Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Εγκατάλειψη πριν την εξωσωματική


laura36

Recommended Posts

Με το φίλο μου είμαστε μαζί 3 χρόνια, προσπαθούμε για παιδάκι εδώ και 2, μένουμε μαζί σε νοικιασμένο σπίτι εδώ και 1,5 χρόνο.

Πάντα είχα παράπονα από αυτή τη σχέση, αντί να νιώθω ότι διεκδικεί το χρόνο και την προσοχή μου πάντα τον ένιωθα να παλεύει να κρατήσει αποστάσεις, να μην ανοιχτεί συναισθηματκά, να αποφύγει κάπως τις δημόσιες εκδηλωσεις αγάπης, να μου λέει ωραία λόγια, κλπ. Ήταν πολύ τρυφερός μαζί μου όταν ήμασταν μαζί αλλά ήταν μάλλον απών γενικά από τη ζωή μου και τα όποια θέματά μου.

Στα τρία χρόνια έχουμε χωρίσει δυο φορές για 2 -3 μήνες, γιατί εκείνος προτιμούσε να μην είμαστε μαζί. Μετά την τελευταία επανασύνδεση τον Νοέμβρη του 2012 και αφού πλέον θα έκλεινα τα 36 και ακόμα δεν είχα μείνει έγκυος παρά τις ελεύθερες επαφές, του ζήτησα να κάνουμε σπερματέγχυση. Στην αρχή ήθελε να περιμένουμε 2-3 μήνες ακόμα μήπως γινόταν από μόνο του. Περιμέναμε, δεν έγινε και το Μάρτιο κάναμε την πρώτη προσπάθεια η οποία απέτυχε. Ακολούθησαν άλλες 3 με φάρμακα/ορμόνες. Απέτυχαν όλες. Οι γιατροί πλέον λένε να μην το καθυστερούμε άλλο και να πάμε για εξωσωματική γιατί ο καιρός περνάει και δεν καταφέρνουν να βρουν την αιτία που δεν πιάνουμε παιδί.

Η ζωή μας είναι σχετικά ήρεμη και άνετη αλλά από πλευράς του υπάρχει πάντα αντίσταση για πράγματα που σε άλλα ζευγάρια είναι αυτονόητα, πχ να μιλήσουμε, να φιληθούμε, να πάμε οι 2 μας για φαγητό, να βγούμε μια βόλτα στο πάρκο της γειτονιάς ένα βράδυ που κάνει ζέστη κλπ. Τελευταία πήγαμε αρκετές διακοπές σε ωραία μέρη αλλά κι εκεί με το ζόρι να κρατηθούμε από το χέρι, να βγάλουμε φωτογραφία, κλπ. Πάντα αντιδρώ σ αυτά και πάντα χαλιόμαστε.

Πριν λίγο καιρό άρχισα μια συζήτηση για το αν πρόκειται να παντρευτούμε κλπ Από τότε άρχισε να μη θέλει πια να πάμε για τη σπερματέγχυση και να μιλάει για χωρισμό. Εγώ δεν ήθελα να χωρίσουμε και επέμεινα να πάμε για τη σπερματέγχυση. Τελικά έγινε το δικό μου, όμως μόλις βγήκε το αρνητικό αποτέλεσμα και μας είπαν να κάνουμε εξωσωματική...εκείνος άρχισε πάλι τα ίδια. Λέει ότι δεν είναι ευτυχισμένος και πιστεύει ότι έιναι καλύτερα να χωρίσουμε.

Εγώ τον αγαπώ και κατά κάποιο τρόπο για μένα είναι ένας έρωτας ανεκπλήρωτος, αφού ποτέ δεν ανταποκρίθηκε ουσιαστικά στα αισθήματά μου τα οποία ήταν από την αρχή πολύ έντονα. Δεν είμαι έτοιμη να χωρίσω. Στους προηγούμενους χωρισμούς ήμουν απαρηγόρητη. Δεν είμαι έτοιμη ούτε να σταματήσω την προσπάθεια για παιδί τώρα που έχω φτάσει τόσο κοντά. Αλλά δεν είμαι και ευτυχισμένη μαζί του αφού συνέχεια με απορρίπτει και με βάζει στη διαδικασία να τον πιέζω για όλα. Δεν θέλω να πιέζω κανέναν, θα ήθελα να είμαστε αγαπημένοι αλλά φαίνεται πως δεν έχει αισθήματα για μένα...τουλ έτσι λέει.

