Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Κσλώς τη! Να σας ζήσει η νεοφώτιστη. Εμείς θα την βαπτίσουμε το Σεπτέμβριο, πρώτα ο Θεός. Ελπζω μιας που θα έχει χρονισει, να περπατάει κιόλας... Ήδη πιάνεται από τα έπιπλα κσι σηκώνεται και περπατάει. Επισης έχει μαθει να ανάβει το φως πανω απλο το προσκέφαλο του κρεβατιού μας. Χαχαχα. Δοντάκι δεν δχει βγει κανένα και από στερεές τροφές τρωμε μονο τη φρουτοκρεμα και τραχανά και αυτό της τελευταίες 2 βδομάδες. Ειμαστε λίγα κιλά αλλά μέσα στις καμπύλες και δεν αγχώνομαι. Θηλάζει ακόμα κσι το χαίρομαι. Ξεκίνησα δουλειά Δευτέρα - Πέμπτη 8ωρο και ζορίζομαι αρκετά με τις δουλειές στο σπίτι και με τα κάθε 2 ωρα ξυπνηματα τη νύχτα... επίσης φωνάζει μαμά και λιώνω!...

Μακάρι να γραψουν και οι υπόλοιπες μανούλες τα νέα τους

Ευχαριστουμε κ με το καλο κ η δικη σας βαπτιση.ουτε εμεις εχουμε δοντια!απο λεξουλες μαμα,μπαμπα,τατα κ ετοιμη να πει γιαγια.εννοειται μαμ οταν βλεπει το στηθος!εμενα μονο σηκωνεται αν κρατιεται,κ αν την κρατας κανει βηματα.θελει να ειναι ολο ορθια.απο ξαπλα σηκωνεται στον ποπο κ απο καθιστη στα γονατα.πλακα εχει αυτο με το φως!σιγουρα θα περπαταει στη βαπτιση της η μικρουλα σας!τελικα τρωει τα φρουτακια;δεν ετρωγε κ κρεατοχορτοσουπα;κ εμενα της αρεσε ο τραχανας,λιγοτερο το πληγουρι κ πολυ η φλωρινης!καροτα,κολοκυθα,μπανανες,αβοκαντο,καλαμποκι μας αρεσουν.πρασιναδες οχι τοσο!σαν εμενα!εγω λιωνω με αγκαλιες κ φιλια!μονο σε μενα φιλια!ψαχνω για δουλεια αλλα δε θελω να την αφησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξεκινησαν κ οι ζεστες πολυ αποτομα κ λιωνει η καημενουλα.φανταζομαι αθηνα!με το παμπερσ μονο θα μασταν!δυσκολευει κ αυτο στο φαι.αλλα πινει νερακι κ φυσικα θηλαζει οσο κ οποτε θελει οποτε ειμαι ησυχη για ενυδτωση κ φαι.ανυπομονω να κανουμε μπανια.μαλλον απο ιουλιο θα βαλουμε κ τριτο γευμα.οσο για το θηλασμο λεω να συνεχισω αν ολα πανε καλα μεχρι το χρονο τουλ.μετα να μπουν λιγα ορια,πχ οχι βραδυ η εξω κ ας παρει κ κανα χρονο ο αποθηλασμος.ειναι πολυ απαιτητικη παντως ειτε με καποιο αντικειμενο που κραταμε κυριως ειτε με την προσοχη μας.κ αυπνο πολυ παιδακι.μολις περπατησει κ μιλησει δ θα καθεται καθολου κ δε θα κλεινει το στοματακι της!αντε γραψτε κ οι αλλες τα νεα σας!

Link to comment
Share on other sites

να χαιρεστε τα παιδακια σας και τα ονοματακια τους!!!εμεις σε κανενα μηνα βαπτιση,ο μικρος καπου 9500 και 78 ποντους μετρηθηκαμε προχτες.αντε και αλλο ενα εμβολιο και τελος!εμενα κοριτσια λεει τα γνωστα σε ολες απο οτι καταλαβαινω,μαμα μπαμπα μαμ και τετοια...βαζει μονος του την πιπιλα στο στομα πλεον αλλα απο μπουσουλιμα τιποτα οταν ομως τον σηκωσω ορθιο τρελενετε και στο παρκο κρατιετε ορθιος και βηματακια οταν τον κραταω κανει αλλα μαλλον θα το παρω αποφαση δεν τον βλεπω να μπουσουλα,καθετε γυριζει στα γονατα ειναι ετοιμος να φυγει κανει μπροστα πισω λες και θα τρξει και.....τσουπ παρτον κατω.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει κ σενα το αγορακι σου κ με το καλο κ το ονοματακι του

