Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

georgiamami συγνωμη εαν γινομαι κουραστικη απλα επειδη είδα οτι και εσυ ανεφερες οτι ειχες τριχοπτωση θελω να σε ρωτησω εαν ξαναβγηκαν τα μαλλια που εχασες η αν σου αφησε καποιο προβλημα.δε θελω να φανω αδιακριτη εαν θες μου απαντας απλα είναι μεγαλο το αγχος μου για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα αυτο ακριβως συμβαινει.τα εχω μαζεμενα πισω και με το που βγαζω το λαστιχακι γινεται χαμος.την προηγουμενη βδομαδα τα ισιωσα(ειναι σπαστα τα μαλλια μου) και τρομαξα απο τις τριχες που επεφταν ενω τα ισιωνα.παντως η θεια μου που ειχε και αραιωση απο υποθυροειδισμο ,μολισ το ρυθμισε ξαναγεμισε το κεφαλι της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[Εγω μπηκα σε δημοσιο τη μια μερα, χειρουργηθηκα την επομενη και βγηκα την τριτη μερα. Το χειρουργειο κρατας 1,5-2 ωρες αναλογα παντα με την περιπτωση. Αν υπαρχουν διειθησεις (δεν ξερω πως γραφεται η λεξη χαχαχχαχα) αναμενομενο ειναι να κρατησει περισσοτερο χρονο το χειρουργειο. Χειρουργειο ρουτινας πλεον αλλα με ιδιαιτερη βαση στον καθαρισμο κυριως απο τον γιατρο.

Καλησπέρα σε όλους.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. georgiamami ξέρεις πόσες λέξεις δεν ξέρω πως γράφονται????? Παιδάκια θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα που δεν αφορά μόνο εμένα αλλα και την κουμπάρα μου η οποία και τον έχει αφαιρέσει εδώ και 5 χρόνια. Μετά την επέμβαση πρέπει να γίνετε πάντα υπέρηχος???? Δεν της το ζήτησε ποτέ κανείς, η tsh αυτή τη στιγμή είναι 0,92. πίνει θυρορμόν 0,1 απο τότε που τον έβγαλε. Δεν μπορεί να χάσει βάρος, τι άλλο, τι άλλο, δεν της έρχετε κάτι αυτή τη στιγμή. Σας καληνυχτίζουμε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας στο forum.

Πρόσφατα έκανα ολική θυροειδεκτομη και κεντρικο λεμφαδενικο καθαρισμο λόγω ενός υπόπτου οζου 1,03cm. Η βιοψια ήταν θετική για θηλωδης ca και θετική σε διηθηση σε ενα λεμφαδενα της βιοψιας 9mm. Ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ και ότι η κατάσταση με τους λεμφαδενες διορθώνεται με τη χορήγηση ιωδιου. Είχε κάποιος απο εσάς παρόμοια εμπειρία με διηθηση σε λεμφαδενς;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλη την παρέα! Γύρισα εχθές και βλέπω ότι μαζευτήκαμε σιγά σιγά, παλιοί, πολύ παλιοί και νέοι! Εγώ είμαι σχετικά καλά, να θυμίσω: 3 εστίες θηλώδες μικροκαρκίνωμα, συνολικά 3 χιλιοστά, χειρουργείο τέλος Ιούνη, Τ3 των 25 2 ημερησίως ξεκίνησα ένα μήνα μετά, αρχές Αυγούστου κι έκτοτε συνεχίζω με αυτό εν αναμονή (μάλλον) του ιωδίου... Γενικά ήμουν καλά το καλοκαίρι, αλλά τώρα έχω αρχίσει να νοιώθω αρκετή κόπωση κι έχω πολλά νεύρα και καθόλου υπομονή με το παιδάκι μου, πράγμα που με στεναχωρεί ιδιαίτερα... επιπλέον έχει απορρυθμιστεί η πίεσή μου (είμαι υπερτασική) και ζαλίζομαι συχνά κι έχει αρχίσει και η τριχόπτωση... Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω αποφασίσει ακόμα το ιώδιο, αν και σίγουρα κλίνω προς αυτό, γιατί οι γνώμες των γιατρών διίστανται... Εν τω μεταξύ ξεκινάω δουλειά σε λίγες μέρες, είμαι καθηγήτρια και σκέφτομαι ότι δεν θα τα βγάλω πέρα με τα παιδιά... Μήπως το Τ3 των 25 είναι πολύ λίγο; Είμαι και νταρντάνα! Μήπως πρέπει να πάρω κάποιο άλλο χάπι σε άλλη δόση για να στρώσω λίγο και μετά βλέπουμε για το ιώδιο; Βασικά δεν έχω καταλάβει γιατί πάιρνω Τ3 κ όχι Τ4, ποια είναι η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

marian, toula, καλό κουράγιο!

lana δεν γνωρίζω κάτι γι' αυτό, γνωρίζω όμως πώς αισθάνεσαι... Δεν ακούγεται σοβαρό, λίγο υπομονή, μια μικρή ταλαιπωρία κι αυτό και θα περάσει...

