Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλημεραααααααα κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Α.παλ και Ντιτα συγχαρητηρια για τα θετικα αποτελεσματα και την προοδο σας!!!Χαιρομαι για ολες μας!!!!

Οσον αφορα τους καινουριους της παρεας καλως ηρθατε!!!!!!!!!!!!!

Και θα συμφωνησω κι εγω με τις προλαλησαντες οτι και για μενα η καλυτερη λυση (γι'αυτο και το εκανα) ηταν το χειρουργειο ετσι ωστε να μην το εχω πια αγχος στη ζωη μου οτι μπορει καποια στιγμη να τρεχω περισσοτερο επειδη φοβηθηκα ενα χειρουργειο.

Στα δικα μου τωρα!!!Οπως ξερετε οι περισσοτερες, στις 27/02 μπηκα για το ιωδιο.

Η πρωτη μερα ηταν πολυ χαλαρη.Αλλα απο την Τριτη και μετα εζησα στην κυριολεξια ενα μαρτυριο!!!!!!Αρχικα ειχα τις παρενεργειες του ιωδιου να αντιμετωπισω και μετα ξεκινησα διαρροιες,δεκατα κτλ..Στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι ειχα ιωση.Τελος παντων με αφησαν την επομενη μερα να βγω αλλα με ολα αυτα εγω μεχρι την Κυριακη δεν ειχα αντοχη για τιποτα καθως ειχα καθε μερα να αντιμετωπισω και τα δεκατα!Ευτυχως απο προχθες ειμαι καλυτερα(εφοσον ξεκινησα και αντιβιωση!!!!-αναγκαστικα)και χθες βγηκαν τα αποτελεσματα και απο το ολοσωμο σπινθηρογραφημα!!!!

ΚΑΙ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΑ ΚΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!ειμαι παρα πολυ χαρουμενη και σας ευχαριστω πολυ ολες σας για την στηριξη ολο αυτον τον καιρο!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::-P:-P:-P:-P:-P

Κι ευχομαι τα καλυτερα απο δω και περα για ολες και για ολους μας!!!!!!!!!!!!!!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημεραααααααα κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Α.παλ και Ντιτα συγχαρητηρια για τα θετικα αποτελεσματα και την προοδο σας!!!Χαιρομαι για ολες μας!!!!

Οσον αφορα τους καινουριους της παρεας καλως ηρθατε!!!!!!!!!!!!!

Και θα συμφωνησω κι εγω με τις προλαλησαντες οτι και για μενα η καλυτερη λυση (γι'αυτο και το εκανα) ηταν το χειρουργειο ετσι ωστε να μην το εχω πια αγχος στη ζωη μου οτι μπορει καποια στιγμη να τρεχω περισσοτερο επειδη φοβηθηκα ενα χειρουργειο.

Στα δικα μου τωρα!!!Οπως ξερετε οι περισσοτερες, στις 27/02 μπηκα για το ιωδιο.

Η πρωτη μερα ηταν πολυ χαλαρη.Αλλα απο την Τριτη και μετα εζησα στην κυριολεξια ενα μαρτυριο!!!!!!Αρχικα ειχα τις παρενεργειες του ιωδιου να αντιμετωπισω και μετα ξεκινησα διαρροιες,δεκατα κτλ..Στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι ειχα ιωση.Τελος παντων με αφησαν την επομενη μερα να βγω αλλα με ολα αυτα εγω μεχρι την Κυριακη δεν ειχα αντοχη για τιποτα καθως ειχα καθε μερα να αντιμετωπισω και τα δεκατα!Ευτυχως απο προχθες ειμαι καλυτερα(εφοσον ξεκινησα και αντιβιωση!!!!-αναγκαστικα)και χθες βγηκαν τα αποτελεσματα και απο το ολοσωμο σπινθηρογραφημα!!!!

