Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλησπερα σε ολες και ολους,ειμαι ο νικος21 παλιος γνωριμος του φορουμ,ειχα πολυ καιρο να μπω εδω μεσα,μπηκα να δωσω μια νοτα αισιοδοξιας με τα δικα μου αποτελεσματα,μετα απο 2,5 χρονια αγωνα,θηλωδη καρκινο χειρουργειο και ολα τα γνωστα σε ολους μας ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ...ο γιατρος λεει οτι με 0,30 TSH και κατω του 1 θυρεοσφαιρινη ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ....ο αγωνας αγαπητοι μου φιλοι ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...καλο βραδυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα και καλο υπολοιπο καλοκαιριου.Καλη επιτυχια σε οσους μπανουν στη διαδικασια της θεραπειας.

Στο ερωτημα της κληρονομικοτητας δεν υπαρχει σαφης αποδειξη οτι κληρονομειται.Συνηθως το βλεπουμε σε μανες και κορες και μερικες φορες στα αδελφια,χωρις να υπαρχει,τουλαχιστον μεχρι τωρα γονιδιο το οποιο να κληρονομειται.

Καλο ειναι λοιπον εφ οσον ασθενει η μητερα ,να εξεταζονται τα παιδια ,χωρις ομως τρελλα πραγματα!!!!

Ενας υπερηχος και εξετασεις αιματος, με ιδιαιτερη προσοχη στην Hashimoto η οποια εχει γινει πολλη της μοδας τελευταια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια..μετα απο τις διακοπες ειπα να γραψω τα νεα μου.ημουν σε θεραπεια με τ3 τωρα τελειωσα κ αρχες του μηνα εχω ραντεβου για σπινθηρογραφημα κ οκτωμβρη θα κανω το ραδιενεργο..ελπιζω ολα να πανε καλα.

Ελπιζω να μην κανεις ολοσωμο σπινθηρογραφημα πριν το ιωδιο.Μονο θυρεοειδους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο υπολοιπο καλοκαιριου.Καλη επιτυχια σε οσους μπανουν στη διαδικασια της θεραπειας.

Στο ερωτημα της κληρονομικοτητας δεν υπαρχει σαφης αποδειξη οτι κληρονομειται.Συνηθως το βλεπουμε σε μανες και κορες και μερικες φορες στα αδελφια,χωρις να υπαρχει,τουλαχιστον μεχρι τωρα γονιδιο το οποιο να κληρονομειται.

Καλο ειναι λοιπον εφ οσον ασθενει η μητερα ,να εξεταζονται τα παιδια ,χωρις ομως τρελλα πραγματα!!!!

Ενας υπερηχος και εξετασεις αιματος, με ιδιαιτερη προσοχη στην Hashimoto η οποια εχει γινει πολλη της μοδας τελευταια.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Εμεις καναμε αιματολογικες -ενδοκρινολογικες εξετασεις στα ...αγορια μας και ηταν ΟΚ. Αλλα καθοτι εγω παθουσα, επεμενα για υπερηχους τους οποιους και καναμε και εδειξαν παρουσια οζων. Μετα απο αγωγη ο ενας γιος μου ηδη εχει τελειωσει με το θεμα και απλα θα το παρακολουθει ανα τακτα χρονικα διαστηματα ενω ο αλλος θα τελειωσει σε λιγο καιρο εφοσον η δικη του περιπτωση ηταν πιο .... εντονη. Σημασια εχει οτι ξεραμε και προλαβαμε. Ο γιατρος που τους ειδε, τους ειπε οτι γλιτωσαν ενα μελλοντικο χειρουργειο χαρην της μαμας τους που ....προνοησε με αφορμη την δικη της περιπτωση. Ο αντρας μου δεν εχει εξετασθει και γι αυτο ρωτησα για την κληρονομικοτητα σε ιδιο φυλο. Γιατι αν

ισχυει κατι τετοιο και αφου ειναι αγορια θα ηταν σιγουρο οτι καποιο προβλημα θα υπηρχε. Φυσικα αν τον πεισω θα κανουμε και σε κεινον εναν προληπτικο ελεγχο γιατι ποτε δεν ξερεις........


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην κανεις ολοσωμο σπινθηρογραφημα πριν το ιωδιο.Μονο θυρεοειδους.

