Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

και εμείς πίσω με το φαγητό... ακόμα αλέθω! όχι ότι δεν μπορεί να μασήσει, βαριέται νομίζω! μια μέρα βγήκαμε έξω για σουβλάκια και κατέβασε μισό σουβλάκι! με πίτα, πατάτες και τζατζίκι! τι να πω!

πειθαρχία ε? μμμ η δικιά μου δεν ακούει πάντα. ακούει ότι θέλει. αν θέλω να επιμείνω σε κάτι το επαναλαμβάνω πολλές φορές, εκείνη αλλάζει θέμα, εγώ συνεχίζω... στο τέλος βάζει τα κλάματα! αν όμως της εξηγήσω γιατί θέλω να κάνει αυτό που της ζητάω τις περισσότερες φορές το κάνει! Γενικά είναι να μην πεισμώσει, αν την πιάσω στο φιλότιμο χαλί γίνεται!

αν τσάκισε το σουβλάκι τότε μάλλον βαριέται! αυτά που θέλουν μια χαρά τα τρώνε!! αχ εμάς δεν πιάνει ούτε φιλότιμο ούτε τπτ! δεν ακούνε ούτε εξηγήσεις ούτε τπτ! μιλάμε για τσιρίδες κλάματα κλπ! δεν ξέρω ρε γμτ! φταίει που είναι 2 κ παρασύρει ο ένας τον 'άλλον? τόσο πολύ τα έχω κακομάθει? δεν το πιστεύω...δεν είμαι απ'αυτές που λένε ναι σε όλα!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν τσάκισε το σουβλάκι τότε μάλλον βαριέται! αυτά που θέλουν μια χαρά τα τρώνε!! αχ εμάς δεν πιάνει ούτε φιλότιμο ούτε τπτ! δεν ακούνε ούτε εξηγήσεις ούτε τπτ! μιλάμε για τσιρίδες κλάματα κλπ! δεν ξέρω ρε γμτ! φταίει που είναι 2 κ παρασύρει ο ένας τον 'άλλον? τόσο πολύ τα έχω κακομάθει? δεν το πιστεύω...δεν είμαι απ'αυτές που λένε ναι σε όλα!

νομίζω πως ναι, παρασύρονται! αν μπορούσες να πείσεις τον έναν (τον πιο ευκολο) ίσως ακολουθήσει και ο άλλος! αν τους πεις ότι είσαι στεναχωρημένη μήπως σου δώσουν σημασία? το είδα αυτό να πιάνει με τα ανίψια μου, δεν θέλανε την μαμά τους στεναχωρημένη και όταν τους έλεγε πως νιώθει έκαναν τα πάντα!


HXs0p3.png

wocnp3.png

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως ναι, παρασύρονται! αν μπορούσες να πείσεις τον έναν (τον πιο ευκολο) ίσως ακολουθήσει και ο άλλος! αν τους πεις ότι είσαι στεναχωρημένη μήπως σου δώσουν σημασία? το είδα αυτό να πιάνει με τα ανίψια μου, δεν θέλανε την μαμά τους στεναχωρημένη και όταν τους έλεγε πως νιώθει έκαναν τα πάντα!

δεν υπάρχει εύκολος σ'εμας κορίτσι!! αν κάνω πως στεναχωριέμαι πιάνει για μερικά δευτερόλεπτα!! μιλαμε δεν υπάρχει αυτό! έχω κουραστεί τόσοοοοο πολύ αυτές τις μέρες! δεν πιάνει τπτ! δοκίμασα επιβράβευση,με το καλό, με το αυστηρό..μέχρι κ απειλή δυστυχώς ότι πχ θα τους πάρω τις πιπίλες!! τπτ!! ο μεγάλος μου προβληματίστηκε αλλά ο μικρός ζαμαν φου!! κοροιδεύει κιόλας!! νομίζω τεστάρουν εντελώς τα όρια μου!! κ μιλάμε τώρα κ για τα πιο απλά πράγματα έτσι! το α βάλουμε παπούσια για να βγούμε ή να μην πετάμε το ποτηράκι μας με το νερό κάτω κ να το βάζουμε στο τραπέζι κτλ!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει εύκολος σ'εμας κορίτσι!! αν κάνω πως στεναχωριέμαι πιάνει για μερικά δευτερόλεπτα!! μιλαμε δεν υπάρχει αυτό! έχω κουραστεί τόσοοοοο πολύ αυτές τις μέρες! δεν πιάνει τπτ! δοκίμασα επιβράβευση,με το καλό, με το αυστηρό..μέχρι κ απειλή δυστυχώς ότι πχ θα τους πάρω τις πιπίλες!! τπτ!! ο μεγάλος μου προβληματίστηκε αλλά ο μικρός ζαμαν φου!! κοροιδεύει κιόλας!! νομίζω τεστάρουν εντελώς τα όρια μου!! κ μιλάμε τώρα κ για τα πιο απλά πράγματα έτσι! το α βάλουμε παπούσια για να βγούμε ή να μην πετάμε το ποτηράκι μας με το νερό κάτω κ να το βάζουμε στο τραπέζι κτλ!

