβάνεται όλη την αρνητική διάθεση που υπάρχει στο σπίτι, από όλους τους τομείς. Ξέρω ότι οι επισκέψεις θα σου κοστίσουν κάμποσα χρήματα αλλά τουλάχιστον μία νομίζω ότι θα έπρεπε να γίνει...

Α! Μόλις θυμήθηκα ότι είδα χτες στην τηλεόραση ότι και στο Χαμόγελο του Παιδιού υπάρχουν ειδικοί που στηρίζουν παιδιά που δέχονται μπούλινγκ. Δες τι θα σου πει η υπεύθυνη του σταθμού και κάνε μία έρευνα...

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγγελικη ειδες; Δεν βρηκαμε μπροκολο-γιγας.

Ιωαννα καλή μου. Αμεσα δεν μπορεις να κάνεις κάτι. Καθημερινά πρεπει να κινεισαι να του ανεβασεις την αυτοπεποιθηση. Πως; Οτι ειναι καλός σε διαφορα παιχνιδια, σε ασκησεις κλπ. Θα αλλάξει του χρονου σχολειο και συμμαθητες; Ισως ηρεμησει αν φυγουν αυτοι που του δημιουργουν τα προβληματα. Τωρα κατι κολληματα που εχουν γενικα ολα τα παιδια (πχ δεν βγαζουμε παπουτσια, σκουφια κλπ) (το εχει κι ο γιος μου) προσπαθησε να δεις γιατι τα εχει και γινε πιο χαλαρη σε αυτο το καμματι (πχ αν φοβαται μην λερωθει λες "δεν πειραζει εχουμε κι αλλες καλτσες" (αυτο εκανα στην κορη μου μπας και φαει κατι με σαλτσα - τα καταφεραμε το προηγουμενο καλοκαιρι). Του αρεσει καποιο σπορ; Ισως τσε κβο ντο ή ποδοσφαιρο να του εχτιζαν την αυτοπεποιθηση του και να μαθαινε αμυνα. Ρωτα ισως συμβουλευτικα παιδοψυχολογο για καλυτερες συμβουλες. Δεν ξερω αν σου τα λέω σωστα αλλά αυτά σκεφτηκα για αρχη. Βεβαια πιστευω οτι κι η ιδιοκτητρια του σταθμου πρεπει να απαγορευει "τα πανηγυρια" που δημιουργουν τα αλλα παιδακια. Πιστευω πως πρεπει να κινηθει και προς την παλευρα των θυτων γιατι αυτο αποτελει τη σωστη εκπαιδευση.

Σε ζαλισα το ξερω

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια παλι βρεχει εδω..αντε να φτιαξει να παμε καμια βολτουλα

Λοιπον μαγειρικα...πεμπτη ειχαμε σουτζουκακια με ρυζι χτες φασολάδα κ σημερα σουτζουκακια που εμειναν κ τηγανισα κ πατατες..για αυριο λεω να φτιαξω κοτοπουλο με χυλοπιτες

Φωτεινη οπως το ειπες μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα ειναι οι δουλειες αλλα ελα που εχουμε αναγκη...ωραια αρχιζει η μικρη σου κ τρωει...εμενα εχει δυο μερες ενω ετρωγε μια χαρα το μεσημερι τώρα με χιλια ζορια...τι να πω φαση;

Αγγελικη δυσκολο να μην μπορεις να συνεισφερεις στο σπιτι με εναν μισθο κ ενοικιο δεν γινεται..αντε να δουμε...

Ιωαννα μακαρι να βρεθει καποια λυση με το παιδάκι σου..τι να πω..κατι το φοβιζει;μπορει ο ειδικος να δωσει λυσεις κ συμβουλές

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Πως τα περασατε το ΣΚ;

Λιανα μου εχεις δικιο ειναι πολύ δυσκολο με ενα μισθο και ενοικιο. Μακαρι να βρεις δουλεια. Η μικρη μπορει να βγαζει και κανεα δοντακι ή να την ενοχλει κατι αλλο και να μην τρωει. Ας ελπίσουμε οτι ειναι φαση. Η δικια μου σταματησε να τρωει γυρω στα δυο κι ακομα προσπαθουμε να την κανουμε να δοκιμάζει.

