Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!


giota.

Recommended Posts

Καλημέρα σας!!!

Ξυπνήσαμε κι εμείς και παίζουμε με τα τουβλάκια!

Laerta, εγώ είχα πάρει ένα ring sling και τα έβαζα από νεογέννητα! Πολύ με βόλεψε και ήταν κατάλληλο για αυτή την ηλικία!


RKdwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα Τzini...απο την αρχη μου ειχε πει 36 εβδ ειναι καλες για διδυμα κ οτι δεν τα αφηνουν παραπανω!!! τι να πω κ εγω;;;;

μια χαρα ειναι κ στις 36. η πλειοψωφια των γιατρων με το που πατας την 36η λεει οκ. βοφουνται κ τυχον καταβολη στα μωρα, αλλα κ της εγκυου.

Θα ρωτήσω σίγουρα. Θηλάζω μόνο τη μικρή 1-2 φορές την ημέρα για να ηρεμήσει αν έχει τα νεύρα της, γιατί για να φάει δεν της φτάνει ούτε για ζήτω.. Ο μικρόε ιδέα δεν έχει τι κάνει η θηλή στο στόμα του και τι πρέπει να την κάνει. Νευριάζει κι αυτός οπότε τελικά πίνει αυτό που βασανίζομαι να βγάλω όλη μέρα με το θήλαστρο σε ένα γεύμα αλλά επειδή του αρέσει πολύ, θα το κρατήσω το θήλαστρο κι αυτό το μήνα. Επίσης, επειδή μισώ την περίοδο, προτιμώ να κάνω αντλήσεις παρά να πονάω...

εγω, οταν εμεινα μονη μου τις νυχτες που σου ειπα, τα ξυπναγα ενα ενα στο ταιασμα οταν θηλαζα. Δεν τα αφηνα να ξυπνησουν μονα τους.

αργοτερα που χρειατσηκε να μεινω μονη μου πρωινα κ εδινα μπιμπερο, παλι ενα ενα τα ξυπναγα κ ηταν ολα πιο ευκολα.

Καλημέρα σας!!!

Ξυπνήσαμε κι εμείς και παίζουμε με τα τουβλάκια!

Laerta, εγώ είχα πάρει ένα ring sling και τα έβαζα από νεογέννητα! Πολύ με βόλεψε και ήταν κατάλληλο για αυτή την ηλικία!

μπονζουν σερι!

εγω κοπελες δεν ειχα ακουσει τπτ για τα ρινγκ σλινγκ μεχρι που μπηκα στο φορουμ! α! ειχα δει τον ρουβα με την κορη στην τιτιβιστρια!


xmX3p2.png

XKuXp2.png

Link to comment
Share on other sites

φτιιανω κρεατοσουπα.

κολλησα χαρτακια για γυναικα στην περιοχη.

δινω τυροπιτα στη συλια (γιατι ειναι ικανη να την τρωει μεχρι το μεσημερι!)

θελω να πλυνω στο χερι κατι πλαστικα παιχνιδια, που ακομα τα εχω στη σακουλα (απο τις διακοπες!)

να βαλω αλλο ενα πλυντηριο με πανινα παιχνιδια... κοκ..

αν παω να παρω το μασημερι το τοτογι απ την μαζντα!

απο υγεια. δοξα το Θεο! στον κορφο της Παναγιας, που λεει κ ο πατηρ μου.

κ εσεις βολτιτσες ολη η φαμιλια ε?

τι λεει το νησι? ειχε κοσμο? φυγανε τωρα?


xmX3p2.png

XKuXp2.png

Link to comment
Share on other sites

αλό !! επιστρέψαμε!!

Φάγαμε και το φρουτάκι μας και τώρα θα παίτσουμε και ελπίζω να κοιμηθούμε και λίγο!!!!! ή αλλιώς μαγείρεμα ντεν έχει!!!

Τι λέει σήμερα το μενού?

Εγώ έλεγα αρακά με λίγο ψαράκι τηγανητό και γιουβαρλάκια για τα μωρά!! αν και δεν ΄'εχω ξαναφτιάξει γιουβαρλάκια ελπίζω να πετύχουν!!!

Θέλω να φτιάξω κανένα μπισκοτάκι, κεικ υγιεινό για τα μωρά

έχετε καμιά ιδέα?


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλό !! επιστρέψαμε!!

Φάγαμε και το φρουτάκι μας και τώρα θα παίτσουμε και ελπίζω να κοιμηθούμε και λίγο!!!!! ή αλλιώς μαγείρεμα ντεν έχει!!!

