Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Amelie μου, με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος από το 2011, δηλ από όταν αρχίσαμε να ψαχνόμαστε με τον άντρα μου επειδή δεν έμενα έγκυος. Τότε είχα κάνει και καμπύλη σακχάρου, και ενώ δεν είμαι διαβητική, αλλά επειδή υπήρχε ιστορικό σακχάρου στην οικογένεια και υπήρχε προδιάθεση, μου είχε δώσει να παίρνω glucophage (χάπι για το σάκχαρο). Μου είπε τότε ότι αυτό θα βοηθούσε τις ωορρηξίες μου και τον κύκλο γενικότερα. Πήγαινα περίπου μια φορά στο εξάμηνο στον ενδοκρινολόγο, και κάθε φορά μου έλεγε με το που θα μείνω έγκυος να πάω να με δει. Με το που έμεινα λοιπόν έγκυος, μετά από τρεις εξωσωματικές, πήγα ξανά.

Έτσι, από την 3η βδομάδα εγκυμοσύνης είμαι σε αυτοέλεγχο σακχάρου. Αυτό σημαίνει διατροφή και μετρήσεις καθημερινά. Μετράω το πρωί νηστική, μια ώρα μετά το γεύμα και 2 ώρες μετά το δείπνο. Τα δάχτυλά μου δεν πονάνε, είναι ψιλή η βελόνα και μάλλον συνήθισα κιόλας... Το χάπι για το σάκχαρο το συνέχισα ως την 10η βδομάδα, γιατί βοηθάει και στις αποβολές, και μετά μου το έκοψε τελείως.

Όσον αφορά τη διατροφή μου, στηρίζεται στα τακτικά γεύματα, περίπου ανά τρίωρο. Στην αρχή ήμουν πολύ τυπική, τώρα έχει ρυθμιστεί το σάκχαρό μου και είμαι καπως πιο ελαστική. Γενικά αποφεύγω τη ζάχαρη και τα αμυλώδη (άσπρο ψωμί, κέικ, μπισκοτοειδή, μακαρόνια, πατάτες, καλαμπόκι, αρακά κλπ) 'οπως και τα πολλά λιπαρά αλλά και τα ώριμα φρούτα. Δεν τα έχω αποκλείσει τελείως από τη διατροφή μου, αλλά προσέχω να μην ξεφεύγω. Πχ μακαρόνια δεν θα φάω μια πιατάρα όπως παλιά, και κυρίως δεν θα φάω και ψωμί στο ίδιο γεύμα. Να σου πω ότι το μαύρο ψωμάκι δεν ανεβάζει τόσο το σάκχαρο, μια φετουλα δλδ....

Να τι περίπου τρώω:

Πρωί: ένα τοστ με μαύρο ψωμί, τυράκι λάιτ και γαλοπούλα και ένα ποτήρι γάλα. Μαρμελάδα και μέλι μου ανεβάζουν πολύ το σάκχαρο και τα αποφεύγω, αλλά άμα τα πολυλιγουρευτώ την κάνω την κουτσουκέλα πού και πού, μια στις δεκα μέρες!;)

2-3 ωρες μετά: στίβω χυμό πορτοκάλι και τον πίνω με το σίδηρο. Μπορώ να φάω και κάνα κρακεράκι ολικής με τυράκι, αλλά συνήθως δεν πεινάω ακόμα...

Μεσημέρι: μια μέτρια μερίδα φαγητού και μια σαλάτα, όλα χωρίς πολλά λάδια και με μια φέτα μαύρο ψωμάκι. Συνήθως τρώω κάτι ψητό και τα αμυλώδη θα τα περιορίσω σε 1-2 φορές την εβδομάδα. Αλλά γενικά τρώω απ'όλα, δε μου λείπει κάτι.

Απόγευμα: συνήθως κάποιο φρουτάκι, κάνα γιαουρτάκι λάιτ με γεύση φρούτων, και τώρα το καλοκαίρι ίσως και κανένα παγωτάκι 0% μια δυο φορές τη βδομάδα.

