Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

σμαρα αλλη μαια η οποια δουλευει κ την ημερα εκεινη,δεν παιζει?αν εχεις κανει τα μαθηματα σου,θα εισαι μια χαρα.

Ελπίζω να μην γεννήσω 15Αύγουστο. Άλλωστε η ΠΗΤ μου είναι 7/9, αλλά ένα άγχος το έχω γενικώς με τον Αύγουστο, μην χρειαστώ κάτι και δεν βρίσκω κανέναν...


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξερω αν πατησα σωστα η τι παταω για μα απαντησω συγκεκριμενα..

Το θεμα μου δεν ειναι μονο η γεννα αλλα δεν υποτιθετε οτι τον τελευταιο μηνα σε παρακαλουθουν πιο συχνα;;εσας σας εχουν πει καθε βδομαδα πχ;

Εμενα ετσι οπως το παει θα με δει αρχες αυγουστου και μετα 28..που σημαινει οτι θα με 37 και 4 ημερων...

Και ειναι κ τοσο σιγουρος οτι δεν θα χω γεννησει!

Θα παω αρχες ιουλη παλι για τον κλασσικο υπερυχο και θα του τα πω απο κοντα..

Πως κανω παραθεση βρε κοριτσια;;

Link to comment
Share on other sites

σμαρα εγω σκεφτομαι οτι θα ειναι αυγουστος κ μαλιστα βραδυ κ θα δουλευει κ ο αντρας μου..γι,αυτο προετοιμαζομαι κ νιωθω λιγο καλυτερα με την αποφαση του νοσοκομειου.κοκο παραθεση κανεις πατωντας στο quote στο μηνυμα που θελεις.τουλ καθε 2 βδομαδες,εκτος αν εχει αλλο σκεπτικο ο γιατρος η δει κτ που θελει παρακολουθηση,αλλα κ μενα ειναι το πρωτο κ δεν ειμαι 1000% σιγουρη.κ μενα η πητ 7/9 ειναι,αλλα ερχονται οποτε θελουν.δεν το λεω για να σας αγχωσω,αλλα γτ απο 7/8 μεχρι κ η βαλιτσα πρεπει να ειναι ετοιμη!εμενα ειναι μεγαλουτσικη κ επειδη εχει αλλαξει κ 3 φορες η πητ(συνολο8μερες)πιστευω οτι θα γεννησω μεχρι 20/8..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην γεννήσω 15Αύγουστο. Άλλωστε η ΠΗΤ μου είναι 7/9, αλλά ένα άγχος το έχω γενικώς με τον Αύγουστο, μην χρειαστώ κάτι και δεν βρίσκω κανέναν...

γτ να μην βρισκεις κανεναν?

Link to comment
Share on other sites

γτ να μην βρισκεις κανεναν?

Γιατί την εβδομάδα του 15αυγουστου όλα υπολειτουργούν στην Ελλάδα... Ούτε βενζινάδικο δεν βρίσκεις, καλά-καλά, ανοιχτό στην Αθήνα... Τέλος πάντων. Ας μην το γρουσουζεύουμε. Θετική σκέψη πάνω από όλα, αλλά την ερώτηση μου θα την κάνω στο γιατρό για τις διακοπές της...


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μια που το θυμήθηκα.... έχετε κάνει καμιά έρευνα αγοράς για ενδοεπικοινωνία? Μου έχουν πει πως αυτές της ΤΟΜΥ είναι πολύ καλές αλλά δεν ξέρω τι μοντέλο να κοιτάξω. Αυτό που έχει μονο για να ακούς το μωρό; αυτό που έχει και κάμερα; ή μια άλλη που δεν έχει κάμερα αλλά έχει αισθητήρα κίνησης και σε ειδοποιεί ακόμα κι αν σταματήσει η ρυθμική κίνηση της αναπνοής;

Έχετε καμιά ιδέα; Ισως οι παλιές μανούλες να ξέρουν κάτι παραπάνω...


