Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ...


Moments

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!Όλα πήγανε τέλεια πάρα πολύ καλές μετρήσεις!!Οπότε αποφασίσαμε με τον άντρα μου μην κάνουμε αμνιοπαρακέντηση!!! Μας είπε μάλλον αγόρι!!!Γερό να ναι και ότι να ναι!!!

Περαστικά Δομνινάκι στο μικρό

Φιλιά σε όλες όλες!!!

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟ!!!!Όλα καλά λοιπόν Μαρκελάκι μου!!! Ήρθε η ώρα που χαλαρώνουμε λιγάκι και αρχίζουμε να χαμογελάμε και να χαϊδεύουμε την κοιλίτσα!!!Θυμάμαι μέχρι πριν την αυχενική φοβόμουν και την αναπνοή μου!! Μετά άρχισα να χαλαρώνω λιγάκι και να χαϊδεύω την κοιλίτσα μου, να του μιλάω σαν χαζή ώρες και φορές και άλλα τέτοια ωραία που θα ζήσεις και εσύ!!!!

Καλή συνέχεια λοιπόν!!!Φιλιά στον μπέμπη......;):P


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 223
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ κοριτσάκια μου όλες για τα καλά σας λόγια...

Μελετινάκι μου εύχομαι να πάνε που θα πάνε όλα καλά!!!Περιμένουμε νέα σου

Νανσούλα έρχεται η κόρη άμεσα 2 μερούλες υπομονή!!!

Κούκου μου εγώ τα έκανα αυτά και πιό πριν (με τα χάδια στην κοιλιά) μεταξύ μας αυτά ε????νόμιζα πως έδινα δύναμη στο έμβρυο έτσι (τρελλή αλλά μεταξύ μας καταλαβαινόμαστε!!!!) Ένα μεγάλο φιλί στον μπέμπη.

Καλή Κυριακή σε όλες μας :P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά πολύ καλησπέρα σας..

Σήμερα σαραντίσαμε! Πήγαμε με τον μπαμπά μας στην εκκλησία, μας πήρε ο πάτερ αγκαλιά και αφού μας διάβασε ένα σωρό ευχές, μας έβαλε μέσα στο ιερό.. Κορίτσια μου ένιωσα τέτοια συγκίνηση που σχεδόν δάκρυσα.. Κι ο άντρας μου συγκινήθηκε απίστευτα... Φοβερές στιγμές.. Έτσι τώρα έχουμε την ευχή και την άδεια του Θεούλη να αρχίσουμε επισήμως τις βόλτες.. μόνο που ο καιρός δεν βοηθάει.. σαν να μην είναι άνοιξη.. σαν να είναι φθινόπωρο ένα πράγμα..

Αύριο θα πάρω την παιδίατρο τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού για να πάω το μωρό να το δει. Είναι καλύτερα ο μικρούλης μου αλλά θέλω να μου φύγει τελείως το άγχος!

Νασούλα μου ο μπέμπης είναι γεννημένος στις 16 Μαρτίου. Κανονικά σαραντίζαμε την Παρασκευή αλλά επειδή ήθελε και ο άντρας μου να είναι μαζί μας σε μια τόσο συγκινητική στιγμή και καθημερινές δουλεύει και το ερχόμενο Σάββατο έχει σεμινάριο, αποφασίσαμε να πάμε 3 μέρες νωρίτερα.. Ε δε νομίζω να είναι και τόσο κακό..

Με το καλό λοιπόν να υποδεχθείς το κοριτσάκι σου.. Αλλά αφού έχεις συσπάσεις ήδη και έχει κατέβει πολύ χαμηλά δεν θα ήθελες να προσπαθήσεις να γεννήσεις φυσιολογικά ή δεν το συζητάει καν ο γιατρός σου αυτό το ενδεχόμενο;

Μελετινάκι μου γλυκό.. Τελικά δεν ηρεμούμε ποτέ.. Πάντα κάτι θα μας ανησυχεί μέχρι την τελευταία στιγμή.. Μήπως καλή μου ο μπέμπης σου έχει περιτύλιξη στο λαιμό και γι' αυτό δεν τρέφεται σωστά; Μια πολύ καλή μου φίλη γέννησε κι αυτή το μωράκι της με το που μπήκε στον 9ο μήνα διότι είχε κι αυτό υπολειπόμενη ανάπτυξη και το μωράκι γεννήθηκε 2 κιλά ακριβώς. Ο γιατρός της είπε ότι ο πλακούντας είχε θρόμβους και γι' αυτό δεν αναπτυσσόταν το μωρό αλλά το θετικό της υπόθεσης ήταν ότι το μωρό δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα και το πήρε μαζί της στο σπίτι..