Βράδυ: μπορεί να φάω λίγο από το μεσημεριανό, αλλά συνήθως κόβω σαλατούλα με τόνο, ή με αυγουλάκι βραστό, τυράκι γαλοπούλα, καμια φορά καλαμάκι με σαλατα... Αν παίζει έξοδος το βράδυ, θα κανονίσω το μεσημεριανό μου να είναι πιο ελαφρυ.

Πριν τον ύπνο: ένα ποτήρι γάλα, το οποίο το έχω τόσο συνηθίσει που άμα δεν το πιω ξυπνάω από την πείνα μες στη νύχτα! βέβαια, άμα το πιώ ξυπνάω έτσι κι αλλιώς για κατούρημα, χαχα:tongue:!

Με τη διατροφή αυτή κατάφερα να ρυθμίσω το σάκχαρο και να μην πάρω κιλά, πράγμα που φοβόμουν μια και είμαι φαγανό κορίτσι, ζωή να'χω:tongue:. Ξεκίνησα 74 κιλά, με ύψος 1,67. Στην αρχή έχασα 2 κιλά και πήγα 72. Σήμερα μπαίνω στην 29η βδομάδα και ζυγίστηκα 73,8. Μακάρι να μπορεσω να κρατήσω αυτή τη διατροφή και μετά την εγκυμοσύνη, μου κάνει πολύ καλό...

Κορίτσια μου, συγνώμη για το μεγάλο ποστ, ελπίζω να σας φανούν χρήσιμα όλα αυτά!! φιλιά σε όλες χχχχ

marilu80 καλημέρα!

Σ΄ευχαριστώ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες.

Ποτέ μου δεν είχα βάλει πρόγραμμα στην διατροφή μου γίαυτό και η ιδέα με τρομάζει λίγο.

Είμαι διατεθημένη να βάλω πρόγραμμα αλλά έχω το πρόβλημα του χαμηλού αιματοκρίτη και παίρνω σίδηρο πρωί-βράδυ. Τον σίδηρο πρέπει να τον παίρνω με άδειο στομάχι και πρέπει να απέχει απο τα γαλακτοκομικά 4 ώρες και δεν μπορεί να συνδυαστεί με φυτικές ίνες (π.χ. Δημητριακά, μαύρο ψωμι και κάποια είδη λαχανικών), καφέ, τσάι, σοκολάτα και ίσως και άλλα που δεν τα ξέρω. Το τελευταίο μου γεύμα είναι στι 7 το απόγευμα για να μπορέσω να πάρω το σίδηρο με άδειο στομάχι στις 11 τρώγοντας λίγο πιο πριν λίγες φράουλες που βοηθάνε στη απορρόφηση του σιδήρου. Γι ΄αυτό δεν μπορώ να έχω πολλά γεύματα και πρέπει να προσέχω διπλά τι θα τρώω:-( . Σκέφτομαι να πάω σε ενδοκρινολόγο απο βδομάδα για να δούμε τι θα μου πει και αυτός.

Πολλά φιλιά και σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

marilu80 καλημέρα!

Σ΄ευχαριστώ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες.

Ποτέ μου δεν είχα βάλει πρόγραμμα στην διατροφή μου γίαυτό και η ιδέα με τρομάζει λίγο.

Είμαι διατεθημένη να βάλω πρόγραμμα αλλά έχω το πρόβλημα του χαμηλού αιματοκρίτη και παίρνω σίδηρο πρωί-βράδυ. Τον σίδηρο πρέπει να τον παίρνω με άδειο στομάχι και πρέπει να απέχει απο τα γαλακτοκομικά 4 ώρες και δεν μπορεί να συνδυαστεί με φυτικές ίνες (π.χ. Δημητριακά, μαύρο ψωμι και κάποια είδη λαχανικών), καφέ, τσάι, σοκολάτα και ίσως και άλλα που δεν τα ξέρω. Το τελευταίο μου γεύμα είναι στι 7 το απόγευμα για να μπορέσω να πάρω το σίδηρο με άδειο στομάχι στις 11 τρώγοντας λίγο πιο πριν λίγες φράουλες που βοηθάνε στη απορρόφηση του σιδήρου. Γι ΄αυτό δεν μπορώ να έχω πολλά γεύματα και πρέπει να προσέχω διπλά τι θα τρώω:-( . Σκέφτομαι να πάω σε ενδοκρινολόγο απο βδομάδα για να δούμε τι θα μου πει και αυτός.

