Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

γεια σας κοριτσια! τι κανετε?

ιωαννα με το καλο η καινουργια δουλεια! η αποσταση θα σου γινει συνηθεια, ας ειναι ολα τα αλλα καλα κ η αποσταση ας ειναι το μονο προβλημα!

τα κεφαλια μεσα αυτην την εβδομαδα αλλα ευτυχως εχουμε κ την πρωτομαγια κ ετσι κατι θα κανουμε!

τελικα το πασχα πηγαμε σαλαμινα κ περασαμε παρα πολυ ωραια. την τεταρτη του πασχα εκανα τα γενεθλια της μικρης μου (εκλεισε τα 2!) ειχαμε 20 ατομα κοσμο, αλλα απο φαγητα δεν εκανα πολλα πραγματα, πιτσα σπιτικη, τυροπιτακια κασεροπιτακια λουκανικοπιτακια κ σαλατες. κ δεν προλαβαινα αλλα κ ημουν πολυ κουρασμενη. ευτυχως ηρθε η κολλητη μου λιγο νωριτερα κ βοηθησε!

το σαββατο φαγαμε μακαρονια με κοκκινη σαλτσα κ το βραδυ ειχαμε γαμο με τραπεζι κ φαγαμε εκει, την κυριακη μετα το ξενυχτι εκανα πατατες τηγανιτες με καγιανα για εμας κ τα παιδια φαγαν μακαρονια με σαλτσα, δευτερα κεφτεδακια με πατατες τηγανιτες, την τριτη αρακα, τεταρτη γεμιστα κ σημερα γιγαντες.

 

σας φιλω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Δεν έχω μαγειρέψει τίποτα για σήμερα. Έχουν μείνει λίγα φασολάκια από χτες για τον άντρα μου. Εγώ θα φάω κάτι στην δουλειά και η κόρη μου με τον μικρό θα φάνε αυγουλάκια από το χωριό με σαλάτα και πατάτες. 

Χτες διαβάζαμε με τον μικρό μέχρι τις 8,30 το απόγευμα. Δεν είχαν πολλά μαθήματα αλλά τόσο η γλώσσα όσο και τα μαθηματικά θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολα για παιδάκια 1ης δημοτικού. Από το Πάσχα και μετά η ύλη τους δυσκολεύει και ο μικρός ζορίζεται! Έχει μπει και σε καλοκαιρινό mood οπότε καταλαβαίνετε....

Γιώτα να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Χαίρομαι που περάσατε όμορφα! Μιά χαρά ήταν αυτά που έφτιαξες! Άλλωστε σε γενέθλια δεν πάμε να χορτάσουμε αλλά να ευχηθούμε για τον εορτάζοντα. Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ. 

Φιλάκια σε όλο το υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Καλό μεσημέρι στην μαγειροπαρέα!

Δεν έχω μαγειρέψει τίποτα για σήμερα. Έχουν μείνει λίγα φασολάκια από χτες για τον άντρα μου. Εγώ θα φάω κάτι στην δουλειά και η κόρη μου με τον μικρό θα φάνε αυγουλάκια από το χωριό με σαλάτα και πατάτες. 

Χτες διαβάζαμε με τον μικρό μέχρι τις 8,30 το απόγευμα. Δεν είχαν πολλά μαθήματα αλλά τόσο η γλώσσα όσο και τα μαθηματικά θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολα για παιδάκια 1ης δημοτικού. Από το Πάσχα και μετά η ύλη τους δυσκολεύει και ο μικρός ζορίζεται! Έχει μπει και σε καλοκαιρινό mood οπότε καταλαβαίνετε....

Γιώτα να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Χαίρομαι που περάσατε όμορφα! Μιά χαρά ήταν αυτά που έφτιαξες! Άλλωστε σε γενέθλια δεν πάμε να χορτάσουμε αλλά να ευχηθούμε για τον εορτάζοντα. Έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ. 

Φιλάκια σε όλο το υπόλοιπο μαγειροπαρεάκι!

ευχαριστω αγγελικη μου!

μωρε κ εγω ετσι το βλεπω αλλα επειδη σε ολα τα παρτυ που παμε μαγειρευουν παρα πολλα πραγματα (βεβαια ολες εχουν βοηθεια, εγω μονη μου με τα 2 παιδια παραμασχαλα μεσα σε 1,5 μερα που δουλευα κιολας, τι να πρωτοκανω? να καθαρισω το σπιτι, να κανω τα μαγειρεματα η τα καθημερινα μας????) θα ηθελα να εκανα 2-3 πιατα ακομα. αλλα δεν προλαβα.

