Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μονη κ εγκυος


Recommended Posts

Βρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα αποτι ξερω εγω τουλαχιστον οταν 2 ανθρωποι παντρευονται,κανουν οικογενεια γινονται ενα στην ουσια δεν καταλαβαινω πως γινεται να υπαρχουν 2 ταμεια σε ενα σπιτι :confused: Συγνωμη κιολας αλλα αν ειναι ετσι τοτε οσες η οσοι ειναι ανεροι αυτοι την στιγμη σε συτους τους δυσκολους καιρους που διανειουμε να κοιταξουν να παρουν κανα δανειο να ξεχρεωσουν τον συζυγο η την συζηγο..ελεος δηλαδη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα αποτι ξερω εγω τουλαχιστον οταν 2 ανθρωποι παντρευονται,κανουν οικογενεια γινονται ενα στην ουσια δεν καταλαβαινω πως γινεται να υπαρχουν 2 ταμεια σε ενα σπιτι :confused: Συγνωμη κιολας αλλα αν ειναι ετσι τοτε οσες η οσοι ειναι ανεροι αυτοι την στιγμη σε συτους τους δυσκολους καιρους που διανειουμε να κοιταξουν να παρουν κανα δανειο να ξεχρεωσουν τον συζυγο η την συζηγο..ελεος δηλαδη!!!

Κοίτα, πες τα δύο ταμεία είναι ένα σύστημα που υιοθετεί το ζευγάρι, όπως βολεύεται ο καθένας! Μπορεί κι εγώ αν πέρναμε 3.000 ? ο καθένας το μήνα, να κράταγα ένα χιλιάρικο σε προσωπικό μου λογαριασμό για σπα, δεν ξέρω!

Απλά στο γάμο και πρακτικά και σύμφωνα με το νόμο, ο καθένας συνεισφέρει ανάλογα με τις δυνάμεις του, αυτό γίνεται στην πραγματικότητα και με το κοινό ταμείο : "τόσα βγάζω, τόσα μπορώ να προσφέρω". Αν κάποιος από τους δύο είναι άνεργος προφανώς δεν εχει τη δυνατότητα να προσφέρει, σιγά μην τον κυνηγάει ο άλλος με τα εξώδικα! Αυτό που δεν καταλαβαίνω, από το παράπονο της θεματοθέτριας, είναι ότι εκείνη φαίνεται να έχει μία άλφα οικονομική δυνατότητα (αναφέρει "εγώ έχω τα σπίτια μου, την περιουσία μου") οπότε σ' αυτήν την περίπτωση δεν θα έπερεπε να συνεισφέρει αναλόγως? Έστω και χρηματικώς στο σπίτι..?

... Επίσης, βρε θεματοθέτρια, το σούπερ μάρκετ και οι λογαριαμσοί είναι "μικροέξοδα"? Τα μεγαλοέξοδα ποια είναι? Διαμόρφωση εξωτερικού χώρου?:rolleyes:


NuWHp2.png

InJWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, πες τα δύο ταμεία είναι ένα σύστημα που υιοθετεί το ζευγάρι, όπως βολεύεται ο καθένας! Μπορεί κι εγώ αν πέρναμε 3.000 ? ο καθένας το μήνα, να κράταγα ένα χιλιάρικο σε προσωπικό μου λογαριασμό για σπα, δεν ξέρω!

Απλά στο γάμο και πρακτικά και σύμφωνα με το νόμο, ο καθένας συνεισφέρει ανάλογα με τις δυνάμεις του, αυτό γίνεται στην πραγματικότητα και με το κοινό ταμείο : "τόσα βγάζω, τόσα μπορώ να προσφέρω". Αν κάποιος από τους δύο είναι άνεργος προφανώς δεν εχει τη δυνατότητα να προσφέρει, σιγά μην τον κυνηγάει ο άλλος με τα εξώδικα! Αυτό που δεν καταλαβαίνω, από το παράπονο της θεματοθέτριας, είναι ότι εκείνη φαίνεται να έχει μία άλφα οικονομική δυνατότητα (αναφέρει "εγώ έχω τα σπίτια μου, την περιουσία μου") οπότε σ' αυτήν την περίπτωση δεν θα έπερεπε να συνεισφέρει αναλόγως? Έστω και χρηματικώς στο σπίτι..?