Πολλά φιλιά και σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες:D

καλημερα κοριτσια!μαριλου συγχαρητηρια που τα πας τοσο καλα κ μπραβο κ για τα κιλα!εγω τελικα πηγα χθες ενδοκρινολογο(με παρακολουθει απο το 2007 για το θυρροειδη κ σε ολη την εγγυμοσυνη).δε γλιτωσα το τρυπημα.6φορες την ημερα!κ αυστηρη διατροφη.εμενα μου ειπε οχι μπανανες(που νομιζα οτι βοηθανε στα οιδηματα αλλα λαθος) κ αχλαδια,στο πιατο του γλυκου αρακα,πρασο κ λαχανο.καλυτερα ψωμι κ οχι φρυγανιες.σιδηρο παιρνω κ γω 2 φορες τη μερα.δεν ηξερα για τις ινες,ουτε αφηνω τοσες ωρες.μπορεις να ρωτησεις κ διατροφολογο.μαριλου το ταχινι επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

σιδηρο παιρνω κ γω 2 φορες τη μερα.δεν ηξερα για τις ινες,ουτε αφηνω τοσες ωρες

4 ώρες πρέπει να αφήσεις μόνο απο τα γαλακτοκομικά (γάλα, γιαούρτι,τυρί). Μπορείς να φας 1 ώρα μετά την λήψη σιδήρου αλλά όχι τις τροφές που ανέφερα. Επίσης ο σίδηρος δεν μπορεί να ληφθεί κοντά με τα όσπρια και το σπανάκι! Κουφό ε;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!μαριλου συγχαρητηρια που τα πας τοσο καλα κ μπραβο κ για τα κιλα!εγω τελικα πηγα χθες ενδοκρινολογο(με παρακολουθει απο το 2007 για το θυρροειδη κ σε ολη την εγγυμοσυνη).δε γλιτωσα το τρυπημα.6φορες την ημερα!κ αυστηρη διατροφη.εμενα μου ειπε οχι μπανανες(που νομιζα οτι βοηθανε στα οιδηματα αλλα λαθος) κ αχλαδια,στο πιατο του γλυκου αρακα,πρασο κ λαχανο.καλυτερα ψωμι κ οχι φρυγανιες.σιδηρο παιρνω κ γω 2 φορες τη μερα.δεν ηξερα για τις ινες,ουτε αφηνω τοσες ωρες.μπορεις να ρωτησεις κ διατροφολογο.μαριλου το ταχινι επιτρεπεται?

Γεια σου vikib! Όταν λες 6 τρυπήματα, εννοείς μετρήσεις ή σε ξεκίνησε και ινσουλίνη? όπως και να'χει καλό κουράγιο... είναι σπαστικό να είσαι με ενα ξυπνητήρι όλη μέρα, πόσο σε νιώθω...

Από φρούτα καλοκαιρινά πρέπει να προσέχουμε μπανάνες, σταφύλι, πεπόνι και σύκα, δηλ τα πολύ γλυκά. Όσο πιο άγουρα τόσο καλύτερα. Για το αχλάδι δεν μου'χε πει τίποτα ιδιαίτερο. Γενικά πάντως μου λέει όχι πολλά φρούτα, ούτε χυμούς. Τρώγε αγγουράκια μου λέει και μαρουλια όταν πεινάς ενδιάμεσα.

Για το ταχίνι που με ρωτάς δεν ξέρω, εγώ δεν το προτιμώ. Εκεί πριν το πάσχα έφαγα 5-6 φορές απο λίγο χαλβά (που ειναι από ταχινι) αντι για γλυκό, ισα ισα οσο δυο δαχτυλα, και καμια φορά ζηλεύω λίγο παστέλι που μ'αρεσει (κι αυτό από σουσάμι όπως το ταχίνι) και τρώω καμια 30αρια γραμμαρια, δηλ σχεδον το μισο απο το πακετάκι. Βρήκα αυτό να διαβασεις http://www.eid.org.gr/index.php/site/article/h-eksairetikh-threptikh-aksia-toy-taxinioy εδώ καλά τα λέει πάντως. Ρώτα και το γιατρό...

