Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Γεια σας κι απο μένα. Εγώ έχω ΠΗΤ 12/09/2014 αλλά μάλλον θα μπω νωρίτερα λόγω προγραμματισμένης καισαρικής. Πήγα ακουσα καρδούλα την προηγούμενη εβδομάδα κι εχώ κλείσει για αυχενική διαφανεια στις 05/03. Κ έχω κι ένα αγοράκι 21 μηνών. Είμαι πολύ χαρούμενη κ ελπίζω όλες μας να έχουμε τελειόμηνες εγκυμοσύνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας. Εγώ έχω ΠΗΤ 11/09 (θεωρητικά) και μόλις μπήκα στην 10 εβδομάδα (πάλι θεωρητικά). Όσο από συμπτώματα...άπειρα εξαρχής κι άκρως ενοχλητικά! Άντε με το καλό σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλοσώρισμα. Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε πολύ ήρεμες εγκυμοσύνες!!!!!

Εγώ από συμπτώματα θα έλεγα πως δεν έχω και πολλά, θυμάμαι όμως πως ούτε και στην κόρη μου είχα. Κάτι ανακατωσούρες έχω αραιά και που, λίγες ζαλάδες (αισθάνομαι σαν μεθυσμένη) και μια συνεχή αηδία σε μυρωδιές από φαγητά που πριν μείνω έγκυος έτρωγα με ευχαρίστηση. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι οι καφέ εκκρίσεις που έχω καθημερινά (2-3 σταγόνες)..... αν και ο γιατρός μου λέει πως δεν είναι τίποτα και πως χρειάζομαι περισσότερη ξεκούραση. Έχει καμιά από εσάς ανάλογη εμπειρία; Έχω φτάσει σε σημείο να περνώ τον περισσότερο χρόνο της ημέρας ξαπλωμένη ή ημιξαπλωμένη στον καναπέ του σαλονιού..... ρίζες θα βγάλω πια χι, χι, χι!!!!! Το κακό είναι πως άρχισε να με πονάει η μέση μου, υποθέτω από την πολύ ξάπλα γιατί προ εγκυμοσύνης ήμουν πολύ δραστήρια, όλη μέρα με κάτι καταπινόμουν και τώρα αισθάνομαι πως σκουριάζω!!!! Αλλά για χάρη του μωρού, είμαι διαθετιμένη να κάνω τα πάντα :D!!!!!!

Την Τρίτη έχω ραντεβού με τον γιατρό και ελπίζω στα καλύτερα.....

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω, έχει αρχίσει να μεγαλώνει η κοιλιά σας; Η δική μου άρχισε να πετάγεται, αλλά βρε κορίτσια δεν είναι λίγο νωρίς ακόμα; Στην κόρη μου άρχισε δειλά - δειλά να μεγαλώνει στο τέλος του 4ου μήνα..... μήπως επειδή πίνω utrogestan κάνω κατακράτηση;

Πολλά φιλιά σε όλες σας.


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites

jo_nik και Balou καλώς ήρθατε στη γκαστροπαρεούλα μας!! Είμαστε πολύ κοντά σε ημερομηνίες, κι εγώ 10/9 εχω ΠΗΤ... με το καλό και στις δυο σας, να πάνε όλα καλά!!

Εγώ από συμπτώματα θα έλεγα πως δεν έχω και πολλά, θυμάμαι όμως πως ούτε και στην κόρη μου είχα. Κάτι ανακατωσούρες έχω αραιά και που, λίγες ζαλάδες (αισθάνομαι σαν μεθυσμένη) και μια συνεχή αηδία σε μυρωδιές από φαγητά που πριν μείνω έγκυος έτρωγα με ευχαρίστηση.

