Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ/ΠΕΘΕΡΙΚΑ


jimmy271

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jimmy271

    jimmy271 81 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 57 δημοσιεύσεις

  • roubi

    roubi 44 δημοσιεύσεις

  • peper

    peper 30 δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από εμένα!

Αντέγραψα έναν τρόπο γραφής από άλλη κοπέλα, γιατί θα με βοηθήσει σωστά στη διατύπωση, ελπίζω νη μην την ενόχλησε!!

jimmy271 τώρα σε εσένα, θα μιλήσω ανοιχτά και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς!

1. Στους δικούς μου ξεκαθάρισα ότι δεν μπορώ να παίζω πλέον το μπαλάκι. τους αγαπώ πάρα πολύ αλλά δεδομένων των περιστάσεων θα πρέπει να κρατήσω μια στάση ουδέτερη. Τους είπα που θεωρώ ότι έφταιξαν αλλά και αυτοί μου ανταπαντούν ότι ΕΜΕΙΣ κάναμε πάρα πολλές προσπάθειες να τα ξαναβρούμε και η γυναίκα σου ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ. Επίσης μου λένε ότι αυτοί είναι που θα πρέπει να τους ζητήσει συγνώμη η γυναίκα μου και όχι το αντίθετο καθότι αυτούς ταπείνωσε με την συμπεριφορά της και αυτούς έβρισε και δεν σεβάστηκε τους γονείς του άνδρα της και ούτε τις θυσίες που εκείνος έκανε (εγώ).

Για αρχή, πως θες να τα βρουν όταν ο ένας απαιτεί συγνώμη από τον άλλον? Να ξέρεις, ότι, ότι νιώθουν οι γονείς σου νιώθει και η γυναίκα σου! Ταπείνωση ασέβεια κλπ! Αν τα δέχεσαι από τους γονείς σου, δέξου τα και από την γυναίκα σου! Και κάτι ακόμα. Τους γονείς σου τους αγαπάς πολύ, την γυναίκα σου?

2. Σήμερα μόλις η μητέρα μου με κάλεσε και μου είπε ότι για ένα μεγάλο διάστημα δεν θέλει να με δει γιατί την έχω πληγώσει πάρα πολύ. Εχει κλονιστεί πάρα πολύ από αυτή την κατάσταση και μου ξεκαθάρισε ότι με την συνείδηση της είναι απολύτως ήσυχη. Οσο για εμάς μου ειπε να τραβήξουμε το δρόμο μας. Δεν παρέλειψε όμως να μου πει ότι με αυτό τον άνθρωπο θα δυστυχήσω γιατί τα θέλει ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ και δεν κάνει πίσω πουθενά.

Καλά εδώ, ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΦΑΟΥΛ της μαμάς σου! Προτιμάει να μην βλέπει το παιδί της? Δηλαδή εσύ δεν έχεις ταλαιπωρηθεί από όλη αυτή την κατάσταση? Που είναι η παρηγοριά της μάνας? Ενα : εμενα είσαι παιδί μου και πάντα θα είσαι δίπλα μου!! Σκέψου το λιγάκι, γονιός είσαι πια. Δεν φρίκαρες? Δεν νευριάσες? Πως τα δέχεσαι αυτά? Αλλά, μήπως τελικά εδώ, διακρίνεις κάτι νεό? Η μάμά σου κάνει ότι κάνει και η γυναίκα σου! Χρησιμοποιεί την απομόνωση για να κάνει ψυχολογικό πόλεμο. Μήπως τελικά να ακούσεις την "συμβουλή" της? Τράβα τον δρόμο σου με την οικογένεια σου! Εχετε ένα παιδάκι που αξίζει μια ευτυχισμένη οικογένεια!

3. Στην γυναίκα μου ξεκαθάρισα πριν 3 μέρες ότι δεν μπορώ άλλω να ζω έτσι και ότι θέλω να παίρνω το παιδί να το βλέπουν και οι δικοί μου. Αυτό τηλεφωνικά μια μέρα από τη δουλειά. Επαθε υστερία πάλι και μου είπε ότι θα πάει στον εισαγγελέα να βγάλει χαρτί να μην το δουν ποτέ. Μετά φώναξε τη μάνα της και εγώ τους βρήκα στο σπίτι μου όταν πήγα σπίτι (νωρίτερα από το κανονικό) και αυτοί τα έχασαν γιατί δεν με περίμεναν. Μου έκαναν τις σιγανοπαπαδιές. Επ ευκαιρίας όμως εγώ τους είπα αφού ήρθατε καθίστε και τους ξεκαθάρισα ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ, ΤΙ ΘΕΛΩ και ΤΙ ΕΚΑΝΑ τόσο καιρό για την κόρη τους και το καλό του παιδιού. Να σας πω την αλήθεια μου έφυγε ένα βάρος που τα είπα και ελάφρωσα. Καλά θα κάνουν να ξέρουν. Αυτό που άκουσα έιναι το γνωστο. Οι γονείς μου φταίνε για όλα μπλα μπλα μπλα...Και οτι το παιδί είναι ακόμα μικρό και δεν μπορεί να πηγαίνει μόνο του στους άλλους παππούδες γιατί θέλει και τη μάνα και μπλα μπλα μπλα..Μια από τα ίδια. Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα.

Βρε καλέ μου άνθρωπε, από το τηλέφωνο? Νομίζω ότι όλες οι κοπέλες σε συμβουλέψαμε να κάνεις έναν πολιτισμένο διάλογο με την γυναίκα σου, εξασφαλίζοντας πρώτα όλα αυτά που θέλει να ακούσει! Ενώ ξέρεις την αντίδραση της, τι περίμενες? Να της έχουν κάνει λοβοτομή? Εννοείται πως θα φώναζε. Επρεπε να την προσεγγίσεις αλλιώς!

Και εντάξει, με την μαμά της ήταν, δεν ήταν και με κανέναν ξένο. Δεν χρειάζονται φωνές. Άλλωστε πρώτος εσύ το λες αυτό.

4. Προσωπικά δεν έχω καμία απολύτως ψυχική διάθεση ούτε για βαπτίσια, ούτε για τίποτα. Οι γονείς και τα αδέρφια μου ακούνε το όνομα της και παίρνουν δρόμο..μου λένε ότι αν και αυτή έκανε ένα βήμα πίσω θα έκαναν και αυτοί. Αλλά εφόσον βαράει γροθιά στο μαχαίρι ας φάει τα μούτρα της. Γιατί μου τόνισαν ότι αυτό που κάνει πιο πολύ από όλους θα κάνει κακό στο παιδί που δεν μεγαλώσει ποτε σε ένα υγιές οικογενειακό περιβάλλον.

5. Για τα βαπτίσια (αν θα είμαστε μαζί μέχρι τότε) έχω κάνει το πλάνο. Η όλοι ή κανένας. Ας διαλέξει το δρόμο της.

Σε αυτά που λες, διαφωνώ εντόνως!! Η βάφτιση του παιδιού σας είναι μία υπέροχη στιγμή, με συμβολικό χαρακτήρα και εορτασμό του νέου μέλους! Δείξτε λίγο σεβασμό σε αυτό το παιδί! Για την βάφτιση του γιου σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχεις υπέροχη διάθεση. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο αξίζει το παιδάκι σας!

Επίσης, είσαι σίγουρος ότι θες να τινάξεις τον γάμο σου στον αέρα? αυτό θα σε κάνει πραγματικά ευτυχισμένο? Νομίζω ότι όλα αυτά που σου λένε οι δικοί σου, σε επηρεάζουν πάρα πολύ! Προσπάθησε να τα αποβάλλεις! Εχεις δική σου προσωπικότητα και τρόπο σκέψης. Δεν χρειάζεσαι υποβολέα.

6. Εν κατακλείδι: Τα έχω βρει με τον εαυτό μου απόλυτα, έκανα το ΠΑΝ για την οικογένεια μου και θα κάνω το ΠΑΝ και στο μέλλον, αλλά κορίτσια ΔΕΝ θα με πατήσει κανείς από εδώ και πέρα. ΚΑΝΕΙΣ. Ούτε γυναίκα, ούτε πεθερικά, ούτε γονείς ΚΑΝΕΙΣ. Ξέρω και ποιος είμαι και τι ΘΕΛΩ από την ζωή μου και πιστέψτε με θα το βρω..Δεν ικετεύω, δεν παρακαλώ κανέναν ΑΠΛΑ θα πάρω αυτό που θέλω. Ειτε με το καλό είτε με το κακό.

