Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε ολες! 'Οποια θελει μπορει να μου στειλει προσωπικό μηνυμα για γιατρους που ασχολουντε αρκετα με εξωσωματικές με δότριες (εχουν μικρες αναμονες και "καλες" επιλογές σε δότριες). Ψαχνουμε και στην Ισπανια εδω και 1.5 μήνα αλλα χωρί αποτέλεσμα προς το παρόν και θέλουμε να εχουμε και αλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

Κορίτσια, εγώ είμαι σχεδόν 2 χρόνια άνεργη με βιβλιάριο του ΙΚΑ σε ισχύ... Γνωρίζει κάποια αν δικαιούμαι επίδομα τοκετού και πόσο είναι αυτό; Από ΟΑΕΔ πάντως δεν δικαιούμαι κάποιο επίδομα... Θα πάρω μέσα στην εβδομάδα να ρωτήσω αλλά λέω μήπως ξέρει κάποια να με προϊδεάσει...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Dorita, οσα εχουν καθιερωθει στο θεμα.θρησκειας.ξεκινησαν λογω.υγειας καιμμετα εφτασαν σ εμας.ως προληψεις. Για 40 μερες δεν ειναι μονο το μωρο ευαλωτο αλλα και η κητερα, καθως ακομη ειναι ανοιχτη κ πολυ ευκολα μπορει να μολυνθει κ αδυναμη. Παλια λοιπον, που οι γυναικες δουλευαν σκληρα στα χωραφια κτλ, ο μονος τροπος να προστατευθουν ηταν η θρησκευτικη επιταγη, την οποια δυσκολα μπορουσε ακομη κ καποιος αντρας ν αγνοησει.

Καποια στοιχεια του σαραντισματος βεβαια τα θεωρω καθαρα ιδεοληψια, οπως πχ.το οτι δεν πρεπει να απλωνεις.εξω μετα το σουρουπο τα ρουχα του μωρου. Αυτο οσο κι αν εψαξα, δε μπορεσα να βρω να στηριζεται σε καποια λογικη. Αν ειναι ομως να μαλωνω με.μανα κ πεθερα, θα το κανω κ αυτο, κομματια να γινει!!!

40 μερες ομως μεσα κατακαλοκαιρο..... δεν νομιζω!!! Μεχρι.τη μιση ευχη που λενε θα τονπαλεψω, μονο κ μονο να μη χαλασω καρδιες!!!!


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οσο για τη θεση: την προηγουμενη εβδομαδ (29) δεν ειχε παρει θεση. Ρωτησα μεχρι ποτε .πορουν να παρουν κ μου ειπε.μεχρι 36 περιπου.

Αυτη τη βδομαδα (30).ειχε παρει θεση. Προσωπικα δεν ειχα καταλαβει κατινδιαφορετικο.γιατι νιωθω διαφορα σε διαφορα σημεια. Που να ξερεις που ειναινκεφαλι, που κωλαρακι, που κλωτσια, που μπουνια..

Εχω ακουσει κ διαβασει οτι.οσο.περναεινο καιρος, απο ενα σημειο κ μετα βεβαια, οχι ακομη, ειναι πιομδυσκολο να αλλαξουν θεαη, λογω στενοτητας χωρου, αλλα και οτι καποια μωρα γυριζουν ακομη κ την ωρα της γεννας...

Οπως.επισης κ για αλλλα που.παιρνουν αρκετα νωρις θεση κ μετα παλι ταουουυπ... παιρνιυν τηνλαθος!!!


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Dorita, οσα εχουν καθιερωθει στο θεμα.θρησκειας.ξεκινησαν λογω.υγειας καιμμετα εφτασαν σ εμας.ως προληψεις. Για 40 μερες δεν ειναι μονο το μωρο ευαλωτο αλλα και η κητερα, καθως ακομη ειναι ανοιχτη κ πολυ ευκολα μπορει να μολυνθει κ αδυναμη. Παλια λοιπον, που οι γυναικες δουλευαν σκληρα στα χωραφια κτλ, ο μονος τροπος να προστατευθουν ηταν η θρησκευτικη επιταγη, την οποια δυσκολα μπορουσε ακομη κ καποιος αντρας ν αγνοησει.