ΚΑΙ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΑ ΚΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!ειμαι παρα πολυ χαρουμενη και σας ευχαριστω πολυ ολες σας για την στηριξη ολο αυτον τον καιρο!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::-P:-P:-P:-P:-P

Κι ευχομαι τα καλυτερα απο δω και περα για ολες και για ολους μας!!!!!!!!!!!!!!!!:wink:

ΜΠΡΑΒΟ κοπέλα μου!!!!!! Αντε, άστο πίσω σου και ευχαριστήσου την άνοιξη που έρχεται!!!!!!!!!!! (πού είναι και αργεί αλήθεια? :-) )

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααααααα κοριτσια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Α.παλ και Ντιτα συγχαρητηρια για τα θετικα αποτελεσματα και την προοδο σας!!!Χαιρομαι για ολες μας!!!!

Οσον αφορα τους καινουριους της παρεας καλως ηρθατε!!!!!!!!!!!!!

Και θα συμφωνησω κι εγω με τις προλαλησαντες οτι και για μενα η καλυτερη λυση (γι'αυτο και το εκανα) ηταν το χειρουργειο ετσι ωστε να μην το εχω πια αγχος στη ζωη μου οτι μπορει καποια στιγμη να τρεχω περισσοτερο επειδη φοβηθηκα ενα χειρουργειο.

Στα δικα μου τωρα!!!Οπως ξερετε οι περισσοτερες, στις 27/02 μπηκα για το ιωδιο...............................

ΚΑΙ ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΑ ΚΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!ειμαι παρα πολυ χαρουμενη και σας ευχαριστω πολυ ολες σας για την στηριξη ολο αυτον τον καιρο!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::-P:-P:-P:-P:-P

Κι ευχομαι τα καλυτερα απο δω και περα για ολες και για ολους μας!!!!!!!!!!!!!!!!:wink:

Συγχαρητήρια Ελευθερία. Άλλος ένας μακαρίτης πο$%&ης, πήγε στον αγύριστο. Σου έπεσαν όλα μαζί αλλά το αποτέλεσμα μετράει. Πάει, πέρασε ...ΤΕΛΟΣ...... και τώρα η ζωή συνεχίζεται.:-P:-P:-P:-P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας :P γειά σας:P

Eleftheria 33 μπράβοοοοοοοο!!!!!;) πάει κι αυτό.

Τώρα, αφού αρχίσεις το Τ4, θα μπεις σε μια σειρά, ο οργανισμός σου θα συνέλθει και τα προβλήματα θα τελειώσουν για σένα. Η ζωή συνεχίζεται δυναμικά. Είσαι κι εσύ πλέον σε θέση να βοηθήσεις με την εμπειρία σου κι άλλους ανθρώπους που βασανίζονται απο τα προβλήματα του θυροειδούς.

Μράβο σου και να είσαι καλά κι εσύ και οι άνθρωποι που σε αγαπούν και αγαπάς.:P

Ένα γειά και σε όλη την παρέα.:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου!!!!!Να ειστε καλα κι εσεις!!!!!!

Και ναι αντε ποτε θα ερθει πια αυτη η ανοιξη!!!!!!!!Μας εσκασε αυτος ο καιρος πια!!!

Αντε και σε καλυτερες μερες σε ολους μας!!!!!:wink::wink::wink::wink::wink::wink:

Φιλακιαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλη τη παρέα!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ι am back......νιώθω τύψεις που δεν επικοινώνησα μαζί σας τόσους μήνες, συγγνώμη, συγγνώμη, συγγνώμη το μόνο ελαφρυντικό μου είναι οτι σας σκεφτόμουν....εύχομαι να σας βρίσκω καλά, και εγώ τώρα είμαι καλύτερα και πιο δυνατή! Θα βρω χρόνο να διαβάσω τις συζητήσεις σας και θα επανέλθω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, α.παλ, georgiamami, 2001-2006, sonia64, folegandros! Xαιρετώ και τα νέα μέλη...

eleftheria, από εμπειρία σου λέω οτι ευτυχώς όλα-όλα-όλα τα δύσκολα περνάνε κάποια στιγμή, είναι νόμος της φύσης και της ζωής!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελλη!!!!!