Καλησπερα..μου ειπαν οτι θα κανω μονο τοπικα στο σημειο της εγχειρησης γιατι αν εκανα ολοσωμο ποια η διαφορα??απλα ηθελα να σας ρωτησω εφοσον ξερετε τα θεματα αυτα πολυ καλυτερα.. απο τη μερα που βγηκα απο το χειρουργειο εχουν πρηστει οι αστραγαλοι μου κ πονανε ειδικα ο αριστερος..ειναι συμπτωματα του θυροειδη η πρεπει να ψαξω για αλλη αιτια..γενικα δεν ειμαι κ στα καλυτερα μου εξαψης εχω βαρια ματια πολλα πραγματα..να σημειωσω οτι εχει μια βδομαδα που δεν παιρνω κανενα χαπι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα..μου ειπαν οτι θα κανω μονο τοπικα στο σημειο της εγχειρησης γιατι αν εκανα ολοσωμο ποια η διαφορα??απλα ηθελα να σας ρωτησω εφοσον ξερετε τα θεματα αυτα πολυ καλυτερα.. απο τη μερα που βγηκα απο το χειρουργειο εχουν πρηστει οι αστραγαλοι μου κ πονανε ειδικα ο αριστερος..ειναι συμπτωματα του θυροειδη η πρεπει να ψαξω για αλλη αιτια..γενικα δεν ειμαι κ στα καλυτερα μου εξαψης εχω βαρια ματια πολλα πραγματα..να σημειωσω οτι εχει μια βδομαδα που δεν παιρνω κανενα χαπι..

Εμένα η πυρηνικός φυσικός όταν σταμάτησα τα χάπια που έπαιρνα για να μπω για ιώδιο μου είχε πει οτι θα έχω διάφορα συμπτώματα και θα είναι όλα από την έλλειψη θυρεοειδούς, να μην ανησυχήσω οτι έχω κάτι άλλο. Και πραγματικά είχα όλα τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού μαζεμένα, ναυτίες, κούραση, πόνο στους μύες κλπ κλπ. Για καλό και για κακό όμως ρώτα και το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πυρηνικός φυσικός όταν σταμάτησα τα χάπια που έπαιρνα για να μπω για ιώδιο μου είχε πει οτι θα έχω διάφορα συμπτώματα και θα είναι όλα από την έλλειψη θυρεοειδούς, να μην ανησυχήσω οτι έχω κάτι άλλο. Και πραγματικά είχα όλα τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού μαζεμένα, ναυτίες, κούραση, πόνο στους μύες κλπ κλπ. Για καλό και για κακό όμως ρώτα και το γιατρό σου.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω γιατρο αυτη τη στιγμη εχω κλεισει ραντεβου με ενδοκρινολογο στο θεαγενειο αλλα σεπτεμβρη..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..μου ειπαν οτι θα κανω μονο τοπικα στο σημειο της εγχειρησης γιατι αν εκανα ολοσωμο ποια η διαφορα??απλα ηθελα να σας ρωτησω εφοσον ξερετε τα θεματα αυτα πολυ καλυτερα.. απο τη μερα που βγηκα απο το χειρουργειο εχουν πρηστει οι αστραγαλοι μου κ πονανε ειδικα ο αριστερος..ειναι συμπτωματα του θυροειδη η πρεπει να ψαξω για αλλη αιτια..γενικα δεν ειμαι κ στα καλυτερα μου εξαψης εχω βαρια ματια πολλα πραγματα..να σημειωσω οτι εχει μια βδομαδα που δεν παιρνω κανενα χαπι..

Πολυ καλα λοιπον.Μονο θυρεοειδους.Αυτο ειναι το σωστο.Οσο για τα συμπτωματα που εχεις στους αστραγαλους δεν ειναι σημαντικα.Υπομονη και ολα θα περασουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους-ες!

Μόλις σήμερα γράφτηκα επίσημα στο φόρουμ, ενώ διαβάζω τις εμπειρίες σας με πολύ ενδιαφέρον εδώ και καιρό. Τώρα πια λοιπόν και έχοντας κάνει ολική θυρεοειδεκτομή πριν από περίπου ένα μήνα, συγκεκριμένα στις 30 Ιουλίου, είπα να παραθέσω κι εγώ την ιστορία μου.

