Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

αχ! κοριτσάκια μου θέμα που ανοίξατε!

κι εγώ αυτά θα ήθελα να σκέφτομαι τώρα, περί ωκυτοκίνης, επισκληριδίου κλπ, αλλά εχθές που τον είδαμε ήτανε πάλι ισχιακός και αν δεν γυρίσει πάμε για .... :(

μακάρι η καθεμιά να ζήσει την εμπειρία του τοκετού όπως την ονειρεύεται!

για τις σερβιέτες, μου το είπε μανούλα 4 παιδιών και μου είπε να πάρω πολλές και απ' όλα τα μεγέθη, μέχρι και σερβιετάκια για τα τελειώματα.

όταν, λέει, κάνεις καισαρική έχεις ελάχιστο αίμα γιατί σε καθαρίζουν, ισχύει αυτό;

ήθελα να ρωτήσω και για το λόξιγκα: είναι ένας χτύπος συχνός, σχεδόν σαν καρδιακός παλμός; δηλ δεν είναι αραιός σαν το δικό μας λόξιγκα

και τον ακούτε χαμηλά κάτω από τον αφαλό ή σε όλη την κοιλιά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α! και μια συμβουλή που μου έδωσαν, νομίζω πολύ χρήσιμη:

όσες σκοπεύετε να κρατήσετε το 40ήμερο και δεν θα έχετε κάποια συγγενή σας να σας τα πάρει, εφοδιαστείτε με πολλές σερβιέτες!!! οι άντρες μας (τουλάχιστον ο δικός μου) δεν πρόκειται να μας πάρουν ούτε με σφαίρες, οπότε όπου βρείτε προσφορά ....

Βρε κοριτσια, επειδη ειμαι ολίγον τουβλο σε αυτα... τι εννοειτε με το να κρατησετε το 40ημερο???? Δηλαδη τι κάνεις ή τι δεν κάνεις αυτες τις 40 μερες????


nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, επειδη ειμαι ολίγον τουβλο σε αυτα... τι εννοειτε με το να κρατησετε το 40ημερο???? Δηλαδη τι κάνεις ή τι δεν κάνεις αυτες τις 40 μερες????

Καλημερα τουβλακι : p

Το 40ημερο ειναι θεμα θρησκειας κ παραδοσης. Το βασικο ειναι οτι για 40 μερες μητερα-μωρο δε βγαινουν εξω. Εχει κ διαφορες λεπτομερειες... μετα οαιρνουν ευχη απο παπα κ μπορουν να κυκλοφορησουν.

Οπως καταλαβαινεις ειναι θεμα απολυτως προσωπικο το τι θα κανει καθεμια.

Παντως εχδι και "μιση" ευχη, αν καποια ναι μεν νιωθει την ανσγκη να παρει την ευχη αλλα δε θελει να μεινει 40 μερες...


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!λοιπον,ο λοξυγγας ειναι όντως σαν καρδιακός παλμός.εγω τον νιωθω κάτω απο τον αφαλο γιατι εκει ειναι το κεφαλάκι της.για σερβιέτες,εμενα μου είπαν να πάρω για αρχή τις πολυυυυυυυ μεγάλες της tena νομιζω.και να εχω αρκετές στο σπίτι...


LJqDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!!λοιπον,ο λοξυγγας ειναι όντως σαν καρδιακός παλμός.εγω τον νιωθω κάτω απο τον αφαλο γιατι εκει ειναι το κεφαλάκι της.για σερβιέτες,εμενα μου είπαν να πάρω για αρχή τις πολυυυυυυυ μεγάλες της tena νομιζω.και να εχω αρκετές στο σπίτι...

Καλημέρα...Λόξυγγας είναι λοιπόν αυτό το γρήγορο καρδιοχτύπι εκεί κάτω...όσο για τις σερβιέτες κι εγώ τις ίδιες πληροφορίες έχω από φίλη που γέννησε πρόσφατα...στην αρχή, δηλαδή μαιευτήριο και πρώτες μέρες στο σπίτι, οι κοινές δεν καλύπτουν τις ανάγκες μας...Πρέπει να πάρουμε σερβιέτες λοχείας...ναι αυτές τις μεγάλες και άκομψες


x4uqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, επειδη ειμαι ολίγον τουβλο σε αυτα... τι εννοειτε με το να κρατησετε το 40ημερο???? Δηλαδη τι κάνεις ή τι δεν κάνεις αυτες τις 40 μερες????

Καλά εγώ ούτε που ήξερα για το θρησκευτικό κομματι... Εγώ νόμιζα ότι ειναι καθαρά ιατρικό το θέμα... Επειδή για τους πρώτους 2 μήνες τα μωρά απαγορεύεται να πάρουν φάρμακα και καλά δεν κάνει να βγουν έξω μην κολλήσουν τίποτα... Κι εγώ έλεγα να το κρατήσω όσο αντέξω γι'αυτον τον λόγο...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραια πραγματακια στο zara home kids αλλα είναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες για τις δικες μου δυνατοτητες

εχε το νου σου γιατι συχνα βγαζουν προσφορες και στο site


ZZt2p3.png

JNFwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!:P

πωπω θεματα και συζητήσεις... μια μέρα δεν μπήκα και δεν ξέρω τι να πρωτο αναφέρω!!

χθες η μέρα μας ήταν απο το πρωι στους δρόμους! ξεκινησε με καφεδάκι, φαγητο και μαγαζια..

