Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

Μονη κ εγκυος


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα σε ολα ταπαιδια του φορουμ..Ειμαι καινουργια στο σιτε..Δε ξερω αλλα ειναι πρωτογνωρα αυτα που μου συμβαινουν..Ειμαι νιοπαντρη και 2 μηνων εγκυος..Ο αντρας μου μετα το γαμο αλλαξε πολυ και τι εννοω εννοω οτι επειδη ζουσαμε σε μια μεζονετα ακριβη(δικη του)ειχε την απαιτηση να του σκαω 300 ευρω το μηνα και καλα για τη συντηρηση.Στα μικροεξοδα δεν ειχα αντιρρηση δηλ εβαζα λεφτα αλλα τωρα να δινω και 300 ευρω το μηνα δηλ 3000 και το χρονο παει πολυ.Μη σας τα πολυλογω επηλθε η ρηξη στις σχεσεις μας γιατι εγω και δικη μου περουσια εχω και φυσικα πολλα εξοδα.την μεζονετα δεν την αποκτησαμε μαζι..σε ενα καυγα μο ειπε να φυγω και ειμαι στο πατρικο μου τωρα..ειναι μερες τωρα που δ μιλαμε και ειμαι κ εγκυος.ειμαι χαλια ψυχολογικα.Να φανταστειτε ειχαμε ραντεβου με το ιατρο και αντι να ρθει να με παρει απ το σπιτι μου στελνει ενα ψυχρο ,μηνυμα ου τυπου ''πες μου ωρα μερεος ,οροφο και τηλ γυναικολογου ευχαριστω''φυσικα δεν απαντησα αλλα νιωθω χαλια απ την απουσια του,,σκεφτομαι πως θα φερω στον κοσμο ενα μωρο..εχουν γινει τοσσα πολλα που απ τη μερια μου δε θελω να τα ξαναβρω αλλα νιωθω μονη ρε γμτ.Βεβαια εχω την οικογενεια μου αλλα...Αυτη θα επρεπε να ειναι και η καλητερη περιοδος της ζωης μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη εχετε διαφορετικα ταμεια?απ οτι καταλαβα δεν εργαζεσαι αλλα εχεις καποια εισοδηματα.τι εννοεις να τους δινεις 300 ε το μηνα?τα υπολοιπα λεφτα τα κρατας εσυ για σενα κ εκεινος τα δικα του?βοηθησε με να καταλαβω λιγο γιατι μπερδευτηκα


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν παντευτηκαμε συμφωνησαμε οτι εγω θα συνεισφερω στα μικροεξοδα μου,στο ρευμα μου,στο πετραιλαιο παντου..Δεν συμφωνησαμε να πληρωνω και την συντηρηση του σπιτιου εγω δεν ηθελα δηλ και αμεσως μετα το γαμο μου λεει τα λεφτα δε φτανουν πρεπει να δινεις 300 ευρω το μηνα για συντηρηση του σπιτιου!!!φυσικα δε δεχτηκα γιατι 1)ειναι σπιτι που δεν το αποκτησαμε μαζι 2)δεν ειναι σωστο να πληρωνω εγω,εχω τη δικη μου περιουσια σπιτια δηλ και δε του ζητησα φραγκο.3)αν αυριο μεθαυριο με διωξει κ εχω βαλει λεφτα στο σπιτι δε θα μαι κοροοδι θα ειμαι..το σπιτι αυτο εχει πολλα εξοδο,πιανεται σαν τεκμηριο αλλα δε φταιω εγω γι'αυτο αν ο αντρας μου ηθελε τετοιο σπιτι.και μου λεει μετα αφου δε δεχομαι παμε να μεινουμε σε ενοικιο μισα μισα..στο ενοικιο πως θα εχει τα λεφτα να πληρωνει?απλα το εκανε για να με πιεσει..εγω δουλευω εχω δικο μου μαγαζι και τωρα που ειμαι εγκυος το εχει αναλαβει ο πατερας μου..