Και τον δικό μου 2.540 τον πήρα σπίτι και παρόλα αυτά θήλασε αμέσως και μεγαλώνει κανονικότατα.. Είμαι σίγουρη πως κι ο δικός σου δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα..

Γράψε μας τα νέα σου από τον γιατρό!

Μαρκελλάκι τέλεια τα νέα από την αυχενική σου. Συμφωνώ κι εγώ με την απόφασή σας να μην κάνετε αμνιοπαρακέντηση. Αυτό το μωράκι ήρθε για να μείνει!

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που άρχισε η "κίνηση" πάλι!!!!:D

Και ακόμη περισσότερο χάρηκα με το μαρκελλάκι μας και που το υπο συσκευασία φιλαράκι μας πάει καλά!!!!:D

Νασουλααα μου φτάνει η μέγάλη μέρα ε; Πω πω πω!!! Είμαι πολύ χαρούμενη για σένα!!! Αντε όλα καλά θα πάνε!!! :D

Μελετινάκιιιιιιιι μου μας έλειψες!!! Είμαι σίγουρη πως όλα καλά θα πάνε κοριτσάκι!!! Να δεις που θα πάρεις στα χέρια σου ένα υγιέστατο μικρό μελετινοτζούνιορ!!!:D Αχ πώς περνάει ο καιρός...Θα ήθελα πολύ να χαιρόσουνα την εγκυμοσύνη σου...να μην περνούσες τέτοια άγχη:rolleyes: αλλά δεν κολλάμε εδώ!!! Προχωράμε και περιμένουμε το μπεμπάκί να εμφανιστεί να το πάρουμε αγκαλιάάάά και ΄΄οόόόόόόλα καλάααααα!!!!:D

Καραμελλάκι μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Η αλήθεια είναι πως με μια φορά όλη κι όλη που του δίνουμε colief τι διαφορά να δούμε!!! Επειδή είχαμε περάσει ζόρικες μέρες ξαναπήρα το γιατρό και του το ει΄πα.....και αυτός επιμένει πως δεν καν κολικοί! Και πως είναι τα ούλη του!:rolleyes: Κουφό μου ακούγεται γιατί τεντώνεται και πονάει όταν τον αγγίζω στην κοιλι΄τσα του...Δυσκολεύεται να κάνει κακκάκια του και ότανκ άνει πονάει πολύ και σφίγγεται πάρα πολύ!:confused:

Αυτό με τον αποκλειστικό θηλασμό δεν ξέρω...από δω και μπρος μπορώ να αυξήσω τόσο πολύ την παραγωγή γάλακτος; Είχα σκοπό να θηλάσω μέχρι να αρχίσει να παίρνει άλλες τροφές...οπότε για ακόμη ένα δυο μήνες...Επίσης το ότι ακόμη προσπαθώ να αποφασίσω για την άδεια και την επιστροφή στο σχολείο δεν με ευκολύνει να αποφασίσω τι να κάνω.....Το πιο πιθανό βέβαια είναι να πάρω γονεική και να μείνω χωρίς απολαβές:rolleyes: κάτι που είναι πολύ δύσκολο....Δεν ξέρω....Το θέλω όμως πολύ...

Οσο για το θηλασμό μπορεί να μην κάνω αποκλειστικό αλλά προσέχω πάάάαρα πολυ...τρώω πολύ συγκεκριμένα πράγματα και προσπαθώ όσο μπορώ να τνο ευκολύνω το μικρό μου από τη δική μου μεριά....

Κουκάκι μου τι κάνει ο μικρούλης μας;

Δομνινάκι μου άντε μακάρι να βολέψει ο καιρός και να αμολυθείτε στις βολτούλες!:D Οταν αρχίσανε οι βολτούλες είχε φτιάξει κατά πολύ η ψυχολογία μου!

Οι υπόλοιπες της παρέας δεν θα εμφανιστούνε άραγε στο νέο μας καφέ;:shock:


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα...καραμελλάκι μου ακόμη υπάρχει δηλαδή η αποκόλληση;:rolleyes: Κρίμα μωρέ....Αλήθεια δεν μπορεί να πάει και η μαμά σου μαζί πάνω τώρα που είναι έτσι ζόρικα τα πράγματα;:rolleyes: Ουφ..


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσακια!

σορυ αργησα να ενημερωσω αλλα ειμαι πλεον πανω και ειναι τοοοσα πολλα που επρεπε να γινουν για να "αρχισουμε"να βολευομαστε.Και ακομα ειναι πολλα.Εγω προσεχω οσο μπορω αλλα καθε αλλο παρα ξαπλα ειμαι.Αιμα εξακολουθω να μην εχω οποτε προσεχω πολυ με τα βαρη και τα σκυψιματα και θα μιλησω με το γυναικολογο εδω να με δει αυτη τη βδομαδα να δουμε τι θα πει και αυτος.

