Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 27/3/2024 at 7:13 ΜΜ, Σποράκι είπε:

      Η μαστογραφία γίνεται τις πρώτες μέρες του κύκλου. Μη την κανείς τώρα, περίμενε να αδιαθετήσεις και την κάνεις. Προλαβαίνεις πριν την ετ 

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      On 27/3/2024 at 7:12 ΜΜ, Nels είπε:

      Τώρα το στήθος σου είναι πρησμένο, η μαστογραφία συστήνεται να γίνεται ακριβώς  μετά την περιοδο εως και πριν την ωωορηξια.Ρωτα και τον γιατρό σου τι θα σου πει

      Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα κάνω τον σταυρό μου κ θα ρωτήσω! 

Παλινδρομη κυηση


Recommended Posts

Εκανε φιλη και πηρε απαντηση σε 10 μερες....δεν ισχυει ο μηνας!!!Σιγουρα αν δειξει κ αυτη κατι κανεις αμνιο....αλλα οχι γενικοτερα οτι συμβαινει!!!

Ναι μετα απο καποιες εβδομαδες ο τοκετος ειναι ακομη κ για αυτες τις περιπτωσεις!!!

Εμας μας ειχαν πει οτι μετα απο 1 μηνα πανω κατω θα ειχαμε τα αποτελεσματα.Με την αμνιοπαρακεντηση σε 2 μερες ειχαμε τα αποτελεσματα για το συνδρομο down.Αυτο που μας ενδιεφερε δηλαδη.Τωρα δεν ξερω τι να σου πω...Σωστο,λαθος δεν θελω να το σκεφτομαι καθολου...Ισως υπαρχει και καποια αποκλιση μεταξυ των κλινικων.Ξερω κι εγω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμας μας ειχαν πει οτι μετα απο 1 μηνα πανω κατω θα ειχαμε τα αποτελεσματα.Με την αμνιοπαρακεντηση σε 2 μερες ειχαμε τα αποτελεσματα για το συνδρομο down.Αυτο που μας ενδιεφερε δηλαδη.Τωρα δεν ξερω τι να σου πω...Σωστο,λαθος δεν θελω να το σκεφτομαι καθολου...Ισως υπαρχει και καποια αποκλιση μεταξυ των κλινικων.Ξερω κι εγω?

επειδη αυτα φευγουν Αμερικη, οπου και να την κανεις γιαυτο ! Καλα ναι τωρα τι σημασια εχει .....ας ηταν το τελευταιο!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για να μην βγαινουν λαθος συμπερασματα μην μενετε στο οτι μπορει στην περιπτωση μου να εχει φταιξει η αμνιοπαρακεντηση...Καποιες κοπελες επιλεγουν να την κανουν χωρις να υπαρχει καμια ενδειξη,μονο επειδη το θελουν οι ιδιες και ολα πηγαινουν καλα μεχρι το τελος της κυησης τους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια

Δυστυχώς γράφω κ εγώ σε αυτό το τοπικ

Είχα μια παλλινδρομη στις 9 βδομάδρς

Συνολικά έκανα πολλές εξετάσεις κυρίως επειδή επέμενα εγώ , θρόμβοφιλια , νκ , υστεροσκοπηση , καρυοτυπο κ ιστολογική εμβρύου

Δεν βρέθηκε τίποτα , κ μετά απο μια περίοδο κατάθλιψης ξανά ενώ έγκυος περίπου 5 μήνες μετά . Πριν απο ένα μήνα αποχαιρέτησα το κοριτσάκι μου στον 6ο με φυσιολογικό τοκετό

Ο λόγος : σύνδρομο down κ αναγκαστική διακοπή κύησης

Δεν υπήρχε ένδειξη στην αυχενική κ την ΠΑπ α με τελική πιθανότητα 1:13.000

Ήμουν λοιπόν η 1 ! Το έμαθα αφού παράλληλα με την β επιπέδου που ούτε εκεί βρέθηκε κάτι αποφάσισα να κάνω το τεστ αίματος χωρίς λόγο κυρίως γιατί θέλω πάντα διαβεβαιώσεις κ όμως ήταν έτσι φυσικά αναγκαστήκαμε να το επιβεβαιώσουμε με αμνιο

