Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ...


Moments

Recommended Posts

Κοριτσάκια μου γλυκά αν και καθυστερημένα καλησπέρα σας..

Χθες το βράδυ το μικρό Δομνινάκι είχε κέφια.. περισσότερο ανησυχία θα το έλεγα και δεν είχε όρεξη για ύπνο.. Ως αποτέλεσμα ούτε η μανούλα κατάφερε να κοιμηθεί και σήμερα πραγματικά όλη μέρα σερνόμουν.. Βέβαια το Δομνινάκι σήμερα πήρε το αίμα του πίσω μιας και πήγαμε την πρώτη μας βόλτσα με το καρότσι.. Με τον που τον έβαλα στο καρότσι άρχισε τις τσιρίδες.. αλλά με το που ξεκίνησε το καρότσι να κουνιέται έριξε κάτι ύπνους.. Τον έντυσα πολύ καλά και το πήρα απόφαση και βγήκαμε.. Γύρισα άλλος άνθρωπος.. θα το καθιερώσω λοιπόν και κάθε μέρα θα βγαίνουμε βολτούλα - εκτός και αν είναι χάλια ο καιρός - μόνο καλό θα μας κάνει..

Μομεντάκι εγώ σου προτείνω ως λύση τον αποκλειστικό θηλασμό.. νομίζω ότι θα σας γλυτώσει από πολλά προβλήματα!

Οι άλλες κορασίδες που είστε;

Φιλιά πολλά!

Οι βόλτες είναι αναζωογονητικές!!!!Και ένα καφεδάκι όσο κοιμάται αμέριμνο το μικρό μπορείς να τον πιεις!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας βρήκα και εγώ!!!!!! Καλορίζικο το καινούργιο καφέ μας!!!

Τι κάνετε?

Καραμελίτσα μπράβο σας για τις μετρήσεις της αυχενικής!!!Αντε πάει και αυτό!!!Καλή συνέχεια!!!Μαρκελάκι και στα δικα σου με το καλό!!! Πλησιάζει και εσένα η πιο συγκινητική στιγμή της εγκυμοσύνης σου!!!!

Μομεντούλα μου και εγώ αυτό που σου έγραψε η Δομνίνα θα πρότεινα αλλά αν αποφάσισες να επιστρέψεις στην δουλειά είναι δύσκολο τώρα πια ο αποκλειστικός θηλασμός! Σιγά σιγά θα το συνηθήσει και αυτό και με τις σταγόνες που γράφεις ελπίζω να σταματήσει να πονάει ο καημενούλης!!

Εμείς μεγαλώσαμε και τσαχπινεύουμε!!τωρα πια πάει εκείνο το μικρό και απροστατευτο βρεφάκι!!Εχει κάνει μπουτάκια και μαγουλάκια ζουμερά και όλη την μέρα τον ξεζουμίζω στα φιλιά!!!Είναι και αρκετά γκρινιάρης ώρες και φορές μέχρι απελπισίας αλλά το καταλογίζω στα γονίδια του μπαμπάς μας........χαχαχαχαχα!!!


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!!!

Το Σάββατο έχω αυχενική αν και με έπιασε μια φρίκη εχθές γτ με τραβούσαν οι ωοθήκες σαν την περίοδο και σηκώθηκα 5 η ώρα φρικαρισμένη κοιμήθηκα 7 τώρα είμαι οκ αλλά φοβάμαι συνεχώς....ελπίζω να είναι όλα καλά....

Τί κάνετε μανούλες??? ωραία πράγματα διαβάζω για σας και τα μπεμπάκια σας!!!

Φιλάκια πολλά πολλά σε όλες σας:tongue:

Link to comment
Share on other sites

μομεντακι εμας τα colief μας ειχαν βοηθησει περισσοτερο απο τα ινφακολ.διαλυεται στο γαλα.δεν εχει αδικο στο οτι το υποαλλεργικο δεν ειναι.λυση αλλα και το να πιεζεις ενα μωρο σ αυτη την ηλικια να δεχτει το γαλα που του προκαλει αλλεργια παλι δεν ειναι σωστοο.το μονο που θα το βοηθησει ειναι αποκλειστικος θηλασμος με δικη σου πολυ προσεγμενη αποχη.αν σου φαινεται αδυνατο να το γυρισεις σε αποκλειστικο τωρα η θες και αλλη γνωμη μπορω να σε βαλω στο γκρουπ του φεις.θα εκπλαγεις απο το ποση βοηθεια μπορεις να βρεις.χωρις να υποτιμαω το γιατρο σου εγω αν δεβ ειχα ζητησει εκει βοηθεια θα ειχα κανει πολλα λαθη θα ειχα κοψει το θηλασμο και θα ειχσ μαυρα μεσανυχτα.αν σ ενδιαφερει πες μου ...