aliki καλως ήρθες!

ocean δεν είχα διήθηση, αλλά απ' οσο ξέρω με το ιώδιο καλύπτεσαι πλήρως, μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. georgiamami ξέρεις πόσες λέξεις δεν ξέρω πως γράφονται????? Παιδάκια θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμα που δεν αφορά μόνο εμένα αλλα και την κουμπάρα μου η οποία και τον έχει αφαιρέσει εδώ και 5 χρόνια. Μετά την επέμβαση πρέπει να γίνετε πάντα υπέρηχος???? Δεν της το ζήτησε ποτέ κανείς, η tsh αυτή τη στιγμή είναι 0,92. πίνει θυρορμόν 0,1 απο τότε που τον έβγαλε. Δεν μπορεί να χάσει βάρος, τι άλλο, τι άλλο, δεν της έρχετε κάτι αυτή τη στιγμή. Να ρωτήσω κάτι ακόμη??? η ενδοκρινολόγος μου είπε μετά το χειρουργίο, να πάρω Τ3, γιατί????? ξέρει κανείς το λόγο??? μέχρι τώρα παίρνω Τ4.

Ευχαριστώ!!!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


marian, toula, καλό κουράγιο!

lana δεν γνωρίζω κάτι γι' αυτό, γνωρίζω όμως πώς αισθάνεσαι... Δεν ακούγεται σοβαρό, λίγο υπομονή, μια μικρή ταλαιπωρία κι αυτό και θα περάσει...

aliki καλως ήρθες!

ocean δεν είχα διήθηση, αλλά απ' οσο ξέρω με το ιώδιο καλύπτεσαι πλήρως, μην ανησυχείς!

cinnamon σε ευχαριστώ!εύχομαι σε όλους σας ότι καλύτερο !ελπίζω και εγω το ιώδιο να με καλύψει ... Αν ωστόσο κάποιος εχει εμπειρία με διηθηση, οι πληροφορίες του θα μου ήταν χρήσιμες ...καλημέρα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

cinnamon σε ευχαριστώ!εύχομαι σε όλους σας ότι καλύτερο !ελπίζω και εγω το ιώδιο να με καλύψει ... Αν ωστόσο κάποιος εχει εμπειρία με διηθηση, οι πληροφορίες του θα μου ήταν χρήσιμες ...καλημέρα σε όλους

Καλησπερα.Εγω χειρουργηθηκα με θηλωδες καρκινωμα και επειδη δεν πηρα ιωδιο για 7 χρονια,παρουσιασα μετασταση σε 6 λεμφαδενες.Μετα ηπια 4 φορες ιωδιο (τελευταια φορα το 2007).Τωρα το παρακολουθω με υπερηχο και εξετασεις αιματος.Αυτο που πρεπει παντα να προσεχεις ειναι η θυρεοσφαιρινη.Ποσο εχεις τωρα θυρεοσφαιρινη;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα..καλο κουραγιο σε ολες δεν ειναι κ το καλυτερο που θα μπορουσε να μας συμβει αλλα ειμαστε δυνατες κ θα το παλεψουμε..μακαρι ολοι οι καρκινοι να ηταν σαν τους δικους μας..ολα θα πανε καλα..εγω σημερα πηρα το χαπακι με το ιωδιο κ πεμπτη επιτελους κανω την εξεταση..ν αρχισω να παιρνω το χαπακι μου του θυρορειδη εννοω γιατι δε μπορω αλλο χωρις χαπι..οτι μπορω να βοηθησω κ γω απο το μερος μου ευχαριστως.." γιατι οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο "

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εγω χειρουργηθηκα με θηλωδες καρκινωμα και επειδη δεν πηρα ιωδιο για 7 χρονια,παρουσιασα μετασταση σε 6 λεμφαδενες.Μετα ηπια 4 φορες ιωδιο (τελευταια φορα το 2007).Τωρα το παρακολουθω με υπερηχο και εξετασεις αιματος.Αυτο που πρεπει παντα να προσεχεις ειναι η θυρεοσφαιρινη.Ποσο εχεις τωρα θυρεοσφαιρινη;

Γεια σου despina! Η θυρεσφαιρινη τον Ιανουάριο που την κοίταξα ήταν 3,8. Έκτοτε δεν μου είπε ο γιατρός μου να την επαναλάβω... Γιατι είναι τόσο σημαντική η τιμή αυτής της ουσίας ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου despina! Η θυρεσφαιρινη τον Ιανουάριο που την κοίταξα ήταν 3,8. Έκτοτε δεν μου είπε ο γιατρός μου να την επαναλάβω... Γιατι είναι τόσο σημαντική η τιμή αυτής της ουσίας ;

Γιατι για εμας που εχουμε θηλωδες καρκινωμα,η θυρεοσφαιρινη ειναι καρκινικος δεικτης.Συνηθως μετριεται 1 φορα το χρονο.Πρεπει παντα να την εχεις κατω απο 5.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...