Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Πρωτακια 2013!!!


Recommended Posts

Καλημερα...

Στο σχολειο εχουν δουλεψει το μαθημα της γλώσσας αλλα και τα μαθηματικα ,ομως και στο σπιτι εχουν αντιγραφη μια προταση ,κατι το οποιο εμας μας παιρνει από 20 λεπτα εως 40.Μετα κανουμε αναγνωση ,αλλα επειδη το μαθημα το εχει μαθει από το σχολειο σαν ποιημα,χρησιμοποιω τις λέξεις του βιβλιου αλλα φτιαχνω διαφορετικες προτασεις σε ενα τετραδιο και τον βαζω να το διαβαζει,ή του δειχνω ξεχωριστα τις λέξεις ή ανοιγουμε το βιβλιο στα επόμενα μαθηματα και διαβαζει λέξεις.Στο σπίτι ορθογραφια δεν κανουν ,κανουν μονο στο σχολειο ,αλλα πάντα στο σπίτι του λέω 2-3 λέξεις και τις γραφει.Μαθηματικα ,κυριως κανουν τα ζευγαρακια ,τις αριθμοσειρες και αντιγραφη τους αρισμους ,τα δουλευουν πιο πολύ στο σχολειο.

Ετσι φτανουμε να εχουμε μια ωριτσα διαβασμα.

Αndigo,δεν το γνωριζα για τους βαθμους,για τις γιορτες το ιδιο γινεται και εδω.

Εχθες ειδαμε το δασκαλο του ,τον γνωριζουμε προσωπικα,και μας ειπε πως ειναι σε πολύ καλό επίπεδο ,ειναι οργανωμένος και μεθοδικος και γενικα συνεργασιμος.Οπότε χαρηκαμε πολύ και πάλι.Περιμενω βεβαια μια συναντηση στο σχολειο για να μιλουσουμε για λεπτομερειες.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 304
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 66 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 52 δημοσιεύσεις

  • xanp

    xanp 31 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 31 δημοσιεύσεις

εσάς δεν σας έρχονται διαβασμένα από το σχολείο;;εμένα πάντα ξέρει την ανάγνωση από το σχολείο και το διάβασμα για το σπίτι είναι μεταξύ 15-25 λεπτά το πολύ.

Αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά δεν προλαβαίνει. Τελειώνει στις 2 το πρόγραμμα του σχολείου, λίγο να φάνε, λίγο να κάνουν και ένα διάλειμμα, στο ολοήμερο μπαίνουν κατά τις 3 παρά και 3:30 τον παίρνω. Μόνο τις 2 φωτοτυπίες τελειώνει. Στο σπίτι θέλει σίγουρα κανένα 40λεπτο για την αντιγραφή, να τσεκάρουμε την ορθογραφία και να κάνει λίγο ανάγνωση. Θέλει όμως σίγουρα άλλα 20 λεπτά να βρει λέξεις από τα περιοδικά που να αρχίζουν από τα γράμμα που έμαθαν, να τις κόψει και να τις κολλήσει. Αυτά στη μία ώρα που ασχολείται τα κάνει ευχάριστα, παραπάνω φαντάζομαι θα τον κούραζε.


LlIEp3.pngvOfHp2.pngI46bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Ακούω ορθογραφίες, αντιγραφές κλπ κλπ και μου κάνει πολύ εντύπωση. Εμείς δεν κάνουμε μάλλον από τα βιβλία. Τα βιβλία δεν τα έχω δει εδώ και 1 μήνα. Και απλά αυτό που έχουν να κάνουν στο σπίτι είναι μία φωτοτυπία μαθηματικά και 2 γραμμές να γράψουν το γράμμα που έχουν κάνει. Καμία λέξη, καμία πρόταση! Τι να πω ... εμένα δεν έχει καταλάβει ακόμα διάβασμα, πίεση τίποτα (όχι ότι με χαλάει). Θεωρεί το σχολείο ένα ΦΟΒΕΡΟ χώρο που μαθαίνουν παίζοντας ....


