Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Maternity leave


isla

Recommended Posts

Είναι καμία στο φόρουμ self-employed? Ξέρετε τι παίζει με maternity leave για όσες έχουν τη δική τους επιχείρηση;

Aπ' όσο ξέρω δεν δικαιούμαι statutory maternity leave αλλά δεν έχω καταλάβει τι θα μπορώ να δικαιούμαι για το χρονικό διάστημα που δεν θα μπορώ να δουλεύω.

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αυτό θα έλεγα κι εγώ. Δεν δικαιούσαι SMP αλλά δικαιούσαι Maternity Allowance, το οποίο είναι περίπου 135 λίρες την εβδομάδα για 39 εβδομάδες.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι το ίδιο (είναι περίπου το ίδιο).

To SMP είναι 90% του μισθού σου για τις πρώτες 6 εβδομάδες.

Για τις επόμενες 33 εβδομάδες είναι μάξιμουμ 135 λίρες, αλλά μπορεί να είναι και λιγότερο, αναλόγως με το μισθό σου.

Βασικά δεν είναι Γιάννης, είναι Γιαννάκης ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

thanks Biggi, δεν έβγαλα πολύ άκρη με το site αλλά τώρα νομίζω κατάλαβα!

Ναι δεν είναι μεγάλη διαφορά, νόμιζα πως ήταν 90% για όλες τις εβδομάδες στο SMP, πώς τα βγάζουν πέρα τόσες μητέρες μόνο με τόσα;!

Link to comment
Share on other sites

Πόσες αγγλίδες ξέρεις που έχουν πάρει ένα χρόνο άδεια μητρότητας;

Διαφορά κάνει μόνο αν είσαι υψηλόμισθη ή χαμηλόμισθη. Άμα είσαι στη μέση... much of a muchness.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω καμία που να έκατσε 3 μήνες απλήρωτη πάντως. Οι περισσότερες στους 3-6 μήνες επιστρέφουν και αν όχι, στους 9 σίγουρα. Ίσως στο Λονδίνο είναι αλλιώς, δεν σε παίρνει να μην πληρώνεσαι.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άλλο να μην γυρίσεις ποτέ. Λέμε να πάρεις τις 39 πληρωμένες βδομάδες + τις 13 απλήρωτες και μετά να γυρίσεις.

Βέβαια εξαρτάται και από τον εργοδότη. Αν δουλεύεις σε κάποια εταιρεία που έχει καλό maternity scheme, τότε άνετα παίρνεις όλο το χρόνο (ειδικά αν είναι καλοπληρωμένος).

Πολλές δεν επιστρέφουν στη δουλειά γιατί δεν τις συμφέρει. Κοστίζει τόσο πολύ ο παιδικός που δεν έχει νόημα και να δουλεύεις και να μπαίνεις μέσα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να επιστρέψεις κάποια στιγμή στην εργασία, τι γίνεται με τη σύνταξη αν δεν γυρίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Isla για να πάρεις maternity allowance ως self-employed θα πρέπει να είσαι self employed για τουλάχιστον 26 εβδομάδες πριν ξεκινήσει το allowance. Υπάρχουν και κάποιες αλλες προυποθέσεις που μπορείς να δεις εδώ

https://www.gov.uk/maternity-allowance/eligibility

Ήμουν self-employed gia καποια περίοδο και το πήρα, πες μου αν θέλεις κάποια άλλη πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Isla για να πάρεις maternity allowance ως self-employed θα πρέπει να είσαι self employed για τουλάχιστον 26 εβδομάδες πριν ξεκινήσει το allowance.

η γενικότερα employed, έτσι δεν είναι; Αν έχεις αλλάξει δουλειά στο ενδιάμεσο και έχεις πάει από employee σε self-employed δεν ισχύει το ίδιο; Πχ να έχεις 10 εβδομάδες self employed και 16 εβδομάδες employee?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...