κατάλαβα... καμία οδηγία από τον παιδίατρο? τον μπαμπά τους τον ακούνε?


HXs0p3.png

wocnp3.png

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα... καμία οδηγία από τον παιδίατρο? τον μπαμπά τους τον ακούνε?

ο παιδίατρος απ'όσα πρόλαβα να του πω του ανθρώπου,μιας κ δεν είναι εύκολ υπόθεση να εξετάσει 2 κ να μιλάμε παράλληλα κλπ, μου είπε ότι είναι φάση κ είναι προφανώς κι απ'τα ζωηρά παιδάκια! τον μπαμπά τους δεν θα έλεγα ότι τον ακούνε ιδιαίτερα..τον βλέπουν κ λιγότερες ώρες οπότε καταλαβαίνεις...αχ τι να πω! πρέπει να οπλιστώ με περισσότερη υπομονή ελπίζοντας ότι όντως είναι φάση κ θα περάσει! καλά κι εγώ ίσως νιώθω λιγότερες τις αντοχές μου γιατί είμαι μαζί τους 24 ώρες το24ωρο! δεν μπορώ ούτε στο μπάνιο να πάω μόνη μου κ δεν έχω κ που να τα αφήσω να πάω έστω μια ώρα εκτός να ξεσκάσω!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο παιδίατρος απ'όσα πρόλαβα να του πω του ανθρώπου,μιας κ δεν είναι εύκολ υπόθεση να εξετάσει 2 κ να μιλάμε παράλληλα κλπ, μου είπε ότι είναι φάση κ είναι προφανώς κι απ'τα ζωηρά παιδάκια! τον μπαμπά τους δεν θα έλεγα ότι τον ακούνε ιδιαίτερα..τον βλέπουν κ λιγότερες ώρες οπότε καταλαβαίνεις...αχ τι να πω! πρέπει να οπλιστώ με περισσότερη υπομονή ελπίζοντας ότι όντως είναι φάση κ θα περάσει! καλά κι εγώ ίσως νιώθω λιγότερες τις αντοχές μου γιατί είμαι μαζί τους 24 ώρες το24ωρο! δεν μπορώ ούτε στο μπάνιο να πάω μόνη μου κ δεν έχω κ που να τα αφήσω να πάω έστω μια ώρα εκτός να ξεσκάσω!

μακάρι να είναι φάση! εσύ μείνε σταθερή σε αυτά που λες να καταλάβουν ότι τα εννοείς. Μήπως πρέπει να πάρεις αυτή την μία ώρα που λες? ένα καφεδάκι με φίλες ας πούμε? μπορεί να βοηθήσει και τα αγόρια αν σε βλέπουν να φεύγεις που και που! δεν θα τους είναι ευχάριστο όμως...


HXs0p3.png

wocnp3.png

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να είναι φάση! εσύ μείνε σταθερή σε αυτά που λες να καταλάβουν ότι τα εννοείς. Μήπως πρέπει να πάρεις αυτή την μία ώρα που λες? ένα καφεδάκι με φίλες ας πούμε? μπορεί να βοηθήσει και τα αγόρια αν σε βλέπουν να φεύγεις που και που! δεν θα τους είναι ευχάριστο όμως...

μωρέ πρέπει αλλά που να τ'αφήσω???? ο άντρας μου δεν τα βγάζει πέρα κ με τους 2 πλέον!! τι να σου πω! ούτε νερό δεν πίνουν απ'τον μπαμπά τους αν λείψω! ή πχ πάμε βόλτα όλοι μαζί στο εμπορικό, μπορεί να μπω σ'ένα μαγαζί να δω κάτι κ λέω στον άντρα μου να κάνουν γύρες με το καρότσι...ε με το που καταλαβαίνουν ότι λείπω γίνεται ο χαμος!!! κ η μαμά μου είναι 40χμ μακριά...δεν έχω που αλλού να τα αφήσω!! έχω κουραστεί κ από αυτό κακά τα ψέμματα!! τα πάντα εξαρτώνται από μένα!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Κι εμείς γκρίνια γκρίνια γκρίνια....Από τότε που ήταν αρρωστη και την είχαμε στο κρεβάτι μας τα βράδια δεν κατάφερα να τη ξεκολλήσω και να την αφησω ολόκληρο το βράδυ στο κρεβάτι της.Βγαζει και δόντια πάλι και έχουμε δράματα.Δε τρώει δε κοιμάται και μετά κλαιει γιατί προφανώς πονάει πειναει και νυσταζει.Μερικες φορές θέλω να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοιχο:|