Θα σου κάνω την ίδια ερώτηση με την frosobal. Εσύ, τι πραγματικά θέλεις?

Και θα συμφωνήσω με την peper ότι πρέπει να απομακρυνθούν οι οικογένειες και να πάψουν να σας δηλητηριάζουν!!

Θα χαρώ πολύ να μαθω ότι τα πράγματα πάνε καλύτερα!! Και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις που κάνω αντίλογο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Αντέγραψα έναν τρόπο γραφής από άλλη κοπέλα, γιατί θα με βοηθήσει σωστά στη διατύπωση, ελπίζω νη μην την ενόχλησε!!

jimmy271 τώρα σε εσένα, θα μιλήσω ανοιχτά και ελπίζω να μην παρεξηγηθείς!

1. Στους δικούς μου ξεκαθάρισα ότι δεν μπορώ να παίζω πλέον το μπαλάκι. τους αγαπώ πάρα πολύ αλλά δεδομένων των περιστάσεων θα πρέπει να κρατήσω μια στάση ουδέτερη. Τους είπα που θεωρώ ότι έφταιξαν αλλά και αυτοί μου ανταπαντούν ότι ΕΜΕΙΣ κάναμε πάρα πολλές προσπάθειες να τα ξαναβρούμε και η γυναίκα σου ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ. Επίσης μου λένε ότι αυτοί είναι που θα πρέπει να τους ζητήσει συγνώμη η γυναίκα μου και όχι το αντίθετο καθότι αυτούς ταπείνωσε με την συμπεριφορά της και αυτούς έβρισε και δεν σεβάστηκε τους γονείς του άνδρα της και ούτε τις θυσίες που εκείνος έκανε (εγώ).

Για αρχή, πως θες να τα βρουν όταν ο ένας απαιτεί συγνώμη από τον άλλον? Να ξέρεις, ότι, ότι νιώθουν οι γονείς σου νιώθει και η γυναίκα σου! Ταπείνωση ασέβεια κλπ! Αν τα δέχεσαι από τους γονείς σου, δέξου τα και από την γυναίκα σου! Και κάτι ακόμα. Τους γονείς σου τους αγαπάς πολύ, την γυναίκα σου?

2. Σήμερα μόλις η μητέρα μου με κάλεσε και μου είπε ότι για ένα μεγάλο διάστημα δεν θέλει να με δει γιατί την έχω πληγώσει πάρα πολύ. Εχει κλονιστεί πάρα πολύ από αυτή την κατάσταση και μου ξεκαθάρισε ότι με την συνείδηση της είναι απολύτως ήσυχη. Οσο για εμάς μου ειπε να τραβήξουμε το δρόμο μας. Δεν παρέλειψε όμως να μου πει ότι με αυτό τον άνθρωπο θα δυστυχήσω γιατί τα θέλει ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ και δεν κάνει πίσω πουθενά.

Καλά εδώ, ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΦΑΟΥΛ της μαμάς σου! Προτιμάει να μην βλέπει το παιδί της? Δηλαδή εσύ δεν έχεις ταλαιπωρηθεί από όλη αυτή την κατάσταση? Που είναι η παρηγοριά της μάνας? Ενα : εμενα είσαι παιδί μου και πάντα θα είσαι δίπλα μου!! Σκέψου το λιγάκι, γονιός είσαι πια. Δεν φρίκαρες? Δεν νευριάσες? Πως τα δέχεσαι αυτά? Αλλά, μήπως τελικά εδώ, διακρίνεις κάτι νεό? Η μάμά σου κάνει ότι κάνει και η γυναίκα σου! Χρησιμοποιεί την απομόνωση για να κάνει ψυχολογικό πόλεμο. Μήπως τελικά να ακούσεις την "συμβουλή" της? Τράβα τον δρόμο σου με την οικογένεια σου! Εχετε ένα παιδάκι που αξίζει μια ευτυχισμένη οικογένεια!

3. Στην γυναίκα μου ξεκαθάρισα πριν 3 μέρες ότι δεν μπορώ άλλω να ζω έτσι και ότι θέλω να παίρνω το παιδί να το βλέπουν και οι δικοί μου. Αυτό τηλεφωνικά μια μέρα από τη δουλειά. Επαθε υστερία πάλι και μου είπε ότι θα πάει στον εισαγγελέα να βγάλει χαρτί να μην το δουν ποτέ. Μετά φώναξε τη μάνα της και εγώ τους βρήκα στο σπίτι μου όταν πήγα σπίτι (νωρίτερα από το κανονικό) και αυτοί τα έχασαν γιατί δεν με περίμεναν. Μου έκαναν τις σιγανοπαπαδιές. Επ ευκαιρίας όμως εγώ τους είπα αφού ήρθατε καθίστε και τους ξεκαθάρισα ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ, ΤΙ ΘΕΛΩ και ΤΙ ΕΚΑΝΑ τόσο καιρό για την κόρη τους και το καλό του παιδιού. Να σας πω την αλήθεια μου έφυγε ένα βάρος που τα είπα και ελάφρωσα. Καλά θα κάνουν να ξέρουν. Αυτό που άκουσα έιναι το γνωστο. Οι γονείς μου φταίνε για όλα μπλα μπλα μπλα...Και οτι το παιδί είναι ακόμα μικρό και δεν μπορεί να πηγαίνει μόνο του στους άλλους παππούδες γιατί θέλει και τη μάνα και μπλα μπλα μπλα..Μια από τα ίδια. Τι είχες Γιάννη τι είχα πάντα.

Βρε καλέ μου άνθρωπε, από το τηλέφωνο? Νομίζω ότι όλες οι κοπέλες σε συμβουλέψαμε να κάνεις έναν πολιτισμένο διάλογο με την γυναίκα σου, εξασφαλίζοντας πρώτα όλα αυτά που θέλει να ακούσει! Ενώ ξέρεις την αντίδραση της, τι περίμενες? Να της έχουν κάνει λοβοτομή? Εννοείται πως θα φώναζε. Επρεπε να την προσεγγίσεις αλλιώς!

Και εντάξει, με την μαμά της ήταν, δεν ήταν και με κανέναν ξένο. Δεν χρειάζονται φωνές. Άλλωστε πρώτος εσύ το λες αυτό.

4. Προσωπικά δεν έχω καμία απολύτως ψυχική διάθεση ούτε για βαπτίσια, ούτε για τίποτα. Οι γονείς και τα αδέρφια μου ακούνε το όνομα της και παίρνουν δρόμο..μου λένε ότι αν και αυτή έκανε ένα βήμα πίσω θα έκαναν και αυτοί. Αλλά εφόσον βαράει γροθιά στο μαχαίρι ας φάει τα μούτρα της. Γιατί μου τόνισαν ότι αυτό που κάνει πιο πολύ από όλους θα κάνει κακό στο παιδί που δεν μεγαλώσει ποτε σε ένα υγιές οικογενειακό περιβάλλον.

5. Για τα βαπτίσια (αν θα είμαστε μαζί μέχρι τότε) έχω κάνει το πλάνο. Η όλοι ή κανένας. Ας διαλέξει το δρόμο της.

Σε αυτά που λες, διαφωνώ εντόνως!! Η βάφτιση του παιδιού σας είναι μία υπέροχη στιγμή, με συμβολικό χαρακτήρα και εορτασμό του νέου μέλους! Δείξτε λίγο σεβασμό σε αυτό το παιδί! Για την βάφτιση του γιου σου ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχεις υπέροχη διάθεση. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο αξίζει το παιδάκι σας!

Επίσης, είσαι σίγουρος ότι θες να τινάξεις τον γάμο σου στον αέρα? αυτό θα σε κάνει πραγματικά ευτυχισμένο? Νομίζω ότι όλα αυτά που σου λένε οι δικοί σου, σε επηρεάζουν πάρα πολύ! Προσπάθησε να τα αποβάλλεις! Εχεις δική σου προσωπικότητα και τρόπο σκέψης. Δεν χρειάζεσαι υποβολέα.