Δύναμη κ κουράγιο σε όλες τις μανούλες που επιθυμούν ένα μωράκι


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

summer love λυπαμαι πολυ δεν ξερω τι να σ πω...το πρωτο σ θα ηταν??δηλαδη ο γιατρος σ δεν ειδε τιποτα ?επειδη ηθελες εσυ εκανες εξετασεις??κ αν δεν εκανες δεν θα φαΙΝΟΤΑΝ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια

Δυστυχώς γράφω κ εγώ σε αυτό το τοπικ

Είχα μια παλλινδρομη στις 9 βδομάδρς

Συνολικά έκανα πολλές εξετάσεις κυρίως επειδή επέμενα εγώ , θρόμβοφιλια , νκ , υστεροσκοπηση , καρυοτυπο κ ιστολογική εμβρύου

Δεν βρέθηκε τίποτα , κ μετά απο μια περίοδο κατάθλιψης ξανά ενώ έγκυος περίπου 5 μήνες μετά . Πριν απο ένα μήνα αποχαιρέτησα το κοριτσάκι μου στον 6ο με φυσιολογικό τοκετό

Ο λόγος : σύνδρομο down κ αναγκαστική διακοπή κύησης

Δεν υπήρχε ένδειξη στην αυχενική κ την ΠΑπ α με τελική πιθανότητα 1:13.000

Ήμουν λοιπόν η 1 ! Το έμαθα αφού παράλληλα με την β επιπέδου που ούτε εκεί βρέθηκε κάτι αποφάσισα να κάνω το τεστ αίματος χωρίς λόγο κυρίως γιατί θέλω πάντα διαβεβαιώσεις κ όμως ήταν έτσι φυσικά αναγκαστήκαμε να το επιβεβαιώσουμε με αμνιο

Δύναμη κ κουράγιο σε όλες τις μανούλες που επιθυμούν ένα μωράκι

καλημερα κοριτσι μου !

ΠΟλυ στεναχωρη η ιστορια σου , και λυπαμαι πολυ !Ομως σου ευχομαι , σε λιγο καιρο να βγει παλι το ουρανιο τοξο και να ερθει ενα υγιη μωρακι !!!

παρε τον χρονο σου και εδω ειμαστε να δινει κουραγιο η μια στην αλλη !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια

Δυστυχώς γράφω κ εγώ σε αυτό το τοπικ

Είχα μια παλλινδρομη στις 9 βδομάδρς

Συνολικά έκανα πολλές εξετάσεις κυρίως επειδή επέμενα εγώ , θρόμβοφιλια , νκ , υστεροσκοπηση , καρυοτυπο κ ιστολογική εμβρύου

Δεν βρέθηκε τίποτα , κ μετά απο μια περίοδο κατάθλιψης ξανά ενώ έγκυος περίπου 5 μήνες μετά . Πριν απο ένα μήνα αποχαιρέτησα το κοριτσάκι μου στον 6ο με φυσιολογικό τοκετό

Ο λόγος : σύνδρομο down κ αναγκαστική διακοπή κύησης

Δεν υπήρχε ένδειξη στην αυχενική κ την ΠΑπ α με τελική πιθανότητα 1:13.000

Ήμουν λοιπόν η 1 ! Το έμαθα αφού παράλληλα με την β επιπέδου που ούτε εκεί βρέθηκε κάτι αποφάσισα να κάνω το τεστ αίματος χωρίς λόγο κυρίως γιατί θέλω πάντα διαβεβαιώσεις κ όμως ήταν έτσι φυσικά αναγκαστήκαμε να το επιβεβαιώσουμε με αμνιο

Δύναμη κ κουράγιο σε όλες τις μανούλες που επιθυμούν ένα μωράκι

Να εισαι καλα γλυκουλα!Νιωθεις καλυτερα οσο περναει ο καιρος η χειροτερα επειδη το συνειδητοποιεις?Πως ειναι δυνατον ομως να μη φαινεται κατι???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


On 21/11/2015 at 6:36 ΜΜ, miamia είπε:

Όσες μπήκατε σε αυτή τη σελίδα σιγουρά κτ σας ετυχε.Σας στέλνω την αγάπη μου κ τη θετική μου ενεργεια!Υπομονη,επιμονή,πιστή κ όχι άγχος!!Ξέρω ότι ακούγεται κλισε κ δύσκολο αλλά βρειτε τη δύναμη που κρύβεται μέσα σας για να υποδεχτειτε ενα καινούργιο εμβρυακι που σύντομα θα ειναι το μωράκι που τόσο θέλετε κ περιμενετε!Κ φυσικά δε θα το πιστεύετε!

