Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια μου,

Ουτε εγώ το ήξερα για το νερό και δεν ειμαι και φαν η αληθεια να λεγεται.

Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τους υπερήχους τους. Εγώ έχω μέλλον ακόμα. Μιαμιση βδομάδα για το ντοπλερ και 3 βδομαδες για τον γιατρό μου. Πολύ καιρός!

Απο ύπνο αλοβεσάκι μου μην νομίζεις οτι τα παω καλύτερα μιας και εκτος απο τις 40 φορές που σηκώνομαι για κατουρημα ειμαι ξύπνια από τις 4 και καθομαι και στριφογυρίζω μπας και με παρει ο ύπνος γιατί 6.30 σηκωνομαι για την δουλεια. Αντε να βγω σε άδεια την επομενη εβδομαδα να ξεκουραστω.

Ερώτηση στις κοπελες που εργάζονται. Θα παρετε την αδεια κανονικα? δηλ 56 μερες πριν, 63 μετά ή θα μείνετε μέχρι να γεννήσετε σχεδόν στη δουλειά και θα τις παρετε μετά?

Απο ψώνια κορίτσια μου τι κάνατε?

Rania μου καλημέρα!

ευτυχώς στις μέρες μας, είμαι από τις τυχερές που εργάζονται και απ’ όσο έχω ρωτήσει αν μπορώ να μην πάρω τις 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ προκειμένου να τις πάρω μετά, με ενημέρωσαν ότι δεν επιτρέπεται από το νόμο. οπότε αναγκαστικά σταματάμε 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ.

Από ψώνια εγώ προς το παρόν τίποτα ακόμα, λέω να σταματήσω από τη δουλειά πρώτα (τέλος Απριλίου) και να αφιερώσω χρόνο τον Μάιο για τις αγορές και τις προετοιμασίες! αχ άντε ανυπομονώ να σταματήσω για να ξεκινήσω!!!8):cool::):p8)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Rania μου καλημέρα!

ευτυχώς στις μέρες μας, είμαι από τις τυχερές που εργάζονται και απʼ όσο έχω ρωτήσει αν μπορώ να μην πάρω τις 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ προκειμένου να τις πάρω μετά, με ενημέρωσαν ότι δεν επιτρέπεται από το νόμο. οπότε αναγκαστικά σταματάμε 56 ημέρες πριν την ΠΗΤ.

Από ψώνια εγώ προς το παρόν τίποτα ακόμα, λέω να σταματήσω από τη δουλειά πρώτα (τέλος Απριλίου) και να αφιερώσω χρόνο τον Μάιο για τις αγορές και τις προετοιμασίες! αχ άντε ανυπομονώ να σταματήσω για να ξεκινήσω!!!8):cool::):p8)

Καλημέρα Χαρούλα μου,

Ξέρω οτι μετά απο συνεννόηση με τον εργοδότη μπορείς να τις πάρεις ολες μετά αλλά ειλικρινά εγώ εδώ δεν θα αντέξω να το πάω μεχρι τέλους. Εχουμε τρομερή ψυχολογική πίεση χωρίς να έχουμε δουλειά. Και θέλω και λίγο χρόνο για να καθαρίσω το σπίτι μιας και δεν έχω βοήθεια.

Εγώ ψώνισα τα πρώτα του ζιπουνάκια, φορμάκια, μπανακι, η κούνια μας έρχεται στις 2 Μάη.


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χαρούλα μου,

Ξέρω οτι μετά απο συνεννόηση με τον εργοδότη μπορείς να τις πάρεις ολες μετά αλλά ειλικρινά εγώ εδώ δεν θα αντέξω να το πάω μεχρι τέλους. Εχουμε τρομερή ψυχολογική πίεση χωρίς να έχουμε δουλειά. Και θέλω και λίγο χρόνο για να καθαρίσω το σπίτι μιας και δεν έχω βοήθεια.

Εγώ ψώνισα τα πρώτα του ζιπουνάκια, φορμάκια, μπανακι, η κούνια μας έρχεται στις 2 Μάη.

