Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

θα πας στον ενδοκρινολογο που σε παρακολουθει(δεν εχει σημασια αν ειναι του ικα η οχι)κ θα σου γραψει το φαρμακο με καποια αιτιολογια που να υποστηριζει οτι δεν μπορεις να μεινεις χωρις χαπι για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα.μετα με αυτα τα χαρτια θα πας στο ικα να σου εγκρινουν το φαρμακο ισως χρειαστει να περασεις κ απο καποια επιτροπη (εγω περασα μονο τον 1ο χρονο φετος δεν χρειαστηκε)κ θα σε καθοδηγησουν εκεινοι που θα το βρεις.

για ποιο λογο κανεις το σπινθηρογραφημα το Μαιο δεν εκανες ολοσωμο μετα τη ληψη ιωδιου?

Έκανα ναι, ήαν οκ, αλλά μου είπαν οτι πρέπει να ξανακάνω στο χρόνο πάνω. Πού στο ικα πρέπει να πάω; Κι αυτό που είπες οτι πρέπει να το παραγγείλω 6-8 μήνες πριν, πώς πρέπει να γίνει;

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα

Κοριτσια μου μην αγχωνεστε

Thyrogen υπαρχει πλεον.Υπηρχε μια ελλειψη πριν μερικουσ μηνες.Τωρα ολα καλα.

Λοιπον χρειαζεται αιτιολογημενη γνωματευση απο τον ενδοκρινολογο,γνωματευση απο πυρηνικο ιατρο κλινικης(και ιδιωτικης ακομη) και φυσικα η συνταγη του ΕΟΠΥΥ.Ολα αυτα στο κεντρικο φαρμακειο του ΙΚΑ (Αγ.Κωνσταντινου).Παιρνεις απο εκει χωρις επιτροπες το φαρμακο ,το κρατας στο ψυγειο και κλεινεις ραντεβου στο διαγνωστικο που θελεις.

Αυτα.Η εξεταση καλυπτεται απο τον ΕΟΠΥΥ και πληρωνεις συμμετοχη 10 ευρω.

Τιποτα αλλο δεν σου ζητουν,τιποτα παραπανω δεν δινεις.

Αυτα και καλα αποτελεσματα σε ολους και ολες.

Για αποριες εδω ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Vasvol,καλησπερα και σ`ευχαριστουμε πολυ για την προσφορα σου.

Εχουν περασει 2,5 χρονια απο την θεραπεια με ιωδιο(πολυεστιακος θηλωδης Ca),εκανα και στο χρονο μετα το ιωδιο ολοσωμο σπινθ.(χωρις Τ4,σε κατασταση υπο-θ/σμου) και απο τοτε καθε 6μηνο αιματολογικες κ υπερηχο οπου ολα ειναι καλα(Tg 0,1).Ηθελα να σε ρωτησω,αν αυτη θα ειναι η παρακολουθηση απο δω και περα,δηλ.μονο αιματολογικες κ υπερηχος?

Δεν θα ξαναχρειαστει ολοσωμο σπινθ.με διακοπη θυροξινης,για να φανει η πραγματικη τιμη της TG?

Για ποσα χρονια παρακολουθειται καποιος με το δικο μου ιστορικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Σονια

Πρακτικα εχεις τελειωσει με το θεμα καρκινος θυρεοειους.Οι ενδοκρινολογοι εχουν διαφορα πρωτοκκολα παρακολουθησης μετα την θεραπεια.Συνηθως σταματουν τον 4ο χρονο τα σπινθηρογραφηματα και παρακολουθεις εφ ορου ζωης τις ορμονες σου μονο,δηλαδη τη ρυθμηση σου.

Τωρα αν θα κανεις ολοσωμο?Δεν ειναι και το τελος του κοσμου.Μπορεις να κανεις το σπινθηρογραφημα σου,αλλα μπορει να το παραληψεις κανοντας με Thyrogen μονο τον υπερηχο και τις αιματολογικες.Παντως μη σε αγχωνει το σπινθηρογραφημα.Η δοση που θα παρεις ειναι πολυ μικρη και η αποχη σου απο την οικογενεια,κυριως μικρα παιδια,ειναι για 5 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Σονια

Πρακτικα εχεις τελειωσει με το θεμα καρκινος θυρεοειους.Οι ενδοκρινολογοι εχουν διαφορα πρωτοκκολα παρακολουθησης μετα την θεραπεια.Συνηθως σταματουν τον 4ο χρονο τα σπινθηρογραφηματα και παρακολουθεις εφ ορου ζωης τις ορμονες σου μονο,δηλαδη τη ρυθμηση σου.