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Γιατί την εβδομάδα του 15αυγουστου όλα υπολειτουργούν στην Ελλάδα... Ούτε βενζινάδικο δεν βρίσκεις, καλά-καλά, ανοιχτό στην Αθήνα... Τέλος πάντων. Ας μην το γρουσουζεύουμε. Θετική σκέψη πάνω από όλα, αλλά την ερώτηση μου θα την κάνω στο γιατρό για τις διακοπές της...

γι,αυτο τα εχουμε ολα ετοιμα νωριτερα κ ειμαστε σε επιφυλακη!τουλ δε θα εχει κινηση:lol:κανονικα οταν παρακολουθουν μια εγγυο κ εχεις κανονισει να σε ξεγεννησει αυτος,σε περιμενει..αλλο αν κανουν προκληση για να μην χασουν τις διακοπες τους,καποιοι(οχι ολοι)ανευθυνοι!κοιταω για ενδοεπικοινωνια,αλλα θα την παρω του χρονου,προς το παρον θα ειναι στο δωματιο μας κ τη μερα στο παρκο.συνηθως αυτες με τον αισθητηρα ειναι αρκετα ευαισθητες κ χτυπαν με το παραμικρο.ειναι κ η διαφορα στην τιμη.συνηθως μονο για να ακους ειναι αρκετο,αλλα δεν ειναι κ στα απαραιτητα-πρωτα ψωνια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Χαίρομαι που είστε όλες καλά!

Αυτές οι μέρες ήταν πολύ κουραστικές για μένα, έλειπε κι ο άντρας μου ταξίδι...

Έκανα τις εξετάσεις που μου έδωσε η γιατρός μου να κάνω. Απ΄ότι φάνηκε στην καμπύλη ζαχάρου πρέπει να έχω πρόβλημα.

Στα 0' είχα 78

Στα 60' είχα 129

Στα 120' είχα 160

Το περίεργο είναι οτι ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ζάχαρο (υπογλυκαιμίες πάθαινα ) ούτε κιλά έχω πάρει. Και της γιατρού μου της φαίνεται περίεργο γιατί ξέρει την διατροφή μου. Μου είπε να κόψω τους υδατάνθρακες (μακαρόνια, ρύζι, πατάτες, ψωμι τα οποία όλα αυτά ελάχιστα τα τρώω) για 3 βδομάδες και μετά θα επαναλάβουμε την εξέταση.

Το θέμα είναι οτι παραλίγο θα έκανα εμετό με την αηδία την γλυκόζη που ήπια. Με το ζόρι κρατήθηκα για να μην κάνω. Μία κοπέλα που κάναμε μαζί την καμπύλη δεν άντεξε και έκανε εμετό. Την λυπήθηκα. Μετά της είπαν οτι ακυρώνετε η εξέταση λόγο εμετού και οτι θα έπρεπε να την ξανακάνει άλλη μέρα.

marilu80 είπες οτι μετράς μόνη σου 3 φορές την μέρα το ζάχαρο. Το μετράς μόνο μετά το φαγητό ή και πριν; Πόση ώρα μετά; Δεν σε πονάνε τα δάχτυλα που τα τρυπάς τόσο συχνά; Κάνεις και διατροφή;

vikib εσύ τι διατροφή κάνεις; Θα επαναλάβεις την εξέταση ή το μετράς μόνη σου;

Το μόνο καλό σε όλη την υπόθεση είναι οτι ανέβηκε λίγο ο αιματοκρίτης μου. Πήγε στο 34!!!

Link to comment
Share on other sites

Και μια που το θυμήθηκα.... έχετε κάνει καμιά έρευνα αγοράς για ενδοεπικοινωνία? Μου έχουν πει πως αυτές της ΤΟΜΥ είναι πολύ καλές αλλά δεν ξέρω τι μοντέλο να κοιτάξω. Αυτό που έχει μονο για να ακούς το μωρό; αυτό που έχει και κάμερα; ή μια άλλη που δεν έχει κάμερα αλλά έχει αισθητήρα κίνησης και σε ειδοποιεί ακόμα κι αν σταματήσει η ρυθμική κίνηση της αναπνοής;

Έχετε καμιά ιδέα; Ισως οι παλιές μανούλες να ξέρουν κάτι παραπάνω...

