Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες!

Είχα καιρό να μπω... διάβασα τα νέα σας.

Vikib μου, τι ήταν κι αυτό με το πόδι σου... τώρα που θα ξεκινήσεις πάλι ινσουλίνη να προσέχεις. Εύχομαι να πάνε όλα καλά! τουλάχιστον θα γεννήσεις πιο γρήγορα και θα ξεμπερδεύεις...

Εγώ έκανα doppler πριν μια βδομάδα, ο μπομπιράκος μου είναι μια χαρά, 1600γρ και ίδιος ο μπαμπάς του! μας έβγαλε τη φατσούλα του 3D φωτο:)... Είναι ακόμα σε ισχυακή προβολή, αλλά ελπίζω οτι θα γυρίσει κάποια στιγμή...

Το άσχημο είναι ότι έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού, γιατί είχα ενοχλήσεις και κιτρινωπά υγρά, και έδειξε μύκητες και στρεπτόκοκκο :(. Μου έδωσε ο γιατρός κολπικά υπόθετα για τους μύκητες και αντιβίωση για το στρεπτόκοκκο... Διάβασα ότι ο στρεπτόκοκκος είναι συνηθισμένος στις έγκυες, ελπίζω να περάσει και να μην έχω πρόβλημα... Ευτυχώς δεν μου απαγόρευσε τα μπάνια και φεύγω αύριο για το εξοχικό!! να αλλάζω μόνο στεγνό μαγιό λέει...

πολλά φιλιά σε όοοοολα τα κορίτσια

Καλημερα!

Marilu περαστικα!

Ισως ειναι και απο την θαλασσα αυτα!εγω με το

Που βγαινω αλλαζω μαγιο!

Σε ποια εβδομαδα εισαι;;

Εγω ειμαι στην 31,30 και 6 ημερων και προχτες που πηγα

Ο μικρος ηταν 1600 γραμμαρια.

Ρε κοριτσια ολες νωρις κανετε doppler εμενα πολυ αργα με

Βαζει!αν κ ειναι το πρωτο μου απο οσες διαβαζω και απο φιλες μεχρι την 34 το εχουν κανει!

Υπαρχει καμια που το εκανε τοσο αργα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοκο στην 38η δεν έχει νόημα να το κάνεις γιατί σε αυτή την εξέταση ο γιατρός βλέπει αν όλα είναι οκ στην ανάπτυξη του μωρού, αν υπάρχει πιθανότητα για πρόωρο τοκετό κλπ. Ενα μωρό που γεννιέται μετά την 36η βδομάδα δεν θεωρείται πρόωρο...! Μήπως έχει μπερδευτεί;;

Αμελι δεν ξέρω αν είναι προαιρετική η εξέταση...!! Στο πρώτο σου την είχες κάνει;;

Ψάξτε στο διαδίκτυο τι ακριβώς εξετάζουμε στο ντοπλερ...!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοκο στην 38η δεν έχει νόημα να το κάνεις γιατί σε αυτή την εξέταση ο γιατρός βλέπει αν όλα είναι οκ στην ανάπτυξη του μωρού, αν υπάρχει πιθανότητα για πρόωρο τοκετό κλπ. Ενα μωρό που γεννιέται μετά την 36η βδομάδα δεν θεωρείται πρόωρο...! Μήπως έχει μπερδευτεί;;

Αμελι δεν ξέρω αν είναι προαιρετική η εξέταση...!! Στο πρώτο σου την είχες κάνει;;

Ψάξτε στο διαδίκτυο τι ακριβώς εξετάζουμε στο ντοπλερ...!

Δεν νομιζω οτι εχει μπερδευτει..ξερει οτι θα μαι στην 38!

Θα λειπει απο τις 09/08 εως της 28/8 αλλα θα μπορουσα να παω με την μαια

Δεν χρειαζετε να ναι μαζι και δευτερον με εχει βαλει να με ξαναδει στης 04/08 που θα μαι στην 35!

Γιατι να μην μου βαλει τοτε το doppler??δεν μπορω να καταλαβω!

