Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

κοριτσια καλημερα εθες καναμε το 3 μβολιο μας και η γιατρος μας εβγαλε 8300 και 70 ποντους και μας ειπε να ξεκινησουμε και φαγητακι το μεσημερι εκτος απο τη φρουτοκρεμα.αληθεια εσεις εχετε προβλημα με το χερι σας?εμενα το αριστερο μου εχει πιαστει και δυσκολα μπορω να το σηκωσω!για πειτε τα νεα σας...

εμεις εχουμε κανει ηδη 6!2διπλα.πριν5μερες ηταν7750κ67εκ,πιστευω μια χαρα για κοριτσακι!προς το παρον αντεχω.καποια βραδυα κοιμομαστε μαζι κ πιανομαι λιγο καμια φορα.αυριο φευγουμε εκδρομη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και από μένα.

Έχω πολύ καιρό να μπω κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου.

Τι κάνουν τα μικράκια σας; Μεγαλώνουν; Η δική μου είναι μια χαρά, ζωήρεψε, προσπαθεί να καθίσει και θέλει όλο κουβέντα. Χαμογελά συνέχεια και βγάζει κάτι κραυγές χαράς άλλο πράγμα!!!!

Η μπέμπα μου ξεκίνησε πριν από μερικές μέρες ειδικό ρυζάλευρο της Hipp επειδή έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα. Και το γάλα της είναι ειδικό το Frisolac AC χωρίς λακτόζη (δεν θηλάζω). Φρούτα δεν της έδωσε ακόμα ο παιδίατρος, φαντάζομαι πως θα το κάνει τον επόμενο μήνα. Και από ανάπτυξη είμαστε καλά νομίζω, βάρος 7.700γρ με 67 πόντους ύψος.

Όσο για τον βραδινό ύπνο, η μπέμπα κοιμάται σερί όλη την νύχτα εδώ και κανά δίμηνο περίπου.

Κανονίσαμε και την βάπτιση για τις 28 Ιουνίου σε ένα υπέροχο παρεκκλήσι στην Χαλκίδα, της Παναγίας Λαγκαδιώτισσας. Στο όνομα έχουμε κολλήσει λίγο, αλλά θέλω να πιστεύω πως θα βρεθεί η λύση. Για τραπέζι δεν ξέρω αν θα κάνουμε, ίσως αν βρούμε κάτι προσιτό (από οικονομικής άποψης) και όμορφο.

Όσο για μένα, επισκέφθηκα διαιτολόγο και έχω χάσει ήδη 3 κιλά από τα 9 που πρέπει να χάσω. Δεν μπορούσα να χάσω με τίποτα γιατί από την κλεισούρα έτρωγα συνέχεια :oops: . Τώρα όμως είμαι σε καλό δρόμο :D .

Φιλάκια σε όλες σας και στα παιδάκια σας!!!!


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!τι κανετε;τα μικρακια σας;εμεις χαλαρωσαμε στις διακοπουλες μας κ παλι πισω.πηραμε στολη!ινδιανα!οι ετοιμασιες της βαπτισης προχωρανε.τραπεζι δ θα κανουμε.ονομα εχουμε.μεθαυριο ερχεται κη νονα μας.με αγχωνει λιγο το θεμα του φαγητου της μπεμπας.θα συζητησω αναλυτικα με την παιδιατρο,αλλα σκεφτομαι μεσημερι λαχανικα απογευμα φρουτα κ θηλασμος κανονικα.εχετε ακουσει για τη μεθοδο baby led weaning?παρολου που τρωμε 10-12φορες τη μερα κ δ κοιμαται σερι πανω απο εξι ωρες το βραδυ,αδισθετησα.μου την εσπασε λιγο.αληθεια,σε ποιον μοιαζουν τα ζουζουνια σας;αν κ θα αλλαξουν.η μικρη μου ειναι ιδια ο μπαμπας της.αλλα ασπρη σαν εμενα.μαλλια σαν της αδερφουλας μου κ ματια δ εχουμε ιδεα.εχει τις εκφρασεις μου κ τα χουγια μου.εγω απο κιλα μειον πεντε.αλλα θελω κ αλλα.ξεπρηστηκα ομως αρκετα

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως ξεκινησαμε με φρουτα το πρωι καπου 11 και μετα απο κανα 2 εβδομαδες μεσημεριανο φαγητακι πατατα καροτο και κολοκυθι με εναλαγες καποια στιγμη σελινα σπανακι ή κατι αλλο.τα παει μια χαρα και σε καμια βδομαδα θα βαλω κρεατακι,δεν θηλαζω αλλα το γαλα καθε 3 4 ωρες κανονικα