6. Εν κατακλείδι: Τα έχω βρει με τον εαυτό μου απόλυτα, έκανα το ΠΑΝ για την οικογένεια μου και θα κάνω το ΠΑΝ και στο μέλλον, αλλά κορίτσια ΔΕΝ θα με πατήσει κανείς από εδώ και πέρα. ΚΑΝΕΙΣ. Ούτε γυναίκα, ούτε πεθερικά, ούτε γονείς ΚΑΝΕΙΣ. Ξέρω και ποιος είμαι και τι ΘΕΛΩ από την ζωή μου και πιστέψτε με θα το βρω..Δεν ικετεύω, δεν παρακαλώ κανέναν ΑΠΛΑ θα πάρω αυτό που θέλω. Ειτε με το καλό είτε με το κακό.

Θα σου κάνω την ίδια ερώτηση με την frosobal. Εσύ, τι πραγματικά θέλεις?

Και θα συμφωνήσω με την peper ότι πρέπει να απομακρυνθούν οι οικογένειες και να πάψουν να σας δηλητηριάζουν!!

Θα χαρώ πολύ να μαθω ότι τα πράγματα πάνε καλύτερα!! Και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις που κάνω αντίλογο!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αγαπητε ποσο σε καταλαβαινω κ την συζυγο σου επισης! Βασικα βρεθηκα στην θεση της συζυγου σου προσφατα αλλα εγω δεν ειχα κανεναν. Οταν με προσβαλε η πεθερα μου τους γονεις μου πιο πολυ νευριασα τοσο πολυ δεν μπορω να σου περιγραψω ποσο χαλια ενιωσα! Εγω ομως δεν ειχα υποστηριξει απο τον αντρα μου κ φυσικα θεωρει πως δεν μου εκαναν κ τιποτα οι δικοι του κ οτι εγω φταιω! Σημερα ειμαστε σε μια κατασταση που ουτε εγω θελω πολλα πολλα μαζι τους αλλα δυστυχως δεν μπορουσα να τους απαγορεψω να βλεπουν το παιδι σεβαστηκα το οτι ειναι μεγαλοι ανθρωποι κ θα εφτανα στα χωρισματα δεν υπηρχε περιπτωση. Αποψη μου ειναι ομως να εισαστε εσεις καλα κ δεν εχει κανενας αλλως σημασια οικογενεια εισαστε εσεις κ πρεπει να μεινετε ενωμενοι κ αν ζοριζεσαι με την βαφτησει κανε την με αδερφια κ φιλους κ απο τις 2 πλευρες!Τι να πω! μακαρι να τα βρειτε αλλα να ξερεις πως εκεινη μεσα της βραζει.Εσενα δεν σε εβρισε κανενας απο τους δικους της ετσι δεν ειναι? Ευχομαι να πανε ολα καλα υπονη θελει πολυ χρονο μην την πιεζεις ασε να ηρεμησουν λιγο τα πραγματα μεσα της!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες και πάλι και ειλικρινά εκτιμώ τις απόψεις όλων σας. Θα ήθελα να επισημάνω εν συντομία λίγα πράγματα σχετικά με το πώς εγώ βλέπω τα πράγματα και το τι θέλω.

Προφανώς και έχω συνειδητοποιήσει ότι έχω τη δική μου οικογένεια τώρα και δεν έχω κανένα δικαίωμα να εμπλέκω τρίτους μέσα σε αυτή ή να ικανοποιώ τα θέλω και τις επιθυμίες των δικών μου. Εννοείται ότι ακούω πολύ καλά αυτά που λέει η γυναίκα μου και πιστέψτε με την καταλαβαίνω. Ισως και εγώ αν είχα υποστεί αυτά να αντιδρούσα έτσι και χειρότερα. Ούτε τον ειρηνευτή θέλω να παίξω ούτε το καλό παιδί. Ομως με στενοχωρεί που κανείς δεν κάνει ένα βήμα πίσω εν προκειμένω να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση. Κορίτσια μέσα στο γάμο εγωισμοί δεν χωράνε.

Η γυναίκα μου τα βλέπει ορθά κοφτά τα πράγματα. Σου λέει μου κάναν αυτό και εκείνο, με είπαν έτσι και αλλιώς???Τέρμα. Τους τραβάω ένα Χ και τελείωσε.Την οικογένεια μου και όλοι έξω. Αυτή η αντιμετώπιση ενδείκνυται 100% όταν έχεις να κάνεις με ξένους. Αλλά ρε κορίτσια με συγγενείς αυτό το πράγμα δεν γίνεται. Κάθε άνθρωπος που παντρεύεται το γνωρίζει. Και ξέρετε γιατί? Γιατί είναι αναγκασμένος να τους βλέπει 2-3 φορές το χρόνο πώς να το κάνουμε τώρα? Ε στην δική μας περίπτωση θα σας το πω απλά. Εχουμε ξεκόψει με όλους. Δεν εμφανιζόμαστε πουθενά μαζί. Στους γονείς μου και στα αδέρφια μου πάω μόνος μου και στους δικούς της πάει μόνη της. Απλα τα πράγματα. Αλλά ξέρετε κάτι? Δεν είναι ωραίο το ζευγάρι να εμφανίζεται σαν χωρισμένο. Γιατί τρέφει τις κακές γλώσσες. Τώρα, μετά από 2 χρόνια, ξέρετε τι λένε ΟΛΟΙ? Μα που είναι αυτά τα παιδιά, έριξαν μαύρη πέτρα, που χάθηκαν? Αυτό η γυναίκα μου είτε δεν το καταλαβαίνει είτε δεν την ενδιαφέρει. Και εγώ εκτίθεμαι και αυτή, και οι δύο μαζί. Αν της αρέσει ΟΚ αλλά και εγώ έχω κάποιες απαιτήσεις από τον γάμο μου γενικότερα. Δεν μπορώ να πληρώνω ες αεί ένα λάθος που έγινε μια φορά. Δηλ. τι θα γίνει? Θα εμφανίζομαι παντού μόνος μου? Θα με ρωτάνε όλοι και θα μου λένε που είναι η γυναίκα και το παιδί σου? Τι θα λέω? Δεν το δέχομαι για τον εαυτό μου αυτό. Και να σας πω και κάτι? Αντε και οι δικοί μου έσφαλλαν και 1 και 2 φορές. Συμβαίνουν αυτά στο γάμο όταν μπαίνει ένα νέο άτομο στο σπίτι. Αν όμως αυτοί φταίνε 1 φορά η γυναίκα μου που το συνεχίζει και το τραβάει όσο δεν πάει πόσο φτάιει? Γιατί νομίζω ειλικρινά ότι έχει χάσει το δάσος και κοιτάζει το δεντρο μόνο. Δηλ. τι να της κάνω? Την κεφαλή τους επί πίνακι θέλει να της δώσω??

Πριν 2 χρόνια κάναμε Πάσχα με τους δικούς της όταν τα είχαμε ακόμη καλά, της Παναγίας πάλι με τους δικούς της, τα επόμενα Χριστούγεννα πάλι μαζί τους. Οι δικοί μου πουθενά. Φέτος τα Χριστούγεννα αφού τα είχαμε σπάσει και με τους δικούς της ήμασταν εντελώς μόνοι μας όπως επίσης και την Πρωτοχρονιά. Ε αυτό δεν λέγεται οικογενειακή ζωή ρε παιδιά. Αυτό είναι εγκλεισμός και απομόνωση. Και καλά εγώ εντάξει. Το παιδί τι φταίει? Δηλ. αυτό το παιδί θα μεγαλώσει απονωμένο? Εγώ σαν γονέας το παιδί μου σκέφτομαι πρώτα και μετά εμένα και τους δικούς μου..Γιατί να δηλητηριάσουμε την ψυχή του παιδιού με αμαρτίες δικές μας ή άλλων? Αυτό δηλ. σαν μάνα δεν το βλέπει η ίδια?

Και αυτό απαντά το δεύτερο ερώτημα του τι θέλω εγώ. Εσείςι τι λέτε να θέλω? Μια ισορροπημένη οικογενειακή ζωή. Να έχω τη γυναίκα και το παιδί μου και να ζούμε αρμονικά χωρίς συγκρούσεις κλπ. Και 1-2 φορές το μήνα να βλέπουμε και τους δικούς μας χωρίς μίσος και έριδες. Να πιούμε ένα ποτήρι κρασί σαν άνθρωποι και να γελάσουμε χωρίς γκρίνιες κλπ. Αυτο θα φέρει ισορροπία στη ζωή μου και αυτό θα περάσει και στη γυναίκα μου μετά και στο παιδί.