Σημερα ο ουρανος ειναι καθαρος. Για να δουμε θα συνεχισει έτσι;

Στο θεμα μας: το Σαββατο μακαρονακι κοφτο με μπιφτεκια και την Κυριακή εφτιαξα λαζανια με κιμα και μπεσαμελ (συνταγη Εβιρι που μου θυμησε η Αγγελικη). Βγηκαν πολύ ωραια αλλά η κορη δεν δοκιμασε παρολο που ειναι το αγαπημένο φαγητο του Garfield. Εφαγε ταραμοσαλατα (η καινουρια της αγαπη) με ψωμι και λάδι.

Φιλια

 

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και καλη βδομαδα. Δεν εχει προβλημα με καποιο παιδια απο το σχολειο αλλα λογω χαρακτηρα θα αντιμετωπισει προβλημα ιδιως οταν παει νηπιο που δεν θα ειναι στο προστατευτικο περιβαλλον του παιδικου. Εχτες ειχαν ερθει τα ξαδερφια του κι επειδη καποια στιγμη πανω στο παιχνιδι τον πειραζαν αρχισε και τους εδιωχνε και δεν θελει να τους ξαναδει. Αυτο με τα παπουτσια το εχει απο μωρο και δεν ειναι ο λογος μη λερωθει, δεν εχει τετοια κολληματα, ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν θελει να τα βγαζει. Την Παρασκευη εχουμε ραντεβου στο σταθμο και βλεπουμε. Παντως στεναχωριεμαι πολυ.

Μαγειρικα το Σαββατο ειχαμε αυγα, λουκανικα και πατατες κι εχτες εκανα μπριζολες κρασατες. Το βραδυ τα 3 ξαδερφια μαγειρεψαν πιτσες και φαγαμε, πλακα ειχαν τα πιτσιρικια. Οι ηλικιες τους ηταν 5, 6.5 και 7.5 πολυ γελιο ειχαν αλλα τα καταφεραν. Σημερα μοσχαρι λεμονατο με λαζανια

Τουλαχιστον εχει λιγο ηλιο σημερα μπας και στεγνωσουμε, τι χαλι μαυρο ηταν αυτο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια στηνμαγειροπαρέα και καλή εβδομάδα!

Τι ωραίες μέρες η χθεσινή και η σημερινή! Άντε να φτιάξει ο καιρός μπας και φύγει η υγρασία και στεγνώσουμε!

Μαγειρικά το Σαββατοκύριακο είχε ως εξής: Σάββατο μεσημέρι ότι υπήρχε στο ψυγείο για να αδειάσει. Το βράδυ παραγγείλαμε πίτσες. Την Κυριακή το μεσημέρι φάγαμε στην πεθερά μου κοτόπουλο στον φούρνο με ρύζι. Για σήμερα έχω μαγειρέψει αρακά.

Έχω δουλίτσα παρεάκι θα τα ξαναπούμε αργότερα... 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια τι κανετε?

εμεις μια χαρα, ευτυχως!

ιωαννα μου πιστευω οτι περα απο τους γονεις, που κανουμε οτι μπορουμε για τα παιδια μας, ενας ειδικος παντα θα μας συμβουλεψει καλυτερα στο πως να χειριστουμε μια κατασταση. οποτε μηπως ειναι καλυτερα να σου πει ο ειδικος τροπους για να βοηθησεις το παιδι. κ εμενα η μεγαλη μου η κορη ειναι ντροπαλη κ παντα εκανε ακρη στην τσουλιθρα μεχρι να φυγουν ολα τα παιδια κ εκανε παντα τελευταια. προσπαθησαμε να την βοηθησουμε με τον εξης τροπο. παιζαν με τον αντρα μου ρολους, οτι δηλαδη ο αντρας μου ηταν ενα κακο παιδι κ η κορη μου επρεπε να ανταπεξελθει, της ελεγε τι να πει κ πως να το χειριστει. απεδωσε το παιχνιδι αυτο, αλλα ακομα ειναι λιγο ντροπαλη, λεει δηλαδη το ποιημα της με πολυ χαμηλη φωνη κ γενικως δεν ειναι πολυ διεκδικητικη. αν δεν της αρεσει κατι φευγει. ευχομαι ολα καλα! επισης για το θεμα της δουλειας, δεν υπαρχει καποιος ανωτερος σας, να βοηθησει? δηλαδη μπορει ο καθενας να βριζει τον αλλον και να σηκωνει χερι? καλα δεν ντρεπεται κοτζαμ μαντραχαλος να τα βαλει με μια γυναικα? ημαρτον!