Εγώ δεν την παλεύω μέρα παρα πάνω, στην αρχή έλεγα αν μπορούσα να καθόμουν όσο γινόταν περισσότερο προκειμένου να τις εκμεταλλευτώ μετά τις μέρες. αλλά στη πράξη βλέπω ότι έχω κουραστεί αρκετά και σωματικά αλλά κυρίως ψυχολογικά.. έχω τόσα στο μυαλό μου που θέλω να κάνω, που νομίζω πως δεν θα προλάβω...

έχω φτιάξει λίστες με το τι θα χρειαστούμε στο σπίτι αλλά και όσα θα χρειαστώ στο μαιευτήριο.. οπότε μου μένουν οι αγορές! εγώ ευτυχώς από δουλειές έχω τη μαμά μου που ευτυχώς μένει απέναντι και μπορεί που και που να έρχεται και να κάνει τα χοντρά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοιλίτσες,

καλή επιτυχια σε οσες εχουν ντόπλερ σήμερα.

εγώ μόλις γύρισα και είμαι λιγο απογοητευμένη.

ο μπέμπης είναι καλά, είναι 1.700 γραμμάρια, απλά η γιατρός ήταν πολύ κουρασμένη γιατί μόλις είχε βγει απο καισαρική και γενικα δεν ήταν σε καλή διαθεση και δεν μου έδωσε το χρόνο που ήθελα να κάνω τις ερωτήσεις μου.

θα με δει παλι σε 6 εβδομάδες.

νιώθω σαν να μην πηγα καθόλου.

επίσης βρήκε αυξημένη γλυκόζη στα ούρα. μου είπε να περιορίσω τη ζάχαρη.

τωρα για να καταλάβω, έχω διαβήτη κύησης?

Αχ τέλειος ο μπέμπης σου!!! Μια χαρά!!! όσο για τη γλυκόζη στα ούρα... δεν είναι ενδειξη διαβήτη κύησης... στο αίμα θα ήταν το πρόβλημα...

Αλήθεια θα σε δει μετά παό 6 βδομάδες???? Καλε τη συχτημα είανι αυτό? και δω γιατι τρελαινονται μολις μπαινεις στον 8ο να σε βλεπουν καθε 15 και μολις μπαινεις στον 9ο καθε βδομαδα????

Γειά σας κορίτσια! Γυρίσαμε από τον γιατρό... Ανάμικτα τα συναισθήματα...:confused:

Αρχικά συζητήσαμε για τις συσπάσεις μου, και μάλιστα την ώρα που ξάπλωσα για τον υπέρηχο είχα μια, αλλά μου είπε οτι είναι φυσιολογικό και γενικά μου είπε οτι είναι φυσιολογικές οι συσπάσεις σε αυτή την ηλικία κύησης... Παθολογικό θα ήταν αν σε κατάσταση ηρεμίας έχω συσπάσεις και μάλιστα έχουν και συγκεκριμένο ρυθμό π.χ. κάθε 20 λεπτά... Εγώ έχω καμιά φορά σε κατάσταση ηρεμίας συσπάσεις αλλά όχι κάθε χ λεπτά, οπότε μου είπε να το παρακολουθώ και μου έγραψε και ένα μαγνήσιο ακόμα... :|

Το μπεμπάκι πήρε αρκετό βάρος και με χαροποίησε ιδιαίτερα το γεγονός, πήγε 1,5 κιλό :D και γενικά από το doppler ήταν όλα πολύ καλά εκτός...από το αμνιακό... :(

Είχα αρκετή μείωση στα υγρά και τον προβλημάτισε το γεγονός καθώς το μωρό φαίνεται να αναπτύσσεται φυσιολογικά και συνήθως αν υπάρχει μείωση του υγρού σημαίνει οτι δεν αιματώνονται καλά και οι αρτηρίες άρα δεν υπάρχει και καλή ανάπτυξη του εμβρύου... Όμως κάτι τέτοιο δεν υφίσταται... Με ρώτησε αν πίνω νερό και η αλήθεια είναι οτι δεν πίνω όσο θα έπρεπε... Μου είπε να πίνω τουλάχιστον 10 ποτήρια νερό και μου έγραψε και salospir (κάτι σαν ασπιρίνη) το οποίο προκαλεί μεγαλύτερη ροή του αίματος και για κάποιον αδιευκρίνιστο, όπως μου είπε, λόγο προκαλεί και διούρηση στα έμβρυα...

