Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

      Κατάλαβα... κ κοιμάται μόνο του στο δωμάτιο του?😢Στο πάρκο κοιμούνται?

      Το πάρκο δεν είναι για πολλές ώρες-μερες  λόγο στρώματος κυρίως δεν είναι Κ ότι πιο κατάλληλο για συνεχή χρήση για πιο υγιηνο υποτίθετε . Μετά μόνο του αν δεν μπορείς συγκοιμιση. Αλλά μην σε ανχωνει πλέον στους 7 μήνες το παιδί στριφογυρναει μόνο του φωνάζει πιο δυνατά οπότε ξυπνάς Κ επίσης πλέον δεν χρειάζετε Κ να το ρευετε κτλ. 

      • Μου αρέσει 1

Πρωτακια 2013!!!


Recommended Posts

Ναι, τα μικρά παιδιά είναι πρόβλημα όταν τα μεγαλύτερα διαβάζουν. Εγώ φρόντιζα να τον απασχολεί κάποιος άλλος, ή να του βάζω 'εργασία' ώστε να αισθάνεται μεγάλος. Αλλά φυσικά δεν έλλειπαν οι συγκρούσεις, ειδικά όταν ζήλευε και προσπαθούσε να ενοχλήσει. Επίσης έχω ενοχές επειδή ο μεγάλος δεν έβλεπε καθόλου τηλεόραση τις καθημερινές, ενώ ο μικρός, για να μας αφήνει ήσυχους, έβλεπε 1-2 ώρες κάθε μέρα. Αλλά αυτά πέρασαν νομίζω, απλά ελπίζω στο νηπιαγωγείο να τους βάζουν κάποια δουλειά και να δουλεύουν ταυτόχρονα.

Η εμπειρία μου από την α' δημοτικού ήταν περίφημη. Το παιδί δεν είχε κανέναν γνωστό στο σχολείο, έκανε φίλους, έμαθε ένα σωρό πράγματα, ενώ δεν είχε κάνει καμία προετοιμασία. Απλά είχαμε δασκάλα που δεν έδινε δουλειά στο σπίτι καθόλου μέχρι τα Χριστούγεννα και πολύ λίγη αργότερα. Επίσης μας είχε ξεκαθαρίσει ότι το θεωρεί αντιπαιδαγωγικό να προχωράει τα παιδιά πέρα από την ύλη της α' δημοτικού (ναι, οι περισσότερες το κάνουν). Έμεινε στην ύλη, την οποία την έμαθαν πολύ πολύ καλά και έχουν καλές βάσεις για τη δευτέρα δημοτικού.

Φροντίστε να απολαύσετε την α' δημοτικού και να μην αφήσει το παιδί κενά. Και αν πέσετε σε κάποια απαιτητική δασκάλα, μην της επιτρέψετε να παίξει με την αυτοεκτίμηση του παιδιού σας. Για παράδειγμα, η προπαίδεια είναι ύλη της β' δημοτικού. Κακώς οι περισσότεροι δάσκαλοι αρχίζουν από την πρώτη. Δεν φταίει το παιδί σας που δυσκολεύεται και θα σας συμβούλευα να του το εξηγήσετε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 304
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 66 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 52 δημοσιεύσεις

  • xanp

    xanp 31 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 31 δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας!!

Πολύ χρήσιμα όσα άκουσα!!!

Εμας το νηπιαγωγείο προετοίμασε τον γιο μου. Εμείς δεν ασχοληθήκαμε, παρά μόνο (όπως μας είπε η νηπιαγωγός) όσο ήθελε το παιδί.

Απλά από μικρός (2,5 ετών) είχε μάθει τα γράμματα της αλφαβήτου με τον υπολογιστή της fisher price.

Η μικρή μου, αντίθετα, δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον και, φυσικά, δεν την πιέζω καθόλου!!!

Σίγουρα από τη δασκάλα εξαρτώνται πολλά!!! Ελπίζω να πετύχουμε σε καλή!!!

Ας κάνω μία ερώτηση ακόμη: Από ότι κατάλαβα, η τσάντα θα είναι φορτωμένη... Τι τσάντα λέτε να πάρετε;; Προσανατολίζομαι στο τρόλεϋ.

Αλήθεια, τι θα κάνετε φέτος το καλοκαίρι;; Που θα πάτε;;


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

Αλήθεια, τι θα κάνετε φέτος το καλοκαίρι;; Που θα πάτε;;

Τι εννοείς πού θα πάμε? Διακοπές?

Εμείς θα πάμε στα εξοχικά πάντως. Θα μείνουν και λίγο με γιαγιάδες μόνα ... γιατί η άδεια είναι συγκεκριμένη.

Για τσάντα εγώ σκεφτόμουν από αυτές με ρόδες ...