Ευτυχώς που ξαναπηγε στο παιδικό από τη Δευτέρα και ηρεμησε το κεφάλι μου λίγο.Εκει πάντως είναι μέσα στη τρελή χαρά μόνο με το φαΐ έχει θέμα.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

μωρέ πρέπει αλλά που να τ'αφήσω???? ο άντρας μου δεν τα βγάζει πέρα κ με τους 2 πλέον!! τι να σου πω! ούτε νερό δεν πίνουν απ'τον μπαμπά τους αν λείψω! ή πχ πάμε βόλτα όλοι μαζί στο εμπορικό, μπορεί να μπω σ'ένα μαγαζί να δω κάτι κ λέω στον άντρα μου να κάνουν γύρες με το καρότσι...ε με το που καταλαβαίνουν ότι λείπω γίνεται ο χαμος!!! κ η μαμά μου είναι 40χμ μακριά...δεν έχω που αλλού να τα αφήσω!! έχω κουραστεί κ από αυτό κακά τα ψέμματα!! τα πάντα εξαρτώνται από μένα!
Σε νιώθω αν κι εσύ έχεις δύο.Βρε κορίτσια έχω να βγω έξω για καφέ μόνη μου χωρίς τη μικρή απο περισι που πήγα μια φορά σινεμά:roll: Ευτυχώς που πάει στο παιδικο (οταν δεν είναι άρρωστη και πάει δλδ) αλλά εκείνες τις ώρες δεν πάω για καφέ φυσικά και κάνω ότι δεν μπορώ να κάνω όσο είναι σπίτι δουλειές και εξωτερικές δουλειές...Ουφφ

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια έκανε καμία σας το αντιγριππικο στο μικρούλι της;Μου είπε ο παιδιατρος να το κάνουμε και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου.Ακουσα για θανατους κλπ και τελικά της το έκανα.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αλήθεια έκανε καμία σας το αντιγριππικο στο μικρούλι της;Μου είπε ο παιδιατρος να το κάνουμε και δεν το είχα σκεφτεί καθόλου.Ακουσα για θανατους κλπ και τελικά της το έκανα.

Εμεις δν το καναμε! Αλλα να μην μας ματιασω κ οπως μου λεει κ ο ντοκ μας ειμαστε πολυ τυχεροι γιατι παμε μονο για τα εμβολια! Πιστευω πως τους εκανε πολυ καλο κ περισυ που ηταν μικρα κ τα βγαζαμε εξω ακομη κ με κρυο! Κ μαλιστα επειδη δν θελανε μπουφαν μονο με ζακετα φουτερ κ φουσκωτο αμανικο!


lZDVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Myheart κι εμείς από ημερών έξω ειμασταν συνέχεια και περισι το χειμώνα με κρύα με βροχές βγαίναμε δε μάσαγαμε.Τωρα με το παιδικο όμως έχουμε θέμα.Κι εμένα αρωστησε και μέσα στις διακοπές που δεν πήγαινε παιδικο.Γενικα μου είπε ο παιδιατρος ότι είναι καλά σε σχέση με άλλα παιδακια αλλά εμένα μου φαίνεται ότι κολλάει με το παραμικρο


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

εμείς δεν το κάναμε το εμβόλιο, δεν το συζήτησα καν με την παιδίατρο. έχει αρρωστήσει 4 φορές, οι τρεις τους τρεις τελευταίους μήνες αλλά τα πέρασε όλα ελαφρια. Πέρσυ όμως είχε βρογχιολίτιδα και εκεί ζοριστίκαμε αρκετά! αλλά το αντιμετωπίσαμε στο σπίτι χωρίς φάρμακα. Τότε ακόμα θήλαζα και νομίζω βοήθησε και αυτό!

για καφέ με τις φιλενάδες δεν το συζητώ! πακέτο με την μικρή και εγώ την ακολουθώ στα διπλανά τραπέζια, κοινονικότητα στο φουλ! γνωρίζουμε όλα τα παιδάκια τριγύρω μας! 2 φορές την έχω αφήσει βράδυ στην πεθερά μου για να βγω με τον άντρα μου!


