Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Έχουμε ξεκινήσει φρουτόκρεμα εδώ και 20 μέρες και δεν την θέλει με τίποτα. Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδιασμούς. Χωρίς μήλο, με πιο πολύ μπανάνα, με αβοκάντο, με πορτοκάλι, χωρίς πορτοκάλι... Τίποτα. Έβαλα 2 μέρες μπισκοτάκι μιράντα, αν και ήμουν πολύ κατά των επεξεργασμένων τροφών. Μου το έβγαλε στα κακάκια της ολόκληρο!!! Πώς γίνεται ενώ το έχω αλέσει, να ξαναενώνει στο εντεράκι της και να βγαίνει σε κομματάκια, πολύ εντύπωση μου έκανε... Δοκίμασα και έτοιμη φρουτόκρεμα σε βαζάκι... Χειρότερα από τις δικές μου με τα φρέσκα φρούτα... μα τι άλλο να κάνω???? Ευτυχώς τρώει λίγο καλύτερα το μεσημεριανό. Καροτάκι, κρεμμύδι, λίγη πατατούλα και σέλινο, με μια κουταλιά λάδι ωμό και λίγες σταγόνες λεμονι. Από αύριο θα βάλουμε μέσα και μοσχαράκι... και ο Θεός βοηθός...

Εμείς πάμε βόλτα όταν δεν βρέχει. Με το κρύο, αν είναι καλά ντυμένο το μωρό, δεν παθαίνει τίποτα. Η παιδίατρος μας έχει πει άν η εξωτερική θερμοκρασία έχει πάνω από 10 βαθμούς διαφορά με την θερμοκρασία μέσα στο σπίτι, να την βάζουμε την μπέμπα στον κόσφο μας και να μην αναπνέει κατευθείαν τον παγωμένο αέρα. Κατά τα άλλα, όταν έχει κρύο της φοράω πάνω από το κορμάκι της και μια ολόσωμη εξόδου με κουκουλίτσα. Εμάς δεν ανέχεται το σκουφάκι οπότε για να έχω ζεστά τα αφτάκια της της φοράω κορδελίτσες. Επίσης αν φυσάει πολύ, βάζω καιο το κάλυμμα του καροτσιού για την βροχή και είναι μια χαρά.

Εχθές που είχε γλυκό καιρό, βγήκαμε κατά τις 3 το μεσημέρι με το μάρσιπο και κάναμε μια βολτίτσα κάνα μισάωρο για να βγώ και να ξεπιαστώ κι εγώ λιγάκι...


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρε κορίτσια, τωρα που το θυμήθηκα. Είναι πολλές φορές που όταν η μπέμπα θηλάζει, χτυπάει πάνω κάτω τα πόδια της, βαράει το κεφάλι της ή τραβάει τα μαλλιά της. Έχει κανένα παιδάκι ανάλογη συμπεριφορά? Είναι καμιά μανούλα που να θηλάζει αποκλειστικά? Εχθές η μικρή ξυπνούσε κάθε μιαμιση ώρα για βυζί και η νύχτα ήταν ατελείωτη... λές και ήταν λεχούδι... Τι ναπω... Τα έχω δεί όλα...


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ξεκινήσει φρουτόκρεμα εδώ και 20 μέρες και δεν την θέλει με τίποτα. Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδιασμούς. Χωρίς μήλο, με πιο πολύ μπανάνα, με αβοκάντο, με πορτοκάλι, χωρίς πορτοκάλι... Τίποτα. Έβαλα 2 μέρες μπισκοτάκι μιράντα, αν και ήμουν πολύ κατά των επεξεργασμένων τροφών. Μου το έβγαλε στα κακάκια της ολόκληρο!!! Πώς γίνεται ενώ το έχω αλέσει, να ξαναενώνει στο εντεράκι της και να βγαίνει σε κομματάκια

ΤΟ διαβασα και γελαγα μονη μου πραγματικα φοβερο ε?εγω το εχω δει με το καροτο που στα κακα του βγαινουν πορτοκαλι:confused:!ειναι λιγο πικρα στην αρχη!εγω σημερα το απογευμα του εφτιαξα αστερακι ζημαρικο αλλα ηταν πολυ στοκος και εβαλα λιγο απο το γαλα του και το ψιλοεφαγε.και εμενα το μεσημεριανο το τρωει με ευχαριστηση το χαιρομαι να τον ταιζω!!!οσο για τον θηλασμο δεν μπορω να σε βοηθησω δυστυχως.αντε να ανοιξει λιγο ο καιρος να παμε παραλιες....βεβαια θα ηθελα να χασω και 3 4 κιλακια για να βγω στην παραλια :cool: αλλα δεν το βλεπω να τα καταφερνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσακια,