Σμάρα μου πιστέυω οτι πραγματικά το μόνο που χρειάζεσαι είναι το πιο απλό. Αυτό για να ακούς μόνο το μωρό. Αυτό που έχει κάμερα σκέψου οτι θα πρέπει να έχεις συνέχεια φως στο δωμάτιο για να βλέπεις το μωρό. Και η άλλη μου φαίνεται πολύ ευαίσθητη και θα σε ξυπνάει χωρίς λόγο.

Εγώ έχω μία απλή της Avent αλλά είναι τόσο ευαίσθητη που πολλές φορές μόνο που κουνιόταν το μωρό άνοιγε η σύνδεση κι εγώ μέσα στον ύπνο μου νόμιζα οτι έκλαψε το μωρό και δεν το άκουσα και ξυπνούσα άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην γεννήσω 15Αύγουστο. Άλλωστε η ΠΗΤ μου είναι 7/9, αλλά ένα άγχος το έχω γενικώς με τον Αύγουστο, μην χρειαστώ κάτι και δεν βρίσκω κανέναν...

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ΠΗΤ 30 Αυγούστου και ούτε μία φορά δεν σκέφτηκα οτι μπορεί να γεννούσα 15αυγουστο γιατί όλοι μου έλεγαν οτι το πρώτο πάντα αργεί να γεννηθεί. Ο γιατρός μου δούλευε κανονικά αλλά εγώ ήμουν αυτή που πήγα διακοπές και έκανα μπάνια μέχρι και 5 μέρες πριν γεννήσω!!! Και όλο τον Άυγουστο πήγα για να με δει μόνο 2 φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Amelie, μην αγχώνεσαι και μη στεναχωριέσαι με την καμπύλη ζαχάρου γιατί το μπεμπουλίνι σου σε καταλαβαίνει... Πάντως και οι υπογλυκαιμίες, λένε, πως είναι ένδειξη μη σωστού μεταβολισμού των ζακχάρων. Να κάνεις ότι σου λέει ο γιατρός σου και αν δεν είσαι βέβαιη για αυτά που σου λέει, μπορείς να πας και σε κάποιον ενδοκρινολόγο διαβητολόγο ο οποίος είναι πιο εξειδικευμένος. Πάντως νομίζω πως με σωστή και προσεγμένη διατροφή ξεπερνιέται αυτό το εμποδιάκι.

Επίσης πολύ ενθαρρυντικό αυτό που σου έλεγαν ότι το πρώτο πάντα αργεί να γεννηθεί, αν και όλες ξέρουμε πως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις... και καλό είναι να είμαστε προετοιμασμένες για κάθε ενδεχόμενο (τουλάχιστον έτσι ξεαγχώνομαι εγώ) για αυτό και θα το συζητήσω με την γιατρό μου στο επόμενο ραντεβού της Πέμπτης. Αχ να δω και το μπεμπάκι μου που ακόμα κι αν το βλέπω κάθε βδομάδα δεν μου φτάνει :-)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Χαίρομαι που είστε όλες καλά!

Αυτές οι μέρες ήταν πολύ κουραστικές για μένα, έλειπε κι ο άντρας μου ταξίδι...

Έκανα τις εξετάσεις που μου έδωσε η γιατρός μου να κάνω. Απ΄ότι φάνηκε στην καμπύλη ζαχάρου πρέπει να έχω πρόβλημα.

Στα 0' είχα 78

Στα 60' είχα 129

Στα 120' είχα 160

Το περίεργο είναι οτι ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ζάχαρο (υπογλυκαιμίες πάθαινα ) ούτε κιλά έχω πάρει. Και της γιατρού μου της φαίνεται περίεργο γιατί ξέρει την διατροφή μου. Μου είπε να κόψω τους υδατάνθρακες (μακαρόνια, ρύζι, πατάτες, ψωμι τα οποία όλα αυτά ελάχιστα τα τρώω) για 3 βδομάδες και μετά θα επαναλάβουμε την εξέταση.