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως ξεκινησαμε με φρουτα το πρωι καπου 11 και μετα απο κανα 2 εβδομαδες μεσημεριανο φαγητακι πατατα καροτο και κολοκυθι με εναλαγες καποια στιγμη σελινα σπανακι ή κατι αλλο.τα παει μια χαρα και σε καμια βδομαδα θα βαλω κρεατακι,δεν θηλαζω αλλα το γαλα καθε 3 4 ωρες κανονικα

Καλημερα.ευχαριστω πολυ.φανταζομαι συγκεκριμενες επιλογες κ στα φρουτα.με τι κρεας θα ξεκινησετε;νερακι πινει ο μπεμπουλης σου;απλα αντικαθιστας γαλα με γευμα;λογω θηλασμου δ νομιζω οτι μπορει να γινει.κ με δυσκολευει που η δικια μου δ πειναει πολυ το πρωι,αν τρωει κ φρουτο κ δ θηλαζει θα δυσκολευτουμε να συνεχισουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο φρουτα απο μισο μηλο μπανανα αχλαδι αλλα τα ξεκινησαμε ενα ενα και ανα τρεις μερες προσθεταμε και ενα για να δουμε τυχον αλεργειες.δεν θα δυσκολευτεις αφου θα συνεχισεις μετα τα γευματα καθε οταν πεινα να δινεις γαλα οπως πριν φανταζομαι εμενα να καταλαβεις επεινε 5 γευματα γαλα και τωρα πινει 4 γευματα γαλα απο 200-240 και 2 γευματα φαγητο (φρουτο και μεσημεριανο)βεβαια ο δικος μου ειναι πολυυυυ φαγανος.νερακι μου ειπε οχι αφου πινει αρκετο γαλα ακομα και απο κρεας μαλλον για μοσχαρι σκεφτομαι.αν και θα μιλησεις με την παιδιατρο σου γιατι καθε παιδι ειναι ξεχωριστο.αληθεια εσυ τα εμβολια τα εκανες ενα ενα γιατι μου ειπε πως τα επαναληπτικα μπορω να τα κανω 2 μαζι αλλα γιατι να το φορτωσω αφου στα προηγουμενα που εκανα ανα ενα δεν ειχαμε παρενεργειες!εσυ τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

απο φρουτα απο μισο μηλο μπανανα αχλαδι αλλα τα ξεκινησαμε ενα ενα και ανα τρεις μερες προσθεταμε και ενα για να δουμε τυχον αλεργειες.δεν θα δυσκολευτεις αφου θα συνεχισεις μετα τα γευματα καθε οταν πεινα να δινεις γαλα οπως πριν φανταζομαι εμενα να καταλαβεις επεινε 5 γευματα γαλα και τωρα πινει 4 γευματα γαλα απο 200-240 και 2 γευματα φαγητο (φρουτο και μεσημεριανο)βεβαια ο δικος μου ειναι πολυυυυ φαγανος.νερακι μου ειπε οχι αφου πινει αρκετο γαλα ακομα και απο κρεας μαλλον για μοσχαρι σκεφτομαι.αν και θα μιλησεις με την παιδιατρο σου γιατι καθε παιδι ειναι ξεχωριστο.αληθεια εσυ τα εμβολια τα εκανες ενα ενα γιατι μου ειπε πως τα επαναληπτικα μπορω να τα κανω 2 μαζι αλλα γιατι να το φορτωσω αφου στα προηγουμενα που εκανα ανα ενα δεν ειχαμε παρενεργειες!εσυ τι εκανες?

Καλυτερα ενα ενα.εμεις δυι μηνων 1,τριων 2,τεσσαρων 1 κ πεντε 2 κ στα τελευταια πολυ γξρινια 3 μερες κ το δευτερο βραδυ πυρετο.μονο στο πρωτο ειχε παλι λιγο γκρινια δευτερη μερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερ'ιζω όλες τις μανούλες. Είστε καλά? Τα μπεμπάκια σας? Φαντάζομαι πως θεριευουν και πάνε όπως η δική μας.

