Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Z&P&M

    Z&P&M 70 δημοσιεύσεις

  • Koukmak

    Koukmak 51 δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 37 δημοσιεύσεις

  • honey

    honey 20 δημοσιεύσεις

Παρακαλώ... Ας μην είχα την οισοφαγίτιδα χτες βράδυ και θα σας έλεγα :tongue:

Λοιπόν έχω μπροστά μου τον μπούσουλα που έφτιαξα όταν έκανα έναρξη της εταιρίας μου. Σας γράφω μερικά χρήσιμα.

Ξεκινάμε με το ΕΒΕΑ (εφόσον εκεί ανήκετε, τσεκάρετέ το), το Βιομ.Επιμελητήριο δηλαδή. Δίνω και δ/νσεις για Αθήνα. Πάμε Ακαδημίας 7 (τηλ: 2103632267) και παίρνουμε μια βεβαίωση για το δικαίωμα χρήσης επωνυμίας και διακριτικού τίτλου.

Πάμε στη ΔΟΥ που ανήκουμε. Δίνουμε τη βεβαίωση. Κάνουμε Επίδοση Δήλωσης Έναρξης Επιτηδεύματος Δραστηριότητας"

1. Αίτηση

2. Βεβαίωση ΤΑΕ

3. Βεβαίωση επιμελητηρίου για την επωνυμία της εταιρίας

4. Μισθωτήριο του χώρου εργασίας

5. Ταυτότητα

6. Χαρτόσημο Έναρξης

Αιντε και ξαναπάμε στο ΕΒΕΑ για οριστική εγγραφή (θέλουμε και 25 ευρώ)

1. Αίτηση

2. Βεβαίωση έναρξης δραστηριότητας της ΔΟΥ σε φωτοτυπία (έχετε και το πρωτότυπο μαζί)

3. Φωτοτυπία ταυτότητας

Αιντε και πάμε ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) με την έναρξη, και βεβαίωση απαλλαγής από ΙΚΑ (α ναι, πρέπει να πάμε και από κει).

Ξαναπάμε ΔΟΥ για θεώρηση βιβλίων και στοιχείων

1. Αίτηση

2. Ασφαλιστική ενημερότητα από ΟΑΕΕ

3. Ενημερότητα από ΕΒΕΑ

4. Φορολογική ενημερότητα

Τα παραπάνω τα γλιτώνετε αν χώσετε λεφτά στον λογιστή να τρέξει. Εγώ δεν ήθελα κι έτσι τα έκανα όλα μόνη μου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι και με τον μπούσουλα που έδωσα πάλι κάτι θα χρειαστεί για να τρέξετε... Αλλά έχετε μια ιδέα για αρχή

ΥΓ Κάπου μεταξύ πρώτης επίσκεψης ΔΟΥ και ΕΒΕΑ νομίζω πάμε ΟΑΕΕ για προεγγραφή, μας δίνουν μια βεβαίωση που πάμε στη ΔΟΥ και μετά με τα χαρτιά ΔΟΥ πάμε να ολοκληρώσουμε εγγραφή στον ΟΑΕΕ (κι εκεί τα σκάμε, 60 ευρώ νομίζω είχα δώσει;; )

Επεξεργάστηκαν by ChristinaGRZ

WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρόσληψη υπαλλήλου

  1. ΟΑΕΔ για κάρτα πρόσληψης του υπαλλήλου, την υποβάλλουμε εις διπλούν


  2. Την ίδια μέρα στο ΙΚΑ με τα έντυπα παίρνω βιβλίο νεοπροσληφθέντων και ΑΜΕ (Αριθμό μητρώου εργοδότη)


  3. Επιθεώρηση Εργασίας μέσα σε 7 μέρες για την δήλωση πρόσληψης (το έντυπο που κολλάμε στην είσοδο με τους εργαζομένους και τα ωράριά τους)



WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Γκλουπ....

μανούλα μου.

Ευτυχώς έχω κολλητή του άντρα μου λογίστρια που θα μας αναλάβει αν εντέλει το τολμήσουμε....

Ευτυχώς υπαλλήλους δε θα χω.

Ξαναγκλουπ.


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Παρενθεση.

Ειχα παλαιότερα κάνει έναρξη και τα βιβλία δεν τα έχω κλείσει ποτέ, με άλλη ιδιότητα βέβαια, και έδρα το σπίτι μου.

Πως τα φέρνει η ζωή....

Μου είπε η λογίστρια ότι μάλλον δε θα χρειαστεί να ξανακάνω κάτι, απλά θα αλλάξουμε την ιδιότητα.

Εμένα με καίει να έχω έδρα το σπίτι, δε θα κάνω εμπορία ή πώληση ή κάτι τέτοιο, οπότε ελπίζω να γίνεται...