συγγνωμη που δεν εμφανιζομαι συχνα.ειμαι στον πατερα μοθ μυ αφου μετακομισαμε και τα πραγματα ειναι πλεο πανω και μας περιμενουν .αλλα εκανα την ρτελεταια επισκεψη στο γιατρο ετσι για το τσεκ ξκαι η αποκολληση μου δεν ειχε καλη εικινα.μη με ρωτησετε τι θα κανω γιατι δε ξερω ν απαντησω.πεταω μεθαυριο και σημερα εμαθα αυτο ενω υποτιθεται ειμασταν καλυτερα και ειμαι πελαγωμενη..λεω να φυγω και ο θεος βοηθος...


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

μομεντακι ειχατε ποτε,αιμα η βλεννα στα κακα;η γενικα δυσκοιλιοτητα;κι αυτο αν θυμαμαι ειναο ενδειξη αλλεργιας;.θελω να πω καποια πραγματα αλλα θα πρτιμουσα να στα πουν στο φεις δε θελω να πω κατι λαθος η ελλειπες..πες μου αν θες να σε βαλω.αν ντρεπεσαι ρωταω εγω για σενα απλα ειναι λεπτομερειες που ισως με ρωτησουν και δε θα ξερω..


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα σας..

Ξέρω ότι χάθηκα αλλά δεν φταίνε οι βόλτες με τον μπέμπη (που πηγαίνουμε βεβαίως - βεβαίως) αλλά το γεγονός ότι όταν είμαστε σπίτι ο μπέμπης δεν κάθεται μόνος του, ούτε στο καρότσι, ούτε στον καναπέ, ούτε στην καλαθούνα του.. τις ώρες που είναι ξύπνιος θέλει μανούλα, πράγμα που σημαίνει ότι είναι κολλημένος πάνω μου, αλλά πολλές φορές και όταν κοιμάται δεν θέλει να κοιμηθεί πουθενά αλλού εκτός από πάνω μου.. οπότε δυσκολεύομαι πολύ όχι μόνο να μπω αλλά να γράψω κιόλας..

Είμαστε καλά, πήρε 310 ολόκληρα γραμμάρια σε μια βδομάδα με αποκλειστικό θηλασμό και έχουμε φτάσει αισίως τα 3.565 γρμ.. Είναι πολύ συνεργάσιμο το μωρό μου και λατρεύω τις στιγμές που το βράδυ κοιμόμαστε αγκαλίτσα..

Όσες το έχετε ζήσει καταλαβαίνετε ακριβώς τι λέω.. όσες πάλι ετοιμάζεστε να το ζήσετε για πρώτη φορά θα με θυμηθείτε πολύ σύντομα..

Καραμελλίτσα μου λυπάμαι που σε ταλαιπωρεί και σε αγχώνει ακόμη η αποκόλληση. Εγώ δεν θα έφευγα αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.. Κάνε όπως αισθάνεσαι..

Κούκου μου κι εμείς έχουμε αρχίσει και κάνουμε μπουτάκια και μαγουλάκια και σχεδόν κάθε πέντε λεπτά τον φιλάω στα μαγουλάκια.. Είμαι ερωτευμένη με τον γιο μου και δεν το κρύβω..

Μομεντάκι ελπίζω να καταφέρεις και να πάρεις περισσότερη άδεια!

Μαρκελλάκι καλά αποτελέσματα στην αυχενική!

Με συγχωρείτε αν χάνομαι.. απλά τώρα ο άντρας της ζωής μου διεκδικεί τον χρόνο μου..

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλος σας βρεικα!

Στα γριγορα σας γραφω οσα προλαβαινω πριν ξυπνισει η Ανδριανα μου!