τους βαζουν πιο πολλα στο σχολειο η πιο δυσκολα? δεν επρεπε να χαλαρωνει μετα το πασχα το σχολειο? οπως κ να εχει  1,5 μηνας εμεινε. οποτε υπομονη! κ εσυ κ ο μικρος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , YOTOU είπε:

 

τους βαζουν πιο πολλα στο σχολειο η πιο δυσκολα? δεν επρεπε να χαλαρωνει μετα το πασχα το σχολειο? οπως κ να εχει  1,5 μηνας εμεινε. οποτε υπομονη! κ εσυ κ ο μικρος!

Η ύλη δυσκολεύει στα μαθηματικά και στην γλώσσα. Σκέψου ότι παιδιά 6 χρονών καλούνται να μάθουν να κλείνουν "εγώ είμαι¨" απέξω και σωστά ορθογραφικά.  Στα δε μαθηματικά από πριν το Πάσχα μπαίνουν σε διαδικασία να λύνουν πράξεις του τύπου 7+6 όπου τους λένε να προσθέσουν στο 6 το 1, να το κάνουν 7, να κάνουν την πράξη 7+7=14 και στο τέλος να αφαιρέσουν το 1που πρόσθεσαν για να καταλήξουν στο 7+6=13!!!!!!!! Παιδάκια 1ης δημοτικού!!!!!!! Σηκώνω τα χέρια ψηλα!!!!!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Η ύλη δυσκολεύει στα μαθηματικά και στην γλώσσα. Σκέψου ότι παιδιά 6 χρονών καλούνται να μάθουν να κλείνουν "εγώ είμαι¨" απέξω και σωστά ορθογραφικά.  Στα δε μαθηματικά από πριν το Πάσχα μπαίνουν σε διαδικασία να λύνουν πράξεις του τύπου 7+6 όπου τους λένε να προσθέσουν στο 6 το 1, να το κάνουν 7, να κάνουν την πράξη 7+7=14 και στο τέλος να αφαιρέσουν το 1που πρόσθεσαν για να καταλήξουν στο 7+6=13!!!!!!!! Παιδάκια 1ης δημοτικού!!!!!!! Σηκώνω τα χέρια ψηλα!!!!!

πωπω τι θα τραβηξω του χρονου......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσακια τι κανετε ; 

Δεν θυμαμαι απο ποτε εχω να γραψω ουτε καν αν σας εχυ εχηθει τα Χρονια πολλα !!! 

Εγω εδω στο πηξιμο /τρεξιμο κ ολα τα συναφη ...

Ιωαννακι μου πολυ χαρηκα που τελειωσε αυτο το μαρτυριο για σενα.Βρηκες νεα δουλεια κ ελπιζω τα ειναι ολα πολυ καλα.Μονο κ μονοπ που θα αλλαξει η ψυχολογια σου κ θα πληρωνεσαι καθε μηνα ειναι υποθεση . Ειναι βεβαια κ η αποσταση θεμα αλλα νομιζω σιγα σιγα συνηθιζεται,αν ολα τα αλλα ειναι καλα θα δεις τι θα γινει .καλη αρχη κοριτσι κ οτι καλυτερο σου ευχομαι.

Χρονια πολλα κ στην μικρη σου Γιωτακι,πολυχρονη,γερη κ τυχερη! Μην εχεις τυψεις για το παρτι εκανες κ παρα πολλα, εργαζομενη μαμα με 2 παιδια !!! 

Αγγελικη οντως εχουν δυσκολεψει πολυ τα πραγματα στο δημοτικο, απο την πρωτη κιολας κ αν πεσεις μαλιστα κ σε δασκαλα που βαζει πολλες εργασιες για το σπιτι ,ολη μερα διαβασμα κ αγχος...

Φωτεινουλα μου πως εισαι; τι κανουν τα παιδακια σου;

Νινακι τι κανεις, εκανες κανενα μπανακι τωρα με τον ωραιαο καιρο; πως παει ο κηπος σου; φανταζομαι θα ειναι χαρμα οφθαλμου αυτη την εποχη που ειναι ολα ανθισμενα .