Οκτώβριος 2014 κρατάω στα χέρια μου ενα θετικό τεστ εγκυμοσύνης με την πρώτη προσπάθεια του άντρα μου,χωρις να το έχουμε συζητήσει,χωριά τπτ,χωριά άγχος,ανέμελη κ ευτυχισμένη!Οι εβδομάδες περνάνε κ εχω ενα κακο προαισθημα,διαβάζω όλα τα κακά κ άσχημα στο ιντερνέτ.Ακούω καρδούλα κ ξημερώνοντας η δεύτερη μέρα του νέου έτους βλέπω μια σταγόνα αιμα!Μια ξ μοναδική σταγονα που με έκανε να χάσω τη γη κάτω απο τα πόδια μου!Ημουν 8w 6d αρκετά νωρίς ευτυχως,η γιατρος μου μου είπε ότι σε αυτή την Εβδομάδα δε θέλουμε αιμα,να ξσπλωσω,να πάρω ουτροτζεσταν κ να περιμενω μέχρι το απόγευμα για να με δει.Η αγωνιά τεράστια,φυσικά έκανα ενα μπάνιο με ότι δυνάμεις ειχα Κ πεταχτηκα σε μια κλινική για υπέρηχο.Ειχε παλινδρομησει πριν 2 μέρες,θεωρούμουν τυχερή που το κατάλαβα κ δεν έπαθα σηψαιμία.Φυσικά άρχισαν ολοι,μικρή έισαι ακόμη,συμβαίνει,στις 3 φορές το ψάχνουμε κλπ.Δε θα σας πω τι κ πως αισθανόμουν,καμιά λέξη δεν ειναι αρκετή να το περιγράψει!Θα σας πω ότι έκανα εξετάσεις,βρέθηκα θρομβοφιλικη,ειχα ουρεοπλασμα κ ΝΚ κύτταρα,το τελευταίο με τσάκισε,αν ψάξετε θα δείτε ότι δεν ειναι Κ τόσο απλό.Το ουρεαπλασμα το καθάρισα,η θρομβοφιλια ήταν ευκολη,ενέργειες αντιπολεμικές σε πιθανή εγκυμοσύνη κ τα ΝΚ τα άφησα τύχη τους!Με πιστή στο Θεό μετα απο 4 μήνες άρχισα προσπάθειες κ στην τριτή προσπάθεια έμεινα έγκυος! Πέρασα πολλά,άγχος,ενέσ!εις απο το πρωτο μήνα μέχρι Κ 40 Κ 4 μέρες που ήρθε η ωρανα γεννήσω,Το άγΌσες μπήκατε σε αυτή τη σελίδα σιγουρά κτ σας ετυχε.Σας στέλνω την αγάπη μου κ τη θετική μου ενεργεια!Υπομονη,επιμονή,πιστή κ όχι άγχος!!Ξέρω ότι ακούγεται κλισε κ δύσκολο αλλά βρειτε τη δύναμη που κρύβεται μέσα σας για να υποδεχτειτε ενα καινούργιο εμβρυακι που σύντομα θα ειναι το μωράκι που τόσο θέλετε κ περιμενετε!Κ φυσικά δε θα το πιστεύετε!