Link to comment
Share on other sites

ξερεις κατι?ολο αυτο ακουγεται συνεταιρισμος κ οχι γαμος.δλδ σε ολα τα αλλα εισαστε ενταξει κ δεν τα βρισκεται στα οικονομικα?κ με τα εξοδα του παιδιου τι θα κανετε?αν εσυ αυριο θες να στειλεις το παιδι αγγλικα γαλλικα πιανο κ ο συζηγος δεν συμφωνει θα το στειλεις με τα δικα σου εξοδα του αρεσει δεν του αρεσει?μηπως πρεπει να ξανασκεφτειτε την αρχικη σας ιδεα οτι δικο μου δικο μου κ οτι δικο σου δικο σου?εισαστε οικογενεια κ σε μια οικογενεια δεν υπαρχουν αυτα.ειναι κριμα να χαλιεστε για τα χρηματα(που υπαρχουν απ οτι φανεται)ενω μπορειτε να ζησετε μια ανετη ζωη με το παιδι που περιμενετε.


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την matilnta...δεν είναι συνεταιρισμός! Γιατί δεν συμφωνείτε να βάζετε ένα σεβαστό ποσό κάθε μήνα στο κοινό σας ταμείο και απο αυτό να χαλάτε για το σπίτι, σούπερ μάρκετ, εξόδους, λογαριασμούς! Τα υπόλοιπα δικά σας στην άκρη....αν και δεν συμφωνώ με τα ξεχωριστά ταμεία!

Εγώ ξέρω ότι όσα βγάζει ο καθένας μπαίνουν σε κοινό λογαριασμό για το συμφέρον της οικογένειας και των παιδιών....τώρα άλλες πρακτικές (επειδή τις έχω δει σε φίλους) δεν βοηθάνε και φέρνουν συγκρούσεις.....δεν μπορείς να κοστολογείς τις ανάγκες μιας οικογένειας....

Ειδικά αργότερα με το παιδί, τι θα λέτε, εγώ αγόρασα την κούνια πάρε εσύ το καρότσι και είμαστε πάτσι???

Καθήστε και συζητήστε....αποφασίστε να έχετε ένα κοινό ταμείο και να βάζει ο καθένας σας απο ένα κοινό ποσό ανάλογα με τα έξοδα του μήνα σας π.χ. 500 ευρώ ο ένας 500 ευρώ και ο άλλος και απο αυτά θα χαλάτε μέσα στον μήνα....τώρα για επιπλέον έξοδα θα το συζητάτε αν αξίζει να χαλάσετε λεφτά και πως θα τα ξοδέψετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν μου λες ρε κοπελια πλάκα μας κάνεις??

όταν παντρευεσαι σημαίνει πως κάνεις οικογένεια.. ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ..

δεν έχεις ουτε ξεχωρω πορτοφόλι (εκτος αν δουλευεις και θες να κρατας ένα ποσοστο των χρηματων που βγάζεις για τα εξοδα σου πχ καλλυντικα κρεμες ρουχα κομμωτηρια) , δεν πληρώνεις νοικια σε δικο του σπιτι γιατι δεν είναι πλεον δικο του ειναι δικο ΣΑΣ!!! Εγω μένω στο σπιτι που εχτισε ο αντρας μου αλλά αν μου ελεγε να πληρωνω νοικια θα του έλεγα να πάει απο εκεί που ήρθε όχι γιατι δεν ήταν αυτή η συμφωνια (στις σχέσεις δεν υπάρχουν συμφωνίες) αλλά γιατί στο σπιτι που θα ζήσω τα επόμενα χρόνια της ζωης μου θέλω να το νιωθω ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ!! και μην μου πεις αν χωρισεις τι γίνεται γιατι δεν παντρευεσαι έχοντας στο μυαλλο σου να χωρίσεις και επειδή ο χωρισμός ειναι η εύκολη λύση.