Εγώ την έχω αφήσει αυτή τη στιγμή εντελώς. Δεν της ζητάω τίποτα ούτε απαιτώ. Ας δούμε που θέλει να το πάει και η ίδια χωρίς πίεση. Ισως έτσι να είναι καλύτερα. Και που πίεζα τι κατάφερα τόσο καιρό? Μια τρύπα στο νερό. Θα αποστασιοποιηθώ για λίγο από όλα και από γονείς και απο γυναίκα. Ας σκεφτεί ο καθένας μόνος του τι πρέπει να κάνει χωρίς εμένα στη μέση. Εγώ δεν είμαι το πρόβλημα κανενός. Τι άλλο να πω ο Θεός να βάλει το χέρι του..Με τις φωνές και τις γκρίνιες δεν βγήκε τίποτα πάντως. Τα πράγματα πηγαιναν όλο και πιο κάτω, όλο και χειρότερα..

Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος γιατί ξέρετε έχω και τόσα άλλα πράγματα να ασχοληθώ, δουλειές, οικονομικά κλπ. και δεν μπορώ πλέον να αφιερώνω τόσο χρόνο σε αυτά τα πράγματα. Εγώ δεν τα τρέφω. Αυτός που τα τρέφει ας αναλογιστεί τι κάνει. Γιατί όσο ρίχνεις λάδι στη φωτιά αυτή φουντώνει.

Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια και εύχομαι να έχω αστείρευτη υπομονή και δύναμη γιατί βλέπω να την χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

jimmy271 καλησπερα.Θιγεις ένα μειζον θεμα για τα ελληνικα δεδομενα.Δεν ξερω,φανταζομαι ότι σαφως και στις κοινωνιες αλλων χωρων θα υπαρχουν αναλογα περιστατικα αλλα όχι σε τεεεετοια εξαρση.Θα μπορουσαμε να αναλυουμε για ωρες-μερες μια τετοια ενοτητα για αυτό και θα προσπαθησω να ειμαι οσο μπορω πιο συνοπτικη σε κάθε μου αναλυση.

Για να τα παρουμε τα πραγματα από την αρχη,εχουμε να κανουμε με δυο θηλυκα με διαφορετικη όμως ιδιοτητα η κάθε μια.Και θα μιλησουμε για τον κανονα και όχι για τις εξαιρεσεις,προς αποφυγη παρεξηγησεων.Αναμεσα σε δυο θηλυκα συνηθως υπαρχει ανταγωνισμος.Ακομα και να μην προυπαρχει ελλοχεύει αν δοθουν αφορμες σε μια από τις δυο πλευρες.Ειναι ανθρωπινο.Αν δεν θελουμε να τον χαρακτηρισουμε ως ανταγωνισμο ας τον ονομασουμε υγιη αμιλλα.Δεν είναι αλλωστε τυχαιο ότι τα περισσοτερα θεματα τα συνανταμε μεταξυ νυφης και πεθερας και σπανιοτερα μεταξυ νυφης και πεθερου.Παει λοιπον αυτό.Αν τωρα αυτά τα δυο θηλυκα συμβιωνουν τα πραγματα αρχιζουν να δυσκολευουν.Οση καλη θεληση και να υπαρχει είναι δυο αγνωστες που θα πρεπει να γνωριστουν.Κατι θα σου πω,κατι θα μου πεις αρχιζει η τριβη.Οχι εγω ειμαι μανα,όχι εγω ειμαι συζυγος.Αρχιζουν τα νταβαντουρια.Ειναι θεμα χρονου και πιθανοτητων ποτε θα ερθει η ριξη.Δεν θα αναφερθω σε προσωπικες εμπειριες γιατι θα καραφλιασουμε ομαδικως!!!Θα πω απλα από προσωπικη παντα εμπειρια ότι

1)όπως και να εχει μεγαλωσει μια μανα το αγορι της(δινοντας του πολύ η καθολου «σημασια») απαιτει από την νυφη οσα ισως η ιδια δεν εδωσε.Εκει της χρεωνει φαουλ ξεχνωντας την δικη της συμβολη ως μανα. Οποια και να ηταν η επιλογη του αγοριου της εκεινη τα ιδια ελαττωματα θα εβρισκε στην νυφη της γιατι είναι τα δικα της ελαττωματα χρονων.

Θελω να πω πως στα ματια της πεθερας η νυφη καποια στιγμη είναι ο δικος της καθρεφτης στις δικες της ανασφαλειες και τα δικα της κενα.

2)σε προστριβες η μανα συνηθως εχει το ακατολογιστο λογω της ιδιοτητας,είναι μανα. Οποτε η μανα ότι και αν πει,είναι μανα και η κουβεντα της εχει άλλη δυναμικη. Απλα ξεχναει ότι καποτε ηταν και εκεινη νυφη με μια ισως ιδια πεθερα σαν την ιδια!!!Απο την άλλη η συζυγος προσπαθει να εδραιωσει την ιδιοτητα της.Οποτε τα λεγομενα της δεν εχουν την ιδια βαρυτητα!!!Συγγνωμη που τα λεω ετσι ωμα αλλα ειπαμε να μην χαιδευουμε αυτια.Να τα λεμε όπως είναι τα πραγματα θυμιζοντας πως εκφραζω την γνωμη μου και τα συμπερασματα μου από αυτά που εχω ζησει και από τον κοινωνικο μου περιγυρο.

3)οσο σεβεται η νυφη την πεθερα οφειλει και η πεθερα να σεβαστει τη νυφη.Οχι τιποτε άλλο αλλα γιατι αν συμβει το αντιθετο θα είναι σαν να μην σεβεται την επιλογη του παιδιου της,κατʼεπεκταση το παιδι της και κατά πολύ επεκταση τον ιδιο της τον εαυτο αφου είναι κομματι του παιδιου της.

4)σε ένα νέο πυρηνα (οικογενεια)πρεπει να ισχυουν παντα οι κανονες που οριζουν οι δυο συντροφοι και ουδείς εξω από αυτό τον πυρηνα.Με απλα λογια.Οταν το ζευγαρι είναι οκ μεταξυ του οι αλλοι επονται.Προτεραιοτητα εχει ο ένας για τον άλλον.Δεν ξεχναμε φυσικα μαμα-μπαμπα-αδελφια.Δεν φυτρωσαμε,αλλοιμονο.Αλλαααα,υπαρχει ένα τεραστιο αλλα.Ο ανθρωπος μας είναι δικη μας επιλογη, αντικατοπτριζει τον εαυτο μας και πρεπει να είναι προτεραιοτητα μας αφου εμεις επιλεξαμε να είναι ετσι.

5)το παιδι είναι απαγορευτικο να γινει μεσο για εδραιωση καταστασεων από τη μια η από την άλλη πλευρα.

6)το αρσενικο της περιπτωσης βρισκεται συνηθως στη μεση(εκτος και αν εξ αρχης εχει διαλεξει ποια πλευρα θα σπευσει να υπερασπισει πρωτα).Δεν είναι φυσικα δικαιο να αδικει μια από τις δυο πλευρες αλλα σημασια πρεπει να εχει η ηρεμια και η ασφαλεια του σπιτιου του.

Εν κατακλειδι υπο ιδανικες συνθηκες θα μπορουσαν νυφη και πεθερα να μεγαλουργησουν.Γιατι μην ξεχναμε τις λαικες ρήσεις «πισω από ένα σημαντικο αντρα υπαρχει παντα μια σπουδαια γυναικα» καθως και «μια γυναικα είναι εκεινη που η χτιζει η καταστρεφει ένα σπιτι»Φανταστειτε δυο γυναικες με ομονοια τι θα μπορουσαν να δημιουργησουν!!!!Υπο ιδανικες συνθηκες θα μπορουσαν να είναι συμμαχοι και όχι μονομαχοι.Καποιες φορες τραβαει το σχοινι η μια καποτε η άλλη.Σημασια εχει πως οι ισορροπιες χανονται και καλειτε παντα ο πιο ψυχραιμος και ηρεμος να γινει το εξιλαστήριο θυμα.