Αυτά από εμένα... Έπεσα λίγο ψυχολογικά αλλά το καλό είναι οτι θα με δει πάλι σε 2,5 εβδομάδες, οπότε θα το έχουμε υπο παρακολούθηση το θέμα... Τώρα έχω τον άντρα μου να μου λέει οτι θα με ποτίζει με το λάστιχο!

ωωωωω αυτό με το νερό δεν το ήξερα... καλε αφου εχει καλό βάρος πίνε τα νερά σου όσο μπορεις και όλα θα πάνε τέλεια!!!!

Μολις γυρίσαμε απο Doppler.ολα καλα!!!!!η μπεμπα ειναι 1835 γραμμάρια και 42 εκατοστά!!!!!αμνιακο,αρτηρίες και ανάπτυξη ολα τέλεια!α!!!εχει και το κεφάλι κάτω...ελπιζω να μη γυρίσει!:P

τελειααααααααααααααααα!!! μπράβο κοριτσάκι!!!!

Η δικη μου ειναι 1450 κ εχει πολυ καλη θεση.

και σένα σουπερ ειναι!!!!!!!!

άντε, ανυπομονω και γωωωωωωωω

Να ρωτήσω τα κορίτσια που έκαναν ντοπλερ...

απλά μετραέι καρδια κλπ ή και έχει τρισδιάστατη απεικόνιση του μωρου... προσωπάκι κλπ??????


nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites

για το μωρο:

-ζιπουνακια

-φορμακια ολοσωμα μακο (2-3)

- πετσετες αρκετες, για δικη μου βολη μια για καθε μερα, για να μην ψαχνω πως να τις στεγνωσω.

- 1 πακετο πανες, γιατι θα μας δωσουν κ εκει ενα

-2 μικρα μπιμπερο γυαλινα με διαφορετικες θηλες (καουτσουκ σιλικονη, σε σχημα θηλης η απ τις αλλες) γιατι δεν ξερουμε ποια θα πιασει το μωρο.

-βαστηρα

-αποστειρωτη

* εγω της ειπα οτι θελω να θηλασω κ μου ειπα ας εχω εστω ενα μπιμπερο μην τυχον χρειαστει κ αποστειρωτη να δανειστω αν μπορω, αν μην αγορασω.

(μου ελεγε να παρω κ baby-oil γιατι θα μου δωσουν μεν κρεμουλα αλλα καλυτερα το λαδακι, αλλα εκεινη την ωρα ηρθε μια αλλη κυρια κ μου ειπε οχι λαδι....)

για μενα:

-πατσετες

-2-3 νυχτικα (καλυτερα οχι πιζαμα, διοτι θα λερωνομαι)

-χαρτοβαμβακα (τουλαχιστον ενα πακετο, διοτι τις πρωτες 2 μερες δε θα χρησιμοποιησηω σερβιετες για να μπορουν να ελεγξουν τη ροη του αιματος, αν ειναι κανονικα λοχεια η αιμορραγια)

- χαρτοπετσετες (απλα να υπαρχουν αν χρειαστω)

ρωτησα να πρεπει να χω χαρτι υγειας η εχουν εκει κ μου ειπε οτι οκ, εχουν ελλειψεις αλλα δε φτασανε ακομη σ αυτο το σημειο.

επισης ρωτησα αν πρεπει να εχω κανονικα εσωρουχα η μιας χρησης κ μου ειπε να μην κανω μ@λ@κιες κ παω κ δωσω τζαμπα λεφτα για μιας χρησης...

αυτα προς το παρον...

δινουν σε ολες χαρτακι με οσα πρεπει να εχει μαζι της αλλα τουλαχιστον προς το παρον ξερω σε τι αγορες πρεπει να προσανατολιστω.