... Επίσης, βρε θεματοθέτρια, το σούπερ μάρκετ και οι λογαριαμσοί είναι "μικροέξοδα"? Τα μεγαλοέξοδα ποια είναι? Διαμόρφωση εξωτερικού χώρου?:rolleyes:

Τι να πωωωω και εγω...δεν ξερω.....αλλα εχω διαφορετικη αντιληψη για τον γαμο..παντρευομαι τον χειμωνα και τωρα που τα σκεφτομαι αυτα δεν μπορω να φανταστω να γυρισει ο αντρας μου και να μου πει δωσε μου 300 ευρω ΅νοικι¨..οντως αμα βγαζαμε ο καθενας απο 3000 μπορει να κραταγαμε κατι για τα δικα μας εξοδα αλλα με τα 600 ευρω μπαινουν ολα στο ενιαιο ταμειο για να πληρωθουν οι υποχρεωσεις και αν περισεψει κατι καλος,μπορει να μπουν στην ακρη ..πειτε μου τωρα σκεφτομαι λαθος εγω,ειμαι οπισθοδρομικια,δεν λειτουργουν ετσι λεον οι οικογενειες :confused: και οντως ας μας πει η θεματοθετρια τι ακριβως την ενοχλει οπως ρωτησε και μια αλλη κοπελα..το γεγονος οτι της ζηταει λεφτα η το ποσο της φαινεται μεγαλο..

Link to comment
Share on other sites

Mε ολο το θαρρος και το σεβασμο...δεν εισαι μονη κι εγκυος...ησουν παντα μονη,απλα και τωρα εισαι εγκυος....μια χαρα θ ατο μεγαλωσεις μονη σου αν ειν αι αυτος ο φοβος σου...δε θα αλλαξει η κατασταση κι αν δεν τα βρηκατε μεχρι τωρα...χλωμο το κοβω!να σαι καλα,να παρεις τη σωστη αποφαση και με το καλο το μωρακι σου


Ηρθε η kisha junior και ειναι οντως γκαυ...τσα!

81299f78bc.png

Για να μη μιλησω για τον κισομπεμπη...κεβλαρ!!!

44cf0f3e83.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις στη δικη μας οικογενεια εχουμε εντελως κοινο πορτοφολι! ουτε που καθομαστε να χωρισουμε ποσα, ψωνια, εξοδους κ.τ.λ

τι νοημα εχει να γινεται αυτο με την οικογενεια σου? σηλαδη θα κραταμε τεφτερι εξοδων και αναλογα θα πληρωνουμε? στο δικο μου μυαλο οταν εισαι ζευγαρι με καποιον και εχεις οικογενεια εχετε τα παντα κοινα. δε σου λεω να του χτισεις ενα σπιτι που θα ειναι δικο του αλλα και αυτος ο παραλογισμος να του πληρωνεις "ενοικιο" ειναι πολυ τραβηγμενος....

δε θα μπορουσα να διανοηθω οτι θα ζητουσα στον αντρα μου χρηματα για τα εξοδα του σπιτιου και ουτε μπορω να διανοηθω οτι αν μεινω χωρις δουλεια θα πρεπει να εχω το αγχος του δηθεν ενοικιου μου στον ιδιο μου τον αντρα!!!!

για να σου πω την αληθεια νομιζω οτι η σχεση σας δεν εχει υγιες υποβαθρο ουτε απο τη δικη σου αλλα ουτε απο τη δικη πλευρα:|

πως σκεφτηκατε οτι θα εισασταν οταν θα κανατε παιδακι?? πως δηλαδη θα μοιραζατε τα "εξοδα" του? οταν ειμαστε οικογενεια , ειμαστε σε ολα!! αυτο για το δικο μου μυαλο.....