Τωρα αν θα κανεις ολοσωμο?Δεν ειναι και το τελος του κοσμου.Μπορεις να κανεις το σπινθηρογραφημα σου,αλλα μπορει να το παραληψεις κανοντας με Thyrogen μονο τον υπερηχο και τις αιματολογικες.Παντως μη σε αγχωνει το σπινθηρογραφημα.Η δοση που θα παρεις ειναι πολυ μικρη και η αποχη σου απο την οικογενεια,κυριως μικρα παιδια,ειναι για 5 μερες.

καλησπερα κ απο μενα,

βλεπω ολοι κανετε σπινθηρογραφημα μια φορα το χρονο...

μηπως πρεπει να αγχωθω?εγω γιατι εκανα μονο 1 ολοσωμο μετα το ιωδιο κ μετα απο αυτο μονο thyrogen χρονο παρα χρονο με φυσιολογικες τιμες θυροξινης?μηπως πρεπει να ρωτησω κ εγω τον ενδοκρινολογο μου γιατι φετος μου πε(3ος χρονος μετα την αφαιρεση) οτι δεν θα ξανακανω σπινθηρογραφημα παρα μονο στον 5ο χρονο παλι thyrogen.Οποιος γνωριζει κατι παρακαλω ας με διαφωτισει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου κανεις Thyrogen και μετρας TG και ειναι καλη τι να σου κανει το σπινθηρογραφημα.Αν χρειαστει τον 5ο χρονο να κανεις τοτε καντο.Μεχρι τοτε καλα σου λεει ο ενδοκρινολογος σου.

Καλο ειναι να μην πιανομαστε απο αυτα που λενε οι αλλοι συμπασχοντες.Ο καθενας ειναι ξεχωριστος.

Link to comment
Share on other sites

Vasvol,ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Απλως εχω την απορια γιατι απ`οσα εχω ακουσει,μονο οταν υπαρχει διακοπη θυροξινης για 1 μηνα περιπου η' οταν γινεται ενεση Tyhrogen,τοτε μονο ειναι σωστες οι τιμες της TG ,δηλαδη οντας υποθυρεοειδικη και οχι να γινονται εξετασεις αιματος χωρις διακοπη χαπιου.

Nutellita,οχι δεν κανω σπινθηρογραφημα χρονο παρα χρονο.Μονο ενα ολοσωμο εκανα,10 μηνες μετα το ιωδιο.Απο κει και επειτα μονο αιματολογικες και υπερηχο(ολα αυτα χωρις Thyrogen).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπερδεύτηκα διευκρινίστε κάποιος. Έκανα ολόσωμο σπινθηρογράφημα μετά το ιώδιο και η ενδοκρινολόγος μου είπε οτι στο χρόνο πάνω θα κάνω κι άλλο ολόσωμο, με δύο τρόπους γίνεται αυτό, είτε κόβεις το τ4 για κάνα μήνα είτε σου δίνουν μια ένεση (1 την πρώτη, 1 η δεύτερη μέρα) και το κάνεις το σπινθηρογραφημα χωρίς να ταλαιπωρηθείς πολύ. Τώρα λέτε κάποιοι οτι δεν κάνατε άλλο σπινθηρογράφημα, άλλοι οτι κάνετε χρόνο παρά χρόνο, τι ισχύει τελικά; Κι αν πάρεις thyrogen δεν κάνεις σπινθηρογράφημα; Μήπως ξέρει επίσης κανείς πόσο καιρό μετά το σπινθηρογραφημα δεν μπορεις να μείνεις έγκυος;

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οτι σου πει ο ενδοκρινολογος σου.Αν κρινει απο το ιστορικο σου οτι δεν πρεπει να κανεις ,καλως.Αλλοιως το κανεις.Μην μπερδευεσαι απο αυτο που ισχυει για τους αλλους.Ειπαμε ο καθενας ειναι διαφορετικος(διαφορετικη ιστολογικη,διαφορετικη προοπτικη,διαφορετικα πολλα αλλα)

τωρα εγκυμοσυνη ,μετα το διαγνωστικο ιωδιο μετα 1-2 μηνες.(η δοση ειναι διαφορετικη απο το θεραπευτικο και η χορηγηση του thyrogen επιταχυνει την απεκκριση του ιωδιου με συνεπεια μικροτερη ακτινοβιολογικη επιβαρυνση)

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς Vasvol.

