Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

να δω ποσο θα αντεξω


Recommended Posts

ας πω και εγω τον πονο μου...οταν παντρευτηκαμε δεν ηταν ετοιμο το σπιτι μας και ετσι μειναμε στο πατρικο του αντρα μου...εμεινα εγκυος στην πρωτη κορη και εκει ξεκινησαν ολα...απο την ωρα που γεννηθηκε τα πεθερικα μου ηταν 24 ωρες το 24ωρο μεσα στο σπιτι και ηθελαν να επιβαλλουν τα δικα τους..και φυσικα ειχαν ανακοινωσει τονομα της μικρης χωρις εμεις να τους πουμε ποιο θα ειναι!!!οταν εγινε 3μηνων το παιδι μετακομισαμε με 1000ζορια γιατι εβαζαν λογια στον αντρα μου να μην φυγουμε και υπαρχει κριση και να μεινουμε ολοι μαζι...οταν το μωρο μου εγινε 4 μηνων ημουν ηδη εγκυος την δευτερη μου..εκει και αν εγινε χαμος..αρχισαν να διεκδικουν ονοματα...το πρωτο επρεπε να βγει η πεθερα και το δευτερο αν ειναι αγορι ο πεθερος...τελικα εγινε η σφαγη!!!!βαφτισα και τα δυο κοριτσακια μου την ιδια μερα..η μεγαλη πηρε το ονομα της μαμας μου και η δευτερη της πεθερας...ακομα μου το κραταει και θα το κραταει παντα μου πε!!!ξεχασα να πω πως και στο καινουργιο σπιτι ερχονται καθε μερα..αχ!!!2χρονια..και αυτοι καθε μερα..τωρα αρχισε αλλο θεμα...κανω κατι εξετασεις για την υγεια μου και εκεινη κλαει στον γιο της γιατι τα προσεχει η μαμα μου και οχι εκεινη..οταν θελει φυσικα γιατι οποτε της ειπαμε δεν μπορουσε...2χρονια ηταν απων για βοηθεια ερχοταν μονο επισκεψη και για να μας ζαλιζει και τωρα αρχισε την ζηλεια και τα παραπονα τον γιο της γιατι λεει οτι την αφηνουμε απεξω...βεβαια την μεγαλη θελει μονο γιατι την μικρη ειπε οτι δεν θα την αγαπησει ποτε οσο την αλλη...δεν ξερω τι να κανω...βαρεθηκα να δινω αναφορα και δεν θελω εννοειται να τα κρατησει μονη της γιατι δεν την εμπιστευομαι..τωρα εδω και δυο μηνες ερχεται 2 φορες την βδομαδα..ο πεθερος μου ειχε να ρθει 3 μηνες γιατι λεει πως αρκετα..θα μας τα φερνεται να τα δουμε..και ποσα ακομα..αντε τωρα να γυρισουν αυτα τα δυο κοριτσια και να μου πουν καποια στιγμη οτι εχουν αδυναμια σε αυτους!!!!!!και φυσικα τωρα αρχισαν τα δωρα για να το καταφερουν..ςε 2 μηνες θα γυρισω την δουλεια και ειμαι τοοοοοοσο κουρασμενη ψυχολογικα να δω ποσο θα αντεξω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου καλησπέρα.Αρχικώς να χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου και την οικογένειά σου.Μάλλον έχεις κουραστεί πάρα πολύ καθώς τα πράγματα στη ζωή σου άλλαξαν πολύ σύντομα και 2 παιδιά και μάλιστα με τόσο μικρή διαφορά πρέπει από μόνο του να είναι κουραστικό,πόσο μάλλον αν έχεις και τέτοια.Αλήθεια ο άντρας σου τι λέει για όλα αυτά?Το έχετε συζητήσει?Ερχόνται στο σπίτι σας χωρίς να σας ρωτάνε?Σίγουρα δεν είναι ωραίο να ξεχωρίζουν τα παιδιά σου και να λένε ότι αγαπούν το ένα πιο πολύ από το άλλο,αλλά νομίζω ότι ο άντρας σου είναι αυτός που πρέπει να θέσει τα όρια σε ό,τι σας ενοχλεί.Από την άλλη πιστεύω ότι πολύ καλά κάνεις και έχουν επαφές τα παιδιά σου με τα πεθερικά σου,γιατί γι'αυτά είναι ο παππούς και η γιαγιά και ό,τι διαφωνίες έχουμε εμείς δεν είναι σωστό να τις περνάμε στα παιδιά.Μην ανησυχείς για το σε ποιόν έχουν αδυναμία.Να σκέφτεσαι πάντα ότι όπως και να έχει είναι οι γονείς που μεγάλωσαν τον άντρα που αγάπησες και επέλεξες για πατέρα των παιδιών σου.Ίσως δυσκολεύτεται η καθημερινότητά σου,αλλά αν θέσετε τα όριά σας για το τι θέλετε και τι όχι στο σπίτι σας θα πάνε καλύτερα τα πράγματα.Ο ρόλος του άντρας σου είναι ρόλος κλειδί σ'αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Συζήτησε το με τον άντρα σου να βρείτε μια λύση. Εξήγησε του οτι αν δεν είσαι εσύ καλα δε θα ειναι ούτε εκείνος ούτε τα Κοριτσάκια σας. Μένετε κοντά? έχουν αλλα εγγόνια?