το μενου μας ειχε την προηγουμενη εβδομαδα παστιτσιο, φακες, κοτοπουλο με πατατες, μακαρονια με κοκκινη σαλτσα, γιγαντες κ κεφτεδακια με πατατες τηγανιτες. σημερα εχουμε περισευματα απο αλλες μερες.

για δωστε μου τα φωτα σας. θα νηστεψω 3 μερες και το λαδι. για πειτε ιδεες (εβιρι ειπες οτι νηστευεις κ το λαδι ε?) για ευκολο φαγητο γιατι δεν προλαβαινω να μαγειρευω 2 φαγητα. σημερα δηλαδη θα φαω πατατες βραστες με μαιντανο και κρεμυδακι.

επισης ερωτηση: το ταχυνι με κακαο εχει λαδι? θα διαβασω τα συστατικα βεβαια αλλα ελεγα μηπως ξερετε!

σας φιλω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακι μου κ καλη εβδομαδα να εχουμε !!

Φωτεινη μπραβο για το κοριτσακι σου ! Πολυ μεγαλη προοδο !! Την αλλη φορα βρασε το μπροκολο ολοκληρο για να της φανει μεγαλο !!

Ιωαννακι θα συμφωνησω με τα κοριτσια ενας ειδικος παντα ξερει καλυτερα απο εμας ! 

Λιανα μακρι να βρεις δουλεια συντομα !!!

Γιωτακι οι σαλατες με πατατα,ρυζι,ζυμαρικα,οσπρια τρωγονται με λιγη προσπαθεια κ χωρις λαδι.Αλλιως χορτοσουπα,μπιφτεκια λαχανικων, θαλασσινα ψητα με βραστες οι ψητες πατατες. Την Μ.Παρασκευη βαζω νερο να βρασει με 1κσ πελτε ντοματας ,1 κυβο λαχανικων,αλατι,πιπερι κ ριγανη κ βραζω εκει μεσα ζυμαρικα,συνηθως τα τρικολορε κ γινεται πολυ ωραιο.Αν θες βαζεις κ τυρι σογιας.Αλλιως ολα τα λαδερα κ οσπρια γινονται αλαδωτα αρκει να καταφερεις να τα φας.Μαγειρευεις κανονικα το φσγητο αλαδωτο κ οταν γινει βγαζεις το δικο σ κ μετα προσθετεις το λαδι την υπολοιπης οικογενειας.

Αγγελικη ακουσα σημερα πως θα εχουμε παλι βροχες κ ευχομαι να μην ειναι αληθεια.Το τι βροχη εφαγα το Σαββατο το πρωι στην εθνικη προς Πειραια δεν λεγεται ..

Το Σαββατο εμεις σουτζουκακια με πατατες τηγανιτες,χτες πιτσα κ σημερα γεμιστα τα οποια θα μεινουν κ για αυριο.

Επειδη αυτες τις μερες φαγαμε πααααρα πολυ κρεας λεω αυτη την βδομαδα να φτιαξω περισσοτερα λαδερα κ οσπρια να ερθουμε λιγο στα ισια μας.

Σας φιλω ολες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ggeny είπε:

καλησπερα κοριτσακι μου κ καλη εβδομαδα να εχουμε !!

Φωτεινη μπραβο για το κοριτσακι σου ! Πολυ μεγαλη προοδο !! Την αλλη φορα βρασε το μπροκολο ολοκληρο για να της φανει μεγαλο !!

Ιωαννακι θα συμφωνησω με τα κοριτσια ενας ειδικος παντα ξερει καλυτερα απο εμας ! 

Λιανα μακρι να βρεις δουλεια συντομα !!!

