Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΙΑ,ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ;


marilouu

Recommended Posts

έχω μια απορία μέχρι τον Απρίλιο πέρσι δουλευα και έκλεισε η εταιρία μου πήρα κανονικά αποζημίωση μπήκα ΟΑΕΔ και μέχρι τον Απρίλη θα παίρνω το επίδομα του ΟΑΕΔ...απο ΙΚΑ δικαίου μαι τίποτα από επιδόματα γιατί ενσημα έχω!γνωρίζετε τι γίνεται;;;γενναω τον Αύγουστο!

Ευχαριστώ!

__________________

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

επιδομα τοκετου που ισως σε ενδιεφερε σαν εγκυος, ΔΕΝ δινει ο ΕΟΠΥ απο 26/2/2013 , αν γεννησεις σε Νοσοκομειο ειτε Δημοσιο ειναι αυτο , ειτε ιδιωτικο συμβεβλημενο διοτι το επιδομα λεει,το δινει για νοσηλεια αντι στην μητερα.ΕΚΤΟΣ....και επιλεξεισ να γεννησει στο...σπιτι!!!!


rp8s5u5.jpgrp8sp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωρίζω δεν δικαιούσαι!

Για να πάρεις πχ το επίδομα μητρότητας μετα τη γέννα εκτός απο ένσημα χρειάζεται και υπεύθυνη δήλωση απο εργοδότη οτι εργάζεσαι,και πληρώνεσαι απο το ika για τις 63μερες!επισης και 56μερες πριν τη γέννα!αυτα τα 2 επιδόματα πήρα εγω!το επίδομα τοκετού το έχουν κόψει όντως.


as1cMeX-M3-0010NjM4NTJkYnwyMzUyNmR8dG8gbW9yYWtpIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα σας ποσταρω το χαρτί που μου εδωσαν απο το ΙΚΑ.

Η άνεργη που έχει 200 ενσημα πριν την ΠΗΤ δικαιούται και επίδομα κύησης και επίδομα λοχείας.

Αν υπάρχει απόλυση ή οικειοθελής αποχώρηση την παίρνει απο τον ΟΑΕΔ, όπου ο εργοδότης έχει καταθέσει το χαρτί όταν έγινε.

Όμως επειδή δεν υφίσταται πλεον ΕΟΠΠΥ αλλά ΠΕΔΥ, θα γίνουν κάποιες αλλαγές που δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα.


0WNhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Απ'οσο γνωρίζω δεν δικαιούσαι!

Για να πάρεις πχ το επίδομα μητρότητας μετα τη γέννα εκτός απο ένσημα χρειάζεται και υπεύθυνη δήλωση απο εργοδότη οτι εργάζεσαι,και πληρώνεσαι απο το ika για τις 63μερες!επισης και 56μερες πριν τη γέννα!αυτα τα 2 επιδόματα πήρα εγω!το επίδομα τοκετού το έχουν κόψει όντως.

Το επίδομα τοκετου δεν είναι αυτό που παιρνει απευθείας το ιδιωτικο μαιευτηριο;;;πχ το ρέα έχει 1150 το τρίκλινο αρα τώρα θα αυξήσουν τις τιμες τους;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

τι γίνεται πλέον με το επίδομα τοκετού; Έχει καταργηθεί και πληρώνουμε μόνοι μας την κλινική που θα επιλέξουμε να γεννήσουμε; Γνωρίζω για τις 119 ημέρες του ικα καθώς και το επίδομα των 586 Ευρώ της εξάμηνης άδειας του οαεδ, απλώς δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια βοήθεια για την αποπληρωμή της κλινικής πλέον.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Εγω γέννησα πέρσι και αν και ανρργη είχα 200 ενσημα το 2014-15 και πήρα ανάλογα με τον τότε μισθό μου επίδομα κυοφορίας και τοκετού από το ΙΚΑ!! Αν έχεις ενσημα δικαιούται κι εσύ, δεν χρειάζεται πολλά πράγματα, όταν φτάσεις 56 ημέρες πριν την Πητ πας σε έναν γυναικολόγο του ΙΚΑ του δείχνεις το χαρτί με την Πητ που έχεις πάρει από τον δικό σου γιατρό και σου δίνει το αντίστοιχο και πας και το καταθετεις μετά που θα γεννήσεις πας την ληξιαρχική πράξη γέννησης και παίρνεις το επίδομα τοκετού που πάντα είναι ανάλογο με τον μισθό που επαιρνες όταν δουλεύει!! Με το καλό το μωρακι σου!!!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Kαλησπέρα διαβασα ολες τις αποριες σας και θα ηθελα να θεσω και την δικη μου.

Ειμαι ανεργη απο το 2012 με καρτα ανεργιας και απο τοτε μεχρι σημερα αν και δουλευω δεν εχω ενσυμα, ειμαι στο βιβλιαριο του ΙΚΑ του συζηγου. Αν σε περιπτωση μεινω εγκυος δικαιουμαστε καποιο επιοδομα τοκετου ή κατι παραπλήσιο?

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...