Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Recommended Posts

Εγώ κορίτσια ενδιαφέρομαι για πωλήσεις μέσω internet. Σκέφτομαι στο μέλλον να κατασκευάζω διάφορα χειροποίητα αντικείμενα και να κάνω πωλήσεις. Δυστυχώς δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις να δημιουργήσω δικό μου site ή blog για την προβολή και προώθησή τους. Οπότε θα μου ήταν χρήσιμη οποιαδήποτε συμβουλή και γνώση γύρω από το θέμα.

Σήμερα πληροφορήθηκα από γνωστή μου που κατασκευάζει κοσμήματα στην Αθήνα ότι εδώ και μήνες τρέχει γιατί δεν μπορεί να κάνει έναρξη στη εφορία. Είχε ιδιόκτητη αποθήκη και δεν το δέχτηκε η εφορία, είχε υπόγειο 60 τμ κάτω από το δικό της διαμέρισμα με ξεχωριστή είσοδο από την κατοικία της με ενοίκιο (για κάποιο λόγο ούτε αυτό το δέχτηκαν). Δεν μπορώ να το καταλάβω! Οπότε θέλει καλή συνεννόηση με την εφορία για το χώρο πριν τον έλεγχο!Εγώ ήξερα ότι αποθήκη άνω τον 5 τμ αρκεί για εμπόριο ειδικά μικρών αντικειμένων. Τι χώρο καταλαμβάνουν τα κοσμήματα που χρειάζονται πάνω από 60 τμ?


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Z&P&M

    Z&P&M 70 δημοσιεύσεις

  • Koukmak

    Koukmak 51 δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 37 δημοσιεύσεις

  • honey

    honey 20 δημοσιεύσεις

Αχ βρε κορίτσια υπάλληλος να γίνεις, στερείσαι τα παιδάκια σου, σε εκμεταλεύονται και βρίσκεις και πολύ δύσκολα καλή δουλειά....

Ελεύθερος επαγγελματίας πάλι, έχεις έξοδα ΤΕΒΕ ψάξιμο και ρίσκο να μην πας καλά....

Τι να πω...χαμός γίνεται...

Και οι 2 περιπτώσεις έχουν και τα καλά τους βέβαια...

Σαν υπάλληλος έχεις το σταθερό μισθό...

Και σαν ελεύθερος επαγγελματίας έχεις και το ρίσκο να πάς καλά :wink:

Απλά όταν φεύγεις από την ασφάλεια του υπαλλήλου (όσο μπορούμε να μιλάμε για ασφάλεια με τη σημερινή κατάσταση στην Ελλάδα) πρέπει να ξέρεις γιατί το κάνεις. Οι λόγοι πρέπει να είναι σοβαροί γιατί ο δρόμος του ελεύθερου επαγγελματία δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Θέλει πολύ υπομονή, επιμονή, προσπάθεια, οργάνωση και πολλά άλλα τα οποία θα τα δείτε και θα τα δούμε όλες στην πορεία.

Πάντως ένα είναι σίγουρο ότι ο δρόμος του ελεύθερου επαγγελματία έχει πιο πολύ σασπένς!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είστε ενήμερες όλες γι'αυτό το γράφω εδώ. Οι μαμάδες πληρώνουν μειωμένες εισφορές στο ΤΕΒΕ για ένα έτος από την ημερομηνία γέννησης του παιδιού. Το γελοίο είναι ότι αφού προσκομίσετε τα δικαιολογητικά, θα σας ενημερώσουν ότι δεν γίνεται ούτε στο ταχυδρομείο, ούτε στην τράπεζα, ούτε μέσω e-banking η πληρωμή των μειωμένων γιατί δεν έχουν κωδικό στο σύστημα, άρα πρέπει να πηγαίνετε στα γραφεία τους κάθε φορά!

