Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω Κ εγώ ότι δεν το δικαιουσε. Απτήν στιγμή που έχεις παντρευτεί έτσι Κ αλλιώς τα φορολογικά ειναι κοινά άσχετα αν κάνετε χωριστή δήλωση το ότι φαίνετε γάμος ειναι το ίδιο πράγμα. Απλά πληρώνει ο καθένας τα δικά του μερίδια στο τέλος στα υπόλοιπα είναι το ίδιο . 

      και γω αυτό νομίζω αλλά η κοπέλα στο 1555 μου είπε είναι ανεξάρτητο και την ρώτησα και 2 φορες ! θα με πάρουν εκείνοι είπαν! απ ότι ξέρω μόνο το κυοφορίας ,το λοχείας, και μετά αν κάνω το 9μηνο δικαιουμαι

       

       

       

       

ΒΙΒΛΙΟ-ΦΑΓΕΣ!!!


Recommended Posts

Που να διαβάσεις το "100 χρόνια μοναξιά"!! Εκεί να δεις μπέρδεμα με ονόματα κ συγγένειες.

Κοίτα να δεις τι μου κάνεις, τελείωσα το 2ο και θέλω να πάρω το 3ο αλλά θα πρέπει να περιμένω να πληρωθώ πρώτα:-(:sad: Για πες μια μικρή περίληψη, δλδ με τι έχει να κάνει, συνεχίζει το θέμα του 2ου? Λογικά ναι γιατί δεν εκδόθηκε το βιβλίο του μακαρίτη δημοσιογράφου (τραγική ειρωνία έτσι? Ο συγγραφέας έγραφε για έναν δημοσιογράφο που τον σκότωσαν). Αχ πεεεεεεεεεεες μουυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πεθαίνει ο δημοσιογράφος;;;; Αχ, μου το χάλασες τώρα....

Καλησπέρα,

άλλος δημοσιογράφος πεθαίνει και όχι ο Κάλε

φιλιά


"Λέτε: είναι κουραστικό να συναναστρέφεσαι παιδιά".

Έχετε δίκιο.

Προσθέτετε: γιατί πρέπει να κατέβεις στο επίπεδό τους, να σκύψεις, να λυγίσεις, να γίνεις μικρός.

Εδώ έχετε άδικο.

Δεν είναι αυτό που κουράζει πιο πολύ.

Φταίει μάλλον το ότι είστε υποχρεωμένοι να φτάσετε στο ύψος των συναισθημάτων τους.

Να τεντωθείτε, να μακρύνετε, να σηκωθείτε στις μύτες των ποδιών.

Για να μην τα πληγώσετε".

JANUSZ KORCZAK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω αν έχεις τελειώσει τον Μαγικό Κύκλο, αλλά θα σε βοηθούσε πολύ να κρατας σημειώσεις με τα ονόματα και την συγγένεια. Εγώ όταν το διάβασα δεύτερη φορά κάπως ξεμπερδεύτηκα!!!

καλα ναι!ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ!!!!!!ακομα δεν εχω αξιωθει να το τελειωσω!και παει συνεχεια μπρος πισω αυτη η υποθεση!


θελω μια θαλασσα γεματη αστεριες!

tJd1p3.png

Το θέμα στη ζωή δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις σωστά ένα άσχημο φύλλο....

(εμείς σκοπεύουμε να το παίξουμε σωστά)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!!!!!!!!!!!!

Χιλια ευχαριστώ για την πρότασή σου!!!!!!!!!!! Δανείζω σπάνια τα βιβλία μου γιατί έχω χάσει πολλά, και εκτιμώ ότι θες να μου το δανείσεις και ας μη με ξέρεις! Στις 15 πληρώνομαι οπότε θα πάω να το παρω. Αλλη αίσθηση να είναι δικό σου το βιβλίο.

Και γω το ιδιο Κατερινακι!!!!Εκτος του οτι εχω χασει ,μου τα επιστρεφουν και χιλιοτσαλακωμενα, χωρις εξωφυλλα, αφου τα χουν παει βολτα σε ολες τις παραλιες!!Ειπα τα παραπονα μου και ησυχασα!!!

Που να διαβάσεις το "100 χρόνια μοναξιά"!! Εκεί να δεις μπέρδεμα με ονόματα κ συγγένειες.

Ναι ναι χαμος..αλλα εχει και σχεδιαγραμμα στην αρχη;)

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ιδιο Κατερινακι!!!!Εκτος του οτι εχω χασει ,μου τα επιστρεφουν και χιλιοτσαλακωμενα, χωρις εξωφυλλα, αφου τα χουν παει βολτα σε ολες τις παραλιες!!Ειπα τα παραπονα μου και ησυχασα!!!