Τι λέει σήμερα το μενού?

Εγώ έλεγα αρακά με λίγο ψαράκι τηγανητό και γιουβαρλάκια για τα μωρά!! αν και δεν ΄'εχω ξαναφτιάξει γιουβαρλάκια ελπίζω να πετύχουν!!!

Θέλω να φτιάξω κανένα μπισκοτάκι, κεικ υγιεινό για τα μωρά

έχετε καμιά ιδέα?

ασε με ρε που θα κανω κ μπισκοτακι!

ειμαι η ιδια μπισκοτακι! με λιωνουν, με ζουπανε, με σπανε, οοολα μαζι!

τζας τι μου θυμησες...

τη μια κ μοναδικα φορα που ηρθα ροδο για 15 μερες διακοπες...

λεμε τελευταια μερα με το τοτε αμορε, αν παμε κ το πρωι μια βολτα στην παλια πολη να δουμε το μουσειο κτλ.

κ γυρνοντας βρηκαμε μια ωραιοτατη κληση εις το μπαμπριζ απανω! Κ ολα τα ροδιτικα τοτογι αμηδεν κληση. Μονο εμεις ειχαμε!

εκμεταλευτηκα τα τοοοοταε φυσικα μου προσοντα κ το παρεω που φοραγα κ πηγα κ κλαφτηκα στην αστυνομια κ μας την σβησαν. εχω κ φωτο, αλλα τις παλιες στο χαρτι μονο. αν βρεθουμε θα στη δειξω σιγουρα!

σου μιλαω για καλοκαιρι 94 ηταν ή 96? νομιζω 96!


xmX3p2.png

XKuXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!!

Ξυπνήσαμε κι εμείς και παίζουμε με τα τουβλάκια!

Laerta, εγώ είχα πάρει ένα ring sling και τα έβαζα από νεογέννητα! Πολύ με βόλεψε και ήταν κατάλληλο για αυτή την ηλικία!

τα έβαζες και τα δύο? που το πήρες και πόσο? ιντερνετικά?


 

120247mcv711uxx1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλενάδες μου!

Καλό μήνα, λίγο καθυστερημένα, βέβαια, αλλά χθες οι εξελίξεις με ξεπέρασαν και δεν μπήκα καθόλου, διότι ήμουν αναστατωμένη έως και κλαμένη, μην πω (όχι, θα το πω, γιατί να σας ντραπώ).

Κατέβηκα να πάω στη δουλειά μου, μια κυρία, με το βουγιουκλακί φουστανάκι μου, τα κολιέ μου, τα τακουνάκια μου (τελευταία μόνο μέχρι 8 1/2 πόντους φοράω, δεν αντέχω...) και όλα τα σχετικά αξεσουάρ (ό,τι έχω από δαχτυλίδι, βραχιόλι κλπ) και μου βγάζει η κερία μπέιμπι σίτερ μία γλώσσα μέχρι το πάτωμα, δήθεν ότι την αδίκησα στον τρόπο, που την πλήρωσα για τον Αύγουστο (που έλειπε...) και ότι όχι πως της έδωσα λιγότερα, αλλά όχι και να μετράω τις εργάσιμες μέρες... Και φωνές, και χειρονομίες και ένταση. Εγώ μένω με το γουρλωμένο μάτι να την κοιτάω και σκέφτομαι "δεν το ζω, αποκλείεται". Αλλά το ζούσα! Και όχι μόνο αυτό. Έπρεπε (γιατί τώρα είμαι μάνα) να είμαι ψύχραιμη. Και΄ο μόνος λόγος που δεν την έσυρα από τα μαλλιά έξω από το σπίτι μου (όπως θα έκανα σε κάθε άλλη σχετική περίπτωση), ήταν επειδή επάνω κοιμόντουσαν ήσυχα ήσυχα τα παιδάκια μου και δεν ήθελα να ξυπνήσουν με φωνές. Μην σας τα πολυλογώ, έφυγα αποφασισμένη να την απολύσω το μεσημέρι (που κανονικά θα την απέλυα επί τόπου και θα καθόμουν σπίτι, αλλά ας όψεται που είχα πάει για ψώνια την προηγουμένη και είχε πάει πίσω η δουλειά....), αλλά τελικά θα αναζητήσω κυρία και θα τη διώξω μετά.... Αν και υποτασικιά, χθες πρέπει να είχα ανεβάσει πίεση!