Ειμαι καινουρια στο φορουμ κ διαβασα το θεμα σας μιας κ ειμαι κ εγω φρεσκομανουλα που γεννησα διδυμα το Σεπτεμβριο. Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι. Ξεκινησαμε σιγα σιγα την εισαγωγη των στερεων τροφων κ απλα μετα δεν ξερω ποσο συμπληρωμα γαλα να τους δινω. Πχ τρωνε δεκα κουταλιες χορτοσουπα μετα πρεπει να υπολογιζω την ποσοτητα του γαλατος ή τους φτιαχνω κανονικα την ποσοτητα που θα τρωγανε κ χωρις το φαγητο?

Link to comment
Share on other sites

Φραουλιτσα νομιζω οτι ο παιδιατρος μπορει να σου απαντησει για αυτο το θεμα. Εγω θηλαζα κι ετσι δεν μπορω να ξερω, αλλα φανταζομαι οτι το γαλα θα επρεπε λιγο να μειωνεται με την εναρξη των στερεων. Σου εχω στειλει κι ενα προσωπικο μηνυμα, το ειδες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φραουλιτσα νομιζω οτι ο παιδιατρος μπορει να σου απαντησει για αυτο το θεμα. Εγω θηλαζα κι ετσι δεν μπορω να ξερω, αλλα φανταζομαι οτι το γαλα θα επρεπε λιγο να μειωνεται με την εναρξη των στερεων. Σου εχω στειλει κι ενα προσωπικο μηνυμα,

Επειδη ξεκινησαμε τωρα τις στερεες τροφες δεν προλαβα να ρωτησω τον παιδιατρο μας μεχρι το επομενο ραντεβου μας. Δεν μου ηρθε καποιο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει πως αν δω και πειναει μετα απο κανα 2ωρω μετα το φαγητο να του δινω γαλα γενικα να δινω γαλα οταν καταλαβαινω οτι πεινα.αλλα εμενα το εκοψε μονος του δηλαδη οταν αντικατεστησα το δεκατιανο με φρουτα , γαλα του εδινα κανονικα οπως πριν εκτος απο το δεκατιανο ετσι φτασαμε να τρωει γαλα μονο το πρωι και το βραδυ κατα της 10 πριν κοιμηθει.δεκατιανο μεσημερι και απογευμα στερεες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια,

Ειμαι καινουρια στο φορουμ κ διαβασα το θεμα σας μιας κ ειμαι κ εγω φρεσκομανουλα που γεννησα διδυμα το Σεπτεμβριο. Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι. Ξεκινησαμε σιγα σιγα την εισαγωγη των στερεων τροφων κ απλα μετα δεν ξερω ποσο συμπληρωμα γαλα να τους δινω. Πχ τρωνε δεκα κουταλιες χορτοσουπα μετα πρεπει να υπολογιζω την ποσοτητα του γαλατος ή τους φτιαχνω κανονικα την ποσοτητα που θα τρωγανε κ χωρις το φαγητο?

Γεια σου Φραουλίτσα. Αν το μωρό σου πίνει π.χ. 200ml γάλα και του δώσεις 10 κουταλιές χορτόσουπα, μετά αντί για 200ml γάλα που θα του έδινες, θα του δώσεις 150ml. Όσο ανεβάζεις την ποσότητα της στέρεας τροφής, τόσο θα μειώνεις τα ml του γάλακτος μέχρι να αντικατασταθεί τελείως το γεύμα του γάλακτος με στέρεα τροφη. Την μείωση της ποσότητας του γάλακτος την υπολογίζεις στο περίπου. Π.χ. Για 10 κουταλιές στέρεας τροφής αφαιρείς περίπου 50ml γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Φραουλίτσα. Αν το μωρό σου πίνει π.χ. 200ml γάλα και του δώσεις 10 κουταλιές χορτόσουπα' date=' μετά αντί για 200ml γάλα που θα του έδινες, θα του δώσεις 150ml. Όσο ανεβάζεις την ποσότητα της στέρεας τροφής, τόσο θα μειώνεις τα ml του γάλακτος μέχρι να αντικατασταθεί τελείως το γεύμα του γάλακτος με στέρεα τροφη. Την μείωση της ποσότητας του γάλακτος την υπολογίζεις στο περίπου. Π.χ. Για 10 κουταλιές στέρεας τροφής αφαιρείς περίπου 50ml γάλακτος.[/quote']