Γιωτακι οι σαλατες με πατατα,ρυζι,ζυμαρικα,οσπρια τρωγονται με λιγη προσπαθεια κ χωρις λαδι.Αλλιως χορτοσουπα,μπιφτεκια λαχανικων, θαλασσινα ψητα με βραστες οι ψητες πατατες. Την Μ.Παρασκευη βαζω νερο να βρασει με 1κσ πελτε ντοματας ,1 κυβο λαχανικων,αλατι,πιπερι κ ριγανη κ βραζω εκει μεσα ζυμαρικα,συνηθως τα τρικολορε κ γινεται πολυ ωραιο.Αν θες βαζεις κ τυρι σογιας.Αλλιως ολα τα λαδερα κ οσπρια γινονται αλαδωτα αρκει να καταφερεις να τα φας.Μαγειρευεις κανονικα το φσγητο αλαδωτο κ οταν γινει βγαζεις το δικο σ κ μετα προσθετεις το λαδι την υπολοιπης οικογενειας.

Αγγελικη ακουσα σημερα πως θα εχουμε παλι βροχες κ ευχομαι να μην ειναι αληθεια.Το τι βροχη εφαγα το Σαββατο το πρωι στην εθνικη προς Πειραια δεν λεγεται ..

Το Σαββατο εμεις σουτζουκακια με πατατες τηγανιτες,χτες πιτσα κ σημερα γεμιστα τα οποια θα μεινουν κ για αυριο.

Επειδη αυτες τις μερες φαγαμε πααααρα πολυ κρεας λεω αυτη την βδομαδα να φτιαξω περισσοτερα λαδερα κ οσπρια να ερθουμε λιγο στα ισια μας.

Σας φιλω ολες

τα σουρωνεις μετα τα μακαρονια? γιατι την τελευταια φορα που τα εκανα ετσι ηπιαν ολο το ζουμι κ εγιναν χαλια. το μπιφτεκι λαχανικων στο φουρνο μαγειρευεται? γιατι την μεγαλη εβδ κανω κολοκυθοκεφτεδες αλλα τους τηγανιζω

ευχαριστω για τις ιδεες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου.

 

Έφτιαξα αγκινάρες με ρύζι κοκκινιστά.

Σήμερα έχω μια απερίγραπτη νύστα και καθόλου όρεξη για τίποτα. Αισθάνομαι ότι μου λείπει ύπνος, μάλλον δεν ξεκουράζομαι όταν κοιμάμαι.

Σε γενικές γραμμές έχουμε καλό καιρό και ησυχία. Άντε να δούμε πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα κι εδώ ύστερα από τα τρέχοντα γενονότα της Ολλανδίας-Τουρκίας.

 

 

On 8/3/2017 at 8:21 ΠΜ, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Λοιπον τα δικά μας: για σημερα έχουμε σουπιτσα μια και ο μικρος ειναι λίγο αρρωστουλης.

Περαστικά του Φωτεινή μου, ελπίζω σήμερα να είναι εντελώς καλά.

Εχω αρχισει την οργανωση για το παρτυ για τα γενέθλια της κορης τέλος του μηνα: δεν θα τα κάνουμε σπιτι αλλά το μαγαζι που ειναι διαθεσιμο εκτος απο τυροπιτακια και πιτσα δεν κάνει κάτι άλλο. Ακομα δεν ξερω αν θα γινει απογευμα ή μεσημέρι γιατι γιορταζουν και κατι φιλοι μας και περιμενουμε να δουμε κι αυτοι τι θα κάνουν. Σκέφτομαι για τον καφε των γονιών να κάνω τα ακόλουθα: κεκάκια μικρά ισως μήλου αν έχω όρεξη και χρονο, τρουφακια, παστα φλώρα. Ισως φτιαξω και κεφτεδακια για τα παιδια και σαντουιτσακια τριγωνακια μαζι με την πιτσα. Εχετε να προτεινετε κατι άλλο;

Προσωπικά θα έλεγα ότι αυτά που θα έχεις στο σύνολο είναι υπέρ αρκετά. Στις μέρες που ζούμε δε χρειάζεται να κάνουμε πολλά έξοδα. Αν όμως θες οπωσδήποτε και κάτι επιπλέον θα προτείνω:

Λουκανικάκια κοκτέιλ τυλιγμένα σε μπέικον

Σνιτσελάκια

Κοτοσουβλάκια

Φιλετάκια κοτόπουλου πανέ

Μπουτάκια κοτόπουλου ψητά

Μικρά τρίγωνα τοστάκια με τόνο ή με αλλαντικά και τυρί

Σουδάκια αρμυρά

Κιμαδοπιτάκια

Σπανακοπιτάκια

Επίσης για πειτε συνταγη για ωραια κρεμα βανιλια για τουρτα γιατι η κορη ζητησε τουρτα βανιλια-σοκολάτα.