Σερενατάκι μου σε σένα ξέρεις ότι θα τα δάνειζα ευχαρίστως!!!!!!


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλειο θέμα. Βιβλιόφάγος κι εγώ, αλλά το τελευταίο διάστημα δεν προλαβαίνω και μου κακοφαίνεται πολύ. Έχω διαβάσει κάποια βιβλία από αυτά που λέτε κι έχω να προσθέσω κανά δυο ακόμα. Λοιπόν

τριλογία του Μπερνάρ Λεντερικ Τα παιδιά της Θεσσαλονίκης, Άρτιμις και το μυστικό μιας γυναίκας.

Του ίδιου η διλογία Οι Φουρναραίοι.

Καραγάτσης Η Μεγάλη χίμαιρα.

Γκαβάλντα Άννα Μαζί (γυρίστηκε και ταινία)

Ούτε το όνομά μου Θία Χάλο

Βαλέριο Μανφρέντι γενικά πολλά βιβλία του μου άρεσαν πολύ

Γκααρντερ Γιορστέιν Ο κόσμος της σοφίας

Αυτά θυμάμαι προς το παρόν


74Qtp3.pngnXZup2.png
Link to comment
Share on other sites

.........τριλογία του Μπερνάρ Λεντερικ Τα παιδιά της Θεσσαλονίκης, Άρτιμις και το μυστικό μιας γυναίκας.............

Καλημέρα!

Και καλώς το Ευάκι!

Και δεν με λες Ευάκι πως σου φάνηκε η 3λογία (άσχετο αλλά πολλές 3λογίες παίζουν, πχ Λαρσον)? Την έχει μια φίλη μου, διάβασα το 1ο, αφού ανατρίχιασα στην αρχή, μου φάνηκε καλό, διαβάζω το 2ο, χλιαρά τα πράγματα, το 3ο ίσα που διάβασα λίγες σελίδες, μετά βαρέθηκα γιατί ήξερα τι θα γίνει. Α! να σημειώσω ότι ήμουν έγκυος. Και έτσι το έριξα ξανα στην παιδική λογοτεχνία!

Καλή η Φακίνου, έχω πιάσει το "Για να δει τη θάλασσα", αν και μου φαίνεται λίγο στεναχωρο, ενώ δεν είναι. Κάτι οι περιστάσεις κάτι η περιοχή κάτι τα άτομα με το παρελθόν τους, δεν ξέρω κάτι μου κάνουν. Θα δείξει, το τέλος είναι κοντά!


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τελείωσα το "ψηφιακό οχειρό" του Νταν Μπράουν. Μα καμία εντύπωση δε μου έκανε, με άφησε αδιάφορη. Το καταβρόχθησα δε λέω, αλλά όχι με εκείνη τη λαχτάρα που διαβαζα τα προηγούμενα.

Χθες το βράδυ ξενύχτησα διαβάζοντας ένα βιβλίο της Λένας Μαντά "τη μέρα που σε γνώρισα". Εντάξει από τον τίτλο κ μόνο καταλαβαίνεις πάνω κάτω τι παίζει, αλλά βρε παιδιά πολύ με άγγιξε. Έριξα μαύρο δάκρυ! Θες η ώρα, θες ότι ήμουν μόνη στο σπίτι, (ο άντρας μου ήταν ταξίδι κ γύρισε πολύ αργά), σχεδόν το τελείωσα. Νομίζω ότι κάποιοι άνδρες πρέπει κάπου κάπου να διαβάζουν τέτοιου είδους βιβλία, αυτά τα καθαρά γυναικεία (όρος του αδερφού μου που διάβασε "το σπίτι στο ποτάμι" κ το πάσαρε μετά στη γυναίκα του) μπας κ ψιλιαστούν λίγο τι συμβαίνει στο μυαλό των γυναικών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ένα επίσης υπέροχο βιβλίο της Χρύσας Δημουλίδου, το οποίο διάβασα πρόσφατα είναι το "Το φιλί του Δράκου". Δεν ξέρω τι πραγματεύεται το "Ο γιός της βροχής" που αναφέρεις, όμως το φιλί του Δράκου, είναι κοινωνικό - αστυνομικό... Γενικά τα τελευταία χρόνια, έχει ανοίξει ένας κύκλος νέων συγγραφέων ευρείας κατανάλωσης, οι οποίοι αναφέρονται στο αστυνομικο-κοινωνικό. Και το πιο ωραίο της υπόθεσης είναι ότι επειδή ακριβώς είναι Ελληνες, σε ταξιδεύουν σε πιο οικεία μονοπάτια, ελληνικά, που ξεφεύγουν λίγο απο τα υπόγεια των ξένων συγγραφέων (βλέπε Νταν Μπράουν, που θεωρείται και "κορυφή)...Θα επανέλθω με περισσότερες προτάσεις..

bp - IOLH εννοείται αυτό, δική μου παράλειψη!!!!