Συγγνωμη που δεν ημουν σαφης με την αποκολληση απλα και εγω ημουν λιγο φορτισμενη και πολυ κουρασμενη με πονοκεφαλο κλασσικα και δε τα εγραψ ααναλυτικα.

Αυτο που ειδε ο γιατρος στον πλακουντα ειναι ενα κομματι που δεν εφαπτεται χωρις να φαινεται απωλεια αιματος αλλα ηταν ξεκαθαρο.Μεχρι κι εγω το καταλαβα που τις αλλες φορες δεν εβλεπα χριστο.Κουνησε και λιγο την κοιλια μου με τον υπερηχο οπως κανουν για να αλλαξει σταση το μωρο αν χρειαζεται και αυτο φαινοτανε να παιζει.Παρολα αυτα μου ειπε να κοψω τα ουτρο γιατι δεν εχουν νοημα στην περιπτωση αυτη.δε τον πειραζει το περπατημα οσο τα βαρη και τα σκυψιματα.Επισης ο πλακουντας ειναι ΠΑΛΙ προσθιος χαμηλος οπως στην Καραμελλιτσα...Θα δω τον εδω γιατρο το συντομοτερο να δω που βρισκομαστε....

Και τωρα στα δικα σας!

Δομνινα μου συγχαρητηρια! Σαραντισατε κι ολας!πως περασαν οι μερες!Σα χτες μου φαινεται που ηρθα στο μαιευτηριο!Αυτο το ειχε παθει και η καραμελλιτσα με τα φλεμματα και αυτη τη συμβουλη δε μου την ειχε δωσει η παιδιατρος με το βραστο νερο και παιδευοταν το ψυχουλακι μου! :evil:Ειχε πει μονο να νοικιασουμε ειδικο μηχανημα που παραγει ατμους στο δωματιο! και φυσικα δε το καναμε γιατι και η ιδια ελεγε οτι ειναι ακριβο και αμφιβολο αν θα βοηθησει!

Μομεντακι κι εγω ελεγα οτι θα θηλασω μεχρι 6μηνο αααντε 9μηνο..και κοιτα με τωρα....Μερικες φορες οι αναγκες των παιδιων μας αλλαζουν τα σχεδια.Στις ομαδες που σου λεω μπορεις να ζητησεις συμβουλες και για τον επαναγαλακτισμο που λενε η αυξηση της παραγωγης.Κι εγω δε νομιζω πως ειναι τα ουλα του...δε θελω να πω κατι κακο για τον παιδιατρο σας αλλα δε συμφωνω με τη μεθοδο του.

Μελετινακι μου καταλαβαινω το αγχος σου αλλα κι εγω πιστευω οτι ολα θα πανε καλα!Μπεμπουλη κατσε οσο μπορεις στην κοιλιτσα!!

Μαρκελακι ολα καλα λοιπον εεεε;;;αντε να ηρεμησεις κι εσυ λιγακι!και λεμε μαλλον αγορακι; για να δουμεεε!!

Νασουλα μου μεθαυριο δλδ ερχεται η μικρηηη;;;απιστευτοοο;;;; ολα ετοιμα;;;με το καλοοοο!!να δωσεις αναφορα το γρηγοροτερο!θα εισαι στη σκεψη μας!

Ιονελιτα μου κιεσυ προχωρας! κρατατε γερα μανουλεεες!


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω καραμελλάκι μου! Διάβασα την πιο αναλυτική σου εξήγηση και τώρα άρχισα να καταλαβαίνω ...τα βασικά τουλάχιστον! Αχ μωρέ! Να πεις στον καραμέλλο να στρωθεί στη δουλειά να σε ξεφορτώσει λιγάκι εσένα...Αυτό το "ξεκολλημένο" σημείο είναι κάτι που διορθώνεται; (εννοείται πως θα έκανα χαζή απορία)

Επαναγαλακτισμός ε; Να το ψάξω λιγάκι...

Οσο γι αυτό που λες συμφωνώ απόλυτα..εγώ ποτέ δεν ήμουνα τρελαμένη με το θηλασμό ...και σκεφτόμουνα να θηλάσω τις πρώτες 40...μετά άλλαξα γνώμη και έγιναν δύο οι μήνες...και τρεις....και τώρα το προχωράω μέχρι τις στερεές...νομίζω φανατίστηκα λιγάκι στην πορεία γιατί νιώθω ωραία...Ειδικα΄τώρα που δεν θέλω να παίρνει μόνο αυτό το ξένο γάλα...Δεν ξέρω αν θέλω να κάνω αποκλειστικό αλλά το σίγουρο είναι πως προηγείται το δικό μου και το συμπλήρωμα όσο πιο λίγο μπορώ...

Συγχισμένη ακούγομαι νομίζω;)

Σήμερα πάντως κάναμε κακκάκια μόνοι μας...και το έχω καταχαρεί!!!!:D


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλησπέρα!