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια, από καιρό σκέφτομαι να κάνω ένα e-shop αλλά αδυνατώ να βρω το αντικείμενο...

Εσείς έχετε εντοπίσει κάτι που δεν μπορείτε να βρείτε Ελλάδα ή είναι πολύ ακριβό στην Ελλάδα και θα θέλατε κάτι καλύτερο ποιοτικότερο ή και οικονομικότερο;

Με βάση αυτά τα κριτήρια ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο είδος που να με ενθουσιάσει...:?:

Όποια βοήθεια δεκτή!!!

Επεξεργάστηκαν by MARILYN
Link to comment
Share on other sites

Η συνάντησή μου σήμερα με τους επιχειρηματικούς συμβούλους ήταν άκρως απογοητευτική.....

Δεν έμαθα τίποτα που δεν ήξερα ήδη....μάλλον χαλάλι το διάβασμα που χω ρίξει...

Θα ψάξω λίγο ακόμα μόνη και κοντεύω στην αποφαση!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, από την εμπειρία σας, αν έχετε τέτοια εμπειρία σε σχέση με την ερώτησή μου (η Στέλλα ίσως!!), πιστεύετε θα τα κατάφερνατε στο σπίτι με το μωρό εάν η δουλειά σας απαιτούσε αρκετά τηλεφωνήματα?? Και αν πχ είστε έξω με το μωρό (καμιά δουλίτσα, βολτίτσα κλπ) επίσης να χρειάζεται να απαντάτε στο τηλέφωνο και να σημειώνετε και κάποια πράγματα??

Πρακτικά δηλ γίνεται???


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

θα σου πω ότι όλα γίνονται,με κόπο βέβαια!!

εγώ έχω κατάστημα και e-shop,την έχω την μικρή από νεογέννητο στο μαγαζί μαζί μου,μόνο τα πρωινά βέβαια.

τα απογεύματα δεν αντέχει.

οπότε πιστεύω από το σπίτι είναι πιο εύκολο.

βέβαια το κατάστημα οδεύει προς κλείσιμο,θα κρατήσω το e-shop όμως.

το έχει φτιάξει μόνος του ο άντρας μου...

πάρτε μια ιδέα... www.clickstore.gr

αν θέλετε κάποια βοήθεια για το site μπορώ να ρωτήσω τον άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, από την εμπειρία σας, αν έχετε τέτοια εμπειρία σε σχέση με την ερώτησή μου (η Στέλλα ίσως!!), πιστεύετε θα τα κατάφερνατε στο σπίτι με το μωρό εάν η δουλειά σας απαιτούσε αρκετά τηλεφωνήματα?? Και αν πχ είστε έξω με το μωρό (καμιά δουλίτσα, βολτίτσα κλπ) επίσης να χρειάζεται να απαντάτε στο τηλέφωνο και να σημειώνετε και κάποια πράγματα??

Πρακτικά δηλ γίνεται???

Καλημέρα honey. Καταλαβαίνω ότι η ερώτησή σου απευθύνεται στις ήδη εργαζόμενες μητέρες με έδρα το σπίτι. Να σου πω απλώς, ότι πιστεύω προσωπικά, πως όσο δύσκολο κι αν είναι να έχεις το μωρό παραμάσχαλα και να μιλάς στο τηλέφωνο ή να γράφεις email ή να είσαι εκτός σπιτιού τακτοποιώντας τις εξωτερικές εργασίες της δουλειάς σου, σίγουρα δεν συγκρίνεται το γεγονός ότι το παιδί σου θα σε βλέπει και θα το βλέπεις και θα ξέρεις ότι είσαι εκεί ό,τι απρόσμενο και να συμβεί.

Ένας λόγος που κι εγώ επιλέγω να κάνω κάτι από το σπίτι μέσω internet είναι για να είμαι δίπλα στα παιδιά μου ανά πάσα στιγμή. Ο άλλος λόγος είναι, ότι επειδή έχω δημιουργική φαντασία θα ήθελα να τη μοιραστώ με άλλους ανθρώπους και να πιάσει τόπο και σε μένα και σε εκείνους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, από την εμπειρία σας, αν έχετε τέτοια εμπειρία σε σχέση με την ερώτησή μου (η Στέλλα ίσως!!), πιστεύετε θα τα κατάφερνατε στο σπίτι με το μωρό εάν η δουλειά σας απαιτούσε αρκετά τηλεφωνήματα?? Και αν πχ είστε έξω με το μωρό (καμιά δουλίτσα, βολτίτσα κλπ) επίσης να χρειάζεται να απαντάτε στο τηλέφωνο και να σημειώνετε και κάποια πράγματα??