Η Τζένη δίνει μία πολύ ωραία συνταγή με την οποία συμφωνώ, απλά εγώ θα έβαζα και αυγά.

Δεν θα σχολιασω τον στολισμό που ζητησε γιατι ακομα προσπαθω να δω πως μπορω να τον φτιαξω καθώς δεν το εχω πολύ με το καλλιτεχνικό κομμάτι. 

Σ' αυτά μπορώ να προτείνω χρωματιστά χαρτόνια κομμένα σε σχήμα λουλουδιού. Να κάνεις συνδυασμό χρωμάτων με τα πέταλα και το κέντρο που παίζει το ρόλο της γύρης. Να φτιάξεις μεγάλα λουλούδια για να τα στερεώσεις στις κουρτίνες και μικρά που θα τα κολλήσεις πάνω σε καλαμάκια από σουβλάκι ή καλαμάκια που πίνουμε αναψυκτικά και θα βάλεις μέσα σε βάζο.

Στα τραπέζια μπορείς να στρώσεις ένα τραπεζομάντηλο άσπρο από κάτω κι ένα ράνερ ροζ από πάνω (μπορεί να γίνει από τούλι ή φόδρα) κι αμέσως αλλάζει όψη ο χώρος. Στα φαγητά αν βάλεις αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο κάτι ομπρελίτσες κάτι φρουτάκια χάρτινα κλπ. θα ξετρελλαθούν τα πιτσιρίκια. Μερικά φουσκωμένα μπαλόνια κι αν θες μια πινιάτα έτοιμη ή μία που θα φτιάξεις εσύ.

Πριν μερικά χρόνια όταν η Εβιρίνα ήταν στη Γ' Δημοτικού έφτιαξα αντί για πινιάτα μπαλόνια που τα γέμισα με κονφετί, καραμέλες, κέρματα και μικρά δωράκια όπως αυτά που υπάρχουν στα κίντερ αυγά. Έβαλα το στόμιο του μπαλονιού σε ένα τσέρκι κάπως φαρδύ. Μέσα από αυτό πέρασα τις καραμέλες και το χαρτοπόλεμο. Τα φούσκωσα λίγο και τα έδεσα σε ένα σχοινί. Το στερέωσα σε δύο σημεία του δωματίου κι έδωσα στα παιδιά οδοντογλυφίδες για να τα σπάσουν χωρίς να κινδυνεύουν να τρυπηθούν. Το γέλιο ήταν ότι με τους άλλους γονείς σηκώναμε το σχοινί πιο ψηλά για να πηδάνε τα παιδιά όσο γίνεται περισσότερο.

 

 

On 8/3/2017 at 8:54 ΠΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Οι εικόνες που μας μεταφέρεις είναι πολύ όμορφες! Θεωρώ πως το γεγονός ότι είσαι μακρυά από την Ελλάδα σε κάνει να νιώθεις πιό έντονα ότι σε συνδέει με την γλώσσα, την θρησκεία και τις παραδόσεις μας. Γι΄αυτό και συγκινήθηκες τόσο πολύ! Πάντως η αλήθεια είναι πως είναι μεγάλη τύχη να έχεις συλλέξει τόσες εμπειρίες από όλα τα μέρη που έχεις βρεθεί! 

Είναι αλήθεια και το πρώτο και το δεύτερο που αναφέρεις.