φιλακια :*

εγω φαντασου θεωρουσα οτι επρεπε να εχω μαζι

2-3 νυχτικες

σερβιετες

ζιπουνακια και φορμακι για την ηρωικη εξοδο

κρεμα και μαντιλακια καθαρισμου (ισως οινοπνευμα) για τις θηλες

σαγιοναρες για οταν κανω ντουζ

ισως μπουκαλι αν δεν καταφερω να θηλασω(που θα το παλεψω να θηλασω)

πανες (γιατι σκοπευω να ζητησω rooming in)

κουβερτάκι

πανες αγκαλιας

τωρα βεβαια για τα υπολοιπα τι ναπω, θα ρωτησω και τον γιατρο μου οταν ξαναπαω αλλα αργειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

ευχαριστούμε κοριτσιαααααααααααααα

βέβαια νομιζω οτι απο μαιευτηριο σε μαιευτηριο διαφερουν αυτα που πρέπει να πάρουμε μαζί... θα ρωτήσω και γω ααα και μια φιλη που γέννησε πριν 1 μήνα θα μου στειλει σημερα αυριο μια λιστα και θα σας την ποστάρω!


nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερώτηση στις κοπελες που εργάζονται. Θα παρετε την αδεια κανονικα? δηλ 56 μερες πριν, 63 μετά ή θα μείνετε μέχρι να γεννήσετε σχεδόν στη δουλειά και θα τις παρετε μετά?

εμένα η φύση της δουλειας μου επιβάλει να σταματήσω...

δε με χαλάει κιολας γιατι έχω βαρύνει και όταν έχω 2-3-4 ώρες συνεχόμενες ορθοστασίας και χοροπηδητου μετά νοιωθω ότι ο μπεμπης κατεβαινει τόσο κάτω που νομιζω ώρες ώρες θα μου πέσει! ασε που η μέση... νταξει... με πεθαινει!!!

οπότε σε 2 μέρες άδειααααααααααα!!!!!

βέβαια, να πω την αμαρτια μου επειση Ιούνιο έχουν τα "παιδάκια" μου παραστάσεις... μέχρι να γεννήσω θα πηγαίνω λιγουλάκι να επιβλέπω τις πρόβες... χιχιχιχ


nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!!!!!!καλημερα!!!!!ενταξει μωρε...δεν ειναι πολλα 16 κιλά.σκεψου οτι τα μισά θα φύγουν αμέσως μετα τη γέννα!!!!fuego μου εμενα στο Doppler δεν είδε μονο καρδιά.εκανε μετρήσεις σε νεφρά,στομάχι,κεφάλι και πολλα αλλα.επισης κάναμε και 4d αλλα επειδή το προσωπάκι κοιτάει την πλάτη μου δε μπορέσαμε να το δούμε...είδαμε μπρατσάκια,σβέρκο και λιγο αυτακι...α!και το πιπί της!!!!


LJqDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τα κορίτσια που έκαναν ντοπλερ...

απλά μετραέι καρδια κλπ ή και έχει τρισδιάστατη απεικόνιση του μωρου... προσωπάκι κλπ??????

Καλημέρα! Εμένα μου κάνει ο γιατρός μου το ντόπλερ οπότε το μηχάνημά του είναι το ίδιο με αυτό που κάνω τον υπέρηχο... και ναι έχει 3D απεικόνιση...

καλημερα κορες!

31 + 4 σημερα, συν 16 κιλα κ ειμαι καλα!!

να πεσω απ τον 5ο τωρα η μετα;;;;;;;;;;

Δήμητρα μετράει και το αρχικό σου βάρος... αν ήσουν πολύ αδύνατη λογικό να πάρεις τόσα... και εξαρτάται και το τι κατακράτηση κάνει η καθεμιά...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ημουν (ω ναι, αοριστος!) 67 κιλα περιπου με υψους 1.76. αδυνατη ημουν..

ελπιζω να μην παρω πανω απο 2-3 κιλα ακομα!

θα προσπαθησω βεβαια, θα ζυγιζομαι συχνα γιατι μεχρι τωρα με ζυγιζε μονο η γιατρος..


ZZt2p3.png

JNFwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ημουν (ω ναι, αοριστος!) 67 κιλα περιπου με υψους 1.76. αδυνατη ημουν..

