Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλησπέρα μαγειροπαρέα.

Τα παιδάκια βλέπω μπήκαν σε πρόγραμμα κανονικά.. άντε καλή αρχή και καλή δύναμη σε όλους, μικρούς και μεγάλους!

Εγώ ήθελα να πάρω την βαπτιστήρα να ψωνίσουμε, αλλά ούτε που πρόλαβα να της τηλεφωνήσω... τι τρέξιμο είναι αυτό βρε παιδιά;! 

Liana δεν έχω πείρα να σου πω για τις πρώτες μέρες του παιδιού, αλλά από ότι βλέπω όλοι λίγο πολύ τα ίδια περνάνε... καινούργια κατάσταση και δυσκολεύονται στην αρχή... ελπίζω να ηρεμήσει η μικρή σου σύντομα.

Φωτεινή τι ωραία που ήρθε και ο σύζυγος για τον αγιασμό! Το παστέλι έχει πολύ σουσάμι, οπότε αν έχεις θέμα, καλύτερα να το αποφύγεις. Κοπανάκια είχα και εγώ προχτές με πατάτες! Τα μαγείρευα το απόγευμα για την επόμενη μέρα, αλλά τελικά τα φάγαμε την ίδια μέρα!

Ιωάννα τελικά η δουλειά ήρθε την κατάλληλη στιγμή! Έκλεισαν τελικά,ε; Και εγώ δεν μπορώ να μπω ίντερνετ στη δουλειά, καταρχήν γιατί δεν προλαβαίνω και δεύτερον έχει κάμερες παντού, οπότε δεν θα ήθελα να έδινα δικαίωμα να μου πουν κάτι.

Το μενού είχε αυτές τις μέρες φακές, κοπανάκια με πατάτες, ρύζι με σάλτσα και παστίτσιο. Ψάρεψε και ένα χταποδάκι την Κυριακή ο σύζυγος, το οποίο περιμένει την σειρά του στη κατάψυξη.

Χρόνια πολλά και στους εορτάζοντες σήμερα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά για τη χτεσινή μέρα!

Νινα όλα καλά με τη δουλεια;

Λιανα σιγα σιγα θα δεις διαφορα. Ο δικος μου συνηθισε κι ενω λεει οτι δεν θελει να παει σχολειο το λεει χαμογελώντας. 

Χτες ειχαμε χταποδακι με κοφτο μακαρονακι. Για σημερα δεν ξέρω ο,τι αποφασισει ο λαος. 

Φιλια και καλό ΣΚ


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2017 at 7:48 ΠΜ, ΦΩΤΕΙΝΗ763 είπε:

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά για τη χτεσινή μέρα!

Νινα όλα καλά με τη δουλεια;

Λιανα σιγα σιγα θα δεις διαφορα. Ο δικος μου συνηθισε κι ενω λεει οτι δεν θελει να παει σχολειο το λεει χαμογελώντας. 

Χτες ειχαμε χταποδακι με κοφτο μακαρονακι. Για σημερα δεν ξέρω ο,τι αποφασισει ο λαος. 

Φιλια και καλό ΣΚ

Καλημέρα!

Όλα καλά με την δουλειά Φωτεινή... έχει πάρα πολύ και φεύγω με ένα κεφάλι κουρούμπελο, όπως λένε στο χωριό μου:-D, αλλά είμαι πολύ ικανοποιημένη. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σα κοριτσια! Απολαμβανω απογευματινο καφεδακι και ειπα να δω τι κανετε. Λειπει σημερα το παιδι κι εφαγα μακαρόνια με κιμα απο χτες. Τωρα λεω να σιδερωσω. 

Το παιδι ενταχθηκε γρηγορα στο σχολειο παρολο που ειναι καινούργιο, ηθελε πολυ να παει και ειναι χαρούμενος. Ξεκινησε και tae kwo do που μεχρι πριν 2 μηνες δεν ηθελε ν ακούει κι ενθουσιαστηκε κι εκει. Γενικα μαντρωθηκαμε κατευθείαν. 

Λιανα υπομονη, δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. Θα συνηθίσει ειναι δυσκολο ψυχολογικά και για τους γονεις και για τα παιδια.

Νινα επειδη η ανοια μου προχωραει, που δουλευεις; 

Φωτεινη αφου το λέει γελωντας μια χαρα παει. Ολα θα στρωσουν. 