αν θες την γνωμη μου την ειλικρινη μου γνωμη όπως δοιαβασα εγώ τα πραγματα ο τυπος ειναι προικοθηρας και εσυ απλά έψαχνες να παντρευτεις δεν ξέρω για ποιο λόγο ίσως φοβουσαν πως σε πήραν τα χρόνια και έπεσες στον πρώτο τυχόντα..

ο γαμος δεν είναι μπουζουκια ούτε αρτσι μπουρτσι και λολας.

ειναι μια σοβαρή υπόθεση!

απο ότι καταλαβαινω χρήματα έχεις και πιστευω πως μπορεις να μεγαλώσεις και ανετα το παιδί σου μονη σου.

στα γράφω όλα με την καλυτερη πρόθεση και για να καταλαβεις πως ο αντρας σου σου λεει μα..κιες και ότι απλά δεν ήταν έτοιμος για οικογενεια .!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια στο οικονομικο εχουμε λυσει καποια θεματα οσον αφορα μικροεξοδα δηλ βαζουμε μισα το σουπερμαρκετ,κ οτι χρειαζομαστε..οπως σας ειπα και πιο πριν δε μπορει να μπει απ τη μερια μου τουλαχιστον κοινο ταμειο γιατι ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και οτι βγαζω δε μπαινει στη τσεπη μου.εχω τεβε,φπα,ρευματα,ενοικια,αγορα προιοντων.δηλ αν βαλουμε κοινο ταμειο ξερεις τι θα γινει?θα πρεπει να του αναφερει καθε λιγο και λιγακι οτι πρεπει να παρω απ το κοινο μας ταμει π.χ 400 για αγορες εμπορευματων..αυτη τη δουλεια θα κανω??ειναι δικη μου δουλεια και πρεπει ενα μερος των χρηματων να το κραταω για την επιβιωση της επιχειρησης..και φυσικα ενα μερος των χρηματων το δινω αλλα ενα αλλο μερος ειναι για την επιχειρηση.εγω απλα πιστευω οτι ειναι τσιγγουνης..και εχετε δικιο..κ εχει αδυναμια στο σπιτι του..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τα οικονομικά τα χωρίζουμε σε «κοινά έξοδα» (πάγια έξοδα σπιτιού , αγορές οικιακού εξοπλισμού , οτιδήποτε αφορά το παιδί) και «προσωπικά έξοδα» που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του (εγώ καλλυντικά , ο καθένας τα ρούχα του , τα έξοδα για το αυτοκίνητο του κλπ).

Μένουμε σε σπίτι που είναι δικό μου , και υπάρχει και ένα σπίτι του άντρα μου στο χωριό του , το οποίο το ανακαινίσαμε και το εξοπλίσαμε από κοινού.

Κάθε μήνα βγάζω λογαριασμό και του ζητάω το μερίδιο που του αναλογεί από τα κοινά έξοδα για να πληρώνω τους λογαριασμούς μας . Έτσι ο καθένας έχει το «ταμείο» του και έλεγχο των οικονομικών του. Αυτό δε σημαίνει ότι πχ αν βγούμε έξω θα βγάλουμε 2 πορτοφόλια για να πληρώσουμε , θα πληρώσει όποιος κρατάει λεφτά.

Σε αγορές εξοπλισμού για το σπίτι , θα τις αποφασίσουμε μαζί , μετά από συζήτηση .Γενικά ότι θα βαρύνει το κοινό ταμείο το συζητάμε. Και γενικά ο σκοπός είναι ότι βγάζουμε να το βάζουμε στο σπίτι μας , ο καθένας όπως και όσο μπορέι να συνεισφέρει.