Χρειάζομαι βοήθεια για να ξεπεράσω αυτή τη δοκιμασία. Δεν ξέρω πως να βρω τη δύναμη να φύγω και να αποδεχτώ ότι ίσως δεν κάνω ποτέ παιδί. Δεν ξέρω αν πρεπει να επιμείνω να κάνουμε αυτή την εξωσωματική και να μη χωρίσουμε. Αν είναι πρέπει να ξεκινήσω με τις ορμόνες κλπ σήμερα. Δεν ξέρω αν ένα παιδί θα μας δέσει και θα βάλει τέλος σ'αυτη τη διαρκή αβεβαιότητα για το μέλλον, που κάνει κακό και στους 2 μας.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας πάνω στο θέμα.


Lv4ip1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kopela moy κοιταξε να δεις ποτε μη λες οτι δε θα κανεις παιδι..δε το ξερεις και μην απογοητευεσαι..προφανως ο συντροφος σου δεν ειναι το ιδιο δοτικος με σενα..δε μπορω να σου πω ξεκοψε μαζι του γιατι καταλαβαινω οτι ειναι και το θεμα του παιδιου που σε καιει..για μενα κανε μια ξεκαθαρη συζητηση μαζι του και να σαι ετοιμη να ακουσεις τα παντα.:P

Link to comment
Share on other sites

Με το φίλο μου είμαστε μαζί 3 χρόνια, προσπαθούμε για παιδάκι εδώ και 2, μένουμε μαζί σε νοικιασμένο σπίτι εδώ και 1,5 χρόνο.

Πάντα είχα παράπονα από αυτή τη σχέση, αντί να νιώθω ότι διεκδικεί το χρόνο και την προσοχή μου πάντα τον ένιωθα να παλεύει να κρατήσει αποστάσεις, να μην ανοιχτεί συναισθηματκά, να αποφύγει κάπως τις δημόσιες εκδηλωσεις αγάπης, να μου λέει ωραία λόγια, κλπ. Ήταν πολύ τρυφερός μαζί μου όταν ήμασταν μαζί αλλά ήταν μάλλον απών γενικά από τη ζωή μου και τα όποια θέματά μου.

Στα τρία χρόνια έχουμε χωρίσει δυο φορές για 2 -3 μήνες, γιατί εκείνος προτιμούσε να μην είμαστε μαζί. Μετά την τελευταία επανασύνδεση τον Νοέμβρη του 2012 και αφού πλέον θα έκλεινα τα 36 και ακόμα δεν είχα μείνει έγκυος παρά τις ελεύθερες επαφές, του ζήτησα να κάνουμε σπερματέγχυση. Στην αρχή ήθελε να περιμένουμε 2-3 μήνες ακόμα μήπως γινόταν από μόνο του. Περιμέναμε, δεν έγινε και το Μάρτιο κάναμε την πρώτη προσπάθεια η οποία απέτυχε. Ακολούθησαν άλλες 3 με φάρμακα/ορμόνες. Απέτυχαν όλες. Οι γιατροί πλέον λένε να μην το καθυστερούμε άλλο και να πάμε για εξωσωματική γιατί ο καιρός περνάει και δεν καταφέρνουν να βρουν την αιτία που δεν πιάνουμε παιδί.

Η ζωή μας είναι σχετικά ήρεμη και άνετη αλλά από πλευράς του υπάρχει πάντα αντίσταση για πράγματα που σε άλλα ζευγάρια είναι αυτονόητα, πχ να μιλήσουμε, να φιληθούμε, να πάμε οι 2 μας για φαγητό, να βγούμε μια βόλτα στο πάρκο της γειτονιάς ένα βράδυ που κάνει ζέστη κλπ. Τελευταία πήγαμε αρκετές διακοπές σε ωραία μέρη αλλά κι εκεί με το ζόρι να κρατηθούμε από το χέρι, να βγάλουμε φωτογραφία, κλπ. Πάντα αντιδρώ σ αυτά και πάντα χαλιόμαστε.

Πριν λίγο καιρό άρχισα μια συζήτηση για το αν πρόκειται να παντρευτούμε κλπ Από τότε άρχισε να μη θέλει πια να πάμε για τη σπερματέγχυση και να μιλάει για χωρισμό. Εγώ δεν ήθελα να χωρίσουμε και επέμεινα να πάμε για τη σπερματέγχυση. Τελικά έγινε το δικό μου, όμως μόλις βγήκε το αρνητικό αποτέλεσμα και μας είπαν να κάνουμε εξωσωματική...εκείνος άρχισε πάλι τα ίδια. Λέει ότι δεν είναι ευτυχισμένος και πιστεύει ότι έιναι καλύτερα να χωρίσουμε.