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν παέι ολοήμερο αλλά συνήθως σπίτι έχει αντιγραφή, την ορθογραφία να μάθουμε για την άλλη μέρα ανάγνωση(την οποία ξέρει απέξω αλλά είπε η κυρία τους ότι έτσι πρέπει) και άντε κανένα φυλλάδιο ή και μαθηματικά αν τους βάλει για το σπίτι κίολας. Την αντιγραφή σε 5 λεπτά την έχει κάνει την ορθογραφία την κάνουμε όλη μέρα σε άσχετες ώρες(δεν σας βάζει εσάς χρύσα για την επόμενη μέρα ορθογραφία συγκεκριμένες λέξεις; ) την ανάγνωση την λέει νερό μπαμ μπαμ. Την ανάγνωση επειδή την ξέρει απέξω και εμένα γράφω τις λέξεις όσο κάνει την αντιγραφή σε ένα τετράδιο ανακατεμένες και τον βάζω εκεί να διαβάσει για να δω ότι όντως ξέρει να διαβάζει και τέλος.

Λέξεις από περιοδικά με τα γράμματα τις εβδομάδας το έχουμε για επανάληψη τα σκ. Γενικά εμάς από Δευτέρα έως Πέμπτη κάνουν και από ένα μάθημα στη γλώσσα και στα μαθηματικά και την Παρασκευή είναι μέρα επανάληψης για το σχολείο ότι κάνανε από Δευτέρα έως Πέμπτη και το σκ για το σπίτι τα ίδια...Από ότι βλέπω όμως ο καθένας έχει άλλον τρόπο..

Πάντως η κυρία μας είπε ότι ο κανόνας είναι διάβασμα το πολύ 30-40 λεπτά και μετά τέλος τα απαραίτητα τα κάνει αυτή στο σχολείο γιατί αυτή είναι η δουλειά της.Και μάλιστα επειδή και εγώ του έκανα έξτρα όπως εσύ Χρύσα μου έβαλε και χέρι και μου τόνισε ότι δεν δίνει πανελλήνιες και να τον αφήσω ήσυχο, να κάνουμε μόνο όσα μας στέλνει σπίτι..


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν παέι ολοήμερο αλλά συνήθως σπίτι έχει αντιγραφή, την ορθογραφία να μάθουμε για την άλλη μέρα ανάγνωση(την οποία ξέρει απέξω αλλά είπε η κυρία τους ότι έτσι πρέπει) και άντε κανένα φυλλάδιο ή και μαθηματικά αν τους βάλει για το σπίτι κίολας. Την αντιγραφή σε 5 λεπτά την έχει κάνει την ορθογραφία την κάνουμε όλη μέρα σε άσχετες ώρες(δεν σας βάζει εσάς χρύσα για την επόμενη μέρα ορθογραφία συγκεκριμένες λέξεις; ) την ανάγνωση την λέει νερό μπαμ μπαμ. Την ανάγνωση επειδή την ξέρει απέξω και εμένα γράφω τις λέξεις όσο κάνει την αντιγραφή σε ένα τετράδιο ανακατεμένες και τον βάζω εκεί να διαβάσει για να δω ότι όντως ξέρει να διαβάζει και τέλος.

Λέξεις από περιοδικά με τα γράμματα τις εβδομάδας το έχουμε για επανάληψη τα σκ. Γενικά εμάς από Δευτέρα έως Πέμπτη κάνουν και από ένα μάθημα στη γλώσσα και στα μαθηματικά και την Παρασκευή είναι μέρα επανάληψης για το σχολείο ότι κάνανε από Δευτέρα έως Πέμπτη και το σκ για το σπίτι τα ίδια...Από ότι βλέπω όμως ο καθένας έχει άλλον τρόπο..