Πχ στη φάση αυτή που ο άντρας μου πρέπει να αλλάξει λάστιχα στο αυτοκίντητο του θα τα πληρώσει μόνος του , αλλά εγώ υποσχέθηκα να αγοράσω ένα μίνι πληντήριο πιάτων για το σπίτι στο χωριό. Αυτό δε σημαίνει ότι έχω σημειώσει τι έχω αγοράσει εγώ και τι ο άντρας μου κι αν μια μέρα χωρίσουμε να θυμηθώ να πάρω μαζί μου τα «δικά μου πράγματα».

Για την περίπτωση σας αυτό που θα πρότεινα είναι τα επαγγελματικά έξοδα του καθενός να τα διαχειρίζεστε μόνοι σας , ενώ τα έξοδα του σπιτιού σας από κοινού. Δεν καταλαβαίνω τι θα πει «θέλω 300 ? κάθε μήνα για συντήρηση σπιτιού», ούτε έχω σκεφτεί να ζητήσω από τον άντρα μου «ενοίκιο» διότι θα έπρεπε να του πληρώνω κι εγώ «ενοίκιο» το καλοκαίρι που πάμε χωριό για διακοπές...

Link to comment
Share on other sites

Κριμα!Θα σου απαντησω με κατι που μου ελεγε η γιαγια μου.

Καποτε τα ντουλαπια της κουζινας μας ηταν αδεια και δεν ειχαμε τι να φαμε,και ομως κατι βρησκαμε.Τωρα ειναι γεματα και παλι δεν εχουμε τι να φαμε,γιατι το ενας μας ξινιζει,το αλλο μας βρωμαει!

ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ,ΕΡΩΤΙΚΗ ΕΧΕΤΕ.ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΣΤΕ,ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ,ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΖΩ?


jN12p3.png

Την πάσαν ελπίδα μας,είς σε ανατίθεμεν,Μήτερ του Θεού,φύλαξον μας υπό την σκέπη σου...

Link to comment
Share on other sites

Κριμα!Θα σου απαντησω με κατι που μου ελεγε η γιαγια μου.

Καποτε τα ντουλαπια της κουζινας μας ηταν αδεια και δεν ειχαμε τι να φαμε,και ομως κατι βρησκαμε.Τωρα ειναι γεματα και παλι δεν εχουμε τι να φαμε,γιατι το ενας μας ξινιζει,το αλλο μας βρωμαει!

ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΧΕΣΗ,ΕΡΩΤΙΚΗ ΕΧΕΤΕ.ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΣΤΕ,ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ,ΣΕ ΠΟΙΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΖΩ?

σωστη!!:D:D:D:D


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειλικρινά διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα μνμτα σου και δεν μπορώ να καταλάβω... τι σχέση είναι αυτή που έχετε με το "σύζυγό" σου? Και το σύζυγος το βάζω μέσα σε εισαγωγικά γιατί η ετυμολογία της λέξης είναι συν+ζυγός, αυτοί που σηκώνουν μαζί τον ζυγό, τα "βάρη" της οικογένειας, κάτι που δε γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Χρήματα, ταμεία, η τσέπη σου και η τσέπη του, δικά σου και δικά του, οικονομικοί διακανονισμοί, κανονικός συνεταιρισμός που λέει και μια κοπέλα παραπάνω. Τον χαρακτηρίζεις και τσιγκούνη (!!!) ενώ εγώ βλέπω τσιγκουνιά και των δυο σας σε πολύ ουσιώδη συναισθήματα για μια σχέση. Αγάπη, σύμπνοια, κοινή πορεία. Είστε σε διάσταση και δεν βλέπω από κανένα μνμ σου να πονάς για τη σχέση σας που καταστρέφεται με τη στάση σας, για το μωράκι σου που οι γονείς του χωρίζουν ταμεία όταν θα έπρεπε να είναι μαζί, να το αντικρίσουν στην πρώτη του φωτογραφία, να ακούσουν τον χτύπο της καρδιάς του και να κλάψουν μαζί από συγκίνηση, να κάνουν μαζί όνειρα για την οικογένειά που θα δημιουργήσουν. Σωτηρία δεν υπάρχει αν δεν αλλάξετε κι οι δυο στάση κι από όσα γράφεις φαίνεται ότι κι οι δυο σας πάνω από την αγάπη σας και το "εμείς", βάζετε το "εγώ" και την τσέπη σας, οπότε και να τα ξαναβρείτε κάποια στιγμή θα τα ξαναχάσετε. Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