Μηπως πρεπει να του το πω;ποιο το νοημα να την κανω στης 38;;φανατσου οτι μετα απο 2 μερες θα μπαινω στην 39.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει μπερδευτει..ξερει οτι θα μαι στην 38!

Θα λειπει απο τις 09/08 εως της 28/8 αλλα θα μπορουσα να παω με την μαια

Δεν χρειαζετε να ναι μαζι και δευτερον με εχει βαλει να με ξαναδει στης 04/08 που θα μαι στην 35!

Γιατι να μην μου βαλει τοτε το doppler??δεν μπορω να καταλαβω!

Μηπως πρεπει να του το πω;ποιο το νοημα να την κανω στης 38;;φανατσου οτι μετα απο 2 μερες θα μπαινω στην 39.

Βρε κορίτσι μου, μήπως σου είπε να κάνεις το doppler στις 28/7 και όχι τον Αύγουστο? Πάρε τον τηλέφωνο και ρώτα τον στα ίσια. "Γιατρέ, ολοι μου λένε πως το doppler το κάνουν 30-34η βδομάδα, εγώ γιατί τόσο αργά? " όμορφα και σταράτα. Πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου και να μην σου δημιουργούνται αμφιβολίες.

Εμένα πάντως το doppler μου το έκανε στο ιατρείο της και όχι σε ειδικό υπερηχογράφο. Βέβαια έχει μηχάνημα 4d και ίσως για αυτό να μην χρειάστηκε να πάω αλλού. Μήπως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με εσένα και κάνεις doppler και δεν το ξέρεις? Το μηχάνημα του γιατρού σου δεν είναι έγχρωμο να σου δείχνει με κόκκινο και μπλε τις ροές του αίματος στον ομφάλιο λώρο? Στην ουσία αυτό είναι το doppler. Αργότερα στην εγκυμοσύνη μας βάζουν και σε καρδιοτοκογράφο.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοκο μπορείς να το κάνεις κ σε άλλο γιατρό!!! Πάντως το σίγουρο είναι ότι πρέπει να του μιλήσεις κ να το ξεκαθαρίσετε!!! Τότε που σου χει βάλει το ραντεβού πραγματικά τσάμπα τα χρήματα που θα δώσεις! Δεν έχει κανένα νόημα η εξέταση τότε!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σμαρα έκανες doppler;; για πες εντυπώσεις!! Ήταν πιο ωραίο από το Β επιπέδου;; ποσο είναι το μωράκι σου;

Η μπέμπα μου στις 31ε1η ήταν 1600γρ. Και η γιατρός πολύ ευχαριστημένη. Σαν την β επιπέδου δεν ηταν η εξέταση γιατί τα μωράκια μας είναι πιο μεγάλα και τα κοιταζουν κομμάτι κομμάτι. Η τρισδιάστατη απεικόνιση δεν είναι πάντα εφικτή ειδικά αν είναι υπερκινητικό το μπεμπάκι. Το βασικό είναι να δει ο γιατρός τις μετρήσεις που πρέπει και να είναι καλές.

Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες μας :-)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!!

marilu80 περαστικά σου κοπέλα μου!

Το επόμενο ραντεβού μου στην γιατρο μου είναι όταν θα είμαι στην 34η βδομάδα, οπότε θα ειναι λίγο αργά για doppler. Γι΄αυτό θα την πάρω πιο πριν να την ρωτήσω.

Ούτε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κάνει doppler. Καλά, ο γιατρός που είχα τότε δεν μου είχε δώσει να κάνω ούτε καμπύλη ζαχάρου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου με τις όμορφες κοιλίτσες, πως είστε? Όλα καλά? Κάνατε τα doppler σας, αιματολογικές? Εύχομαι όλα καλά.