Αγγελικη μου ολα καλα;

Η τζενη πού ειναι; χασαμε και την εβιρι, ηρθε στα πατρια εδαφη και χάθηκε 

Δεν ξέρω τι να μαγειρεψω για αυριο και μεθαύριο και μαλλον δεν θα μπει και καμμια σημερα να μου πει καμμια ιδεα. 

Φιλακια! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Καλή σχολική χρονιά στα παιδάκια μας! Έλειπα την προηγούμενη εβδομάδα με άδεια. Ήταν ευκαιρία να κάνω κάποιες δουλειές αλλά και να είμαι με τον μικρό τις πρώτες μέρες της σχολικής χρονιάς. Άλλαξαμε δασκάλα τελικά φέτος.... η περσινή δεν μας άντεξε!!! Η αλήθεια είναι ότι το τμήμα τους ήταν πολύ ζωηρό και όχι μόνο τα αγόρια! Αλλά η δασκάλα που τα ανέλαβε φέτος είναι πολύ καλή και έμπειρη και πιστεύω θα τα κουμαντάρει καλύτερα. Την γνωρίζω γιατί την είχε και η κόρη μου 2 χρονιές. 

Στα μαγειρικά της προηγόυμενης εβδομάδας είχα κοντοσουβλάκια στην λαδόκολα, φακές, μακαρόνια με κιμά, μελιτζάνες ιμάμ. Για σήμερα η πεθερά μου θα ψήσει ψαράκια στα παιδιά που ψάρεψε ο άντρας μου μαζί με τον μπαμπά μου το Σαββατοκύριακο.

Και μιά και είπα ψάρια να σας αναφέρω πόσο χάλια ήταν η ατμόσφαιρα στον Πειραία Δευτέρα και Τρίτη. Μύριζε λες και είμασταν πάνω από μία δεξαμενή με πετρέλαιο συνέχεια... Ειδικά εμένα που έχω και θεματάκια με το αναπνευστικό μου με ενόχλησε πολύ. Για να μην μιλήσω για την οικολογική καταστροφή που προσπαθούν να την υποβαθμίσουν... 

Διάβασα επί τροχάδην τα νέα σας και είδα ότι είναι όλα καλά! Χαίρομαι πολύ! Έχω κάμποση δουλίτσα κι έτσι θα ξαναμπώ πιο μετά που ευελπιστώ να λασκάρω λιγάκι....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα παιδιά.

 

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

 

Έχω πήξει, έχω κουραστεί και δεν έχω τελειώσει ακόμη. Εν τάχυ λίγα νέα μου. Πήγα μόνο 4 μέρες διακοπές στο χωριό με τα παιδιά πριν έρθει ο άντρας μου στην Ελλάδα. Έκανα περίπου 15-20 μπάνια πιέζοντας τον εαυτό μου να πάμε στη θάλασσα. Στη συνέχεια ήρθε ο Έβιρος στα πάτρια και λίγες μέρες μετά ήρθαν και τα πράγματά μας. Παναγιά μου μπελάς. Τις πρώτες μέρες είχαμε κούτες στο κλιμακοστάσιο δίπλα στην είσοδο, στη σκάλα που οδηγεί στην ταράτσα, στη βεράντα μας, στη μέση του δαπέδου της κουζίνας, κάποια σκόρπια στο παιδικό και στην κρεββατοκάμαρα και αρκετά στο σαλόνι. Τις επόμενες μέρες αρχίσαμε να τα αδειάζουμε και να τα μετακινούμε. Ξεδιάλεξα αυτά που είναι για δώσιμο (κι όχι όλα γιατί είναι σε διάφορες κούτες) κάποια λίγα τα στούμπωσα σε ντουλάπια και τα υπόλοιπα βρίσκοντα πλέον μόνο στο υπόγειο και στη σκάλα της ταράτσας. Στη συνέχεια είχαμε κάτι γιατρούς και εξετάσεις στο νοσοκομείο για τον πατέρα μου των οποίων τις απαντήσεις θα πάρω την Τρίτη.

Έγραψα τη μικρή στην Α' Λυκείου και μου έκανε εντύπωση που δε μου ζήτησαν πολλά χαρτιά παρά μόνο την αντιστοιχία της τάξης της από τη γερμανική 9η στην ελληνική Α' Λυκείου. Ξεκινήσαμε με ιδιαίτερα και η καημένη κάθε μέρα βομβαρδίζεται με καινούργιες λέξεις.