HXs0p3.png

wocnp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καρδούλα δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μπήκαμε στα difficult twos!Και ξέρεις τι πάει να πει αυτό? Οτι μέχρι να κοντεύουμε τα 3 θα μας αλλάξουν τα φώτα στην άρνηση και στην γκρίνια! Εμείς φαντάσου δεν θέλουμε να βγάζουμε ούτε τα παπούτσια στον ύπνο. Μίλησα με την παιδίατρό μας που έχει διδυμα κορίτσια 2,5 χρονών και ειναι σε αυτήν την κατάσταση εδώ και ένα χρόνο.

Ενα θα πω σε όλες μας! ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!! ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ. Εγώ ήμουν με κλάματα όλο το ΣΚ γιατί απλώς δεν άντεχα άλλο! Δεν με αφήνει να κάνω τίποτα μόνη μου και ότι κάνουμε παρέα το κάνουμε όλο αντίδραση. Ενα θα σας πω. Η τιμωρία δεν πιάνει, γινόνται χειρότερα τα πράγματα. Το έχω ρίξει στη διπλωματία. Απόλλωνα ποιό μπουφάν θα βάλεις αυτό ή αυτό? Κάποιες φορές επιλέγει....ε έχει τύχει κάποιες φορές να τον βγάλω χωρίς μπουφάν μέχρι το αυτοκίνητο (μέσα στο κρύο) και να βρώ κάτι να τον απασχολήσω για να το βάλουμε εκεί. Ε έρχονται και στιγμές όπως το προηγούμενο σκ που δεν άντεξα άλλο, και να με έχει σουζα και να είναι όλο αντίδραση. Είπα για πρώτη φορά να τον αφήσω βράδυ στη γιαγιά του να ξεκουραστώ (γιατί ξυπνάμε και 3-4 φορές το βράδυ για γάλα-βυζί) και μου άλλαξε τα φώτα. Δεν ήθελε να πάει, έκλαιγε, και τελικά κοιμήθηκε στο στήθος και όλο το βράδυ προσπαθούσε να κοιμηθεί επάνω μου!!! Φοβερά.

Περαστικά μας κορίτσια και υπομονή.


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπράβο βρε Ντοριτα!! κ προτασούλες!! εμείς με το φαγητό είμαστε οκ! είναι πολύ λιχούδιδες κ οι δυο! έχουμε ιδιαίτερη αγάπη στην ψησταριά!! είτε είναι κοψίδια είτε ψάρι :D καλά ο μικρός δε έχει εμμονή! κάθε μέρα ν'ανάβαμε κάρβουνα όχι δεν έλεγε!! τι να σας πω ότι μια μέρα που φάγαμε στους δικούς μου μεγάλη παρέα κι έτυχε είχαμε κ κοκορέτσι ... ε το τάραξε βρε κορίτσια! 1,5 χρ. μωρό κ τρελάθηκε με το κοκορέτσι! καλά για τσιπουρομεζέδες τραπεζώματα κτλ πρώτοι είναι κι οι δυο!! έχουνπάρει γερά γονίδια μαμας! :tongue: χαχχαχα

κορίτσια για πείτε από πειθαρχία πως τα πάτε?? γιατί εμένα μ'έχουν βγάλει το λαδι ρε παιδιά!! πολύ αντίδραση κ ανυπακοή σε όλα!!

Είναι μερακλήδες, τι να λέμε τώρα!

Υπομονή κορίτσια με την αντίδραση, όλες το περνάμε λίγο πολύ... Εμένα είναι καλό παιδάκι σε γενικές γραμμές, είναι και καρκινάκι ευαισθητούλι, αλλά έχει τις αναποδιές του κι αυτός... Η πρακτική είναι να είμαστε σταθερές στις απόψεις μας και στα θέλω μας από εκείνα και να εστιάζουμε στην καλή συμπεριφορά και όχι στην άσχημη... Εμένα ας πούμε δε με αφήνει να κουνήσω ρούπι όταν είμαστε παρέα, με θέλει ουρά του, μην τυχόν και με δει να κάθομαι σε καρέκλα, όοοοχι, στο πάτωμα παρέα... Εκεί με κουράζει απίστευτα εμένα γιατί πλέον έχω αρχίσει να γίνομαι και λίγο δυσκίνητη αλλά και λίγο ευέξαπτη... Ευτυχώς δεν έχει πρόβλημα να τον αφήνω να φεύγω για λίγες ώρες, π.χ. αν χρειαστεί να κάνω κάποια δουλειά έξω ή να πάμε μια βόλτα με τον άντρα μου...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...