Ξεκινήσαμε την Κυριακή φρουτόκρεμα με μήλο και αχλάδι. Την κυριακή 2 κουταλίτσες, χθές 4 και σήμερα 6... Ο Θεοός να τις κάνει 6, γιατί δεν ανοίγει με τίποτα το στόμα της... Και αν την πετύχω με το στόμα ανοιχτό μου το φτύνει. Εσείς αρχίσατε βλέπω τις στερεες τροφές. Αμέσως κατάπιναν την κουταλίτσα? Πόσες μέρες σας πήρε για να ανοίγει το στόμα και να καταοίνει χωρίς να γίνεται ανάσταση? Σήμερα για να φανταστείτε της έχωνα την φρουτόκρεμα όταν άνοιγε το στόμα για να κλάψει και έτρεμε η ψυχή μου να μην μου πνιγεί... Για πείτε κάνα κολπάκι? Πως θα το συνηθίσει?


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις και εμενα στην αρχη ετσι ξεκινησε σιγσ σιγα και εκανα τον καραγκιοζη για να φαει αλλα τωρα εχουμε σχεδον μηνα και εχουμε βαλει και το μεσημεριανο και τα παει πολυ καλα.εμενα θα εκανε σιγουρα 1 εβδομαδα μεχρι να καταλαβει τι κανουμε αφου και τωρα οταν πειναει πολυ δεν καταλαβαινει πως οι μπουκιτσες ερχονται μια μια στο στομα και δεν ειναι συνεχομενες οπως το γαλα και κλεει στην αρχη!αφου με πιανουν τα γελια :D!θελει υπομονη,α και κατι αλλο εγω εχω παρει τον ατμομαγειρα της νουκ και τα βαζω να ζεσταθουν πριν τα αλεσω και αυτο βοηθαει πιστευω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερ'ιζω όλες τις μανούλες. Είστε καλά? Τα μπεμπάκια σας? Φαντάζομαι πως θεριευουν και πάνε όπως η δική μας.

Ξεκινήσαμε την Κυριακή φρουτόκρεμα με μήλο και αχλάδι. Την κυριακή 2 κουταλίτσες, χθές 4 και σήμερα 6... Ο Θεοός να τις κάνει 6, γιατί δεν ανοίγει με τίποτα το στόμα της... Και αν την πετύχω με το στόμα ανοιχτό μου το φτύνει. Εσείς αρχίσατε βλέπω τις στερεες τροφές. Αμέσως κατάπιναν την κουταλίτσα? Πόσες μέρες σας πήρε για να ανοίγει το στόμα και να καταοίνει χωρίς να γίνεται ανάσταση? Σήμερα για να φανταστείτε της έχωνα την φρουτόκρεμα όταν άνοιγε το στόμα για να κλάψει και έτρεμε η ψυχή μου να μην μου πνιγεί... Για πείτε κάνα κολπάκι? Πως θα το συνηθίσει?

Καλησπέρα κορίτσια.

Δοκίμασε όταν της βάζεις την κουταλιά στο στόμα, να της βάζεις κατευθείαν και την πιπίλα..... δεν ξέρω βέβαια αν πιάνει κιόλας. Εμένα έτσι κατάλαβε και έφαγε. Την πρώτη κουταλιά ρυζάλευρο την έφτυσε, στην δεύτερη της έβαλα την πιπίλα και κατάπιε. Αυτό ήταν, μετά έφαγε όλη την κρέμα και από εκείνη την στιγμή δεν έχω κανενα πρόβλημα.

Διαβάζω πως τα δικά σας μωρακια ξεκίνησαν και φρούτα..... ο δικός μας παιδίατρος δεν της έδωσε ακόμα. Θυμάμαι πως η μεγάλη μου κόρη είχε ξεκινήσει από 5 μηνών. Μήπως παίζει ρόλο πως έχει δυσανεξία στην λακτόζη; Ή δεν έχει καμία σχέση;


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια.

Δοκίμασε όταν της βάζεις την κουταλιά στο στόμα, να της βάζεις κατευθείαν και την πιπίλα..... δεν ξέρω βέβαια αν πιάνει κιόλας. Εμένα έτσι κατάλαβε και έφαγε. Την πρώτη κουταλιά ρυζάλευρο την έφτυσε, στην δεύτερη της έβαλα την πιπίλα και κατάπιε. Αυτό ήταν, μετά έφαγε όλη την κρέμα και από εκείνη την στιγμή δεν έχω κανενα πρόβλημα.

Διαβάζω πως τα δικά σας μωρακια ξεκίνησαν και φρούτα..... ο δικός μας παιδίατρος δεν της έδωσε ακόμα. Θυμάμαι πως η μεγάλη μου κόρη είχε ξεκινήσει από 5 μηνών. Μήπως παίζει ρόλο πως έχει δυσανεξία στην λακτόζη; Ή δεν έχει καμία σχέση;

Ευχαριστώ Νατασούλα για το τρικ, αλλά η μπέμπα μας δεν την πολυθέλει την πιπίλα. Δεν φοβήθηκες μην στραβοκαταπιεί και πνιγεί? Αχ μάλλον φοβάμαι και τον ίσκιο μου, η έρμη η μάνα...