http://lilypie.com]IaRgp2.png

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν μενουμε κοντα αλλα ειναι η δουλεια τους στην ιδια περιοχη...ο αντρας μου λεει να βαλω εγω τα ορια μου σε εκεινους γιατι με κανουν οτι θελουν και πως αν εγω ειχα τετοιους γονεις θα με χωριζε...ουτε εκεινος τους αντεχει μα λειπει οταν ερχονται και ετσι δεν τον νοιαζει..εχω κουραστει παααααααρα πολυ!!!την πρωτοχρονια ειπαμε να κανουμε με τους κουμπαρους μας...τελικα αρρωστησαν τα παιδακια τους και δεν μας βγηκε...την παραμονη τηλ στους γονεις μου και τους ειπα να κανουμε μαζι..μετα τηλ και τα πεθερικα μου για να τους καλεσω..η πεθερα μου εβαλε τα κλαμματα και πηρε ο πεθερος μου το τηλ και μου πε πως δεν θα ρθουν και πως απτην αρχη επρεπε να κανουμε μαζι τους και πως τα παιδια μου επρεπε να μεγαλωνουν με την γυναικα του γιατι η μαμα μου ειναι ανθρωπος χωρις επιπεδο και καλα θα κανω να κανω παρεα με την γυναικα του μπας και αποκτησω και εγω..και φυσικα μου ειπε και για το ονομα του παιδιου πως θα πρεπε να ντρεπομαι..και μου το κλεισε και εκανε 3 μηνες να ερθει να δει τα παιδια...και εγω φυσικα το μονο που ειχα πει ειναι καλημερα τι κανετε πηρα να σας πω πως τελικα δεν θα παμε γιατι τα παιδια...Τωρα εχουμε αρχισει αλλα..γιατι δεν παμε στο εξοχικο τους!!δεν ξερω πλεον τι να κανω..σε 2 μηνες θα ξεκινησω δουλεια και εκει και αν θα χω προβληματα..θα τα κρατησει η μητερα μου..ο συζυγος ουτε που θελει την μαμα του..και εγω που απλα την ρωτησα για να μην λεει μου πε οτι δεν θα μπορει...αλλα οι απαιτησεις απαιτησεις..

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ξεπερνανε μονιμως τα ορια..αχ το ξεχασα λεει συνεχεια η πεθερα μου!κανω παρατηρηση στο παιδι και απανταει εκεινη με την φωνη δηθεν του παιδιου και οταν της πω σας παρακαλω μην το κανετε αυτο μου λεει..ποιο?αχ εκανα κατι τετοιο ουτε που το καταλαβα..της λεω προχθες...μην κουνατε την μικρουλα μολις εφαγε θα κανει εμετο...καθε 5 λεπτα το ιδιο..και το τελος εβγαλε κατι γουλιες και τι μου πε η πεθερα μου???μα καλε που την βρηκε την κρεμα συγκαματος εχει γεμισει!!!και φυσικα μπροστα στον αντρα μου παναγια!!Με νοιαζει για το θεμα της αδυναμιας γιατι ειναι αμαρτια για τους δικους μου που τα χουν δωσει ολα το τελος να ρθουν και δευτεροι...βεβαια εκεινους δεν τους πειραζει καθολου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού έχεις τον άντρα σου με το μέρος ούτε μην ασχολείσαι καθόλου μαζί τους. Μη χαλί είσαι κορίτσι μου γιατι αυτοί ν πρόκειται να αλλάξουν. Κι εγω ψιλό παρόμοια προβλήματα έχω αλλα τους έχω βάλει όρια. Στον πεθερο μου πχ δεν μιλάω ΚΑΘΟΛΟΥ. μια δυο το έχει πάρει το μήνυμα και αραιωσανε και οι επισκέψεις στο ΣΠΙΤΙ μας. Το σημαντικό ειναι που έχεις τον άντρα σου με το μέρος σου όπως κι εγω.