DEL, το τρανταφυλλάκι ποιού συγγραφέως είναι και τί πραγματεύεται?

το "φιλι του Δρακου" το διαβασα προσφατα οπως και το "Η γυναικα της Σοφιτας".Και τα δυο της Δημουλιδου.

Το πρωτο οντως ηταν φανταστικο και ανατρεπτικο θα έλεγα μεχρι καποιο σημειο ενω το δευτερο απο την αρχη ειχα φανταστει το τελειωμα οποτε δεν μου εκανε αισθηση.

Εχω διαβασει πολλα αλλα τωρα λογω της δουλειας της μικρης μου εχω μεινει πισω.Και αυτα τα διαβασα οταν ειμασταν εισαγωγη στο νοσοκομειο και τα βραδια επρεπε να περασει η ωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

Χρειάζομαι τη βοήθεία σας. Έχω μια πολύ καλή φίλη η οποία τον τελευταίο καιρό αντιμετώπισε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα με την υγεία της. Η φίλη μου γιορτάζει σήμερα και όταν τη ρώτησα τι δώρο ήθελε μου είπε ένα βιβλίο που θα με κάνει να γελάσω.

Μήπως έχετε κάτι να προτείνετε?

Φιλιά


"Λέτε: είναι κουραστικό να συναναστρέφεσαι παιδιά".

Έχετε δίκιο.

Προσθέτετε: γιατί πρέπει να κατέβεις στο επίπεδό τους, να σκύψεις, να λυγίσεις, να γίνεις μικρός.

Εδώ έχετε άδικο.

Δεν είναι αυτό που κουράζει πιο πολύ.

Φταίει μάλλον το ότι είστε υποχρεωμένοι να φτάσετε στο ύψος των συναισθημάτων τους.

Να τεντωθείτε, να μακρύνετε, να σηκωθείτε στις μύτες των ποδιών.

Για να μην τα πληγώσετε".

JANUSZ KORCZAK

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε κορίτσια, ξεχαστήκαμε!!

Λοιπόν διάβασα το "Φιλί του Δράκου". Καμιά εντύπωση δε μου έκανε. Το τέλος σχεδόν προδιαγράφηκε από την αρχή του βιβλιου. Δεν ξέρω, ίσως έχω δει πολλά CSI κ τα αστυνομικά δε μου κάνουν κ τόση εντύπωση πια.

Σε αντίθεση το 2ο της τριλογίας του Λάρσον το καταβρόχθησα, πολύ καλύτερο από το 1ο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ..φτανει με τα αστυνομικα.....χοχοοχοχοχο

Ενα ωραιο βιβλιο που ειχα διαβασει και το θυμηθηκα...

Ο άγγελος της στάχτης Μυθιστόρημα

Συγγραφείς: Μαρία Λαμπαδαρίδου-Πόθου

Εκδότης: Κέδρος Σελίδες: 544

Ημ. Έκδοσης: 01/06/2001

Ο Αγγελος της Στάχτης συνεχίζει το τραγούδι του νεκρού αδερφού, δημιουργώντας έναν καινούριο μύθο, που ανιχνεύει το Αδυτο της ψυχής στο μακρύ ταξίδι της στον Αδη. Το κεντρικό πρόσωπο είναι ένας νέος άνδρας χιλίων χρόνων, ένας σύγχρονος Ορφέας, που θα επιχειρήσει μια νέα Κάθοδο στον Αδη να βρει την αγαπημένη του. Το μυθιστόρημα κινείται σε δυο άξονες, Από τη μια, ο τόπος των ψυχών, η αόρατη πολιτεία με τα μονοπάτια της καταχνιάς. Από την άλλη, πρόσωπα παρόντα, καθημερινά, ανυποψίαστα. Κι ανάμεσα στους δυο κόσμους, Εκείνος. Αθώος και μυημένος θα βιώσει ξανά τη μοναξιά, την ύβρι, την απόρριψη, αλλά και την περιπέτεια της ευφυϊας του που θα τον οδηγήσει σε μια αρχέτυπική αυτογωσία. Περιπλανιέται ανάμεσα στο χρόνο και στην αιωνιότητα, ώσπου να γίνει άγγελος, Ο Λυπημένος Άγγελος της Στάχτης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διάβασα το "Φιλί του Δράκου". Καμιά εντύπωση δε μου έκανε. Το τέλος σχεδόν προδιαγράφηκε από την αρχή του βιβλιου.

Συμφωνω απολυτα.

Για μενα, οι μετρ του ειδους ειναι ο Χένινγκ Μάνκελ και η Πατρισια Κορνγουελ.


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...