Ένα τελευταιο θελω να πω και αυτό είναι με βεβαιοτητα.Για όλα υπαρχει λυση.Ειλικρινα…

Χιλια συγγνωμη για το μεγαλο ποστ και αν σας κουρασα.

Ευχομαι να βοηθησα γιατι και εγω καποτε το χρειαστηκα και το βρηκα μονο μεσα από τον γλυκο μου αντρουλη.


OGsSp3.png

AQokp3.png

*********************************************

"...Ότι αγαπώ γεννιέται αδιάκοπα

Ότι αγαπώ βρίσκεται στην αρχή του πάντα..."

"...Οι άνθρωποι έχουν αστέρια που δεν είναι τα ίδια. Για κείνους που ταξιδεύουν, τ' αστέρια είναι οδηγοί. Για άλλους δεν είναι παρά μικρά φώτα. Μα όλα τούτα τ' αστέρια σωπαίνουν. Εσύ, θα έχεις αστέρια που κανείς άλλος δεν τα έχει ..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου την οποία ειλικρινά εκτιμώ. Οντως τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες. Εγώ για να μην σας κουράζω όλους ένα πράγμα θέλω να μου πείτε για να λυθεί η απορία?

Αξίζει τον κόπο είτε η μία είτε η άλλη πλευρά να τραβάει τόσο το σχοινί με κίνδυνο (α) να καταστραφεί ο γάμος (β) να διαρραγούν μόνιμα οι σχέσεις μεταξύ συγγενών (γ) να φορτίζονται όλοι με τρομερό στρες και άγχος κοκ. ??? Εγώ πάντα ότι πρόβλημα είχα το έλυνα άμεσα. Βλέπετε όμως τώρα δεν είμαι εγώ στη μέση. Είναι μάνα και νύφη. Εννοείται ότι αγαπώ την γυναίκα μου αλλά που θα πάει η βαλίτσα έτσι ρε παιδιά?

Και εντάξει συμφωνώ λύση προφανως και υπάρχει για όλα και είναι απλούστατη μάλιστα αλλά προυποθέτει και θέληση. Και εκεί δεν μπορώ να κάνω τίποτα..Πρέπει να θέλουν αμφότερες οι πλευρές να βρεθεί μια λύση. Μοναδιάστατες λύσεις σίγουρα θα οδηγήσουν σε περαιτέρω ρήξεις στην πορεια κοκ..

Και όπως λέω συνέχεια και στη γυναίκα μου, έχουμε μια ιερή αποστολή τώρα, να μεγαλώσουμε ένα μωράκι. Αυτό και μόνο θα έπρεπε να τους κάνει όλους να κάτσουν κάτω και να τα βρουν..Αλλά δυστυχώς οι άνθρωποι βάζουν πάντα το ΕΓΩ και τον ΕΓΩΙΣΜΟ τους πάνω από όλα...

Οπως είπα και στο προηγούμενο post μου Ο ΘΕΟΣ να βαλει το χεράκι του...

Σας ευχαριστώ και πάλι για τα μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου την οποία ειλικρινά εκτιμώ. Οντως τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες. Εγώ για να μην σας κουράζω όλους ένα πράγμα θέλω να μου πείτε για να λυθεί η απορία?

Αξίζει τον κόπο είτε η μία είτε η άλλη πλευρά να τραβάει τόσο το σχοινί με κίνδυνο (α) να καταστραφεί ο γάμος (β) να διαρραγούν μόνιμα οι σχέσεις μεταξύ συγγενών (γ) να φορτίζονται όλοι με τρομερό στρες και άγχος κοκ. ??? Εγώ πάντα ότι πρόβλημα είχα το έλυνα άμεσα. Βλέπετε όμως τώρα δεν είμαι εγώ στη μέση. Είναι μάνα και νύφη. Εννοείται ότι αγαπώ την γυναίκα μου αλλά που θα πάει η βαλίτσα έτσι ρε παιδιά?

Και εντάξει συμφωνώ λύση προφανως και υπάρχει για όλα και είναι απλούστατη μάλιστα αλλά προυποθέτει και θέληση. Και εκεί δεν μπορώ να κάνω τίποτα..Πρέπει να θέλουν αμφότερες οι πλευρές να βρεθεί μια λύση. Μοναδιάστατες λύσεις σίγουρα θα οδηγήσουν σε περαιτέρω ρήξεις στην πορεια κοκ..

Και όπως λέω συνέχεια και στη γυναίκα μου, έχουμε μια ιερή αποστολή τώρα, να μεγαλώσουμε ένα μωράκι. Αυτό και μόνο θα έπρεπε να τους κάνει όλους να κάτσουν κάτω και να τα βρουν..Αλλά δυστυχώς οι άνθρωποι βάζουν πάντα το ΕΓΩ και τον ΕΓΩΙΣΜΟ τους πάνω από όλα...

Οπως είπα και στο προηγούμενο post μου Ο ΘΕΟΣ να βαλει το χεράκι του...

Σας ευχαριστώ και πάλι για τα μηνύματα.

Παρακαλω και ευχομαι ολοψυχα να σταματησει η ταλαιπωρια σας γιατι περι αυτου προκειται και το γνωριζω δια ζωσης.

Για τα ερωτηματα σου σχετικα με το αν «Αξίζει τον κόπο είτε η μία είτε η άλλη πλευρά να τραβάει τόσο το σχοινί με κίνδυνο (α) να καταστραφεί ο γάμος (β) να διαρραγούν μόνιμα οι σχέσεις μεταξύ συγγενών (γ) να φορτίζονται όλοι με τρομερό στρες και άγχος κοκ. ???» η απαντηση είναι φυσικα και όχι για (α),(β)και (γ).Απο την άλλη υπο τετοιες συνθηκες η κοινη λογικη παραμεριζεται και τα δεδομενα διογκωνονται και από τις δυο ισως πλευρες.Με απλα λογια αν καποιος διηγουνταν στην μητερα ή στην συζυγο σου μια αναλογη περιπτωση μιας γειτονισας,μιας φιλης η αντιμετωπιση τους θα ηταν εντελως διαφορετικη αμφοτερα.Πιο λογικη ας πουμε.Τωρα όμως υπο το πρισμα του συναισθηματος οι αντιδρασεις είναι ανεξελεγκτες ισως ακομα και για τις ιδιες.Ισως δεν φανταζοντουσαν ποτε ειτε η μητερα σου ειτε και η συζυγος ότι θα ζουσαν αναλογες καταστασεις και φυσικα τωρα που καλουνται να τις αντιμετωπισουν ισως και να δρουν «σπασμωδικα».Και για να μην παρεξηγηθω,βαζω και τον εαυτο μου σε αυτό το «σπασμωδικα» διοτι και σε εμενα ετυχε αλλα τα εβαλα κατω και τα μετρησα.Εκανα την επιλογη μου,περναω υπεροχα,θελω την οικογενειακη μου γαληνη,την υγεια του συντροφου μου,την δικια μου και των ανθρωπων που αγαπω και με αγαπανε για αυτό που ειμαι,θελω να ζησω οσα χρονια μου αναλογουν με αγαπη και χαμογελο και όλα τα υπολοιπα με αφηνουν παγερα αδιαφορη.Ειμαι υπευθυνη για τον εαυτο μου και για κανενος αλλου εμπειριες,κομπλεξ και καταλοιπα που κουβαλαει και οπου βρει προσφορο εδαφος απλα τα «φτυνει».Σκληρυνα κατά τα λεγομενα απεναντι σε ανθρωπους που πληγωναν την οικογενειακη μου ευτυχια ,οποιο «τιτλο τιμης» και αν ειχαν αυτοι.Σκληρυνα κατα τα δικα μου δεδομενα τουλαχιστον γιατι αυτό απλα ονομαζεται «διαχωριζω αυτους που με αγαπουν απο αυτους που δεν αγαπουν ουτε ισως τον ιδιο τους τον εαυτο».Και εδώ είναι ισως το σημειο κλειδι.Κατα το ποσο καλα τα εχουμε με τον εαυτο μας για να απαιτουμε καλες σχεσεις με τους αλλους.Αυτες οι καταστασεις είναι σαν παραμορφωτικος καθρεφτης.Δεν υπαρχει σωστο και λαθος.Οι «σωστοι»μχειρισμοι είναι κατι σχετικο γιατι ακομα και ολοι μας να σου μεταφεραμε τις εμπειριες και το πώς το αντιμετωπισαμε αναλογες καταστασεις,η δικη σου περιπτωση είναι μοναδικη,όπως αλλωστε και για τον καθενα από εμας η δικη μας.Το πως σκεφτεσε εσυ(λογικα) δεν είναι απαραιτητο-υπο τις δεδομενες συνθηκες-να σκεφτετε ουτε η μητερα σου αλλα ουτε και η συζυγος.Υπερτερουν ο εγωισμος ισως και αλλα αρνητικα συναισθηματα που «τυφλωνουν».