Σήμερα κορίτσια δεν κοιμήθηκα σχεδόν καθόλου το βράδυ. Ο μικρός είχε κέφια και μου πήρε 1 ώρα να τον κοιμήσω και μετά αφού κοιμήθηκε αυτός εμένα μου είχε φύγει ο ύπνος.. Εννοείται ότι κοιμήθηκε πάνω μου:tongue: Ελπίζω σήμερα τουλάχιστον να κοιμηθώ λιγάκι διότι αύριο στις 8.30 περιμένω να έρθουν να μου κάνουν βιολογικό καθαρισμό στους καναπέδες του σαλονιού γιατί βρωμάνε και ζέχνουν!

Καραμελλάκι ώστε είσαι απάνω λοιπόν! Καλή διαμονή σας εύχομαι και με ωραίες εντυπώσεις. Από τον κουμπάρο μου ξέρω ότι το Νοσοκομείο στην Αλεξανδρούπολη έχει πολύ καλό μαιευτικό τμήμα οπότε νομίζω ότι άφοβα μπορείς να το εμπιστευτείς. Για να καταλάβεις όταν περιμένανε τα δίδυμα έφυγαν από την Ξάνθη και γέννησε στην Αλεξανδρούπολη..

Μακάρι η αποκόλληση να είναι σε λίγο μακρινή ανάμνηση.. αλλά κι εσύ όσο μπορείς μην κουράζεσαι. Μου το υπόσχεσαι;

Μομεντάκι νομίζω ότι δεν θα δυσκολευτείς να κάνεις επαναγαλακτισμό αφού ουσιαστικά δεν έχεις διακόψει ποτέ τον θηλασμό. Απλά κάθε φορά που είναι να φάει θα τον βάζεις στο στήθος και ο οργανισμός θα παράγει ακριβώς το γάλα που χρειάζεται. Απ' όλα όσα έχω διαβάσει για το θηλασμό αυτό που μου έχει μείνει στο μυαλό είναι ότι το γάλα παράγεται τη στιγμή που θηλάζει το μωρό, οπότε δεν τελειώνει ποτέ!

Καληνύχτα και όνειρα γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μομεντάκι μου στο δεύτερο παιδάκι σου όταν έρθει με το καλό να δεις που απο μόνη σου θα επιλέξεις τον αποκλειστικό θηλασμό!!!!

Μπορείς να πετύχεις αποκλειστικό θηλασμό ακόμα και τώρα!!!Μόνο θέλησει χρειάζεται!!! Να φανταστείς ότι καταφέρνουν να θηλάσουν τα παιδιά τους ακόμα και μητέρες ιοθετημένων παιδιών!!!! Μόνο με θέληση μεγάλη, επιμονή και υπομονή!!!! Από αυτά έχουμ μεγάλο απόθεμα, τόσα χρόνια που περιμέναμε να έρθει το μωράκι μας εξασκηθήκαμε να κάνουμε υπομονή και να έχουμε επιμονή!!Τώρα λοιπόν που το έχεις αγκαλίτσα όλα είναι πιο εύκολα!!!Χαρισέ του το πολυτιμότερο δώρο!!Το αξίζετε και οι δύο!!!

Το παρακάτω κείμενο είναι για σένα!!

Επαναγαλακτισμός είναι η επαναφορά της γαλουχίας που είτε διακόπηκε τελείως είτε απλά μειώθηκε.

Πρόκληση γαλουχίας είναι η έναρξη της γαλουχίας χωρίς προηγηθείσα εγκυμοσύνη.

Άλλοι πιθανοί όροι: επαναφορά θηλασμού, επαναφορά γαλουχίας, θηλασμός μετά από διακοπή ή μείωση.

Ο επαναγαλακτισμός είναι γνωστός από αναφορές από πολύ παλιά. Ήδη από τη δεκαετία του 1960 υπάρχουν σχετικές επιστημονικές δημοσιεύσεις που μελετούν το φαινόμενο τόσο στα ζώα όσο και στον άνθρωπο.

Στον άνθρωπο ο επαναγαλακτισμός μελετήθηκε συστηματικά από τη δεκαετία του 1980 όταν άρχισε να διαδίδεται η χρήση των νοσοκομειακών θηλάστρων.

Μια από τις σημαντικές μελέτες έγινε από της Auerbach και Avery το 1980 σε 336 γυναίκες (το δείγμα θεωρείται μεγάλο και αξιόπιστο). Αν και κάποιες μητέρες αποφάσισαν να κάνουν επαναγαλακτισμό γιατί το μωρό τους παρουσίασε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα σε σκόνη ή γιατί είχε άλλα προβλήματα υγείας, οι περισσότερες το έκαναν γιατί επιθυμούσαν γιατί επιθυμούσαν μια σχέση μεγαλύτερης εγγύτητας με το μωρό τους.