Εγώ τον αγαπώ και κατά κάποιο τρόπο για μένα είναι ένας έρωτας ανεκπλήρωτος, αφού ποτέ δεν ανταποκρίθηκε ουσιαστικά στα αισθήματά μου τα οποία ήταν από την αρχή πολύ έντονα. Δεν είμαι έτοιμη να χωρίσω. Στους προηγούμενους χωρισμούς ήμουν απαρηγόρητη. Δεν είμαι έτοιμη ούτε να σταματήσω την προσπάθεια για παιδί τώρα που έχω φτάσει τόσο κοντά. Αλλά δεν είμαι και ευτυχισμένη μαζί του αφού συνέχεια με απορρίπτει και με βάζει στη διαδικασία να τον πιέζω για όλα. Δεν θέλω να πιέζω κανέναν, θα ήθελα να είμαστε αγαπημένοι αλλά φαίνεται πως δεν έχει αισθήματα για μένα...τουλ έτσι λέει.

Χρειάζομαι βοήθεια για να ξεπεράσω αυτή τη δοκιμασία. Δεν ξέρω πως να βρω τη δύναμη να φύγω και να αποδεχτώ ότι ίσως δεν κάνω ποτέ παιδί. Δεν ξέρω αν πρεπει να επιμείνω να κάνουμε αυτή την εξωσωματική και να μη χωρίσουμε. Αν είναι πρέπει να ξεκινήσω με τις ορμόνες κλπ σήμερα. Δεν ξέρω αν ένα παιδί θα μας δέσει και θα βάλει τέλος σ'αυτη τη διαρκή αβεβαιότητα για το μέλλον, που κάνει κακό και στους 2 μας.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας πάνω στο θέμα.

με όλο το σεβασμό προς το θέμα σου θα ήθελα να σου πω την άποψη μου....

όταν ένας άνθρωπος μας απορρίπτει έτσι....όταν ουσιαστικά παρακαλάμε για λίγη σημασία και για πράγματα αυτονοήτα.....όταν δε νοιώθουμε καλά στη σχέση......όταν το θέμα παιδί και γάμος μπαίνει με χίλια ζόρια στο τραπέζι.....όταν το ενδιαφέρον παύει να υπάρχει.....όταν........όταν...........όταν....................

τότε σηκώνουμε το κεφάλι ψηλα και προχωράμε......

δεν αξίζει σε κανέναν άνθρωπο να ζει έτσι...χωρίς αγάπη...χωρίς συναισθηματική στήριξη.....χωρίς μία απλή αλλά γεματη νόημα αγκαλιά....

το παιδάκι δε θα σας ενώσει...ίσως σας οδηγήσει και νωρίτερα στο τέλος......

δεν αξίζει να χαλάς τη ζωή σου για μία τέτοια σχέση......

τα χρόνια δε σε πήραν και σίγουρα υπάρχει εκεί έξω ένας άντρας που θα σε αγαπήσει με την ψυχή του και τότε το παιδάκι θα έρθει χωρίς καμία βοήθεια.....

το ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να το δεκτείς και να προχωρήσεις όμως η ζωή δεν τελειώνει εδώ......

δεν πρέπει να δεκτείς τίποτα λιγότερο από αυτά που σου αξίζουν.....και αυτός ο άνθρωπος μάλλον δεν ξέρει τι πραγματικά αξίζεις......

όλα γίνονται και όλα ξεπερνιούνται αρκεί να το πάρουμε απόφαση......

μην το βάλεις κάτω......

και μανούλα θα γίνεις!!!!!!!!!!!


dAADp2.png

aeNkp2.png

Link to comment
Share on other sites

με όλο το σεβασμό προς το θέμα σου θα ήθελα να σου πω την άποψη μου....

όταν ένας άνθρωπος μας απορρίπτει έτσι....όταν ουσιαστικά παρακαλάμε για λίγη σημασία και για πράγματα αυτονοήτα.....όταν δε νοιώθουμε καλά στη σχέση......όταν το θέμα παιδί και γάμος μπαίνει με χίλια ζόρια στο τραπέζι.....όταν το ενδιαφέρον παύει να υπάρχει.....όταν........όταν...........όταν....................

τότε σηκώνουμε το κεφάλι ψηλα και προχωράμε......

δεν αξίζει σε κανέναν άνθρωπο να ζει έτσι...χωρίς αγάπη...χωρίς συναισθηματική στήριξη.....χωρίς μία απλή αλλά γεματη νόημα αγκαλιά....

το παιδάκι δε θα σας ενώσει...ίσως σας οδηγήσει και νωρίτερα στο τέλος......

δεν αξίζει να χαλάς τη ζωή σου για μία τέτοια σχέση......

τα χρόνια δε σε πήραν και σίγουρα υπάρχει εκεί έξω ένας άντρας που θα σε αγαπήσει με την ψυχή του και τότε το παιδάκι θα έρθει χωρίς καμία βοήθεια.....

το ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να το δεκτείς και να προχωρήσεις όμως η ζωή δεν τελειώνει εδώ......

δεν πρέπει να δεκτείς τίποτα λιγότερο από αυτά που σου αξίζουν.....και αυτός ο άνθρωπος μάλλον δεν ξέρει τι πραγματικά αξίζεις......