Το κακό είναι πως άρχισε να με πονάει η μέση μου, υποθέτω από την πολύ ξάπλα γιατί προ εγκυμοσύνης ήμουν πολύ δραστήρια, όλη μέρα με κάτι καταπινόμουν και τώρα αισθάνομαι πως σκουριάζω!!!! Αλλά για χάρη του μωρού, είμαι διαθετιμένη να κάνω τα πάντα :D!!!!!!

Την Τρίτη έχω ραντεβού με τον γιατρό και ελπίζω στα καλύτερα.....

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω, έχει αρχίσει να μεγαλώνει η κοιλιά σας; Η δική μου άρχισε να πετάγεται, αλλά βρε κορίτσια δεν είναι λίγο νωρίς ακόμα; Στην κόρη μου άρχισε δειλά - δειλά να μεγαλώνει στο τέλος του 4ου μήνα..... μήπως επειδή πίνω utrogestan κάνω κατακράτηση;

Πολλά φιλιά σε όλες σας.

Νατασούλα, αυτό με τις μυρωδιές μου συμβαίνει κι εμένα... Πάντα είχα έντονη την αίσθηση της όσφρησης, αλλά τώρα έχει καταντήσει ενοχλητικό... Νομίζω οτι οι δυσάρεστες οσμές πολλαπλασιάζονται και μου μυρίζουν ακόμα χειρότερα!!

Επίσης, η μέση με πονάει κι εμένα, κυρίως το πρωί μετά την πολύωρη ξάπλα :rolleyes::rolleyes:...

Η κοιλίτσα αρχίζει κι εμένα σιγά σιγά να διαγράφεται!.. Να πω την αλήθεια, πάντα είχα λίγο κοιλίτσα, λόγω σωματότυπου, αλλά μέχρι τώρα ρουφιότανε, χαχαχα:tongue::tongue::tongue:... Εδώ και λίγες μέρες δεν πάει πουθενά!! Δεν ξέρω αν παιζει ρόλο που παίρνεις utrogestan... Εγώ επειδή έκανα εξωσωματική έπαιρνα έξι 200αρια τη μέρα από τη στιγμή της ωοληψίας και μου τα μείωνε σταδιακά μέχρι και πριν 2 βδομάδες που τα σταμάτησα εντελώς... Δε μου έκαναν όμως κατακράτηση... Μάλλον μεγαλώνει η μήτρα και αλλάζουν θέση τα υπόλοιπα όργανα, οπότε φαίνεται η κοιλίτσα μας...

thalia81 επλίζω να είσαι καλά... τι έγινε με τους εμετούς???

και τα υπόλοιπα κοριτσάκια που είστε????


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Να καλωσορίσω και εγώ τα καινουρια κοριτσάκια!! Εύχομαι για όλες να πάνε όλα τέλεια.

Εγώ δεν είμαι ακόμα καλά, αν και έκοψα τα χάπια που έπαιρνα. Έχω τρελή αναγούλα, κάνω 2-3 εμετούς την ημέρα και έχω και ένα ακόμα πολύ ενοχλητικό σύμπτωμα, πολύ έντονη σιελλόρια, πράγμα που νομίζω οτι μου προκαλεί τις αναγούλες και τους εμετούς. Επίσης και με τον ύπνο δεν τα πάω καλά μιας και ξυπνάω σχεδόν κάθε βράδυ γύρω στις 4 από την αναγούλα και μέχρι το πρωί σηκωνομαι (μπορεί να κάνω εμετό) και με το ζόρι ξανακοιμάμαι καμιά ώρα μετά και αυτή σπαστή. Όλα αυτά βέβαια έχουν κάνει τα νεύρα τσίτα και τη διάθεση στα πατώματα. Ελπίζω μόνο να σταματήσουν σύντομα γιατί με έχει πάρει από κάτω. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ήμουν καθόλου έτσι, είχα μόνο πρωινή αδιαθεσία και στη διάρκεια της μέρας ήμουν μια χαρά.

