Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια!

Δυστυχως πολλες φορες αυτοι που πρεπει να ειναι ενημερωμενοι και να βοηθουν τις νεες μητερες με το θηλασμο κανουν το ακριβως αντιθετο.

Και εγω εφυγα απο το μαιευτηριο με συνταγη παιδιατρου για χορηγηση ξενου γαλακτος πρωι και βραδυ...αν ακολουθουσα αυτη την οδηγια θα ειχα αποθηλασει πριν τις 40 ημερες!

Ευτυχως ο παιδιατρος που διαλεξαμε ηρθε σπιτι τη δευτερη μερα με καθησυχασε και μου ειπε οτι δε θα ξαναδωσεις αλλο γαλα στο παιδι περα απο το δικο σου...οσο να πεις κατι τετοιο σου δινει δυναμη οτι θα τα καταφερεις!!!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κοριτσια συγνωμη,εγω ξερω οτι ολοι οι επιστημονες επισημαινουν την ευεργητικοτητα του μητρικου γαλακτος και ολοι οι φορεις ενθαρρυνουν τον θηλασμο.

Olive γιατι οι γιατροι κ οι μαιες σε αποθαρρυναν?και γιατι εσενα αριστεα ο παιδιατρος σου εδωσε ξενο γαλα?

Ειναι το πρωτο μου παιδακι που περιμενω και διαννοουμε οτι θα παω κατευθειαν στο ξενο χωρις να προσπαθησω.

Εντυπωση μου κανουν αυτα που λετε


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Giati anna einai polla ta lefta apo tis mizes pou pernoun giatroi kai maies apo tis eterias galaktos!!!! opote apotharunoun tis miteres na thilasoun !! kai fusika protinoun kai ena gala!! etsi paei!! episis an akousoun gia kapnistria mitera tin kanou na niothei kai tupseis!!! i amerikaniki paidiatriki akadimia pali exei alli apopsi i opoia leei pos to xeirotero mitriko gala einai kalutero apo opoiodipote kseno!!! an endiaferei kapoia kapnistria to thema na anartisw to arthro..!! kai tin sumboulo thilasmou pou vrika se allo topic sto parents pou eksigei to thema analutika! PAntos gia na min makrugorw ta lefta apo tis farmakeutikes einai polla kai deleastika gia na se boithisoun na thilaseis!!! einai ligoi "anthropoi" kai epistimones pia pou den areskonte mono sto xrima alla kai sto ergo pou exoun analabei!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Τί κάνετε? Εγώ δεν έχω ενημερωθεί καθόλου για τον θηλασμό.Αλλά προηγείται η β επιπέδου μεθαύριο που με έχει αγχώσει πολύ.Εύχομαι να πάνε όλα καλά.


pregnant-1377147600z4z1389852000z0.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!! Κορίτσια εγώ θέλω να θηλάσω κ η γιατρός μου είναι υπέρ του θηλασμού!!! Θα το προσπαθήσω!!! Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να γεννηθεί καλα ο μικρούλης μου!!! Μαριακού μην αγχώνεσαι!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!!!!!!!


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.Τί κάνετε? Εγώ δεν έχω ενημερωθεί καθόλου για τον θηλασμό.Αλλά προηγείται η β επιπέδου μεθαύριο που με έχει αγχώσει πολύ.Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Ολα να πανε καλα!!!!

Εχεις πολυ χρονο ακομα μπροστα σου για να ενημερωθεις!!

Αννα δυστυχως τα πραγματα ετσι εχουν οπως τα λεει η mummy cool, θα ακουσεις ''δεν εχεις γαλα'' ''το μωρο σου δε χορταινει'' ''δωσε συμπληρωμα'' και ολα τα σχετικα..

Ο θηλασμος παρεχεται δωρεαν απο τις μητερες και ετσι οι βιομηχανιες χανουν..

Καποιος πρεπει να τις προωθησει, γι αυτο πρεπει να διαλεξετε παιδιατρο που προωθει το θηλασμο!!!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Δεν μπήκα εδώ και 3 μερούλες γιατί πήγαμε ένα επαγγελματικό ταξιδάκι με τον άντρα μου και δεν είχα υπολογιστή και αδυνατούσα να μπω απ'το κινητό.

olive και sofia πολύ χαίρομαι που δηλώσατε κι εσείς! Μακάρι να μας δεχτούν και να συναντηθούμε!!!

μαριακου καλή επιτυχία! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

maraki 83 ο γιατρός μου είναι κατά των φαρμάκων και μου είπε να κάνω υπομονή. Από τη στιγμή κιόλας που έχουν μειωθεί αρκετά και τώρα δεν έχω εμετούς σε καθημερινή βάση, μου είπε ότι κάπως έτσι θα συνεχίσω και απλώς να προσέχω να πίνω υγρά και να μην αφήνω το στομάχι άδειο πολλές ώρες ώστε να γλιτώσουμε την αφυδάτωση και το μωρό να παίρνει φυσικά όλα τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία.