όλα γίνονται και όλα ξεπερνιούνται αρκεί να το πάρουμε απόφαση......

μην το βάλεις κάτω......

και μανούλα θα γίνεις!!!!!!!!!!!

Να'σαι καλά! Με άγγιξαν πολύ τα λόγια σου! Θα τα τυπώσω να τα βλέπω κάθε μέρα, ειλικρινά!!


Lv4ip1.png
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά! Με άγγιξαν πολύ τα λόγια σου! Θα τα τυπώσω να τα βλέπω κάθε μέρα, ειλικρινά!!

το θέμα είναι καλή μου να συνειδητοποιήσεις ότι ο εαυτός σου αξίζει πολλά....και εφόσον δεν το αντιλαμβάνεται ο σύντροφός σου πάει να πει ότι δεν κάνει να είναι στο πλάι σου......

η αγάπη και το δόσιμο δεν γίνονται με εντολές και παρακάλια....γίνεται με φυσικό και ωραίο τρόπο.....αγαπάς και σε αγαπούν.....έτσι απλά.......

το ξέρω ότι είναι δύσκολο να δεχόμαστε την απόρριψη...όμως μην το παρεις έτσι...δες το ότι απλά δεν είσαστε ο ένας για τον άλλον....και ο καθένας ας πάρει το δρόμο του.......

σε κάθε γυναίκα και άντρα αξίζουν τα καλυτερα....

έτσι και σε σένα.....και στη γωνία σε περιμένει μία άλλη ψυχή που θα σε γεμίσει χαρά, αγάπη, φιλιά, αγκαλιές, βόλτες στο πουθενά και παντού, νόημα στη ζωή σου και ένα μικρό μπεμπάκι που θα είναι καρπός της αληθινής σας αγάπης!!!!

ποτέ μη μειώσεις τον εαυτό σου....όλοι είμαστε μοναδικοι!!!!


dAADp2.png

aeNkp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα χρόνια δε σε πήραν και σίγουρα υπάρχει εκεί έξω ένας άντρας που θα σε αγαπήσει με την ψυχή του και τότε το παιδάκι θα έρθει χωρίς καμία βοήθεια.....

Θα πω και εγω την αποψη μου ....με όλον τον σεβασμο βέβαια.

"Αν εχεις τετοιους φίλους, τι να τους κάνεις τους εχθρους";

Αν σε παραμυθιάζουνε, αν σου λενε ψεματα, αν στρογγυλεύουνε τις άκρες.

ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΑ, και δεν εννοω μονο την περιπτωση της Λαουρας.

Το να εισαι 36 ετων γυναικα, λιγο πριν τα 40 - ασφαλως και δεν σε πηρανε τα χρονια!

Αν πάλι δεν σε βοηθά η εξωτερικη εμφάνιση;

Εισαι ήδη 36 - εχεις μικρο κύκλο γνωριμιών, μένεις στην 'επαρχία' - ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ δεν περασαν τα χρονια σου, άνετα μπορεις να γνωρισεις άλλον άντρα και να γινεις ευτυχισμενη!

ΓΙΑΤΙ Η ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΟΡΑ που υπαρχουνε άλλοι αντρες και ειναι καλα παλληκάρια και αξιζουνε -

- ειναι οταν προκειται να χωρίσεις απο τον συζυγο σου;!

ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ;!

Link to comment
Share on other sites

μην το βάλεις κάτω....και μανούλα θα γίνεις!!!!!!!!!!!

Βεβαίως, μακάρι η Λάουρα να γινει μανούλα!

Μακάρι ολες οι γυναικες του κοσμου να γινουνε μανούλες!

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ολοκλήρωση απο την γυναικα απο το να γινει μάνα.

ΑΠΟΡΙΑΣ ΑΞΙΟ: γιατί οταν θελετε να περασετε το δικο σας μιλατε για 'μανουλα' - με υποκοριστικά -

- οταν ουτε την ιδια σας την μάνα ακουγατε - ποσες φορες δεν μαλωσατε στην εφηβεια;

- ούτε ομως την μανα που γεννησε τον αντρα σας σεβεσται - ποσα παραπονα κατα των πεθερων;

ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ γιατι θυμηθηκατε την 'μανουλα';

----------------------------------

ΓΙΑΤΙ ΑΝΟΙΓΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ;

ΤΙ ΛΕΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΗΜΑΤΑ;

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, οταν ερωτευθειτε στα νειατα σας - ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΧΕΣΗ, εναν σοβαρο δεσμο - πηγαινετε γρηγορα σε γαμο - ΟΣΟ ΒΟΗΘΑ η ΦΥΣΗ κάντε ενα-δυο-τρια παιδια -

-

διοτι ο ΦΕμινισμος και ο ελευθερος τροπος ζωής θα σας αναγκασει στα 40 σας παρα κατι να μπαινετε στο Ιντερνετ και να ρωτατε:

"Γιατι το ενα;

Πως το αλλο;"

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, αφηστε τον ΦΕμινισμο με το αναλαφρο ντυσιμο - κοιτάξτε πως θα κανετε οικογενεια νωρις , το ξερω: ωραια η ζωή σημερα με τον εναν και αυριο με τον αλλον....