Ουτε η δικια μου μπουσουλαει,εχει συρθει μονο κυριως προς τα πισω.επισης στελνει φιλακια,κανει παλαμακια,χαιρεταει.κ ηχους οπως βατραχακι κ αλογακι με το στομα.μπορει κ να νην μπουσουλησουν,αλλα να περπατησουν κατευθειαν.ειμαι χαζομαμα τελειως.τρελαμενη.αν ειχα γιο δεν το γλιτωνα το οιδιποδιο.σμαρα εμεις εχουμε καγκελα στο κεφαλαρι κ οταν κοιμαται αναμεσα πιανεται κ σηκωνεται.σημερα ηταν με τον μπαμπα της,εγω εκανα δουλειες ,κ μου ειπε οτι προσπαθουσε να σβησει το φως αλλα ηταν πιο ψηλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες!!

Αααχχ....χαθήκαμε!! Χαίρομαι που διαβάζω τα κατορθώματα των ζουζουνιών σας!!

Εμείς ακόμη δεν λέμε ούτε μαμά, ούτε μπαμπά, ούτε μαμ.

Δεν σηκώνεται όρθιος απο μόνος του αλλά μόνο αν τον κρατάμε.

Έχει ξεκινήσει το μπουσούλημα με το που έγινε 7 μηνών και αλωνίζει όλο το σπίτι και τον κυνηγάω!! Αυτό με δυσκολεύει γιατί πρέπει να διατηρώ το πάτωμα συνέχεια καθαρό.

Δοντάκια δεν βγάλαμε ακόμα αλλά ώρες-ώρες πονάει πολύ.

Νομίζω θα γίνει μαμάκιας γιατί όταν με χάνει απο το οπτικό του πεδίο, συνέχεια τσιρίζει. Το καλό είναι οτι κάθεται και παίζει με την μεγάλη του αδερφή που την λατρεύει μέχρι να χτυπήσει κάπου και να αρχίσει τα κλάματα.

Σε ένα μήνα έχουμε τη βάπτιση και ακόμη δεν έχω κάνει τίποτα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου αμελι!με το καλο κ η δικη σας βαπτιση!τι ωραια που παιζουν τα αδερφακια!φανταζομαι σε βοηθαει κ η κορη σου.πιστευεις οτι ειναι καλη διαφορα ηλικιας;γιατι δε με βλεπω για νωριτερα,αν κ το θελω.απο 6 μηνων η δικια μου τουμπανο τα ουλα.καποιες μερες υποφερει αλλα τιποτα ακομη.εμενα οι δικοι μου τη λενε μαμοθρευτο(λογω κ του θηλασμου)γιατι ειναι συνεχεια κολλημενη πανω μου.πολυ παιζει με την αδερφη μου που ειναι προς το παρον εδω κ να δουμε τι θα κανουμε οταν φυγει.απο ωρα σε ωρα την περιμενουμε κ να γεννησει κ θελω να δω πως θα ειναι με τον μπεμπη.δυστυχως δε μενουν εδω μονιμα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου αμελι!με το καλο κ η δικη σας βαπτιση!τι ωραια που παιζουν τα αδερφακια!φανταζομαι σε βοηθαει κ η κορη σου.πιστευεις οτι ειναι καλη διαφορα ηλικιας;γιατι δε με βλεπω για νωριτερα,αν κ το θελω.απο 6 μηνων η δικια μου τουμπανο τα ουλα.καποιες μερες υποφερει αλλα τιποτα ακομη.εμενα οι δικοι μου τη λενε μαμοθρευτο(λογω κ του θηλασμου)γιατι ειναι συνεχεια κολλημενη πανω μου.πολυ παιζει με την αδερφη μου που ειναι προς το παρον εδω κ να δουμε τι θα κανουμε οταν φυγει.απο ωρα σε ωρα την περιμενουμε κ να γεννησει κ θελω να δω πως θα ειναι με τον μπεμπη.δυστυχως δε μενουν εδω μονιμα

Γεια σου Βίκη μου!! Με το καλό να ρθει και της αδερφής σου το μωράκι!!

Πιστεύω η διαφορά ηλικίας μεταξύ των παιδιών μου είναι η ιδανικότερη. Γιατί η μεγάλη μου κόρη είναι σε ηλικία που κάνει πολλά πράγματα μόνη της και με διευκολύνει. Πολλές φορές απασχολεί και τον μικρό όταν γκρινιάζει και δεν μπορώ να πάω κοντά του και γενικώς είναι διατεθειμένη να με βοηθήσει με όποιον τρόπο μπορεί. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν αν ήταν η κόρη μου 2 χρόνια μικρότερη και ήθελε και εκείνη ντάντεμα. Ειδικά αν η περίπτωση σου είναι όπως η δική μου και δεν έχεις καθόλου βοήθεια, άσε να περάσουν το λιγότερο 3 χρόνια.