Όσο για κοιλίτσα που λέτε εγώ έχω αρκετή από μόνη μου οπότε στους άλλους δεν φαίνεται μεγάλη διαφορά, εγώ όμως βλέπω. Βέβαια στις δεύτερες εγκυμοσύνες η κοιλιά φαίνεται πιο γρήγορα.

Σας καληνυχτώ!!


eNortjKzUjI0Mjc2MlGyBlwwFXYC0A,,71.png

rdESp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!!!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλοσώρισμα. Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε πολύ ήρεμες εγκυμοσύνες!!!!!

Εγώ από συμπτώματα θα έλεγα πως δεν έχω και πολλά, θυμάμαι όμως πως ούτε και στην κόρη μου είχα. Κάτι ανακατωσούρες έχω αραιά και που, λίγες ζαλάδες (αισθάνομαι σαν μεθυσμένη) και μια συνεχή αηδία σε μυρωδιές από φαγητά που πριν μείνω έγκυος έτρωγα με ευχαρίστηση. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι οι καφέ εκκρίσεις που έχω καθημερινά (2-3 σταγόνες)..... αν και ο γιατρός μου λέει πως δεν είναι τίποτα και πως χρειάζομαι περισσότερη ξεκούραση. Έχει καμιά από εσάς ανάλογη εμπειρία; Έχω φτάσει σε σημείο να περνώ τον περισσότερο χρόνο της ημέρας ξαπλωμένη ή ημιξαπλωμένη στον καναπέ του σαλονιού..... ρίζες θα βγάλω πια χι, χι, χι!!!!! Το κακό είναι πως άρχισε να με πονάει η μέση μου, υποθέτω από την πολύ ξάπλα γιατί προ εγκυμοσύνης ήμουν πολύ δραστήρια, όλη μέρα με κάτι καταπινόμουν και τώρα αισθάνομαι πως σκουριάζω!!!! Αλλά για χάρη του μωρού, είμαι διαθετιμένη να κάνω τα πάντα :D!!!!!!

Την Τρίτη έχω ραντεβού με τον γιατρό και ελπίζω στα καλύτερα.....

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω, έχει αρχίσει να μεγαλώνει η κοιλιά σας; Η δική μου άρχισε να πετάγεται, αλλά βρε κορίτσια δεν είναι λίγο νωρίς ακόμα; Στην κόρη μου άρχισε δειλά - δειλά να μεγαλώνει στο τέλος του 4ου μήνα..... μήπως επειδή πίνω utrogestan κάνω κατακράτηση;

Πολλά φιλιά σε όλες σας.[/QU

γεια σου νατασσα!κ γω παιρνω ουτροτζεσταν,δε νομιζω η κατακρατηση να ειναι απο εκει.κ γω ειμαι πολυ πρησμενη κ εχω παρει κιλα,αλλα ειναι λογω φαγητου.κ φαινομαι σαν 4 μηνων..παντως σε δευτερη εγγυμοσυνη φαινεται πιο γρηγορα.δεν εχω καφε,αλλα εφοσον ειπε ο γιατρος να μην ανησυχεις δεν υπαρχει προβλημα κ να ξεκουραζεσαι!κ γω σχεδον ξαπλα σε κατ'οικον περιορισμο σχεδον.υπαρχει κ αναλογο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Εγώ έχω ΠΗΤ 11/09 (θεωρητικά) και μόλις μπήκα στην 10 εβδομάδα (πάλι θεωρητικά). Όσο από συμπτώματα...άπειρα εξαρχής κι άκρως ενοχλητικά! Άντε με το καλό σε όλες!