πηγα να δω λιγο για μπυζαμουλες , ζιπουνακια, φορμάκια..πω πω τρελαθηκα..τα ηθελα ολα! συγκρατηθηκα! λεω απο Μαιο να ξεκινησω!

αγορασα μόνο δυο σουτιενακια θυλασμου super και πολυ ανετα, σαν αθλητικα είναι και συγκρατουν πολυ καλα το στηθος ιδίως τώρα που έχει 2πλασιαστει. επισης πηρα και 10 εσωρουχακια μιας χρησης που ειχε σε καλή τιμή!

δε ξέρω για εσας,, αλλα το μαιευτήριο που θα γεννησω εγω μου έχουν πει φιλες που εχουν γεννησει προσφατα, οτι τα χρεωνει όλα extra (σερβιετες, βρακακια μιας χρησης...μέχρι και το ντεπον!!) οποτε θα ειμαι εφοδιασμενη με ολα αυτα..στις μερες μας δε υπάρχουν λεφτα για πεταμα και ποσο μάλλον αν μπορεις να τα προβλεψεις και να τα εχεις απο πριν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!!!:P

πωπω θεματα και συζητήσεις... μια μέρα δεν μπήκα και δεν ξέρω τι να πρωτο αναφέρω!!

χθες η μέρα μας ήταν απο το πρωι στους δρόμους! ξεκινησε με καφεδάκι, φαγητο και μαγαζια..

πηγα να δω λιγο για μπυζαμουλες , ζιπουνακια, φορμάκια..πω πω τρελαθηκα..τα ηθελα ολα! συγκρατηθηκα! λεω απο Μαιο να ξεκινησω!

αγορασα μόνο δυο σουτιενακια θυλασμου super και πολυ ανετα, σαν αθλητικα είναι και συγκρατουν πολυ καλα το στηθος ιδίως τώρα που έχει 2πλασιαστει. επισης πηρα και 10 εσωρουχακια μιας χρησης που ειχε σε καλή τιμή!

δε ξέρω για εσας,, αλλα το μαιευτήριο που θα γεννησω εγω μου έχουν πει φιλες που εχουν γεννησει προσφατα, οτι τα χρεωνει όλα extra (σερβιετες, βρακακια μιας χρησης...μέχρι και το ντεπον!!) οποτε θα ειμαι εφοδιασμενη με ολα αυτα..στις μερες μας δε υπάρχουν λεφτα για πεταμα και ποσο μάλλον αν μπορεις να τα προβλεψεις και να τα εχεις απο πριν!

καλημερα!

σε ποιο μαιευτηριο;;;


ZZt2p3.png

JNFwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τη βαλίτσα του μαιευτηριου, πιστευω πως για εμας που ειμαστε στα μεσα ιουνιου ειναι αρκετα νωρις. Λιγες μερες ομως πριν μπουμε στο μήνα μας, καλο θα είναι να την έχουμε έτοιμη! μια γνωστη μου δεν πρόλαβε να μπει στο μήνα της και την έπιασαν οι πόνοι.. και γεννησε!:) οποτε ας ειμαστε ετοιμες μόλις μπουμε στην τελικη ευθεια! εγω θελω μέχρι τελος Μαιου να τα έχω τελειωσει όλα (βαψιμο δωματιου, καροτσι , κουνια πρωτες αλλαξιες, βαλίτσα μαιευτηριου κλπ) ετσι ώστε μόλις μπω στον μήνα μου (ιουνιο) να κάθομαι!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Για τη βαλίτσα του μαιευτηριου, πιστευω πως για εμας που ειμαστε στα μεσα ιουνιου ειναι αρκετα νωρις. Λιγες μερες ομως πριν μπουμε στο μήνα μας, καλο θα είναι να την έχουμε έτοιμη! μια γνωστη μου δεν πρόλαβε να μπει στο μήνα της και την έπιασαν οι πόνοι.. και γεννησε!:) οποτε ας ειμαστε ετοιμες μόλις μπουμε στην τελικη ευθεια! εγω θελω μέχρι τελος Μαιου να τα έχω τελειωσει όλα (βαψιμο δωματιου, καροτσι , κουνια πρωτες αλλαξιες, βαλίτσα μαιευτηριου κλπ) ετσι ώστε μόλις μπω στον μήνα μου (ιουνιο) να κάθομαι!:cool:

κ γω τελειωσα με βαψιμο παιδικου κλπ. εκλεισα κουνια κ θα ρθει κατα τις 5-10 μαιου. μπαινω 14 στον μηνα μου.

τωρα μενει να βρω καροτσι ! ουφ!


ZZt2p3.png

JNFwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!!!!!!!! Περιμένω μία φίλη για καφέ έξω και είπα να δω τι κάνετε!!!!! Xaroula σοβαρά μιλάς για το Ιασω;;;; Ντροπή τους αν το κάνουν αυτό είναι απαράδεκτοι!!!!! Έλεος πια... Χαζή ερώτηση... Εσώρουχα μιας χρήσεως που βρήκες;;;;; Στο φαρμακείο ή σε βρεφικά;;;; Εγώ μπαίνω στο μήνα μου 28 μαίου οπότε ακόμη έχω πάρα πολύ καιρό!!! Έτσι και αλλιώς τότε θα βγω και σε άδεια!!! Εκτός αν ο ντοκ δώσει άλλη εντολή!!! Πάντως και μεις μετά το Πάσχα θ αρχίσουμε να ετοιμάζουμε δωμάτιο!!!!


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...