Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

efi85 καλως ήρθες και με το καλό!

looney_anna μου περαστικά σου!

Εγώ στις ετοιμασίες είμαι. Έχω βγάλει απο τις κούτες τον βρεφικό εξοπλισμό και διάφορα άλλα είδη που είχα απ΄το πρώτο μου μωρό και προσπαθώ να βρω μία θέση για όλα αυτά. Θέλω να τελειώσω σύντομα γιατί με το που θα μπει ο Ιούλιος θα πάω με την κόρη μου στο εξοχικό.

Την άλλη εβδομάδα έχω να κάνω αιματολογικές εξετάσεις και είμαι πολύ περίεργη για τα αποτελέσματα που θα έχω.

Αυτά τα νέα μου!

Πολλά φιλια σε όλες! :D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!τι κανετε?εδω εβρεξε παλι..:mad:αυριο παω να γραψω φαρμακα,εξετασεις κ να δω την μπεμπα!παρασκευη θα τις κανω λογικα κ απο βδομαδα θα παω στον ενδοκρινολογο.κ γω θελω να παμε στο εξοχικο,αλλα αν δεν φτιαξει ο καιρος δεν υπαρχει λογος..:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια κ κοιλιτσες!τι κανετε?εγω σημερα πολυ ωραια,γτ χθες ειδαμε τη μικρη!μεγαλωσε πολυ!ευτυχως η διατροφη αποδιδει κ σημερα ψωνισα ωραια ρουχακια για μενα!αννα παρακολουθησα τα σεμιναρια της nutricia,κ τα 3.πολυ ενδιαφεροντα κ χρησιμα.του θηλασμου αψογο!ευχαριστω πολυ για την πληροφορια

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες μου, εύχομαι να είστε όλες καλά και τα μωράκια σας ακόμα καλύτερα.

Αυτή η εβδομάδα είχε λίγο από όλα. Ξεκούραση από τη δουλειά λόγω άδειας ασθένειας, κούραση στο σπίτι για τις ετοιμασίες για τη μπέμπα μας,έρευνα αγοράς για τα βασικά (κουνια, αλλαξιερα, καρότσι... μεχρι το τέλος του μήνα πρέπει να έχω αποφασίσει γιατί τον Αύγουστο είναι κλειστές οι βιοτεχνίες και δεν θα προλαβαίνω), πόνοι στην μέση, κολικός εντέρου, καμπύλη ζαχάρου (3 μετρήσεις δηλ. 2ωρη, βγήκε καλύτερη από αυτή που είχα κάνει πριν μείνω έγκυος :-) επίσης αιματοκρίτης 36 και σίδηρος φυσιολογικός χωρίς να παίρνω συμπλήρωμα). Επίσης την Παρασκευή μου έκανε το καλύτερο δώρο γενεθλίων η γιατρός μου που με πηρε και μου είπε πως και τα τελικά αποτελέσματα της άμνιοπαρακέντησης είναι καλά!!! Αυτά τα νεάκια μου. Θα τα πούμε μέσα στη βδομάδα. Μέχρι τότε να είστε καλά, να ξεκουράσεστε και να κάνετε θετικές σκέψεις.

Φιλιά xxxx

Υγ. Θα σας πω ένα μυστικό αλλά μην το πείτε πουθενά: οταν με ρωτούν σε ποιο μήνα είμαι δεν ξέρω με σιγουριά να τους απαντήσω.Απαντώ με εβδομάδες και στραβομουτσουνιάζουν :-) Σήμερα μπήκα στην 28η εβδομάδα Χιχιχι


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σμάρα!! Πολύ καλά τα νέα σου από τις εξετάσεις!!! Εγώ την Τρίτη θα κάνω καμπύλη, αιματολογικές και ούρων. Κ εγώ είμαι φουλ από τις ετοιμασίες για τη μπέμπα μας αλλά είμαι τόοοοοσο χαρούμενη!!!! Αυτό με τους μήνες το είχα κ εγώ αλλά τώρα το έχω ξεπεράσει και πιο πολύ χρησιμοποιώ τους μήνες!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες τις μελουσες μαμαδες!

Ελπιζω να εισαστε καλα!εχω το εξης θεμα και θελω την γνωμη σας..ο γιατρος μου ξαφνικα

Μου ανακοινωσε οτι φευγει αρχες αυγουστου και γυρναει τελος παει εκτος ελλαδος..