Αν η μικρή σου έχει δυσανεξία στην λακτόζη θα πρέπει να φτιάχνεις και τη κρεμούλα με ειδικό γάλα ή κάνω λάθος? Πάντως τα φρούτα δεν έχουν λακτόζη...

Για πείτε σε εμάς τις πρωτομάνες, οι παλιές μανούλες κανένα άλλο τρικ για να καταπιούν τα μωράκια μας :-)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες! Είμαι κι εγώ μανούλα Σεπτεμβρίου αλλά γράφω εδώ πρώτη φορά. Λοιπόν Σμάρα ούτε ο δικός μου κατάπινε και δοκίμασα κάτι που διάβασα από άλλη μανούλα! Όταν του βάζεις στο στόμα το κουταλάκι βάλε το με φορά οριζόντια αλλά όταν το βγάζεις από το στοματάκι του φρόντισε να έχει το κουταλάκι κάπως κατακόρυφη φορά και όχι εντελώς οριζόντια. Επίσης αν γίνεται είτε εσύ είτε κάποιος άλλος να του παίζουν ένα παιχνιδάκι (με ήχο ή χωρίς) κάπως ψηλά. Εμένα αυτά τα κολπάκια με βοήθησαν ως τώρα ελπίζω κι εσένα να σου φανούν χρήσιμα!


HhWHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες! Είμαι κι εγώ μανούλα Σεπτεμβρίου αλλά γράφω εδώ πρώτη φορά. Λοιπόν Σμάρα ούτε ο δικός μου κατάπινε και δοκίμασα κάτι που διάβασα από άλλη μανούλα! Όταν του βάζεις στο στόμα το κουταλάκι βάλε το με φορά οριζόντια αλλά όταν το βγάζεις από το στοματάκι του φρόντισε να έχει το κουταλάκι κάπως κατακόρυφη φορά και όχι εντελώς οριζόντια. Επίσης αν γίνεται είτε εσύ είτε κάποιος άλλος να του παίζουν ένα παιχνιδάκι (με ήχο ή χωρίς) κάπως ψηλά. Εμένα αυτά τα κολπάκια με βοήθησαν ως τώρα ελπίζω κι εσένα να σου φανούν χρήσιμα!

Καλώς όρισες στην παρεΐτσα μας. Ευχαριστώ για το κολπάκι. Θα το εφαρμώσω αύριο κιόλας. Είμαστε στις 8 μέρες που την φρουτόκρεμα την τρώω εγώ. Σήμερα δεν άνοιγε καν το στόμα για να χώσω το κουταλάκι... :?:???: :?


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην παρεΐτσα μας. Ευχαριστώ για το κολπάκι. Θα το εφαρμώσω αύριο κιόλας. Είμαστε στις 8 μέρες που την φρουτόκρεμα την τρώω εγώ. Σήμερα δεν άνοιγε καν το στόμα για να χώσω το κουταλάκι... :?:???: :?

Ωχ, δύσκολα!!!!!! Θέλει πολύ υπομονή το θέμα του φαγητού. Εμένα η μεγάλη μου κόρη δεν έφτυνε το φαγητό, αλλά δεν το κατάπινε κιόλας. Το κρατούσε στο στόμα της και με κοιτούσε. Μέχρι να καταλάβει ότι έπρεπε να καταπιεί είδαμε και πάθαμε.

Η μπεμπα μας πίνει ειδικό γάλα και ειδικό ρυζάλευρο για δυσανεξία στη λακτόζη. Η γεύση του...... αηδίαααααααααααααααα!!!! Απορώ πως το τρώει. Και τα κακά της έχουν την ίδια μυρωδιά του γάλακτος και της κρέμας......


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια, δεν την παλεύω! Που να βρω υπομονή? Θα σαλτάρω... δεν τρώει ούτε μια κουταλίτσα φρουτόκρεμα, ούτε κρεμούλα με το γάλα της μαμάς... Τι θα κάνω? Μετά το Πάσχα θα γυρίσω στη δουλειά και πρέπει να έχει μάθει να τρώει δεκατιανό μεσημεριανό και απογευματινό... αυριο θα μιλήσω κ με την παιδίατρο...


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...