Οπως βλεπεις, ειμαστε "ΑΝΟΙΧΤΑ" και περιμενουμε οποιον καλοθελητη επισκεπτεται τη σελιδα μας.

Για πες μας τα νεα σου!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είναι εδώ και λίγες μέρες που παρακολουθώ τις πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις σας στο cafe του parents... έτσι λοιπόν πήρα το θάρρος και γω να συμμετάσχω στην πολύ όμορφη παρέα σας. ΄Οπως η πλειοψηφία, δυστυχώς, των γυναικών στην Ελλάδα έχω και γω προβλημα με τον θυρεοειδή μου, συγκεκριμένα υπερθυρεοειδισμό από νόσο graves κάτι που η αλήθεια δεν συναντάω συχνά όσο άλλες παθήσεις. Η ταλαιπωρία μου άρχισε εδώ και περίπου 3,5 χρόνια 5,5 μήνες δηλαδή μετά τη γέννηση του παιδιού μου. Τα συμπτώματα που έιχα μυική αδυναμία πολύ μεγάλη στα πόδια, κόπωση κτλ τα απέδιδα στην λοχεία, έτσι την διάγνωση αρχικά την έκανε η γυναικολόγος μου η οποία με παρέπεμψε για εξετάσεις τα αποτελέσματα δείξαν υπερθυρεοειδισμό έτσι επισκεύτηκα την πρώτη ενδοκρινολόγο ήταν του ΤΕΒΕ και παντελώς άσχετη δεν με είχε εξετάσει καν δεν μου μίλησε για υπέρηχο, εγώ ήμουν ακόμα λεχώνα και θηλαζόμουν κάτι που δεν ήθελα με τίποτα να σταματήσω...να μην μπω σε λεπτομέρειες και η αγωγή που μου έγραψε δεν ήταν η καλύτερη...΄' Ετσι έναν μήνα μετά αφού την ξαναεπισκέφτηκα αποφάσισα να επισκεφτώ κάποιον ιδιώτη. Σαφώς καλύτερη αντιμετώπιση εδώ με μία σειρά εξετάσεων που έπρεπε να κάνω, υπέρηχο μαζί όμως και σπνθηρογράφημα. Τέλος πάντων μου αύξησε την δόση των χαπιών άν και δεν συμφωνούσε απόλυτα με τα συγκεκριμένα. ΄Εγινε διάγνωση για νόσο graves άλλωστε έιχαν αρχίσει να πρήζονται τα μάτια μου, το πρόσωπό μου κτλ. Περάσαν οι μήνες η ΤSH σταθερά χαμηλή κι εγώ άν και εχανα κιλά σταθερά πρησμένη. Να μην τα πολυλογώ αποφάσισα ν' αλλάξω πάλι γιατρό. Αυτήν τη φορά πήγα στον γιατρό που εργαζόταν κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο σε άλλη πόλη όμως. Ο άνθρωπος νά ναι καλά δεν μου πήρε δραχμή, μου άλλαξε αμέσως τα χάπια από προθουρίλ σε ουνιμαζόλ μου είπε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι το σπινθηρογράφημα δεν ήταν αναγκαίο στην περίπτωσή μου κι ότι άν συνέχιζα την προηγούμενη αγωγή ίσως να είχα πρόβλημα με το εξοφθαλμο...:( Συνέχισα έτσι για ένα χρόνο περίπου με την εμφάνισή μου να βελτιώνεται πολύ αργά και την ΤSH καθηλωμένη στα τάρταρα. Κάπου εκεί[ μεσολάβησε και καλοκαίρι} αποφάσισα να βρω κάποιον άλλο γιατρό στην πόλη μου έτσι κατόπιν σύστασης από την αδελφή μιας φίλης μου που είχε ταλαιπωρηθεί αρκετά και εκείνη βρήκα τον σημερινό μου γιατρό με τον οποίο έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένη μέχρι τώρα, ήταν και γουρλής, με το που πήγα σ' αυτόν η TSH άρχισε να ανεβαίνει σαν τρελή και γω να ελαττώνω σταδιακά τα φάρμακα μέχρι που τα έιχα κόψει κι όλας...δυστυχώς μόνο για 5 μήνες έκανε υποτροπή, έτσι ξανάρχισα τα φάρμακα με την πρώτη αγωγή όμως σ' ένα δίμηνο η TSH είχε χτυπήσει κόκκινο 62.5 κάτι τέτοιο...έτσι άρχισα να παίρνω ουνιμαζόλ μαζί με θυροξίνη αρχίσαν να μου πέφτουν και τα μαλλιά...υπέμεινα αυτήν την θεραπεία για περίπου έναν χρόνο...τώρα έχω ένα μήνα που διέκοψα τα χάπια κι άρχισαν να μου κόβονται τα χέρια φοβάμαι για δεύτερη υποτροπή! Ο γιατρός μου, μου είπε ότι άν συμβεί κάτι τέτοιο θα μου δώσει ιώδιο για να τον κάψουμε τον θυρεοειδή, εγω όμως που διάβασα διάφορα στο ίντερνετ την φοβάμαι πολύ αυτήν την διαδικασία, μήπως υπάρχει κάποια με ανάλογη εμπειρία να με διαφωτίσει? Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο post:)