Από εχτές πονάω πολύ στα πλευρά μου. Ο πόνος ξεκίνησε πίσω δεξιά λίγο πάνω από το υψος του νεφρού. Ο πόνος κράτησε από το πρωί ως το απόγευμα. Σηκώθηκα από την μεσημεριανή μου σιέστα κι ένιωθα καλύτερα. Σε καμιά ώρα με πιάνει πόνος στο θώρακα, κάτω από το αριστερό μαστό. Στην αρχή σαν ενόχληση, μετά σαν νευροκαβαλίκεμα. Μαύρη νύχτα πέρασα. Ούτε να κοιμηθώ κατάφερα, αναπνοή και σφάχτης. Ακόμα και τώρα έτσι είμαι. Αν πάρω κανονική ανάσα πονάω πολύ και αν ξαπλώσω ή ακουμπήσω την πλάτη μου σε καναπέ πονάω πολύ. Φαντάζομαι πως είναι που μεγαλώνει η μπέμπα και ανοίγουν τα πλευρά μου για να χωρέσει (που να ήμουν κ καμιά μικρόσωμη). Έχετε εσείς τέτοιους πόνους? Να έπαιρνα κάνα ντεπόν ή τζάμπα φάρμακο θα πάρει κ η μπέμπα χωρίς να μου προσφέρει καμιά ανακούφιση?

Ααα, από πρήξιμο στα άκρα πως πάτε? :-)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου με τις όμορφες κοιλίτσες, πως είστε? Όλα καλά? Κάνατε τα doppler σας, αιματολογικές? Εύχομαι όλα καλά.

Από εχτές πονάω πολύ στα πλευρά μου. Ο πόνος ξεκίνησε πίσω δεξιά λίγο πάνω από το υψος του νεφρού. Ο πόνος κράτησε από το πρωί ως το απόγευμα. Σηκώθηκα από την μεσημεριανή μου σιέστα κι ένιωθα καλύτερα. Σε καμιά ώρα με πιάνει πόνος στο θώρακα, κάτω από το αριστερό μαστό. Στην αρχή σαν ενόχληση, μετά σαν νευροκαβαλίκεμα. Μαύρη νύχτα πέρασα. Ούτε να κοιμηθώ κατάφερα, αναπνοή και σφάχτης. Ακόμα και τώρα έτσι είμαι. Αν πάρω κανονική ανάσα πονάω πολύ και αν ξαπλώσω ή ακουμπήσω την πλάτη μου σε καναπέ πονάω πολύ. Φαντάζομαι πως είναι που μεγαλώνει η μπέμπα και ανοίγουν τα πλευρά μου για να χωρέσει (που να ήμουν κ καμιά μικρόσωμη). Έχετε εσείς τέτοιους πόνους? Να έπαιρνα κάνα ντεπόν ή τζάμπα φάρμακο θα πάρει κ η μπέμπα χωρίς να μου προσφέρει καμιά ανακούφιση?

Ααα, από πρήξιμο στα άκρα πως πάτε? :-)

σμαρα μου σε καταλαβαινω απολυτα!εχω ενα πιασιμο στην πλατη που μου κοβει την ανασα(η απο το αιρκοντισιον η απο την ξαπλα)κ εχω κ τη μικρη που εχει ανεβει τερμα πανω κ πιεζει.η γυναικολογος μου ειπε οτι αν ποναω πολυ με το ποδι μπορω να παιρνω μεχρι 2 ντεπον τη μερα,αλλα δεν ξερω αν θα βοηθησει σε αυτους τους πονους.οιδηματα ειχα απο πολυ νωρις κ πολυ εντονα.περιορισε αλατι,αλμυρα κτλ,φαε ψητο κοτοπουλο στηθος χωρις πετσα-λιπος,βραστο ασπραδι κ ρυζι αλλα να κραταει.δοκιμασα κ την αντισταξ,δεν ειδα διαφορα.ειχα κτ δειγματα απο μια φριζιντερμ,δεν τη βρηκα,κ πηρα μια απο βιολογικα πολυ καλη.βεβαια τωρα που ειμαι συνεχεια ξαπλα κ ψηλα τα ποδια,εφυγαν τελειως!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!

Εγώ δεν έχω πόνους στη μέση. Πονάνε τρομερά τα πόδια μου γιατί έχω ξεπατωθεί δυο μέρες τώρα! Έχει έρθει η αδερφή του άντρα μου απο το εξωτερικό με τα τρία της παιδιά :?( αγόρια όλα, καταλαβαίνετε τι γίνεται) και τους φιλοξενώ στο εξοχικό και τα έχω παίξει!!! Ευτυχώς ξεκουράζομαι λίγο όταν λείπουν στη θάλασσα!