Το 75% των μητέρων είχε θετικά συναισθήματα από τη διαδικασία και ανεξάρτητα από την ποσότητα του γάλακτος που κατάφεραν να παράγουν.

Σε ποσοστό μεγαλύτερο από 50% πέτυχαν πλήρη επαναγαλακτισμό μέσα στο μήνα ενώ άλλο ένα 25% χρειάστηκε λίγο περισσότερο χρόνο από μήνα. Οι υπόλοιπες μητέρες θήλαζαν και παράλληλα έδιναν συμπλήρωμα.

Δηλαδή σε διάστημα 4-6 εβδομάδων ένα ποσοστό μεγαλύτερο από 75% κατάφερε πλήρη επαναγαλακτισμό και οι υπόλοιπες μητέρες μερικό επαναγαλακτισμό!

Οι μητέρες που ξεκίνησαν τον επαναγαλακτισμό τους πρώτους δύο μήνες από τον τοκετό είχαν μεγαλύτερη παραγωγή από αυτές που τον ξεκίνησαν αργότερα. Αν και κάθε περίπτωση είναι μοναδική, πολλές μητέρες πιστεύουν ότι το διάστημα που απαιτείται είναι περίπου ίσο με το διάστημα από τότε που διέκοψαν το θηλασμό.

Ο επαναγαλακτισμός είναι μια απαιτητική διαδικασία από άποψη χρόνου και μπορεί να πετύχει μόνο αν η μητέρα καταφέρει να το βάλει ως υψηλή προτεραιότητα στο πρόγραμμά της. Είναι διαδικασία όμοια με το θηλασμό. Τα περισσότερα μωρά θηλάζουν για 20-30 λεπτά κάθε 2 με 3 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας. Κατά τη διάρκεια της νύχτας ένα μωρό μπορεί να έχει μεσοδιάστημα ανάμεσα στα γεύματα 4-5 ώρες.

Αν έχει διακοπεί η γαλουχία ή το γάλα είναι πολύ λίγο το μωρό δύσκολα θα μείνει στο στήθος τόση πολλή ώρα. Για τις περισσότερες μητέρες είναι απαραίτητο να συνδυάσουν το θηλασμό με αντλήσεις ώστε να συμπληρώνεται ο απαραίτητος χρόνος διέγερσης σε κάθε μαστό.

Αν το μωρό έχει καιρό να θηλάσει είναι πιο εύκολο για τη μητέρα να ξεκινήσει μετρώντας ως χρόνο θηλαστικών κινήσεων μόνο το διάστημα που αντλεί. Ο μη θρεπτικός θηλασμός είναι πολύ σημαντικός για το μωρό και για τη μητέρα: εξασφαλίζει τη συνεργασία του μωρού για όταν θα υπάρχει περισσότερο γάλα και προσφέρει διέγερση στο μαστό που βοηθάει την πιο γρήγορη αύξηση του γάλακτος.

Συνεχίζω με το πρωτόκολλο αντλήσεων:

Για τον επαναγαλακτισμό η μητέρα θα χρειαστεί ένα νοσοκομειακό θήλαστρο (ενοικιάζεται).

Είνα προτιμότερο να έχει ένα σύστημα διπλής άντλησης γιατί ο χρόνος άντλησης μειώνεται στο μισό (είναι πιο εύκολο για τη μαμά να βρει το μισό χρόνο!) αλλά και φαίνεται ότι η παραγωγή αυξάνεται πιο γρήγορα.

Επειδή το πρόγραμμα με ένα μωρό δεν μπορεί να είναι σταθερό, προτείνουμε στη μητέρα να προγραμματίζει τις αντλήσεις ανά 1,5 με 2 ώρες στη διάρκεια της μέρας, έτσι ώστε αν συμβεί κάτι και καθυστερήσει κάποια φορά για περισσότερο από 3 ώρες να μην υπάρχει πρόβλημα με το συνολικό αριθμό των αντλήσεων.

Η μητέρα θα πρέπει να κάνει 8-10 αντλήσεις το 24ωρο. Η μία από αυτές θα πρέπει να είναι βραδυνή, στη διάρκεια του ύπνου.

Είναι καλό να μην υπάρχουν διαστήματα μεταξύ των αντλήσεων που διαρκούν πάνω από 4 ώρες. Για τις περισσότερες μητέρες είναι πολύ δύσκολο να αυξήσουν την παραγωγή αν υπάρχουν μεγάλα διαστήματα.

Γενικά απαιτούνται τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού σε κάθε μαστό το 24ωρο. Αυτό μεταφράζεται σε 10 δεκάλεπτα ή 813λεπτα για κάθε μαστό. Γι αυτό προτείνουμε το σύστημα διπλής άντλησης. Είναι δύσκολο για μια μητέρα να βρει 100 λεπτά ελεύθερα το 24ωρο, το να βρει 200 είναι ακόμη πιο δύσκολο...

