Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Αχ βρε κοριτσια, δεν την παλεύω! Που να βρω υπομονή? Θα σαλτάρω... δεν τρώει ούτε μια κουταλίτσα φρουτόκρεμα, ούτε κρεμούλα με το γάλα της μαμάς... Τι θα κάνω? Μετά το Πάσχα θα γυρίσω στη δουλειά και πρέπει να έχει μάθει να τρώει δεκατιανό μεσημεριανό και απογευματινό... αυριο θα μιλήσω κ με την παιδίατρο...

δοκιμασες να το εχεις λιγο ζετο?γιατι εμενα το τρωει πιο ευκολα!μηπως να το αλεθεις λιγο περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια! Λειπω πολυ καιρο απο την παρεα μας, αλλα χαιρομαι πραγματικα που ειστε ολες καλα και τα μπεμπακια το ιδιο!!

Σμαρα μου , ουτε και ο μπεμπης μου ετρωγε την φρουτοκρεμα , ωσπου ξεκινησα να του βαζω το μηλο και το αχλαδι πριν τα αλεσω στον ατμο.Αυτο του αρεσε πολυ , τα φρουτα αλεθονται τελεια και ειναι και ζεστουλα η κρεμα του , οποτε την τρωει ολη!Ρωτα τον παιδιατρο σου σχετικα..φιλια


;);)
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να το εχεις λιγο ζετο?γιατι εμενα το τρωει πιο ευκολα!μηπως να το αλεθεις λιγο περισσοτερο?

ναι, ζεστά της τα δίνω και κατακτυπημένα στο μούλτι... θα δοκιμάσω αυριο και μπανάνα


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειναι καμια μανουλα εδω που να εκανε ολα τα εμβολια μεχρι τωρα αλλα ενα ενα?να μην εκανε δηλαδη καποιο διπλο?ειπα με τη γιατρο μου να τα κανουμε ετσι γιατι μεχρι και τον 5ο μηνα που τα καναμε ετσι δεν ειχε καμια παρενεργεια και ολα πηγαν καλα.εσεις ?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειναι καμια μανουλα εδω που να εκανε ολα τα εμβολια μεχρι τωρα αλλα ενα ενα?να μην εκανε δηλαδη καποιο διπλο?ειπα με τη γιατρο μου να τα κανουμε ετσι γιατι μεχρι και τον 5ο μηνα που τα καναμε ετσι δεν ειχε καμια παρενεργεια και ολα πηγαν καλα.εσεις ?

Εμείς αύριο πάμε για το δεύτερο επαναληπτικό του Pentavac. Το πρώτο το είχαμε κάνει ακριβώς 2 μηνών, το πρώτο επαναληπτικό 4ων μηνών. Δεν έιχαμε καμία παρενέργεια. Μόνο την πρώτη φορά μια μικρή υποθερμία που όμως με κουκούλωμα και πολύ ζέστη μας πέρασε αμέσως. Το pentavac είναι για διφθερίτιδα-τέτάνο-ακυτταρικό κοκκύτη-πολιομυελίτιδας+αιμόφιλου ινφλουέντσας τύπου Β, δηλ. πενταπλό.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια!τι κανουν τα νινακια σας?εμεις μεγαλωνουμε συνεχως κ ζωηρευουμε.σημερα φαγαμε μισο μηλο κ μιση μπανανα.οκ,προσπαθησαμε.το ενα τριτο βρηκε το στοχο του,το υπολοιπο πατσαλειφτηκαμε.

σμαρα πιστευω θα προλαβεις μεχρι να γυρισεις στη δουλεια.εγω προσωπικα δεν μπορω να την πιεζω.το κολπακι ομως να κοιταει ψηλα,βοηθησε πολυ.μηπως να σταματησεις καμια βδομαδα κ να ξαναδεις?δοκιμασε να μην ειναι ζεστο κ πιο χοντροαλεσμενα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμεις γυρισαμε απο γιατρο φτασαμε τους 71 ποντους!ολα πολυ καλα και απο οτι μου ειπε μπορει να περπατησει γρηγορα αλλα απο δοντακια μαλλον θα αργησουμε!!!ξεκιναμε και απογευμαατινο τραχανα ή ζυμαρικο και απο φρουτα και λαχανικα οτι θελουμε παντα εποχης ειναι καλητερα βεβαια!ειπαμε και πως πρεπει σιγα σιγα να πηγαινει στο δωματιο του για υπνο αφου το λικνο δεν τον χωραει πια!για πειτε πως το κανατε εσεις?δυσκολα?εμας κοιματε ευκολα αλλα καποιες φορες θελει

λιγο στο δικο μας το κρεβατι και μετα στο δικο του

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας Αλεξία. Συγχαρητήρια για την πρόοδο σας!