Και εχω ανχωθει και νευριασει..ολο τον αυγουστο στον 9ο δεν θα με παρακολουθει κανεις δηλαδη..εσεις πως το βλεπετε;κανονικα συον 9π δεν σε βλεπουν καθε βδομαδα;;ειναι και πρωτο και δεν εχω ιδεα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια μου!! Καιρό έχω να σας γράψω... Καταρχήν, ανανεώνω τη λίστα μας, καλωσορίζοντας τα 2 καινούρια κορίτσια efi85 και Maraki G. Με το καλό να έρθουν τα μωράκια σας κορίτσια!!

marili76...............................Π.Η.Τ. 2/9/14...Αγόρι :rolleyes:

nanouko82..........................Π.Η.Τ. 4/9/14

efi85....................................Π.Η.Τ. 4/9/14...Κορίτσι :tongue:

Cat14..................................Π.Η.Τ. 5/9/14...Αγόρι :rolleyes:

Σμάρα.................................Π.Η.Τ. 7/9/14...Κορίτσι :tongue:

vikib....................................Π.Η.Τ. 7/9/14...Κορίτσι :tongue:

marilu80..............................Π.Η.Τ. 10/9/14...Αγόρι :rolleyes:

ΚΑΡΑΒΡΑ..............................Π.Η.Τ. 10/9/14

tatipit..................................Π.Η.Τ. 10/9/14

jo_nik..................................Π.Η.Τ. 11/9/14

Amelie.................................Π.Η.Τ. 12/9/14...Αγόρι :rolleyes:

Balou...................................Π.Η.Τ. 12/9/14

Koko1..................................Π.Η.Τ. 14/9/14

Νατασούλα...........................Π.Η.Τ. 15/9/14...Κορίτσι :tongue:

Maraki G...............................Π.Η.Τ. 17/9/14...Αγόρι :rolleyes:

ChristinaM............................Π.Η.Τ. 20/9/14...Αγόρι :rolleyes:

aspapa.................................Π.Η.Τ. 22/9/14...Κορίτσι :tongue:

thalia81...............................Π.Η.Τ. 25/9/14

βιβακι..................................Π.Η.Τ. 25/9/14

tania g.................................Π.Η.Τ. 22/9/14

mimika84.............................Π.Η.Τ. 30/9/14

kleopatra29..........................Π.Η.Τ. ?????

looney_anna.........................Π.Η.Τ. 21/9/14...Κορίτσι :tongue:


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες τις μελουσες μαμαδες!

Ελπιζω να εισαστε καλα!εχω το εξης θεμα και θελω την γνωμη σας..ο γιατρος μου ξαφνικα

Μου ανακοινωσε οτι φευγει αρχες αυγουστου και γυρναει τελος παει εκτος ελλαδος..

Και εχω ανχωθει και νευριασει..ολο τον αυγουστο στον 9ο δεν θα με παρακολουθει κανεις δηλαδη..εσεις πως το βλεπετε;κανονικα συον 9π δεν σε βλεπουν καθε βδομαδα;;ειναι και πρωτο και δεν εχω ιδεα!

Αχ κοπέλα μου, να ΄ξερες πόσο τα φοβάμαι κι εγώ αυτά... Ήδη η μαία, μου είπε πως 15Αύγουστο θα λείπει στην Ικαρία... Και τρέμει η ψυχή μου, αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, να κάνω θετικές σκέψεις πως όλα θα πανε καλά και στην ώρα τους... Βέβαια άνθρωποι είναι και αυτοί και θα θέλουν να κάνουν και λίγο τις διακοπές τους και το καταλαβαίνω.

Δεν τον ρώτησες ποιος θα σε παρακολουθεί μέσα στον Αύγουστο? κι αν εχει κάποιον άλλο συνάδελφο που συνεργάζεται? και θα μπορούσες να επικοινωνήσεις με εκείνον?

Τις ίδιες απορίες και φοβίες έχω κι εγώ και θα τα συζητήσω με την γιατρό μου την Πέμπτη που θα πάω να δω και την μπάμπα μου.

Όταν εχεις νέα, ενημέρωσέ μας. Πάντως αν δεν σου πει για άλλον γιατρό όσο θα λείπει ή έστω να σε παραπέμψει σε ραντεβού στον μαιευτήριο που θα γεννήσεις για την παρακολούθηση του Αυγουστου... θα το σκεφτόμουν σοβαρά να αλλάξω γιατρό


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι εγκυούλες μου!! Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας, αλλά δεν είχα βρει ευκαιρία να γραψω... Εγώ είμαι μια χαρά, η κοιλίτσα μου μεγαλώνει και οι κλωτσιές πληθαίνουν! Μπήκα στον 7ο την προηγούμενη βδομάδα, τα κιλά μου ευτυχώς δεν έχουν αρχίσει ακόμα να ανεβαίνουν, λόγω της διατροφής που κάνω για το σάκχαρο. Το καλό είναι ότι απομακρύνεται εντελώς το ενδεχόμενο να κάνω ινσουλίνη, και επίσης ότι δεν θα κάνω καθόλου καμπύλη σακχάρου (γιούπι!), αφού μετριέμαι ήδη 3 φορές τη μέρα από την 1η βδομάδα της εγκυμοσύνης.

