Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Μανούλες Οκτωβρίου 2014


charma

Recommended Posts

Εγώ ελπίζω να μην αρχίσουν ποτέ οι εμετοί..

Την είδα την εκπομπή αλλά δεν συμφώνησα απόλυτα.. Δεν θα γεννούσα ποτέ μόνη στο σπίτι.. Θέλω τόσο πολύ αυτό το παιδί που δεν θα κινδύνευα κάποια επιπλοκή και να μην μπορεί κάποιος να ανταπεξέλθει.. Εγώ θα κάνω σίγουρα καισαρική λόγω μεγάλης μυωπίας και κονδυλωμάτων.. Δεν πρόλαβα να κάνω καυτηριασμό και έμεινα έγγυος..

Θα προτιμούσα βέβαια να κάνω ΦΤ αλλά μερικές φορές είναι αναπόφευκτο..


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ ελπίζω να μην αρχίσουν ποτέ οι εμετοί..

Την είδα την εκπομπή αλλά δεν συμφώνησα απόλυτα.. Δεν θα γεννούσα ποτέ μόνη στο σπίτι.. Θέλω τόσο πολύ αυτό το παιδί που δεν θα κινδύνευα κάποια επιπλοκή και να μην μπορεί κάποιος να ανταπεξέλθει.. Εγώ θα κάνω σίγουρα καισαρική λόγω μεγάλης μυωπίας και κονδυλωμάτων.. Δεν πρόλαβα να κάνω καυτηριασμό και έμεινα έγγυος..

Θα προτιμούσα βέβαια να κάνω ΦΤ αλλά μερικές φορές είναι αναπόφευκτο..

Γεια σου Αντωνια!! Εννοειται οτι δεν θα βαζαμε ποτε σε κινδυνο την ζωη του παιδιου μας αλλα και την δικη μας βεβαια!! Μια χαρα θα ειναι με την καισαρικη!! Μη στεναχωριεσαι για αυτο!! Μια τοσο δα μικρη τομουλα ειναι!

Τα μωρακια μας και εμεις να ειμαστε καλα και ολα θα κυλησουν υπεροχα!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

antoniatr δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, στο σπίτι δε γεννάς μόνος σου και η μαία δεν έρχεται απλά με τη τσάντα της στον ώμο. Καθ'ως επίσης οι κίνδυνου που κρύβει το νοσοκομείο και κυρίως όταν το μωρό ζει σε ένα ταπεράκι σε άλλο χώρο απο τη μαμά δεν είναι λίγοι. όταν πρέπει να παρέμβουμε σε μια κύηση θα παρέμβουμε και δε το συζητάμε καθόλου, όμως αυτές οι περιπτώσεις δεν είναι τόσες πολλές όσες θέλουν να παρουσιάσουμε. πχ η μυωπία όσο μεγάλη και αν είναι δεν αποτελεί ένδειξη καισαρικής, απαιτούνται άλλες εξετάσεις στο μάτι που θα πουν αν απαγορεύεται ο φ.τ, για τα κονδυλώματα δε γνωρίζω.


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

H μάνα μου γέννησε σε νοσοκομείο, η γιαγιά μου το ίδιο συγνώμη αλλά αρνούμαι εν έτη 2014 να γεννήσω στο σπίτι με μια μαία. Άποψη μου. Θεωρώ καλύτερο το ταπεράκι από το να συμβεί κάτι μοιραίο στο παιδί μου και να μην το προλάβω επειδή θα είμαι μακρυά από το νοσοκομείο και από γιατρό.. Δεν λέω σε κανένα να το ασπαστεί απλώς είναι η άποψη μου. Στην περίπτωση κονδυλωμάτων αποφεύγεται ο ΦΤ γιατί θα γίνει μετάδοση στο μωρό..