Δεν ξέρω ακόμη πότε να σας προτείνω συνάντηση λόγω των υποχρεώσεων αλλά θέλω πολύ να σας δω. Ελπίζω αυτή ή την άλλη εβδομάδα να τα καταφέρουμε.

Σας χαιρετώ για τώρα και τα λέμε πιο αναλυτικα την επόμενη φορά.

 

Φιλιά πολλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο παρεάκι!

Εβιρι τι ωραια που σε ξαναδιαβασαμε! Καλώς ήρθες κι επισήμως στα πάτρια εδάφη! Καλά να περάσετε εδω και καλή αρχη στη μικρη σου Εβιρινα!

Αγγελική καλά εκανες και πηρες άδεια την προηγουμενη εβδομαδα! Η οικολογική καταστροφή στην Αττική ειναι μεγαλη και δεν ξέρω πόσος κοσμος το εχει συνειδητοποιήσει πραγματικά.

Ιωαννα χαίρομαι παρα πού που το παιδι προσαρμοστηκε γρήγορα. Μιλησα με τη δασκαλα του δικου μου εντελώς τυχαία και μου ειπε οτι τα παει καλά αλλά θελει λιγο ακομα το χρόνο του.

Νινα χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενη απο τη δουλεια. Ειναι πολύ σημαντικό γιατι περνάς τόσες ώρες εκει.

Στα μαγειρικά μας τώρα, το Σαββατο ομελέτα, την Κυριακή μπριζολες χοιρινες πανέ με πατατες τηγανητες, το βραδυ τυροπιτα που ειχαν έρθει κατι παιδακια για παιχνιδι, χτες σουφλέ το οποίο έχει περισσεψει και για σημερα.

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Κριθαράκι με κιμά έχει σήμερα το μενού μας. Για αύριο θα φτιάξω αρακά, έτσι λέω τουλάχιστον!!!!

Εβιράκι πάρε τον χρόνο σου με την τακτοποίηση του σπιτιού. Εμείς θα τα πούμε από κοντά όποτε είσαι έτοιμη. Άλλωστε εδώ θα είσαι....

Φωτεινή χαίρομαι που ο μικρός σου προσαρμόζεται γρήγορα! Μεγάλωσε κι αυτός...

Μαγειροπαρεάκι σας φιλώ για την ώρα, έχω λίγη δουλίτσα....

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια μου τι κανετε; 

Χαθηκα παλι,αλλα το τεξιμο καλα κρατει ! Σιγα σιγα ομως μπαινουμε θελεω να πιστευω σε σειρα.

Τα παιδια εχουν αρχισει σχολειο ,ο μικρος νηπιο κ ο μεγαλος Τεταρτη,εφυγε κ η γιαγια την Παρασκευη κ μπηκαμε παλι σε ρυθμους Βεγγου !

Καλη αρχη σε ολα τα παιδακια κ υπομονη κ ψυχραιμια σε εμας τις μανουλες .

Το Σαββατο τηγανισα μπακαλιαρακια κ εβρασα κ κολοκυθακια-πατατες-καροτα κ ο μικρος εφαγε απο την Παρασκευη σπανακορυζο.Την Κυριακη μουσακα κ χτες φασολακια.Σημερα τρωμε απο τον μουσακα την Κυριακης.Για αυριο πριν λιγο παρελαβα το δεμα απο το χωριο οποτε θα φτιαξω ωραιοτατο μπριαμ ! 

Εκανα κ μια δοση μουστοκουλουρα την Κυριακη να υπαρχουν για τσιμπολογημα ,αυτα.

Φετος λεω να εφαρμοσω αλλο συστημα μαγειρεματος.Το δοκιμασα αυτη την βδομαδα πρωτη φορα κ νομιζω ειναι πιο ευκολο κ πιο ξεκουραστο για μενα.

