Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Angot είπε:

      εμένα πάντως ο εργοδοτουλης μπυ θέλει να με πληρώσει χαχαχα με έχει πάρει 3 φορες να με ρωτήσει αν θα με πληρώσει και ποτέ, του στυλ και τι δε θα πληρώνεσαι εσυ πια; άμα θες πλήρωσε με του ειπα δεν εχω θέμα  χαχαχα

      Ε δεν έχεις γεννήσει ακόμα γι'αυτό ΧΑ ΧΑ !!

Πρωτακια 2013!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 304
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 66 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 52 δημοσιεύσεις

  • xanp

    xanp 31 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 31 δημοσιεύσεις

Εγώ σκεφτόμουν να της δίνω ένα φρούτο και μισό τοστάκι, ή λίγο κέικ, ή λίγη πίτα, ή ό,τι υπάρχει τελοσπάντων σε σνακ.

Εγώ άλλο θέλω να ρωτήσω σχετικά με αυτό. Το σνάκ πού το βάζετε? Σε τάπερ και μέσα στην τσάντα ή σε ξεχωριστή τσαντούλα? Οι τσάντες που έχω δει να κυκλοφορούν δε βλέπω να χωράνε μέσα τους τάπερ παρά μόνο στην κεντρική θήκη που θα είναι τα βιβλία.


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

μπράβο και πίτες που κάνω συχνά βάζω και εγώ.Έχω τάπερ δοχείο φαγητού και αυτό θα βάζω μέσα στην μπροστινή θήκη που έχει η τσάντα μας

Τι ταπερ είναι αυτά που χωράνε στη μπροστινή θήκη?


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν της έχω πάρει ακόμα σχολική τσάντα, αλλά εκεί μέσα λέω να στριμώχνω το κολατσιό της... Δεν θέλω να την επιβαρύνω και με επιπλέον τσαντάκι φαγητού... Θα δούμε όμως το θέμα στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Για τα τοστάκια έχει ειδικές πλαστικές συσκευασίες, επίπεδες, φανταστείτε τα στο μέγεθος του τοστ. Αυτή χωράει άνετα στην μπροστινή θήκη της τσάντα και δεν θα ανακατεύεται με τα χαρτικά. Μην ξεχνάτε η μπροστινή θήκη να έχει πάντα υγρά και στεγνά μαντηλάκια. Στα πλαστικά αυτά δοχεία χωράει να μπει και ένα κομμάτι κέικ, μία λεπτή πίτα, ψωμί- τυρί και φρούτα σε κομμάτια. Καλή σκέψη για σνακ είναι και οι μπάρες δημητριακών. Και μόλις προσαρμοστούν, θα έχετε και κάποια μέρα την εβδομάδα καντίνα (όλα τα παιδιά το ζητάνε). Οι περισσότερες καντίνες έχουν κατά βάση υγιεινά πράγματα πια, και, αν ο σύλλογος γονέων λειτουργεί καλά, είναι και οικονομικές. Κατά τη γνώμη μου μία φορά την εβδομάδα στην καντίνα κάνει καλό στα πρωτάκια, τους ενισχύει την αυτοπεποίθησή τους.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξεκιναμε την Δευτερα! Αυριο εχουμε να κανουμε τα τελευταια ψωνια (κατι ντοσιερ που ξεχασα, παπουτσια για το γυμανστηριο και καρτα για τις συγκοινωνιες,

Για το κολατσιο εμεις εχουμε κουτακια για να βαζουμε αυτα που στραπατσαρονται, και το νερακι και το γαλατακι τα εβαζα σε σακουλιτσα μεσα στην τσαντα. Βεβαια μεχρι προτινως κουβαλαγαμε ολοκληρο σακο μονο για φαγητο. Τωρα θα εχουμε και βιβλια (ισως,, δεν ξερω τι παιζει στο Βελγιο)

Link to comment
Share on other sites

Στις ιδέες για σνακ μα προσθέσω σάντουιτς με ταχίνι με κακαο, ή αραβική πίτα με φιλαδέλφεια και γαλοπουλα. Στη δικη μου τουλάχιστον αρέσουν αυτά.