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας. Βρε κορίτσια εσας το τρωνε όλο το φαγητό τους? Την φρουτοκρεμα μου την τρωνε όλη. Αλλα στο μεσημεριανο έχουμε θεμα. 10 κουταλιες κ με το ζόρι. Βεβαια δεν τους εβαλα ακομη κοτοπουλάκι μήπως κ αλλάξει η διαθεση τους. Το απογευμα στο ρυζαλευρο είμαστε πιο ευκολοι. Απλά είναι δύο κ μέχρι να φαμε πλεον το ενα γευμα ολοκληρωμενο έρχεται η ώρα για το άλλο κ κοινώς τα έχω παίξει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φραουλίτσα καλώς όρισες και να σου ζήσουν τα μπουμπούκια σου.

Εμείς έχουμε ξεκινήσει εδω κι ένα μήνα. Για την φρουτόκρεμα δίνουμε μάχη καθημερινή. Τώρα που βάζω λίγο αβοκάντο μπορώ να πω πως τρώει λίγο καλύτερα. Ποτέ όμως δεν έχει φάει 150ml μπολ. Στα λαχανικά τα πήγαμε λίγο καλύτερα... Τουλάχιστον άνοιγε το στόμα... Στην εισαγωγή του μοσχαριού τσίνησε λίγο αλλά, οκ. έτρωγε περίπου 100γρ. Ε..., στο κοτόπουλο ήταν η πρώτη φορά που αναγούλιασε. Δεν το θέλει με τίποτα. Μόλις κάνει πως θα κάνει εμετό, μετά σφραγίζει στο στόμα και δεν περνάει με τίποτα κουταλάκι. Βέβαια έχει φάει κοτοπουλο μόνο τρεις φορές και πολλές φορές τα μωρά θέλουν και 10 φορες να δοκιμάσουν κάτι για να αποφασίσουν αν θα το φάνε ή όχι... Το ρυζάλευρο είναι 3-4 μέρες που δεν το θέλει καθόλου. Απλά δεν το τρώει. Ανοίγει το στόμα και λές οκ, το τρώει αλλά εμέσως μόλις βγάλεις το κουταλάκι το φτήνει. Μάλλον το ρυζάλευρο το τρώει η σαλιάρα.

Όσο για το συμπλήρωμα που λες, δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί θηλάζουμε και άλλες φορές θέλει αμέσως στήθος και άλλες δεν θέλει καθόλου.

Φιλάκια σε όλες σας


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φραουλίτσα καλώς όρισες και να σου ζήσουν τα μπουμπούκια σου.

Εμείς έχουμε ξεκινήσει εδω κι ένα μήνα. Για την φρουτόκρεμα δίνουμε μάχη καθημερινή. Τώρα που βάζω λίγο αβοκάντο μπορώ να πω πως τρώει λίγο καλύτερα. Ποτέ όμως δεν έχει φάει 150ml μπολ. Στα λαχανικά τα πήγαμε λίγο καλύτερα... Τουλάχιστον άνοιγε το στόμα... Στην εισαγωγή του μοσχαριού τσίνησε λίγο αλλά, οκ. έτρωγε περίπου 100γρ. Ε..., στο κοτόπουλο ήταν η πρώτη φορά που αναγούλιασε. Δεν το θέλει με τίποτα. Μόλις κάνει πως θα κάνει εμετό, μετά σφραγίζει στο στόμα και δεν περνάει με τίποτα κουταλάκι. Βέβαια έχει φάει κοτοπουλο μόνο τρεις φορές και πολλές φορές τα μωρά θέλουν και 10 φορες να δοκιμάσουν κάτι για να αποφασίσουν αν θα το φάνε ή όχι... Το ρυζάλευρο είναι 3-4 μέρες που δεν το θέλει καθόλου. Απλά δεν το τρώει. Ανοίγει το στόμα και λές οκ, το τρώει αλλά εμέσως μόλις βγάλεις το κουταλάκι το φτήνει. Μάλλον το ρυζάλευρο το τρώει η σαλιάρα.