Απο το φαγητο της Κυριακης να τρωμε κ την Τριτη ,να κανω ενα λαδερο ( που γινονται ολα μπαμ μπαμ) για την Δευτερα κ μια προετοιμασια κ καταψυξη για το φαγητο της Πεμπτης κ εφυγε κ εβδομαδα. Στην ουσια θα μαγειρευω Τριτη κ Πεμπτη μετα κ την Τεταρτη μονο ψησιμο η συμπληρωμα τι λετε.Ας πουμε αυτη την βδομαδα εχω βαλει ετοιμα σουτζουκακια με σαλτσα κ θα βρασω μονο το ρυζι ( τιποτα δηλαδη).Αλλη φορα μπορω να εχω ζυμωμενα μπιφτεκια η βρασμενο μοσχαρι. Ουτε το φαγητο να μπαγιατευει αλλα ουτε κ εγω να πεδευομαι ολη την Κυριακη στην κουζινα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..πολυ τρεξιμο αυτες τις μερες...Είμαι κ μπουκωμενη σήμερα συνερχομαι λιγο..η μικρη καθεται στον παιδικό απο τις 9 παρα ως 12μιση με κλαμα βέβαια σταματάει λιγο ξανα..τι θα κάνω δεν ξέρω..Σήμερα λιγο καλυτερα ουτε τρωει στο σχολείο ουτε καν δοκιμάζει..ελπιζω να φτιαξουν τα πραγματα 

Φωτεινη εμενα κλαίει οταν μπαινουμε μεσα αλλα τα χέρια τα δινει στην κυρια να πάει

Ιωαννα υπομονη κανω αλλα στεναχωριέμαι

Τζενη ωραιο το σύστημα του μαγειρέματος..θα σε βοηθησει πολύ

Λοιπόν μαγειρικα Κυριακή πηγαμε στους δικους μου φαγαμε ψητα στα κάρβουνα κ πιπεριές Δευτέρα φακες Τρίτη μακαρόνια με κιμα κ σημερα γεμιστα προχθες εφτιαξα μια πιτσα το βραδυ..Επιτέλους πετυχα ζυμαρι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Τι κάνετε; 

Λιανα μου περαστικά! Το ξέρουμε οτι στενοχωριέσαι αλλά τι άλλο να κάνεις; Θα δεις που θα συνηθίσει οσο κι αν δεν το πιστεύεις ακομα. Οταν ηρεμήσουν όλα τα παιδακια στο σταθμο θα μπουν σε προγραμμα και θα φαει. Μπράβο και για την πίτσα!

Τζενακι εμένα ωραίο μου φαινεται αυτο το σύστημα. Πιστευω οτι θα σε βολέψει. Αλλωστε εσύ ξέρεις καλύτερα και τα υπόλοιπα τρεχαματα που έχεις με τις δραστηριότητες των παιδιών τα απογευματα οπότε κανονίζεις και το προγραμμα που σε βολεύει καλύτερα. Πάνω απ'ολα η ευκολία μας γιατι αλλιώς δεν βγαινει. Τι θα κάνεις θα πεθάνεις;

Τι κάνετε καλέ οι υπόλοιπες; 

Εμεις χτες ειχαμε φασολάκια και σήμερα κριθαρακι με κιμά. Αυριο θα ανέβω για κατι δουλειες στην Αθηνα οπότε σας εύχομαι από σήμερα καλό ΠΣΚ

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Αρακά σήμερα έχει το μενού μας, ενώ χτες είχαμε ότι είχε το ψυγείο από προηγούμενες μέρες. 

Χτες είμουνα στο νοσοκομείο όλο το πρωί γιατί είχα τον καθιερωμένο ετήσιο επανέλεγχο για να τσεκάρουν την εξέλιξη της ανοσοθεραπείας μου. Τα αποτελέσματα θα τα πάρω σε 2 μήνες περίπου. Πάντως από τις πρώτες ενδείξεις ο γιατρός μου είναι πολύ ευχαριστημένος!

Τζενάκι μια χαρά βολικό μου φαίνεται το σύστημα που θα ακολουθήσεις. Κάπως έτσι λειτουργώ κι εγώ σε συνδιασμό με το Σαββατοκύριακο.

Φωτεινή θα έρθεις μαζί  με τα παιδιά? 

Μαγειροπαρεάκι τα λέμε πιο μετά γιατί έπεσε δουλίτσα....

 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρεούλα.

Επιτέλους Παρασκευή, παρόλο που δουλεύω αύριο...

Τι κάνετε; πώς πήγε η εβδομάδα;

Εγώ είχα σχεδόν όλη την εβδομάδα πονοκέφαλο, αλλά μάλλον λόγω της περιόδου... θα το τσεκάρω την ερχόμενη βδομάδα αν φταίει αυτό ή κάτι άλλο που με ενοχλεί στην δουλειά.