Εμεις μεγαλωνουμε και μεταυριο κλεινουμε 29 ευδομαδες!Αλλη μια ευδομαδουλα και θα αρχησω να απολαμβανω την εγκυμοσινη για οσο καιρο θα θελει η μπεμπα να κατσει αλλο στην κοιλιτσα μου!

Ξυπνεισε.....

Link to comment
Share on other sites

μομεντακι εμας τα colief μας ειχαν βοηθησει περισσοτερο απο τα ινφακολ.διαλυεται στο γαλα.δεν εχει αδικο στο οτι το υποαλλεργικο δεν ειναι.λυση αλλα και το να πιεζεις ενα μωρο σ αυτη την ηλικια να δεχτει το γαλα που του προκαλει αλλεργια παλι δεν ειναι σωστοο.το μονο που θα το βοηθησει ειναι αποκλειστικος θηλασμος με δικη σου πολυ προσεγμενη αποχη.αν σου φαινεται αδυνατο να το γυρισεις σε αποκλειστικο τωρα η θες και αλλη γνωμη μπορω να σε βαλω στο γκρουπ του φεις.θα εκπλαγεις απο το ποση βοηθεια μπορεις να βρεις.χωρις να υποτιμαω το γιατρο σου εγω αν δεβ ειχα ζητησει εκει βοηθεια θα ειχα κανει πολλα λαθη θα ειχα κοψει το θηλασμο και θα ειχσ μαυρα μεσανυχτα.αν σ ενδιαφερει πες μου ...

συγγνωμη που δεν εμφανιζομαι συχνα.ειμαι στον πατερα μοθ μυ αφου μετακομισαμε και τα πραγματα ειναι πλεο πανω και μας περιμενουν .αλλα εκανα την ρτελεταια επισκεψη στο γιατρο ετσι για το τσεκ ξκαι η αποκολληση μου δεν ειχε καλη εικινα.μη με ρωτησετε τι θα κανω γιατι δε ξερω ν απαντησω.πεταω μεθαυριο και σημερα εμαθα αυτο ενω υποτιθεται ειμασταν καλυτερα και ειμαι πελαγωμενη..λεω να φυγω και ο θεος βοηθος...

Καραμέλλο μου θα μπορούσες να ζητήσεις και τη γνώμη ενός άλλου γιατρού μπορεί να ακούσεις κάτι πιό ενθαρυντικό εγώ μάλλον αυτο θα έκανα. ολα καλά θα πάνε θα δεις!!!φιλάκια και περιμένουμε νέα με καλή έκβαση!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά καλησπέρα σας..

Ξέρω ότι χάθηκα αλλά δεν φταίνε οι βόλτες με τον μπέμπη (που πηγαίνουμε βεβαίως - βεβαίως) αλλά το γεγονός ότι όταν είμαστε σπίτι ο μπέμπης δεν κάθεται μόνος του, ούτε στο καρότσι, ούτε στον καναπέ, ούτε στην καλαθούνα του.. τις ώρες που είναι ξύπνιος θέλει μανούλα, πράγμα που σημαίνει ότι είναι κολλημένος πάνω μου, αλλά πολλές φορές και όταν κοιμάται δεν θέλει να κοιμηθεί πουθενά αλλού εκτός από πάνω μου.. οπότε δυσκολεύομαι πολύ όχι μόνο να μπω αλλά να γράψω κιόλας..

Είμαστε καλά, πήρε 310 ολόκληρα γραμμάρια σε μια βδομάδα με αποκλειστικό θηλασμό και έχουμε φτάσει αισίως τα 3.565 γρμ.. Είναι πολύ συνεργάσιμο το μωρό μου και λατρεύω τις στιγμές που το βράδυ κοιμόμαστε αγκαλίτσα..

Όσες το έχετε ζήσει καταλαβαίνετε ακριβώς τι λέω.. όσες πάλι ετοιμάζεστε να το ζήσετε για πρώτη φορά θα με θυμηθείτε πολύ σύντομα..

Καραμελλίτσα μου λυπάμαι που σε ταλαιπωρεί και σε αγχώνει ακόμη η αποκόλληση. Εγώ δεν θα έφευγα αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.. Κάνε όπως αισθάνεσαι..

Κούκου μου κι εμείς έχουμε αρχίσει και κάνουμε μπουτάκια και μαγουλάκια και σχεδόν κάθε πέντε λεπτά τον φιλάω στα μαγουλάκια.. Είμαι ερωτευμένη με τον γιο μου και δεν το κρύβω..