Link to comment
Share on other sites

Μαριαννα, καλως ηλθες στην παρεα μας.

Μιλας για νοσο Graves και μετα λες για ιωδιο ενω δεν εχεις αναφερθει στην αφαιρεση του αδενα. Εχεις αλλαξει ενα σωρο γιατρους, που δυστυχως ο καθενας τους πειραματιστηκε πανω σου. Εχασες πολυτιμο χρονο αλλα ποτε δεν ειναι αργα. Γιατι σταματησες τα χαπια την 1η και τη 2η φορα???

Σταματησες και τη θυροξινη????

Ειμαι σιγουρη οτι εχεις κι αλλα συμπτωματα αλλα δεν τα συνδεεις με αυτα του αδενα.

θα πουμε κι αλλα στη συνεχεια αλλα αυτο που θα σου πω τωρα ειναι οτι η διαδικασια του ιωδιου ναι μεν ειναι καπως "ιδιαιτερη" αλλα ειναι μια θεραπεια που θα σε σωσει απο πολλες ταλαιπωριες. Πολλα παιδια στη σελιδα μας, εχουν περασει αυτο το σταδιο και μερικα μαλιστα παραπανω απο μια φορα, σιγουρα δνε ειναι οτι καλυτερο αλλα ειναι ο τροπος που αντιμετωπιζεται η παθηση και μετα η ζωη επανερχεται σε φυσιολογικους ρυθμους.

Οποια απορια εχεις και οτι χρειαστει να περασεις, ειμαστε εδω για να σου κανουμε παρεα και να σε βοηθησουμε σε οτι προκυψει.

Περαστικα και να χαιρεσαι το παιδακι σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαριαννα, καλως ηλθες στην παρεα μας.

Μιλας για νοσο Graves και μετα λες για ιωδιο ενω δεν εχεις αναφερθει στην αφαιρεση του αδενα. Εχεις αλλαξει ενα σωρο γιατρους, που δυστυχως ο καθενας τους πειραματιστηκε πανω σου. Εχασες πολυτιμο χρονο αλλα ποτε δεν ειναι αργα. Γιατι σταματησες τα χαπια την 1η και τη 2η φορα???

Σταματησες και τη θυροξινη????