μενεις αγγλια?ζηλευω..παντα τη λετρευα κ πριν παω.πρωτη φορα πηγα το 2007 κ περυσι με τον αντρα μου.ειμασταν ετοιμοι να παμε 2 φορες περυσι,αλλα ειπαμε να παμε αθηνα σε φιλους που ειχαμε καιρο να παμε.λεγαμε να παμε κ φετος το καλοκαιρι αλλα λογω εγγυμοσυνης αναβαλλεται.την επομενη φορα με το μικρουλι μας.ειναι πολυ περιεργο,νιωθω σαν να ειμαι σπιτι μου εκει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εμένα μου βρωμάνε τα πάντα, επομένως τρώω μόνο ξηρά τροφή και σοκολάτα. Το δέρμα μου αφυδατώθηκε αλλά ταυτόχρονα έβγαλα σπυράκια, η κοιλιά δεν έχω ιδέα πόσο φούσκωσε γιατί κι έβαλα τρία κιλά και το έντερο μου είναι τύμπανο!

Στον γιατρό θα πάω για πρώτη φορά τέλος της 12 εβδομάδας (έτσι είναι το σύστημα εδώ) οπότε δεν ξέρω και τι γίνεται ακριβώς.

Κατά τα άλλα όλη μέρα ξάπλα μόνη στο σπίτι γιατί ο σύζυγος δουλεύει πολλές ώρες εδώ στην ξενιτιά. Τα νεύρα κρόσσια! :P

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ έχει διαφορά να επισκέπτεσαι απλά ένα μέρος κι άλλο να ζεις εκεί. Δεν μένω Αγγλία αλλά Βόρεια Ιρλανδία γι' αυτό και την παλεύω ακόμα!

Εμένα μου λείπει η Ελλαδάρα , παρόλο που πάω πολύ τους Βορειο-Ιρλανδούς. Βέβαια τώρα έχω πάθει ψιλοκατάθλιψη γιατί ο σύζυγος λείπει όλη μέρα, οι φίλοι εδώ επίσης δουλεύουν όλη μέρα, σταμάτησα τη δουλειά λόγω εγκυμοσύνης και είμαι εσώκλειστη!

Περιμένω πως και πως να γεννήσω να ξαναγίνω ο εαυτός μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!!!

Vikib το έχω ακούσει αυτό που λένε ότι σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη η κοιλιά μεγαλώνει πιο γρήγορα, αλλά να σου πω δεν το πίστευα. Τώρα όμως βλέπω πως κατά πάσα πιθανότητα να είναι και αληθινό!!!! Έχω την αίσθηση πως το έντερό μου μεταφέρθηκε λίγο πιο ψηλά.

Jo_nik από κιλά δεν έχω πάρει, χθες ζυγίστηκα και είμαι μόλις μισό κιλό πάνω, αλλά προσέχω πάρα πολύ γιατί δεν θέλω να βαρύνω από τώρα. Στην κόρη μου πήρα 28 κιλά και δεν ήξερα από που να μαζευτώ. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη μόλις μπορέσω θα επισκεφθώ διατροφολόγο, δεν την παλεύω να πάρω πάλι τόσα κιλά!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Thalia 81 και εγώ έχω ένα θέμα τη νύχτα, αλλά έχει να κάνει κυρίως με συχνοουρίες και όχι εμετούς. Σηκώνομαι 2 φορές σίγουρα και μετά κάνω να κοιμηθώ τουλάχιστον καμιά ώρα την κάθε φορά. Μετά αρχίζει να με πονάει η μέση μου, δεν βολεύομαι με τίποτα, μετά διψάω, μετά δεν ξέρω τι, ώσπου χτυπάει το ξυπνητήρι στις 7.00 να ετοιμάσω το παιδί για το προνήπιο..... και πάει ο ύπνος!!!!!!! Το καλό όμως είναι πως μετά το 1ο τρίμηνο φτιάχνουν αρκετά τα πράγματα. Θυμάμαι που ήμουν έγκυος στην κόρη μου ήταν και καλοκαίρι, μόλις μπήκα στον 4ο μήνα σταμάτησαν όλα δια μαγείας. Εκεί πήρα τα πάνω μου, πήγα διακοπές δυο φορές θυμάμαι, πήγαινα βόλτες στα μαγαζιά, περπατούσα, έκανα όλες τις δουλειές, μέχρι και μπάνια έκανα 60 παρακαλώ (αν θυμάμαι καλά)!!!!