Οκτώβριος 2014 κρατάω στα χέρια μου ενα θετικό τεστ εγκυμοσύνης με την πρώτη προσπάθεια του άντρα μου,χωρις να το έχουμε συζητήσει,χωριά τπτ,χωριά άγχος,ανέμελη κ ευτυχισμένη!Οι εβδομάδες περνάνε κ εχω ενα κακο προαισθημα,διαβάζω όλα τα κακά κ άσχημα στο ιντερνέτ.Ακούω καρδούλα κ ξημερώνοντας η δεύτερη μέρα του νέου έτους βλέπω μια σταγόνα αιμα!Μια ξ μοναδική σταγονα που με έκανε να χάσω τη γη κάτω απο τα πόδια μου!Ημουν 8w 6d αρκετά νωρίς ευτυχως,η γιατρος μου μου είπε ότι σε αυτή την Εβδομάδα δε θέλουμε αιμα,να ξσπλωσω,να πάρω ουτροτζεσταν κ να περιμενω μέχρι το απόγευμα για να με δει.Η αγωνιά τεράστια,φυσικά έκανα ενα μπάνιο με ότι δυνάμεις ειχα Κ πεταχτηκα σε μια κλινική για υπέρηχο.Ειχε παλινδρομησει πριν 2 μέρες,θεωρούμουν τυχερή που το κατάλαβα κ δεν έπαθα σηψαιμία.Φυσικά άρχισαν ολοι,μικρή έισαι ακόμη,συμβαίνει,στις 3 φορές το ψάχνουμε κλπ.Δε θα σας πω τι κ πως αισθανόμουν,καμιά λέξη δεν ειναι αρκετή να το περιγράψει!Θα σας πω ότι έκανα εξετάσεις,βρέθηκα θρομβοφιλικη,ειχα ουρεοπλασμα κ ΝΚ κύτταρα,το τελευταίο με τσάκισε,αν ψάξετε θα δείτε ότι δεν ειναι Κ τόσο απλό.Το ουρεαπλασμα το καθάρισα,η θρομβοφιλια ήταν ευκολη,ενέργειες αντιπολεμικές σε πιθανή εγκυμοσύνη κ τα ΝΚ τα άφησα τύχη τους!Με πιστή στο Θεό μετα απο 4 μήνες άρχισα προσπάθειες κ στην τριτή προσπάθεια έμεινα έγκυος! Πέρασα πολλά,άγχος,μικρή αποκόλληση,νευρα ενέσ!εις απο το πρωτο μήνα μέχρι Κ 40 Κ 4 μέρες που ήρθε η ωρανα γεννήσω,Το άγχος δε περιγράφεται,ακόμη κ την ωρα που γεννουσα,τελικά καισαρική στις 18 Μαΐου.Το αγοράκι μου ειναι απέναντι μου,6 μηνών γερος κ κούκλος! Κ δε το πιστεύω ότι ειναι δικό μου!

Η ιστορία μου ειναι για κοπελες που τους έτυχε το ιδιο!Ημ ουν το πιο αγχωμενο άτομο κ όλα πήγαν καλά!Καλή τύχη με γερά μωρά στην αγκαλιά!!

Μου εδωσε πολυ θαρρος η ιστορια σου...Και εγω εχω βιωσει τον εφιαλτη της παλινδρομης δυο φορες περυσι...Μια τον φλεβαρη και μετα τον νοεμβρη που μας περασε. Εκανα δυο φορες αποξεση μεσα σε ενα χρονο και χρειαστηκε να μπω και μια τριτη στο χειρουργειο γιατι λογω ανατομιας της μητρας μου γεμισα πηγματα απο την αποξεση...Τωρα ειμαι στη φαση που εχω το οκ για νεες προσπαθειες..Την πρωτη φορα δεν εκανα εξετασεις...εκανα την δευτερη..δεν βρηκαμε κατι...τυχαιο λενε...αλλα μεσα μου ξερω οτι απλα οι γιατροι δεν ξερπυν να σου πουν..Και εγω φοβαμαι...και λεω..και αν ξανασυμβει? Κουραστηκα να μπαινω στο μαιευτηριο και να βλεπω ολες να ξεγεννανε και εγω να φευγω μετα την αποξεση..Ακομα και οι μαιες με εχουν μαθει...Εχω αλλαξει πλεον...εζω σκληρυνει και η ιδεα του παιδιου μου φαινεται κατι πολυ δυσκολο..Ελπιζω να τα καταφερω..Η ιστορια σου μου δινει θαρρος...απλα οι αναμνησεις του να υποφερω στους πονους πριν αποβαλλω με επαναφερουν σε μια σκληρη πραγματικοτητα...Πονεσα παρα πολυ και περασα απο πολλα σταδια..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Μου εδωσε πολυ θαρρος η ιστορια σου...Και εγω εχω βιωσει τον εφιαλτη της παλινδρομης δυο φορες περυσι...Μια τον φλεβαρη και μετα τον νοεμβρη που μας περασε. Εκανα δυο φορες αποξεση μεσα σε ενα χρονο και χρειαστηκε να μπω και μια τριτη στο χειρουργειο γιατι λογω ανατομιας της μητρας μου γεμισα πηγματα απο την αποξεση...Τωρα ειμαι στη φαση που εχω το οκ για νεες προσπαθειες..Την πρωτη φορα δεν εκανα εξετασεις...εκανα την δευτερη..δεν βρηκαμε κατι...τυχαιο λενε...αλλα μεσα μου ξερω οτι απλα οι γιατροι δεν ξερπυν να σου πουν..Και εγω φοβαμαι...και λεω..και αν ξανασυμβει? Κουραστηκα να μπαινω στο μαιευτηριο και να βλεπω ολες να ξεγεννανε και εγω να φευγω μετα την αποξεση..Ακομα και οι μαιες με εχουν μαθει...Εχω αλλαξει πλεον...εζω σκληρυνει και η ιδεα του παιδιου μου φαινεται κατι πολυ δυσκολο..Ελπιζω να τα καταφερω..Η ιστορια σου μου δινει θαρρος...απλα οι αναμνησεις του να υποφερω στους πονους πριν αποβαλλω με επαναφερουν σε μια σκληρη πραγματικοτητα...Πονεσα παρα πολυ και περασα απο πολλα σταδια..