Από φαγητά, παρόλο που έφτιαξα μαζεμένα το Σ/Κ 2 φαγητά, δεν μου πήγε καλά η εβδομάδα.. είχα πάλι μαγείρεμα όλες τις μέρες... δεν το έχω ρυθμίσει καλά μου φαίνεται... τέσπα φάγαμε κουνέλι κοκκινιστό με μακαρόνια, ρεβύθια, χταποδάκι ξυδάτο, μπριάμ, φασολάκια, κοφτό μακαρονάκι με κέτσαπ (!) και αύριο μάλλον τηγανιτές πατάτες με σαλάτα. 

Χτες ξεκίνησα και το χειμωνιάτικο μπαξέ... φύτεψα καρότα, ρόκα, σπανάκι και 2 μουριές στον δρόμο, από κουκούτσια που είχα βάλει σε γλάστρες μου και βγήκαν. Μένει να ξηλώσω τις ντοματιές, που έχουν αρχίσει να ξεραίνονται, για να φυτέψω και τα υπόλοιπα. Το δε βράδυ έπεσα ξερή από την κούραση από τις 10!

 

On 16/9/2017 at 4:22 ΜΜ, ioanna81 είπε:

Γεια σα κοριτσια! Απολαμβανω απογευματινο καφεδακι και ειπα να δω τι κανετε. Λειπει σημερα το παιδι κι εφαγα μακαρόνια με κιμα απο χτες. Τωρα λεω να σιδερωσω. 

Το παιδι ενταχθηκε γρηγορα στο σχολειο παρολο που ειναι καινούργιο, ηθελε πολυ να παει και ειναι χαρούμενος. Ξεκινησε και tae kwo do που μεχρι πριν 2 μηνες δεν ηθελε ν ακούει κι ενθουσιαστηκε κι εκει. Γενικα μαντρωθηκαμε κατευθείαν. 

Λιανα υπομονη, δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. Θα συνηθίσει ειναι δυσκολο ψυχολογικά και για τους γονεις και για τα παιδια.

Νινα επειδη η ανοια μου προχωραει, που δουλευεις; 

Φωτεινη αφου το λέει γελωντας μια χαρα παει. Ολα θα στρωσουν. 

Αγγελικη μου ολα καλα;

Η τζενη πού ειναι; χασαμε και την εβιρι, ηρθε στα πατρια εδαφη και χάθηκε 

Δεν ξέρω τι να μαγειρεψω για αυριο και μεθαύριο και μαλλον δεν θα μπει και καμμια σημερα να μου πει καμμια ιδεα. 

Φιλακια! 

Ιωάννα δουλειά γραφείου είναι και προς το παρόν είμαι στο τηλέφωνο συνέχεια... πολύ μπλα μπλα με πελάτες και μου κάνουν το κεφάλι κουρούμπελο, όπως είπα νωρίτερα. Εσύ πώς πας με την καινούργια δουλειά; ευχαριστημένη; πληρώνουν στην ώρα τους;

On 18/9/2017 at 11:20 ΠΜ, Eviri είπε:

Καλημέρα κι από μένα παιδιά.

 

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

 

Έχω πήξει, έχω κουραστεί και δεν έχω τελειώσει ακόμη. Εν τάχυ λίγα νέα μου. Πήγα μόνο 4 μέρες διακοπές στο χωριό με τα παιδιά πριν έρθει ο άντρας μου στην Ελλάδα. Έκανα περίπου 15-20 μπάνια πιέζοντας τον εαυτό μου να πάμε στη θάλασσα. Στη συνέχεια ήρθε ο Έβιρος στα πάτρια και λίγες μέρες μετά ήρθαν και τα πράγματά μας. Παναγιά μου μπελάς. Τις πρώτες μέρες είχαμε κούτες στο κλιμακοστάσιο δίπλα στην είσοδο, στη σκάλα που οδηγεί στην ταράτσα, στη βεράντα μας, στη μέση του δαπέδου της κουζίνας, κάποια σκόρπια στο παιδικό και στην κρεββατοκάμαρα και αρκετά στο σαλόνι. Τις επόμενες μέρες αρχίσαμε να τα αδειάζουμε και να τα μετακινούμε. Ξεδιάλεξα αυτά που είναι για δώσιμο (κι όχι όλα γιατί είναι σε διάφορες κούτες) κάποια λίγα τα στούμπωσα σε ντουλάπια και τα υπόλοιπα βρίσκοντα πλέον μόνο στο υπόγειο και στη σκάλα της ταράτσας. Στη συνέχεια είχαμε κάτι γιατρούς και εξετάσεις στο νοσοκομείο για τον πατέρα μου των οποίων τις απαντήσεις θα πάρω την Τρίτη.