Το μωράκι μου έχει μεγαλώσει αρκετά, το καταλαβαίνω από τις κλωτσιές που είναι πιο ζωηρές και τις νιώθω και πάνω από το ύψος του αφαλού, αλλά και από την κοιλιά μου που κουνιέται μόνη της!!

Το άσχημο είναι ότι δεν μπορώ να βολευτώ με τίποτα στον ύπνο, οπότε δεν κοιμάμαι καλά και όλη μέρα κουτουλάω.

Άλλο προβληματάκι είναι τα αυξημένα υγρά που έχω... Ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι αν δεν μυρίζουν περίεργα, τότε είναι από τον κόλπο και δε μας πειράζουν. Μόνο αν έχουν έντονη οσμή ανησυχούμε, γιατί τότε μπορει να είναι αμνιακό υγρό.

Επίσης βρε κορίτσια, νιώθω ένα φοβερό κάψιμο στο δέρμα κατω απο το στήθος, σαν να ρέει καυτό υγρό από το υψος του στομαχιού προς το δεξι στήθος. Αυτό όχι όλες τις ώρες, κυρίως μετά το φαγητό και το βραδάκι... Μάλλον είναι τα οξέα του στομάχου λεει ο γιατρός και ειναι φυσιολογικό... Είναι πολύ ενοχλητικό όμως... το έχει καμιά σας??

Ααα, παρακολούθησα κι εγώ και τα τρια σεμινάρια της Nutricia, πολύ χρήσιμα!

Αυτά τα νέα μου για την ώρα... Στις 3 Ιουλίου έχουμε το Doppler, εν αναμονή λοιπόν!

Πολλά φιλιά σε όλες και υπομονή με τις ζέστες :cool:


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!μαριλου νομιζω ολα φυσιολογικα οπως σου ειπε κ ο γιατρος σου,οποτε ολα καλα!κοκο εγω θα αλλαζα γιατρο!ρωτησε αν υπαρχει καποιος να σε παραπεμψει η προσπαθησε να πας στο γιατρο καποιας συγγενους η φιλης.δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να σε αναλαβει στον 7ο,αλλα οχι αδυνατο!μπορεις να πας κ σε δημοσιο νοσοκομειο.σμαρα αλλη μαια η οποια δουλευει κ την ημερα εκεινη,δεν παιζει?αν εχεις κανει τα μαθηματα σου,θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου έχει μεγαλώσει αρκετά, το καταλαβαίνω από τις κλωτσιές που είναι πιο ζωηρές και τις νιώθω και πάνω από το ύψος του αφαλού, αλλά και από την κοιλιά μου που κουνιέται μόνη της!!

Το άσχημο είναι ότι δεν μπορώ να βολευτώ με τίποτα στον ύπνο, οπότε δεν κοιμάμαι καλά και όλη μέρα κουτουλάω.

Άλλο προβληματάκι είναι τα αυξημένα υγρά που έχω... Ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι αν δεν μυρίζουν περίεργα, τότε είναι από τον κόλπο και δε μας πειράζουν. Μόνο αν έχουν έντονη οσμή ανησυχούμε, γιατί τότε μπορει να είναι αμνιακό υγρό.

Επίσης βρε κορίτσια, νιώθω ένα φοβερό κάψιμο στο δέρμα κατω απο το στήθος, σαν να ρέει καυτό υγρό από το υψος του στομαχιού προς το δεξι στήθος. Αυτό όχι όλες τις ώρες, κυρίως μετά το φαγητό και το βραδάκι... Μάλλον είναι τα οξέα του στομάχου λεει ο γιατρός και ειναι φυσιολογικό... Είναι πολύ ενοχλητικό όμως... το έχει καμιά σας??

Ααα, παρακολούθησα κι εγώ και τα τρια σεμινάρια της Nutricia, πολύ χρήσιμα!

Αυτά τα νέα μου για την ώρα... Στις 3 Ιουλίου έχουμε το Doppler, εν αναμονή λοιπόν!

Καλώς το κορίτσι!