Ειμαι σιγουρη οτι εχεις κι αλλα συμπτωματα αλλα δεν τα συνδεεις με αυτα του αδενα.

θα πουμε κι αλλα στη συνεχεια αλλα αυτο που θα σου πω τωρα ειναι οτι η διαδικασια του ιωδιου ναι μεν ειναι καπως "ιδιαιτερη" αλλα ειναι μια θεραπεια που θα σε σωσει απο πολλες ταλαιπωριες. Πολλα παιδια στη σελιδα μας, εχουν περασει αυτο το σταδιο και μερικα μαλιστα παραπανω απο μια φορα, σιγουρα δνε ειναι οτι καλυτερο αλλα ειναι ο τροπος που αντιμετωπιζεται η παθηση και μετα η ζωη επανερχεται σε φυσιολογικους ρυθμους.

Οποια απορια εχεις και οτι χρειαστει να περασεις, ειμαστε εδω για να σου κανουμε παρεα και να σε βοηθησουμε σε οτι προκυψει.

Περαστικα και να χαιρεσαι το παιδακι σου.

Eυχαριστώ για την άμμεση απάντηση. Συγνώμη άν τα έγραψα κάπως μπερδεμένα κι έτσι δεν έγινα κατανοητή, ήμουν σκασμένη όμως! Καταρχήν να διευκρινήσω ότι πάσχω από υπερθυρεοειδισμό που προκλήθηκε από νόσο graves δεν έχω όζους, παρακολουθούμαι πλέον από έναν πολύ καλό γιατρό που του έχω εμπιστοσύνη. Στην πάθησή μπυ οι θεραπευτικές μέθοδοι που ακολούθούνται είναι τρεις α) φαρμακευτική αγωγή για τουλάχιστον 1.5 χρόνο β) ιώδιο γ) χειρουργείο για αφαίρεση αδένα χωρίς ιώδιο. Εγώ την πρώτη φορά πήγα πολύ καλά στην θεραπέια με τα χάπια γύρισε δηλαδή σε υπό από υπέρ με την βοήθεια των χαπιών κι έτσι έπρεπε να διακόψω. ΄Ομως στην graves οι υποτροπές ύστερα από θεραπεία με χάπια είναι πολύ συχνές έτσι και σε μένα έγινε υποτροπή στους 5 μήνες περίπου από την διακοπή. Ο γιατρός μου έκρινε σωστό να κάνω άλλον ένα κύκλο θεραπέιας με τα πρώτα χάπια που πήρα για δυο μήνες η tsh πήγε από 0,02 σε 63,5. Αυτό είναι κάπως σπάνιο η αλήθεια αλλά συνέβηκε σε μένα. Ο γιατρός μου μου εξήγησε τί ακριβώς συνέβη, νομίζω χοσιτοξίκωση το χαρακτήρισε,. δεν είμαι και σίγουρη για τον ορισμό. Παρά την υψηλότατη τιμή tsh εγώ δεν έπρεπε να σταματήσω τα χάπια γιατί το πιο πιθανό ήταν να υποτροπίαζε χειρότερα ξανά. ΄Ετσι έγινε συνδυασμός ουνιμαζόλ με θυροξίνη ένα είδος φρένο-γκάζι όπως το χαρακτήρισε ο γιατρός μου. Αυτό το έιχα ξανακάνει και στην προηγούμενη θεραπεία γιατί πολύ συχνά στην θεραπεία με χάπια του υπερθυρεοειδισμού δημιουργείται φαρμακευτικός υποθυρεοειδισμός...Τώρα άν υποτροπιάσω ξανά, που το απεύχομαι δύο είναι οι λύσεις ή αφαίρεση αδένα χειρουργικά ή κάψιμο του αδένα με ιώδιο χωρίς επέμβαση. Ο γιατρός μου, μου πρότεινε το ιώδιο αλλά εγώ το φοβάμαι!!! Αυτά! ωχ! πάλι σεντόνι έγραψα, συγνώμη:lol:

Link to comment
Share on other sites

.Τώρα άν υποτροπιάσω ξανά, που το απεύχομαι δύο είναι οι λύσεις ή αφαίρεση αδένα χειρουργικά ή κάψιμο του αδένα με ιώδιο χωρίς επέμβαση. Ο γιατρός μου, μου πρότεινε το ιώδιο αλλά εγώ το φοβάμαι!!!