http://lilypie.com]IaRgp2.png

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για ποσο ομως θα εχω συμπαρασταση???καποια στιγμη φοβαμαι μηπως αλλαξει και αυτο...η για παραδειγμα θα θελει να παμε και εκει οπως και να το κανεις γονεις του ειναι..τωρα λεει μηπως παμε να μεινουμε μονιμα το εξοχικο τους προς την κορινθο και εκει πανε οι γονεις του καθε παρακευοσαββατοκυριακο..πως να παω εκει???και να μαστε 24ωρες το 24ωρο ολοι μαζι????που θα φερνουν φιλους τους και που αν παμε θα ρχονται και πιο συχνα???του πα οτι δεν θελω να παω και να μην μου το κανει αυτο...μα εκεινος θελει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πωπω!πως αντεχεις??Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι επρεπε απο την αρχη να θεσεις τα ορια σου..το οτι ειναι εγγονια τους τα παιδια σου,δεν σημαινει οτι επρεπε και να ξημεροβραδυαζονται στο σπιτι σας..Δεν ειπα εγω να μην ερχονται να τα βλεπουν, αλλα σε λογικα πλαισια..Το σπιτι μας ειναι ο προσωπικος μας χωρος και πρεπει να γινεται σεβαστο απο ολους οτι ειναι μερες που θελουμε και την ησυχια μας(ποσο μαλλον με 2 μωρα σε τοσο κοντινες ηλικιες,δεν μπορεις να εχεις καθε μερα καποιον μεσα στο σπιτι σου!!).Και αν σε καποιους δεν γινεται αυτο κατανοητο πρεπει να το ξεκαθαριζουμε εμεις και να βαζουμε ορια.Οπως και για το πως θελουμε να μας συμπεριφερονται οι αλλοι(δεν επρεπε να τους αφηνεις να μιλουν ετσι για τη μητερα σου και για σενα οπως ειπες οτι εκανε ο πεθερος σου στο τηλεφωνο,αν του ειχες απαντησει οπως επρεπε την επομενη φορα θα το σκεφτοταν 2 φορες πριν ξαναμιλησει ετσι και σε μειωσει).Δυστυχως καποιοι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν απο μονοι τους..δεν εχουν διακριτικοτητα που λεμε..Οταν ισχυει αυτο, πρεπει να τους βαζουμε εμεις στη θεση τους.Ειτε αυτοι ειναι οι γονεις μας,ειτε τα πεθερικα μας ειτε οποιοσδηποτε.Οταν παντρευεσαι και κανεις οικογενεια, εσυ και ο συζηγος σου ειστε αυτοι που ρυθμιζουν το πως θα λειτουργησει η οικογενεια σας και κανενας αλλος.Αλλα προφανως καταλαβαν οτι εσυ εισαι ηπιος χαρακτηρας και οτι τους παιρνει να τα κανουν αυτα..Ισως θα επρεπε να αλλαξεις λιγο συμπεριφορα απεναντυ τους ωστε να καταλαβουν οτι θα χασουν άλλα πραγματα αν δεν μαζευτουν..απ'οτι ειπες και ο ιδιος ο συζυγος σου ειπε να θεσεις τα ορια σου και οτι αν εσυ ειχες τετοιους γονεις θα ειχε χωρισει..Προσωπικη μου αποψη παντα τα οσα εγραψα και με καθε καλη προθεση..


6L9mp2.png

IPZnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επισης...ο συζηγος αφου οπως ειπες συμφωνει οτι εχουν αθλια συμπεριφορα απεναντυ σου γιατι δεν τους μιλαει να τους βαλει εκεινος στη θεση τους καθως ειναιοι δικοι του γονεις που δημιουργουν τα προβληματα?Δεν θα επρεπε να τους μιλησει ωστε να σε σεβονται αλλα και για να αλλαξουν γενικοτερα συμπεριφορα..?:confused:


6L9mp2.png

IPZnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπελιά, μετά από τόσες προσβολές σε εσένα και τους γονείς σου και τόσες φασαρίες, τους μιλάς ακόμα; Εγώ θα τους είχα πετάξει έξω από το σπίτι μου... Δεν θα τους δεχόμουν ούτε καν σαν επισκέπτες. Συγγνώμη αλλά βρίσκουν και τα κάνουν...