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάρετε τσάντα, εξετάστε λίγο τη -συνήθη- διαδρομή από το σημείο που θα αφήνετε το παιδί -την πόρτα του σχολείου πχ- μέχρι την τάξη του. Δείτε τι είναι πιο βολικό, να σέρνεις κάτι ή να κουβαλάς κάτι. Στην περίπτωσή μας δεν είχε σκαλοπάτια, αλλά το έδαφος ήταν ανώμαλο (λιθόστρωτο) και μας είπα ότι είναι δύσκολο να σέρνει κανείς κάτι, και τα ροδάκια από τις τσάντες καταστρέφονται πολύ γρήγορα. Εξετάστε τη συντομότερη διαδρομή, γιατί σίγουρα το παιδί δεν θα μπει στον κόπο να κάνει το γύρο του κτηρίου για να βρει τη ράμπα. Τα βιβλία είναι σε τεύχη και δεν υπάρχει λόγος να είναι η τσάντα πολύ βαριά, ειδικά αν η δασκάλα προσέχει τι βάζουν μέσα τα παιδιά (ειδικά αν της το έχουν επισημάνει και οι γονείς). Γενικά τα πρωτάκια έχουν την τάση να βάζουν στην τσάντα ό,τι βρουν μπροστά τους και τότε η τσάντα γίνεται ασήκωτη. Πρέπει να τους μάθει η δασκάλα να παίρνουν τα απαραίτητα. Συζητείστε το μαζί της, όταν έρθει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε την κλασσική πόλο μιας και με το που μπαίνεις στο σχολείο ανεβαίνεις σκαλιά μετά κατεβαίνεις και γενικά μια ευθεία δεν έχει οπότε με τα ροδάκια θα ήταν δύσκολο.Επίσης όλες στην πολυκατοικία μου είπαν ότι βιβλία φέρνει λίγα τα έχουν στο σχολείο τα πολλά οπότε δεν έχει πολύ βάρος.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις εδω!!!

Εμεις την ξερουμε την δασκαλα. κανανε ηδη 1 ωρα "μαθημα" για να γνωριστουνε.

Σακα μας εχουν απαγορεψει να παρουμε με ροδακια (Α! ναι εχουμε ηδη το υλικο γιατι ξεκιναμε την 1η Δευτερα του Σεπτεμβρη). Νομιζω ομως οτι αυτες με τα ροδακια ειναι μεν πιο βαριες αλλα ειναι και πιο στιβαρες,,,

Εγω ηθελα να ρωτησω για την ομοιογενεια στην ταξη... Εδω τα εχουν χωρισει απο τα 4 και αν δεν αλλαξουν σχολειο θα ειναι μαζι τουλαχιστον μεχρι την Β' Δημοτικου. Το σχολειο μας εχει φετος δυο τμηματα και εχω την αισθηση οτι το ενα τμημα (οχι το δικο μας) ειναι πιο δυνατο και αυτο θα συνεχισει,,,,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.

Κι εμένα η κόρη μου φέτος θα πάει στην πρώτη. Απίστευτο μου φαίνεται. Την κοιτάω και λέω, μα καλά, πότε την έφερα σπίτι και πότε πάει στο σχολείο; Είχε πάει νήπειο και προνήπειο βέβαια, αλλά φέτος κάπως μου φάινεται. Σαν να μεγάλωσε, σαν να σοβάρεψε. Αλλάζει και η συμπεριφορά της σιγά σιγά. Γίνεται πια κανονικό παιδάκι. Τέλος πάντων..

Για το σχολείο κι εγώ ανησυχώ για τη συμπεριφορά της μικρής, αλλά έχω σκοπό να το θέσω ως κανόνα απαράβατο. Πρέπει να μάθει να σέβεται το διάβασμα του άλλου. Και η μεγάλη βέβαια θα πρέπει να κάνει το ίδιο όταν έρθει η ώρα της μικρής. Προβληματίζομαι επίσης για το θέμα των εξωσχολικών της μεγάλης. Πότε θα πηγαίνουμε και πότε θα διαβάζει;

Για το διάβασμα βρε κορίτσια, έχω μιλήσει ήδη με τη δασκάλα που θα έχει του χρόνου και μου είπε ότι κατά τη γνώμη της το παιδί θα πρέπει να ασχολείται στο σπίτι γύρω στα τρία τέταρτα κάθε μέρα και όχι παραπάνω. Αυτό εμένα μια χαρά μου ακούγεται, αλλά οι μαμάδες που ξέρω μου λεν ότι αυτό είναι λίγο. Εσάς πώς σας φαίνεται;


snp1p3.png

dNJRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το ποσο διαβασμα θα χρειαζεται εχει να κανει με τις δυνατοτητες του παιδιου και το ποσο γρηγορα προχωραει η ταξη. Πχ νομιζω οτι εμεις θα δυσκολευτουμε γιατι οσο να ειναι γαλλικα θα ειναι, Θα χρειαζεται και εγω να καταλαβω τι πρεπει να γινει