Πάντως η κυρία μας είπε ότι ο κανόνας είναι διάβασμα το πολύ 30-40 λεπτά και μετά τέλος τα απαραίτητα τα κάνει αυτή στο σχολείο γιατί αυτή είναι η δουλειά της.Και μάλιστα επειδή και εγώ του έκανα έξτρα όπως εσύ Χρύσα μου έβαλε και χέρι και μου τόνισε ότι δεν δίνει πανελλήνιες και να τον αφήσω ήσυχο, να κάνουμε μόνο όσα μας στέλνει σπίτι..

Kαι εγω αυτο που ξερω ειναι πως σε μια ωρα πρεπει να εχουν τελειωσει.Συνηθως εκει ειμαστε.Σε 30 λεπτα αποκλειεται να εχει τελειωσει.Σχεδον τοσα χρειαζεται για την αντιγραφη(παντα εχουν προταση ,οχι γραμμα ή λέξη,ισως γι'αυτο),ε, θελουμε αλλο ενα τεταρτο για αναγνωση και εαν εχουν και μαθηματικα αλλο ενα.Αντιγραφη δεν εχουν στο σπίτι,μονο στο σχολειο κανουν.Και εμνα δεν ξερω τι θα μου πει ο δασκαλός του για αυτα που του κανω παραπάνω αλλα νιωθω πως τα χρειαζεται.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερούδια πρωτάκια!!!

Διαβάζω πολλές προόδους!!!

Εμείς έχουμε φτάσει στο "Ο" στη γλώσσα, έχουμε ξεκινήσει ορθογραφία και στα μαθηματικά έχουν φτάσει στο "9" και τώρα μαθαίνουνε τα μεγαλύτερα και μικρότερα.

Έχει αρχίσει και κάνει μικρότερα και καλύτερα γράμματα το μαναράκι μου!!!!!!!!!

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Εμένα έρχεται από το ολοήμερο και έχει κάνει την αντιγραφή, ξέρει την ανάγνωση και έχει κάνει και την φωτοτυπία που τους δίνει κάθε μέρα.

τον ελέγχω, τον διορθώνω, κάποιες φορές συμφωνούμε να γράψει ξανά κάποιες λεξούλες αντιγραφής, μου διαβάζει την ανάγνωση και τον βάζω να γράψει συνήθως μία - δύο φορές την ορθογραφία.

Μέσα στη μέρα (όχι κάθε μέρα) του λέω λέξεις και μου λέει τα γράμματά της. Το κάνουμε ως παιχνίδι, οπότε δεν το βρίσκει καταναγκαστικό!!!

Μια χαρά τα πάει και δεν κουράζεται καθόλου!!!

Θα δούμε τη συνέχεια!!!


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εμεις δεν κανουμε τιποτα - σε σχεση με αυτα που κανετε στην Ελλαδα. Και εμενα μενει στην μελετη και δεν εχει τιποτα για το σπιτι. το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω και τιποτα στα τετραδια που πηγαινοερχονται καθμερινα. Τωρα που καθονται δεν τους εδωσε κατι να κανουν. ευτυχως δεχετε να κανει αυτα που το βαζω εγω αλλα...

Παντως αυτο που διαβασα οτι μεχρι τα Χριστουγεννα θα ξερουν να διβαζουν δεν βλεπω να ισχυει εδω,,,

Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω ότι κάθε σχολείο ακολουθεί τελείως διαφορετική μέθοδο και διαφορετικούς ρυθμούς...:rolleyes:

Σημασια εχει ,οπως λέει και ο δασκαλός μας,να φτανουν στο στοχο την προκαθορισμένη εποχη,κατα τ'άλλα εννοειται καθένας εχει τον τρόπο του.

Εμεις ειχαμε και αλλη συναντηση την Παρασκευη και μιλησαμε και για το γνωστικο κομματι αλλα κυριως για τα θεματα συμπεριφορας και την ομαδικότητα των παιδιων.Μου αρεσει πολύ που το δουλευει και αυτο το κομματι.

Καλημερα...