Καποια στοιχεια του σαραντισματος βεβαια τα θεωρω καθαρα ιδεοληψια, οπως πχ.το οτι δεν πρεπει να απλωνεις.εξω μετα το σουρουπο τα ρουχα του μωρου. Αυτο οσο κι αν εψαξα, δε μπορεσα να βρω να στηριζεται σε καποια λογικη. Αν ειναι ομως να μαλωνω με.μανα κ πεθερα, θα το κανω κ αυτο, κομματια να γινει!!!

40 μερες ομως μεσα κατακαλοκαιρο..... δεν νομιζω!!! Μεχρι.τη μιση ευχη που λενε θα τονπαλεψω, μονο κ μονο να μη χαλασω καρδιες!!!!

Έχεις δίκιο οτι πολλά θέματα ιατρικά έχουν συσχετιστεί με τη θρησκεία... Ακόμη και η νηστεία της Μεγάλης Εβδομάδας (τουλάχιστον)! Αλλά δεν το είχα ακούσει αυτό με την ευχή και ούτε μου το έχει πει κάποιος γνωστός μου οτι το έχει κάνει... Μάλιστα σε όσους λέω οτι θα προσπαθήσω να το κρατήσω όσο μπορώ για να μην κολλήσει τίποτα το παιδί όλοι μου λένε οτι δεν θα αντέξω και ίσως να έχουν δίκιο, είναι πολλέεεες οι μέρες και θα είναι και ωραίες μέρες λόγω καλοκαιριού οπότε βλέποντας και κάνοντας! Όσο για το άπλωμα με τα ρούχα μόνο να γελάσεις μπορείς με κάτι τέτοια!


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πώς αντιμετωπίζει ο καθένας τα θρησκευτικά ήθη και έθιμα είναι δική του επιλογή.. Όπως επίσης και το πως τα ερμηνεύει. Οι 40 μέρες δεν είναι τυχαίες και από ιατρικής και από θρησκευτικής απόψεως. Το τι θα κάνει κάθε μανούλα είναι δική της επιλογή.... Σεβαστές είναι όλες οι απόψεις εφ'όσον δεν μας προσβάλουν ή δε μας θίγουν!!!

Dorita για να καλύψει το ΙΚΑ επίδομα λοχείας και τοκετού πρέπει να έχεις συμπληρώσει 200 μέρες ασφάλισης έως και 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ. Καλύτερα να απευθυνθείς στις παροχές του ΙΚΑ που ανήκεις για να σου απαντήσουν με σιγουριά.

Για τη θέση του μωρού χωρίς να ξέρω θεωρώ ότι ακόμη είναι πάρα πολύ νωρίς ... Τη βδομάδα του Πάσχα που θα πάω στο γιατρό μου θα τον ρωτήσω γιατί μου εξάψατε την περιέργεια!!!!!


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Moody, οπως ακριβως τα λες ειναι. Το θεμα πιστης - θρησκειας ειναι τοσο.βαθυ καινπροσωπικο που αλλο τοσο βαθιες κ προσωπικες πρεπει να ειναι και οινεπιλογες.

Προσωπικα αυτο που μ ενοχλει ειναι οτι πολλες φορες δεν μπορεις καν να κανεις την επιλογη σου, διοτι το περιβαλλον θεωρει καποιες αποφασεις δεδομενες.

Ακομη κι αν ειναι να παρω τις ιδιες αποφασεις, με ενοχλει αφανταστα να τις παιρνουμ αλλοινγια μενα...


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θέμα συνενόησης και περιθωρίου που αφήνεις στον καθένα πιστεύω!!! Αν είναι να το κάνεις για να το κάνεις ή επειδή σε πιέζουν και εσύ (γενικά θέτω το εσύ δεν προσωποποιώ κάποια) θα ταλαιπωρηθείς και θα εκνευριστείς και νόημα δεν έχει! Το περιβάλλον μας δυστυχώς θα επεμβαίνει πάντα είτε άμεσα είτε έμμεσα σημασία έχει πόσο χώρο τους δίνουμε εμείς και να είμαστε καλά μέσα μας!!!!!