Αλήθεια, πότε αρχίζουμε; Στις 11;


snp1p3.png

dNJRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς σήμερα θα πάμε για σχολικά και ακόμα είμαι προβληματισμένη με το τι τσάντα να της πάρω ... με ρόδες ή πλάτης.

Τα σνακ που περιέγραψες mariab ωραία είναι αλλά δεν τα τρώει ... ειδικά το ταχίνι. Την αραβική ίσως.

Ναι 11 ξεκινάμε με αγιασμό.


azHYp2.png

JX4Np3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!!

mmad,

καλή αρχή!!!!!!!!

Εμείς ξεκινάμε 11 του μήνα με τον αγιασμό!!!

Πήραμε τσάντα με ροδάκια, αφού το σχολείο είναι ουσιαστικά όλο ισόγειο.

Για το δεκατιανό είχα σκεφτεί, ειδικά τους ζεστούς μήνες, να αποφύγω τα σάντουιτς με τυρί - γαλοπούλα που λιώνουν. Από την άλλη, θέλω να αποφύγω πάσει θυσία τα γλυκά, γιατί ο γιόκας μου έχει χάλια δόντια, σαν τα δικά μας.

Σκεφτόμουνα:

- Τυροπιτάκια - Λουκανικοπιτάκια (μαμάς)

- Κουλούρι Θεσσαλονίκης

- Σταφιδόψωμο (μαμάς)

- Κριτσίνια (ωραία ιδέα!!!)

- Κέηκ αλμυρό

και όλα αυτά με ένα φρουτάκι, είτε μπανάνα, είτε κάτι κομμένο που να μη χαλάει.

Τα τυροπιτάκια, κριτσίνια, τα σκέφτηκα και για τη δημιουργία "φιλίας" με τα άλλα παιδάκια, που δεν θα τα γνωρίζει.

Θα τσεκάρω και την μπροστινή θήκη, γιατί ο δικός μου θα κουβαλάει ήδη δεύτερο τσαντάκι για το μεσημεριανό του.

Εκάβη μου,

με το μέλι δεν γινότανε χάλια το παιδί;;

Μελιτίνη,

ωραία η ιδέα σου για τα μαντηλάκια... δεν το είχα σκεφτεί η άχρηστη μάνα!!!

Για κασετίνα τι προτείνετε; το βαρελάκι ή την κανονική; σκέφτομαι ότι σιγά μην κάθεται ο δικός μου να βάζει τα μολύβια σωστά στην κανονική. Επίσης, αν χρειάζεται μαζί μαρκαδόρους κλπ, σκεφτόμουνα δύο βαρελάκια, ένα για τους μαρκαδόρους, ένα για τα μολύβια - γόμες κλπ... Εσείς τι λέτε;;


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!!

mmad,

καλή αρχή!!!!!!!!

Εμείς ξεκινάμε 11 του μήνα με τον αγιασμό!!!

Πήραμε τσάντα με ροδάκια, αφού το σχολείο είναι ουσιαστικά όλο ισόγειο.

Για το δεκατιανό είχα σκεφτεί, ειδικά τους ζεστούς μήνες, να αποφύγω τα σάντουιτς με τυρί - γαλοπούλα που λιώνουν. Από την άλλη, θέλω να αποφύγω πάσει θυσία τα γλυκά, γιατί ο γιόκας μου έχει χάλια δόντια, σαν τα δικά μας.

Σκεφτόμουνα:

- Τυροπιτάκια - Λουκανικοπιτάκια (μαμάς)

- Κουλούρι Θεσσαλονίκης

- Σταφιδόψωμο (μαμάς)

- Κριτσίνια (ωραία ιδέα!!!)

- Κέηκ αλμυρό

και όλα αυτά με ένα φρουτάκι, είτε μπανάνα, είτε κάτι κομμένο που να μη χαλάει.

Τα τυροπιτάκια, κριτσίνια, τα σκέφτηκα και για τη δημιουργία "φιλίας" με τα άλλα παιδάκια, που δεν θα τα γνωρίζει.

Θα τσεκάρω και την μπροστινή θήκη, γιατί ο δικός μου θα κουβαλάει ήδη δεύτερο τσαντάκι για το μεσημεριανό του.

