Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

μαμάδες Νοεμβρίου 2012


kellymom

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

τι κάνετε? εμείς εδώ έχουμε από χτες βροχή και σα να ψύχρανε λιγάκι.....

μπαμπι περαστικά στα μικρά σου. να αναρρώσουν γρήγορα!

έχεις δίκιο για τα τραπεζώματα.... είναι λίγο βάσανο αλλά όταν έχεις καλή παρέα και περνάς καλά, τότε λες χαλάλι!

MINNI αρρωστούλια και τα δικά σου? τελικά ο παιδικός μας εξυπηρετεί αλλά είναι μεγάλο ζόρι όσον αφορά τις ιώσεις.... περαστικά σας

τι γάλα δίνεις στον μικρό? μήπως αλλάξατε γάλα και δεν του αρέσει? εμείς ακόμα πίνουμε σκόνη. ρώτησα και την παιδίατρο και συμφωνεί, γιατί το γάλα σε σκόνη είναι πιο εμπλουτισμένο από τα απλά παιδικά. ευτυχώς το πίνει όλο και το πρωί και το βράδυ.

εμείς το Σάββατο πήγαμε εκκλησία και κοινώνησε η μικρή. είχαμε το ετήσιο μνημόσυνο της γιαγιάς μου και το κάναμε σε κλειστό κύκλο.

καλά η μικρή έχει κόλλημα με την εκκλησία, της αρέσει πολύ και μόλις δει παπά ενθουσιάζεται. και μη φανταστείτε ότι την πάμε συχνά.... της αρέσουν οι καμπάνες, της αρέσει που ψέλνουν και καμιά φορά "τραγουδάει" και αυτή, της αρέσει που της δίνει ο παπάς "μαμ" και "ψωμάκι" όπως λέει.

τα λέμε μετά γιατί είμαι στη δουλειά..... εμ να δουλέψω και λιγάκι χιχι


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα baby girl!!!

Και εγώ σκόνη του δίνω ακόμη γιατί όπως λέει και ο δικός σου παιδίατρος είναι πιο καλό από τα υπόλοιπα γάλατα, αλλά τραβάω ζόρι για να το πιεί... Μόλις κλείσει τα δύο έτη, μου είπε ο παιδίατρος ότι θα το αλλάξουμε στο φρέσκο και βλέπουμε τι αντίδραση θα έχει τότε. Εσείς μέχρι πότε θα πίνετε τη σκόνη?

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι τον βλέπω μικρόσωμο... Τώρα αυτό δεν έχει και μεγάλη σχέση με το γάλα, κυρίως γονιδιακό είναι... Αλήθεια, πόσο ύψος και βάρος έχουν τα μικρά σας? Εμείς σ'ένα μήνα θα πάμε στο παιδίατρο να τον αξιολογήσει, αλλά έτσι όπως τον μετράω εγώ πρέπει να είναι

85 εκ ύψος και 12 κιλά βάρος. Βέβαια και εμείς δεν είμαστε πανύψηλοι αλλά μια ανησυχία την έχω για την ανάπτυξή του!

Link to comment
Share on other sites

MINNI θα της δίνουμε τη σκόνη γύρω στον 1 χρόνο ακόμα. εξάλλου μόνο καλό τους κάνει.

όταν λες φρέσκο τι εννοείς? το παιδικό φρέσκο ή των μεγάλων?

γιατί δεν δοκιμάζεις να του δώσεις άλλη μάρκα γάλα σε σκόνη? εγώ αυτό θα κάνω αν αρχίσει να μην το θέλει. ή μήπως να του βάλεις μέσα στο γάλα και μια -δυο μεζούρες από την κρέμα (τύπου φαρίν λακτέ ή ρυζάλευρο βανίλια) για να αποκτήσει μια πιο γλυκιά γεύση. για ζάχαρη ή μέλι δε σου λέω γιατί είμαι εναντίον. να φανταστείς η μικρή μου έχει δοκιμάσει γλυκά ελάχιστες φορές (ίσως και λιγότερες από 10 φορές) και μέλι έχει φάει σκέτο πάλι λίγες φορές.