Α ρε κοριτσι εγώ δεν έχω περασει τόσα όμως δεν αντεχεται.... εγώ μονο μια παλλινδρομη το σαββατο εκανα την απόξεση. Λογικα τα ξέρεις κ απο το αλλο θεμα. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Α ρε κοριτσι εγώ δεν έχω περασει τόσα όμως δεν αντεχεται.... εγώ μονο μια παλλινδρομη το σαββατο εκανα την απόξεση. Λογικα τα ξέρεις κ απο το αλλο θεμα. 

Ναι το ειδα για την παλινδρομη που ειχες και στενοχωρηθηκα παρα πολυ...Μολις διαβαζω για παλινδρομες με πιανει ενας κομπος και θυμαμαι ολα αυτα! Πιο πολυ νευριαζω γιατι ουσιαστικα δεν παιρνει καμια μας απαντηση για ποιο λογο συμβαινουν! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Κελυ 32 είπε:

Ναι το ειδα για την παλινδρομη που ειχες και στενοχωρηθηκα παρα πολυ...Μολις διαβαζω για παλινδρομες με πιανει ενας κομπος και θυμαμαι ολα αυτα! Πιο πολυ νευριαζω γιατι ουσιαστικα δεν παιρνει καμια μας απαντηση για ποιο λογο συμβαινουν! 

Όντως αυτο ειναι το χειρότερο. Που να μην είχε εξελιχθεί η ιατρική κιόλας 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εκανα απόξεση πριν ενάμιση μήνα. Γράφω πρώτη φορα και πλέον νιώθω πολυ πολυ αισιόδοξη. Αυτο που με βοήθησε πολυ ήταν να διαβάζω τις σχετικές συζητήσεις σε αυτο το φόρουμ. Κυρίως μια που ειχε ξεκινήσει απο το 2011 και ήταν τοσο πολλές σελίδες και αφορούσε σε αρκετά χρονια που τελικα οι περισσότερες κοπέλες που είχαν γράψει απελπισμένες τις ατυχίες τους (που καμία φορα ήταν πάνω απο 1 ή 2..) κατάφεραν και έκαναν παιδια. Η μία μάλιστα εκανε και τρίδυμα!!! Διάβαζα κι έκλαιγα.. Απο συγκίνηση. Ευχομαι να γίνει και για εμας το καλύτερο και σύντομα να εχουμε κι εμείς πολυ ευχάριστες ιστορίες να αφηγηθούμε γιατί ειναι σίγουρο οτι θα βοηθήσουν μελλοντικές υποψήφιες μαμάδες που θα βρίσκονται στην κατάσταση που ειμαστε εμείς σημερα. Μην το βαζουμε κάτω κορίτσια! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...