εχω κ εγω στο περιβαλλον μου ενα ζευγαρι που εχει τα οικονομικα του χωρισμενα περιεργα κατ εμε,δηλαδη ο ενας χρωσταει στον αλλο και τα χρεη του ενος ειναι μονο δικα του κλπ.θεωρω οτι οταν αποφασιζεις να παντρευτεις οφειλεις να μοιραζεσαι τα παντα,πλουτη χρεη σπιτια αυτοκινητα δουλειες κλπ.αλλιως χωριο δεν γινεται ,καποια στιγμη θα σκασει βομβα.σε σενα εσκασε νωρις...μαλλον.κοιτα καλη μου να παρεις τον αντρα σου με το καλο ,να τα βαλετε κατω να τα συζητησετε,να δειτε τι μπορειτε να κανετε να σωσετε το γαμο σας,αν χρειαζετε δειτε και συμβουλο γαμου και συμβουλο οικονομικων.ποτε δεν φταιε μονο ο ενας,ισως και η δικη σου σταση με την δουλεια σου που την εχεις απ εξω απ οτι καταλαβα να τον ωθησε σε τετοια συμπεριφορα.μοιραστε τα ολα απο κοινου για χαρη του παιδιου σας και την υγεια της σχεσης σας.ειναι κριμα να χαλανε σπιτια για τεοιους λογους,αλλαξτε πραγματικα τροπο σκεψης και ενωθειτε γιατι χανετε πολυτιμες στιγμες της οικογενειας σας.κ εγω που σου γραφω χωρις να θελω να σου κανω την εξυπνη ,απλα σου λεω τη γνωμη μου,ζω στο σπιττι του αντρα μου ,δεν εχω δικο μου,και ομως νοιαζομαι περισσοτερο γι αυτο απο τον ιδιο...!!!αν με χωρισει σιγαααα το σπιτι θα με σωσει???ετσι το βλεπω εγω και κοιταω να περναμε οσο καλυτερα μπορουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολα ταπαιδια του φορουμ..Ειμαι καινουργια στο σιτε..Δε ξερω αλλα ειναι πρωτογνωρα αυτα που μου συμβαινουν..Ειμαι νιοπαντρη και 2 μηνων εγκυος..Ο αντρας μου μετα το γαμο αλλαξε πολυ και τι εννοω εννοω οτι επειδη ζουσαμε σε μια μεζονετα ακριβη(δικη του)ειχε την απαιτηση να του σκαω 300 ευρω το μηνα και καλα για τη συντηρηση.Στα μικροεξοδα δεν ειχα αντιρρηση δηλ εβαζα λεφτα αλλα τωρα να δινω και 300 ευρω το μηνα δηλ 3000 και το χρονο παει πολυ.

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς σε έχει ενοχλήσει, το ότι σου ζητάει να συνεισφέρεις στα έξοδα συντήρησης του σπιτιού στο οποίο ζείτε και οι δύο ή το ποσό το ίδιο; Σου φαίνονται πολλά τα 300 και θα ήθελες να συνεισφέρεις λιγότερα, ας πούμε 200 ή 150? Ή απλά δεν θα ήθελες να συνεισφέρεις καθόλου;

Νομίζω ότι από τη στιγμή που συγκατοικείτε είναι λογικό να βάζετε χρήματα και οι δύο στο σπίτι γιατί οι φθορές κλπ γίνονται και από τους δύο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...