Η γνωριμία μου με το θέμα "θυρεοειδής" ξεκίνησε πριν από 2 χρόνια. Εντελώς τυχαία σε φάση αιματολογικών εξετάσεων, οι ορμόνες μου βγήκαν πειραγμένες κι επισκέφθηκα μια ενδοκρινολόγο. Για να μην πολυλογώ, με τον καιρό διαγνώσθηκα με Hashimoto, έκανα θεραπεία με Thyrohormone και μπορώ να πω ότι ρυθμίστηκα.Στην αρχή είχα πάρει ξαφνικά μέσα σε 3 μήνες 10 κιλά, είχα όλα τα συμπτώματα του υποθυρεοειδισμού (πτώση μεταβολισμού, νεύρα, κλάματα κ.ο.κ.), αλλά η ενδοκρινολόγος μου προσπαθούσε να με πείσει ότι τίποτα από όλα αυτά δεν οφείλετο στη δυσλειτουργία του θυροειδούς. Στην αρχή είχα τσαντιστεί πολύ, αφού ήξερα τον εαυτό μου, το σώμα μου και έβλεπα συνεχώς αλλαγές προς το χειρότερο. Με τη βοήθεια μιας καλής διαιτολόγου και όσο έκανα τη θεραπεία με το Thyrohormone, κατάφερα να χάσω τα κιλά. Με πολύ προσπάθεια όμως!!! Κι εκεί που πίστευα ότι εφόσον επέστρεψα στα παλιά μου κυβικά, τα νευράκια είχαν καταλαγιάσει και οι ορμόνες είχαν ρυθμιστεί, στο ετήσιο check up μου, ο υπέρηχος δεν ήταν καλός. Είχα πολυοζώδη βρογχοκήλη με στικτές αποτιτανώσεις και ο ακτινολόγος μου είπε να πάω για FNA. Η ενδοκρινολόγος μου όμως με συμβούλεψε να προχωρήσω σε ολική αφαίρεση χωρίς FNA, για να αποφύγω την ταλαιπωρία της βελόνας. Είμαι 34 ετών, δεν έχω κάνει παιδί ακόμα και αυτό το γεγονός την ώθησε να μου πει να κάνουμε αφαίρεση. Έτσι κι αλλιώς ο θυροειδής μου ήταν τεμπέλης και τώρα μας έκανε κι άλλα "νερά", οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη συμφώνησα.

Χειρουργήθηκα στον Ευαγγελισμό, μετά από 2μηνη αναμονή, από έναν χειρούργο που πάνω απ' όλα τιμά τον όρκο που έδωσε και δοξάζω το Θεό που πάνω στην αγωνία μου να τελειώνω, δεν κατέφυγα σε κάποιον άλλο. Κάναμε την επέμβαση και από την πρώτη στιγμή που βγήκα από το χειρουργείο μιλούσα κανονικά, πόνο δεν ένιωσα καθόλου εκτός των ενοχλήσεων τις πρώτες μέρες, η τομή μου είναι πολύ μικρή και σιγά σιγά βελτιώνεται η εικόνα της και όλα αυτά χωρίς καθόλου έξοδα!!! Όσοι-ες έχετε χειρουργηθεί καταλαβαίνετε τί εννοώ...

Προχθές πήρα τα αποτελέσματα της ιστολογικής, όπου αναφέρεται ένα πολύ μικρό θηλώδες καρκίνωμα. Επικοινώνησα τηλεφωνικώς με την ενδοκρινολόγο μου που λείπει σε διακοπές (αλλά μου έδωσε το κινιτό της για να την πάρω όποια στιγμή θέλω), της διάβασα το πόρισμα και μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου, ότι θα κάνουμε ένα σπινθηρογράφημα και πολύ πιθανόν να αποφύγω το ιώδιο. Να σημειώσω ότι μετά την αφαίρεση παίρνω Τ3 τρεις φορές τη μέρα και ασβέστιο προληπτικά 2 φορές τη μέρα, μέχρι και αύριο που θα ξανακάνω την εξέταση ασβεστίου. Σε ό,τι αφορά τη διατροφή, μου συνέστησε να τρώω γαλακτοκομικά όλο αυτό το διάστημα και να πίνω πολύ νερό. Ακολουθώ φυσικά ευλαβικά τις συμβουλές της και παράλληλα προσέχω πολύ τις θερμίδες αφού φοβήθηκα όλο αυτό το διάστημα χωρίς Τ4 μήπως πάρω κιλά. Μπορώ να σας πω ότι έχασα και άλλα δύο με μεγάλη μου χαρά, βέβαια κάποιες μέρες έχω κάποια πρηξιματάκια αδικαιολόγητα και λίγα νευράκια, αλλά κάνω υπομονή αφού ξέρω ότι μόλις ξεκινήσω το χάπι μου όλα θα φτιάξουν πάλι.

Είναι και θέμα ψυχολογίας λιγάκι, να μην το αφήσουμε να μας πάρει από κάτω. Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μου μήνυμα, απλά όπως κι εγώ τόσο καιρό έψαχνα να βρω παρόμοιες περιπτώσεις με τη δική μου για να πάρω κουράγιο, έτσι ίσως κι εγώ "βοηθήσω" με τη σειρά μου...