ελπιζω να μην παρω πανω απο 2-3 κιλα ακομα!

θα προσπαθησω βεβαια, θα ζυγιζομαι συχνα γιατι μεχρι τωρα με ζυγιζε μονο η γιατρος..

Καλά κι εγώ αν ζυγιζόμουν μόνο στο γιατρό θα είχα χτυπήσει τη 15αρα μου... αλλά αν ζυγίζεσαι και σπίτι λίγο μαζεύεσαι αν δεις οτι ξέφυγες... Πάντως για το αρχικό σου βάρος είναι καλά πιστεύω τα κιλά που έχεις πάρει...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πω βρε κοριτσια! η αληθεια ειναι οτι τον τελευταιο μηνα ξεκινησα να προσεχω λιγο.εχασα 1.800 αλλα τη τελευταια βδομαδα πηρα πισω 500 γραμμαρια, χωρις να ξεφυγω τραγικα απ τη διατροφη, να τα ριξω στο μωρο;;;; θα τα ριξω στο μωρο!!

εχω στεναχωρεθει λιγο η αληθεια ειναι!


ZZt2p3.png

JNFwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ τέλειος ο μπέμπης σου!!! Μια χαρά!!! όσο για τη γλυκόζη στα ούρα... δεν είναι ενδειξη διαβήτη κύησης... στο αίμα θα ήταν το πρόβλημα...

Αλήθεια θα σε δει μετά παό 6 βδομάδες???? Καλε τη συχτημα είανι αυτό? και δω γιατι τρελαινονται μολις μπαινεις στον 8ο να σε βλεπουν καθε 15 και μολις μπαινεις στον 9ο καθε βδομαδα????

Να ρωτήσω τα κορίτσια που έκαναν ντοπλερ...

απλά μετραέι καρδια κλπ ή και έχει τρισδιάστατη απεικόνιση του μωρου... προσωπάκι κλπ??????

απο τον 8ο και μετά, εδώ σε βλέπουν κάθε 3 εβδομάδες, απλά επειδή έχω εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα εχουν μοιράσει τα ραντεβού με τον γενικο γιατρό μου. Δηλαδή σε 3 εβδομάδες θα με δει ο γενικος γιατρός και σε 6 η γυναικολόγος πάλι. Η γυναικολόγος έκανε τα κομβικά υπέρηχα, αυχενική, β επιπέδου και ντόπλερ. Βεβαια εγώ την είδα και άλλες φορες γιατι είχα κατι εντονους πόνους στα ενδιάμεσα.

Στη β επιπέδου μου έδωσε τρισδιάστατη απεικόνιση του μωρου, το προσωπάκι του. Χθες που της το ζήτησα, προσπάθησε να το τραβήξει αλλά μου είπε οτι ήταν μακρια και δεν είχαμε καμια καλή λήψη :(. Την καρδιά τσέκαρε λίγο παραπάνω από αλλες φορες (τους χτύπους) και έκανε και κάποιες ανατομικές μετρήσεις. αλλά οπως σας είπα ηταν κουρασμενη και κακοδιάθετη και ενιωσα να θέλει να με ξεπετάξει λιγάκι.

όσο για το ζάχαρο πήγα πρώτα στο φαρμακείο να πάρω το μηχανάκι αλλά είναι ακριβο οπότε το άφησα. μετα πήρα τηλ το γενικό γιατρό και μου είπε οτι δεν είναι κάτι ανησυχητικο, πάντα ανεβαίνει η γλυκόζη στα ούρα όταν έχεις φαει. :confused: θα το συζητήσουμε εκτενώς αυριο που θα τον δω για άλλο λόγο. ήμουν στα πρόθυρα πανικού απο το πρωί, τώρα κάπως ηρέμησα.


KJO7p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κορες!

31 + 4 σημερα, συν 16 κιλα κ ειμαι καλα!!

να πεσω απ τον 5ο τωρα η μετα;;;;;;;;;;

εγω συν 12 σήμερα και η γιατρος είπε είναι τέλεια! οπότε και εσύ καλά είσαι. :P


KJO7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...