Το θέμα είναι οτι παραλίγο θα έκανα εμετό με την αηδία την γλυκόζη που ήπια. Με το ζόρι κρατήθηκα για να μην κάνω. Μία κοπέλα που κάναμε μαζί την καμπύλη δεν άντεξε και έκανε εμετό. Την λυπήθηκα. Μετά της είπαν οτι ακυρώνετε η εξέταση λόγο εμετού και οτι θα έπρεπε να την ξανακάνει άλλη μέρα.

marilu80 είπες οτι μετράς μόνη σου 3 φορές την μέρα το ζάχαρο. Το μετράς μόνο μετά το φαγητό ή και πριν; Πόση ώρα μετά; Δεν σε πονάνε τα δάχτυλα που τα τρυπάς τόσο συχνά; Κάνεις και διατροφή;

vikib εσύ τι διατροφή κάνεις; Θα επαναλάβεις την εξέταση ή το μετράς μόνη σου;

Το μόνο καλό σε όλη την υπόθεση είναι οτι ανέβηκε λίγο ο αιματοκρίτης μου. Πήγε στο 34!!!

αμελι οι τιμες ειναι λιγο τσιμπημενες,καλο ειναι να πας κ σε ενδοκρινολογο η διαβητολογο.μπορεις να τρως μαυρο ψωμι κ μακαρονια κ μη αποφλοιωμενο ρυζι.οχι ζαχαρη-γλυκα.θα προτιμας φρουτα κ οχι χυμο,οχι πολυ γλυκα φρουτα οπως σταφυλια,δαμασκηνα,πεπονι,κ σχετικα αγουρα τα υπολοιπα.οχι καλαμποκι,καροτα(ειναι γλυκα λαχανικα).οχι αποξηραμενα φρουτα.κ προσοχη στα κοκκινιστα.επισης θελει με μετρο αλατι-λαδι,μικρες ποσοτητες κ συχνα γευματα.σημερα θα παω ενδοκρινολογο,προς το παρον διατροφη.εγω προτιμω την καμπυλη.ουτε την μπεμπα δεν ενοχλησε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Εχω διαβάσει τις συνομιλίες σας και τα άγχη σας!!! Σε ο,τι δεν απαντήσω σημαίνει ότι δεν γνωρίζω!!! Σήμερα έκανα καμπύλη και όλα πήγαν καλά αλλα τα αποτελέσματα θα τα πάρω μεθαύριο. Ξέρω ότι στον 9ο παρακολουθεισαι κάθε βδομάδα! Θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο να λείπει κανείς διακοπές ενώ ξέρει εξαρχής τις ημερομηνίες της πελάτισσας του. Θα πρότεινα να ψάξεις για γιατρό, έστω για τις απλές επισκέψεις για να αισθάνεσαι ασφάλεια! Σίγουρα οι πρωτοτοκες αργούν αλλά συμβαίνει και το αντίθετο καμια φορά!! Μια φίλη μου γέννησε πρόσφατα το πρώτο της λίγο πρόωρα... Κ εγω φοβάμαι μήπως συμβεί κάτι νωρίτερα γι αυτό θα τα έχω όλα έτοιμα από τον 8ο...!

Την ενδοεπικοινωνία δεν τη θεωρώ απαραίτητη εκτός αν το σπίτι είναι διπατο. Μου έχουν πει φίλες μου ότι δεν τους χρειάστηκε γιατί έτσι κ αλλιώς το μωρό το έχεις συνέχεια μαζί σου και έννοια σου, οπότε δεν είναι άμεσης ανάγκης!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

αμελι οι τιμες ειναι λιγο τσιμπημενες,καλο ειναι να πας κ σε ενδοκρινολογο η διαβητολογο.μπορεις να τρως μαυρο ψωμι κ μακαρονια κ μη αποφλοιωμενο ρυζι.οχι ζαχαρη-γλυκα.θα προτιμας φρουτα κ οχι χυμο,οχι πολυ γλυκα φρουτα οπως σταφυλια,δαμασκηνα,πεπονι,κ σχετικα αγουρα τα υπολοιπα.οχι καλαμποκι,καροτα(ειναι γλυκα λαχανικα).οχι αποξηραμενα φρουτα.κ προσοχη στα κοκκινιστα.επισης θελει με μετρο αλατι-λαδι,μικρες ποσοτητες κ συχνα γευματα.σημερα θα παω ενδοκρινολογο,προς το παρον διατροφη.εγω προτιμω την καμπυλη.ουτε την μπεμπα δεν ενοχλησε!