τωρα σε οτι αφορα το μωρακι που ερχεται δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα, σε βλεπω αρκετα ανεξαρτητη και με τη βοηθεια των δικων σου θα τα καταφερεις, ομως ειναι κριμα να ερθει στον κοσμο μεσα σε αυτη την οικονομικη αντιπαραθεση μεταξυ των γονιων του. αν ημουν στη θεση σου θα εβαζα ΠΟΛΥ νερο στο κρασι μου και θα ζητουσα και απο τον αλλον να κανει το ιδιο!!! ειλικρινα ολο αυτο που περιγραφεις ουτε που θα μπορουσα να το διανοηθω σε μια οικογενεια:confused:


u0wzp3.png gztsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε!φυσικα δε δεχτηκα γιατι 1)ειναι σπιτι που δεν το αποκτησαμε μαζι 2)δεν ειναι σωστο να πληρωνω εγω,εχω τη δικη μου περιουσια σπιτια δηλ και δε του ζητησα φραγκο.3)αν αυριο μεθαυριο με διωξει κ εχω βαλει λεφτα στο σπιτι δε θα μαι κοροοδι θα ειμαι..το σπιτι αυτο εχει πολλα εξοδο,πιανεται σαν τεκμηριο αλλα δε φταιω εγω γι'αυτο αν ο αντρας μου ηθελε τετοιο σπιτι..

εμενα κοπελα μου με τρομαζει αυτη η σκεψη σου.............ακομα δεν παντρευτικατε και σκεφτεσε τι θα γινει ΑΝ αυριο μεθαυριο χωρισετε;;;;;;;;;

εγω λοιπον δεν θα σκεφτομουν αν χωριζα τα ποσα λεφτα χαλασα μεσα στο σπιτι μου αλλα θα με ενοιαζε που χαλασε το σπιτι μου με ενα χωρισμο.........

ετυχα και εγω σε εναν τετοιο καυγα με κατι οικογενιακους φιλους μας.......20 λεπτα εξω απο το σουβλατζίδικο να συζητανε ποιανου ειναι η σειρα να πληρωση και ποιος εβαλε βενζινη σημερα για την βολτα,ναι αλλα εγω κερασα τους καφεδες ομως,ναι αλλα εγω πηρα τις μπυρες εχθες............ΦΡΙΚΤΟ το σκηνικό....για μενα παντα ετσι;;;;

η οικογενια εχει ενα πορτοφολι......και οτι περισσεύει(αν περισσέψει καποτε) να τα φατε μαζι σουβλακια και οχι να τσακωνεστε για τα ρεστα!!!!!

μακαρι να σου πανε ολα καλα,να βρητε τον δρομο σας και με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγραψα γιατι δεν ημουν καλα εκεινη τη στιγμη..και χρειαζομουνα μια συμβουλη.εξηγησα πιο πανω οτι η δουλεια μου ειναι τετοια που ειναι δυσκολο να δινω ολα μου τα λεφτα.σαφεστατα μπορω να δινω ενα ποσο κ φυσικα αρκετο.αλλα οτι βγαζω δε μπαινει στη τσεπη μου αλλα στο ενοικιο ,στο φπα,στο δημο,στο τεβε,στην αγορα πραγματων.οκ μεχρι εδω καλα.ειχαμε συμφωνησει πως θα δινουμε καποια κοινα χρηματα για το σπιτι.πριν το γαμο.μετα το γαμο 15 μερες συγκεκριμενα μου εβγαζε προβληματα του τυπου οτι στο σπιτι επρεπε να δινω 300 ευρω το μηνα για συντηρηση και μου λεει διαφορετικα παμε σε ενοικιο.του λεω συγνωμη 15 μερες αυτα γιατι δε μου τα πες?δε συμφωνησαμε να μεινουμε στο δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι που σηκωνω τα χερια μου ψηλα...συγνωμη και λυπαμαι αλλα πραγματικα εγω αυτην την νοοτροπια δεν την καταλαβαινω..μαλλον ειμαι απο αλλον πλανητη ...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κ εγω τα δικα μου...Ποια δικα μου δηλαδη οτι ειπανε κ οι περισσοτερες παραπανω.Φιλη θεματοθετρια δεν το πατε καθολου καλα το θεμα "οικογενεια" κ ειναι κριμα αυτην την ομορφη περιοδο της ζωης σου να την περνατε χωρια.Επρεπε τωρα να βλεπετε το μωρακι σας στον υπερηχο κ να φτανει το χαμογελο μεχρι τα αφτια κ να κρατιεστε χερακι-χερακι.Οπως ειπε κ μια κοπελα παραπανω βαλτε ΠΟΛΥ νερο στο κρασι σας κ οι δυο κ αναθεωρείστε.