Όσο για το συμπλήρωμα που λες, δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί θηλάζουμε και άλλες φορές θέλει αμέσως στήθος και άλλες δεν θέλει καθόλου.

Φιλάκια σε όλες σας

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!! Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι υπάρχουν κ άλλα άτομα που περνάνε το ίδιο με σένα κ να ανταλλάζεις απόψεις!!!! Να σας ζήσουν κ εσας τα μωράκια σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,τι κανετε?τα νινακια σας?εμεις μια χαρα.εγω ξεκινησα διατροφολογο κ η μικρη φρουτα,ειναι αναλογα τις μερες της,αλλα δεν εχω παραπονο,τρωει.εδω βρεχει συχνα κ εχει πολυ κρυο,αλλα οσο μπορουμε βγαινουμε.τρτεχουμε τωρα για τη βαφτιση.

σμαρα κ μενα χτυπιεται καμια φορα,ισως βαρεμαρα η προσπαθει να κοιμηθει κ δεν μπορει η την ενοχλει η ροη.ρωτα τον παιδιατρο αν μπορεις να της δωσεις χυμο,να συνηθιζει τη γευση.ισως περασατε αλμα κ ετρωγε τοσο πολυ

νερακι πιμουν τα μικρουλια σας?

Link to comment
Share on other sites

Νεράκι ξεκίνησα να της δίνω μετά από την φρουτόκρεμα με το που ξεκινήσαμε, δηλ στους 5,5μήνες. Με εκπαιδευτικό ποτηράκι της NUK. Την πρώτη βδομάδα γινόταν λούτσα... Τώρα πίνει κάποιες γουλιές και κατά την διάρκεια των γευμάτων και στο τέλος για να ξεβγάζει το στοματάκι της. Επειδή όμως θηλάζει δεν αγχώνομαι κιόλας...Γιατί και μετά το γεύμα της προσφέρω στήθος και αν πεινάει ή διψάει ακομα, όλο και καμιά τζούρα θα πιει. Αλλιώς μου σπρώχνει το βυζί... χαχαχα


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια!τι κανετε;τα μικρα σας;χαθηκαμε στην καθημερινοτητα.εμεις βαπτιστηκαμε κ ηταν ολα υπεροχα κ η μικρη πολυ συνεργασιμη.αν κ κουραστηκα κ ημουν πολυ αγχωμενη.εχουμε να παμε παιδιατρο απο 1/3 που ηταν 6 μηνων 8700κ κ 72 ποντους κ δεν ξερω που βρισκομαστε τωρα.θα ξαναπαμε ιουλιο κ εμβολια απο οκτωβρη.με το φαι τα παμε αρκετα καλα κ τρωει ποικιλια πινει κ νερακι.εχω αναγκη απο διακοπες.αρχιζει να εχει κ αποτελεσμα η διατροφη που κανω.να σας πω την αληθεια θελω κ αλλο μωρακι,αλλα θα περιμενει λιγο ακομη

Link to comment
Share on other sites

Κσλώς τη! Να σας ζήσει η νεοφώτιστη. Εμείς θα την βαπτίσουμε το Σεπτέμβριο, πρώτα ο Θεός. Ελπζω μιας που θα έχει χρονισει, να περπατάει κιόλας... Ήδη πιάνεται από τα έπιπλα κσι σηκώνεται και περπατάει. Επισης έχει μαθει να ανάβει το φως πανω απλο το προσκέφαλο του κρεβατιού μας. Χαχαχα. Δοντάκι δεν δχει βγει κανένα και από στερεές τροφές τρωμε μονο τη φρουτοκρεμα και τραχανά και αυτό της τελευταίες 2 βδομάδες. Ειμαστε λίγα κιλά αλλά μέσα στις καμπύλες και δεν αγχώνομαι. Θηλάζει ακόμα κσι το χαίρομαι. Ξεκίνησα δουλειά Δευτέρα - Πέμπτη 8ωρο και ζορίζομαι αρκετά με τις δουλειές στο σπίτι και με τα κάθε 2 ωρα ξυπνηματα τη νύχτα... επίσης φωνάζει μαμά και λιώνω!...

Μακάρι να γραψουν και οι υπόλοιπες μανούλες τα νέα τους


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...