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!

Ήδη άρχισα να αφαιρώ κάποια πράγματα απο την διατροφή μου και μειώνω τις μερίδες μου (όχι οτι έτρωγα μεγάλες ποσότητες). Απο αυτά που μου έγραψες μόνο οι χυμοί υπήρχαν σε ποσότητα στη διατροφή μου και 2-3 φορές τη βδομάδα έτρωγα παγωτά. Κάθε μέρα έτρωγα φρούτα και συγκεκριμένα φράουλες που βοηθάνε στην απορρόφηση του σιδήρου απ΄τον οργανισμό. Γενικώς είμαι ολιγόφαγη γι ΄αυτό και κανένας απο το περιβάλλον μου δεν μπορεί να πιστέψει πως εμφάνισα διαβήτη. Ακόμη και η γιατρός μου δεν το πίστευε και μου είπε να ξανακάνουμε την εξέταση μήπως έκανε λάθος το εργαστήριο και έβαλε ανάποδα τα αποτελέσματα. Δεν ξέρω τι να κόψω, ήδη δεν ετρωγα αλάτι, ψωμί, μακαρόνια,ρύζι. Δυστυχώς θα πρέπει να πάω σε ενδοκρινολόγο για να του πω τι υπάρχει στη διατροφή μου και να μου πει τι να κόψω.

Κι εγώ χαιρόμουνα οτι επιτέλους μπορούσα να φάω οτι ήθελα γιατί τους πρώτους 4 μήνες τους έβγαλα με κριτσίνια και φρυγανιές λόγο φουσκωμάτων και εμετών!

Link to comment
Share on other sites

marilu80 είπες οτι μετράς μόνη σου 3 φορές την μέρα το ζάχαρο. Το μετράς μόνο μετά το φαγητό ή και πριν; Πόση ώρα μετά; Δεν σε πονάνε τα δάχτυλα που τα τρυπάς τόσο συχνά; Κάνεις και διατροφή;

Amelie μου' date=' με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος από το 2011, δηλ από όταν αρχίσαμε να ψαχνόμαστε με τον άντρα μου επειδή δεν έμενα έγκυος. Τότε είχα κάνει και καμπύλη σακχάρου, και ενώ δεν είμαι διαβητική, αλλά επειδή υπήρχε ιστορικό σακχάρου στην οικογένεια και υπήρχε προδιάθεση, μου είχε δώσει να παίρνω glucophage (χάπι για το σάκχαρο). Μου είπε τότε ότι αυτό θα βοηθούσε τις ωορρηξίες μου και τον κύκλο γενικότερα. Πήγαινα περίπου μια φορά στο εξάμηνο στον ενδοκρινολόγο, και κάθε φορά μου έλεγε με το που θα μείνω έγκυος να πάω να με δει. Με το που έμεινα λοιπόν έγκυος, μετά από τρεις εξωσωματικές, πήγα ξανά.

Έτσι, από την 3η βδομάδα εγκυμοσύνης είμαι σε αυτοέλεγχο σακχάρου. Αυτό σημαίνει διατροφή και μετρήσεις καθημερινά. Μετράω το πρωί νηστική, μια ώρα μετά το γεύμα και 2 ώρες μετά το δείπνο. Τα δάχτυλά μου δεν πονάνε, είναι ψιλή η βελόνα και μάλλον συνήθισα κιόλας... Το χάπι για το σάκχαρο το συνέχισα ως την 10η βδομάδα, γιατί βοηθάει και στις αποβολές, και μετά μου το έκοψε τελείως.