γενικά είμαι της άποψης ότι αφού δεν το ξέρει σαν γεύση το γλυκό, γιατί να μην το φάει όσο πιο αργά γίνεται. εξάλλου η πολλή ζάχαρη στα μικρά δημιουργεί υπερένταση. και στο φαγητό της, της βάζω αλάτι ελάχιστο (στη μύτη του μικρού κουταλιού).

τώρα από ανάπτυξη, το κάθε παιδί έχει τη δική του καμπύλη και φυσικά παίζει ρόλο πως είναι οι γονείς.

και εμείς δεν είμαστε "πρώτο μπόι". μέχρι τώρα η μικρή μου ήταν στις καμπύλες γύρω στο 55-65%.

το καλοκαίρι όμως πήγε στο 85% στην καμπύλη του ύψους. πήρε 6 πόντους!

τον Αύγουστο ήταν 89 πόντους ύψος και βάρος 12100.

αλλά μην ξεχνάς πως τα αγόρια έχουν διαφορετική ανάπτυξη από τα κορίτσια.

και από όσο έχω μιλήσει με μαμάδες, το καλοκαίρι όλα τα παιδιά αναπτύσσονται περισσότερο.


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα του πάρω άλλη μάρκα σκόνη... Βέβαια ο παιδίατρος μας είπε ότι από τα 2 έτη και μετά να του δίνω το παιδικό φρέσκο γάλα... θα δούμε!

Γλυκά δε τους έχω δώσει καθόλου. Όσο περνάει από το χέρι μου προσπαθώ να τρώνε όσο πιο ποιοτικά γίνεται. Τώρα βέβαια η μεγάλη μου στο παιδικό έχει φάει γλυκάκια κατά διαστήματα. Όλο και κάποιο παιδάκι γιορτάζει και φυσικά οι γονείς κερνάνε γλυκάκια. Ε, και η δικιά μου δε θα πεί όχι!

Το καλοκαίρι και εγώ ήξερα ότι τα παιδάκια παίρνουν απότομα ύψος, όπως και η μεγάλη μου. Ο μικρός δε θεωρώ ότι πήρε το ύψος που έπρεπε. Θα πάμε στο παιδίατρο και θα τον βομβαρδίσω με απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάς ότι τα κορίτσια παίρνουν ύψος πιο νωρίς από τα αγόρια, γιατί μετά θα αδιαθετήσουν και ύψος γιοκ...

ενώ τα αγόρια ψηλώνουν μέχρι και το λύκειο συνέχεια.

ρώτα τον παιδίατρο αλλά όλα θα είναι μια χαρά!

και η μικρή μου έχει μόνο 6 δόντια και τώρα βγάζει τον ένα τραπεζίτη. έχει αργήσει πολύ

εννοείτε ότι στον παιδικό τα δοκιμάζουν όλα και φυσικά και τα γλυκά. αλλά είπαμε τουλάχιστον όσο την έχουμε στο σπίτι, ας τρώει ελεγχόμενα. ευτυχώς ακόμα τρώει όλα τα φρούτα και πίνει κάθε μέρα χυμό πορτοκάλι


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα Baby girl !!! Eμεις πινουμε δελτα advance απο 1 ετους μεχρι ν γινουμε τριων.Ειναι εμπλουτισμενο με σιδηρο βιταμινες και ιχνοστοιχεια.Γαλα πινει εμενα πρωι βραδυ.Εμεις εχουμε σχεδον 90 ποντους υψος καi σχεδον 14 κιλα.ειναι αγορακι βεβαια.Ουτε εμενα τρωει γλυκα μονο κανενα μπισκοτακι μιραντα η κουλουρακι,μουστοκουλουρο.Εαν δεν πινει γαλα δψσε τοπυ γιαουρτι MINNI το τρωει? η κρεμα ανθος αραβοσιτου η ρυζογαλο η γιαουρτι με μελι.

Link to comment
Share on other sites

μπαμπι μια χαρά ο δικός σου! Κανονικά τόσο θα έπρεπε να ήταν και ο δικός μου... είδωμεν!