Όσο αυξάνεται το γάλα και όσο πιο πολύ συνεργάζεται το μωρό, τόσο μειώνεται ο αριθμός των αντλήσεων.

Για να ενθαρρύνετε το μωρό να θηλάσει προσπαθείστε τα παρακάτω:

Πότε να προσπαθείτε το θηλασμό:

-όταν το μωρό δεν είναι πολύ πεινασμένο ή πολύ νυσταγμένο

-όταν το μωρό χαλαρώνει ή κοιμάται

-περπατώντας και κρατώντας το μωρό αγκαλιά

-κάνοντας μπάνιο μαζί με το μωρό

-σε ένα ήσυχο δωμάτιο χωρίς πολλά φώτα

-σε μια κουνιστή πολυθρόνα

-όταν ακούτε απαλή μουσική

Αυξάνοντας την επαφή:-Δώστε το μωρό όσο πιο πολύ δερματική επαφή μπορείτε

-Ξοδέψτε περισσότερο χρόνο με αγκαλιά και νταντέματα

-Χρησιμοποιείστε ένα σλινγκ ή ένα μάρσιπο για να έχετε το μωρό πάνω σας ανάμεσα στα γεύματα

-Να κάνετε μπάνιο μαζί

-Να κοιμόσαστε μαζί

Στο στήθος:

-Βεβαιωθείτε ότι το μωρό είναι σωστά τοποθετημένο στο στήθος χωρίς να σας πονά, έτσι το μωρό παίρνει περισσότερο γάλα

-Μια σταγόνα γάλα στο στήθος αυξάνει τις πιθανότητες να πιάσει το μωρό πιο σύντομα

-Μιλάτε στο μωρό. Μπορεί τα μωρά να μην καταλαβαίνουν τις λέξεις αλλά καταλαβαίνουν τον τόνο της φωνής. Επιβραβεύστε το μωρό όταν τα καταφέρνει!

-Προσπαθείστε να κάνετε το θηλασμό μια θετική εμπειρία για σας και το μωρό. Αν το μωρό είναι ανήσυχο μην προσπαθείτε να το θηλάσετε. Περιμένετε να ηρεμήσει. Αν το μωρό αρνείται το στήθος είναι καλύτερα να μην το πιέσετε και να δώσετε το μητρικό γάλα με άλλο τρόπο.

-Να είστε υπομονετική τόσο με τη συμπεριφορά του μωρού σας όσο και με τον εαυτό σας!

Όσα σας γράφω με την αντίστοιχη βιβλιογραφία θα τα βρείτε στο Breastfeeding Aswer Book της La Leche League International.

Η διαδικασία του επαναγλακτισμού είναι απαιτητική σε χρόνο αλλά και ψυχολογικά. Επίσης κάθε δυάδα μητέρας-μωρού είνα μοναδική. Οι περισσότερες μητέρες χρειάζονται εξειδικευμένη και συχνή υποστήριξη κατά τη διάρκεια του επαναγαλακτισμού, μη διστάσετε να τη ζητήσετε!

Αγλαΐα Παπαδήμα IBCLC


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες τις όμορφες μανούλες και πανέμορφα μπεμπάκια..

Τι μου κάνετε; Που έχετε χαθεί όλες; Μάλλον ο καιρός είναι.. αλλιώς δεν εξηγείται..

Εμείς είμαστε μια χαρούλα. Πήγαμε τελικά στην παιδίατρο χθες.. Σε 24 μέρες το μωρό μου πήρε 4 ολόκληρους πόντους και 1.100 γρμ και όλα αυτά από το γάλα της μανούλας! Τον ακροάστηκε και ευτυχώς δεν έχει ακροαστικά. Το χουρχουρητό που ακούγαμε είναι μυξούλες που του κάθονται στο λαιμό και γι' αυτό πρέπει σχεδόν συνέχεια να τον πλακώνω με τον φυσιολογικό ορό.. Δεν περίμενα ότι θα το έλεγα ποτέ διότι εγώ είμαι ψύχραιμη με αυτά αλλά όταν χθες είδα να του χώνει το ξυλάκι στο λαιμό σφίχτηκε η καρδιά μου... τελικά μόνο όταν κάνεις το δικό σου παιδί καταλαβαίνεις ορισμένα πράγματα.. Ο καημενούλης μου χθες τσαντίστηκε τόσο πολύ που τον πείραζε η γιατρός που μετά κάναμε ώρα να τον συνεφέρουμε και γυρίσαμε σπίτι και θήλαζε λιμασμένα για μια ώρα σχεδόν.. με ξεζούμισε σας λέω!