Για τα εξωσχολικα εμεις τεινουμε στο να μην κανουμε κατι φετος,,, Ειχα ρωτησει και στο φορουμ. να δουμε πως θα παμε και απο χρονο και απο κουραση. Εκ των πραγματων θα κανει ελληνικα 1-2 φορες την εβδομαδα και βεβαια πρεπει να δω και εγω ποσο χρονο εχω να ασχοληθω και τι θα κανω με τον αλλον. Αληθια πως σκοπευεται να τα καταφερεται να κανουν τα μικροτερα ησυχια για αυτα τα εστω 3/4? εμενα μονο οταν λειπει ο ενας απο τους δυο δεν αλληλεπιδρουν και βεβαια οτι θα καθσισω κοντα στον ενα ειναι μαγνητης για να τρεξει και ο αλλος,,,

Link to comment
Share on other sites

Εμείς από δραστηριότητες μόνο ποδόσφαιρο πάει και είναι παρασκευή απόγευμα και σκ οπότε δεν θα μας απασχολεί από το διάβασμα και συνεχίζουμε κανονικά.

Θα δούμε πως θα πάει και με το διάβασμα...


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, τώρα το καλοκαίρι θα κάνετε καμία "επανάληψη" σε όσα μάθατε στο νηπιαγωγείο;; έλεγα να τον αφήσω τελείως αυτές τις μέρες και μετά τα μέσα Αυγούστου να του δώσω το βιβλιαράκι που του πήρα για τις διακοπές. Εκτός κι αν το θέλει από τώρα!!!

Εγώ από τον Ιούνιο της είχα πάρει βιβλιαράκια διακοπών, για παιδιά όμως που τελείωσαν την Α΄δημοτικού. Και για να δει λίγο πολύ την ύλη του δημοτικού, αλλά και επειδή τα αντίστοιχα βιβλιαράκια για παιδιά που τελείωσαν το νηπιαγωγείο, πλέον τα κάνει πανεύκολα και τα βαριέται.

Αλήθεια θεωρείται κάτι δεδομένο για την πρώτη? Γιατί σας ακούω για απαναλήψεις και τέτοια? Πρέπει να ξέρουν κάτι πριν την πρώτη σε σχέση με γραφή και ανάγνωση?

Δεν ξέρω τι θεωρείται δεδομένο για την Α΄δημοτικού.

Στο δικό μας νηπιαγωγείο πάντως έχουν ήδη μάθει γράμματα και αριθμούς και λίγο ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για το διάβασμα βρε κορίτσια, έχω μιλήσει ήδη με τη δασκάλα που θα έχει του χρόνου και μου είπε ότι κατά τη γνώμη της το παιδί θα πρέπει να ασχολείται στο σπίτι γύρω στα τρία τέταρτα κάθε μέρα και όχι παραπάνω. Αυτό εμένα μια χαρά μου ακούγεται, αλλά οι μαμάδες που ξέρω μου λεν ότι αυτό είναι λίγο. Εσάς πώς σας φαίνεται;

Και εμένα λίγο μου φαίνεται. Όταν είχε εργασίες στο νηπιαγωγείο (όχι βέβαια καθημερινά), ασχολούμασταν περίπου τόσο. Μισή ώρα με 3 τέταρτα. Οπότε στο δημοτικό και με περισσότερα μαθήματα, δεν θα χρειάζεται παραπάνω ώρα;;

Δεν ξέρω θα δείξει...

Όσο για την "ενόχληση" από μικρότερα αδέρφια, πέρυσι στο νηπιαγωγείο, όταν καθόταν η μεγάλη να κάνει τις ασκησούλες της, ερχόταν από δίπλα και η μικρή και της έδινα να ζωγραφίσει. Δεν την έδιωχνα δηλαδή. Την άφηνα μαζί μας. Μετά από λίγο αν βαριόταν, έφευγε από μόνη της και πήγαινε σε άλλο δωμάτιο. Δεν ενοχλούσε το καημένο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τον Ιούνιο της είχα πάρει βιβλιαράκια διακοπών, για παιδιά όμως που τελείωσαν την Α΄δημοτικού. Και για να δει λίγο πολύ την ύλη του δημοτικού, αλλά και επειδή τα αντίστοιχα βιβλιαράκια για παιδιά που τελείωσαν το νηπιαγωγείο, πλέον τα κάνει πανεύκολα και τα βαριέται.

Ekavi αυτα τα βιβλια ξεκινανε απο την αρχη ή ειναι επαναλυψης δηλαδη προυποθετουν οτι το παιδι τα εχει ακουσει ηδη? Μας ειπε η ελληνιδα νηπιαγωγος να παρουμε ενα απο αυτα για να το κανουμε κατα την διαρκεια της χρονιας, Εμενα το θεμα μου ειναι να μην εχει παρα πολλα κενα στην περιπτωση που γυρισουμε πισω ή ακομη χειροτερα στην μεση της χρονιας. Εγω ξεκινησα με το βιβλιο της γλωσσας ουτως ή αλλως δεν θα το κανει εδω. Αλλα ειναι πολυ κουρασμενος και δεν κανουμε τιποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...