Το απόγευμα θα φάει γιαουρτάκι, ή ρυζόγαλο ή τυράκι με ψωμάκι... Αλλά όσο να'ναι δε μπορεί να αναπληρωθεί το γάλα!

Γενικώς από μωρό είχα ένα θέμα με τη διατροφή του. Ήταν μίζερος και γκρινιάρης από τη κοιλιά μου!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

MINNI !!Σιγα μωρε το παιδακι δεν ειναι μιζερο ...γιατι μια χαρα ειναι...Η κρεμα η το ρυζογαλο η το γιαουρτι εινια σαν να πινει γαλα,αφου με γαλα φτιαχνοντε,τωρα εαν το θες για να πινει κατι υγρο δωσε του νερο και χυμο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες!!! και παιδακια!!! τι κανετε??? βρεχει σημερα στην αθηνα....δηλαδη απο εχθες αντε να δουμε και το φθινοπωρο σιγα σιγα!!!MINNI,Baby girlτι κανετε?? τι κανουν τα παιδακια σας!!!???εμεις καλα ευτυχως.O ικρος ακομη κοιματε αλλα οπου ναναι θα ξυπνησει.Πως περασατε εχθες?Εγω ετρεχα με το αμαξι συνεργειο....ελπιζω σημερα να ειναι ετοιμο...μαγειρεψα εχθες φακες για σημερα μολις απλωσα ρουχα και περιμενω τον μικρο να ξυπνησει και να βαλω και καμια σκουπα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!!!!!

Και εμείς καλά, με το βήχα μας βεβαίως ακόμη...

Εμένα ξυπνάει στις 8 το πρωί και μου ξανακοιμάται στις 2 το μεσημέρι... Εσένα μπαμπι κοιμάται λιγάκι το μεσημέρι, ή το πάει σερί ξύπνιος μέχρι το βράδυ? Εν τω μεταξύ, μέχρι πρότινος μου ξυπνούσε και το βράδυ 2 και 3 φορές. Ήθελε να μυρίσει μανούλα και να ξανακοιμηθεί... Εσάς το κάνανε αυτό?

Σήμερα μαγειρεύω φακές...

Το αυτοκίνητο για service το πήγες ή έπαθες κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρα κορίτσια!

τι κάνετε? εμείς καλά είμαστε αν και βρέχει συνέχεια από χτες:cry:

μπαμπι όλα καλά με το αυτοκίνητο? ελπίζω να είναι έτοιμο σήμερα. δεν έρχεσαι και στο δικό μου σπίτι να βάλεις καμιά σκούπα? και εμείς όσπρια φάγαμε χθες (φασολάδα). στη μικρή δεν δίνω, τη θεωρώ βαριά. οπότε έφαγε μοσχαράκι με χυλοπιτάκι!

βρε κορίτσια ειλικρινά δεν προλαβαίνω να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού.... αν καταφέρω και κάνω 2-3 δουλειές την ημέρα, είμαι πολύ χαρούμενη. να φανταστείτε ότι τα ρούχα της μικρής τα σιδερώνει η γυναίκα που τη φυλάει (το πρωι μέχρι να ξυπνήσει η μικρή).

χθες ήταν μια δύσκολη μέρα γιατί τσακώθηκα με τον άντρα μου.....

του λέω να προσπαθήσουμε για δεύτερο μωρό και μου λέει ότι τα έξοδα είναι πολλά. και ότι αφού υπάρχουν μήνες που ερχόμαστε ίσα- ίσα οικονομικά, πως θα τα καταφέρουμε με ένα δεύτερο.

για να καταλάβετε, τη μικρή την κάναμε με εξωσωματική. είχα μείνει έγκυος φυσιολογικά αλλά απέβαλα στην 9η εβδομάδα. μετά βρήκαμε ότι έχουμε θέμα με το σπέρμα και είπε ο γιατρός ότι μπορεί να οφείλεται η αποβολή στην κακή μορφολογία του σπέρματος και στην πολύ κακή κινητικότητα. και με δεδομένο ότι στη σαλπιγγογραφία φαίνεται η μία μου σάλπιγγα κλειστή (δεν είναι σίγουρο, μόνο με επέμβαση θα το δούμε αλλά είπαμε να μην την κάνουμε) κάναμε εξωσωματική.