Αν επαιρνες την συντροφο σου ένα ταξιδακι μονοι σας να μιλησετε?Να φλερταρετε και παλι?Να απομακρυνθειτε από την δίνη των προβληματων???

Αν εκανες μια αγκαλια τη μητερα σου να θυμηθει πως εισαι εκει και δεν υπαρχει λογος να ανησυχει???

Αλλα φυσικα και να ζητησεις και εσυ συναισθημα αυτή την φορα εκτος από το να δωσεις και καπου εκει να οριοθετησεις εξ αρχης τις καταστασεις???.Αν θελεις την γνωμη μου επιβεβαιωση ζητανε κατά καποιο τροπο και οι δυο πλευρες.


OGsSp3.png

AQokp3.png

*********************************************

"...Ότι αγαπώ γεννιέται αδιάκοπα

Ότι αγαπώ βρίσκεται στην αρχή του πάντα..."

"...Οι άνθρωποι έχουν αστέρια που δεν είναι τα ίδια. Για κείνους που ταξιδεύουν, τ' αστέρια είναι οδηγοί. Για άλλους δεν είναι παρά μικρά φώτα. Μα όλα τούτα τ' αστέρια σωπαίνουν. Εσύ, θα έχεις αστέρια που κανείς άλλος δεν τα έχει ..."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να πω κι εγω τα πρόβληματα που αντιμετωπίσω. Είμαι παντρεμένη 5 χρονια κι έχω ενα κοριτσάκι 3 ετών το οποίο ήρθε με εξωσωματικη λόγω προβλημάτων του συζύγου. Θα μου πείτε τι σημασία έχει ποιος είχε το πρόβλημα? θα καταλάβετε. Εγω είχα ενα διαμέρισμα, το είχε πάρει ο πατέρας μου ΠΡΙΝ αποφασίσουμε να παντρευτουμε. Ειναι σε ουδέτερη περιοχή αλλα πιο κοντά στους γονείς μου. Απο την πρωτη στιγμή άρχισε η πεθερά μου τη μουρμουρα γιατι έφυγε το παιδι(!) απο το ΣΠΙΤΙ (34 χρόνων άντρας). τέλος πάντων την εβδομάδα του γάμου η μαμα μου χειρουργηθηκε εκτακτως (δεν ήταν στο γάμο όπως καταλαβαίνετε) και μας ήρθε και η κεραμίδια..... ΚΑΡΚΙΝΟΣ. Το ξεπερνάμε. Εμφανίζεται το πρόβλημα της υπογονιμοτητας το αντιμετωπίζουμε οι δυο μας χωρίς να ξέρει κανείς τιποτα και γεννιέται η κορούλα μας. Συμφωνήσαμε με τον άντρα μου να της δώσουμε το όνομα της μαμάς μου μιας και δεν ξέραμε την εξέλιξη της υγείας της και ίσως δεν προλαβαίνε να δει άλλο εγγονακι. Σημειώνω οτι η πεθερά μου έχει αλλα 3 εγγόνια εκ των οποίων ενα αγόρι με το όνομα του πεθερας μου κι ενα κοριτσάκι το οποίο το έβγαλαν στο όνομα της μαμάς της πεθερας μου όπως κι επιθυμούσε η ίδια. Εγινε χαμός όταν της είπαμε για το όνομα. Της ζήτησα την ευχή της να κάνω άλλο ενα παιδάκι και να δώσω το όνομα της και μου είπε ΟΧΙ εγω θέλω το πρώτο. Ο πεθερας μου δεν ευχήθηκε στη μαμα μου στη βάφτιση, ούτε της μίλησε. Η μαμα μου όταν της είπαμε οτι θα δώσουμε στη μικρη το όνομα της μας ευχαρίστησε αλλα είπε μήπως να δίναμε το όνομα της συμπάθειας για να μην έχετε προβλήματα? τέτοιο μεγαλείο. Για να μη πολυ λογω το αποτέλεσμα ειναι οτι η μαμα μου έχει κάνει άπειρες χμθ και ακτινοβολίες και νοσηλείας και αλλο ενα χειρουργείο, τα πεθερικά μου ούτε που ρωτάνε τι κάνει. Εγω έχω κάνει άλλες δυο εξωσωματικες για να κάνω αλλο ενα παιδάκι και απέτυχαν και μου γυρνάει στο μυαλό η κουβέντα της πεθερας μου που δε μου έδωσε την ευχή της. Στον πεθερά μου δε μιλάω καθόλου, ούτε καλημέρα ούτε καλησπέρα. Το καλό ειναι οτι ο άντρας μη με καταλαβαίνει και με υποστηρίζει. Αλλα τα νεύρα μου ειναι κροσια.η μαμα μου πλέον ειναι στο τελευταίο στάδιο, περνάμε πολυ δύσκολα και ούτε με ρωτάνε τι κάνει...... ΔΕ ΘΈΛΩ ΝΑΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. Ελπίζω να μη σας κούρασα. Ευχαριστω πυ με ακουσατε


http://lilypie.com]IaRgp2.png

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να πω κι εγω τα πρόβληματα που αντιμετωπίσω. Είμαι παντρεμένη 5 χρονια κι έχω ενα κοριτσάκι 3 ετών το οποίο ήρθε με εξωσωματικη λόγω προβλημάτων του συζύγου. Θα μου πείτε τι σημασία έχει ποιος είχε το πρόβλημα? θα καταλάβετε. Εγω είχα ενα διαμέρισμα, το είχε πάρει ο πατέρας μου ΠΡΙΝ αποφασίσουμε να παντρευτουμε. Ειναι σε ουδέτερη περιοχή αλλα πιο κοντά στους γονείς μου. Απο την πρωτη στιγμή άρχισε η πεθερά μου τη μουρμουρα γιατι έφυγε το παιδι(!) απο το ΣΠΙΤΙ (34 χρόνων άντρας). τέλος πάντων την εβδομάδα του γάμου η μαμα μου χειρουργηθηκε εκτακτως (δεν ήταν στο γάμο όπως καταλαβαίνετε) και μας ήρθε και η κεραμίδια..... ΚΑΡΚΙΝΟΣ. Το ξεπερνάμε. Εμφανίζεται το πρόβλημα της υπογονιμοτητας το αντιμετωπίζουμε οι δυο μας χωρίς να ξέρει κανείς τιποτα και γεννιέται η κορούλα μας. Συμφωνήσαμε με τον άντρα μου να της δώσουμε το όνομα της μαμάς μου μιας και δεν ξέραμε την εξέλιξη της υγείας της και ίσως δεν προλαβαίνε να δει άλλο εγγονακι. Σημειώνω οτι η πεθερά μου έχει αλλα 3 εγγόνια εκ των οποίων ενα αγόρι με το όνομα του πεθερας μου κι ενα κοριτσάκι το οποίο το έβγαλαν στο όνομα της μαμάς της πεθερας μου όπως κι επιθυμούσε η ίδια. Εγινε χαμός όταν της είπαμε για το όνομα. Της ζήτησα την ευχή της να κάνω άλλο ενα παιδάκι και να δώσω το όνομα της και μου είπε ΟΧΙ εγω θέλω το πρώτο. Ο πεθερας μου δεν ευχήθηκε στη μαμα μου στη βάφτιση, ούτε της μίλησε. Η μαμα μου όταν της είπαμε οτι θα δώσουμε στη μικρη το όνομα της μας ευχαρίστησε αλλα είπε μήπως να δίναμε το όνομα της συμπάθειας για να μην έχετε προβλήματα? τέτοιο μεγαλείο. Για να μη πολυ λογω το αποτέλεσμα ειναι οτι η μαμα μου έχει κάνει άπειρες χμθ και ακτινοβολίες και νοσηλείας και αλλο ενα χειρουργείο, τα πεθερικά μου ούτε που ρωτάνε τι κάνει. Εγω έχω κάνει άλλες δυο εξωσωματικες για να κάνω αλλο ενα παιδάκι και απέτυχαν και μου γυρνάει στο μυαλό η κουβέντα της πεθερας μου που δε μου έδωσε την ευχή της. Στον πεθερά μου δε μιλάω καθόλου, ούτε καλημέρα ούτε καλησπέρα. Το καλό ειναι οτι ο άντρας μη με καταλαβαίνει και με υποστηρίζει. Αλλα τα νεύρα μου ειναι κροσια.η μαμα μου πλέον ειναι στο τελευταίο στάδιο, περνάμε πολυ δύσκολα και ούτε με ρωτάνε τι κάνει...... ΔΕ ΘΈΛΩ ΝΑΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. Ελπίζω να μη σας κούρασα. Ευχαριστω πυ με ακουσατε