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

το μια τόσο δα μικρή τομούλα να το πεις carma σε εμένα που το παιδί μου μπήκε στη μονάδα εντατικής νοσηλείας λόγο καισαρικής, στη μαμά που πριν 2 μήνες έπαθε πνευμονική εμβολή λόγο της καισαρικής, στη φίλη μου που δεν κατάφερε να θηλάσει λόγο καισαρικής και το παιδί έπαθε αλλεργικό επεισόδιο στο αγελαδινό γάλα με νοσηλεία 1 μήνα. δε τα λέω αυτά για να τρομάξω κανένα και όταν απο τη μία υπάρχει πχ μια πιθανότητα 80% το παιδί να παρουσιάσει πρόβλημα λόγο φ.τ θα κάνω καισαρική και θα μακαρίζω και τα χέρια του γυναικολόγου που μου την έκανε. αλλά η αναίτια καισαρική δεν είναι απλά μια τομούλα.


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ ξέρω 100 περιπτώσεις καισαρικής που σώθηκε και η μητέρα και το μωρό που κινδύνευαν. Ο καθένας έχει την άποψη του και ξέρει τι είναι καλύτερο για το παιδί του..

Στο θέμα παιδιού είναι όλα υποκειμενικά κανείς δεν θα σου πει πως θα γεννήσεις και πως θα μεγαλώσεις το παιδί σου. Ο καθένας κάνει ότι αυτός θεωρεί καλύτερο//


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

H μάνα μου γέννησε σε νοσοκομείο, η γιαγιά μου το ίδιο συγνώμη αλλά αρνούμαι εν έτη 2014 να γεννήσω στο σπίτι με μια μαία. Άποψη μου. Θεωρώ καλύτερο το ταπεράκι από το να συμβεί κάτι μοιραίο στο παιδί μου και να μην το προλάβω επειδή θα είμαι μακρυά από το νοσοκομείο και από γιατρό.. Δεν λέω σε κανένα να το ασπαστεί απλώς είναι η άποψη μου. Στην περίπτωση κονδυλωμάτων αποφεύγεται ο ΦΤ γιατί θα γίνει μετάδοση στο μωρό..

Αντωνία μου θα γεννήσεις εκεί όπου αισθάνεσαι εσύ πιο ασφαλής και βέβαια δε θα ρισκάρεις το παιδί να κολλήσει κονδυλώματα, εσύ έχεις μια βεβαιότητα, θα ενημερωθείς και για το θηλασμό στη κ.τ και όλα θα πάνε σούπερ. αλλά όλες εμείς που φάγαμε μια αναίτια καισαρική γιατί πιστεύαμε το γυναικολόγο σε ότι μας έλεγε, που εξαιτίας της κ.τ το παιδί μας ή εμείς υποφέραμε δεν είμαστε τρελές που δεν θέλουμε να δούμε γιατρό μπροστά μας και θέλουμε να γεννήσουμε στο σπίτι μας.


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είναι πολύ κατά της ΚΤ. Όταν πήγα πρώτη φορά για τεστ ΠΑΠ και του είπα οτι θα κάνω σίγουρα καισαρική με κοίταξε στα μάτια και μου λέει ΓΙΑΤΙ???

Όταν του εξήγησα μου λέει θα δούμε μέχρι τότε. Προφανώς ηξερε για τη βυθοσκόπηση απλά με τα κονδυλώματα δεν μπορώ να το ρισκάρω..

Οπότε αναγκαστικά θα μπω με πρόγραμμα. Η καισαρική ξέρετε στις πόσες βδομάδες γίνεται;


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είναι πολύ κατά της ΚΤ. Όταν πήγα πρώτη φορά για τεστ ΠΑΠ και του είπα οτι θα κάνω σίγουρα καισαρική με κοίταξε στα μάτια και μου λέει ΓΙΑΤΙ???

Όταν του εξήγησα μου λέει θα δούμε μέχρι τότε. Προφανώς ηξερε για τη βυθοσκόπηση απλά με τα κονδυλώματα δεν μπορώ να το ρισκάρω..