Τα καθαρα κερδη της επιχειρησης σου τι τα κανεις?Τα βαζεις στην ακρη?Δεν λεω για τα εξοδα της επιχειρησης αλλα αυτα που σου μενουν στο χερι στο τελος του μηνα.

Οι οικογενειες ξερω οτι εχουν κοινο ταμειο κ απο κει καλυπτονται οι αναγκες της οικογενειας.Μεσα σ'αυτα ειναι τα παγια εξοδα του σπιτιου, φαγητο,ενδυση, τα εξοδα του παιδιου κ οτι χρειαζονατι τελοσπαντων τα μελη της οικογενειας.Τι παει να πει δικα σου κ δικα μου?Τι κ αν το σπιτι ειναι γραμμενο στο ονομα του συζυγου?

Εννοειται οτι τα καλοριφερ πχ δεν θα τα βαλεις εσυ αλλα στον υδραυλικο που θα ερθει να τα φτιαξει πχ θα συνεισφερεις κανονικα μεσω του κοινου σας ταμειου.Και το δικο μας σπιτι που μενουμε ειναι του αντρα μου αλλα ειναι το σπιτι μας.

Κριμα κριμα να συμβαινουν τετοια πραγματα κ πιο πολυ για το μωρακι που θα ερθει με το καλο.


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα καθαρα τα βαζω εννοειται.το θεμα ειναι οτι σημερα μου ειπε οτι να κοιταξω να αλλαξω ιατρο και να παμε σε εναν στο σημοσιο και για την κυστικη ινωση να μην παμε στο παιδων αλλα καπου αλλου που ειναι φθηνοτερα???και καποιος που μενει σε ακριβη περιοχη,με μεζονετα και αρκετα καλη θεση στο δημοσιο δε νομιζω οτι εχει οικονομικο θεμα..λοιπν εγω νομιζω οτι ειναι φοβερα αυτα τη στιγμη που περιμενω παιδακι να μου γκρινιαζει για το οικονομικο...δεν εχε μου λεει και για ιατρο και για εξοδα..και χαλασε για φιλτρο νερου,για μπουφαν και θελει να παμε και για εκδρομη..Μαλλον οι παραπανω κοπελες ΔΕΝ καταλαβαν καλα τη λεω..εγω που σκεφτομαι οτι τρομερα τσιγγουνης εχω αδικο???????????????????????:evil:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, εγώ δεν έχω καλοκαταλάβει τι λες. Μάλλον πρέπει να μας τα κάνεις πιο λιανά. Δηλαδή σου ζητάει να πληρώνεις ένα φιξ ποσό κάθε μήνα στον ίδιο, είτε έχει κάνει έξοδα για το σπίτι είτε όχι; Ή υπάρχουν στάνταρ έξοδα αξίας 600 ευρώ το μήνα που (θέλει να) τα μοιράζεστε; Τα υπόλοιπα έξοδα που έχετε ποιος τα πληρώνει; Για την εξέταση της ΚΙ ποιος θα βάλει το χέρι στην τσέπη;