Μομεντάκι ελπίζω να καταφέρεις και να πάρεις περισσότερη άδεια!

Μαρκελλάκι καλά αποτελέσματα στην αυχενική!

Με συγχωρείτε αν χάνομαι.. απλά τώρα ο άντρας της ζωής μου διεκδικεί τον χρόνο μου..

Σας φιλώ γλυκά!

Χαίρομαι Δομνίνα για τις στιγμές που περνάς και ευχαριστώ για την ευχούλα σου φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά πολύ καλησπέρα σας..

Εδώ και 3-4 μέρες ο μπέμπης μου ταλαιπωρείτο από ένα χουρχούρισμα στο λαιμό το οποίο τον ενοχλούσε αφάνταστα στην αναπνοή και στον ύπνο.. Σε συνεννόηση με την παιδίατρο του ξεκίνησα άφθονο φυσιολογικό ορό στην μυτούλα, η οποία ευτυχώς ξεβούλωνε αμέσως, και εισπνοές πάνω από μια κατσαρόλα με βραστό νερό.. Σήμερα επιτέλους ο καημενούλης έκανε εμετό τα φλέγματα που τον ταλαιπωρούσαν και από κείνη την ώρα είναι πολύ καλύτερα.. Κορίτσια μου πιανόταν η ψυχή που τον έβλεπα και τον άκουγα να υποφέρει το ψυχουλάκι μου.. Ας ελπίσουμε ότι τα έβγαλε όλα τα φλέγματα και θα σταματήσει η ταλαιπωρία του. Για καλό και για κακό θα του συνεχίσω τις εισπνοές σήμερα και αύριο και από βδομάδα θα μας δει και η παιδίατρος..

Αύριο σαραντίζουμε κιόλας και θα πάμε με τον μπαμπά μας και τους νονούς μας στην εκκλησία να πάρουμε την ευχή.. Είμαι τόσο συγκινημένη κοριτσάκια μου..

Φιλιά πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!Όλα πήγανε τέλεια πάρα πολύ καλές μετρήσεις!!Οπότε αποφασίσαμε με τον άντρα μου μην κάνουμε αμνιοπαρακέντηση!!! Μας είπε μάλλον αγόρι!!!Γερό να ναι και ότι να ναι!!!

Περαστικά Δομνινάκι στο μικρό

Φιλιά σε όλες όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα στη νέα μας σελίδα!

Τι κάνετε? Ξέρω έχω να γράψω πολύ καιρό αλλά παρακολουθώ ανελλιπώς τα νέα σας.

Κάποιες μέρες είχα πρόβλημα και με τη συνδεση του ιντερνετ αλλά καποιες μερες είχα τάσεις μελαγχολίας....θα σας τα πω στην πορεία.

Να πω χαίρομαι πάρα πολύ που βγήκε μια χαρά η αυχενική της Μαρκέλας μας:D Μαρκελλάκι και συ αγοράκι? Θράυση έχουν κάνει τα άτιμα.

Νασούλα μου βρίσκεσαι σε απόσταση αναπνοής από το κοριτσάκι σου.....όλα να πάνε καλά ......και να πάρεις στην αγκαλίτσα σου και το δεύτερο παιδάκι σου:D

Δομνινάκι πραγματικά χαίρομαι τόσο πολύ που μας γράφεις κάθε μέρα τα νεάκια του μπέμπη σου και σε ακούω τόσο μα τόσο ευτυχισμένη που το όνειρό σου έγινε πραγματικότητα.

Ιονελιτάκι προχώρησες πολύ σε βδομαδούλες:D μια χαρούλα!!!!!

Καραμελλάκι μου δεν κατάλαβα στο μηνυμα σου τι ακριβώς συμβαίνει με την αποκόλληση? Δεν είχε καλή εικόνα η αποκόλληση? δε σου πε κάτι περισσότερο συγκεκριμένο ο γιατρός?