και ευτυχώς πετύχαμε με την πρώτη!

οπότε του είπα του άντρα μου να προσπαθήσουμε μόνοι μας για 1 χρόνο (αυτό το είπαμε τον Αύγουστο) και αν δεν γίνει κάτι να πάμε πάλι για εξωσωματική. γιατί και η ηλικία μας (εγώ 35 και αυτός 41) το επιβάλλει.

αλλά όταν μου λέει ότι ακόμα το σκέφτεται γιατί το μέλλον είναι αβέβαιο και τα οικονομικά μας στριμωγμένα, τότε τι να κάνω?

ουφ σας ζάλισα, αλλά ήθελα κάπου να τα πω γιατί θα σκάσω....


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα baby girl!!!

Καλά εγώ προλαβαίνω να κάνω τις δουλειές μου, άλλά υπάρχουν μέρες που βαριέμαι απίστευτα να κουνηθώ.. Εσύ που δουλεύεις κιόλας, να κάνεις τα απολύτως απαραίτητα και τα υπόλοιπα εν καιρώ!;)

Τώρα στο θέμα του παιδιού, οι περισσότεροι άντρες είναι έτσι... Λίγο ευθυνόφοβοι να τους πώ, λίγο καλοπερασάκηδες, πάντως δύσκολα θα τους βάλεις στο τριπάκι του δευτερου παιδιού, όταν ήδη έχουν βιώσει τη πρώτη "γλύκα" της ταλαιπωρίας του πρώτου παιδιού, γκρίνια, ξενύχτια κτλ.

Επειδή και εμείς αργήσαμε να "πιάσουμε" το πρώτο μας παιδάκι, στο δευτερο είχα αρχίσει το "ψαλτήρι" απ'όταν το πρώτο μας παιδάκι ήταν 10 μηνών, γιατί πίστευα ότι θα καθυστερησουμε πάλι για το δευτερο. Η άποψή του ήταν ίδια με αυτή του συζύγου σου... πώς θα τα βγάλουμε πέρα οικονομικά. Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι το δεύτερο σε έξοδα θα είναι κάπως λιγότερα στην αρχή και ότι το καλύτερο δώρο για τη κόρη μας θα ήταν ένα αδερφάκι. Εγώ βέβαια είχα και τη πεθερά μου, η οποία είχε αρχίσει τα σχόλια του τύπου, να μην αφήσουμε τη κόρη μας μοναχοπαίδι.:rolleyes:

Με το πές πές, ξεκινήσαμε προσπάθειες και ο γιός πιάστηκε με τη πρώτη!:tongue:

Όταν η γυναίκα το θέλει πολύ, ο άντρας σιγά σιγά θα πειστεί...

Συνήθως υπάρχει από πίσω και το οικογενειακό περιβάλλον που σχολιάζει, 'ακόμη για το δευτερο?'. Καθόλου σωστό, κατά τη γνώμη μου, αλλά στη δικιά σας περίπτωση θα μπορούσες να το εκμεταλλευτείς, όπως έκανα εγώ!