Περίπου στην ηλικία των τριών τα κοριτσάκια αρχίζουν και ζητάνε αδερφάκι!;)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον εχω βοηθεια αλλα δε θελω να στηριζομαι σε αυτο.λογω συνθηκων εμεις δεν παιρνουμε την αποφαση για δευτερο.μου ειπε κ ο γιατρος που με παρακολουθουσε στο νοσοκομειο,αν κ αλλη μου εκανε την καισαρικη,να περιμενω κανενα χρονο ακομη.δε μου εξηγησε γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον εχω βοηθεια αλλα δε θελω να στηριζομαι σε αυτο.λογω συνθηκων εμεις δεν παιρνουμε την αποφαση για δευτερο.μου ειπε κ ο γιατρος που με παρακολουθουσε στο νοσοκομειο,αν κ αλλη μου εκανε την καισαρικη,να περιμενω κανενα χρονο ακομη.δε μου εξηγησε γιατι.απλα θα προτιμουσα να κανω κ το δευτερο πριν τα τριαντα.τουλ θα το κανω μεχρι τα 35.ισως προλαβω κ ενα τριτο!

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί συνήθως λένε να περιμένουμε κανα χρόνο πριν την επόμενη εγκυμοσύνη για να προλάβει να δέσει καλά η τομή της καισαρικής. Και αν πηγαίνεις για φυσιολογικό τοκετό μετά απο καισαρική όπως κι εγώ πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 2 χρόνια.

Αν το πρώτο παιδί το έπιασες εύκολα τότε πιστεύω οτι και στο επόμενο δεν θάχεις πρόβλημα είτε είναι πριν τα 30, είτε μετά. Εγώ το πρώτο το έκανα στα 30 και το δεύτερο στα 34. Και να σου πώ επειδή θα ήθελα κι ένα τρίτο αλλά για τώρα δεν το συζητάμε καθόλου (λόγο έλλειψης βοήθειας), το σκέφτομαι για όταν μεγαλώσει πολύ και το δεύτερο ίσως σε 5-6 χρόνια -γεροί νά΄μαστε μέχρι τότε....:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικα γεννησες φυσιολογικα;συγνωμη αλλα δε θυμαμαι.ποσο εβδομαδων;γρηγορα;ευκολα;εκανες επισκληρηδιο;να σου πω την αληθεια φοβαμαι τους πονους της γεννας!θα πρεπει να εχω κ καλη εγκυμοσυνη για να παω φυσιολογικα.η πρωτη ηταν χαλια.κ να βρω γιατρο.γρηγορα εμεινα εγκυος(αν κ τοτε αγχωνομουν)αλλα επειδη ειχα πολλα προβληματα σκεφτομαι κ την ηλικια.κ μετα αμνιοπαρακεντηση,ληψη τροφοβλαστη κ.α με αγχωνουν

Link to comment
Share on other sites

Με πιάσανε οι πόνοι και οι συσπάσεις 5 μέρες πριν γεννήσω. Είχα επώδυνες συσπάσεις ανα 10-15 λεπτά μέρα και νύχτα αλλά δεν μπορούσα να παω στην κλινική αν δεν γίνονταν ανα 5 λεπτά. Υπέφερα πολύ και δεν μπορούσα να κοιμηθώ τα βράδια απο τους πόνους και όλη η πολυκατοικία άκουγε τα ουρλιαχτά μου. Ο άντρας μου και η πεθερά μου προσπαθούσαν να με πείσουν να πάω για καισαρική. Μέχρι κι εγώ το σκέφτηκα κάποια στιγμή. Δεν άντεχα άλλο..

Αλλά όταν το είπα στην γιατρό μου με μετέπεισε θυμίζοντας μου τον λόγο που πρωτοπήγα σε εκείνη που δεν ήταν άλλος απο το να εκπληρώσω το όνειρο ενός φυσιολογικού τοκετού!! Υπομονή, μου έλεγε, σήμερα-αύριο θα γεννήσεις. Κι εγώ για ακόμη ένα βράδυ ξυπνούσα ανα 10 λεπτά απο τους πόνους και κοιτούσα την ώρα ελπίζοντας να έχουν γίνει 5λεπτες οι συσπάσεις για να πάω στην κλινική και να μου κάνουν επισκληρίδιο και να ανακουφιστώ!!