Κορίτσια, για τα πρησμένα πόδια δοκιμάστε μαγνήσιο σε πολυβιταμίνες ή και μόνο του. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το μοναδικό πρόβλημα που είχα ήταν τα πρησμένα πόδια! Είχαν γίνει τριπλάσια σε όγκο. Δεν τα αναγνώριζα! Όταν τα έβαζα ψηλά ξεπρήζονταν λίγο αλλα με το που τα κατέβαζα κατευθείαν ξαναπρήζονταν. Τότε δεν επαιρνα πολυβιταμίνες. Τώρα σ΄αυτην την εγκυμοσύνη όσο και να κουράζομαι, όσο και να είμαι στο πόδι όλη μέρα μόνο πόνο έχω και καθόλου πρήξιμο. Το μαγνήσιο βοηθάει στην κυκλοφορία του αίματος και στις κράμπες για όσες έχουν και τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σμάρα υπομονή και περαστικά!!

Με το ντόπλερ όλα καλά!! Κ εμένα πρήζονται τα πόδια και μετά τον ύπνο είναι μια χαρά!! Αν έχεις τσεκάρει ότι δεν οφείλεται σε παθολογικά αίτια, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα!! Εγώ θα έλεγα να μην πάρεις φάρμακα πριν συνεννοηθείς το γιατρό σου....!!! Ξεκουράσου, μείωσε το αλάτι, πιες πολύ νερό.

Για τους πόνους αυτούς που έχεις, τι σου είπε ο γιατρός σου;;

Αμελί δεν καταλαβαίνω γιατί κουράζεσαι εξαιτίας των φιλοξενούμενων σου...!! Δλδ δεν σε βοηθάει η κουνιάδα σου;; Εγώ πάντως δεν θα έκανα τπτ πέρα από τα απαραίτητα...!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!

Εγώ δεν έχω πόνους στη μέση. Πονάνε τρομερά τα πόδια μου γιατί έχω ξεπατωθεί δυο μέρες τώρα! Έχει έρθει η αδερφή του άντρα μου απο το εξωτερικό με τα τρία της παιδιά :?( αγόρια όλα' date=' καταλαβαίνετε τι γίνεται) και τους φιλοξενώ στο εξοχικό και τα έχω παίξει!!! Ευτυχώς ξεκουράζομαι λίγο όταν λείπουν στη θάλασσα!

Κορίτσια, για τα πρησμένα πόδια δοκιμάστε μαγνήσιο σε πολυβιταμίνες ή και μόνο του. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το μοναδικό πρόβλημα που είχα ήταν τα πρησμένα πόδια! Είχαν γίνει τριπλάσια σε όγκο. Δεν τα αναγνώριζα! Όταν τα έβαζα ψηλά ξεπρήζονταν λίγο αλλα με το που τα κατέβαζα κατευθείαν ξαναπρήζονταν. Τότε δεν επαιρνα πολυβιταμίνες. Τώρα σ΄αυτην την εγκυμοσύνη όσο και να κουράζομαι, όσο και να είμαι στο πόδι όλη μέρα μόνο πόνο έχω και καθόλου πρήξιμο. Το μαγνήσιο βοηθάει στην κυκλοφορία του αίματος και στις κράμπες για όσες έχουν και τέτοιο πρόβλημα.[/quote']

Τι λες τώρα??? Συγγνώμη αλλά αυτή η κατάσταση με την κουνιάδα, με άφησε με το στόμα ανοιχτό. Πες μου πως εσύ μαγειρεύεις και πλένεις για όλους σας... Εγώ δεν θα το άντεχα με τίποτα. Θα τους είχα αφήσει το εξοχικό και θα πήγαινα σπίτι μου να ξεκουραστώ. Σε θαυμάζω κούκλα μου. Οσο και να αγαπώ κάποιον, το σώμα μου δεν θα άντεχε τέτοια ταλαιπωρία.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...