 

 

On 9/3/2017 at 9:56 ΠΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Βροχή και σήμερα και στους δρόμους γίνεται το έλα να δεις! 1,30 ώρα κάναμε το πρωί με τον άντρα μου να φτάσουμε στην δουλειά. Και  το κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι περπατώντας για την δουλειά μου 2 , ας μην τους χαρακτηρίσω καλύτερα, με έκαναν παπί! Έκνευρίζομαι απίστευτα όταν βλέπω τέτοιες συμπεριφορές στους δρόμους ως προς τους πεζούς. Περπατάς στο πεζοδρόμιο και έρχεται ο κάθε @$^$^ και περνάει σφαίρα δίπλα σου πετώντας σου μια ολόκληρη λακουβάρα νερό. Από το γόνατο και κάτω ήρθα στην δουλειά με το παντελόνι μου λες και είχε βγει μόλις από το πλυντήριο. Νεύρα κρόσια πρωί πρωί.....

Μου έχει συμβεί αυτό όταν ήμουν στην Αθήνα σε στάση κοντά στο σπίτι μου και το διερχόμενο αυτοκίνητο με έκανε παπί μέχρι και στο πρόσωπο και στα μαλλιά. Απελπισία. Σε καταλαβαίνω.

 

On 10/3/2017 at 11:19 ΠΜ, ioanna81 είπε:

Κοριτσια εχω ενα προβλημα (απο τα πολλα, ξερετε εσεις χαχαχα) με το παιδι. Θελει η ιδιοκτητρια του σταθμου να μιλησουμε γιατι το παιδι εχει λεει προβλημα με την αυτοπεποιθηση του και ειναι η χαρα του μπουλινγκ. Ενταξει το βλεπω κι εγω οτι δεν αντιδρα ή τον πιανουν τα κλαματα αν καποιος τον πειραζει. Δεν μπορει να ανταπεξελθει. Εχουμε να παμε και σενα παρτυ που ειναι σε παιδοτοπο και ξερω οτι θα περασουμε χαλια, δεν παιζει με τα αλλα παιδακια κι εννοειται οτι δεν μπαινει στα φουσκωτα. Εχτες δεν ηθελε ν αλλαξει ταξη στα αγγλικα για να μην βγαλει τα παπουτσια του, ηταν μια αιθουσα με στρωματα και ετσι επρεπε να μπει κι εγινε πανηγυρι. Τι να κανω? Φοβαμαι μηπως χρειαστει παιδοψυχολογο και δεν θελω να σκεφτω τι λεφτα θα θελω

Εγώ συμφωνώ και ταυτίζομαι με τη Φωτεινή. Θα σου έγραφα ακριβώς τα ίδια. Χρειάζεται καθημερινή τόνωση ακόμη και στην υπερβολή.

 

4 hours ago, YOTOU είπε:

για δωστε μου τα φωτα σας. θα νηστεψω 3 μερες και το λαδι. για πειτε ιδεες (εβιρι ειπες οτι νηστευεις κ το λαδι ε?) για ευκολο φαγητο γιατι δεν προλαβαινω να μαγειρευω 2 φαγητα. σημερα δηλαδη θα φαω πατατες βραστες με μαιντανο και κρεμυδακι.

Εγώ σπάνια μαγειρεύω κάτι ξεχωριστό για μένα τις μέρες της αυστηρής νηστείας. Συνήθως κρατάω μία μερίδα από τα υλικά της κατσαρόλας σε άλλο κατσαρολάκι και τα βράζω χωρίς λάδι. Ο Έβιρος τρώει λάδι γιατί δεν αντέχει μετά από τόσες ώρες δουλειάς. Όταν τσιγαρίζω κάποια υλικά στη δική του κατσαρόλα στη δική μου τα βράζω μόνο με τη σάλτσα ή το λεμόνι και νερό. Διαφορετικά ξεκινάω να τα φτιάχνω σε μία κατσαρόλα κι όταν έρθει η ώρα προς το τέλος να βάλω λάδι, αφαιρώ τη δική μου μερίδα και συνεχίζω για 5' - 10' ακόμη με λάδι στην κατσαρόλα του Έβιρου.

Κατά τα άλλα δεν τρώω θαλασσινά χωρίς λάδι γιατί νομίζω ότι δε θα είναι καθόλου ωραία. Όμως μπορείς να φτιάξεις καλαμαράκια κονσέρβας (αυτά στην κόκκινη κονσέρβα) με ρύζι ή πατάτες ή ζυμαρικά που να έχουν σάλτσα, κρεμμυδάκι, αλατοπίπερο, κανέλα χωρίς λάδι.