Πρακτικά δηλ γίνεται???

Εγώ πάλι το βρήκα αρκετά δύσκολο. Επειδή πρέπει να κάνω support στον πελάτη όταν με παίρνει, είναι δύσκολο να ανταποκριθώ ενώ πχ ταίζω φρουτόκρεμα ή αλλάζω το παιδί. Όσο καλή διάθεση κι αν έχει ο πελάτης μου, θέλει να εξυπηρετηθεί εκείνη τη στιγμή, τον δυσκολεύω άμα τσιρίζει το μωρό και δεν με ακούει ή του λέω να μιλήσουμε σε λίγο για να τακτοποιήσω μωρό και να ανοίξω λαπτοπ για να κάνω δουλειά. Τελικά κατέληξα κάποιες ώρες της μέρας να πηγαίνω στο γραφείο μου και το μωρό να μένει στη μαμά μου. Πάντως είναι πολύ καλύτερα από θέμα διαχείρισης χρόνου το να δουλεύεις από δικό σου χώρο απ'το να είσαι υπάλληλος

WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χαίρομαι που το βλέπετε έτσι....και γω το ίδιο.

Συμφωνώ όμως απόλυτα και με τη Christine, έτσι τη "βλέπω" τη καθημερινότητά μου.

Δύσκολη, αλλά μάλλον εφικτή.

Με κάποιο κόστος, το οποίο όμως αντισταθμίζεται από άλλα.

Η μικρή, πρώτα ο Θεός, θα πάει μάλλον κάποιες λίγες, πολύ λίγες ώρες σταθμό, ή θα πάρω μία γυναίκα επίσης για λίγο(μαμά δε παίζει...)

Απλά πιστεύω και εγώ πως άλλο 3-4 ώρες να είναι με γυναίκα ή στο σταθμό, άλλο 11-12 ώρες που θα ταν αν εγώ συνεχίσω τη μέχρι τώρα δουλειά μου....


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, από την εμπειρία σας, αν έχετε τέτοια εμπειρία σε σχέση με την ερώτησή μου (η Στέλλα ίσως!!), πιστεύετε θα τα κατάφερνατε στο σπίτι με το μωρό εάν η δουλειά σας απαιτούσε αρκετά τηλεφωνήματα?? Και αν πχ είστε έξω με το μωρό (καμιά δουλίτσα, βολτίτσα κλπ) επίσης να χρειάζεται να απαντάτε στο τηλέφωνο και να σημειώνετε και κάποια πράγματα??

Πρακτικά δηλ γίνεται???

Εγώ το έχω κάνει έτσι που όταν ο πελάτης θέλει τηλεφωνική επικοινωνία μου στέλνει email και τον καλώ εγώ άμεσα πίσω και εννοείται σε ώρα που είμαι ήρεμη και όχι στο δρόμο ή με το μικρό να γκρινιάζει, ε σίγουρα για την επιχείρηση δεν είναι ότι καλύτερο να τσιρίζει ένα μικρό στο background. Πάντως τις περισσότερες φορές αρκεί και η επικοινωνία με email. Άλλωστε και πολλές εταιρείες του εξωτερικού έχουν την απευθείας επικοινωνία με email.

Επεξεργάστηκαν by Z&P&M

Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια, από καιρό σκέφτομαι να κάνω ένα e-shop αλλά αδυνατώ να βρω το αντικείμενο...

Εσείς έχετε εντοπίσει κάτι που δεν μπορείτε να βρείτε Ελλάδα ή είναι πολύ ακριβό στην Ελλάδα και θα θέλατε κάτι καλύτερο ποιοτικότερο ή και οικονομικότερο;

Με βάση αυτά τα κριτήρια ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο είδος που να με ενθουσιάσει...:?:

Όποια βοήθεια δεκτή!!!

Χμ! Τι να σου πώ τώρα...Τα πράγματα που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα είναι πολλά...επίσης όλα είναι ακριβότερα εδώ...Καλό θα ήταν να βρείς εσύ πρώτα με τι θα σου άρεσε να ασχοληθείς και όταν θα εμβαθύνεις στο αντικείμενο θα βρείς και αυτά τα ξεχωριστά, ποιοτικά και πιο οικονομικά! Πάντως κάτι απίστευτα πρωτοποριακό δεν υπάρχει για να σε απογοητεύσω γιατί αν και είμαστε 10.000.000 μόνο ήδη αρκετοί είναι εδώ και χρόνια ενεργοί σε διάφορους τομείς...αυτό βέβαια που υστερούμε είναι στην καλή εξυπηρέτηση και στην ποιότητα των επιχειρήσεων. Καλή επιτυχία στις ιδέες!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...