Μομεντάκι μου διαβάζω ότι θα πας στη δουλίτσα και σκέφτεσαι να σταματησεις το θηλασμό αλλά μήπως θα μπορουσες να συνδιάσεις και τα δυο? λέω εγώ τωρα ιδεες. Μήπως να το θήλαζες τις ωρες που θα είσαι σπίτι ...και ανάλογα το γάλα που έχεις να μπορούσες να αντλεις με το θήλαστρο και να καταψύχεις όσο μπορείς ώστε όταν θα λείπεις να πίνει πάλι το μωρό το γαλατάκι σου? Μπορείς να δημιουργήσεις αποθέματα;) για σκέψου το λιγάκι;)

Κουκάκι πολύ χαίρομαι που το μωράκι σου μεγαλώνει και σιγά σιγά θα γίνει κοτζαμ παιδάκι;)

Και τα ντεσάκια βλέπω έχουν γίνει ολόκληρα θηριάκια....πωπω πως μεγάλωσαν :D....γιατί ο Ροδακινούλης? απίστευτος!!!:D

Όλα τα παιδάκια από τα κοριτσάκια μας είναι πολύ πολύ όμορφα και μοναδικά...δε θέλω να αφησω κάποιο απ έξω.......να τα χαίρεστε καλές μου μανούλες και να τα καμαρωνετε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου νέα...............μου αρέσει που ήθελα να βάλω και τικεράκι τρομάρα μου χαχαχα και μάλιστα η Καραμέλλο μας είχε προθυμοποιηθεί και μου χε πει πως να το κάνω......και γω δε το έκανα τότε ....τωρα το ξέχασα.

Θα δω τι θα κάνω...

Λοιπόν επανέρχομαι.......έχω κλείσει την 36η εβδομάδα.......αλλά υπάρχει ένα θεματάκι με το μωράκι:cry:

Από το ντόπλερ και μετά αρχίσαμε να βλέπουμε πως δεν ανατύσσεται καλά το μωράκι μας.....στις μετρησεις άρχισε να πηγαινει πίσω εννοω υπερηχογραφικά.....και εννοειται αυτο είχε αντίκτυπο και στο βάρος του.

Το παρατηρησε αρχικά ο γιατρός που μου κανε το ντοπλερ......εκει βεβαια ακομα δεν ειχαμε φτασει να χουμε μεγαλη απόκλιση .........και μάλιστα ο άνθρωπος δεν ήθελε να μου δημιουργησει άγχος.....απλά μου ειπε να προσεχω να το ακουω αρκετες φορες τη μερα διαφορετικα να πηγαινω να κανω συχνά καρδιοτοκογραφήματα.....και από δω και πέρα να ειμαι σε συνεχη παρακολουθηση με υπερηχο.....και να παιρνω συχνα και την πιεσή μου.

Πήγα και στο δικό μου γιατρό......μου μίλησε για υπολλειπόμενη ανάπτυξη εμβρύου........μου εδωσε και έκανα και ενεσεις κορτιζόνης για τους πνευμονες σε περίπτωση πρόωρου τοκετου.....και εδω και κάποιο καιρό το παρακολουθουμε καθε βδομαδα το μωράκι με τον υπερηχο ....και πηγαινω και κάνω και καρδιοτοκογραφήματα που ευτυχως ειναι καλά ως τωρα......αυτα τα κανουμε σε περιπτωση που δουμε κατι περιεργο ή το μωρο να δυσανασχετει να γινει τοκετός.

Το μωράκι να σκεφτειτε την 35η εβδομάδα ήταν περίπου 2 κιλά..........αλλά το θεμα ειναι οτι δεν παιρνει το αναμενομενο την καθε βδομαδα που περναει......δηλ παιρνει περιπου το μισο απο το αναμενομενο.......άρα κάθε βδομάδα που περνάει και δεν αναπληρώνει το χαμένο έδαφος μένει ακόμα πιο πίσω και στο βαρος......και στις μετρησεις τις υπερηχογραφικές.

Αναμένουμε πως θα γεννηθεί κατω απο 2500 κιλά.

Το θετικό της υπόθεσης ...μεσα σε αυτη την αρνητικη κατασταση .....είναι πως οι άλλες παράμετροι είναι καλές....δηλ το ντοπλερ, η ομφαλική αρηρια, το αμνιακό υγρό ...ο πλακουντας ....και όσο αυτα ειναι καλά ο γιατρός αφήνει το μωρό μέσα στην κολίτσα μου και δε το βγάζει.

Απλά εγώ βρε κοριτσάκια μου ανησυχώ γιατί φοβάμαι μη συμβεί κάτι στο μωράκι πριν γεννήσω......και δε θα το αντέξω.