Κοπέλα μου κατ'αρχήν εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά με την μητέρα σου και τον αγώνα της με αυτήν την παλιοαρρώστια.Να είστε γεροί και δυνατοί να σταθείτε δίπλα στην μανούλα σου σ'αυτές τις δύσκολες στιγμές.Για τα πεθερικά σου δεν μου βγαίνουν οι λέξεις.Δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους άνθρωποι συμπεριφέρονται μ'αυτόν τον τρόπο.Για μένα όσο έχεις τον άντρα σου δίπλα σου να σε στηρίζει,μην στεναχωριέσαι για τίποτα(όσον αφορά στα πεθερικά εννοώ).Ας τους να λένε και να κάνουν ό,τι θέλουν.Τα λόγια τους θα πέσουν στο κενό και αυτή η συμπεριφορά θα αξιολογηθεί όπως και να έχει.Και επειδή και εμείς αντιμετωπίζουμε θέμα υπογονιμότητας θέλω να σου δώσω τις πιο εγκάρδιες ευχές μου,για να αποκτήσετε και ένα νέο μωράκι.Μην χολοσκάς που η πεθερά δεν σου έδωσε την ευχή της.Δεν την χρειάζεστε από τέτοιους ανθρώπους.Να μείνεις ήρεμη για την μανούλα σου και για την νέα σου προσπάθεια να ξαναγίνεις μανούλα.Εξάλλου αυτό θα θέλει και η μαμά σου.Ελπίζω σύντομα να καρποφορήσουν οι προσπάθειες σας και να έρθει και ένα νέο μέλος στην οικογένειά σας.Όσο για την μαμά σου εύχομαι δύναμη και κουράγιο να σας δίνει ο Θεός να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μελπομένη καλημέρα,

Ευχομαι η υγεία της μητέρας σου να καλυτερέψει και να διαψέυσει τους γιατρούς.

Μην βασανίζεσαι με τη σκέψη ότι δεν μένεις έγκυος επειδη δεν έδωσε την ευχή της η πεθερά σου.

Ευχες από μικρόψυχους και άδικους ανθρώπους δεν πιάνουν.

Απλά είσαι αρκετά στρεσαρισμένη με το θέμα της μητέρας σου και με την προσπάθεια να πετύχει μια νέα εξωσωματική και όλο αυτό επιβαρύνει την κατάσταση.

Η γνωμη μου είναι να μην ξαναασχοληθείς με τα πεθερικά σου και όταν καποια στιγμλη καταλάβουν το λάθος τους και την απαίσια συμπερίφορά τους, τότε κάνε μία συζήτηση μαζί τους και δώστους να καταλάβουν ότι αυτή τν συμπεριφορά τους δεν προκειται να την συγχωρήσεις ποτέ, όσα χρόνια κι αν περάσουν κι ακόμη αν μιλήσετε και ξανά έρθετε κοντά, αυτό θα είναι ένα αγκάθι στην καρδιά σου που θα βαραίνει την σχέση σας.

Σου ευχομαι γρήγορα να αποκτήσεις το μωράκι που επιθυμείς και όλα να πάνε καλά με την μητέρα σου

Link to comment
Share on other sites

Jimmy καλημέρα,

Σταμάτα να βασανίζεσαι. Από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρουν πεθερά και νύφη. Ίσως σε βάθος χρόνου, κάτι μπορεί να γίνει. Άμεσα όμως δεν το βλέπω.

Αν θέλεις τη γνώμη μου, σταμάτα να κάνεις τον πυροσβέστη και άστες.

Κοίταξε να είσαι εσύ καλά με την γυναίκα σου και τό παιδί σου και να βρείτε την ηρεμία στο σπίτι σας. εξήγησε το δικό σου θέλω και την δική σου ανάγκη που είναι να βλέπει το παιδί και τους άλλους παππούδες/συγγενείς για να αποκτάει μία ισορροπημένη παιδική ηλικία. Πάντα ήρεμα, πολιτισμένα και με επιχειρήματα να γίνονται οι συζητήσεις σας.

Όσο για τη μαμά σου, σου το ξανά έγραψα, κόψε της την όποια συζητηση έχει σχετικά με την γυναίκα σου. Και πίστεψε με, αυτό που σου είπε ότι δεν θέλει να σε βλέπει γιατί στενοχωριέται, το είπε για να σε εκβιάσει κατά καποιο τρόπο. Όταν δει ότι δεν πιάνει αυτή η τακτική, θα αλλάξει και θα γυρίσει τροπάρι.

Ευχομαι σύντομα να μπεις μέσα και να μας γράψεις ότι όλα πια πηγαίνουν καλά μέσα στο σπίτι σας.

Link to comment
Share on other sites

jimmy....δε σε ξερω προσωπικα κ ουτε βεβαια τη γυναικα σου..διαβασα τα ποστ σου...το προβλημα,για μενα,βρισκεται σε σενα κ στη γυναικα σου..δεν μπορειται να επικοινωνησεται,δε θα πω ποιος φταιει,για μενα κ οι δυο...κ πρωτος εσυ..δε μπορω να πω ομως οτι δεν προσπαθησες να διορθωσεις τα οποιοα προβληματα με τη γυναικα σου,το οτι πηγατε σε αλλο σπιτι ηταν πολυ σημαντικο απο τη μερια σου κ δυστυχως δεν ειδα η γυναικα σου να το εξελαβε ετσι...βασικα,εγω αυτο που βλεπω συνεχως απο αυτα που γραφεις ειναι μια λαθος επικοινωνια μεταξυ σας,για να μη πω οτι αυτο σας κανει να μην εχετε αγαπη κ σεβασμο μεταξυ σας κ στα θελω που εχει ο καθενας σας..κ το βλεπω εντονα κ απο τη γυναικα σου...καπου λες για συμβουλο γαμου,τι εγινε με αυτο?να ξερεις.οτι ολα ξεκινουν κ τελειωνουν με εσας τους δυο,με κανεναν αλλον,εσεις σαν ζευγαρι εχετε το θεμα..κ θυμαμαι λες στην αρχη οτι ησασταν ταιριαστοι κ τρισευτυχισμενοι...απο προσωπικη εμπειρια κ μιλαω ως χωρισμενη πλεον,εχω να πω οτι ειμαστε καλα οταν δεν υπαρχουν προβληματα η ευθυνες η κατι που να μας πιεζει,κ νομιζουμε ολα καλα..οταν λοιπον ερχονται αυτα,τα ζευγαρια που οι βασεις δεν ειναι καλες...ειτε μαλωνουν συνεχως,ειτε ειναι δυστιχισμενοι,ειτε δυσαρεστημενοι,ειτε χωριζουν..ανηκω κ γω στη κατηγορια αυτη βεβαια,δυστυχως...η γυναικα σου ειναι απολυτη,κ αυτο που δε μαρεσει καθολου ειναι το θεμα της υστεριας..για σκεψου κ θυμισου λιγο...σου ειχε δειξει σημαδια πριν?πολλα πραγματα που ειπες δε μου αρεσαν για το χαρακτηρα της κ δεν ειδα το σημαντικοτερο...αγαπη...οπως βεβαια κ σε σενα..σε νοιαζει να φυγεις απο αυυτη τη κατασταση,να ηρεμησουν τα πραγματα για να μη νιωθεις αλλο ετσι,κ το καταλαβαινω αυτο πραγματικα,αλλα δε ξερω ποσο βοηθαει,καταλαβαινεις τι λεω?προσωπικα,πιστευω οτι η σχεση σας,εχει χαλασει κ αυτο θα βγαινει μπροστα σας,θες να κρατησεις εναν γαμο,αλλα πρεπει πρωτα να κρατησεις τη σχεση,αλλιως απο οτι σε εχω πιασει,δε θα εισαι ποτε ευχαριστημενος..αυτα παθαινουμε οι πιο συναισθηματικοι,κ καποιες φορες πληρωνουμε το τιμημα..απο κει κ περα,η το δεχεσαι ως ντε φακτο η προχωρας...σορυ αν σου μιλαω καπως,αλλα επειδη κ εγω βρεθηκα σε αναλογη θεση,με διαφορετικα προβληματα,χωρισα,αφου προσπαθησα,κ τωρα ειμαι μια γυνααικα31χρ με τριδυμα κ πια ξερω οτι οταν δεν υπαρχουν οι βασεις,οταν παραμενεις,εισαι δυστιχισμενος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Νάνσυ,