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mpempoulaki μου εγώ ως φαλαινίτσα έχω ήδη ραγάδες οπότε δεν με απασχολεί!!!! Ας απαντήσουν οι αδυνατούλες!!!! Δε βάζεις τίποτα;;;

Βάζω οποτε το θυμάμαι....!!απλα αναρωτιέμαι επειδή μέχρι τωρα δεν εχω δει κατι....λεω μηπως την γλυτωσα......!!!;)


LJqDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βάζω οποτε το θυμάμαι....!!απλα αναρωτιέμαι επειδή μέχρι τωρα δεν εχω δει κατι....λεω μηπως την γλυτωσα......!!!;)

Και μένα μ δωσε ο γιατρος γιατί χάνω βάρος(!) κ μ πε να βάζω αλλά να σου πω την πλήρωσα 25 ευρώ και μου τελείωσε σε 15 μέρες κ πολύ σου λέω οπότε είπα άστο δε συμφέρει!!!! Μπορεί και να τη γλύτωσες !!!'ν


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βάζω οποτε το θυμάμαι....!!απλα αναρωτιέμαι επειδή μέχρι τωρα δεν εχω δει κατι....λεω μηπως την γλυτωσα......!!!;)

μέχρι πότε ήηηη από πότε;;;

γιατί μια φίλη μου είπε ότι τώρα δεν φαίνονται γιατί είναι τεντωμένη η κοιλιά, αλλά όταν γεννήσουμε με το καλό και ξεφουσκώσει ....

εγώ έκανα κάποιες δεξιά και αριστερά στα πλάγια της μέσης και η γιατρός με έκραξε στην κυριολεξία, μέχρι και τον άντρα μου επιστράτευσε να μου βάζει κάτι αυτός, γιατί λέει "τώρα είναι μικρές αλλά μετά θα μεγαλώσουν και θα βλέπεις την κοιλιά σου και θα τη σιχαίνεσαι"

Link to comment
Share on other sites

μέχρι πότε ήηηη από πότε;;;

γιατί μια φίλη μου είπε ότι τώρα δεν φαίνονται γιατί είναι τεντωμένη η κοιλιά, αλλά όταν γεννήσουμε με το καλό και ξεφουσκώσει ....

εγώ έκανα κάποιες δεξιά και αριστερά στα πλάγια της μέσης και η γιατρός με έκραξε στην κυριολεξία, μέχρι και τον άντρα μου επιστράτευσε να μου βάζει κάτι αυτός, γιατί λέει "τώρα είναι μικρές αλλά μετά θα μεγαλώσουν και θα βλέπεις την κοιλιά σου και θα τη σιχαίνεσαι"

Ωχ....πρεπει να γίνω πιο τακτική δηλαδή......


LJqDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Moody, εχεις απολυτο δικιο, θετεινονκαθενας τα ορια του. Απλα με καποιους στανταρ θα χαλαστεις κ ειναι κριμα να χαλιεσαι για ιερα θεματα κ σε ιερες στιγμες. Ειναινομως αναποφευκτο.

Για τιςνραγαδες, ενας γιατρος ειπε οτι ειναινθεμα.δερματος κ αν ειναιννα κανεις δεν τηνγλιτωνεις ο,τι κ να βαλεις, αλλος να βαζω.

Εγω βαζω μια στις τοσες αμυγδαλελαιο. Κατι πανακριβες που θεωρουνται μαστ ουτε που το σκεφτηκα να τις παρω...


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ είμαι σχεδόν 2 χρόνια άνεργη με βιβλιάριο του ΙΚΑ σε ισχύ... Γνωρίζει κάποια αν δικαιούμαι επίδομα τοκετού και πόσο είναι αυτό; Από ΟΑΕΔ πάντως δεν δικαιούμαι κάποιο επίδομα... Θα πάρω μέσα στην εβδομάδα να ρωτήσω αλλά λέω μήπως ξέρει κάποια να με προϊδεάσει...

για τους χαμηλόμισθους (νομίζω)υπάρχει κι ένα επίδομα του ΟΓΑ, μου το είπε η λογίστριά μου. Θα σου πω μέσες άκρες, γιατί δεν πολύ κατάλαβα: λέγεται Α21, το σύστημα ανοίγει κάπου τον Μάϊο οπότε λέει αν γεννήσω νωρίς μπορεί να προλάβω να καταθέσω φέτος, αλλιώς του χρόνου, είναι γύρω στα 700;;; ευρώ, μετά τη γέννα μου είπε να της πάω 3 ΑΜΚΑ και 1 πιστοποιητικό οικογενειακής μερίδας;;; που να φαίνεται το παιδί. Αυτά συγκράτησα, γιατί είπε θα μου πεί όταν ανοίξει (λογικά ηλεκτρονικά) το σύστημα για αιτήσεις. Ρώτα τη λογίστριά σου για περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...