Έχω μπει στο μήνα μου και κάνω υπομονη μερα με τη μερα που περναει να το ακουω καλά....ναι καλο στους υπερηχους , στα καρδιοτοκογραφηματα και να ρθει η ημερα που θα γεννηθεί.

Από ότι βλέπω μάλλον με καισαρική θα γεννηθεί γιατι δεν θέλουν τα μικρά έμβρυα να ζοριζονται.....αλλά αυτά θα τα ξαναπουμε και με το γιατρό όπου αύριο έχω ραντεβου και θα μιλήσω μαζί του για το πως βλέπει την κατάσταση και πως θα το διαχειριστουμε όλο αυτο.

Γιατι απο οσο φανταζομαι δε θα με αφησει ως τις 40 εβδομαδες.....υπολογιζω στις 38 να γινει τοκετος....μπορρει και αφου κλεισω τις 37 ....η αληθεια είναι πως μονη μου κανω υποθεσεις:tongue: γιαυτο αυριο θα μιλησω να δω και να μη τα σκεφτομαι μονη μου.

Αυτο που ξερω ειναι πως κατω απο τις 37 εβδομαδες θεωρειται προωρο το μωρο και θα με αφησει να τις κλεισω.......βεβαια εννοειται πως αν εβλεπε να κινδυνευει το μωρο ή αν καποια απο τις παραμετρους που εξεταζει καθε φορά έδειχνε καποιο αλλο προβλημα θα το επαιρνε και τωρα και χθες ......

Απλά δεν ξερω ποσο θελει να με αφησει ακομα....βεβαια να δουμε και παλι τ μωρο και την κατασταση του και βλεπουμε.

Δε σας ειπα και το άλλο....ο μικρός εχει βολευτει και σε ισχιακή θεση....ω ναι.....εδω και βδομαδες ειναι με το κεφαλι πανω .......καλά σε αυτό υπαρχει και καποια πιθανοτητα να γυρισει.......αλλά απο θεμα βαρους δε βλεπω να γενναω φυσιολογικά....και το ήθελα πολύ.

Βεβαια μη λέω βλακειουλες γιατι αυτο ειναι το τελευταιο που θα πρεπε να με απασχολει......σημασια εχει να γεννηθει και να ναι γερό μωράκι αυτο ειναι που μας καιει.

Και γω έχω πεσει ψυχολογικά.....δεν ειμαι τοσο αμεριμνη όσο ειμουνα στο δευτερο τριμηνο.........εχω την αγωνια μου και πάλι ο χρονος μου φαινεται πως εχει κολλησει....οπως και στο πρωτο τριμηνο μεχρι να σιγουρευτουμε πως ολα πανε καλά.

Σας φιλώ όλες ....και τα κοριτσάκια που δεν πρόλαβα πριν να γράψω και για αυτα,τη Νικόλ μας, τη Μαριάμνε, τη Στελλίτσα, την ανθουλα, τα μαράκια, το δεσποινάκι, την τουρτιτσα και όποιο άλλο κοριτσάκι ξεχνάω.

Συγχωρέστε με που είχα να μπω καιρό να σας γράψω.....η αλήθεια όμως είναι ότι ποτέ μα ποτέ δε σας ξεχνάω σε όλο τον αγώνα που έχουμε κάνει όλες μας εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκα και εγώ να σας πω τα τελευταία νέα.

Την τρίτη το πρωί πρωι θα κάνει την εμφάνιση της η μπουμπου μου.Κλείσαμε το ραντεβού για την καισαρική και ελπίζουμε να φτάσουμε μέχρι τότε γιατί έχω πολλές συσπάσεις και η μικρή έχει κατέβει παρά πολύ χαμηλά.Εγώ φυσικά κλεισμένη στο σπίτι και δεν κάνω βήμα για να μην γεννήσω νωρίτερα.Πιστεύω θα τα καταφέρουμε.

Δομνινακι μου πολύ μου αρέσει που διαβάσω τα νεακια σας.Αγκαλιτιδα και εσένα ο μικρός?Μάνα βαστα γερά,εγώ είχα πεθάνει από τη μέση μου,που δεν καθόταν καθόλου κάτω.Ελπίζω να καθάρισε το λαιμουδακι του με τον εμετό και να είστε καλύτερα.