Amelie κι εγώ νομίζω ότι μένεις πολλές ώρες νηστική και δεν κάνει ούτε για το μεταβολισμό σου, ούτε για το μωράκι σου. Εμένα για το σίδηρο μου λέει να τον παίρνω 1 ώρα πριν ή 2 ώρες μετά το γαλακτοκομικό. Για άλλες τροφες δε μου είπε... Ίσως είναι υπερβολή οι 4 ώρες πριν και μετά. Αυτό σημαίνει ότι μένεις ενα 8ωρο νηστική, πράγμα που σου ανεβάζει το σάκχαρο κατακόρυφα μόλις φας. Διευκρίνησέ το πάλι με το γιατρό σου... Πάντως έχεις καλό αιματοκρίτη, γιατί σου δίνει και δεύτερο σίδηρο? εγώ είχα 32 στις τελευταίες εξετάσεις και δε μου δωσε να παρω και δευτερο... τι να πω, ο κάθε γιατρός έχει το σύστημά του και πρέπει να τους εμπιστευόμαστε!

Αυτά από μένα, φιλάκιααααααα


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρέπει να αφήσεις μόνο απο τα γαλακτοκομικά (γάλα' date=' γιαούρτι,τυρί). Μπορείς να φας 1 ώρα μετά την λήψη σιδήρου αλλά όχι τις τροφές που ανέφερα. Επίσης ο σίδηρος δεν μπορεί να ληφθεί κοντά με τα όσπρια και το σπανάκι! Κουφό ε;;[/quote']

ααααααα, οκ τότε! κι εγω νόμιζα οτι ψωμολυσσάς ολη μερα για χαρη του σιδήρου:lol::lol:


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαριλου ευχαριστω για τις πληροφοριες..θα προσπαθησω να φαω 1-2 φορες τη βδομαδα,συνηθως δεν τρωω,αλλα τωρα δεν ξερω τι αλλο να φαω..κανονικα το τρωω με μελι,σε φετα ψωμι η σκετο για γλυκο,αλλα τωρα σκετο!εμενα ο αιματοκριτης ειναι 34-34,5 κ παιρνω 2 viofer.μετραω στα 3 κυρια γευματα(πρωι-μεσημερι-βραδυ)πριν κ μετα μια ωρα.ινσουλινη οχι,για να δουμε αν το ελεγχω με διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Είχα ξεκινήσει στον δεύτερο μήνα με αιματοκρίτη 35 και η γιατρός μου, μου είχε πει οτι δεν χρειαζεται να πάρω ακόμη σίδηρο. Εγώ παραξενεύτηκα γιατί ήδη ήταν κάτω απο το όριο. Μετά απο ένα μήνα άρχισα να μήν νιώθω καλά, είχα ζαλάδες, κουραζόμουν πολύ, έκανα εμετούς, έτρωγα μόνο κριτσίνια και φρυγανιές και άρχισα να νιώθω περίεργα πράγματα στο στήθος. Η καρδιά μου εκεί που χτυπούσε κανονικά, σταματούσε για 3 δευτερόλεπτα και μετά ένιωθα ένα δυνατό χτύπημα (σαν να με κλωτσούσε μωρό) στο στήθος :?. Νόμιζα οτι θα πάθω καρδια!! Αυτό το ένιωθα όλη μέρα! Τα βράδια δεν μπορούσα να κοιμηθώ απο αυτό! Αποφασίσαμε με τον άντρα μου ένα βράδυ που είχα φρικάρει να πάμε στα επείγοντα σε καρδιολόγο (3 φορές πήγαμε συνολικά). Εκεί ο καρδιολόγος διαπίστωσε οτι αυτά που ένιωθα ήταν "έκτακτες συστολές" της καρδιάς και θεωρούνται αρρυθμίες. Κάθε χτύπημα στο στήθος είναι ένα "reset" που κάνει η καρδια!! Φρικιαστικό. Ο γιατρός μου είπε οτι εφόσον δεν έχω πρόβλημα με την καρδιά είναι τελείως ακίνδυνο και μπορεί να οφείλετε σε έλειψη ηλεκτρολυτών και χαμηλό αιματοκρίτη. Μα, του λέω, ο αιματοκρίτης μου πριν ένα μήνα ήταν 35. Ξανακάνε μου λέει γιατί μπορεί να έπεσε. Έκανα πάλι εξέταση και είχε πέσει στο 30!!! Τότε ξεκίνησα να παίρνω πρωί-βράδυ σίδηρο απεγνωσμένη για να τον ανεβάσω γιατί περνούσα μία φρίκη με τις αρρυθμίες! Φάρμακα δεν μπορούσα να πάρω και ήμουν απελπισμένη:( .