Κορίτσια, ωραίο το ταξιδάκι, αλλά....κουράστηκα. Δεν βολευόμουν στο κρεβάτι του ξενοδοχείου, δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ το φαγητό, με χάλαγε ό,τι κι αν έτρωγα και στην επιστροφή αδυμονούσα να φτάσω στο σπιτάκι μου!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Giati anna einai polla ta lefta apo tis mizes pou pernoun giatroi kai maies apo tis eterias galaktos!!!! opote apotharunoun tis miteres na thilasoun !! kai fusika protinoun kai ena gala!! etsi paei!! episis an akousoun gia kapnistria mitera tin kanou na niothei kai tupseis!!! i amerikaniki paidiatriki akadimia pali exei alli apopsi i opoia leei pos to xeirotero mitriko gala einai kalutero apo opoiodipote kseno!!! an endiaferei kapoia kapnistria to thema na anartisw to arthro..!! kai tin sumboulo thilasmou pou vrika se allo topic sto parents pou eksigei to thema analutika! PAntos gia na min makrugorw ta lefta apo tis farmakeutikes einai polla kai deleastika gia na se boithisoun na thilaseis!!! einai ligoi "anthropoi" kai epistimones pia pou den areskonte mono sto xrima alla kai sto ergo pou exoun analabei!!!!!

Τωρα μαλιστα,και πιστευΑ πως ειμαι αρκετα καχυποπτη και μυριζομαι ολα αυτα αλλα μαλλον εκανα λαθος.ευτυχως που μου το ειπατε να ειμαι πιο προσεκτικη κ να μην αποθαρρυνομαι με σχετικα σχολια.


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ωραίο το ταξιδάκι, αλλά....κουράστηκα. Δεν βολευόμουν στο κρεβάτι του ξενοδοχείου, δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ το φαγητό, με χάλαγε ό,τι κι αν έτρωγα και στην επιστροφή αδυμονούσα να φτάσω στο σπιτάκι μου!

Και εγω εχω αρχισει μα κουραζομαι με το παραμικρο και να βαραινω,εχθες βγηκα και σημερα ολη μερα ξαπλα,μονο το σπιτακι μου θελω κ κυριως το κρεββατι μου χαχαχα


xps5p3.png
Link to comment
Share on other sites

smurfita τουλαχιστον περασατε καλα;;

Καλο ειναι να ξεφευγουμε λιγακι..

Εγω εχω αρχισει να βαραινω αρκετα με αποτελεσμα ο βραδυνος υπνος να με ταλαιπωρει.

Αυριο το βραδυ κλεισαμε ραντεβου με το γιατρο!!

Περασαν 2 μηνες απο τοτε που με ειδε τελευταια φορα....


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά δεν το συζητώ...μια χαρά περάσαμε! Είχαμε ανάγκη έτσι κι αλλιώς μια εκδρομούλα, οπότε μας έκατσε καλά!:D:D:D

Aristea με το καλό αύριο στο γιατρό ελπίζω να πάνε όλα καλά και το μικρό να έχει μεγαλώσει πολύ πολύ!!!:D:D:D:D

Ο βραδυνός ύπνος δεν μπορώ να πω ότι με ταλαιπωρεί ιδιαίτερα. Γενικά κοιμάμαι πολύ καλά, και ανάσκελα και στο πλάι. Αν δυσκολευτώ κάποια στιγμή παίρνω το μαξιλάρι εγκυμοσύνης και με ανακουφίζει πάρα πολύ!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Εχω μια ηλιθια καταρροη και ο βραδυνος υπνος εγινε ακομη χειροτερος απο πριν:mad::-x

Ελπιζω να τελειωνουμε γρηγορα γιατι μου εχει σπασει τα νευρα..

Εσεις τι κανετε;


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Δεν μπήκα εδώ και 3 μερούλες γιατί πήγαμε ένα επαγγελματικό ταξιδάκι με τον άντρα μου και δεν είχα υπολογιστή και αδυνατούσα να μπω απ'το κινητό.

olive και sofia πολύ χαίρομαι που δηλώσατε κι εσείς! Μακάρι να μας δεχτούν και να συναντηθούμε!!!

μαριακου καλή επιτυχία! Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

maraki 83 ο γιατρός μου είναι κατά των φαρμάκων και μου είπε να κάνω υπομονή. Από τη στιγμή κιόλας που έχουν μειωθεί αρκετά και τώρα δεν έχω εμετούς σε καθημερινή βάση, μου είπε ότι κάπως έτσι θα συνεχίσω και απλώς να προσέχω να πίνω υγρά και να μην αφήνω το στομάχι άδειο πολλές ώρες ώστε να γλιτώσουμε την αφυδάτωση και το μωρό να παίρνει φυσικά όλα τα απαραίτητα θρεπτικά στοιχεία.