Παρακαλω αν εχεις τη καλοσυνη, πες μου μια γνωμη σχετικα με φιλη μου που εβγαλε τον αδενα πριν 10 χρονια, δεν της ειπαν ποτε να κανει υπερηχο απο τοτε και δεν εκανε φυσικα, επαιρνε παντα thyrormone 0,1 , εκανε tsh μια φορα το χρονο και ολα ητα ΟΚ μεχρι τη φετινη επανεξεταση που εδειξε tsh 4,5. Προληπτικα εκανε υπερηχο και ηταν ΟΚ. Που μπορει να οφειλεται η αυξηση της tsh ??? Δεν νιωθει τιποτα διαφορετικο!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα

Πολλες φορες τα φαρμακα δεν ειναι σταθερα,με την εννοια οτι μπορει να γραφουν 113μgr και πρακτικα να ειναι λιγοτερο η ακομα περισσοτερο σε δοση.Μια λυση ειναι να αλλαξει το σκευασμα σε αλλο.Επισης μερικες φορες αλλαζουν και οι συνθηκες του οργανισμου η του σωματος μας και χρειαζεται περισσοτερη δοση.

Αποψη μου ειναι τα εργαστηριακα να γινονται σταθερα σε ενα εργαστηριο για να υπαρχει παντα μια σταθερη βαση δεδομενων οσον αφορα τις τιμες του εργαστηριου.

Link to comment
Share on other sites

Vasvol, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Συμφωνω για την εξεταση σε ιδιο εργαστηριο αλλα τωρα με τον Ε*Ο&Π$Π$Υ...... :(:rolleyes: μας ανγκαζουν να τρεχουμε απο εδω και απο εκει.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση εγιναν οι εξετασεις στο ιδιο μηχανημα αλλα περιεργως μετα απο 10 χρονια, εδειξε αλλη τιμη. Θα επαναλαβει την εξεταση για να αποκλειστει η πιθανοτητα λαθους του μηχανηματος και θα πραξει μετα αναλογως. :P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το παρεάκι.:P:p Ελπιζω να είστε όλοι καλά. Εχω κάποιες ερωτησούλες και θα ήθελα τη γνώμη σας. Υπενθιμίζω ότι 18/9/12 έκανα ολική θυροειδεκτομή ιστολογική καθαρή, όλα καλά. Τα προβληματάκια μου είναι τα εξής ένας κόμπος στο λαιμό που έχει καταντήσει εκνευριστικός κάτι τα ψυχολογικούλια, κάτι που είναι μέρες που σέρνομαι και αν και το βάρος μου είναι σχετικά..... σχετικά ειπα.... χιχιχι:P στα ίδια παίζω με 2-3 κιλά πανω- κάτω, νιώθω αρκετά πρησμένη και δεν το νιώθω απλά, είμαι. Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε.

Link to comment
Share on other sites

Vasvol, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Συμφωνω για την εξεταση σε ιδιο εργαστηριο αλλα τωρα με τον Ε*Ο&Π$Π$Υ...... :(:rolleyes: μας ανγκαζουν να τρεχουμε απο εδω και απο εκει.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση εγιναν οι εξετασεις στο ιδιο μηχανημα αλλα περιεργως μετα απο 10 χρονια, εδειξε αλλη τιμη. Θα επαναλαβει την εξεταση για να αποκλειστει η πιθανοτητα λαθους του μηχανηματος και θα πραξει μετα αναλογως. :P

Σχεδον ολα τα εργατηρια εχουν συβαση με τον ΕΟΠΥΥ.Μην τους αφηνεις-ουμε να μας καθοδηγουν οι υπαλληλοι εκει που θελουν αυτοι.Μπορουμε να διαλεξουμε το καλυτερο κατα τη γνωμη μας εργαστηριο.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον ολα τα εργατηρια εχουν συβαση με τον ΕΟΠΥΥ.Μην τους αφηνεις-ουμε να μας καθοδηγουν οι υπαλληλοι εκει που θελουν αυτοι.Μπορουμε να διαλεξουμε το καλυτερο κατα τη γνωμη μας εργαστηριο.

Οχι, δεν το κανουν αυτο. Αλλα μεχρι να μπουν σε σειρα και να δουμε ποιο μας βολευει χρονικα και χιλιομετρικα, χασαμε λιγο χρονο. Και οπως καταλαβαινεις αυτο σημαινει διαφορετικο μηχανημα. Τωρα εβαλα μυαλο και θα κλεινω ραντεβου ...προληπτικα 2-3 μηνες πριν απο την επιθυμητη ημερομηνια εξετασης. (στην επαρχια τα ραντεβου αργουν ....... πολυ)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...