Εβιρακι μου , λιγο ακομα εμεινε κ μας ερχεστε ε; αντε τωρα αφου περασε κ το Πασχα νομιζω ειμαστε στην τελικη ευθεια !!

Λιανακι το φαγητο στα καζανια στις εκκλησιες ακομα κ φασολαδα να ειναι ειναι τελειο !!! 

Εγω για σημερα εκανα γεμιστα κ θα μεινουν κ για αυριο.Χτες Τεταρτη φαγαμε φασολακια που βρηκα φρεσκα το Σαββατο στην λαικη ,την Τριτη λιγα απομειναρια,φρεσκα κουκια και χοιρινο με πατατες κ την Δευτερα κοκκινιστο μοσχαρακι με ρυζακι. 

Το Σαββατο το μεσημερι ειχα κανει γαυρο τηγανιτο με πατζαρια ,κολοκυθακια τηγανιτα κ αγγουροντοματα κ το βραδυ ηρθαν φιλοι κ εκανα χοιρινο με πατατες στο φουρνο,τζατζικι,τυροπιτακια και σαλατα και για γλυκο πορτοκαλοπιτα.

Την Κυριακη φαγαμε σε γιορτες.

Την Δευτερα το πρωι ζηταγε ο γιος μου κουλουρακια κ ειχαν τελειωσει.Ετσι γυρνώντας το απογευμα τελειωσαμε το διαβασμα κ σηκωσα μανικια,κουλουρακια βουτυρου,μουστοκουλουρα κ μπισκοτα κανελλας να εχει στο σπιτι να μασουλαει.Αφου εκανα την φασαρια εκανα απο μιση δοση κ απο τα τρια να εχει ,αν και δεν το βλεπω να μας βγαζουν κ πολυ ΣΚ με τα αλευρια με βλεπω παλι να παλευω.

Τι θα κανετε το τριημερο της Πρωτομαγιας θα φυγετε; εμεις οχι μιας κ ειναι πολυ κοντα το Πασχα κ δεν εχουμε  και πολυ ορεξη να παμε παλι χωριο. Θα κατσουμε εδω ,θα παμε καμια βολτα,θα ψησουμε κ μια χαρα. Εχουμε κ πανηγυρι στην γειτονια μας θα εχουμε πραγματα να κανουμε !!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παρασκευή σημερα και παραμονές ενός ωραιότατου τριημέρου!

Γιωτα μου να χαιρεσαι την κορουλα σου! Πολύχρονη! Οσο για τα φαγητά μην αγχωνεσαι μια χαρα ειναι αυτά που έκανες. Οτι μπορει ο καθενας κάνει. Αλλωστε ο κοσμος ερχεται για να ευχηθει κι οχι για να φαει.

Αγγελική τη δικη μου κορη την βλέπω πολύ χαλαρή, μήπως πρεπει να ανησυχώ; Δεν την έχει πιασει κι η βαρεμάρα που προηγείται των καλοκαιρινών διακοπών ακομα κι αυτο με βολευει.

Τζενη δεν ειναι κακο να κατσετε και λίγο σπιτακι σας είναι κι αυτο μια μορφή ξεκουρασης από τα ταξιδια. Τα φαγητα σου δεν το συζητω πάλι έγραψαν. Τα παιδακια μου μεγαλώνουν και ζωηρεύει ο μικρος αρκετά.

Χτες ειχαμε παλι γιουβαρλάκια και για τα παιδια εφτιαξε η γιαγια μακαρονια (δεν το γλιτώνω παντα το ξεχωριστο φαγητό). Για σημερα δεν ξέρω καθώς χτες ημουν ολη τη μέρα στους δρόμους και δεν πρόλαβα να κάνω πολλά. Σημερα ερχεται κι ο αντρας μου για το τριημερο οπότε θα ξεφυγουμε λίγο. 

Φιλια και καλά να περάσετε!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες έχει σήμερα το μενού μας. 

Τζενάκι βλέπω στην δουλειά συνεχίζει το πήξιμο... υπομονή. Ούτε κι εμείς θα φύγουμε για τριήμερο αν και ψηνόμασταν για χωριό. Αλλά επειδή ο κόρη μου έχει διάβασμα και ο μικρός πρέπει να μαζέψει το μυαλό του μετά τις διακοπές του Πάσχα θα το αφήσουμε τελικά.