Οπότε αναγκαστικά θα μπω με πρόγραμμα. Η καισαρική ξέρετε στις πόσες βδομάδες γίνεται;

στη περίπτωσή σου η καισαρική μπορεί να γίνει με τις πρώτες ενδείξεις τοκετού (να σε πιάσουνε οι πόνοι) γιατί έτσι εξασφαλίζετε ότι το παιδί είναι έτοιμο οργανικά και ξεκινά το τοκετό, όπου μια χαρά μπορούν να γίνουν όλα χωρίς άγχος αν σκεφτείς ότι ιδίως μια πρωτότοκη κάνει πάνω από 10 ώρες να γεννήσει (καλά χωρίς φάρμακα φτάνει κοντά στις 20 ώρες). βέβαια οι περισσότεροι Έλληνες γιατροί τις προγραμματισμένες καισαρικές τις βάζουν στην 38 εβδομάδα. γενικά όσο πιο αργά τόσο το καλύτερο

as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Bρε κορίτσια είναι φυσιολογικό που με τραβάει συνέχεια κάτω; Σαν περίοδος αλλά συνεχές.. Έχετε και εσείς κάτι παρόμοιο; Εγώ ευτυχώς όχι πολλά πράγματα, γιατί δουλεύω κιόλας.. Μέχρι να ακούσω καρδιά δεν θα ησυχάσω σας το πα; :P


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Bρε κορίτσια είναι φυσιολογικό που με τραβάει συνέχεια κάτω; Σαν περίοδος αλλά συνεχές.. Έχετε και εσείς κάτι παρόμοιο; Εγώ ευτυχώς όχι πολλά πράγματα, γιατί δουλεύω κιόλας.. Μέχρι να ακούσω καρδιά δεν θα ησυχάσω σας το πα; :P

Γεια σου Αντωνια μου!! Και εγω το νιωθω αυτο συχνα!!! κραμπουλες!!!

Απο τα υπολοιπα μπολικη δυσκοιλ, και κατι ναυτιες που και που!! οχι συχνα ευτυχως!!! Ασε και εγω μια απο τα ιδια!!!! Ανυπομωνω να παω να το ακουσω!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα δεν εχω δυσκοιλιοτητα, ευκοιλιότητα θα μπορούσα να το περιγράψω :P

Φοβάμαι μην κάτι πάει στραβά.. Μέχρι να γεννήσω θα με φάει το άγχος το βλέπω..


pvyXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετα δεν εχω δυσκοιλιοτητα, ευκοιλιότητα θα μπορούσα να το περιγράψω :P

Φοβάμαι μην κάτι πάει στραβά.. Μέχρι να γεννήσω θα με φάει το άγχος το βλέπω..

Δεν θα παει κατι στραβα!!! Ολα θα πανε!!! Θετικη σκεψη και αισιοδοξια!! Θα τα παρουμε αγκαλιτσα τα μωρακια μας!!! Αυτο να σκεφτεσαι!!!:D:D


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ απο συμπτώματα καλά κρατώ δεν είμαι και σε χάλια κατάσταση αλλά έχω μακράν περισσότερα από τη πρώτη εγκυμοσύνη, ίσως γιατί τώρα έχω και ένα 3χρονο να φροντίσω το οποίο όταν με βλέπει να μην είμαι καλά αγχώνεται η κούκλα μου και έρχεται όλη την ώρα να με χαϊδεύει και να μου λέει πως μ'αγαπάει. Και εγώ κορίτσια παρόλο που είχα πει πως σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν θα ανησυχώ έχω φάει τα ρούχα μου μέχρι τη Τετάρτη που θα πάω για καρδιά. όμως του μιλάω, το χαϊδεύω, άσε που χωρίς το ξέρει η Αγγελική καθημερινά του λέει όλο το ρεπερτόριο από παιδικά τραγούδια. Όλα καλά θα πάνε κούκλες και δεν έχετε ιδέα πόσο μαγικές στιγμές ζήσεις με το παιδί σου, οι πρώτοι θηλασμοί (μαγεία από της λίγες) τα πρώτα γέλια, αυτά τα μα μα μα που νομίζεις ότι σε φωνάζει. Αχχχχχχχχ μου έχει λείψει η μωρουδίλα.


as1cHrkuM2B0000MDAwMTQwOGx8MDAwMzE4OGR8bXkgZGF1Z2h0ZXI.gifURFVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...