Όσο ακίνδυνο και να είναι όταν νιώθεις την καρδιά σου να σταματάει και να σε κλωτσάει στο στήθος δεν μπορείς να έχεις μία φυσιολογική ζωή. Το μόνο που θα με έκανε καλά ήταν να ανεβάσω τον αιματοκρίτη (αφού οι ηλεκτρολύτες μου ήταν μια χαρα) αλλά μου έριχναν την ψυχολογία όταν μου έλεγαν οτι θέλει 3-4

μήνες για να ανέβει. Τον τελευταίο καιρό καλυτέρεψαν οι αρρυθμίες μου αλλά δεν έφυγαν τελείως. Ο αιματοκρίτης έφτασε στο 34 και έκανα πάρτυ:D. Αλλά η φερριτίνη μου είναι ακόμη στο μισό απο όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη και αυτό σημαίνει οτι άδειασαν οι "αποθήκες" μου. Θα συνεχίσω να παίρνω 2 χαπάκια (τα ferro sanol παίρνω εγώ) την ημέρα ακόμη και μετά τη γέννα μέχρι να ανέβει στο 40-45 ο αιματοκρίτης μου :tongue:!! Γιατί κορίτσια πραγματικά πέρασα μεγάλη φρίκη με την καρδιά μου και δεν θέλω να το ξαναπάθω ΠΟΤΕ αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Amelie μου, πρέπει να ήταν φρικτό όλο αυτό που πέρασες.κουραγιο κοπέλα μου και θα επανέλθει και το καρδιοχτύπι σου. Ειδικά μόλις δεις το μπεμπάκι θα τα ξεχάσεις αυτά τα δύσκολα. Πάντως με φόβησες και λιγάκι. Ο αιματοκρίτης μου στην 27 εβδομάδα ήταν 36. Μπορεί να πέσει τόσες μονάδες τόσο γρήγορα; κάθε ποτε ελέγχεις σίδηρο και φεριτίνη; πως παλεύεις τα συμπληρώματα σιδήρου και την δυσκοιλιοτητα; ο μεγάλος μου εφιάλτης είναι μην χρειαστώ σίδηρο και χειροτερεύσει η δυσκοιλιοτητα που την έχω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου...


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Amelie μου, πρέπει να ήταν φρικτό όλο αυτό που πέρασες.κουραγιο κοπέλα μου και θα επανέλθει και το καρδιοχτύπι σου. Ειδικά μόλις δεις το μπεμπάκι θα τα ξεχάσεις αυτά τα δύσκολα. Πάντως με φόβησες και λιγάκι. Ο αιματοκρίτης μου στην 27 εβδομάδα ήταν 36. Μπορεί να πέσει τόσες μονάδες τόσο γρήγορα; κάθε ποτε ελέγχεις σίδηρο και φεριτίνη; πως παλεύεις τα συμπληρώματα σιδήρου και την δυσκοιλιοτητα; ο μεγάλος μου εφιάλτης είναι μην χρειαστώ σίδηρο και χειροτερεύσει η δυσκοιλιοτητα που την έχω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!

Σμάρα μην ανησυχείς, κανονικά δεν πέφτει ο αιματοκρίτης τόσο γρήγορα. Σε μένα έπεσε επειδή έκανα εμετούς και τρεφόμουν μόνο με κριτσίνια και φρυγανιές. Την φερριτίνη την έλεγξα μία στον προγεννητικό έλεγχο και μία τώρα μαζί με όλες τις εξετάσεις που μου έδωσε η γιατρός να κάνω.