Φωτεινή κάθε παιδί είναι διαφορετικό στο θέμα διάβασμα κι έτσι η κορούλα σου μπορεί όντως να μην ζορίζεται! Μακάρι να συνεχίσει έτσι!

Μαγειροπαρεάκι σας αφήνω για τώρα γιατί είχαμε κάποιο τεχνικό πρόβλημα από το πρωί στην δουλειά και τώρα αποκαταστάθηκε και πρέπει να φορτσάρουμε. Τα λέμε....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! τι κανετε? τι υπεροχος καιρος ειναι αυτος!!!!

ευχαριστω κοριτσια μου για τα χρονια πολλα κ για τα καλα σας λογια!!!!

τζενη ουτε εμεις θα φυγουμε, εδω θα ειμαστε κ θα κανουμε βολτες. θα μπορουσαμε να παμε σαλαμινα αλλα μονο που σκεφτομαι το πακεταρισμα κ το ξεπακεταρισμα κουραζομαι κ ετσι δεν θα παμε. εχει κ ο αντρας μου αρκετη δουλεια στο μαγαζι, που ειναι πιο ευκολο να γινει οταν ειναι κλειστο το μαγαζι κ ετσι θα τα βολεψουμε ετσι. εγω θα κανονισω με φιλες της μεγαλης κ αν εχει χρονο θα μας ακολουθησει.

εχτες το βραδυ δεν αντεχα να μαγειρεψω κ ετσι ξεκλεψα μια ωρα απο το μαγαζι κ εφτιαξα κριθαρακι με κιμα.

φωτεινη καλως να τον δεχτεις!

αγγελικη καλη συνεχεια!

 

σας φιλω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Τι κάνετε; Τι υπέροχος καιρός είναι αυτός; Δεν τον χορταίνω... ευτυχώς που θα παραμείνει για την Πρωτομαγιά.

Σήμερα τρώμε ντολμαδάκια, χτες φακές, που είχαν μείνει και τις προηγούμενες μέρες παστίτσιο και ένα βράδυ πίτσα, με την κλασική πίτα από σουβλάκι.

Ιωάννα μου επιτέλους να φύγεις από αυτή την δουλειά και να βρεις την υγειά σου. Καλή αρχή λοιπόν και  εύχομαι να ακολουθήσουν και άλλες καλές εξελίξεις στη ζωή σου!

Φωτεινή η περιγραφή με τα ρούχα των τουριστών και των ντόπιων είναι ξεκαρδιστική... βλέπεις για τους ξένους λίγη θερμοκρασία παραπάνω, σημαίνει φουλ καλοκαίρι... ειδικά από τις χώρες του σκότους, όπως Γερμανία, Αγγλία! Καλώς να έρθει ο σύζυγος να περάσετε όμορφα το τριήμερο. Βάλατε και ντομάτες στον κήπο διάβασα... τελικά το προχωράς το θέμα σιγά σιγά... μπράβο!

Αγγελική μία χαρά είναι η Πρωτομαγιά και στην Αθήνα... εξάλλου υπάρχουν τόσες επιλογές, να κάνετε πράγματα εδώ. Έχετε πάει ποτέ στο πανηγύρι της Ν.Φιλαδέλφείας; Εγώ πήγαινα συχνά με τους γονείς μου μικρή... είχε πλάκα.

Yotou να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και πάντα ευτυχισμένο. Πάντως δεν νομίζω ότι κάποιος θα είχε την απαίτηση για κάτι παραπάνω στο πάρτυ, ειδικά από την στιγμή που δεν έχεις βοήθεια και συγχρόνως μαγαζί.... αν ναι, τότε δεν αξίζει να είναι φίλος σας.

Τζένη θα ξεκουραστείς τουλάχιστον λίγο τώρα το 3ήμερο. Για το μενού σου, δεν έχω λόγια...πάλι! Ο κήπος μου είναι σκέτη απόλαυση αυτή την εποχή! Καταπράσινος, τα δέντρα γεμάτα καρπούς και ετοιμάζομαι για φύτεμα ντομάτας, πιπεριάς και άλλων συναφών. Ακόμα και το  σκυλί τον απολαμβάνει, ξαπλώνοντας στο δροσερό γρασίδι. Όσο για βόλτα στην θάλασσα, ετοιμάζομαι...