.....να εχετε ως σκοπό της ζωής σας την ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ - μην την αφηνετε ομως για τα 40 σας - θα δυσκολευτειτε και θα πονεσετε -

- ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ Ο ΑΝΤΡΑΣ, ο στριμμενος ο Ικαρος, που δεν εχει καθολου ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ, σωστα;

Το ξερω οτι ειμαι ΑΝΑΙΣΘΗΤΟΣ -

εξαλλου δεν φαινεται απο τα κειμενα μου;

Link to comment
Share on other sites

ποτέ μη μειώσεις τον εαυτό σου....όλοι είμαστε μοναδικοι!!!!

Που ειναι η περιβόητη 6η αισθηση των γυναικων;

Που ειναι η "ψυχολογια βάθους';

Εμενα τον άντρα περιμενετε να σας αναλύσω τι εχετε μεσα στο μυαλο σας;

Ναι ε;

-----------------------------

Δηλ οταν μια γυναικα ΥΠΟΜΕΝΕΙ σε μια σχεση και ΕΛΠΙΖΕΙ - αυτό εχει να κάνει με την ΜΕΙΩΣΗ του εαυτου της;

Δηλ οταν μια γυναικα κάνει υπομονή σε εναν γαμο - αυτο συνδυάζεται μονο με την προσβολη της προσωπικοτητας της;

ΜΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΙ ΜΗΝΥΜΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ;

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ο δικος μου 'πολιτισμος' ειναι στον ΑΝΤΙΠΟΔΑ του δικου σας - να γιατι δεν συννεννοούμαστε - και για εσας ειμαι το κοκκινο πανι!

Ετσι λετε με πλαγιο τροπο:

Μια γυναικα που εχει αξιοπρεπεια - χωρίζει!

Μια γυναικα που σεβεται τον εαυτο της - οταν διαφωνει δεν υπομενει - αλλά παιρνει την βαλιτσα της και φευγει!

-------------------------------

Οταν π.χ. ριχνατε τις χυλοπιτες στους αντρες και τις απορριψεις - με το τσουβάλι - ΕΚΕΙ ΑΡΑΓΕ ΣΚΕΦΤΗΚΑΤΕ ΠΟΤΕ "ρε συ, ειναι και αυτοι άνθρωποι, εχουνε μια ψυχή, ειναι μοναδικες προσωπικοτητες και δεν αξιζει τετοια μειωση";!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.....

Link to comment
Share on other sites

..Εγώ τον αγαπώ και κατά κάποιο τρόπο για μένα είναι ένας έρωτας ανεκπλήρωτος, αφού ποτέ δεν ανταποκρίθηκε ουσιαστικά στα αισθήματά μου τα οποία ήταν από την αρχή πολύ έντονα.... Αλλά δεν είμαι και ευτυχισμένη μαζί του αφού συνέχεια με απορρίπτει και με βάζει στη διαδικασία να τον πιέζω για όλα. ..

Λάουρα,

επειδή ζω ο ίδιος μια 'δυσκολη φάση' αυτή την περιοδο - σε άλλον τομεα -

ουτε τον δασκαλο σου κανω ουτε τιποτα.

Ισα ισα οτι σε καταλαβαινω, και οσο και αν σου φαινεται παραξενο σε 'συμπονώ'.

Γιατι μια γυναικα επιμενει σε εναν ανεκπληρωτο ερωτα;

Μα το λεει η ιδια λεξη: διοτι ειναι ανεκπληρωτος!

Προσοχή:

δεν σημαινει οτι ειναι ο σωστος. ο Αληθινος. Ο μονος.

Απλα ειναι ανεκπληρωτος.

Με αλλα λογια:

Οταν ο αντρας αυτος με απορριπτει - δεν το χωραει ο νους μου, δεν το βασταει ο εγωισμος μου: μα να υπαρχει άντρας να μου πει οχι;

---------------------

Ποτέ δεν ακουσα παντρεμενη γυναικα να γραφει ή να λεει - εχω φίλες παντρεμενες:

"Το να τον κερατωσω, δεν το βασταει ο νους μου, δεν το χωραει η ηθικη μου".