Αφήστε που το ποσό ποτέ δεν είναι ίδιο, γιατί το βρωμοτεβε όλο αυξήσεις και αναδρομικά είναι. Εγώ έχω πάρει το τηλ μιας υπαλλήλου εκεί και την παίρνω πριν πάω και μου λέει ποσό. Γιατί στο ειδοποιητήριο έρχεται το κανονικό ποσό, χωρίς τις μειώσεις...


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είστε ενήμερες όλες γι'αυτό το γράφω εδώ. Οι μαμάδες πληρώνουν μειωμένες εισφορές στο ΤΕΒΕ για ένα έτος από την ημερομηνία γέννησης του παιδιού. Το γελοίο είναι ότι αφού προσκομίσετε τα δικαιολογητικά, θα σας ενημερώσουν ότι δεν γίνεται ούτε στο ταχυδρομείο, ούτε στην τράπεζα, ούτε μέσω e-banking η πληρωμή των μειωμένων γιατί δεν έχουν κωδικό στο σύστημα, άρα πρέπει να πηγαίνετε στα γραφεία τους κάθε φορά!

Αφήστε που το ποσό ποτέ δεν είναι ίδιο, γιατί το βρωμοτεβε όλο αυξήσεις και αναδρομικά είναι. Εγώ έχω πάρει το τηλ μιας υπαλλήλου εκεί και την παίρνω πριν πάω και μου λέει ποσό. Γιατί στο ειδοποιητήριο έρχεται το κανονικό ποσό, χωρίς τις μειώσεις...

Είχα ακούσει για το μειωμένο ΤΕΒΕ αλλά όχι αυτό με την πληρωμή. Βλακείες! Εγώ μέχρι τώρα τα μεταφέρω online οπότε μετά θα πρέπει να τρέχω εκεί!χμ!Καλά δεν μπορούν να βάλουν το σωστό ποσό στο ειδιποιητήριο;Είναι απίστευτοι!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πληροφορήθηκα από γνωστή μου που κατασκευάζει κοσμήματα στην Αθήνα ότι εδώ και μήνες τρέχει γιατί δεν μπορεί να κάνει έναρξη στη εφορία. Είχε ιδιόκτητη αποθήκη και δεν το δέχτηκε η εφορία, είχε υπόγειο 60 τμ κάτω από το δικό της διαμέρισμα με ξεχωριστή είσοδο από την κατοικία της με ενοίκιο (για κάποιο λόγο ούτε αυτό το δέχτηκαν). Δεν μπορώ να το καταλάβω! Οπότε θέλει καλή συνεννόηση με την εφορία για το χώρο πριν τον έλεγχο!Εγώ ήξερα ότι αποθήκη άνω τον 5 τμ αρκεί για εμπόριο ειδικά μικρών αντικειμένων. Τι χώρο καταλαμβάνουν τα κοσμήματα που χρειάζονται πάνω από 60 τμ?

Κι εγώ lucky που δεν έχω καν χώρο εκτός σπιτιού είμαι μάλλον εκτός τόπου και χρόνου ε; Σκεφτόμουν να κάνω πολύ μικρό ξεκίνημα για να δω πώς θα πάει. Δηλαδή κατασκευάζοντας και πουλώντας. Όχι στοκάροντας και μετά πουλώντας. Τι να πω; Όπως είπες κι εσύ τι χώρο πιάνουν τα κοσμήματα; Μια κούτα αρκεί για την αποθήκευσή τους μετά την κατασκευή. Τα υλικά τους επίσης πόσο χώρο θα πιάσουν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια, διαβάζοντας όλα αυτά, έχω μπερδευτεί λίγο. είμαι υπάλληλος, αλλα θα ήθελα να ξεκινήσω κάτι σαν δεύτερο στο σπίτι. Ελεγα λοιπόν επειδή πιάνουν τα χεράκια μου σε διάφορες λιχουδιές να φτιάχνω και να πουλάω. ΄Πως θα μπορούσα να το ξεκινισω αυτό? Πρέπει να κάνω έναρξη επιχείρησης στο σπίτι ή όχι? οποιαδηποτε πληροφορία μου δώσετε θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια, διαβάζοντας όλα αυτά, έχω μπερδευτεί λίγο. είμαι υπάλληλος, αλλα θα ήθελα να ξεκινήσω κάτι σαν δεύτερο στο σπίτι. Ελεγα λοιπόν επειδή πιάνουν τα χεράκια μου σε διάφορες λιχουδιές να φτιάχνω και να πουλάω. ΄Πως θα μπορούσα να το ξεκινισω αυτό? Πρέπει να κάνω έναρξη επιχείρησης στο σπίτι ή όχι? οποιαδηποτε πληροφορία μου δώσετε θα το εκτιμούσα.