Και την δική μας την έχουμε στον λίκνο στο υπνοδωμάτιο δίπλα μας γιατί θηλάζουμε και ξυπνάει στανταράκι 2-3 φορές μέσα στη νύχτα οπότε και την παίρνω λίγο στο κρεββάτι μας μέχρι να φάει και να την ξαναπάρει ο ύπνος. Πολλές φορές κοιμάται στο βιζί και την αφήνω στο κρεββατάκι της κοιμισμένη. Εχθές δεν είχε και πολύ όρεξη για ύπνο και την έβαλα ξύπνια στο λίκνο. Ε μου γύρισε μπρούμιτα, μετά ξανά ανάσκελα, έπιασε τα πλαινά και σηκώθηκε καθιστή στον πωπό της και γκρίνιαζε για να την πάρω να παίξουμε. Φαντάζομαι κι εγώ πως σιγά σιγά θα πρέπει να την παώ στο δωμάτιο της κυρίως για λόγους ασφαλείας. Με την παιδίατρο που το είπα μου είπε πως θέλει χρόνο να συνηθίσει την μυρωδιά του νέου της δωματίου και τους θορύβους και τους ήχους εκεί και για αυτό θα ήταν καλό για καμιά βδομάδα να κοιμόμουν κι εγώ εκεί ώστε να νιώθει την μυρωδιά μου και μόλις αποκοιμιέται να πηγαίνω στο κρεβάτι με τον άντρα μου. Ίσως το κάνω κάπως έτσι... Το μόνο που σκέφτομα είναι τους βραδυνούς θηλασμούς που μέχρι τώρα τους κάναμε ξαπλωμένες και δεν ξέρω τι θα γίνει στο δικό της δωμάτιο...

Επίσης να σας πω πως ξεκινήσαμε με καροτάκι πατατούλα και κρεμμυδάκι και πολύ λίγο σέλινο και της αρέσει πολύ περισσότερο από την φρουτόκρεμα που δεν λέει να την φάει με τίποτα. Ίσως σήμερα δοκιμάσω να άλω και κανένα μιράντα μέσα στην φρουτόκρεμα, αν και δεν θέλω να της δώσω από τώρα ζάχαρη και τυποποιημένα προϊοντα, αλλά προκειμένου να φάει φρούτα ας φάει και ένα μπισκοτάκι... Δεν ξέρω πάλι. Ίσως να σταματήσω να της δίνω φρουτόκρεμα για καμιά βδομάδα... Έχω ψιλοαπελπίστεί


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

σηκωνετε απο τωρα μονη της στον ποπο?εμενα μονο τις τουμπες κανει ανασκελα μπρουμητα και καθετε στον ποπο αλλα μονο αν τον αφησω εγω καθιστο!μηπως να δοκιμαζες αλλα φρουτα και πιο γλυκα?και εμενα το φαγητο το τρωει πιο ευχαριστα απο τα φρουτα αλλα δεν εχω παραπονο τα τρωει οτι του εχω φτιαξει!μηπως να το ξανα σκεφτοσουν για τα μπσκοτα απο τοσο νωρις?δεν ξερω κιολας τι να πω?εγω δεν θηλαζω μονο κανα 2 μηηνο τα καταφερα και πραγματικα αυτο το πηγαινε ελα το βραδυ θα ειναι κουραση για εσενα γιατι εγω το τελεευταιο γαλα ειναι καπου 10 το βραδυ και μετα το πρωι αλλα θα πηγαινω και εγω γιατι σιγουρα θα ξυπναει οπως και τωρα για τη πιπιλα!!!ετσι θα το κανω και εγω στη αρχη θα κοιμαμαι στο παιδικο αφου εχω και κανονικο κρεβατι εκει και ο μικρος στην κουνια του!θα φερω και τον αντρα για συμπαρασταση!!!!!:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γλυκές μανούλες!! Χάθηκα, ε;; Με τα δυο παιδιά δυσκολεύομαι πολύ και λείπει και ο άντρας μου συχνά πολυήμερα επαγγελματικά ταξίδια και δεν έχω χρόνο ούτε να φάω!! Μπαίνω συχνά και διαβάζω τα νέα σας αλλά δεν έχω χρόνο να γράψω!