Αυτά... Εσείς τι νέα;

:)


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση, Νουνού, γουστάρω τις βολτίτσες σας τις πρωινές! Εγώ δεν έκλεισα μάτι όλο το βράδυ αν εξαιρέσω 3-3,45 γιατί η μαμά ανέβασε πίεση και κοιμήθηκε, κι έτσι έπαιζα μπάλα μόνη μου. Προβλέπω να μου βγαίνει η Παναγία σε λίγες μέρες.. Κι αφού τα μωρά μάθανε χέρια, λέω να αγοράσω μάρσιπο να μπορώ να κάνω καμιά δουλειά. Τι λέτε??? Τι προτείνετε??

Να τους ξεμάθεις τα χέρια!


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Laerta κοίτα αυτό το site http://www.babywearing.gr/

Agorakia μου σε φρίκαρε η τύπισσα ε? πόσα της δίνεις μηνιαίως και πόσες ώρες κάθεται? ένσημα δεν κολλάς φαντάζομαι :rolleyes::rolleyes:

Εγώ κοίμησα τον πρώτο πρωϊνό υπνάκο, σαν να επανερχόμαστε στα γνώριμα προγράμματα...ουφ. Από τότε που γυρίσαμε από διακοπές είχαν βγεί πολύ εκτός προγράμματος (όσο μπορώ να έχω:D:D).


WqqTp3.png

0WUVp3.png

a1UTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να μαι πάλι η ταλαίπωρη...

αχ βαχ!!

Twins ύπνο βρε παιδί μου θές, κάτι πιο πρωτότυπο???? όσο για το φαινόμενο του υπολογιστή σου, τι να πώ? λές όταν παντρευτήκατε να παντρεύτηκαν κι όλα τα υπάρχοντα σας και τώρα μοιράζεστε τα πάντα :?::?::?::?::?::?:

Νακι θα συμφωνήσψ με την προλαλήσασα δεν το χάνουν το γεύμα αν και όποτε θέλουν θα το αναπληρώσουν. Εφ όσον και το βάρος τους είναι οκ!!

Να σας πω και γω τον καημό μου, τους καημούς μάλλον....

Η μπέμπα έβγαλε στις παλαμίτσες τις κάτι σαν δερματικό, πάω λοιπόν και γω και χώνομαι στο ΙΚΑ στην παιδίατρο την είδε και μου είπε να περιμένω 1 εβδομάδα :confused::confused::confused:. Πως θα εξελιχτεί. Πρέπει να πάω δερματολόγο κλάψ.

Γυρίζουμε στο σπίτι και όπως τριγυρνάγαν στα πόδια μου βλέπω την μπέμπα μέσα στα αίματα...ψυχραιμη εγώ ευτυχώς την κοιτάω ξεπλάνω κλπ. Εκεί που βγάινει το τρίτο δοντάκι της πάνω μάλλον χτύπησε και άνοιξε. Ε ρε κλάμα....μέχρι να την κάνω καλά πήγαν όλα πίσω, φαγητό, νύστες πείνες κλπ. Το κεφάλι μου κοντεύει να σπάσει.

Ξαγρυπνήσαμε κιόλας χτες, εκεί που λέω εντάξει το ξεπέρασε και δεν ξυπνάει 4 για παιχνίδια...τσούπ το ξανακάνει. 9μιση ξυπνήσαν τα καμάρια μου τα ξενύχτικα...

Για πείτε μου ρε κόρες λίγο τα ωράρια σας σε ύπνο και φαγητό. Τα δικά μου δε μου φτάνει το χάλι μας το βραδυνό αλλά ακόμα και τη μέρα κάνουν ότι να ναι. Κάθε μέρα διαφορετικές ώρες και διάρκεια ύπνου.

Κατά τ άλλα ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ????

Λοιπόν...