Κι έτσι μια μέρα μετά την ΠΗΤ μου, μου σπάσαν τα νερά στις 6 το πρωί. Μέχρι κι ο άντρας μου άκουσε κι ένιωσε το σπάσιμο των νερών που ήταν ξαπλωμένος δίπλα μου στο κρεβάτι.

Στην κλινική η διαστολή μου ήταν κολλημένη στα 6 εκ και μετά απο 6 ώρες αναμονής και 2 δόσεις επισκληριδίου αποφασίσαμε να πάμε για καισαρική.

Για ακόμη μια φορά δεν μπόρεσα να εκπληρώσω το όνειρο μου και γέμισα απογοήτευση. Μέχρι που είδα το ζουζούνι μου και με γέμισε ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Με πιάσανε οι πόνοι και οι συσπάσεις 5 μέρες πριν γεννήσω. Είχα επώδυνες συσπάσεις ανα 10-15 λεπτά μέρα και νύχτα αλλά δεν μπορούσα να παω στην κλινική αν δεν γίνονταν ανα 5 λεπτά. Υπέφερα πολύ και δεν μπορούσα να κοιμηθώ τα βράδια απο τους πόνους και όλη η πολυκατοικία άκουγε τα ουρλιαχτά μου. Ο άντρας μου και η πεθερά μου προσπαθούσαν να με πείσουν να πάω για καισαρική. Μέχρι κι εγώ το σκέφτηκα κάποια στιγμή. Δεν άντεχα άλλο..

Αλλά όταν το είπα στην γιατρό μου με μετέπεισε θυμίζοντας μου τον λόγο που πρωτοπήγα σε εκείνη που δεν ήταν άλλος απο το να εκπληρώσω το όνειρο ενός φυσιολογικού τοκετού!! Υπομονή' date=' μου έλεγε, σήμερα-αύριο θα γεννήσεις. Κι εγώ για ακόμη ένα βράδυ ξυπνούσα ανα 10 λεπτά απο τους πόνους και κοιτούσα την ώρα ελπίζοντας να έχουν γίνει 5λεπτες οι συσπάσεις για να πάω στην κλινική και να μου κάνουν επισκληρίδιο και να ανακουφιστώ!!

Κι έτσι μια μέρα μετά την ΠΗΤ μου, μου σπάσαν τα νερά στις 6 το πρωί. Μέχρι κι ο άντρας μου άκουσε κι ένιωσε το σπάσιμο των νερών που ήταν ξαπλωμένος δίπλα μου στο κρεβάτι.

Στην κλινική η διαστολή μου ήταν κολλημένη στα 6 εκ και μετά απο 6 ώρες αναμονής και 2 δόσεις επισκληριδίου αποφασίσαμε να πάμε για καισαρική.

Για ακόμη μια φορά δεν μπόρεσα να εκπληρώσω το όνειρο μου και γέμισα απογοήτευση. Μέχρι που είδα το ζουζούνι μου και με γέμισε ευτυχία!![/quote']

Πανω απο ολα γερα μωρακια κ μανουλες!ολα ξεχνιουνται με τα θαυματακια μας αγκαλια!ας το παρουμε πρωτα αποφαση,ας μεινω εγκυος,αναλογα κ που θα μενουμε κ πως θα ειναι η εγκυμοσυνη,το ξανασκεφτομαι.εγω παντως ειχα πολυ καλη εμπειρια καισαρικης κ λογω οτι δεν επιασαν τα φαρμακα της προκλησης συσπασεις δεν εχω νιωσει.ουτε νωριτερα.επισης ειχα πολυ καλη αναρρωση αφου σηκωθηκα κ εβγαλα ορους κ καθετηρες.

Μετα απο 9 μηνες σχεδον σαν να εχει μαζεψει η κοιλια στο προ εγκυμοσυνης μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα κοριτσια.τι κανετε;φανταζομαι τρεχετε πισω απο τα παιδακια σας που αρχισαν να εξερευνουν.ξεκινησαν κα τα γενεθλια στο καφε μας.κοκο να χαιρεσαι το ζουζουνι σου κ συ μαριλου το μικρουλακι σου.σημερα ειναι κ τα δικα μας. Χρονια πολλα σε ολα τα μωρακια του σεπτεμβρη

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια ειμαι πολυ συγκινημενη σημερα!ολο σκεφτομαι τις πρωτες στιγμες με το μωρο μου.αν και μονη μου τα λεω να ευχηθω στη νατασσουλα τη σμαρα κ τη χριστινα που εχουν γενεθλια του ζουζουνια τους αυτη τη βδομαδα.φιλακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...