Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Αποκτηση Βρετανικης Υπηκοοτητας


travellingmum

Recommended Posts

Εχει κανει κανενας εδω τη διαδικασια; Εχετε κανεναν γνωστο; Ειναι τοσο απλα οσο το παρουσιαζουν online ή θα εχω πολλα τρεχαματα; Ελπιζω να ξερει καποιος να μου πει κατι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εξαρτάται από τις συνθήκες σου - έχεις σύζυγο Βρετανό ή θα το κάνεις σαν μόνιμος κάτοικος; Αν δεν έχεις σύζυγο Βρετανό υπάρχουν ορισμένες προυποθέσεις (η κυριότερη είναι οτι πρέπει να ζεις στην Αγγλία και να εργάζεσαι ή να συντηρείς τον εαυτό σου - συμπεριλαμβάνει και να έχεις ασφαλίσει τον εαυτό σου με ασφάλεια υγείας- για τουλάχιστον 6 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έφτασα ώς εκεί, αλλά έβγαλα κάρτα μόνιμης κατοικίας. Αρκετά εύκολη διαδικασία. Εστειλά ταχυδρομικώς ότι ζητούσαν και σε ένα μήνα είχα την κάρτα, και όλα τα έγραφα που έστειλα (το είχα φόβο μπας και χαθούν!). Ηξερά και μια κοπέλα τουρκάλα που είχε κάνει αιτηση για υπηκοότητα, δε πρέπει να ταλαιπωρήθηκε ιδιαίτερα, αν και μου φαίνεται πως το διαβατήριο άργησε να της έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα αυτή τη κάρτα μόνιμης κατοικίας την έχω κοιτάξει και δεν μπορώ να τη βγάλω γιατί όταν ήμουν φοιτήτρια για 3 χρόνια δεν είχα ιδιωτική ασφάλιση ή την ευρωπαική κάρτα! Τι κουλό είναι αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο για την ασφλαλιση πρωτη φορα το ακουω, δεν εχει χρειαστει ποτε σε κανενα γνωστο μου για μονιμη κατοικια, ξανακοιταξε το.

Το μονο που αλλαζει με συζυγο Βρετανο ειναι οτι χρειαζεσαι μονο 3 χρονια μονιμης κατοικιας πριν κανεις αιτηση αντι για 5.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Δεσποινα. Εχω ολα τα απαιτουμενα κι εχω ετοιμασει τα χαρτια αλλα φοβαμαι μηπως τελικα με ταλαιπωρησουν. Μηπως ξερεις πως της φανηκαν οι εξετασεις;

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου που έκανε τις εξετάσεις πριν 3 χρόνια είπε ότι ήταν πολύ εύκολες. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να είσαι προτετοιμασμένη να δώσειw κάπου στο χιλιάρικο.

Η αίτηση κοστίζει κάπου στις 800 λίρες + τα βιβλία που πρέπει να αγοράσεις για το life in GB test..

αληθεια; το περιμενα παραπανω. Ευχαριστω για την πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτο για την ασφλαλιση πρωτη φορα το ακουω, δεν εχει χρειαστει ποτε σε κανενα γνωστο μου για μονιμη κατοικια, ξανακοιταξε το.

To έψαξα και ο νόμος άλλαξε πέρισυ το καλοκαίρι.

Και καλά, όσο μένεις στην Αγγλία πρέπει να είσαι ανεξάρτητος οικονομικά που σημαίνει πως αν δεν δουλεύεις θα πρέπει να αποδείξεις πως δεν ζεις εις βάρος της κοινωνίας όπως το να χρησιμοποιείς τις δημόσιες υπηρεσίες υγείας και να παίρνεις benefits (αν είσαι άνεργος και δεν σπουδάσεις πρέπει να δώσεις τα statements από τη τράπεζα να δείξεις οτι είχες λεφτά για να ζήσεις!) ενώ δεν δίνεις κάτι πίσω στη κοινωνία.

Αν δεις στο site, τώρα ζητάνε να στείλεις την κάρτα Ευρωπαικής ασφάλισης αν είχες, ή απόδειξη ιδιωτικής ασφάλισης. Αν έχεις συνολικά 5 χρόνια εργασίας ή ανεξαρτησίας ή και τα δύο μαζί παίρνεις τη μόνιμη κατοικία - αν δεν τα συμπληρώνεις δεν τη παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

To έψαξα και ο νόμος άλλαξε πέρισυ το καλοκαίρι.

Και καλά, όσο μένεις στην Αγγλία πρέπει να είσαι ανεξάρτητος οικονομικά που σημαίνει πως αν δεν δουλεύεις θα πρέπει να αποδείξεις πως δεν ζεις εις βάρος της κοινωνίας όπως το να χρησιμοποιείς τις δημόσιες υπηρεσίες υγείας και να παίρνεις benefits (αν είσαι άνεργος και δεν σπουδάσεις πρέπει να δώσεις τα statements από τη τράπεζα να δείξεις οτι είχες λεφτά για να ζήσεις!) ενώ δεν δίνεις κάτι πίσω στη κοινωνία.

Επιτέλους έκανε και κάτι καλό η κυβέρνηση Cameron.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

αληθεια; το περιμενα παραπανω. Ευχαριστω για την πληροφορια.

επίσης πρέπει να έχεις γερά νεύρα γιατί σου ζητάνε να καταγράψεις ΟΛΕΣ τις ημερομηνίες που έλειψες από τη χώρα για τα τελευταία 5 έτη. Και να πεις πού πήγες και πόσο έκατσες εκεί.

Όλο αυτό δεν πρέπει να ξεπερνάει τις 90 μέρες τον τελευταίο χρόνο πριν κάνεις την αίτηση σου.

Link to comment
Share on other sites

To έψαξα και ο νόμος άλλαξε πέρισυ το καλοκαίρι.

Και καλά, όσο μένεις στην Αγγλία πρέπει να είσαι ανεξάρτητος οικονομικά που σημαίνει πως αν δεν δουλεύεις θα πρέπει να αποδείξεις πως δεν ζεις εις βάρος της κοινωνίας όπως το να χρησιμοποιείς τις δημόσιες υπηρεσίες υγείας και να παίρνεις benefits (αν είσαι άνεργος και δεν σπουδάσεις πρέπει να δώσεις τα statements από τη τράπεζα να δείξεις οτι είχες λεφτά για να ζήσεις!) ενώ δεν δίνεις κάτι πίσω στη κοινωνία.

Αν δεις στο site, τώρα ζητάνε να στείλεις την κάρτα Ευρωπαικής ασφάλισης αν είχες, ή απόδειξη ιδιωτικής ασφάλισης. Αν έχεις συνολικά 5 χρόνια εργασίας ή ανεξαρτησίας ή και τα δύο μαζί παίρνεις τη μόνιμη κατοικία - αν δεν τα συμπληρώνεις δεν τη παίρνεις.

ναι, αυτο το ξερω, αλλα αν δουλευεις δεν χρειαζεσαι ιδιωτικη ασφαλιση (με την εννοια οτι προσφερεις με τους φορους σου) ή κανω λαθος;

Link to comment
Share on other sites

αληθεια; το περιμενα παραπανω. Ευχαριστω για την πληροφορια.

Καλέ το συζητάς; Τζάμπα πράγμα :P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...