Έγραψα τη μικρή στην Α' Λυκείου και μου έκανε εντύπωση που δε μου ζήτησαν πολλά χαρτιά παρά μόνο την αντιστοιχία της τάξης της από τη γερμανική 9η στην ελληνική Α' Λυκείου. Ξεκινήσαμε με ιδιαίτερα και η καημένη κάθε μέρα βομβαρδίζεται με καινούργιες λέξεις.

Δεν ξέρω ακόμη πότε να σας προτείνω συνάντηση λόγω των υποχρεώσεων αλλά θέλω πολύ να σας δω. Ελπίζω αυτή ή την άλλη εβδομάδα να τα καταφέρουμε.

Σας χαιρετώ για τώρα και τα λέμε πιο αναλυτικα την επόμενη φορά.

 

Φιλιά πολλά.

 

Εβίρι μου λογικό είναι να γίνεται χαμός προς το παρόν.. ίσως και για λίγο ακόμα, φαντάζομαι.... είναι σαν να ξεκινάς πάλι από την αρχή! Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που μετακομίζετε! Καλή δύναμη και να προσέχεις.

On 19/9/2017 at 1:37 ΜΜ, ggeny είπε:

καλησπερα κοριτσακια μου τι κανετε; 

Χαθηκα παλι,αλλα το τεξιμο καλα κρατει ! Σιγα σιγα ομως μπαινουμε θελεω να πιστευω σε σειρα.

Τα παιδια εχουν αρχισει σχολειο ,ο μικρος νηπιο κ ο μεγαλος Τεταρτη,εφυγε κ η γιαγια την Παρασκευη κ μπηκαμε παλι σε ρυθμους Βεγγου !

Καλη αρχη σε ολα τα παιδακια κ υπομονη κ ψυχραιμια σε εμας τις μανουλες .

Το Σαββατο τηγανισα μπακαλιαρακια κ εβρασα κ κολοκυθακια-πατατες-καροτα κ ο μικρος εφαγε απο την Παρασκευη σπανακορυζο.Την Κυριακη μουσακα κ χτες φασολακια.Σημερα τρωμε απο τον μουσακα την Κυριακης.Για αυριο πριν λιγο παρελαβα το δεμα απο το χωριο οποτε θα φτιαξω ωραιοτατο μπριαμ ! 

Εκανα κ μια δοση μουστοκουλουρα την Κυριακη να υπαρχουν για τσιμπολογημα ,αυτα.

Φετος λεω να εφαρμοσω αλλο συστημα μαγειρεματος.Το δοκιμασα αυτη την βδομαδα πρωτη φορα κ νομιζω ειναι πιο ευκολο κ πιο ξεκουραστο για μενα.

Απο το φαγητο της Κυριακης να τρωμε κ την Τριτη ,να κανω ενα λαδερο ( που γινονται ολα μπαμ μπαμ) για την Δευτερα κ μια προετοιμασια κ καταψυξη για το φαγητο της Πεμπτης κ εφυγε κ εβδομαδα. Στην ουσια θα μαγειρευω Τριτη κ Πεμπτη μετα κ την Τεταρτη μονο ψησιμο η συμπληρωμα τι λετε.Ας πουμε αυτη την βδομαδα εχω βαλει ετοιμα σουτζουκακια με σαλτσα κ θα βρασω μονο το ρυζι ( τιποτα δηλαδη).Αλλη φορα μπορω να εχω ζυμωμενα μπιφτεκια η βρασμενο μοσχαρι. Ουτε το φαγητο να μπαγιατευει αλλα ουτε κ εγω να πεδευομαι ολη την Κυριακη στην κουζινα .