Να μη φοβασαι καθολου. Ολα θα γινουν οπως πρεπει και θα απαλλαγεις μια για παντα απο τον αρρωστο αδενα σου ειτε με χειρουργειο ειτε με ιωδιο. Σε λιγα χρονια -ετσι οπως παμε- ολοι θα περναμε μια φαση με ιωδιο. Ραγδαια αυξηση των παθησεων του σημειωνεται τα τελευταια χρονια.Δυστυχως.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Να μη φοβασαι καθολου. Ολα θα γινουν οπως πρεπει και θα απαλλαγεις μια για παντα απο τον αρρωστο αδενα σου ειτε με χειρουργειο ειτε με ιωδιο. Σε λιγα χρονια -ετσι οπως παμε- ολοι θα περναμε μαι φαση με ιωδιο. Ραγδαια αυξηση των παθησεων του σημειωνεται τα τελευταια χρονια.Δυστυχως.

Σ΄ευχαριστώ Γεωργία! Αισθάνομαι ήδη καλύτερα που το εξωτερίκευσα:D

Είμαστε ήδη πάρα πολλές γυναίκες στην Ελλάδα με τέτοια προβλήματα και ειδικά στην Βόρεια Ελλάδα λόγω Τσέρνομπιλ...Θα χαρώ πολύ να τα ξαναπούμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και απο μένα,

Χαίρομαι που βρίσκω ένα forum όπου μπορώ να μάθω περισσότερα πράγματα για αυτό που με προβληματίζει εντονότερα τον τελευταίο 1 1/2 μήνα. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη.

Γύρω στο 2006 κάνω κάποιες εξετάσεις διότι αισθανόμουν πολύ κόπωση και μου βρίσκουν ελαφρύ υποθυροειδισμό, κάνω και έναν υπέρηχο όπου μου βρίσκουν έναν όζο άνευ σημασίας (όπως μου είχαν πει τότε), κάνω θεραπεία με Τ4 και αισθάνομαι καλύτερα. Το 2007 γεννάω τον γιο μου και το 2010 την κόρη μου, οι τιμές μου πάντα φυσιολογικές και σταματάω και το χάπι. 1/2/2012 στην επέμβαση κρεατάκια του γιου μου ο αναισθησιολόγος του με βλέπει και μου επισημάνει ένα ελαφρύ εξόγκωμα στο λαιμό, από τότε ξεκινάω τις διάφορες εξετάσεις. Οι τιμές μου ήταν άψογες αλλά ο υπέρηχος μου δείχνει έναν όζο 3,8 εκ στον αριστερό λοβό. Βλέπω την ενδοκρινολόγο μου η οποία με παραπέμπει σε παρακέντηση με υπερήχους. Η βιοψία βγαίνει με το πόρισμα υπόνοια Θηλώδους CA. Συναντώ τον χειρούργο ο οποίος μου προτείνει ολική αφαίρεση θυροειδούς όπου και έκανα την Τρίτη που μας πέρασε. Η πρώτη εικόνα ήταν ότι ο όζος είχε αρκετό υγρό αλλά η νόσος δεν είχε διασπορά και οι λεμφαδένες ήταν καθαροί. Τώρα περιμένω την βιοψία με αγωνία που θα βγει την Πέμπτη. Υπάρχει περίπτωση κακοήθειας που δεν χρειάζεται το ραδιενεργό ιώδιο? Με αγχώνει πολύ η όλη διαδικασία γιατί διάβασα ότι θα πρεπει να ακολουθησεις μια δίαιτα πριν, θα πρέπει να φύγω από το σπίτι (ο χειρούργος μου είπε ότι εάν χρειαστεί θα το πάρω σε μορφή χαπιού στο νοσοκομείο και μετά θα φύγω) και θα πρέπει να είμαι μακρυά από την οικογένεια μου (το χειρότερο). Έχει κανείς σας πείρα πάνω σε αυτό?