Εκάβη μου,

με το μέλι δεν γινότανε χάλια το παιδί;;

Μελιτίνη,

ωραία η ιδέα σου για τα μαντηλάκια... δεν το είχα σκεφτεί η άχρηστη μάνα!!!

Για κασετίνα τι προτείνετε; το βαρελάκι ή την κανονική; σκέφτομαι ότι σιγά μην κάθεται ο δικός μου να βάζει τα μολύβια σωστά στην κανονική. Επίσης, αν χρειάζεται μαζί μαρκαδόρους κλπ, σκεφτόμουνα δύο βαρελάκια, ένα για τους μαρκαδόρους, ένα για τα μολύβια - γόμες κλπ... Εσείς τι λέτε;;

-Και εγώ τσάντα με ροδάκια της πήρα. Δεν ξέρω που θα είναι η τάξη της, αλλά αν χρειαστεί μπορεί να τη σηκώσει ή να την βάλει και στην πλάτη της. Φρόντισα να μην είναι πολύ βαριά και να ταιριάζει στα κυβικά της (που είναι λίγα :-P ). Οι περισσότερες τσάντες ήταν εξαιρετικά δυσανάλογες. Βρήκα μία πιο μαζεμένη...

-Μαντηλάκια, χαρτομάντηλα κτλ της είχα και εγώ πάντα στην τσάντα από το προνήπιο (ασχέτως αν σπάνια τα χρησιμοποιούσε)

-Κασετίνα πήρα μία polo. Είναι βαρελάκι αλλά έχει 2 τμήματα. Στο ένα ρίχνεις τα πράγματα χύμα και στο άλλο τμήμα έχει θεσούλες. Έχει και η τσάντα της μπροστά έναν χώρο σαν κασετίνα, οπότε νομίζω όλα αυτά αρκούν.

- όχι με το μέλι δεν γινόταν χάλια. Έπαιρνα 2 φέτες ψωμί του τοστ και το έφτιαχνα σαν σαντουιτσάκι. Έβαζα μέλι κυρίως στο κέντρο για να μην απλώνει από τις άκρες.

-αυτό με τη δημιουργία φιλίας δεν το είχα σκεφτεί... Αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να ανταλλάσσει το φαί ή να παίρνει από το φαγητό των άλλων... θα το σκεφτώ, δεν ξέρω. Σίγουρα πάντως θα της δίνω κάποιο χαρτζηλίκι έστω μία φορά την εβδομάδα για να παίρνει κάτι από την καντίνα. Ώστε να μάθει να κάνει συναλλαγές, να επιλέγει ή αν θέλει να αποταμιεύει. Τη μέρα που θα έχει χαρτζηλίκι θα έχει και φαγητό μαζί της, ώστε να διαλέξει τι θα κάνει... και αυτό επίσης θα το δω στην πράξη πως θα λειτουργήσει...

Link to comment
Share on other sites

-αυτό με τη δημιουργία φιλίας δεν το είχα σκεφτεί... Αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να ανταλλάσσει το φαί ή να παίρνει από το φαγητό των άλλων... θα το σκεφτώ, δεν ξέρω. Σίγουρα πάντως θα της δίνω κάποιο χαρτζηλίκι έστω μία φορά την εβδομάδα για να παίρνει κάτι από την καντίνα. Ώστε να μάθει να κάνει συναλλαγές, να επιλέγει ή αν θέλει να αποταμιεύει. Τη μέρα που θα έχει χαρτζηλίκι θα έχει και φαγητό μαζί της, ώστε να διαλέξει τι θα κάνει... και αυτό επίσης θα το δω στην πράξη πως θα λειτουργήσει...

Μμμμ... αυτό δεν το είχα σκεφτεί... όντως, ίσως τελικά δεν είναι και τόσο ωραία ιδέα... τουλάχιστον στην αρχή... τι ωραίο το φόρουμ!!!

Σχετικά με την καντίνα, θα περιμένω να μου το ζητήσει. Να τσεκάρω και τι έχει κλπ... Θέλω να βρω και τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων. Ευελπιστώ να τους γνωρίσω γρήγορα!!!!!


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...