Εβίρι μου ελπίζω να είναι καλύτερος ο καιρός αυτές τις μέρες και να κάνετε κάτι όμορφο στην εξοχή. Λίγοι μήνες έμειναν και μετά θα απολαμβάνεις την όμορφη Ελλαδίτσα μας!

Πριν σας αφήσω, να εκφράσω μία απορία: πολλοί νέοι άνθρωποι δεν χάνονται τελευταία; Χτες μία 29χρονη κοπέλα και λίγο πριν διάβασα για άλλη μία κοπέλα. Και μάλιστα παντρεμένες με παιδιά. Πραγματικά απορώ γιατί συμβαίνει τόσο συχνά πια! Είναι κρίμα!

Σας χαιρετώ προς το παρόν. Καλό 3ήμερο σε όλους και κοιτάξτε να περάσετε όσο πιο όμορφα μπορείτε.

                                

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , Nina-Tom είπε:

Γεια σας κορίτσια.

Τι κάνετε; Τι υπέροχος καιρός είναι αυτός; Δεν τον χορταίνω... ευτυχώς που θα παραμείνει για την Πρωτομαγιά.

 

Yotou να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και πάντα ευτυχισμένο. Πάντως δεν νομίζω ότι κάποιος θα είχε την απαίτηση για κάτι παραπάνω στο πάρτυ, ειδικά από την στιγμή που δεν έχεις βοήθεια και συγχρόνως μαγαζί.... αν ναι, τότε δεν αξίζει να είναι φίλος σας                 

ευχαριστω νινακι! οχι ευτυχως αυτοι που επιλεγω να ερχονται σπιτι μας δεν εχουν απαιτησεις γιατι αλλιως δεν θα τους καλουσα κ συμφωνω με αυτο που λες οτι δεν αξιζει να ειναι φιλος. απλα ηθελα εγω να φτιαξω κατι παραπανω αλλα δεν ειχα χρονο ουτε χρονο ουτε κουραγιο!!! ευτυχως η κολλητη μου ηρθε λιγο νωριτερα κ βοηθησε την κατασταση (ετριψε τυρι για την πιτσα, εβαζε κ εβγαζε τα τυροπιτακια στον φουρνο, τα εβαζε σε πιατελες, εκοψε την πιτσα κ ταισε κ την μικρη! τι αλλο θελω!!!!:))

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

ενταξει Νινακι αυτη την κουβεντα ειχαμε τωρα με τα παιδια εδω στο γραφειο,ειναι τραγικο ποσο πολλα ατομα κ μαλιστα νεαρης ηλικιας εξαφανιζονται τις τελευταιες μερες ...ελεος .... κ δυστυχως τα περισσοτερα δεν εχουν καλο τελος.... τι να πω ο κοσμος εχει λαλησει πολλα προβληματα ...πολυ δυσαρεστες καταστασεις.... 

Σημερα γεμιστα απο χτες ..... εγω θα φαω τις πιπεριτσες  που δεν τις τρωνε αλλα εμενα μου αρεσουν πολυ. Παιρνω τις ανοιχτοχρωμες πρασινες κ ειναι πιο γλυκες.

Χτες ειχα μια μαζωξη για καφε κ εφτιαξα απο την προηγουμενη μερα μια ευκολη ταρτα με κρεμα ζαχαροπλαστικης κ φραουλες με βαση μπισκοτο, ενα υγρο κεικ σοκολατας κ ενα απλο κεικ . Κοριτσια το κεικ το απλο το εφτιαξα χτες γυρνώντας μεσα σε 3 λεπτα κυριολεκτικα κ εγινει το πιο αφρατο κεικ που εχω φτιαξει ποτε. Ισα που ανακατεψα στο μπωλ το λαδι με την ζαχαρη κ τα αυγα κ μετα εριξα γιαουρτι κ αλευρι ,ολα αυτα μεσα σε 1-2 λεπτα σχεδον καθολου χτυπημα κ εγινε αφρος.Μηπως τελικα βρε κοριτσια το χτυπημα το πολυ το σφιγγει το κεικ ; επισης οσες φορες το κανω στο χερι οπως χτες γινεται ακλυτερο απο οτι με το πολυ χτυπημα στο μιξερ. 