Οταν ομως προκειται να 'παρατησετε' εναν 'αποτυχημενο ερωτα" - τότε αυτο δεν γινεται - διοτι ειναι ΑΝΕΚΠΛΗΡΩΤΟΣ - δηλ με απλα λογια: 'δεν ικανοποιηθηκε ο εγωισμος μου' - ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΠΑΝΤΟΤΕ!

Να γιατι εξηγουνται οι κακιστες επιλογες γυναικων, γιατι η εμμονή στις λαθος αποφασεις - οταν με περισσή ευκολια απορριπτει ολες τις υπολοιπες καλες περιπτωσεις!

-----------------------------

Το θεμα του παιδιου ειναι δυσκολο και ευαισθητο.

Βεβαια, το κατα ποσο μπορεις να γινεις μανουλα με εναν αντρα που δεν σε θελει - αυτο ειναι φως φαναρι.

Τι νοημα εχει;

Εκτος αν θελεις παιδι - παση θυσια - ανεξαρτητα αν λιγο μετα χωρισετε.

ΔΥΣΚΟΛΑ...πολυ δυσκολα τα πραγματα...για ολους μας!

Και για μενα, και για την Λαουρα -ετσι που τα κάναμε "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ" - τουλαχιστον ας μην παραμυθιαζουμε τον εαυτο μας -

- και ας ελπιζουμε οτι ισως κατι γινει στο μελλον...

.....ΟΧΙ ΟΜΩΣ με τα νεροβραστα σχολια των κυριων:

"να αγαπας το εγω σου, μην σταματησεις να αγαπας το εγω σου, εσυ αξιζεις περισσοτερο απο ολους τους υπολοιπους"!!!!

ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΣΚΟΤΙΣΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ;

ΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΜΑΣ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ τοσο πολυ ωστε παντου να θεοποιουμε το εγω μας;

Φοβερα πραγματα συμβαινουνε στις μερες μας - ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΟΣΜΟΙΣΤΟΡΙΚΕΣ περιοδους - μοναδικες και ανεπανάληπτες για την ανθρωπότητα -

- γιατι δεν με βοηθατε λιγο να εκφραστω πιο ελευθερα;

Δεν ειμαι εχθρος σας.....

Link to comment
Share on other sites

Με το φίλο μου είμαστε μαζί 3 χρόνια, προσπαθούμε για παιδάκι εδώ και 2, μένουμε μαζί σε νοικιασμένο σπίτι εδώ και 1,5 χρόνο.

Πάντα είχα παράπονα από αυτή τη σχέση, αντί να νιώθω ότι διεκδικεί το χρόνο και την προσοχή μου πάντα τον ένιωθα να παλεύει να κρατήσει αποστάσεις, να μην ανοιχτεί συναισθηματκά, να αποφύγει κάπως τις δημόσιες εκδηλωσεις αγάπης, να μου λέει ωραία λόγια, κλπ. Ήταν πολύ τρυφερός μαζί μου όταν ήμασταν μαζί αλλά ήταν μάλλον απών γενικά από τη ζωή μου και τα όποια θέματά μου.

Στα τρία χρόνια έχουμε χωρίσει δυο φορές για 2 -3 μήνες, γιατί εκείνος προτιμούσε να μην είμαστε μαζί. Μετά την τελευταία επανασύνδεση τον Νοέμβρη του 2012 και αφού πλέον θα έκλεινα τα 36 και ακόμα δεν είχα μείνει έγκυος παρά τις ελεύθερες επαφές, του ζήτησα να κάνουμε σπερματέγχυση. Στην αρχή ήθελε να περιμένουμε 2-3 μήνες ακόμα μήπως γινόταν από μόνο του. Περιμέναμε, δεν έγινε και το Μάρτιο κάναμε την πρώτη προσπάθεια η οποία απέτυχε. Ακολούθησαν άλλες 3 με φάρμακα/ορμόνες. Απέτυχαν όλες. Οι γιατροί πλέον λένε να μην το καθυστερούμε άλλο και να πάμε για εξωσωματική γιατί ο καιρός περνάει και δεν καταφέρνουν να βρουν την αιτία που δεν πιάνουμε παιδί.

Η ζωή μας είναι σχετικά ήρεμη και άνετη αλλά από πλευράς του υπάρχει πάντα αντίσταση για πράγματα που σε άλλα ζευγάρια είναι αυτονόητα, πχ να μιλήσουμε, να φιληθούμε, να πάμε οι 2 μας για φαγητό, να βγούμε μια βόλτα στο πάρκο της γειτονιάς ένα βράδυ που κάνει ζέστη κλπ. Τελευταία πήγαμε αρκετές διακοπές σε ωραία μέρη αλλά κι εκεί με το ζόρι να κρατηθούμε από το χέρι, να βγάλουμε φωτογραφία, κλπ. Πάντα αντιδρώ σ αυτά και πάντα χαλιόμαστε.