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου και το εκτιμώ ιδιαιτέρως. Ετσι είναι τα πράγματα όντως. Εγώ βλέπω εδώ και πολύ καιρό ότι τα θέλω τα δικά μου και της γυναίκας μου δεν συμπίπτουν. Εγώ θέλω μια υγιή ζωή μέσα στο γάμο και στον κοινωνικό μου περίγυρο και έχω φτύσει αίμα για αυτό. Εχω κάνει τα αδύνατα δυνατά. Προσπάθησα με ΟΛΟΥΣ τους τρόπους να της δείξω την ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΠΡΟΘΕΣΗ για να στηρίξω τον γάμο μας - ΑΛΛΑΞΑ ΣΠΙΤΙ το σημαντικότερο. ΑΥΤΗ ΤΙ ΕΚΑΝΕ?? Να σου πω εγώ ? ΤΙΠΟΤΑ αλλο εκτός από το να με πιέζει, να μην αφήνει να δουν το παιδί οι δικοί μου, να με αποκόβει από την οικογένεια μου κλπ. Και μετά απορεί γιατί φέρομαι έτσι?? Είναι δυνατόν να κάνω και χαρούλες δηλ,. μετά από όλα αυτά?? Τι φανταζόταν? Οτι θα με έχει υποχείριο της? Λυπάμαι που θα το πω αλλά εγώ δεν είμαι ευτυχισμένος σε αυτό το γάμο πλεον και το θεωρώ δεδομένο ότι θα πάρω την απόφαση πολύ σύντομα να χωρίσουμε μια και καλή. Και πιστεύω ειλικρινά ότι έτσι θα είναι καλύτερα και για τους 2. Δεν μπορώ να πιέζω συνεχώς τον άνθρωπο μου να καταλάβει ποιος είμαι και τι θέλω. Δεν μπορώ να της επιβάλλω να δεχτεί τους δικούς μου ανθρώπους. Αλλά δεν δέχομαι και εγώ να ζω έτσι. Εχω φανταστεί αλλιώς την ζωή μου. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΩ. Αν θελει να είναι απόλυτη ας είναι με τον εαυτό της. Οχι με μένα. Εγώ δεν θα πεθάνω για αυτή. Η οικογένεια μου ολόκληρη μου φωνάζει να πάρω μια απόφαση σύντομα και να μην χάνω άλλο χρόνο. Δεν μπορώ άλλο να ζω μακριά από όλους και να κλειστώ σε 4 τοίχους όπως θέλει αυτή. Η κοπέλα τα θέλει όλα ΜΟΝΑ ΖΥΓΑ δικά της..Τι νομιζε ότι υπάρχουν ηλίθιοι σήμερα? Οπως είπες δεν με ξέρεις Νάνσυ αλλά αν με γνώριζες θα καταλάβαινες με την μία τη άνθρωπος είμαι, ξηγημένος, ΑΝΤΡΑΣ και σπαθί σε ότι κάνω. Και δυστυχώς αυτή κρύβεται πίσω από το δάχτυλο της. ΔΕν λυπάμαι για τίποτα και δεν μετανιώνω για τίποτα. Εκανα ότι μου έλεγε η καρδιά μου πάντα. Και η καρδιά μου τώρα ΦΩΝΑΖΕΙ να φύγω μακριά. Για το ΚΑΛΟ Μου και το καλό όλων. Η ζωή έτσι είναι. ΔΕν μπορούμε να κόβουμε την ροή των πραγμάτων. Δεν μπορεί να φέρω εγώ τον κόσμο ανάποδα για να κάνω τα χατίρια της γυναίκας μου. Η κοπέλα προφανώς έχει άλλα βιώματα και θέλει άλλα πράγματα απο μένα. Κανένα πρόβλημα. Ας πάει να τα βρει αλλού.ΒΑΡΕΘΗΚΑ, ΑΗΔΙΑΣΑ να κοροιδεύω τον εαυτό μου ότι δήθεν είμαι ευτυχισμένος. Οχι δεν είμαι καθόλου ευτυχισμένος και αυτό πρόκειται να αλλάξει ΑΜΕΣΑ. Δεν χρειάζομαι συμβούλους, δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο από το να ακούσω μόνο έναν. ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ. Αυτή δεν έκανε ποτέ λάθος.

Οσο για την γυναίκα μου, ξέρεις το πρόβλημα δεν είναι μόνο η ίδια. Είναι και η μάνα της που την σιγοντάρει. Της βάζει λόγια και μου πιπιλάει εμένα το μυαλό μετά. Της είχα μιλήσει ΄καποτε και της το είπα αυτό. Δεν με άκουσε. Δεν είπε τίποτα στην κόρη της. Μα τι νόμιζε? Οτι θα ζήσω σε μια φυλακή για πάντα? Τώρα που είμαι ΘΗΡΙΟ ανήμερο, ποιος θα με κλείσει σε κλουβί? ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΙΑ..

Σας ευχαριστώ όλους και όλες για τις συμβουλές σας. Ξέρω ότι έκανα ότι μπορούσα. ΠΑΛΕΨΑ με όλες μου τις δυνάμεις. Αλλά δεν βλέπω ΦΩΣ στο τούνελ.

Δυστυχώς δεν αλλάζουν οι άνθρωποι. Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι και να φτιάξω τα πράγματα ΑΛΛΑ 1) Δεν έχω άλλη υπομονή και 2) Ξέρω ότι αργά ή γρήγορα η κατάσταση θα φτάσει στα απόλυτα ΑΚΡΑ αν δεν κάνω κάτι δραστικό.

Θα ξεκινήσω λοιπόν από το ΜΗΔΕΝ πάλι και το μόνο που υπόσχομαι στον εαυτό μου είναι να βρίσκομαι ΔΙΠΛΑ στο παιδί μου ΠΑΝΤΑ. Μόνο αυτό. Για όλους τους άλλους ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ ΠΙΑ. Ηδη έχω αρχίσει και μυρίζω τον άνεμο αυτό της αλλαγής και της ελευθερίας και ειλικρινά νιώθω ότι τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.

Αναγκαστικές λύσεις δεν υπάρχουν στην ζωή κορίτσια. Και η ζωή δεν περνάει έτσι με τίποτα..

Αυτά και σας ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

πωπω πολύ δυναμικό το ποστ!

Είσαι χείμαρος!

Αν νιώθεις ότι αυτό θα είναι καλύτερο για σένα κάντο.

Μην υποχωρήσεις όμως στο θέμα του παιδιού.

Να το βλέπεις και εννοείται να το παίρνεις και να το πηγαίνεις όπου θες.

Τόσο καιρό έριχνα δίκαιο στη γυναίκα σου, αλλά καταλαβαίνω πώς είναι και λίγο υστερική.

Σου εύχομαι λοιπόν τα καλύτερα να έρθουν σύντομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...