06.30 ξυπνώ, ετοιμάζω γάλα (αλλάξαμε γάλα, δεν σας το είπα, και το πίνουμε απελπισμένα!!!!!!!!! νέσλακ 1+ στο χάρτινο κουτί, μακράς διάρκειας - λίγο πρόβλημα στη μετακίνηση, ταξίδι κλπ, αλλά δεν πειράζει), τους αλλάζουμε, φεύγει ο καλός μου και εγώ ταΐζω (έχει πάει πια 06.45). Τους βάζω για ύπνο και ετοιμάζομαι για δουλειά. Έρχεται η κυρία. Τους ξυπνάει (αν δεν έχουν ξυπνήσει μόνοι τους κάπου εκεί) ακριβώς 09.15. Τρώνε γιαούρτι ή αβγό και φρούτο στις 10 με 10.10 το αργότερο. Παιχνίδι μέχρι τις 12 αυστηρά. Στις 12 μπαίνουν κούνιες και η πόρτα κλείνει. Είναι ώρα για ύπνο. Μπορεί να γουργουρίζει ο ένας ή ο άλλος, αλλά θα κοιμηθούν. Τους ξυπνάμε (εκτός αν ξυπνήσουν εκείνοι) 13.30, να ανοίξει λίγο το μάτι, να ξεμουδιάσουμε και στις 14.00 έχουμε μεσημεριανό. Παιχνίδι μέχρι 16.00 ακριβώς και ύπνο (αν και εκεί συνεχίζουν λίγο ζουζούνιασμα στις κούνιες μέχρι 16 και κάτι, αλλά η πόρτα έχει πια κλείσει...!) μέχρι τις 17.20 με 17.30 το αργότερο αργότερο! Κρέμα ή φρούτο (αναλόγως τι φάγαμε δεκατιανό) και παιχνίδι ή περίπατο ή άλλες δραστηριότητες (κλάματα αγανάκτισης από μανούλα, κλάματα βαρεμάρας από παιδάκια - αν δεν πάμε βόλτα - αναμονή πατερούλη, για τσιγάρο μανούλας) μέχρι 20.20 (το αργότερο), που μπαίνουμε για βραδυνό πλατσούρισμα και γάλα στις 20.45. Στις 21.00 με 21.10 κούνιες και νάνι!

Κατασκήνωση, με λίγα λόγια. Το βρίσκω απαραίτητο να έχουν πρόγραμμα τα παιδιά. Εγώ είχα πάντα πρόγραμμα σε φαγητό και ύπνο. Το καθιέρωσα από τον 4ο-5ο μήνα και το εδραίωσα από αρχές 6ου, επειδή θα γύρναγα στη δουλειά, και ήθελα να έχω τον έλεγχο, ακόμη κι όταν θα έλειπα! Κατά καιρούς άλλαζα λίγο τις ώρες ύπνου ή φαγητού, ανάλογα με τις ανάγκες των παιδιών, την ηλικία τους και όλα αυτά!


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πουλάτε κανένα μικρό μεταχειρισμένο αυτοκινητάκι; Θα πάει η φίλη μου (καθηγήτρια) για δύο χρόνια σε νησί (Νίσυρο, Ρόδο, Κω, Πάτμο κανείς δεν ξέρει ακόμη!!!!!!!!) και θα έχει και τα κοριτσάκια της μαζί και θέλει κάτι μικρό, φθηνό να πηγαινοέρχεται λίγα χιλιόμετρα κάθε μέρα!


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Jasmini, αυτά που λέει το παιδάκι σου εμείς θα τα πούμε με την εισαγωγή στο Γυμνάσιο!!!!!!!!

Α, δεν σας είπα... Λέμε κι εμείς κα (ενίοτε προσθέτουμε και δεύτερη ίδια συλλαβή, δηλαδήήήήήή; Κα-κά!!!!!!!!). Αλλά δεν το εννοούμε!


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Laerta κοίτα αυτό το site http://www.babywearing.gr/

Agorakia μου σε φρίκαρε η τύπισσα ε? πόσα της δίνεις μηνιαίως και πόσες ώρες κάθεται? ένσημα δεν κολλάς φαντάζομαι :rolleyes::rolleyes:

Εγώ κοίμησα τον πρώτο πρωϊνό υπνάκο, σαν να επανερχόμαστε στα γνώριμα προγράμματα...ουφ. Από τότε που γυρίσαμε από διακοπές είχαν βγεί πολύ εκτός προγράμματος (όσο μπορώ να έχω:D:D).

Με το πρόγραμμα, που μόλις διάβασες, την είχα 8-4 (με στρογγυλεμένα ΠΑΝΤΑ υπέρ της ωράρια, χρήματα, όταν και αν προέκυπτε, με αποκορύφωμα, μέρες που απεργούσα (έως και τρεις σε έναν μήνα), αναγκαστικά, λόγω του ότι κι εκείνη δεν είχε μετρό, για να έρθει και, ενώ μου έκοβαν τα μεροκάματα, εγώ δεν έκανα το ίδιο και σ' εκείνη, για να είναι πάντα ευχαριστημένη... και πολλάάάάάά άλλα τέτοια.... δυστυχώς, ήμουν autoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadmin) και της έδινα 800 έουρο! Χωρίς δουλειές, μόνο σίδερο παιδιών, αν ήθελε, την ώρα που κοιμόντουσαν. Δεν μπορώ να πω, το έκανε σχεδόν πάντα.


rPPrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...