Νινακι εμεις πριν τα παιδια πηγαιναμε στο πανηγυρι μιας κ ειμαστε της περιοχης ,τωρα με τα παιδια δεν εχουμε παει ,ισως φετος τολμησουμε...Γινεται χαμος απο κοσμο 

Φωτεινη συμπασχωωωωωω....να δω μεχρι ποτε θα φτιαχνω ξεχωριστα φαγητα ... αφου τωρα με τα γεμιστα που φαγαμε ολοι σκεφτομουν τι καλα που θα ηταν καθε μερα να ηταν ετσι ,ποσος χρονος φευγει σε αυτα .... 

Αγγελικη τι κανεις τα προλαβες; εμας ερχεται ο αποπανω καθε τρεις κ λιγο κ φερνει κ απο κατι νεο λες κ εχει καμια στρατια απο πισω να τα ετοιμασει αλλα δεν τον νοιαζει ουτε ποιος θα τα κανει ουτε τι χρονος θα χρειαστει αρκει να βγουνε ολα να ειναι αυτος οκ ....

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ggeny είπε:

ενταξει Νινακι αυτη την κουβεντα ειχαμε τωρα με τα παιδια εδω στο γραφειο,ειναι τραγικο ποσο πολλα ατομα κ μαλιστα νεαρης ηλικιας εξαφανιζονται τις τελευταιες μερες ...ελεος .... κ δυστυχως τα περισσοτερα δεν εχουν καλο τελος.... τι να πω ο κοσμος εχει λαλησει πολλα προβληματα ...πολυ δυσαρεστες καταστασεις.... 

Σημερα γεμιστα απο χτες ..... εγω θα φαω τις πιπεριτσες  που δεν τις τρωνε αλλα εμενα μου αρεσουν πολυ. Παιρνω τις ανοιχτοχρωμες πρασινες κ ειναι πιο γλυκες.

Χτες ειχα μια μαζωξη για καφε κ εφτιαξα απο την προηγουμενη μερα μια ευκολη ταρτα με κρεμα ζαχαροπλαστικης κ φραουλες με βαση μπισκοτο, ενα υγρο κεικ σοκολατας κ ενα απλο κεικ . Κοριτσια το κεικ το απλο το εφτιαξα χτες γυρνώντας μεσα σε 3 λεπτα κυριολεκτικα κ εγινει το πιο αφρατο κεικ που εχω φτιαξει ποτε. Ισα που ανακατεψα στο μπωλ το λαδι με την ζαχαρη κ τα αυγα κ μετα εριξα γιαουρτι κ αλευρι ,ολα αυτα μεσα σε 1-2 λεπτα σχεδον καθολου χτυπημα κ εγινε αφρος.Μηπως τελικα βρε κοριτσια το χτυπημα το πολυ το σφιγγει το κεικ ; επισης οσες φορες το κανω στο χερι οπως χτες γινεται ακλυτερο απο οτι με το πολυ χτυπημα στο μιξερ. 

Νινακι εμεις πριν τα παιδια πηγαιναμε στο πανηγυρι μιας κ ειμαστε της περιοχης ,τωρα με τα παιδια δεν εχουμε παει ,ισως φετος τολμησουμε...Γινεται χαμος απο κοσμο 

Φωτεινη συμπασχωωωωωω....να δω μεχρι ποτε θα φτιαχνω ξεχωριστα φαγητα ... αφου τωρα με τα γεμιστα που φαγαμε ολοι σκεφτομουν τι καλα που θα ηταν καθε μερα να ηταν ετσι ,ποσος χρονος φευγει σε αυτα .... 

Αγγελικη τι κανεις τα προλαβες; εμας ερχεται ο αποπανω καθε τρεις κ λιγο κ φερνει κ απο κατι νεο λες κ εχει καμια στρατια απο πισω να τα ετοιμασει αλλα δεν τον νοιαζει ουτε ποιος θα τα κανει ουτε τι χρονος θα χρειαστει αρκει να βγουνε ολα να ειναι αυτος οκ ....

 

Τζενη με εσωσες!  Εφτιαξα το κεικ οπως είπες εγινε τελειο κ μεσα σε 3 λεπτα.  Ούτε να πλενω μίξερ ουτε χαμος στην κουζινα. Αυριο ειμαστε καλεσμένοι σε μια φιλη της μεγαλης μου που μενει κ δίπλα μας κ θα το παω εκει μαζι κ με σπιτικό ποπκορν.  Εχω ενα μηχανημα που φτιαχνει ποπκορν μεσα σε 2 λεπτα. 