Πριν λίγο καιρό άρχισα μια συζήτηση για το αν πρόκειται να παντρευτούμε κλπ Από τότε άρχισε να μη θέλει πια να πάμε για τη σπερματέγχυση και να μιλάει για χωρισμό. Εγώ δεν ήθελα να χωρίσουμε και επέμεινα να πάμε για τη σπερματέγχυση. Τελικά έγινε το δικό μου, όμως μόλις βγήκε το αρνητικό αποτέλεσμα και μας είπαν να κάνουμε εξωσωματική...εκείνος άρχισε πάλι τα ίδια. Λέει ότι δεν είναι ευτυχισμένος και πιστεύει ότι έιναι καλύτερα να χωρίσουμε.

Εγώ τον αγαπώ και κατά κάποιο τρόπο για μένα είναι ένας έρωτας ανεκπλήρωτος, αφού ποτέ δεν ανταποκρίθηκε ουσιαστικά στα αισθήματά μου τα οποία ήταν από την αρχή πολύ έντονα. Δεν είμαι έτοιμη να χωρίσω. Στους προηγούμενους χωρισμούς ήμουν απαρηγόρητη. Δεν είμαι έτοιμη ούτε να σταματήσω την προσπάθεια για παιδί τώρα που έχω φτάσει τόσο κοντά. Αλλά δεν είμαι και ευτυχισμένη μαζί του αφού συνέχεια με απορρίπτει και με βάζει στη διαδικασία να τον πιέζω για όλα. Δεν θέλω να πιέζω κανέναν, θα ήθελα να είμαστε αγαπημένοι αλλά φαίνεται πως δεν έχει αισθήματα για μένα...τουλ έτσι λέει.

Χρειάζομαι βοήθεια για να ξεπεράσω αυτή τη δοκιμασία. Δεν ξέρω πως να βρω τη δύναμη να φύγω και να αποδεχτώ ότι ίσως δεν κάνω ποτέ παιδί. Δεν ξέρω αν πρεπει να επιμείνω να κάνουμε αυτή την εξωσωματική και να μη χωρίσουμε. Αν είναι πρέπει να ξεκινήσω με τις ορμόνες κλπ σήμερα. Δεν ξέρω αν ένα παιδί θα μας δέσει και θα βάλει τέλος σ'αυτη τη διαρκή αβεβαιότητα για το μέλλον, που κάνει κακό και στους 2 μας.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας πάνω στο θέμα.

Σου ευχομαι απο την καρδια μου να αποκτησεις το παιδι που τοσο επιθυμεις και να μην το βαλεις κατω με την πρωτη αποτυχια γιατι ο επιμενων νικα.


image.php?u=35426&dateline=1369653980
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω αν ένα παιδί θα μας δέσει και θα βάλει τέλος σ'αυτη τη διαρκή αβεβαιότητα για το μέλλον, που κάνει κακό και στους 2 μας.

O ερχομός ενός παιδιού είναι το πιο όμορφο γεγονός στη ζωή μας, αλλά προϋποθέτει ότι το θέλουν πολύ κι οι δύο γονείς. Κι ακόμα και τότε, διαταράσσονται οι ισορροπίες και το ζευγάρι μπορεί και να απομακρυνθεί για ένα διάστημα. Αν υπάρχει αγάπη, επικοινωνία και κατανόηση, όλα λύνονται. Αλλά εσύ μιλάς για έναν σύντροφο που ήδη στο παρελθόν σου ζήτησε να χωρίσετε 2 φορές, πού ήταν αρνητικός στο να κάνετε σπερματέγχυση και τώρα ακόμα πιο αρνητικός στο να προχωρήσετε σε εξωσωματική και να παντρευτείτε. Πρέπει να είσαι προετοιμασμένη λοιπόν ότι αν κάνεις την εξωσωματική, μπορεί να είσαι μόνη σου στην όλη διαδικασία, ίσως και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλα και μετά ακόμα. Είσαι έτοιμη για κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Θα πω και εγω την αποψη μου ....με όλον τον σεβασμο βέβαια.

"Αν εχεις τετοιους φίλους, τι να τους κάνεις τους εχθρους";

Αν σε παραμυθιάζουνε, αν σου λενε ψεματα, αν στρογγυλεύουνε τις άκρες.

ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΑ, και δεν εννοω μονο την περιπτωση της Λαουρας.

Το να εισαι 36 ετων γυναικα, λιγο πριν τα 40 - ασφαλως και δεν σε πηρανε τα χρονια!

Αν πάλι δεν σε βοηθά η εξωτερικη εμφάνιση;

Εισαι ήδη 36 - εχεις μικρο κύκλο γνωριμιών, μένεις στην 'επαρχία' - ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ δεν περασαν τα χρονια σου, άνετα μπορεις να γνωρισεις άλλον άντρα και να γινεις ευτυχισμενη!