Όσον αφορά τη διατροφή μου, στηρίζεται στα τακτικά γεύματα, περίπου ανά τρίωρο. Στην αρχή ήμουν πολύ τυπική, τώρα έχει ρυθμιστεί το σάκχαρό μου και είμαι καπως πιο ελαστική. Γενικά αποφεύγω τη ζάχαρη και τα αμυλώδη (άσπρο ψωμί, κέικ, μπισκοτοειδή, μακαρόνια, πατάτες, καλαμπόκι, αρακά κλπ) 'οπως και τα πολλά λιπαρά αλλά και τα ώριμα φρούτα. Δεν τα έχω αποκλείσει τελείως από τη διατροφή μου, αλλά προσέχω να μην ξεφεύγω. Πχ μακαρόνια δεν θα φάω μια πιατάρα όπως παλιά, και κυρίως δεν θα φάω και ψωμί στο ίδιο γεύμα. Να σου πω ότι το μαύρο ψωμάκι δεν ανεβάζει τόσο το σάκχαρο, μια φετουλα δλδ....

Να τι περίπου τρώω:

[u']Πρω[/u]ί: ένα τοστ με μαύρο ψωμί, τυράκι λάιτ και γαλοπούλα και ένα ποτήρι γάλα. Μαρμελάδα και μέλι μου ανεβάζουν πολύ το σάκχαρο και τα αποφεύγω, αλλά άμα τα πολυλιγουρευτώ την κάνω την κουτσουκέλα πού και πού, μια στις δεκα μέρες!;)

2-3 ωρες μετά: στίβω χυμό πορτοκάλι και τον πίνω με το σίδηρο. Μπορώ να φάω και κάνα κρακεράκι ολικής με τυράκι, αλλά συνήθως δεν πεινάω ακόμα...

Μεσημέρι: μια μέτρια μερίδα φαγητού και μια σαλάτα, όλα χωρίς πολλά λάδια και με μια φέτα μαύρο ψωμάκι. Συνήθως τρώω κάτι ψητό και τα αμυλώδη θα τα περιορίσω σε 1-2 φορές την εβδομάδα. Αλλά γενικά τρώω απ'όλα, δε μου λείπει κάτι.

Απόγευμα: συνήθως κάποιο φρουτάκι, κάνα γιαουρτάκι λάιτ με γεύση φρούτων, και τώρα το καλοκαίρι ίσως και κανένα παγωτάκι 0% μια δυο φορές τη βδομάδα.

Βράδυ: μπορεί να φάω λίγο από το μεσημεριανό, αλλά συνήθως κόβω σαλατούλα με τόνο, ή με αυγουλάκι βραστό, τυράκι γαλοπούλα, καμια φορά καλαμάκι με σαλατα... Αν παίζει έξοδος το βράδυ, θα κανονίσω το μεσημεριανό μου να είναι πιο ελαφρυ.

Πριν τον ύπνο: ένα ποτήρι γάλα, το οποίο το έχω τόσο συνηθίσει που άμα δεν το πιω ξυπνάω από την πείνα μες στη νύχτα! βέβαια, άμα το πιώ ξυπνάω έτσι κι αλλιώς για κατούρημα, χαχα:tongue:!

Με τη διατροφή αυτή κατάφερα να ρυθμίσω το σάκχαρο και να μην πάρω κιλά, πράγμα που φοβόμουν μια και είμαι φαγανό κορίτσι, ζωή να'χω:tongue:. Ξεκίνησα 74 κιλά, με ύψος 1,67. Στην αρχή έχασα 2 κιλά και πήγα 72. Σήμερα μπαίνω στην 29η βδομάδα και ζυγίστηκα 73,8. Μακάρι να μπορεσω να κρατήσω αυτή τη διατροφή και μετά την εγκυμοσύνη, μου κάνει πολύ καλό...

Κορίτσια μου, συγνώμη για το μεγάλο ποστ, ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα όλα αυτά!! φιλιά σε όλες χχχχ


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...