Τώρα η ενδοκρινολόγος με έβαλε στο Τ3 των 25mg 2 φορές την μέρα. Είναι κάποιες τροφές που θα πρέπει να προσέχω?

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων

Καλή σας μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Τατιανα, καλως ηλθες κι εσυ στην παρεα μας.

Να σου ζησουν τα παιδακια σου και περαστικα σε ολα.

Ομολογω πως διαβαζοντας το μηνυμα σου, θυμωσα. Θυμωσα, οχι με σενα, μα με τους γιατρους που ενω διαγνωσκουν μια παθηση στον αδενα μας, ξεκινουν αγωγη και μετα την σταματουν χωρις να επισημανουν οτι ΠΡΕΠΕΙ να παρακολουθουμε για παντα την εξελιξη. Δυστυχως τα τελευταια χρονια, εχω ακουσει μερικες παρομοιες περιπτωσεις και λυπαμαι πολυ γι αυτο.

Εφοσον σε παρακολουθουσε γιατρος, δεν επρεπε να σε αφησει χωρις τακτικη προληπτικη εξεταση στην οποια θα ειχε διαγνωσθει ο οζος στο αρχικο σταδιο του και φυσικα πολυ πριν εεξλιχθει σε CA.

Τωρα ομως συνεβη και πρεπει να το αντιμετωπισεις.

Το αποτελεσμα της βιοψιας, θα καθορισει και τον τροπο που θα αντιμετωπισεις τον καρκινο. Ο καρκινος του θυρ. ειναι σχεδον παντα ιασιμος.

Υπαρχουν περιπτωσεις που ο καρικινακος ειναι τοσο μικρουλης που αντιμετωπιζεται γρηγορα και ανωδυνα.

Υπαρχουν ομως και οι περιπτωσεις που χρειαζεται η προετοιμασια του οργανισμου με σχετικη διαιτα και διακοπη του χαπιουωστε να προκληθει βαρυς υποθυρεοειδισμος στον οργανισμο, ακολουθει η ληψη καψουλας ιωδιου και διαμονη 1-2 μερες σε πληρη απομονωση σε θαλαμο νοσοκομειου, και επειτα στο σπιτι σε χωρο που δεν υπαρχουν παιδια για 3-4 βδομαδες. Μετα απο αυτα τα σταδια, ξαναρχιζει η ληψη χαπιου και ο οργανισμος σταδιακα επανερχεται σε φυσιολογικη κατασταση. Σε εξεταση που γινεται μετα πο 8-9 μηνες (απο τη ληψη ιωδιου) φαινεται αν το ιωδιο εκαψε τον CA (εμεις εδω μεσα τον λεμε ποYStH) και αν ξαναχρειαστει να επαναληφθει η διαδικασια του ιωδιου ή οχι.

Ευχομαι απο καρδιας ο δικος σου ποUStR@KοS να ειναι στο αρχικο σταδιο και να τον στειλεις στον αγυριστο με την πιο ευκολη διαδικασια.

Οποιες αποριες εχεις, εδω ειμαστε.

Αν θελεις πες μας ποιος γιατρος σε χειρουργησε????

Εχουμε αλλη μια κοπελα στην παρεα, η οποια θα ακολουθησει πιθανον την ιδια διαδικασια με σενα. Θα τα πειτε και μεταξυ σας.

Τα λεμε......


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...