Αν θέλεις να κάνεις νόμιμο ξεκίνημα σίγουρα θα πρέπει κάπου να το δηλώσεις...αλλά να φτιάχνεις λιχουδιές στο σπίτι...δύσκολο το βλέπω! Και είναι και τρόφιμο...και θα πρέπει να ελεχθεί πριν το φάει ο καταναλωτής. Δεν ξέρω...Δεν έχουμε κανένα λογιστή εδώ να μας πεί;


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ lucky που δεν έχω καν χώρο εκτός σπιτιού είμαι μάλλον εκτός τόπου και χρόνου ε; Σκεφτόμουν να κάνω πολύ μικρό ξεκίνημα για να δω πώς θα πάει. Δηλαδή κατασκευάζοντας και πουλώντας. Όχι στοκάροντας και μετά πουλώντας. Τι να πω; Όπως είπες κι εσύ τι χώρο πιάνουν τα κοσμήματα; Μια κούτα αρκεί για την αποθήκευσή τους μετά την κατασκευή. Τα υλικά τους επίσης πόσο χώρο θα πιάσουν;

Για εμπόριο δύσκολο το βλέπω γιατί σίγουρα δεν το δέχονται από το σπίτι. Τώρα μάλλον εξαρτάται από την εφορία το μέγεθος της αποθήκης.


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι χωρίς να κάνεις έναρξη μπορείς να κοβεις απόδειξη δαπάνης. Ισχύει αυτό? και ποιές είναι οι προυποθέσεις γι' αυτό?
Δεν κόβεις εσύ, κόβει αυτός που σε πληρώνει αλλά είναι μέχρι ένα ποσό όλο τον χρόνο, μετά δεν μπορεί να δικαιολογηθεί εισόδημα και πρέπει να κάνεις έναρξη

WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερούδια....

Εχω συγχηστεί διότι η λογίστρια μου είπε πως ενδέχεται να ξινίσουν στην εφορία επειδή θέλω να έχω έδρα το σπίτι.

Δε θα κάνω εμπορία κάποιυ είδους, μόνο μίσθωση.

Πήρα τηλ και μου είπαν ότι θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εχω ήδη ανοιχτά βιβλία από παλιότερη δραστηριότητα με έδρα το σπίτι και απλά θα κάνουμε αλλαγή ιδιότητας.

ΑΛΛΑ λέει πρέπει να πάρω έγκριση και από τον επόπτη .

Ο οποίος μπορεί να ξινίσει για το οτιδήποτε, είπε κάτι κουλαμάρες στο τηλ ήδη!

Θα πάω απο κει αυτοπροσώπος μπας και συννενοηθώ, όταν τελειώσουν οι απεργίες!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερούδια....

Εχω συγχηστεί διότι η λογίστρια μου είπε πως ενδέχεται να ξινίσουν στην εφορία επειδή θέλω να έχω έδρα το σπίτι.

Δε θα κάνω εμπορία κάποιυ είδους, μόνο μίσθωση.

Πήρα τηλ και μου είπαν ότι θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εχω ήδη ανοιχτά βιβλία από παλιότερη δραστηριότητα με έδρα το σπίτι και απλά θα κάνουμε αλλαγή ιδιότητας.