Εύχομαι σε όλους-ες καλή υγεία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αλικη, περαστικα και σε σενα. Ξερεις, πολλα απο τα ατομα που εγραψαν τελικα εδω μεσα, ξεκινουν με την φραση "σας διαβαζω πολυ καιρο και αποφασισα να γραψω κι εγω την ιστορια μου". Χαιρομαι που στην αρχη ως παρατηρητες-αναγνωστες και στη συνεχεια ως ενεργα μελη, μπορουμε να ειμαστε χρησιμοι στους συνανθρωπους μας.

Καποια απο τα ατομα που γνωρισα εδω μεσα, διαγνωσθηκαν με μικροκαρκινακια. Καποια απο αυτα προχωρησαν στη διαδικασια του ιωδιου που μονο με μια φορα, εστειλαν το θεμα θυροειδη, στον αγυριστο. Και καποια αλλα ατομα ΔΕ χρειαστηκαν να κανουν καν ιωδιο. Οπως θα ξερεις, η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και μονο ο γιατρος που σε παρακολουθει καθως και ο δευτερος γιατρος που συνηθως απευθυνομαστε για μια δευτερη γνωμη, ειναι συνηθως εκεινοι που ΞΕΡΟΥΝ και θα αποφασισουν αν ή οχι κανεις ιωδιο.

Οπως και να χει ομως ειναι μια διαδικασια με τελος.

Σου ευχομαι να μη χρειαστεις τιποτα απο αυτα και να προχωρησεις τη ζωη σου διεκδικωντας οτι σου ανηκει.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους.

Εκανα ένα μικρό διάλειμμα και να μαι πάλι. Να ευχηθώ σε όλους και όλες που δινουν τωρα τον αγωνα τους καλη επιτυχια και να ειστε σίγουροι πως αργα ή γρήγορα θα τελειωσουν όλα. εγω επεστρεψα από διακοπές με μερικα κιλακια παραπανω δεν οφειλονται βεβαια μονο στο οτι δεν εχω ρυθμιστεί ακόμα αλλα το θεμα μου και αυτο που θέλω να ρωτησω είναι πόσο καιρο κανεις να ρυθμιστεις απο τη στιγμή που αλλάζεις δόση; επερνα ethyrox 150 και μου το αυξησε απο 4/08 σε 175 γιατι λεει θελει να εχει οσο πιο χαμηλή γινεται την tsh . το προβλημα μου ειναι οτι η τριχοπτωση δεν σταμάτησε και εχω ανησυχησει πολύ. τι μπορω να κανω για να σταματησεί;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολη την παρεα!!!

Εύχομαι να περάσατε ομορφα το καλοκαιρακι (που συνεχίζεται ακομα βεβαίως!!), να είσαστε καλα στην υγεια σας, πρωτα και πανω απ'όλα

και να εχουμε ολοι μας ενα καλο φθινοπωρο!!!!

Αντε, να μαζευόμαστε σιγα σιγα!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες και ολους,ειμαι ο νικος21 παλιος γνωριμος του φορουμ,ειχα πολυ καιρο να μπω εδω μεσα,μπηκα να δωσω μια νοτα αισιοδοξιας με τα δικα μου αποτελεσματα,μετα απο 2,5 χρονια αγωνα,θηλωδη καρκινο χειρουργειο και ολα τα γνωστα σε ολους μας ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ...ο γιατρος λεει οτι με 0,30 TSH και κατω του 1 θυρεοσφαιρινη ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ....ο αγωνας αγαπητοι μου φιλοι ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...καλο βραδυ...

ΜΠΡΑΒΟ βρε Νίκο!!!Μεγαλη χαρα μας εδωσες!!!!Σου εύχομαι να είσαι μαχητης παντα και σε ολα στη ζωη σου, και απο δω και μπρος μονον ΧΑΡΕΣ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα γράψει την ιστορία μου πριν κανένα δίμηνο περίπου. Κοντολογίς είμαι 30 ετών, προσπαθούσα ένα χρόνο με το σύζυγο για παιδάκι, τον Ιανουάριο σε τυχαίες ορμονικές εξετάσεις βρήκα ότι πάσχω από υποθυροειδισμό και ανεβασμένη προλακτίνη. Τον Μάιο τα ρύθμισα αλλά δυστυχώς ακόμη δεν έμεινα έγκυος. Θα ήθελα να ρωτήσω αν όσοι πάσχουμε από θυροειδή σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα αναγκαστούμε να τον αφαιρέσουμε και αν σχετίζεται με καρκίνο.

Η τιμή της TSH όταν ανακάλυψα τον υποθυροειδισμό ήταν 13,67 και ο υπέρηχος που έκανα ήταν πολύ καλός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...