Την εξέταση της ΚΙ να την κάνετε στο Χωρέμειο (Παίδων). Ούτε να το σκέφτεσαι να πάτε αλλού.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Τα καθαρα τα βαζω εννοειται.το θεμα ειναι οτι σημερα μου ειπε οτι να κοιταξω να αλλαξω ιατρο και να παμε σε εναν στο σημοσιο και για την κυστικη ινωση να μην παμε στο παιδων αλλα καπου αλλου που ειναι φθηνοτερα???και καποιος που μενει σε ακριβη περιοχη,με μεζονετα και αρκετα καλη θεση στο δημοσιο δε νομιζω οτι εχει οικονομικο θεμα..λοιπν εγω νομιζω οτι ειναι φοβερα αυτα τη στιγμη που περιμενω παιδακι να μου γκρινιαζει για το οικονομικο...δεν εχε μου λεει και για ιατρο και για εξοδα..και χαλασε για φιλτρο νερου,για μπουφαν και θελει να παμε και για εκδρομη..Μαλλον οι παραπανω κοπελες ΔΕΝ καταλαβαν καλα τη λεω..εγω που σκεφτομαι οτι τρομερα τσιγγουνης εχω αδικο???????????????????????:evil:
Ευχομαι κατ αρχην ολα να πανε καλα με την εγκυμοσυνη σου,γιατι με τον γαμο σας πραγματικα δεν νομιζω οτι θα πανε.Εσυ θαμπωθηκες απο το ακριβο προαστειο και τη μεζονετα και την καλη του θεση,κι αυτος απο τον συνεταιρο που θα τον βοηθουσε στους λογαριασμους.Το παιδακι μεσα σε ολο αυτο τον παραλογισμο περισσευει....αυτο δεν ειναι γαμος παιδια,παλατι στην αμμο κυριολεκτικα ειναι :(
Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι κατ αρχην ολα να πανε καλα με την εγκυμοσυνη σου,γιατι με τον γαμο σας πραγματικα δεν νομιζω οτι θα πανε.Εσυ θαμπωθηκες απο το ακριβο προαστειο και τη μεζονετα και την καλη του θεση,κι αυτος απο τον συνεταιρο που θα τον βοηθουσε στους λογαριασμους.Το παιδακι μεσα σε ολο αυτο τον παραλογισμο περισσευει....αυτο δεν ειναι γαμος παιδια,παλατι στην αμμο κυριολεκτικα ειναι :(

καλυτερα δεν θα μπορουσες να το περιγραψεις!

μου φαινεται τοσο εξωπραγματικο ολο το σκηνικο που αμφιβαλω κ αν ειναι αληθεια:rolleyes:

ποσο καιρο ησασταν μαζι πριν παντρευτειτε? δε ειχες καταλαβει την σχεση του με τα χρηματα??

μηπως εσυ μπαινοντας στην ακριβη μεζονετα μεγαλοπιαστηκες κ εδειξες οτι ηθελες να τον ξεζουμισεις με λουσα κ απερισκεπτες δαπανες(δεν ξερω εικαζω!) κ τσινισε? φυσικα το να σε διωξει στην κατασταση σου για τετοιον λογο....απλα αδιανοητο!

κ οχι επιμενω πως ο αντρας σου ΔΕΝ ειναι τσιγκουνης οταν βαζεις την εκδρομη κ τα ρουχα πανω απο την υγεια της γυναικας σου κ του παιδιου σου,καπως αλλιως θα το χαρακτηριζα:shock: αλλα θα ειναι προσβλητικο:confused:

μαλλον επρεπε να περιμενετε λιγο πριν μεγαλωσετε την οικογενεια σας να βρειτε πρωτα τις ισορροπιες σας, αλλα τωρα αφου σας ηρθε το μπεμπε καλως να το δεχτειτε με ενα μελλον με κοινες αποφασεις κ αρμονια κ λιγοτερες προστριβες ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις δικη μου δουλεια εχω δεν εχω προβλημα ουτε μεγαλοπιαστηκα ισα ισα τη μεζονετα δεν τη θελω γιατι εχει πολυ ακριβο κοστος..και δεν ειναι οτι δεν εχει αντιθετα ΕΧΕΙ αλλα δε θελει να δωσει.τωρα μου λεει να τα βαλω ολα εγω τα εξοδα του παιδιου γιατι δεν εχει μια..τι να πω ειναι αδιανοητα αυτα που μου συμβαινουν.και δυστηχως δεν ειναι αντρας γιατι με κανει να τα περναω ολα αυτα στη κατασταση μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...