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αναρωτιέμαι... έχετε συναντήσει ποτέ τους δασκάλους ειδικοτήτων; Εγώ δεν ξέρω ούτε τα πρόσωπά τους. Και εκτός από την πρώτη ενημερωτική συνάντηση με τη δασκάλα στην αρχή της σχολικής χρονιάς, δεν έχει ξαναγίνει συνάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!!

Ούτε εμείς έχουμε γνωρίσει τους δασκάλους των ειδικοτήτων.

Ξέρουμε τον έναν γυμναστή (καμία φορά τους κάνουνε και οι δύο που έχουμε), και τυχαία έχουμε γνωρίσει τη μουσικό.

Αγγλικά δε νομίζω ότι έχουμε ξεκινήσει ακόμα, εικαστικά μόλις ήρθε δασκάλα, ενώ φιλαναγνωσία κάνει η διευθύντρια.

Όσον αφορά στις συναντήσεις, εκτός από την πρώτη ενημερωτική (πρώτη μέρα του σχολείου) έχουμε κάνει ακόμα δύο με τη δασκάλα, όχι, όμως, ένας ένας γονιός, αλλά όλοι μαζί.

Εσάς τους αρέσει το σχολείο; εμένα ο γιος μου τρελαίνεται!!! Του αρέσει η φύλαξη, του αρέσει να παίζει με τους φίλους του κλπ!!!

Αυτή την Κυριακή έχουμε και την πρώτη μας πρόσκληση για πάρτυ από έναν συμμαθητή του!!!


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. :-P

Ούτε εγώ έχω γνωρίσει τους δασκάλους ειδικοτήτων και δεν το βλέπω να τους γνωρίζω σύντομα εκτός αν πάρω άδεια και το επιδιώξω (θα το κάνω άλλα όχι άμεσα, άσε να τον γνωρίσουν πρώτα). Μόνο το γυμναστή ξέρω γιατί έχει το τμήμα του ολοήμερου της Γ΄ και τον βλέπω στο σχόλασμα.

Ειδικότητες έχουμε συμπληρώσει εδώ και περίπου 15 ημέρες αλλά πρόγραμμα πήραμε εχθές. Αλήθεια μήπως ξέρετε τι είναι η και τι κάνουν στην ευέλικτη ζώνη; Θα ρωτήσω βέβαια το μεσημέρι τη δασκάλα του ολήμερου αλλά έλεγα μήπως ξέρατε εσείς.

Και εμένα τρελαίνεται..... για το διάλειμα, τη γυμναστική και τα....μαθηματικά :cool:. Πάντως εχθές είχε έρθει και μου εξηγούσε για τη μελωδία (σε εμένα την άσχετη) με το τραγουδάκι που τους είπε... πολύ γέλιο.

Επειδή τα περισσοτέρα παιδιά είναι από την προηγούμενη χρονιά μαζί από πάρτι και εμείς καλά πάμε. Κάναμε οι ίδιοι την αρχή και αύριο θα πάει στο 2ο. Επειδή εγώ έχω βραδυνό αύριο θα τον πάει ο μπαμπας. Ευκαιρία να γνωρίσει τις φοβερές μαμάδες των πάρτι :tongue:.

Α, και την Τετάρτη θα πάνε την 2η εκδρομή σε παιδικό θέατρο :-P.


LlIEp3.pngvOfHp2.pngI46bp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμάς στην ευέλικτη ζώνη είπαν θα κάνουν 2 πρότζεκτ το ένα είναι με το σταφύλι-μούστο-κρασί πήγαν και ανάλογη εκδρομή σήμερα και το άλλο με υγιεινή διατροφή...

Καλά εμάς η δασκάλα μας βλέπει προσωπικά κάθε πρώτη Πέμπτη του μήνα και πρόγραμμα έχουμε πάρει από αρχές Οκτώβρη ευτυχώς είχαν έρθει όλοι των ειδικοτήτων αμέσως.Μάλλον η διευθύντρια επειδή είναι καινούρια το επιδίωξε...


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...