Μας έδωσε την άδεια να πάμε στο χωριό μας για το πάσχα, μας είπε αν κάνει ζέστη να βάλουμε πιο ελαφριά ρουχαλάκια και θα μας ξαναδεί μετά τις 16 Μαϊου για να κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο το οποίο θα είναι ή εξαπλό ή πενταπλό.. Πολύ φορτωμένα τα εμβόλια βρε κορίτσια.. ας ελπίσουμε να μην έχει καμία παρενέργεια. Μέχρι τότε συνεχίζουμε τις πολλές αγκαλίτσες και το άφθονο γαλατάκι της μαμάς!

Σας σκέφτομαι όλες και σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σααας!

ησυχια ε;

Δομνινα ωραιατα νεα σας!

Εγω το καταλαβα πολυ εντονα αυτο που λες στην πρωτη επισκεψη στον παιδιατρο που της εκανε την εξεταση που παιρνουν αιμα απο την πατουσα και δε μπορουσε να το παρει για τι ηταν πρησμενα τα πατουσακια και για κανενα 5λεπτο την τρυπαγε και την ξανατρυπαγε και ειχε γινει μωβ απο το κλαμα μου ρχοταν να της ριξω μια μπουνια και να παρω το μωρο και να φυγω αλλα τελικα τα εμπηξα και βγηκα εξω και αφησα το μπαμπα της μεσα....

Εμεις ειμαστε πλεον πανω η μικρη αρρωστησε και ειναι με αντιβιωση...βρογχιολιτιδα μαλλον κολησε απ τον παππου προν φυγουμε..

εγω πηγα σε ενα γυναικολογο οποιος δε βρηκε καμια αποκολληση! δε μας χαλαει αλλα μπορει να παω και αλλου για γνωμη! ξερω γω!!Ειχε κλο μηχανημα και το εψαχνε ποση ωρα αλλα δε βρηκε τπτ


[sIGPIC][/sIGPIC]

an1cJY2-M3-1210Mzc0MTJkfDU2NjU2NmhkYXxMaXR0bGUgQ2FyYW1lbGxvIGlzLi4u.gif

61b3139d1a.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Καραμέλλο μου!!!Ελπίζω θετική συνέχεια να έχεις

Περαστικά και στην μικρή!!!

Εμάς ο γιατρός μας απαγόρεψε να πάμε στο νησί μου γτ είναι λίγο άγονη γραμμή:( Ενώ στο νησί του άντρα μου μας επέτρεψε επειδή έχει τα πάντα εκεί. Τελικά αποφασίσαμε μην πάμε πουθενά και να καθήσουμε εδώ!!!Ευτυχώς θα ναι οι κουμπάροι μας και ένα δύο φίλοι ελπίζω να κάνουμε βολτίτσες μια χαρά!!!

Μόνο αυτό που συμβαίνει μας γεμίζει δε θέλουμε κάτι άλλο

Φιλάκια σε Δομνίνο Junior...Δε βλέπω καμμιά άλλη να μπαίνει..αλλά φιλάκια σε όλες όλες και σε όλα τα μικράκια :P:p:p

Μομεντάκι και μομεντογουράκι μου που είστε???????πως περνάτε????

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εδώ είμαστε φιλαράκι σε συσκευασία!!!:D

Πώς τα καταφέρνω κάθε μέρα να περνάει και να μη βρίσκω χρόνο να μπω για λιγάκι ούτε εγώ κατάλαβα...

Εφτιαξε όμως ο καιρός και όλο και βγαίνουμε για βολτούλες...Τώρα όμως παραέφτιαξε και είναί σκασμός! Σήμερα ανέβηκε στους 35 βαθμούς! Αν είναι δυνατόν! Και είναι μόνο Απρίλης!!!

Οπως και να χει παίρνω το μομεντάκι μου εκκλησία και συγκινούμαι...Είναι απίστευτο συναίσθημα! Πήγαμε την Κυριακή των Βαίων και πήγαμε και ψες και απόψε...Οχι για πολύ ώρα βέβαια αλλά έστω λιγάκι μου αρέσει!

Κατα τ'αλλα απ ότι διάβασα καραμελλάκι μου δεν έχεις αποκόλληση τελικά; Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!! Ελπίζω να κατάλαβα καλά γιατί δεν θα είναι και η πρώτη φορά που χαίρομαι μόνη μου χωρίς λόγο!:P

Η νασούλα μας γέννησε; Είχε καμιά νέα της; Πήγανε όλα καλά φαντάζομαι!!! Ουφ..άντε να μπει να μας πει σιγά σιγά!!!