ΑΛΛΑ λέει πρέπει να πάρω έγκριση και από τον επόπτη .

Ο οποίος μπορεί να ξινίσει για το οτιδήποτε, είπε κάτι κουλαμάρες στο τηλ ήδη!

Θα πάω απο κει αυτοπροσώπος μπας και συννενοηθώ, όταν τελειώσουν οι απεργίες!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι...και τύχη με αυτούς! Δεν μπορώ να τους καταλάβω...τι σημαίνει να ξυνίσει ο επόπτης; Να βγάλουν συγκεκριμένους νόμους...τι επιτρέπεται να κάνεις από το σπίτι και τι όχι και αν από το σπίτι πώς. Είναι απλά τα πράγματα! Αλλά μη σε τρομάζουν αυτοί είναι υποχρέωση τους να σε ενημερώσουν για όλα και εσύ θέλεις να είσαι νόμιμη οπότε ας σου βρούν αυτοί το τρόπο. Έχουν βέβαια περίεργο στυλ αλλά πιστεύω αν κρατήσεις την ψυχραιμία σου θα πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις.


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερούδια....

Εχω συγχηστεί διότι η λογίστρια μου είπε πως ενδέχεται να ξινίσουν στην εφορία επειδή θέλω να έχω έδρα το σπίτι.

Δε θα κάνω εμπορία κάποιυ είδους, μόνο μίσθωση.

Πήρα τηλ και μου είπαν ότι θεωρητικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εχω ήδη ανοιχτά βιβλία από παλιότερη δραστηριότητα με έδρα το σπίτι και απλά θα κάνουμε αλλαγή ιδιότητας.

ΑΛΛΑ λέει πρέπει να πάρω έγκριση και από τον επόπτη .

Ο οποίος μπορεί να ξινίσει για το οτιδήποτε, είπε κάτι κουλαμάρες στο τηλ ήδη!

Θα πάω απο κει αυτοπροσώπος μπας και συννενοηθώ, όταν τελειώσουν οι απεργίες!

Ένας τρόπος για να μην υπάρχει πρόβλημα με τον επόπτη είναι να διαμορφώσεις έναν χώρο συγκεκριμένο, ακόμη κι ένα δωμάτιο στο σπίτι σου για να του το δείξεις και να πεις ότι εκεί θα είναι η έδρα στην ουσία. Αφού παρεις την έγκριση χάλασέ το δεν πειράζει. Μία φορά θα έρθουν να το δουν, αλλά θέλουν να είναι συγκεκριμένος χώρος γιαυτό έρχονται. Βάλε ένα γραφείο ένα τραπεζάκι μερικούς φακέλους...ας είναι σχεδόν άδειο δηλ. για να δει ότι εκεί θα δουλεύεις. Μόνο έτσι θα δεχτούν. Αλλιώς το θεωρούν σπίτι και δεν δέχονται. Παλιά ούτε καν πήγαιναν στα σπίτια και τα δέχονταν όλα. Όσο πάμε και δυσκολεύουν τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια, το ξέρω, και για το λόγο αυτό έχω άδειο δωμάτιο το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για τη δουλειά αυτή, όχι ότι χρειάζεται, πραγματικά καθόλου, απλά για να είμαστε οκ σε όλα.

Να δούμε, Τετάρτη λογικά αν δουλεύουν κανονικά οι εφορίες θα πάω να δω και θα σας πω τι μου είπαν!

Marilyn, μπήκες στο μήνα σου βλέπω.

Με το καλό!

Πρώτο μωράκι??


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Αχ ναι το πρώτο μου είναι!!!

Κι εχω βαρύνει....ελπίζω να μην χρειαστεί να κλείσω και τις 40 εβδομάδες, μιας και πάω για φυσιολογικό τοκετό αλλά και η μικρή μου είναι ήδη μεγάλη....:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...