Από κλωτσιές πάμε καλά όλες μας, ε? κι εμένα κλωτσάει κοντά στα πλευρά μου και κάτω από το στομάχι μου. Σήμερα που με είδε η μαμά μου, μου είπε "2 μέρες έχω να σε δώ και μου φαίνεται πως άλλαξε η κοιλιά σου. Σαν να έχει ανέβει πιο ψηλά" και για να πω την αλήθεια είναι μερικές μέρες που όταν ξυπνάω το πρωί νιώθω το τσίτωμα της κοιλιάς πάνω από το αφαλό και όχι χαμηλά όπως παλιά. Εννοείται πως χωρίς μαξιλάράκι κάτω από την κοιλιά δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα και οι πόνοι στην μέση και χαμηλά στην πλάτη με ξυνπούν και 2-3 φορές μέσα στο βράδυ κι άντε μετά να ξανακοιμηθώ... άσε και την αίσθηση ότι κατουριέμαι συνεχώς :oops: λες κι έχω πιει ένα καφάσι μπύρες.

Αυξημένα υγρά είχα πάντα και χρησιμοποιούσα πάντα σερβιετάκια για να νοιώθω πιο καθαρή και στεγνή, οπότε δεν μου έχει κακοφανεί αυτό. Απλά κάποιες φορές που ήταν παραπάνω από το συνηθισμένο μου θορυβήθηκα και έκανα καλλιεργεια κολπικού αλλά ήταν οκ. Βέβαια μετά την άμνιο έχει παραγίνει το κακό αλλά μάλλον είναι σύμπτωμα του μήνα μας και όχι από την άμνιο που φοβόμουν εγώ.

'Οσο για αυτό το κάψιμο που λες... εγώ δεν το νοιώθω στο δέρμα. Νοιώθω σαν ένα κόμπο στο λακουβάκι το λαιμού μου και λίγο πιο κάτω... σαν να θέλω να ρευτώ από κάτι πικρό και να μην μπορώ. Το αισθάνομαι και όταν είμαι τελείως νηστική και αν φάω πολύ και κυρίως όταν είμαι ημιξαπλωμένη ή τελείως ξαπλωμένη. Προς το παρόν δεν το έχω αναφέρει στη γιατρό μου, μπορώ να το ανεχτώ και δεν έχω μπει στον πειρασμό να το ψάξω παραπάνω.

Τόσα συμπτώματα που μας ανησυχούν εμάς τις πρωτομάνες... που δεν ξέρουμε τι είναι φυσιολογικό και τι όχι...

Εγώ τα χρειάστηκα ένα βράδυ με τον κολικό εντέρου που με έπιασε. Ξεκίνησε σαν έντονος πόνο στην μέση, σηκώνομαι από το καναπέ που ήμουν ξαπλωμένη και πάω στο κρεββάτι. Φαντάστηκα πως είχα πιαστεί στον καναπέ. Ξαπλώνω και νοιώθω έντονο πόνο στην κοιλιά χαμηλά από την δεξιά πλευρά, πέτρωμα στο σημείο της σκωλικοειδήτιδας και μουδιάζει και το δεξί πόδι μου. Προσπαθώ να χαλαρώσω. Τίποτα. Ξεφνικά με πιάνει και πόνος για τουαλέτα. Λουσμένη στο ιδρώτα μετά την τουαλέτα ξαναγυρνώ στο κρεββάτι και ο πόνος μια να με πιάνει και μια να με αφήνει, αλλά το ίδιο δυνατός. Είχε πάει 12παρά τη νύχτα... Παίρνω τηλ τη γιατρό, της τα λέω κατατρομαγμένη με καθυσηχαζει πως μάλλον είναι κολικός εντέρου, μου λέει να πάρω ένα μπουσκοπάν (μισό πήρα) και μετά από καμιά ωρίτσα πήρε ο ύπνος... Την άλλη μέρα μια χάρα. Δεν είχα τίποτα. Μόνο που δεν καταλάβαινα την μπέμπα μου τόσο έντονα όπως τις προηγούμενες μέρες. Άαααλλο άγχος αυτό... Και γιατί δεν με κλωτσάει δυνατά? και μήπως κάτι έπαθε το προηγούμενο βράδυ και δώστου να μην την ακούω έντονα ούτε με γλυκό που έφαγα και δώστου να με ζώνουν τα φίδια. (Τρελή παιδί μου, τρελή είναι η μαμά σου...) Συνέφερα μόνο όταν όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά και κλωτσιές και τούμπες και άντερα και τουαλέτα κτλ κτλ...

Σε ζάλησα, ε?

Καλά που έχω κι εσάς και τα λέω και καταλαβαίνω πόσο υστερική γίνομαι και συνέρχομαι λίγο.

Φιλιά


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...