Μαρκελλάκι μου όπως τα λες!!! Τι κι αν δεν πάτε στα νησιά...φέτος έτσι κι αλλιώς όλα θα ναι αλλιώς...και πιο γεμάτα!:D

Δομνινάκι μου μια χαρά το γαλατάκι της μαμάς ε!!! Μεγαλώνετεεεεεεεεεεεε!!! Θα γίνετε κι εσείς κοτζάμ παλικάρια!!!:D

Κουκάκι μου σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες περί θηλασμού ....Εχει μέρες που της διάβασα αλλά δεν πρόλαβα να σε ευχαριστήσω!

Μου αρέσει που συζητάγαμε για αποκλειστικό θηλασμό και τις τελευταίες μέρες δυσκολευομαστε πολύ με το μικρό ακόμη και για το μερικό θηλασμό που κάνω:rolleyes: Το Σάββατο άρχισε να κλαίει με ουρλιαχτά την ώρα του θηλασμού και στεναχωρέθηκα πολύ...Δεν ήθελε με τίποτα...Ενώ μετά στο μπιμπερό έφαγε κανονικά....Συνεχίζει να μου το κάνει αυτό σε όλα τα γεύματα του...Νιώθω ότι απορρίπτει την όλη φάση και στεναχωριέμαι πολύ...Το Σάββατο που ξεκίνησε αυτό είχα βάλει και τα κλάματα...Ξέρω πως δεν είναι λογικό...αλλά το πήρα κατάκαρδα...Οπως και να χει το παλεύω όμως...Ισως να είναι ότι κάνει και πολλή ζέστη και νιώθει δυσφορία στην αγκαλιά μου:rolleyes: Δεν ξέρω τι να υποθέσω και τι να κάνω....

Αυτά τα δικά μας νεάκια...Τώρα κοιμάται στο ριλαξάκι του κι εγώ θα πάω να απλώσω ρούχα...Βαριέμαι...ή αλλιώς...βαρκούμαιιιιιιιιιιιιι!!!!;)


Είμαστε ήδη 2 χρονών!

Σε ευχαριστώ Θεούλη μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου..

Χάθηκα εδώ και 3 μέρες διότι ο κακομοίρης ο μπεμπάκος μου ταλαιπωρείται ακόμη με τα φλέγματα στο λαιμό του.. Προχθές το βράδυ ήταν δραματική η κατάσταση. Κάθε μισή ώρα το μωρό πεταγόταν από τον ύπνο του διότι πνιγότανα από τα φλέγματα. Εννοείται ότι πεταγόμουν κι εγώ μαζί του και φυσικά δεν κοιμηθήκαμε σχεδόν καθόλου.. Αφού είδα και αποείδα πήρα πάλι χθες την παιδίατρο τηλέφωνο και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε γιατί όλος ο κόσμος είναι με μύξες είναι πολύ ορός στα ρουθουνάκια και να τον κοιμίζουμε στο καρότσι αφού βάλουμε λίγο πιο ψηλά την πλάτη γιατί τελείως ανάσκελα ζορίζεται πολύ.. Προσπαθήσαμε να το κάνουμε αυτό χθες το βράδυ αλλά ο μπέμπης δεν βολευόταν στο καρότσι. Αποτέλεσμα ... κοιμήθηκε όλο το βράδυ μπρούμητα στην κυριολεξία πάνω μου.. Όταν ανέφερα στην παιδίατρο ότι μπρούμητα δεν έχει πρόβλημα ο μικρός και ότι τον παίρνω και κοιμόμαστε μαζί μου είπε ότι θα μάθει στην αγκαλιά.. Ε, προκειμένου να ταλαιπωρείται το μωρό μου και να μην κοιμάται κανείς, ας μάθει.. Αν δεν τον πάρω τώρα αγκαλίτσα πότε θα τον πάρω;

Σήμερα πήγα στον ΟΑΕΔ για τις συμπληρωματικές παροχές μητρότητας.. Ο καιρός είναι τόσο ζεστός εδώ που χθες τον είχα μόνο με το ζιπουνάκι.. για πρώτη φορά βγάλαμε μπρατσάκια και μπουτάκια έξω και πραγματικά ήταν για φάγωμα!

Καραμέλλο μου μακάρι να μην υπάρχει καμία αποκόλληση και να χαρείς το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου.. Τα περαστικά μου στην Ελευθερία μας.. Αλήθεια, πως της φαίνεται το καινούργιο περιβάλλον; Εσύ; πρόλαβες να δεις τίποτε ή δεν έχεις ξεμυτίσει ακόμη;

Μαρκέλλα καλύτερα να κάτσετε εδώ και να περάσετε το Πάσχα ήρεμα και χαλαρά. Του χρόνο το δικό σου παιδάκι θα είναι στην αγκαλιά σου και θα μπορέσετε να πάτε όπου θέλετε.

Μομεντάκι σου έχω γράψει και αλλού.. Μην παρατάς το θηλασμό..φάση είναι και θα περάσει!

Φιλιά πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...