ΓΙΑΤΙ Η ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΟΡΑ που υπαρχουνε άλλοι αντρες και ειναι καλα παλληκάρια και αξιζουνε -

- ειναι οταν προκειται να χωρίσεις απο τον συζυγο σου;!

ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ;!

Εσύ ΄Ικαρε μπορεί να μιλάς γενικά, αλλά οι κυρίες πιο πάνω απαντήσανε ΕΙΔΙΚΑ στη Λάουρα. Και η Λάουρα δεν είναι παντρεμένη. Εσύ δλδ τι θεωρείς ότι θα ήτανε σωστό να της πουν; Να μείνει σε μια σχέση με έναν σύντροφο ο οποίος θέλει να τη χωρίσει, μόνο και μόνο για να κάνει παιδί μαζί του; Για ποιο λόγο παντρεύονται οι άνθρωποι αν όχι για να δημιουργήσουν οικογένεια; Η Λάουρα μας λέει ότι ο φίλος της δεν θέλει. Μια γυναίκα που θέλει να κάνει παιδί, γιατί να μένει με έναν άνθρωπο που δεν το έχει ως πλάνο στα σχέδιά του; Δεν ξέρω αν σου φαίνεται λογική η εξήγηση που σου δίνω, αλλά αν ήταν αδερφή σου κι ήθελε να κάνει οικογένεια, θα τη συμβούλευες να μείνει με έναν άντρα που δεν θέλει ούτε να παντρευτεί ούτε να κάνει παιδί;

Link to comment
Share on other sites

.. αν ήταν αδερφή σου κι ήθελε να κάνει οικογένεια, θα τη συμβούλευες να μείνει με έναν άντρα που δεν θέλει ούτε να παντρευτεί ούτε να κάνει παιδί;

Καλησπερα Newbie.

Απο τα ανω σχολια μου εσυ κατάλαβες οτι συμβουλεψα την Λαουρα :

Α) Μην αποκτησεις παιδι μαζι του, σηκω και φυγε τωρα

ή

Β) Να αποκτησεις παιδι, και οτι ειναι να γινει-ας γινει.

ΑΥΤα τα δυο συμβουλεψα; Αυτα τα δυο εγραψα;

Ή μαλλον εγραψα:

Ετσι οπως τα καναμε ολοι μας, εχουμε εναν Γορδιο δεσμο μπροστα μας - οπως και να προσπαθησεις να τον λυσεις - ειτε ετσι είτε αλλιως - το προβλημα παραμενει;

Ηθελα σιγουρα να πω: "κοριτσια, να τι προβληματα δημιουργει η ελευθερη ζωή στα νειατα μας! Τι ωραια ανέμελα ζουμε, τι ωραια να βαζεις οτι ρουχο θελεις και να πηγαινεις με όποιον γκομενο σου γυαλισει στο ματι στο κρεβατι.

Ομως μετα - αργότερα - οταν θυμηθεις οτι 'πρεπει' να γινεις και μανουλα - μετα θα υπαρχει ενδεχομενως προβλημα"!

Ποσες φορές δεν εγραψα:

"Εσεις οι 35αρες-40αρες ΓΙΑΤΙ ΛΕΤΕ στα νεα κοριτσια: "ζησε οπως θελεις, ντυσου οπως γουσταρεις, κανε οτι επιθυμεις;"

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΛΕΤΕ: "Θα τα βρεις αυτα αργότερα μπροστα σου";

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΛΕΤΕ: "Θα τα βρεις αυτα αργότερα μπροστα σου";

Γιατί δεν μπορείς να το προεξοφλήσεις αυτό. Η πορεία των πραγμάτων δεν είναι προδιαγεγραμμένη. Το ότι κάποιες μεγάλωσαν και άργησαν να βρουν άντρα και δυσκολεύτηκαν ή δεν μπόρεσαν να βρουν παιδί, δεν σημαίνει ότι πάντα γίνεται έτσι. Καλό θα ήταν βέβαια να παντρευόμαστε και να γινόμαστε μάνες πιο μικρές, αλλά δυστυχώς δεν είναι πάντα εύκολο και δεν εξαρτάται μόνο από μας. Σε άλλο θέμα έγραψες ότι η γυναίκα έχει (συνήθως) το πάνω χέρι στο γάμο και στις σχέσεις. Εν μέρει είναι σωστό, αλλά πρέπει να πέσει και μια πρόταση γάμου για να μπορείς να επιλέξεις αν θα δεχτείς ή αν θα αρνηθείς. Ξέρεις πόσες κοπέλες έχουν σχέση ελπίζοντας να οδηγήσει σε γάμο, αλλά ο λεγάμενος είναι της λογικής"στρίβειν δια του αρραβώνος";

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...