Καλό θα ήταν να ξεκινήσετε τις προσπάθειές σας φυσιολογικά και εν καιρώ βλέπεις αν τελικά χρειάζεται να ξανακάνετε εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Baby girl το αμαξι μου εβγαλε ζημια ,κλωτσουσε οταν αλαζα ταχυτητα και στην πορεια και ειπα να το παω να το δουν μη με αφησιε με τα μικρα μεσα.θα μου το εχει μαλλον σημερα το απογευμα ετοιμο κανα 200 μου ειπε.Αχ αυτα τα λεφτα ρε κοριτσια...πολλα εξοδα και με δυο παιδια πολλα περισσοτερα.Δεν ειναι μονο οταν ειναι μωρο που εχει την προικκα απο το πρωτο παιδι μετα οταν αρχηζουν οιδραστηριοτητες εινια δυσκολα αγγλικα και για τα δυο μπαλετο και οτι θα οπαει ο μικρος απο εδω κ οπερα ,εμεις εχουμε κια δυο μερες την βδομαδα την κοπελα που του μιλαει αγγλικα.Επισης ειναι καλο οτι εχουν αδερφακια τα πρωτα αλλα και οταν θελεις να προσφερεις και κατι περισσοτερο στην εκπαιδευση μιας και στην ελλαδα εινια δυσκολα τα πραγματα σε αυτον τον τομεα και σκεφτεσε μηπως να σπουδασει εξω εκει σκεφτεσε πολλα.Εξαρτατε βεβαια τις απαιτησεις της καθε οικογενειας.Baby girl εσυ που μενεις??? Μακαρι να σας πανε ολα οπως τα θελετε.δουλευεις κιολας??Ο συζυγος εχει καλη δουλεια ???Εγω στην μεγαλη εμεινα αμεσως εγκυος αλλα στον κωνσταντινο αργησαμεγιατι οταν προσπαθουσαμε μετα απο 2 χρονια εμαθα οτι ειχα θεμα με τον θυρεοειδη οποτε τον εβγαλα και μετα απο ενα χρονο εμεινα εγκυος στον μικρο.Γιαυτο εχουν και 6 χρονια διαφορα.Υγεια πανω απολα και ολα θα ερθουν σας το λεω που εχω περασει αρκετα ....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς είναι όπως το λες ...... οι άντρες και ειδικά ο δικός μου, είναι ευθυνόφοβοι και εγωιστές... μόνο ο εαυτός τους υπάρχει.

μέσα σε όλα που μου είπε, μου το πέταξε και αυτό για τα ξενύχτια. και να σκεφτείς ότι η μικρή ξεκίνησε από 4 μηνών να κοιμάται 6 ώρες το βράδυ σερί και στους 6 μήνες κοιμόταν 8-9 ώρες. δηλαδή δεν μας παίδεψε καθόλου στον ύπνο και μέχρι τώρα έτσι είναι.

όμως στη δική μας περίπτωση το οικογενειακό περιβάλλον (δηλαδή η μαμά του) δεν πιέζει για δεύτερο. βέβαια αυτή απέχει γενικά και δεν μας έχει βοηθήσει καθόλου. μόνο η μαμά μου μας λέει για δεύτερο επειδή είναι μοναχοπαίδι και το έχει βιώσει το πόσο δύσκολο είναι.

να φανταστείς ότι για να τον πείσω για την εξωσωματική, τσακωθήκαμε άγρια, το είπα στους δικούς του για να του μιλήσουν, και είπα σε όλους ότι αν δεν κάναμε παιδί θα χωρίζαμε. και θα το έκανα γιατί ήμουν και είμαι αποφασισμένη να κάνω παιδιά.

και φυσικά του λέω να προσπαθήσουμε μήπως έρθει φυσιολογικά γιατί στην τελική θα γλιτώσουμε και χρήματα αλλά και δεν θα πάρω πάλι ένα σωρό ορμόνες (που δεν είναι και ότι καλύτερο).

ας ελπίσουμε σιγά σιγά να τον πείσω.....


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι τα έξοδα τρέχουν νερό... και όταν δουλεύει μόνο ο ένας, είναι ακόμη χειρότερα τα πράματα. Γι'αυτό και πλέον οι οικογένειες κάνουν ένα, το πολύ 2 παιδάκια... έχουν αλλάξει οι απαιτήσεις της κοινωνίας και σε "αναγκάζουν" να εφοδιάζεις τα παιδιά με προσόντα συνεχώς!

Αλλά από την άλλη δε πρόκειται δυστυχώς να καλυτερέψουν τα πράματα... Οπότε ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά, τις επιθυμίες σου και αποφασίζεις τι είναι αυτό που θα σε κάνει να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου και τις ανάγκες σου, ώστε να μη μετανιώσεις αργότερα για όποια απόφαση πάρεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...