Σμάρα μου υπομονή θέλει η φρουτόκρεμα. Είναι η πιο δύσκολη. Και η μεγάλη μου κόρη δυσκολευόταν στη φρουτόκρεμα ενώ όλα τα άλλα τα έτρωγε χωρίς πρόβλημα.

Αλεξία μου αφού πρέπει να γίνει η αλλαγή δωματίου και θα γίνει κάποια στιγμή, καλύτερα να την κάνεις όσο πιο σύντομα γίνεται γιατί κάθε μέρα που περνάει συνηθίζει όλο και πιο πολύ στο κρεβάτι σας και η αλλαγή θα γίνει ακόμη πιο δύσκολη.

Όταν του αλλάζετε δωμάτιο να του αφήνετε το βράδυ στο κρεβατάκι του την μπλούζα σας που φορούσατε όλη μέρα για να έχει την μυρωδιά σας δίπλα του. Αν έχετε κάποιο περιστεφόμενο που παίζει νανουρίσματα ακόμα καλύτερα αλλά πάντα με σβηστό φως. Αλλά το κυριότερο είναι να τον πηγαίνετε στο κρεβατάκι του για ύπνο μόνο όταν νυστάζει. Για παράδειγμα εγώ μετά τις 19:00 το απόγευμα δεν τον αφήνω να κοιμηθεί. Φροντίζω να έχει κοιμηθεί στις 18:30 ως τις 19:00 περίπου (καλά αν πάει 19:10 δεν χάλασε ο κόσμος). Μετά στις 22:30 του δίνω το γάλα του και τον βάζω για ύπνο στο δωμάτιο του με το μουσικό περιστρεφόμενο (αν παίρνει και πιπίλα ακόμη πιο εύκολα) και μέσα σε 5 λεπτά

έχει κοιμηθει.

Ο δικός μου ο μικρούλης πάει καλά. Σήμερα θα του ξεκινήσω ριζάλευρο κι αυτό με δική μου πρωτοβουλία γιατί η γιατρος μας, μας είχε πει την τελευταία φορά που την επισκεφτήκαμε οτι για στέρεες τροφές θα μας πει την επόμενη φορά. Η επόμενη φορά βέβαια είναι σε 4 μέρες αλλά ο μικρός μου δεν χορταίνει με τίποτα. Γίαυτο και σταμάτησα να θηλάζω. Ήθελε να θηλάζει κάθε 2 ώρες και τώρα με το ξένο θέλει να τρώει κάθε 2,5 ώρες. Οπότε δεν αντέχω να περιμένω 4 μέρες μέχρι να πάμε στη γιατρό και θα του δώσω σήμερα τις πρώτες κουταλίτσες κρεμούλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχεις δικιο για τον υπνο και πολυ το κρατησα!εμενα η παιδιατρος δεν ειναι πολυ θετικη για το ρυζαλευρο μου ειπε καλητερα τραχανα αναλατο φυσικα βρωμη και φιδε μακαρονακια τα μικρα τα παιδικα και απο φαγητο τα παντα απο λαχανικα ,και σε 2 βδομαδες γιαουρτακια το κανονικο που τρωμε και εμεις και να αποφυγω για οσο μπορω τα ετοιμα που δεν εχω σκοπο να του δωσω βεβαια!θα το παλαιψω οσο μπορω ιατι 3 γευματα για το μικρο και ενα ια εμας ειμαι συνεχεια κουζινα να μαγειρευω και να καθαριζω:?:???:!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για τον υπνο και πολυ το κρατησα!εμενα η παιδιατρος δεν ειναι πολυ θετικη για το ρυζαλευρο μου ειπε καλητερα τραχανα αναλατο φυσικα βρωμη και φιδε μακαρονακια τα μικρα τα παιδικα και απο φαγητο τα παντα απο λαχανικα ,και σε 2 βδομαδες γιαουρτακια το κανονικο που τρωμε και εμεις και να αποφυγω για οσο μπορω τα ετοιμα που δεν εχω σκοπο να του δωσω βεβαια!θα το παλαιψω οσο μπορω ιατι 3 γευματα για το μικρο και ενα ια εμας ειμαι συνεχεια κουζινα να μαγειρευω και να καθαριζω:?:???:!!!