Όλα τα λαχανικά (αρακάς, φασολάκια, αγκινάρες, μπάμιες, παντζάρια, μπρόκολο, κουνουπίδι, πατάτες, καρότα κλπ) τρώγονται άνετα χωρίς λάδι. Βάλε σάλτσα για νοστιμιά. Τα παντζάρια τα έχω φάει μόνο με ξύδι βαλσαμικό και αλάτι και είναι μια χαρά. Έχω φτιάξει ακόμη και κολοκυθάκια γεμιστά με ρύζι και σάλτσα χωρίς λάδι.

Επίσης και όλα τα όσπρια τρώγονται ευχάριστα χωρίς λάδι.

Αν θες κάποια λιπαρή ουσία για μαγείρεμα μπορείς να χρησιμοποίσεις ταχίνι

Για πρωινό μπορείς να πιες καφέ, τσάι, χαμομήλι με παξιμαδάκια, χυμούς, νερό με κακάο και ζάχαρη, γάλατα φυτικά (σόγιας, βρώμης, αμυγδάλου, καρύδας, φουντουκιού), επίσης μπορείς να φτιάξεις μούσλι με ξηρούς καρπούς και φυτικό γάλα. Υπάρχει έτοιμο σακουλάκι ή μπορείς εσύ να προσθέσεις σε σκέτα μούσλι σταφίδες, φουντούκια, αμύγδαλα, καρύδια και μέλι. 

Φρούτα με κανέλα και μέλι είναι καλή ιδέα και για πρωινό και για απογευματινό κολατσιό. Κουλούρι Θεσσαλονίκης, παξιμάδι βρεγμένο με φέτες ντομάτας-ρίγανη-κάππαρη-ελιές αλάδωτες. Πίτα για σουβλάκι ψημένη στην τοστιέρα με συνοδεία αλάδωτες ελιές ή ντομάτα-κρεμμύδι κλπ....

επισης ερωτηση: το ταχυνι με κακαο εχει λαδι?

Όχι ποτέ. Ειδικά τα προϊόντα με ταχίνι μπορείς να τα τρως άφοβα με πολλούς τρόπους.

 

 

2 hours ago, ggeny είπε:

Αν θες βαζεις κ τυρι σογιας. Με την ευκαιρία που το είδα ήθελα να σας πω όσες ενδιαφέρεστε για περιόδους νηστείας το τυρί σόγιας δεν είναι 100% νηστίσιμο. Έχει ακουστεί ότι βάζουν μέσα κάποιο παράγωγο του γάλακτος ή για να πήξει ή για να έχει τη γευση αυτή.
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μοσχαράκι κοκκινιστό με μακαρόνια έχει σήμερα το μενού μας. Για αύριο θα φτιάξω φακές.

Εβιράκι είσαι χείμαρος ιδεών! Άντε να έρθεις στα πάτρια εδάφη να μας δίνεις τις συμβουλές σου από κοντά.

Γιώτα νομίζω ότι η Έβιρι σε κάλυψε στο θέμα της νηστείας. Ταχίνι τρώει πολύ η κόρη μου και της αρέσει πολύ κι αυτό με το πορτοκάλι.

Τζενάκι η βροχή του Σαββάτου ήταν το κάτι άλλο! Μουλιάσαμε κανονικότατα!

Φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μοσχαράκι κοκκινιστό με μακαρόνια έχει σήμερα το μενού μας. Για αύριο θα φτιάξω φακές.

Εβιράκι είσαι χείμαρος ιδεών! Άντε να έρθεις στα πάτρια εδάφη να μας δίνεις τις συμβουλές σου από κοντά.

Γιώτα νομίζω ότι η Έβιρι σε κάλυψε στο θέμα της νηστείας. Ταχίνι τρώει πολύ η κόρη μου και της αρέσει πολύ κι αυτό με το πορτοκάλι.

Τζενάκι η βροχή του Σαββάτου ήταν το κάτι άλλο! Μουλιάσαμε κανονικότατα!

Φιλάκια και στο υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...