Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Βοήθεια για επιλογή ονόματος...


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Περιμένω το δεύτερο αγοράκι μου και προσπαθούμε να αποφασίσουμε με τον σύζυγό μου για το όνομα του...

Και στους δύο μας αρέσει πολύ το όνομα Έκτορας αλλά όσο κι αν έχω ψάξει δεν μπορώ να βρω αν γιορτάζει κάποια ημέρα του χρόνου.

Στη Κεφαλλονιά απο ότι μου είπαν το όνομα που είναι δημοφιλές γιορτάζει την ημέρα του Αγίου Γερασίμου αλλά και αυτό δεν μπορώ να το βρω κάπου γραμμένο για να το διασταυρώσω...

Έχει κανείς κάποια ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ!!

:P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με το εορτολόγιο της εκκλησίας, το όνομα ΕΚΤΩΡ δε γιορτάζει......δεν κατάλαβα σου είπαν οτι το γιορτάζουν του Αγίου Γερασίμου? Η σου είπαν να βάλεις Γεράσιμος που είναι δημοφιλές στην Κεφαλλονιά? Πάντως το ΕΚΤΟΡΑΣ δε γιορτάζει.....

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Μου είπαν οτι γιορτάζει την ημέρα του Αγίου Γερασίμου. Δεύτερο όνομα δεν θέλω να βγάλω έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα σε πολλά μέρη δεν είδα κάτι τέτοιο........και συνήθως τα αρχαία ονόματα δεν γιορτάζουν.......δες εδώ 20/10 είναι του ΑΓ. Γερασίμου και σκέτο Έκτορας δε βγάζει πουθενά.

http://www.eortologio.gr/data/eortes/eortes_october.php

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο το μωρακι σου.

Εγω ειπα οτι αν κανω αγορακι θα το βγαλω ή Αγγελο ή Ιασωνα.

Μπορεις να του βγαλεις 2 ονοματα (και το δευτερο να το γιορταζει) π.χ Εκτωρας-Αλεξανδρος.


yixDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω που ηθελα να βγαλω τον γιο μου Εκτωρα ξερω οτι δεν γιορταζει. Αλλα θα του εδινα και 2 ονομα της πεθερας μου. Αλλα τελικα αποφασισαμε αλλο ονομα στην πορεια. Αυτο που σου ειπαν ομως μπορει να ισχυει γιατι υπαρχουν ονοματα που τα γιορταζουν καποιες εκκλησιες καθως εχουν καποιες εικονες στην κατοχη τους! Κανουν ξεχωριστους εορτασμους για να τιμησουν και καποιον αλλο αγιο. Το εχω ξανακούσει . Επικοινωνησε με την εκκλησια αυτη να σου το πουνε! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Το είχα ψάξει κι εγώ αρκετά και δεν είχα βρεί κάτι. Το περίεργο είναι οτι σε Ιταλία και Ισπανία το όνομα γιορτάζει κανονικά παρόλο που κι εκεί δεν είναι συνηθισμένο. Αποφασίσαμε λοιπόν να καθιερώσουμε - με το καλό όταν γεννηθεί το μωρό μας- τη γιορτή της Ισπανίας του Αγίου Έκτορα στις 9/10. http://es.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9ctor

Δεν θέλω καθόλου να μπλέξω με 2 ονόματα και για να είμαι ειλικρινής την γιορτή την ψάχνω για να είμαι δίκαιη και με τα δύο μου παιδιά καθώς το πρώτο μας γιορτάζει κανονικά. Είναι ο μόνος λόγος που με απασχολεί το θέμα της γιορτής.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 4 χρόνια μετά...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...