Καλο βραδυ κορίτσια κ καλο τριήμερο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια. Γράφω απο το κινητο και ειναι ακομα πιο δυσκολο ετσι οπως τα εχουν κανει. Αυτη τη βδομαδα ειχα παρει αδεια απο τη δουλεια περιμένοντας την επισχεση και ειχα τρεξιμο με τη νεα και γραφειοκρατία. Δεν σας κρυβω οτι εχω αναμεικτα συναισθήματα και δεν εχω νιωσει οτι εφυγα. Εχτες που χαιρετησα κλαιγανε ολες οι κοπελες και με πηρανε και μενα τα ζουμια. Ηταμ αρκετα τα χρονια και αυτα που περασαμε μαζι. Παμε γι αλλα. Δοξα το θεο ειμαστε καλα. 

Γιωτα να χαιρεσαι το παιδακι σου! 

Σας διαβασα στα γρηγορα γιατι ηταν και πολλα και χαιρομαι που ολες ειστε καλα και περασατε καλα και τΠάσχα.

Εγω απο Τρίτη παω στη νεα δουλεια και θα μπβ να σας πω νέα.

Καλο τριημερο να εχετε ολες και σας ευχαριστώ που ολο αυτο τον καιρο ακουγατε την απιστευτη γκρινια και μιζερια μου, να ειστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλό μήνα και καλή εβδομάδα!

Ιωαννα μου για ακομα μια φορα καλή αρχή κι εύχομαι όλα να εξελιχθουν όμορφα και κυρίως ήρεμα! Και μην ξεχνάς ότι εδώ είμαστε για να ακουμε η μια την άλλη για ολα τα θεματα κι οχι μόνο για τη μαγειρική.

Τζενη, δεν ξέρω τι να πω για τους απο πανω. Κι εδω τα ιδια: αυτοι να είναι καλυμμένοι κι ολοι οι άλλοι να κοψουν το λαιμο τους. Απαράδεκτο. Αυτο που λές για το κέικ το έχω διαβάσει κι αλλου αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Φοβάμαι μην μυριζει το αυγο να σου πω την αλήθεια.

Αγγελική το μέλλον θα δειξει για τη μικρή. Ακομα δεν αγχώνομαι για το θέμα. 

Νινα ντομάτες έβαλε η γιαγια. Εγω προσέχω μονο τις αγγουριες. Εχουν μεγαλώσει.

Να σας πω την αλήθεια με τις εξαφανίσεις δεν έχω ασχοληθεί πολύ. Αυτο που με εχει συγκλονισει κι λέω πλέον οτι ο κοσμος δεν πάει καλά είναι οι δολοφονίες παιδιών απο τους γονεις τους. Και για το εξάχρονο αλλά κι εκεινο το βρέφος στο εξωτερικό που τη δολοφονία του μετέδωσε ο πατερας του ζωντανά μέσω fb. Κι αλλοι παλευουν μια ζωη για να αποκτήσουν ενα παιδακι.

Μαγειρικά: Παρασκευη μπιφτεκια με πατατες στο φουρνο, Σαββατο τσιπουρες με χορτα, Κυριακή μπριζολες με πατατες τηγανητες και σαλάτα, χτες γεμιστα και σημερα κοτοπουλο με χυλοπίτες. Εχω να σας πω κι αλλα νεα: ειχαμε ζυγισει τη μικρη τοτε που ειχαμε κάνει εξετασεις που δεν έτρωγε. Τη ζυγισαμε ξανά αυτες τις μέρες κι εχει παρει 1,5 κιλό! Γενικά τρώει περισσοτερο από παλια. Δοκιμάζει περισσότερα φαγητά. Βεβαια το ολο θέμα φαγητου το έχω αναλάβει εγω γιατι ακομα οι παππουδες θελουν να την αντιμετωπιζουν διαφορετικά. Ειμαι πολύ ευχαριστημένη από την εξέλιξη γιατι γενικά βλέπω ένα παιδι με δύναμη και κέφι κι οχι αυτο το εξαντλημένο παιδι που μονο γκρίνιαζε. Χτες ειχαμε παει σε ενα μέρος που έκαναν εκδηλωσεις για την Πρωτομαγια κι όλο χόρευε.

Σας αφήνω τώρα γιατι αρκετά σας ζάλισα. Φιλια

 

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...