Κοριτσάκια μου αύριο θα πάω στο γιατρό και θέλω να ελπίζω πως είναι όλα καλά :P!!!

Φιλιά σε όλες.


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ κι εγώ για το καλοσώρισμα! Ελπίζω να γραφουμε όλες τα νεάκια μας εδώ πέρα, είναι πολύ όμορφο να το μοιραζόμαστε αυτό που ζούμε!! Εγώ απο συμπτώματα δεν έχω ιδιαίτερα, λίγο υπνηλία και κατι σπυράκια στο προσωπο που σιγά σιγά φεύγουν. Α και ξυπνάω κι εγώ κάθε βράδυ γιατί κατουριέμαι.

Πωπωω διάβασα παραπάνω που μένεις στην Ιρλανδια Jo-nik, είναι από τις χώρες που πραγματικά θα ήθελα κάποια στιγμή να επισκευτώ, μου βγάζει μια απίστευτη ομορφιά.

Στέλνω πολλά πολλά φιλάκια σε όλες τις εγκυούλες κ τις κοιλίτσες τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο νησί κι όσο δύσκολο είναι να το πιστέψει κανείς, έχει τον ηπιότερο καιρό στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Για τα κιλά δεν δίνω δεκάρα! Είμαι μακριά από τον τόπο μου, τους φίλους μου κλπ, δεν θα στερηθώ και το φαί!

Η αλήθεια είναι ότι τον προηγούμενο μήνα πριν αρχίσουν να μου μυρίζουν όλα, προσπάθησα να τρώω υγιεινά και μέχρι 2200 θερμίδες την ημέρα.

Δεν λειτούργησε γιατί συνέχιζα να πεινάω κι όταν πεινάω ζαλίζομαι και με πιάνει ναυτία.

Υπομονή κορίτσια, τα καλύτερα έρχονται μετά τη γέννα!

Link to comment
Share on other sites

συχνουρια τη νυχτα τρελη κ γω,κ επειδη κοιμαμαι με τις κοτες ξυπναω απο το χαραμα..τρωω πολυ υγιεινα αλλα για ενα λοχο κ λογω θυρροειδη πρεπει να προσεχω,οποτε μαλλον δεν γλιτωνω τον διατροφολογο.μολις πηρα κ τις δευτερες προγεννητικες,καλα νομιζω εκτος απο κτ αντισωματα.τεταρτη-πεμπτη θα παω στους γιατρους.ωραιο αγ.βαλεντινο θα περασω..λογω της μερας μου πηρε ο αντρουλης μου ενα κρεμαστο που γραφει μαμα κ εχει κ ματακι...!επειδη κ γω μονη ειμαι τις περισσοτερες ωρες,διαβαζω πολυ.διαβασα κ κτ οχι πολυ αισιοδοξο,οτι τις ωρες που ξυπναμε το βραδυ π.χ για πιπι θα ξυπναει κ το μωρο,οταν με το καλο ερθει...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλες!ειμαι στην 9η εβδομαδα και με το καλο θα ρθει το μωρακι μου μεχρι 10 Σεπτεμβριου!μεχρι τωρα δεν ειχα συμπτωματα ιδιαιτερα μονο μια μικρη αποκοληση που μ εριξε στο κρεβατι κανα δυο εβδομαδες.τωρα ειμαστε καλα κ ευχομαι σε ολες μια καλη εγκυμοσυνη!Πως περνατε τον χρονο σας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγκυούλες!! Πρωινή πρωινή είμαι γιατί παω δουλίτσα! Ξυπνησα κ στο ενδιάμεσο 2 φορές γιατι ήθελα πιπί μου... Μια χαρά! Εσείς τι μου κάνετε; Εμένα με πλάκωσε το πάπλωμα δεν ήθελα με τίποτα να σηκωθώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...