Αααα...!!!!! Εσείς είστε πολυ προχωρημένοι στο φαγητό!! Δεν νομίζεις όμως οτι είναι λίγο νωρίς γι ΄αυτά; Η βρώμη έχει γλουτένη, ο τραχανάς αβγό και το αβγο συστήνεται μετά τον 8ο, τα μακαρόνια γλουτένη και το γιαούρτι αγελαδινό γάλα που πάλι συστήνεται απο τον 8ο και μετά!! Δεν φοβάσαι μη βγάλει αλλεργία;

Παρεπιπτόντως, τα παιδικά μακαρονάκια τα αλέθεις ή τα τρώει ολόκληρα;

Link to comment
Share on other sites

για την γλουτενη που λες ξερω πως δεν κανει κακο αφου υπαρχει παντου!κακο κανει μονο σε οποιον εχει αλλεργειες κατι που αν δουμε το σταματαμε αν και απο οτι μου λεει η γιατρος ειναι και λιγο κληρονομικο οχι παντα βεβαια.τον τραχανα θα τον κανει η μαμα μου οποτε δεν θα εχει αβγο και αλατι οσο για το γιαουρτι θα κοντευει στον 7 οταν θα το αρχισουμε οχι αμεσα!δεν του εχω δωσει μακαρονια αλλα καταλαβα αλλεσμενα οπως τα τρωει ολα!τον τραχανα και ολα τα υπολοιπα που θελουν γαλα θα του το δινω με το γαλα το βρεφικο φυσικα!η αληθεια ειναι πως την εμπιστευομαι και η μαμα μου ολα αυτα μου λεει μου τα ειχε δωσει και πιο νωρις ισως,τα παλια χρονια βεβαια ηταν και αλλιως !!!!ας πουμε για το ρυζαλευρο μου ειπε καλητερα ρυζογαλο χωρις μπαχαρικα και ζαχαρι φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πάρει βιολογικό ριζάλευρο ολικής άλεσης που έχει πιο πολύ σίδηρο και είναι χωρίς ζάχαρη. Όταν συνηθίσει το ριζάλευρο θα του προσθέσω κεχρί της Hipp που έχω πάρει και αργότερα βρώμη, σιμιγδάλι και spelt της Holle. Αλλά έχουμε ακόμη καιρό γι ΄αυτά.Σήμερα έφαγε τις πρώτες κουταλιές ριζάλευρο και δεν τρελάθηκε. Άυριο ελπίζω να είναι καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

εχθες το απογευμα του εδωσα βρωμη,καλα πιο αηδια δεν εχω δοκιμασει αφου και αυτος στην αρχη δεν το ετρωγε αλλα σιγα σιγα τα καταφεραμε!θα προσπαθησω να τα δινω ολα ετσι να μαθει και να ειναι ευκολος στο φαγητο!μακαρι να μην αλαξει μεγαλωνωντας!:cool:!

για το ριζαλευρο μου ειχε πει πως δεν το συστηνει γιατι απο τη διαδικασια που περνα για να γινει σε τετοια μορφη χανονται τα συστατικα του αλλα ενταξει εδω που τα λεμε ολα μια επεξεργασια περνανε!τουλαχιστον ολα αυτα δεν εχουν συντηρτικα!εσεις κοριτσια βγαινεετε καθε μερα εξω?εγω μονο αν εχει ηλιο και δεν εχει πολυ κρυο!τι τους φορατε αυτη την εποχη?εγω ρουχαλακια κανονικα απο μεσα και απο εξω μια χοντρη εξωδου ολοσωμη.και τον ποδοσακο απο το καροτσι και φυσικα σκουφακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...