Πολύ ωραία ιδέα την βρίσκω Τζένη! Έτσι δεν θα έχεις κάθε μέρα μαγείρεμα... κάπως έτσι πρέπει να κάνω και εγώ... μου έβαλες ιδέες. Απλά το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν τρώμε φαγητό από την κατάψυξη, έχουμε πιο πολλά φουσκώματα από ότι τα φρεσκομαγειρεμένα... εσείς πώς είστε; Σκέφτομαι μήπως δεν τα καταψύχω σωστά. Το μόνο που κάνω είναι μόλις κρυώσουν, τα βάζω στα ταπεράκια και κατάψυξη... και για να τα ξεπαγώσω, τα αφήνω στην συντήρηση τουλάχιστον μία μέρα... είναι σωστό λέτε;

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους... Φωτεινή να περάσεις όμορφα, εδώ στην Αθήνα! Να βρεθούμε, το βρίσκω κομματάκι δύσκολο...ωραία θα ήταν πάντως!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Τι κανετε? Εκατσα να πιω το καφεδάκι μου και να σας γραψω. Το βραδυ εξω απο το σπίτι μου έγινε ενα τροχαιο και βγηκαμε ολοι εξω καλεσα ασθενοφορο χαμος εγινε. Ευτυχως για λιγα εκατοστα δεν μου εριξαν την μαντρα. 

Νινα με το τηλέφωνο σε καταλαβαινω απόλυτα γιατι το ζω. Ευτυχώς με πληρωνουν κανονικα. Καλη σοδειά να εχεις! 

Αγγελική μου πρώτα ο Θεός το Σάββατο φευγω για Γιάννενα. Θα ειμαι στα μερη σου

Εβιρι μολις τελειωσεις θα πιούμε καφε. Αν δεν κανω λαθος στην Γλυφάδα δεν εισαι. Αν ναι θα ειμαστε κοντα. 

Τζένη κουραγιο με το τρέξιμο, το πρόγραμμα φαίνεται καλό που θα εφαρμοσεις. 

Παω να κανω λιστα για σουπερ γιατι απο οργανωση τα παω χαλια. 

Εύχομαι σε ολες ενα ομορφο σκ σας φιλω

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Τι κάνετε; 

Νινα ήταν όντως δύσκολο να βρεθούμε αυτό το ΣΚ γιατι είχα έρθει για συγκεκριμένους λόγους Αθηνα -ευχαριστους ευτυχως- κι ημουν στο τρεξιμο. Ειχα παρει μονο την κορη μου μαζι γιατι γιορταζε κιολας το Σαββατο και σκεφτηκαμε οτι καλό θα ήταν να μην ειναι μονη της τετοια μέρα. Την πηγαμε και σινεμά (πρώτη φορα) και το κατευχαριστηθηκε. Καλή συγκομιδη στη χειμερινή σπορα!

Ιωαννα τι ήταν αυτο με το τροχαιο! Ελπίζω να μην ήταν θανατηφορο. Τι ωραια που θα φυγεις λιγες μέρες. Θα ανανεωθεις. Κι ακομα καλύτερα που πληρωνεσαι στη δουλεια αυτη γιατι στο θεμα αυτο έχεις περασει ουκ ολίγα.

Αγγελική εύχομαι να επιβεβαιωθουν και απο τα αποτελεσματα των εξετασεων τα λεγόμενα του γιατρου και να ηρεμήσεις από την αλλεργία.

Για σήμερα εχουμε σουπιτσα απο χτες να δουμε αν θα φαει η κορη που ήδη ξίνισε τα μουτρα της. Οπως σας είχα πει την Πεμπτη ειχαμε κριθαρακι με κιμά φαγητο που προσπαθω εδψ και δύο χρόνια να σερβιρω στο σπιτι γιατι εκτος απο την κορη αντιδρουσαν κι οι μεγαλοι κυριως ο παππους. Προχτες λοιπον που το εφτιαξα χωρις να τους πω τιποτα και τους εφερα προ τετελεσμένου το έφαγαν αναγκαστικά ολοι και οι δυο ιδιοτροποι οταν γυρισα μου ειπαν οτι τους αρεσε περισσοτερο απο τα μακαρονια με κιμά και να το φτιαχνουμε συχνοτερα. Εχω άδικο που θεωρω τον εαυτο μου καταπληκτικό αφου ακομα δεν έχω αρχισει τα ηρεμιστικά;;;

Φιλια

  • Μου αρέσει 1

ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...