Όσο γαι την δυσκοιλιότητα κι εγώ είμαι ελαφρώς δυσκοίλια γενικώς και τώρα με την εγκυμοσύνη και τον σίδηρο χειροτέρεψε:? . Αλλά η αλήθεια είναι οτι είναι το τελευταίο που με απασχόλησε σ΄αυτή την εγκυμοσύνη γιατί απο την αρχή όλο μου συμβαίνανε διάφορα άλλα σοβαρά κι άλλα όχι τόσο σοβαρά. Με το που περνούσε το ένα, ερχότανε κάτι άλλο. Το μόνο που έχω απο την αρχή και δεν έφυγε ακόμη είναι η ρινίτιδα εγκυμοσύνης και είμαι απο την αρχή με βουλωμένη μύτη :?.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια!!!! Κουράγιο σε όλες κ θα περάσει ο καιρός!!! Όταν πάρουμε τα μωράκια μας αγκαλιά θα τα ξεχάσουμε όλα!!!

Αμελι υπάρχει ρινίτιδα εγκυμοσύνης;;; Γιατί μάλλον έχω κ εγώ!!

Φιλιά σε όλες!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

looney_anna μου με το που ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου έπαθα μία φοβερή ιγμορίτιδα. Δεν είχα ξαναπάθει ποτέ στη ζωή μου τέτοιο πράγμα ξανά! Έχασα την όσφρησή μου για 10 μέρες και ανέπνεα μόνο απο το στόμα πράγμα που είχε χειροτερέψει τους εμετούς μου. Είχα τέτοιους πονοκεφάλους που μου ερχόταν να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Πήγα σε ωρλ και όταν της είπα οτι είχα προγραμματισμένο ταξίδι στο εξωτερικό και θα πετούσα με αεροπλάνο, μου είπε οτι αποκλείεται να πετάξω έτσι και οτι θα σπάσουν τα τύμπανα των αυτιών μου αν το επιχειρήσω! Αν και ήμουν στην 4η βδομάδα της εγκυμοσύνης, μου ξεκίνησε εντατική θεραπεία με αντιβίωση (ακίνδυνη για το έμβρυο)! Εγω κανονικά ούτε depon δεν παίρνω στην εγκυμοσύνη. Αφού τελείωσα τη θεραπεία και γύρισα απο το ταξίδι μου, μετά απο μια βδομάδα άρχισε να βουλώνει πάλι η μύτη μου αλλά σε πολύ χαμηλότερο βαθμό απο πριν και δεν είχα πονοκεφάλους. Ξαναπήγα στην ωρλ και μου είπε οτι αυτό δεν ήταν ιγμορίτιδα αλλά ρινίτιδα εγκυμοσύνης και μου εμφανίστηκε επειδή βρήκε ευαίσθητη την ρινική κοιλότητα απο την προηγείσα ιγμορίτιδα. Και όταν την ρώτησα πώς φέυγει μου είπε οτι θα φύγει όταν γεννήσω :roll: . Μετά ρώτησα και την γυναικολόγο μου και συμφώνησε με την ωρλ.

Οπότε looney_anna μου, όπως το είπες κι εσύ κουράγιο και θα περάσει ο καιρός κι όταν γεννήσουμε με το καλό δεν θα τα θυμόμαστε αυτά!

Το περίεργο είναι οτι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα πάθει τίποτα. Μόνο λίγο πρησμένα πόδια είχα. Είχα την εγκυμοσύνη που ονειρεύεται κάθε γυναίκα!! Τώρα όμως με ματιάξανε:tongue: !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!

looney_anna με το καλό να πάει και το τελευταίο τρίμηνο!

Ανυπομονώ να δω ποιά θα γεννήσει πρώτη και πώς θα ξεκινήσει ο τοκετός ( με πόνους ή με σπάσιμο νερών;) και που θα την πετύχει!!!:D

Πάντως εγώ νομίζω οτι θα γεννήσω αρκετά πριν την ΠΗΤ μου! Έχω τεράστια κοιλιά (στην πρώτη μου έτσι ήμουν στο τέλος του 9ου μήνα) και ο μικρός είναι πολύ ζωηρός!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες! Είμαι νεα στην παρεα. Είμαι στην 26η εβδομάδα κύησης και καπου εκεί στα τελη του σεπτεμβρη θα φέρω στον κόσμο το αγοράκι μυ. Είναι το πρώτο μου παιδί. Θα τα λέμε εδώ, καλή συνέχεια σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...