Αύριο σαραντιζετε?Και. Μιας φίλης μου είναι αύριο και του αδερφού του άντρα μου ήταν σήμερα.Θυμησε μου,12/3 γεννήθηκε?

Καραμελακι μου έχω χάσει επεισόδια μου φαίνεται.Ποτέ φεύγεις για πάνω ή μήπως έφυγες?Και αυτό με την αποκόλληση ούτε εγώ το κατάλαβα.

Μαρκελακι όλα καλά με την αυχενικη,άντε και καλό Β επιπέδου τώρα.Κοίτα να αρχίσεις να χαλαρώνεις τώρα.Τα δύσκολα πέρασαν.

.

Ιονελιτα καλώς ήρθες. Μπαίνεις στην 30 εβδομάδα,Ε?Άντε σιγά σιγά πλησιάζουμε το στόχο μας.

Μελετινα όλα καλά θα πάνε,όταν γεννηθεί ο γιος θα ταξεχάσεις όλα αυτα και θα πετάς στα σύννεφαε συγχωρούμε για το τικερακι,αρκεί ΝΣ βάλεις μετά την γέννα για να βλέπουμε πόσο είναι ο μικρός.

Μομεντακι μου γλυκό προβλήματα με το γάλα διαβάσω,δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω.

Ποτέ γυρνάς τελικά στη δουλειά?'

Κουκάκι μου τρέλενομαι για μπουτακια,δώσε ένα τεράστιο ζουμερό φιλακι.Στείλε καμιά φωτο για να τον δούμε.

Σας φιλω


5oULp3.png

B2ZVp3.png

Link to comment
Share on other sites

μομεντακι εμας τα colief μας ειχαν βοηθησει περισσοτερο απο τα ινφακολ.διαλυεται στο γαλα.δεν εχει αδικο στο οτι το υποαλλεργικο δεν ειναι.λυση αλλα και το να πιεζεις ενα μωρο σ αυτη την ηλικια να δεχτει το γαλα που του προκαλει αλλεργια παλι δεν ειναι σωστοο.το μονο που θα το βοηθησει ειναι αποκλειστικος θηλασμος με δικη σου πολυ προσεγμενη αποχη.αν σου φαινεται αδυνατο να το γυρισεις σε αποκλειστικο τωρα η θες και αλλη γνωμη μπορω να σε βαλω στο γκρουπ του φεις.θα εκπλαγεις απο το ποση βοηθεια μπορεις να βρεις.χωρις να υποτιμαω το γιατρο σου εγω αν δεβ ειχα ζητησει εκει βοηθεια θα ειχα κανει πολλα λαθη θα ειχα κοψει το θηλασμο και θα ειχσ μαυρα μεσανυχτα.αν σ ενδιαφερει πες μου ...

συγγνωμη που δεν εμφανιζομαι συχνα.ειμαι στον πατερα μοθ μυ αφου μετακομισαμε και τα πραγματα ειναι πλεο πανω και μας περιμενουν .αλλα εκανα την ρτελεταια επισκεψη στο γιατρο ετσι για το τσεκ ξκαι η αποκολληση μου δεν ειχε καλη εικινα.μη με ρωτησετε τι θα κανω γιατι δε ξερω ν απαντησω.πεταω μεθαυριο και σημερα εμαθα αυτο ενω υποτιθεται ειμασταν καλυτερα και ειμαι πελαγωμενη..λεω να φυγω και ο θεος βοηθος...

like.......like.......και πιο πολλά like στις συμβουλές σου!!!!:P:p

Τώρα για την αποκόλληση όχι like......:( Είναι και το ταξίδι.....:? Μήπως έπρεπε να έρθει και η μαμά σου μαζί πάνω αν γινόταν για να έχεις μία βοήθεια?? Ποσο διαφορατική αυτή η εγκυμοσύνη από την προηγούμενη ε??

Στην προηγούμενη έπρεπε να είσαι σε ακινησία και πέρασες τόσους μήνες στο κρεβάτι αλλά τώρα ενώ πρέπει, δεν μπορεις!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να βρεις μία βοήθεια γιατί είσαι σε δύσκολη φάση για να τα κάνεις όλα μόνη σου σε Καραμαλίτσα μου!! Καλή δύναμη!Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...