Κορίτσια, ωραίο το ταξιδάκι, αλλά....κουράστηκα. Δεν βολευόμουν στο κρεβάτι του ξενοδοχείου, δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ το φαγητό, με χάλαγε ό,τι κι αν έτρωγα και στην επιστροφή αδυμονούσα να φτάσω στο σπιτάκι μου!

Σε καταλαβαίνω κι εμένα έχει αρχίσει να με κουράζει το αυτοκίνητο, η ζώνη, το παρκάρισμα, η αλλαγή περιβάλλοντος...όλα λίγο πολύ!!!

Κι έχουμε πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μας, τώρα είναι τα δύσκολα.

Πάντως στην πρώτη εγκυμοσύνη πέταγα μέχρι και ταξίδι στον 9ο είχα κάνει, οδήγηση μέχρι τελευταία στιγμή...τώρα έχω τρομερές ζαλάδες, δεν μπορώ να ανέβω τη σκάλα λαχανιάζω κλπ

smurfita τουλαχιστον περασατε καλα;;

Καλο ειναι να ξεφευγουμε λιγακι..

Εγω εχω αρχισει να βαραινω αρκετα με αποτελεσμα ο βραδυνος υπνος να με ταλαιπωρει.

Αυριο το βραδυ κλεισαμε ραντεβου με το γιατρο!!

Περασαν 2 μηνες απο τοτε που με ειδε τελευταια φορα....

Άντε με το καλό, θα έχει μεγαλώσει πολύ το νινάκι!

Εσύ πως πας από δυνάμεις που έχεις και παιδάκι στην πιο τρελή ηλικία;;!!:)


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

olive απο δυναμεις δε παμε καλα...

Ευτυχως εχω βοηθεια κοντα οποτε ειμαστε πολλα ατομα που ασχολουνται τη μικρη μας!!

Εσεις πως τα πατε;;;


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Πω πω,είχα μέρες να μπω και είχα πολλά να διαβάσω!!! Χαίρομαι που είσαστε όλες καλά. Σας ζηλεύω που έχετε αρχίσει τις αγορές,θυμάμαι με πολλή αγάπη την περίοδο που ήμουν σε αναζήτηση για το πρώτο μου! Τώρα δεν έχουμε σχεδόν τίποτα να κάνουμε,μόνο αδειάζουμε το δωμάτιο που θα γίνει του μπέμπη,αν και θα αργήσει πολλούς μήνες να μπει σε αυτό.Με πιάνει όμως ένα πράγμα βρε παιδί μου,πρέπει να είναι έτοιμα όλα πριν γεννήσω.

Εγώ έχω πολλές αυπνίες και ταχυκαρδίες το βράδυ.Και νεύρα επίσης! Από κιλά έχω πάρει ήδη 10,αλλά δεν μου καίγεται καρφί! Δεν μας φτάνει το ζόρι,θα πεινάμε κιόλας;Μιλάμε η πείνα που είχα στις αρχές ξαναγύρισε σε όλο της το μεγαλείο!

Κι εγώ τρώω σαλάτες από το super κομμένες,κι έξω έχω φάει,και Goodys τρώω,κι ο Θεός μαζί μου! Βασικα για τοξοπλάσμωση αντισώματα είχα και πριν την πρώτη μου εγκυμοσύνη,οπότε γενικά είμαι χαλαρή με το θέμα.

Για τον θηλασμό τώρα: Εγώ θήλασα 30 μήνες την κόρη μου,μέχρι που άρχισα να μην το απολαμβάνω δηλαδή(βασικά να ζορίζομαι),κι έχω να σας πω να ενημερωθήτε όσο περισσότερο μπορείτε από πριν.Όσο πιο σίγουρες είσαστε γι'αυτό που κάνετε,τόσο λιγότερο μπορούν να σας επηρρεάσουν αρνητικά μαίες, παιδίατροι,πεθερικά ,μανάδες και σύζυγοι.Συνήθως τη μεγαλύτερη ζημιά την κάνουν με την καλή τους πρόθεση οι μαμάδες και οι πεθερές,για να ξεκουράσουν τη λεχώνα κλπ. Μην ακούτε κανένα περα από το ένστικτό σας.

Το βιβλίο του Παπαβέντση είναι πολύ καλό(εμάς είναι ο παιδίατρός μας), αλλά της Πατσούρου είναι νομίζω πιο αναλυτικό. Το καινούριο μπορεί να έχει διαφορετικό τίτλο,αλλά είναι απλώς επανέκδοση του πρώτου. Το site της Βίκυς Φαρδογιάννη είναι επίσης πολύ κατατοπιστικό,και η ίδια της είναι μια πολύ πολύ γλυκειά σύμβουλος,που ξέρει πολύ καλά τη δουλειά της μιας κι έμαθε δίπλα στην Πατσούρου.

Κατα τα άλλα εμείς περνάμε οιγογενειακώς γρίπη,η μικρή με 39.5 ,ο μπαμπάς μας με 38.5 κι εγώ ευτυχώς μόνο με δέκατα.

Εχω αρχίσει να ανυπομονώ για τη γέννα,σας το είπα;;:tongue:


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...