Προφανώς και πρέπει να θέσεις όρια, μην περιμένεις να τα θέσει ο άντρας σου. Και ένα από τα πρώτα όρια που πρέπει να θέσεις είναι πως δεν θα δέχεσαι στο εξής προσβολές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οπως ειπατε,εχουν βρει κ τα κανουν..προσπαθω μα δεν τα καταφερνω η με προσπερνουν..για παραδειγμα απο εχθες θελανε να ρθουν σημερα το πρωι επισκεψη κ τους ειπα πως περιμενω μια φιλη..πηραν τουλαχιστον 5φορες για να ρθουν κ την τελευταια μου λέει η πεθερα μου.ειμαι με την κορη μου στο δρομο κ της ειπα να με φερει κ μου πε να σου τηλ πρωτα τι λες να ρθω..τα νευρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως με καταλαβε ο συζυγος κ δε θα παμε στο εξοχικο τους για μονιμα!πασχα θα παμε βεβαια ολοι μαζι κ οι δικοι μου.τους οποιους τους επιασαν τα πεθερικα μου κ τους εκαναν παραπονα οτι τους εχουμε βγαλει απεξω απτη οικογενεια μας.κ μου βαλαν κ οι δικοι μου τις φωνες γιατι οτι κ να μας κανουν ειναι γονεις κ ειναι κριμα..να γιατι εγω βγηκα τοσο ανεχτηκη.πηρα απο τους γονεις μου..με κατεστρεψαν χαχα χαχα!αχ θα παω για δουλεια μετα το πασχα κ εκει θαρχισουν τα γλεντια

Link to comment
Share on other sites

Πώ πω βρε κορίτσι μου τι δύσκολα περνάς με τα πεθερικα σου!!τα διαβασα και μου ανεβηκε η πιεση απο τα νεύρα.θα σου πω και εγω ακριβως ότι και τα αλλά κορίτσια..

Βαλε όρια σε αυτους τους ανθρωπους,χωρίς χαμόγελα και ευγενικα λογακια.

Κανονικα ο αντρας σου θα έπρεπε να τους απομακρύνει από σενα.ο δικός μου άντρας τους εβαλε όρια οταν αρχισε η πεθερά μου να μπλέκεται στα πόδια μας και τωρα δεν ερχεται σπιτι,αν και μενουμε δίπλα δίπλα.κανε κάτι γιατί τα πράγματα θα γινουν χειροτερα!!!!


c9C7p3.png

IkE6p3.png

r9Kgp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι μου ειναι πολυ απλο για να μην σε "προσπερνανε" οπως ειπες..Θα λες αυτο ακριβως που θελεις να γινει και οποιος παρεξηγηθει παρεξηγηθηκε.Για παραδειγμα, σημερα που ηθελε να ερθει και πηρε 300 φορες τηλ και ενω της ειπες οτι περιμενεις μια φιλη(δικαιολογια απ'οτι καταλαβα..?) τελικα ηρθε με το ετσι θελω,κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζοταν να της πεις δικαιολογια. Πηρε τηλ και σου ειπε να ερθει την ταδε μερα και ωρα που εσυ δεν θελεις ή δεν μπορεις κ.λ.π.....?Απαντηση "Δυστυχως σημερα δεν μπορω να δεχτω κοσμο στο σπιτι,αν θελετε ελατε την ταδε μερα (που σε βολευει εσενα και θες)" ορθα κοφτα και χωρις δικαιολογιες και εξηγησεις.Ειπες σημερα δεν μπορεις και τελειωσε,δεν θα απολογηθεις για το λογο.Έχεις 2 μωρα και θα μπορουσες να εχεις οποιαδηποτε υποχρεωση ανα πασα στιγμη.Εσυ κανονιζεις ποτε εχεις χρονο για επισκεψεις.Οι γονεις σου που τους "υποστηριζουν" κατα καποιο τροπο, ξερουν πώς μιλανε εκεινοι για αυτους..?


6L9mp2.png

IPZnp2.png

Link to comment
Share on other sites

αα!και αν επιμενει παρ'ολα αυτα, οπως σημερα που σε πηρε τηλ ενω ήταν στο δρομο ενω της ειχες πει οτι δεν μπορεις,εσυ συνεχιζεις αυτο που ειχες πει εξ αρχης.δεν κανεις πισω γιατι τοτε το καταλαβαινει οτι μπορει να σε τουμπαρει.Ξαναπαιρνει τηλ?Σας ειπα οτι σημερα δεν μπορω να δεχτω κοσμο,δεν αλλαξε κατι.Τελος.Και αυτο το κανεις σε οτιδηποτε διαφωνειτε και σε πιεζουν για να γινει το δικο τους.Το κλειδι ειναι να μην κανεις πισω και αλλαζεις αποψη οταν σε πιεζει.Μια,δυο,τρεις θα γινει και μετα θα καταλαβει οτι οταν πεις κατι δεν αλλαζει και θα σε ρωταει κατι μια φορα μονο.


6L9mp2.png

IPZnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...